VIETNAM IS EEN ZEER KWADE ZAAK" Mr. Ca Is zoekt naar combinatie van K.V.P., P.v.d.A., C.H.U. en A.R. De Voschod II" behouden geland MUL GROMIKO: Brits-Russisch overleg beëindigd RADIO DE XOCX RUSSISCHE TRIOMF IN RUIMTEVAART-WEDLOOP AMERIKAANSE LUCHTAANVALLEN OP NOORD-VIETNAM MIJNRAMP IN TURKIJE de HET WEER ZATERDAG 20 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6398 Nuttige besprekingen Onderwaardering Ontwapening Kosygin naar Londen binnenver1ng timtdwiH 'schuimrubber hazet-fabrieken rr India waarschuwt Pakistan Staatsontvangst in Moskou Geen records Nieuwe mogelijkheden Instemming Moeilijke zaken Crisis nog lang niet opgelost „Aan boord geland GASVERWARMING Weerbericht Hoogwater Maanstanden Frankering by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) -5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gru- miko, heeft vrijdag op een pers conferentie in de Sowjefambassa- de in Londen verklaard, dat het niet het geschikte moment is om een internationale conferentie «ver de kwestie-Vietnam bijeen te roepen. Hij vond dat de landen die in .de eerste plaats bij het conflict betrokken zijn, moeten uitmaken of het ai dan niet mogelijk zal zijn een dergelijke conferentie te beleggen. Op de vraag welke lan den hij op het oog had antwoord de de Russische minister: „Ener zijds het slachtoffer van de agressie, de democratische repu bliek Noord-Vietnam, en aan de andere kant de aanvaller, de Ver. Staten". Gromiko hield de persconfe rentie aan het eind van vier da gen overleg met leden van de Britse regering. Hij was begon nen met te zeggen, dat de be sprekingen nuttig waren ge weest, maar dat zij hadden aan getoond dat de Sowjet-Unie cn Groot-Brittannië ten aanzien van bepaalde problemen een verschil lende benaderingswijze hebben. In dit verband merkte hij op dat Moskou graag zou zien dat de twee landen als voorzitters van de Th' 1954 gehouden Geneef- se conferentie over Jndo-China gezamenlijk in de kwestie- Vietnam optreden, althans hun acties coördineren. „Ongelukki gerwijze zijn de kansen hierop beperkt, doordat het verenigd koninkrijk niet als een onpartij dige natie optreedt" aldus de Sowjetminister. Hij wilde hier over niet verder uitweiden. Ook op de vraag of Moskou zich direct betrokken zal voelen bij de kwestie-Vietnam, als de Russische defensieve wapens die premier Kosygin lieeff toegezegd aan Noord-Vietnam, daar zullen zijn aangekomen, wilde Gromiko niet ingaan. (Adv.) Wel zei hij dat de Sowjet-Unie vreest dat er in sommige interna- tonale kringen in het westen een zekere onderwaardering bestaat voor het gevaar dat aan de situa tie in Vietnam is verbonden. „Dit is werkelijk een zeer kwade zaak", aklus de minister. Volgens hem moeten de Amerikaanse strijdkrachten Zuid-Viemam ver laten. Hij sprak van „binnen dringers" en een „bezettende mo gendheid". Hij verklaarde dat hij tegen over de Britse ministers weder om de Russische bezwaren tegen het Britse plan voor een atlan- tische kernmacht en het Ameri kaanse voorstel voor een multi laterale kernmacht uiteen had gezet. Deze plannen, zo zei hij. houden in feite in dat West- Duitsland de toegang tot kern wapens krijgt. De hereniging van Duitsland noemde Gromiko een zaak van Oost- en West-Duitsland. De mo gelijkheid van een dergelijke her eniging achtte hij steeds moeilij ker te verwezenlijken wegens de buitenlandse politiek van de bondsrepubliek. Over de ontwapeningskwestie zei liy, dat de Sowjet-Unie en Engeland beide weliswaar voor stander zijn van ontwapening, maar dat de meningsverschillen aan den dag treden zodra men het probleem diepgaand onder zoekt. Met name was dat het geval ten aanzien van de kwestie van het toezicht op een verbod op on dergrondse kernproeven. „Inter nationale inspectie ter plaatse, die bepaalde landen vooropstel len, is niet meer actueel, gezien de technische middelen die men voor het constateren van kern proeven heeft ontwikkeld", aldus Gromiko. Hij zei dat in beginsel overeen stemming is bereikt over een be zoek van premier Kosygin aan Londen. De datum moest nog worden