10.000 betogers op weg naar Montgomery Bombardementen op Noord-Vietnam gaan door Russische ruimtevaarders via Perm naar Baikonoer Ku-Jdux-Klan kreeg toestemming voor protestbetoging KEI WEER Evacuatie 80.000 vrouwen en kinderen uit Hanoi De Ver. Staten zullen Znid-Vietnam helpen zolang dat nodig is Minister Bot naar formateur mr. Cals Griep enpijnen Maandag 22 Dinsdag 2$ maart 1965 21e Jaargang - No. 6309 DE VRIJHEIDSMARS in Amerika Weerbericht Hoogwater Maanstanden Zal Wallace de petitie in ontvangst nemen? Vijf circustenten Hongerstaking in gevangenis te Montgomery Bommen in Alabama PRINSES BEATRIX IN OOSTENRIJK Tsjoe En-Lai: GEEN DERDE WERELDOORLOG Proces wegens zwendel in Boedapest Buitenlandse oliemaatschappijen onder toezicht Doorgangsbasis Loopgraven Nog geen kernwapens tegen Noord-Vietnam Gagarin en Komarov waren er ook Ruimtevaarders naar Moskou Verbaasd „Het erfgoed van Amerika" ONGELUK IN TAIPEH Fr*#k*nnc bg abonnement: 1ERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In Montgomery reden zondag ongeveer 50 auto's met leden van de ku-klux-klan door de stad om te protesteren tegen de demon stratieve mars van wel tiendui zend strijders voor rassengelijk- heid, die van Selma naar Mont gomery voert en die zondag is begonnen. Vóór deze gemotoriseerde ku- klux-klan-betoging was toestem ming verleend. Voertuigen van de politie, van het federale leger NIEUWE STORING OP KOMST Zaterdag en zondag passeerde een uitgebreid storfagsgebied met veel neerslag ons land. Op sommige plaatsen kwam daarbij tijdelijk ook sneeuw voor. Na het wegtrekken ervan volgde een rug van hoge luchtdruk waarbij tij dens opklaringen in de nacht van zondag op maandag op de meeste plaatsen lichte vorst voorkwam. Inmiddels verplaatst een nieuw storingsgebied zich over de Golf van Biscaje naar het noordoos ten. Verwacht moet worden dat dit het komende etmaal dicht langs of over ons land zal trek ken met veel bewolking en tijde lijk regen. Het is niet onmogelijk dat in het noorden van het land de regen plaatselijk voorafge gaan wordt door sneeuw. De sto ring voert nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige lucht naar West-Europa waarbij de kans dat het hele land ditmaal tijdelijk in de zachtere lucht komt groter is dan bij het passeren van de vori ge storing, toen alleen de zuide lijke provincies gedurende enige tijd in de zachte lucht kwamen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Nieuwe depressie Half tot zwaar bewolkt met tij delijk regen, in het noorden van het land mogelijk voorafgegaan door sneeuw. Overwegend mati ge wind tussen zuidoost en zuid west Minder koude nacht. Mor gen overdag in het algemeen iets hogere temperaturen dan van daag. DINSDAG 23 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.30 6.05 6.45 6.55 n.m. 5.54 6.29 7.09 7.19 .WOENSDAG 24 MAART v.m. n.m. Breskens 6.17 6.44 Terneuzen 6.52 7.19 Hansweert 7.32 7.59 Walsoorden 7.42 8.09 ZON MAAN op onder op onder Maart 23 6.36 18.5S 1.12 9.21 24 6.34 19.00 2.19 9.55 25 6.32 19.01 3.18 10.38 en de F.B.I. begeleidden de stoet. De burgemeester van Selma toonde zich tevreden over liet vertrek van de betogers naar Montgomery. Ook sherif .Tim Clark was kennelijk opgelucht. Ze kunnen mij niet ver genoeg weggaan, zei hij. Ongeveer tienduizend betogers doen mee aan de mars naar Montgomery, waarover men vijf dagen denkt te doen- Tij voeren Amerikaanse vlaggen en span doeken van de verenigde naties mee. Aan het boofil van de stoet liep naast dominee King de on dersecretaris van de volkeren organisatie. nobelprijswinnaar dr. Ralph Bunclie. Op enkele auto's die langs de betogers reden, stond in grote letters geschilderd: „Kom naar Selma om u te amuseren" en „Wij haten de negers''. Toeschou wers langs de door militairen afgezette route reageerden op verschilüende manieren. Soms werd er