RUSSISCH BEMAND RUIMTESCHIP GELANCEERD Vreedzame protestdemonstratie in Montgomery FORMATEUR ONTVANGT FRACTIELEIDERS UIT TWEEDE KAMER EX-KONING FAR0EK VAN EGYPTE TE ROME OVERLEDEN Ruimtevaarder Leonov verliet de cabine HET WEER DE BLESSURE VAN DE KONINGIN Nederlaag voor de Ver. Staten Sensatie in de ruimtevaart Leonov verlaat de cabine Hij „klom" de ruimte in Ruimte ontmoeting? Risico DELGADO VERMOORD? Zon-en Maanstanden Weerbericht Hoogwater Frankefling bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 19 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6397 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Uit een nader onderzoek van de blessure, die de koningin eer gisteren bij het skiën heeft opgelopen blijkt, dat zij een scheurtje in de enkel heeft. Het kuitbeen is niet gescheurd, maar wel de kuitspier. Volgens de behandelende medi cus zal de koningin zich maan dag weer kunnen bewegen in een zogenaamd loopverband. gesprek duurde vanaf donder dagavond 20.30 uur tot 21.45 uur. Mr. Geertse-ma wimpelde alle vragen af. Hij verwees naar door formateur Cals te verstrekken mededelingen. Zoals bekend zullen de heren J. Smallenbroek en mr. H. K. J. Beernink de formateur vandaag bezoeken. door de sheriff van Montgomery, Mac Sim Butler, die dinsdag order tot het optreden van zijn bereden politie had gegeven. Eerder op de dag had Butler in een communiqué verklaard zijn or der te hebben gegeven, omdat de monstranten met stenen naar poli tiemannen hadden gegooid. In Seima werd op hetzelfde tijd stip een soortgelijke demonstratie gehouden. In dit geval was er toestemming voor gegeven door een federale rechter. Sheriff Jim Clark die deze toestemming hekend maakte, gaf demonstranten gelegenheid zich 5 minuten voor het gerechtsgebouw van Selma op te houden, waarna zij zich weer moesten verspreiden. VRIJHEIDSMAKS Een federale rechter heeft de betogers voor gelijke burgerrech ten voor de negers toestemming gegeven een „vrijheidsmars" te houden van Seima naar Montgo mery. De rechter, Frank Johnson, heelt de politie van de staat Ala bama tevens gelast de betogers tij dens de mars te beschermen. In Washington is woensdag een honderdtal betogers voor het Wit te Huis gaan zitten. De demon stranten waren gehuld in bonte de kens om zich te beschermen tegen de overvloedige sneeuwval. De vrijheidsmars zal vjjf dagen duren. Men gaat vandaag op weg. De afstand is 80 km. Het aantal deelnemers is vrij over de 48 km vierbaans weg, maar mag de 300 niet te boven gaan over de 32 km driebaans. De strijders voor gelijke burger rechten hebben de mars al lang geleden voorbereid. Zij vierden het besluit van rechter Frank Johnson als een grote overwinning op gou verneur Wallace, die de mars tweemaal heeft verhinderd. Later heeft ds. King meegedeeld, dat vandaag zal worden bekend ge maakt wanneer de mars begint. Het zou wel zondag kunnen wor den, gezien de voorbereidingen die nog getroffen moeten worden. De rechter had als aanvang vrijdag genoemd. van een grondstation dan wel van een tweede ruimtevaartuig. Waarnemers in Moskou ver wachtten een tweede lancering, dit in verband met de specula ties over de ruimte-ontmoeting. Met de lancering van don derdag heeft de Sowjet-Unie de Ver. Staten.in de strijd om de ruimte opnieuw een nederlaag toegebracht. Juist volgende week zou de lancering plaatsvinden van een Amerikaans ruimtevaar tuig, voor het eerst met twee personen bemand. Kort na de lancering kwam de Russische televisie in de lucht met een speciaal nieuwspro gramma. Via luidsprekers op straat werden de bewoners van de Russische hoofdstad van de lancering verwittigd. De twee kosmonauten zijn op geleid om te trachten voor het eerst een „uitstapje in de ruim te" te maken en zich met dezelf de snelheid als de „Voschod II" door de ruimte te bewegen. Op grond van waarnemingen, gedaan door de sterrenwacht in Bochum, acht men het niet on mogelijk dat de Russen een tweede ruimteschip in dezelfde baan om de aarde hebben ge bracht als van de donderdag ochtend gelanceerde „Voschod II" De Russische ruimtevaarder Leonov heeft om 11.30 uur Moskoutijd de „Voschod II" verlaten. Hij bevond zich op vijf meter van het ruimte schip. Leonov droeg een speciaal ruimtepak. Hij voerde de voor geschreven handelingen op een afstand van vijf meter van de „Voschod" uit en keerde daarna veilig aan boord terug. Hij voel de zich goed, aldus „Tass". Leonovs uitstapje werd opgeno men door het televisiesysteem aan boord van het ruimtevoer tuig en waargenomen door een groot aantal grondstations. Gedurende ongeveer vijf mi nuten legden de televisiecame ra's de prestatie van Leonov vast, die om 09.30 Nederlandse tijd begon. Men zag de kosmonaut de ont- snappingssluis verlaten. Hij droeg een zuurstoffles op de rug en was via een buis of een lijn met de „Voschod II" verbonden. Hij hield zich vast aan een soort hekje en wachtte op het bevel van zijn gezagvoerder om zijn onderzoekingstocht aan te van gen. kenhuis worden opgenomen. In rijen van acht en onder stro mende regen trokken de betogers naar het gerechtsgebouw, na eerst door de leiders te zijn aangemaand zich van alle geweld te onthouden. Onder de deelnemers bevonden zich tal van geestelijken, nonnen, studenten en leraren. In het gerechtsgebouw werden dr King en een tiental andere lei ders van de protestmars ontvangen De Sowjet-Unie heeft donder dag het ruimtevaartuig „Voschod II", bemand met kolonel Bel- jajev en luitenant-kolonel Ale- xej Leonov, gelanceerd. Het ruimtevaartuig is bijna in de baan gekomen die men had berekend. De kosmonauten Bel- jajev en Leonov voerden het vastgestelde werkprogramma uit. De omlooptijd van de banen die de „Voschod II" om de aar de beschreef bedroeg 98,9 minu ten. De kleinste afstand ten op zichte van de aarde was 173 km, de grootste 495 km. Van de grond wérd voortdu rend radiografische verbinding onderhouden met het ruimte vaartuig. Uit het verslag van comman dant Pavel Beljajev is gebleken dat de beide ruimtevaarders de lancering en de overgang naar de toestand van gewichtloosheid op bevredigende wijze hebben doorstaan. De lancering vond plaats om precies acht uur Ned. tijd. Het is dé eerste bemande Russische ruimtevlucht sinds 12 oktober 'van het vorig jaar toen aan boord van de „Voschod I" drie kosmonauten in de ruimte wer den gebracht. Een vlieger, een arts en een geleerde maakten toen 16 omwentelingen om de aarde. De twee ruimtevaarders ma ken hun eerste ruimtereis. Zij hebben sinds 12 april 1961, de dag waarop majoor Gagarin als eerste mens een ruimtevlucht maakte, aan het programma voor het onderzoek van de ruimte meegewerkt. Men acht in Moskou de moge lijkheid niet uitgesloten dat thans zal worden getracht een ruimte ontmoeting tot stand te brengen. Kolonel Beljajev is 39 jaar, ge huwd en vader van twee kin deren. Zijn metgezel, luitenant kolonel Leonov is eveneens ge huwd eri vader van een doch ter. Het plan zou bestaan de „Voschod II" vanmorgen in de omgeving van Baikonoer in Ka zakstan te laten landen nadat donderdagmiddag een proefne ming zou zijn gedaan die nog niet eerder in de ruimte had plaatsgevonden. In het door het Duitse pers bureau D.A.P. opgenomen radio verkeer mengde zich op een be paald ogenblik ook een vrou wenstem. Men kon niét vaststel len of deze stem afkomstig was Op de achtergrond was de aardomtrek zichtbaar. Langzaam „klom" Leonov de ruimte in Op ongeveer vijf me ter van het ruimtevoertuig ver wijderd zweefde hij volgens de televisieverslaggcvev met een snelheid van 8 km per seconde achter de „VbsehoiÜV