vastgesteld. In Londen verwacht men dat de Sowjet-eer- ste minister in mei of begin juni zal komen. De Britse minister van buitenlandse zaken. Michael Stewart, heeft volgens welinge lichte kringen in Londen een uit nodiging voor een officieel be zoek aan de Sowjet-Unie aan vaard. Minister Gromiko deelde mee dat in een zeer nabije toekomst vertegenwoordigers van de twee regeringen van gedachten zullen wisselen over de onderlinge han del. „Wij honen dat dit zal leiden tot de ontwikkeling en verbete ring van onze handelsbetrekkin gen", aldus de minister. (Adv.) het beste bed ooit gemaakt'. nog nooit geëvenaard Zevenbergen N.B. De formateur mr. Cals ver klaarde vrijdagavond tot de con clusie te zijn gekomen, dat het onder de huidige omstandigheden de voorkeur verdient een kabinet te vormen met de K.V.P., de P.v.d.A., de A.R.P- en de C.II.U. Dit zou moeten gebeuren op ba sis van samenwerking op een voor allen aanvaardbaar beperkt programma. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Het Russische ruimteschip „Voschod II" is vrijdag behou den op aarde teruggekeerd na een vlucht van. 26 uur, waarhij voor de eerste maal een mens in de kosmische ruimte verbleef. De twee ruimtevaarders maken het goed. Miljoenen Russen haalden ver licht adem, toen de omroeper van de televisie het programma onderbrak om aan te kondigen dat de twee ruimtevaarders wa ren geland. Deze aankondiging was bijna vijf uur lang uitge bleven en negen uur lang was niets over de ruimtevaarders Meer dan 120 Amerikaanse uitgewezen, omdat zij deel uit- vliegtuigen van luchtmacht en marinevliegdienst hebben vrij dag een munitie- en een be voorradingsdepot en andere doe len nabij Phoe Van en Vinh Son op ongeveer 210 km ten zuiden van Hanoi gebombardeerd. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht werd de munitie-opslagplaats voor 90 tot 100 procent verwoest. Er gingen geen Amerikaanse vliegtuigen bij de aanvallen ver loren. ZUIDVÏETNAMEZEN UIT HET LAND GEZET Drie Vietnamezen, een veearts, een geschiedenisleraar en een journalist, zijn vrijdag bij de Hien Loeongbrug over de rivier 'de Ben Hai over de grens met Noord-Vietnam gezet. De Zuid- vietnames* regering had hen maakten van een „vredesbewe. ging". De bewuste brug is het enige officiële contactpunt tussen de regeringen in Saigon en Hanoi. India heeft Pakistan met ver geldingsmaatregelen gedreigd als de troepen van Pakistan blij ven schieten over de grens tus sen Oost-Pakistan en India. India's minister van buiten landse zaken, Swaran Singh, die de reaktie van zijn regering in het parlement bekendmaakte, zei dat Pakistaanse troepen nu al voor de derde dag met zware mortieren over de grens vuren. Indische troepen schoten echter terug. gemeld. Vermoed wordt dat de landing niet volgens plan is ver lopen. De regering maakte be kend dat de „Voschod II" bij Perm is neergekomen, een Russische stad ten westen van de Oeral, ongeveer 1400 kilometer ten noorden van de lanceerbasis Bai- konoer in Kazachstan, waar het ruimtevoertuig donderdag de aarde verliet. Algemeen werd verwacht dat het ook in deze omgeving zou landen. Het is niet duidelijk of met opzet bij Perm geland werd of dat er een technische fout in het spel was. Het persbureau Tass meldde dat de commandant, de 39-jarige kolonel Pavel Belyaev, het ruim tevoertuig zelf bestuurde bij de landing. Bij vorige ruimtevluchten werd steeds officieel bekendgemaakt dat de ruimtevaarders „in het vooraf vastgestelde gebied" wa ren geland. Deze zinsnede is nu weggelaten. Het gerucht van de landing deed al spoedig de ronde, maar de officiële bevestiging bleef uit. Tweemaal op de radio en een maal op de televisie kwam de gebruikelijke periode van stilte die aan een bekendmaking voor afgaat, maar er gebeurde niets. Met de landing is de grootste triomf van de Russen in de wed loop op ruimtevaartgebied met de Verenigde Staten voltooid. Kolonel Leonov verbleef tien minuten buiten de ruimtecabine en nog eens tien minuten in „omstandigheden van de kosmi sche ruimte", blijkbaar in de luchtsluis, voordat hij naar bui ten