geapplaudisseerd, op an dere plaatsen hoorde men kreten van afkeuring. Men verwacht dat veel betogers zicli gedurende de tachtig kilometer iange tocht bij de stoet zullen voegen. Zij wil len in Montgomery aan gouver neur Wallace van Alabama een petitie met hun grieven overhan digen. Men gelooft niet dat de gouverneur', een felle negerhater, het stuk in ontvangst zal nemen. Tegen zonsondergang bereik ten de betogers het terrein waar de eerste nacht zou worden door gebracht. Op een grote weide waren vijf enorme circustenten opgesteld. Sommige betogers hadden slaapzakken bij zich. Bij de tenten stonden twee kantine- wagens. Er zijn ongeveer 3000 leden van de nationale garde allen blanken op de been. In de staatsgevangenis te Montgomery is een dertigtal ge vangenen (meest blanken) in hongerstaking gegaan, omdat zij zijn gescheiden van gekleurde gevangenen, zo heeft de gevan genisdirecteur meegedeeld. Ze waren gearresteerd wegens het houden van een betoging waarvoor geen toestemming was verleend. Volgens de directeur waren ze naar de staatsgevangenis overge bracht, omdat de stadsgevange nis te vol was. Bij de woning van dominee A. D. King, een broer van negerlei der dominee Martin Luther King, in Birmingham is zondagavond een zelfgemaakte bom gevonden, zo deelt de politie mee. Eerder waren in deze plaats reeds enke le bommen, die in totaal 200 sta ven dynamiet bevatten, door des kundigen onschadelijk gemaakt. Gearresteerd in Selma Onder bewaking van politie mannen staat een groep van on geveer 300 demonstranten opge steld op een parkeerterrein in Selma: zij werden vrijdag gear resteerd tijdens een betoging voor rassengelijkheid in de blan ke wijk van Selma. (Adv.) «MUNHARDTJES'"IJMIM3 Prinses Beatrix is zaterdag naar Oostenrijk vertrokken om zich bij haar ouders in Lech te voegen voor een korte winter sportvakantie. De prinses wordt eind deze maand in Nederland terugverwacht. De premier van communistisch China, Tsjoe En-Lai, heeft in een vraaggesprek met de Ma nilla Times verklaard 'niet te ge loven, dat de toestand in Viet nam zal leiden tot een derde wereldoorlog. Hij zei dat Peking niet het militaire overwicht van de Verenigde Staten vreest, om dat de Amerikaanse strijdkrach ten over de wereld verspreid zijn. Daarom kan Amerika zich niet permitteren een oorlog te beginnen. Communistisch China zou vol gens Tsjoe geen wereldoorlog uitlokken, maar het is altijd ge reed „als de Amerikaanse im perialisten erop staan op de door hen ingeslagen weg voort te gaan". Een rechtbank in Boedapest heeft zaterdag een voormalige direkteur van de staatsorganisa tie voor het restaurant- en buf- fetbedrijf, Lajos Onodi, tot 7'A jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens corruptie en verduiste ring. Negen medeplichtigen, on der wie een vrouw, kregen ge vangenisstraffen variërend van 4V2 jaar tot 7 maanden. Volgens de tenlastelegging werd ongeveer voor 100.000 gul den verduisterd. Het proces heeft een maand geduurd. De Indonesische regering heeft alle buitenlandse oliemaatschap pijen onder haar „toezicht en be heer" gesteld, zo heeft het In donesische persbureau Antara bekendgemaakt. Zesentwintig Zuidvietnamese bommenwerpers, begeleid door een onbekend aantal Ameri kaanse jachttoestelien, hebben zondagochtend militaire installa ties te Vu Cong, enkele kilome ters ten noorden van de 17e breedtegraad, gebombardeerd. Dit is bekendgemaakt in een gezamenlijk Amerikaans-Zuid- vietnamees communiqué, waarin wordt gezegd dat „de regeringen van de republiek Vietnam en de Verenigde Staten vastbesloten zijn alle nodige maatregelen te nemen om de territoriale on schendbaarheid van de republiek te bewaren en het Vietnamese volk tegen de agressie van het communistische Noord-Vietnam te beschermen". Uit Amerikaanse kringen werd vernomen dat het bombardement tien minuten heeft geduurd. Het