Hij maak te zwenkbewegingen en trok aan de verbindingslijn. Op de beeld buis was niet te zien welke taken hij verrichtte. De televisie-opname werd ge maakt tóen de „Voschod II" zich boven Rusland bevond. Formateur mr. Cals is gisteren zijn besprekingen met de voorzit ters van de vijf grootste fracties uit de Tweede Kamer begonnen. Ais eerste arriveerde 's-middags drs W. K. N. Schmelzer, fractie voorzitter van de K.V.P. Na af loop van het onderhoud filssén hem en de formateur zei de heer termijn de fractie van de Partij van de Arbeid bijeen te roepen. Oe heer Vondeling noemde het onderhoud met de formateur „leuk en gezellig", zoals altijd. Bijzonder zwijgzaam toonde zich mr. W. J. Geertsema. voor zitter van de V.V.D.-fractie. na het gesprek da' hij met forma teur mr Cals heeft gehad. Dit Formateur Cals ontving woens dagmiddag de demissionaire mi nister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen. De minister kwam naar het Plein met zijn koffer tje. waarin zich evenwel geen miljoertennota bevond De geslaagde stap in de ruim te van kosmonaut Leonov brengt de tijd naderbij die ploegen tech nici en andere vaklieden te zien zal geven bij het bouwen van ruimtestations, waarvan de on derdelen hun per raket zullen worden toegestuurd. Van deze stations zullen de reizen naar planeten kunnen worden ondernomen. Foto: Beljagev (r.) en Leonov (links). Enkele duizenden negers en blan ken onder aanvoering van dr Mar ti» Luther King hebben woensdag met toestemming van de gemeen telijke autoriteiten een zwijgende protestmars gehouden naar het gerechtsgebouw van Montgomery ora uiting te geven aan hun ver ontwaardiging over het optreden der bereden politie bij het versprei den van demonstranten op dinsdag j.l. Als gevolg van dit optreden moesten acht mensen in een zie- Het risico dat de Rus nam door alleen beschermd door een dun ruimtepak de cabine te ver. laten, is nauwelijks voor te stel len. Behalve de kans door dode lijke stralen te worden getrof fen liep Leonov het gevaar dat de verbindingslijn met de „Voschod II" zou breken, waar door hij had kunnen afdrijven en voor eeuwig in een baan om de aarde terecht had kunnen komen. Het verblijf van Leonov bui ten de ruimtecabine duurde 20 minuten. Gedurende 10 minuten zweefde hij in de omgeving van de „Voschod" mee, daarna con troleerde hij de buitenwand van de cabine, maakte opnamen met zijn filmcamera en verrichtte waarnemingen. (Zie verder pagina 5) Het Sowjetrussische blad „Iz- vestia" van donderdag schrijft uit Caracas vernomen te hebben dat generaal Humberto Delgado, tegenstander van het huidige Portugese bewind, door de Por tugese politieke politie is ver moord. Dat zou gebeurd zijn na dat Delgado op 14 februari dooi de Spaanse autoriteiten te Bad- joz aan de Spaans-Portugese grens was gearresteerd. De „Iz- vestia" schrijft dat Madrid heeft getracht dit tegen te spreken, maar dat „zoals men nu weet, Humerto Delgado aan de Portu gese autoriteiten is uitgeleverd, die zich zonder proces van hem hebben ontdaan". Tornado's over Amerika Bij tornado's die donderdag zes Amerikaanse staten teister den, hebben ongeveer 15 mensen verwondingen opgelopen. De schade wordt op miljoenen dol lars geschat. De stormen die veelal gepaard gingen met sneeuwval, troffen vooral Alabama, Illinois, Indiana, Mississippi, Noord-Carolina en Tennessee. Schmelzer niet te kunnen ingaan op het besprokene. „Het is beter dat ik dat aan de heer Cals over laat", aldus de heer Schmelzer. Hij toonde zich bereid om even tueel, nadat de heer Cals zelf me dedelingen over de gesprekken met de fractievoorzitters zou heb ben gedaan, daarop nader in te gaan. De heer Schmelzer zei niet voornemens te zijn om naar aan leiding van het gevoerde gesprek de K.V.P.