ging. De ruimtevaarders waren vrij dagavond onderweg naar Bai- konoer. Verwacht wordt dat zij volgende week op het Rode Plein in Moskou een staatsontvangst zullen krijgen wanneer zij hun verslag hebben uitgebracht. Later zullen zij hun ervaringen op een persconferentie vertellen. Vrijdagochtend acht uur was de „Voschod n" 24 uur in de lucht. Het duur- en afstand record staat op naam van Rus land met een twee jaar geleden gemaakte bemande ruimtevlucht, waarbij het ruimtevoertuig in 119 uur tachtig maal om de aar de draaide. Volgens de Russische pers is de „Voschod II" gelanceerd te Bankonoer in de Sowjet-repu- bliek Kazakstan in midden- Siberië. De voornaamste ontwerper, wiens naam niet nader wordt genoemd, heeft in een gesprek met een vertegenwoordiger van het Russische persbureau „Tass" verklaard dat de bemanning van het ruimtevoertuig niet tot op dracht had records te vestigen. „Zij moest slechts een redelijk risico nemen en de nodige resul taten behalen", verklaarde hij. Hij zei ook dat de ruimtevaar ders zich de techniek eigen moe ten maken zich in de ruimte te bewegen, daar de mogelijkheid bestaat dat zij bij toekomstige ruimtevluchten hun cabine moe ten verlaten voor het uitvoeren van herstellingen of het helpen van een ander ruimtevoertuig. Hij wees er in dit verband op dat de ruimtevaarder, die zijn voertuig verlaat, niet bevreesd behoeft te zijn voor verwikke lingen, daar hij tegen uitwen dige invloeden tegen het kos mische luchtledig is beschermd, terwijl hij met een sterke kabel die elk gewicht kan houden, aan zijn cabine bevestigd blijft. De ontwerper zei ook dat de vlucht nieuwe mogelijkheden heeft geopend voor het aflossen van bemanningen van ruimte- Dit basisprogramma gaat mr. Cals in de komende dagen vol tooien. In de eerste helft van de volgende week hoopt hij met de heren Schmelzer (k.v.p.), Vonde ling (p.v.d.a.), Beernink (c.h.u.) en Smallenbroek (a.rp.) om de tafel te gaan zitten. In het basisprogramma zal een oplossing voor het toekomstige radio- en televisiebeleid moeten worden opgenomen. Deze kwes tie gaat dus niet in de ijskast. Wel zullen alle partijen enige desiderata voor ongeveer ander half jaar tijd moeten laten vallen teneinde het land zo spoedig mo gelijk weer aan een krachtige regering te helpen. Het komende beraad van for mateur Cals met de vier fractie voorzitters gezamenlijk zal van beslissende betekenis zijn voor het welslagen van dit plan. Wordt men het eens over het ba sisprogram, dan zal een uitge breider regeringsprogram moe ten worden opgesteld. Gezien de ontwikkeling heeft de fractievoorztter van de v.v.d. mr. Geertsema de formateur meegedeeld het begrijpelijk te vinden, dat deze in dit stadium de genoemde procedure zal gaan volgen. De andere fractie-voor zitters hebben met het plan van mr. Cals ingestemd. Mr. Cals zei, dat deze instem ming niet betekent dat men het op voorhand al geheel eens is.. Er zijn tal van moeilijke zaken buiten radio en televisie die de komende jaren de volle aandacht zullen vragen. Deze kunnen alleen worden op gelost door een kabinet, dat een krachtig beleid wil en kan voe ren. De conclusie dat een kabinet met de p.vcka. en zonder de vv.d. de voorkeur verdrent boven de demissionaire combinatie, trok mr. Cals uit de rapporten van de informateur dr. Schmelzer en uit gesprekken met anderen onder wie de demissionaire premier Marijnen- Indien een der thans voorge stelde partners zal afvallen, zou de opdracht aan mr. Cals nog voldoende ruimte bieden om ver der te gaan. Tot de vraagstukken die in eerste instantie door de fractie voorzitters en de formateur moe ten worden opgelost, behoren behalve het vraagstuk van radio en televisie (toelatingseisen en zenduren) ook kwesties als de moeilijkheden met de gemeente- financiën, het loon- en prijsbe leid. ontwikkelingshulp en niet in de laatste plaats de zetelver deling in een nieuw kabinet. Hieruit kan worden opge maakt, dat een oplossing van de kabinetscrisis nog geruime tijd kan vergen. Volgens in Istanbul ontvangen berichten zijn door een ontplof fing in een