werd uitgevoerd met 26 bommen werpers onder leiding van kolo nel Pham Long Suu, stafchef van de Zuidvietnamese luchtmacht. Vu Cong ligt 25 km ten noord westen van Hien Luong aan de rivier Benhai, die de demarcatie lijn tussen de beide Vietnams vormt. Vu Cong ligt aan de rivier Khe Ti. Het doel bestond uit 40 ge bouwtjes van 12 meter lengte, die volgens in Saigon ontvangen fa- lichtingen dienden als doorgangs basis voor manschappen en mu nitie uit Noord-Vietnam, be stemd voor de vietcong in de pro vincie Quang Tri. De begeleidende Amerikaanse toestellen deden aanvallen op luchtdoelgeschut. Naar verluidt heeft de Noordvietnamese rege ring de laatste weken maatrege len laten nemen voor de evacua tie van 80.000 vrouwen en kinde ren uit Hanoi. Alle in de Noord vietnamese hoofdstad rijdende voertuigen zouden gecamoufleerd zijn en er zouden loopgraven ge maakt zijn. Generaal Power, de gewezen commandant van het strategisch commando van de Amerikaanse luchtmacht, heeft zich zondag uitgesproken voor het gebruik van strategische bommenwerpers bij de Amerikaanse luchtaanval len op Noord-Vietnam. Tijdens een vraaggesprek voor de televisie zei hij dat deze toe stellen zowel conventionele als kernbommen kunnen vervoeren. Hij legde er echter de nadruk op dat dit nog niet betekent dat hij een kernaanval op Noord-Viet nam aanbeveelt- De Amerikaanse onder-minis ter van defensie voor lucht machtzaken, Zuekert, zei zondag tijdens een interview met een televisiestation in Chicago dat de in Vietnam gestationeerde vlieg tuigen volkomen voor hun taak zijn berekend. Over een mogelijk gebruik van kernwapens in Viet nam zei Zuekert dat dit ernstige gevolgen zou kunnen hebben. Hij voegde hier nog aan toe dat hij een dergelijke suggestie in zijn omgeving nooit had vernomen. Betoging in Den Haag Zaterdag heeft in Den Haag een groep mensen gedemonstreerd voor een vreedzame oplossing van de kwestie-Vietnam. Na een korte mars door de stad boden zij op het kabinet van de minister-president een petitie voor de premier aan. Aangezien de demonstranten met hun spandoeken niet in de tuin van het kabinet mochten, stelden zij zich langs het hek om de tuin op. President Johnson heeft zater dag op een persconferentie ver klaard dat zijn politiek ten aan zien van Vietnam ongewijzigd blijft. De V.S. zullen Zuid-Viet- nam blijven steunen zolang dat nodig zal zijn om de communis tische agressie te bedwingen, aldus de president. Hij voegde hier echter aan toe, De twee deelnemers aan de jongste Russische ruimtevlucht zijn zondag in de Oeralstad Perm aangekomen na een rustperiode van twee dagen. Volgens het persbureau Tass arriveerden ko lonel Belajev en luitenant-kolo nel Leonov met een hefschroef- vliegtuig in Perm, waar zij door kinderen met bloemen werden begroet. De kosmonauten klommen lachend uit het hefschroefvlieg- tuig. Omringd door honderden mensen namen de ruimtevaar ders kindoren op hun schouders en gingen naar'het vliegveldge bouw waar zij werden begroet door de secretaris van de gewes telijke partijcommissïe. Öp een persconferentie werden geen vragen over de gezond heidstoestand van de mannen ge steld. Het was zonder meer dui delijk dat deze uitstekend was. Leonov antwoordde desge vraagd, dat hij in het geheel geen vrees had toen hij de ruimte in stapte. „Ik kon alles zeer duide lijk zien. Ik voelde voortdurend de aanwezigheid van de mensen op aarde en van de commandant van het ruimtevaartug". Na een ontbijt op het vliegveld van Perm vlogen de ruimtevaar ders naar het „kosmoöroom" in Baikonoer in Kazakstan. Toen de ruimtevaarders in Baikonoer aankwamen, werden zij allereerst begroet door de rov. kosmonauten Gagarin en Koma- Beljajev rapporteerde, dat het programma van de jongste ruim tevlucht volledig was uitgevoerd. Door een nauwe haag van mensen gingen de kosmonauten naar een open auto, waarin