-fractie uit de Tweede kamer bijeen te roepen. De vraag of hij dezer dagen de heer Cals opnieuw zal ontmoeten, beantwoordde de heer Schmelzer met de opmerking, dat dit mede zal afhangen van de ontwikke lingen. Er is geen nadere af spraak voor een ontmoeting met de formateur gemaakt. De heer Schme'zer vatte zijn gesprek met de formateur samen in de woor den: nuttig, vruchtbaar en nood zakelijk. „LEUK EN GEZELLIG". Om precies 18 uur 's-avonds verliet dr ir A. Vondeling, voor zitter van de P.v.d.A.-fractie, het kabinet van minister-president Marijnen. Van 16 uur af had hij gesproken met mr. Cals, de for mateur. De heer Vondeling gaf als zijn mening, dat de heer Cals „vrese lijk hard zit te werken". Het ligt niet in het voornemen, zo vertel de de heer Vondeling, op korte NOORDWESTELIJKE WIND Vrijwel geheel Europa lag don derdag onder de invloedsfeer van twee depressies: een vóór de kust van Zuid-Noorwegen en de ander boven het zuidelijk deel van de Noordzee. Hierdoor kwa men er in Zuid Oost-Engeland, België en Frankrijk uitgebreide regengebieden voor. De temperaturen liepen hier door niet hoger op dan 8 a 12 graden. Deze depressies trekken lang zaam weg in oostelijke richting. Achter deze depressies stroomt vandaag met een matige noord westelijke wind koudere lucht over de Noordzee naar onze om geving, zodat de middagtempera- turen lagere waarden zullen be reiken dan gisteren. ZON MAAN op onder op onder Maart 19 6.46 18.51 21.28 7.56 20 6.43 18.53 22.45 8.13 21 6.41 18.55 8.31 22 6.39 18.56 8.53 Op het naderbijkomen van een rug van hoge luchtdruk, die over de Britse eilanden in de richting van de Noordzee trekt, neemt de kans op regen af en wordt voor al in het zuidwesten van het land dé kans op enkele opklaringen groter. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Lagere temperaturen Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Overwe gend matige wind tussen west en noord. Lagere temperaturen dan gisteren. VRIJDAG 19 MAART v.m. n.m. Breskens 3.06 3.28 Terneuzen 3.41 4.03 Hansweert t 4.21 4.43 Walsoorden 4.31 4.53 ZATERDAG 20 MAART v.m. n.m. Breskens 3.40 4.03 Terneuzen 4.15 4.38 Hansweert 4.55 5.18 Walsoorden 5.05 S28 Ex-koning Faroek van Egypte is gisteren op 45-jarige leeftijd te Rome als gevolg van een hart aanval overleden. Faroek werd woensdagavond onwel toen hij dineerde in het Romeinse restaurant „Isle de France". Hij werd naar het zie-1 kenhuis San Camillo overge bracht, waar hij is overleden. Faroek was tegen 23 uur met een jonge vrouw in het restau rant aangekomen, dat aan de Via Aurelia op 10 km afstand van ;Rome ligt. Hij placht er enkele 'malen per week te dineren. Na de maaltijd die enige uren heeft geduurd, stak de ex-koning een sigaar op en het tweetal bleef nog wat zitten praten. Eensklaps verbleekte hij. Hij probeerde op te staan, maar viel bewusteloos over de tafel. Kort na aankomst in een ziekenhuis, even na 2 uur donderdagochtend, trad de dood in. Enkele uren later werd het stoffelijk overschot overgebracht naar een lijkenhuis van de Ro meinse politie, waar men zou trachten de definitieve doods oorzaak vast te stellen. De Italiaanse arts die normaal over de gezondheid van de voor malige vorst waakte, had al eer der meegedeeld dat Faroek aan „spanningen" leed en dat hij elk moment een hartaanval of be roerte kon krijgen. Ex-koning Faroek is inderdaad overleden ten gevolge van een hartaanval. Dit heeft de lijfarts van de voormalige Egyptische vorst donderdag meegedeeld. Hij zei dat Faroek aan storingen in de bloedsomloop leed en dat hij daarvoor onlangs nog in Zwit serland was behandeld. Intussen zijn ex-koningin Fa- rida, de eerste vrouw van Fa roek, en haar drie dochters, Ferial, Fawzia en Fadia, in Rome aangekomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1