steenkolenmijn nabij Ulusa in het noorden van Turkije 28 mijnwerkers omgekomen. De ontploffing deed zich voor op een diepte van 300 meter. Er waren toen ongeveer 125 men- rustingsstukken en het aanvullen van de voorraad levensmidde len. f 1 Officieel is niet opgegeven hoeveel maal de „Voschod II" rond de aarde heeft gewenteld. Deskundigen menen dat het ruimtevoertuig' aan het einde van de 17de of het begin van de 18de baan zijn reis heeft beëin digd. Zij zeggen dat er aanwij zingen zijn dat het voorbij de vastgestelde landingsplaats is geschoten, misschien doordat er iets mis ging met de automati sche besturing. De kleinste fout bij het besturen van een ruim teschip kan tot gevolg hebben dat het honderden kilometers verder neerkomt. Men meent dat dit de eerste maal is dat een ruimtevaartuig door hand besturing omlaag is gebracht, bijna net als het landen met een vliegtuig. Tass zei dat de ruim tevaarders „aan boord van het stations, het vervangen van uit- ruimtevaartuig" geland zijn. sen in de mijn werkzaam. Na de ontploffing; stortte de mijn in. Nog 67 mijnwerkers worden vermist. S^ehts vijftien mensen konden worden gered. De veiligheidsraad over Cyprus Bij de hervatting van het debat in de Veiligheidsraad over Cy prus heeft de Russishe afgevaar digde Fedorenko gezegd geen be zwaar te maken tegen handha ving van de politiemacht van de V. N. op Cyprus voor een perio de van nog eens drie maanden, mits het mandaat van de politie macht ongewijzigd zou blijven en haar financiering op basis van vrijwilligheid blijft geschieden. De Russische afgevaardigde sprak zich verder uit voor hand having van de eenheid en de sou- vereiniteit van Cyprus en voor het vertrek van alle buitenlandse troepen. De Brit sir Roger Jaekiing zei dat Engeland bereid is zijn con tingent troepen op Cyprus te handhaven en opnieuw een bij drage van een miljoen dollar te storten ter bestrijding van de kosten. Nadat de vertegenwoordigers van Turkije, Cyprus en Grieken land. die woensdag al het woord hadden gevoerd, opnieuw aan het woord waren geweest, werd de vergadering verdaagd. ,De begrafenis van Koningin Wilhelmina' De schilder Co Westerik bij zijn schilderij „De begrafenis van Koningin Wilhelmina", dat hij in opdracht van de gemeente Den Haag heeft vervaardigd. (Adv.) Een begrip voor Erkend Gasfitter Vlooswijkstraat 7-9 Terneuzen OPKLARINGEN Achter een depressie, die var de Noordzee naar Zuid-Scandina vië wegtrok, is droge polaire lucht naar ons land gestroomd: hierin kwamen vooral in het noordelijk deel van ons land op kleuringen voor. In Zuid-Neder land viel echter nog wat regen, veroorzaakt door een storing, die van Zuid Oost-Engeland via Bel gië naar Zuid-Duitsland koerste. De temperaturen liepen in ons land niet hoger op dan tot 7 a S graden. Ook in Frankrijk en Duitsland was het enkele graden kouder dan de vorige dag. Midden op de Atlantische Oceaan is een omvangrijke de pressie aangekomen. De regen, zone hiervan bereikte vrijdag avond de zuidwestkust van Ier land. Verwacht wordt dat deze depressie vandaag nog geen in vloed kan uitoefenen op het weer in ons land. Door de aanwezigheid van een rug van hogeluehtdruk vlak bij ons land mogen we vandaag re kenen op flinke opklaringen en een zwakke wind. Alleen het zuidelijk deel kan tijdelijk wat meer bewolking be houden. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde waarden berei ken als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Zwakke wind Op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen. Zwakke wind. Ongeveer dezelfde middag, temperaturen als gisteren. ZATERDAG 20 MAART v.m. n.m. Breskens 3.40 4.03 Terneuzen 4.15 4.38 Hansweert 4.55 5.18 Walsoorden 5.05 5.28 ZONDAG 21 MAART v.nL n.m. Breskens 4.13 4.36 Terneuzen 4.48 5.11 Hansweert 5.2S 5.51 Walsoorden 5.38 6.01 MAANDAG 22 MAASff v.m. n.m. Breskens 4.49 5.12 Terneuzen 5.24 5.47 Hansweert 6.04 6.27 Walsoorden 6.14 6.37 ZON MAAN op onder op onder Maart 20 6.43 18.53 22.45 8.13 21 6.41 18.55 8.31 22 6.39 18.56 8.53

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1