zij door duizenden in de straten van het feestelijk versierde Baiko noer werden toegejuicht en bloe men kregen toegeworpen. De beide ruimtevaarders zul len morgen plechtig in Moskou worden ingehaald. Leonov zei zondag op een persconferentie in Perm dat de Voschod 2 onbeschadigd is ge land en dat de vlucht goed ge slaagd is, aldus Tass. Het ruim teschip werd door kolonel Belja- lev met Üe hand bestuurd en Leonov prees de moed en vaar digheid waarmee Beljajev het ruimtevoertuig door de atmo sfeer heeft gekoerst. Konstantin Feoktistov, de eer ste Russische ruimtevaartge- leerde, zei in een vraaggesprek dat het tijdstip van een reis naar de maan nu veel dichterbij geko men s. „Leonev en Beljajev heb ben een stap gezet naar de nabije toekomst, waarin mensen in ruimtepakken ruimtestations en waarnemingsposten in de ruimte zullen opbouwen en andere pla neten zullen bereiken, wat naar mijn mening nog deze eeuw zal gebeuren", aldus Feoktistov. dat er wellicht wijzigingen zullen komen ten aanzien van de tak- tiek, de strategie, de uitrusting en het personeel in Vietnam. Het optreden van de Ver. Staten zou afhangen van hetgeen „de agres sie van de andere partij noodza kelijk maakt", aldus Johnson. De president die de persconfe rentie hield op zijn boerderij in Johnson City, zei dat hij gouver neur Wallace van Alabama een telegram had gezonden met de mededeling, dat hij onder fede raal toezicht geplaatste eenhe den van de nationale garde van Alabama en geregelde eenheden van het leger zou inzetten ter be scherming van de betogers dis deelnemen aan de mars van Sel ma naar Montgomery. Hij had in het telegram ge zegd, dat hij er verbaasd over is dat Wallace federale hulp ge vraagd heeft om de taak van een afzonderlijke staat te verrichten. Maar de mededeling van Wal lace en de wetgevende macht van Alabama, dat zij op grond van geldelijke overwegingen niet in staat waren Amerikaanse bur gers te beschermen, had hem nog meer verbaasd. In de eerstkomende dagen, al dus president Johnson, zullen do ogen van de Amerikanen ge richt zijn op Alabama en zal de wereld bet oog gericht houden op Amerika. Hij bad er voor dat de mars zou verlopen op oen manier die „het erfgoed van Amerika waardig is". Johnson maakte bekend, dat hij ruim 1*50 man van de natio nale garde van Alabama had ge mobiliseerd. Voorts zouden er 75 a 100 federale politiemannen tij dens de mars toezicht houden- in Montgomery waren 500 man ge regelde troepen samengetrokken en in Selma ook. Rond 1000 man stonden klaar in een legerkamp in Georgia om direct te kunnen ingrijpen. Eenëndertig kinderen zijn om gekomen en 70 gewond bij een verkeersongeluk dat zich zater dagochtend in de buitenwijken van Taipeh, de hoofdstad van nationalistisch-Chinees Formosa, heeft voorgedaan. Een autobus die kinderen van een lagere school in Tsjoengli in noord- Formosa terugbracht van een uitstapje in de bergen, stortte na «en voetganger te hebben aan gereden in een ravijn. De minister van onderwijs, de heer Bot, heeft vanmiddag met een aantal van zijn ambtelijke adviseurs besprekingen gevoerd met de formateur mr. Cals. Dit was een der „doelmatig- heidsgesprekken", die de forma teur ter voorbereiding van zijn beperkte basisprogram zal voe ren. De formateur heeft een druk weekend achter de rug. Hij heeft zich intensief beziggehouden met het verzamelen van gegevens. Zijn telefoon thuis was vrijwel doorlopend in gesprek. Vanmor gen heeft mr. Cals zijn werk in het kabinet van de minister president voortgezet. Het ligt in de lijn der verwacn- tingen, dat de formateur na zijn gesprek met de fractieleiders persoonlijk tussentijds rapport aan de koningin zal uitbrengen. Op het ogenblik houdt hij de ko ningin die in Lech wintersport vakantie houdt, telefonisch en schriftelijk op de hoogte.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1