Weinig vooruitgang in Brits-Russische besprekingen Formateur mr. Cals gaat systematisch te werk Pessimistische stemming in Lenden Uitbreiding Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Viètnam PRINS BERNHARB NAAR ENGELAND OP 23 MAART GAAN TWEE AMERIKANEN DE RUIMTE IN WET OP STEMRECHT INGEDIEND BIJ AMERIKAANSE CONGRES DONDERDAG 18 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6396 „Ontmoedigd" Vriendschappelijke sfeer Gromiko was wel aardig, OFFENSIEF TEGEN KONGOLESE REBELLEN Brandend protest tegen Vietnam ONTVOERSTER GEARRESTEERD OP CYPRUS WAS HET RUSTIG ijitt luirrg» Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden 11 Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand f 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De Britse en Russische minis ters van buitenlandse zaken heb- *ben woensdag, de tweede dag van hun besprekingen in de Britse hoofdstad, gewijd aan ontwape ning, V.N.-aangelegenheden en het Duitsland-vraagstuk, zonder dat wezenlijke vooruitgang is be reikt. Wat de ontwapening betreft stemde Gromiko in beginsel in met het weer bijeenroepen van 'de Geneefse ontwapeningsconfe rentie, die sinds september op recès is. Eerst zou echter over eenstemming moeten worden be- Aeikt over de agenda voor deze conferentie, alvorens een datum voor hervatting kan worden vastgesteld. Als punten die voor de agenda in aanmerking komen, zou minister Gromiko tegenover 'zijn Britse gastheer hebben ge noemd: vermindering militaire begrotingen; terugtrekking bui tenlandse troepen uit gebieden waar zij niet thuishoren; afschaf fing buitenlandse bases; een overeenkomst ter voorkoming van het spreiden van kernwa pens; verbod van het gebruik van kernwapens; instelling kern- wapenvrije zones; vernietiging en het verbieden van bommenwer pers; verbod van ondergrondse kernproeven; een non-agressie verdrag tussen de N.A.V.O. en de landen van het verdrag van War schau; maatregelen ter voorko ming van verrassende aanvallen; vermindering van de strijdkrach ten door oost en west. Aan Britse zijde noemde men rlc houding van minister Gromi ko „veelbelovend". Hij zou tegen over minister Stewart hebben gewaagd van de ontmoediging, •die de Sowjetregering voelt door het uitblijven van vorderingen bij de vorige ontwapeningsbe sprekingen. Wat de verenigde naties be treft zou minister Gromiko zijn Britse ambtgenoot hebben voor gehouden, dat de Sowjet-TJnie zich strikt aan het V.N.-handvest wenst tehouden en dat van alle leden verlangt. Zo zou alleen de Veiligheidsraad bevoegd zijn tot het organiseren of financieren van V.N.-operaties tot net behoud van de vrede. Overigens maakte Gromiko duidelijk, dat de Sow- jet-Unie nog steeds bereid is een belangrijke financiële bijdrage te leveren voor een voor dit doel te stichten speciaal fonds. Ten aanzien van de kwestie- Duitsland bleef minister Gromi ko vasthouden aan het Russische standpunt, dat een eventueel vre desverdrag met „twee Duitslan- den" zou moeten worden geslo ten. Minister Stewart stelde daar tegenover, dat het Duitse vraag stuk eenvoudig kan worden opge lost door het houden van vrije verkiezingen en hereniging van het land. De sfeer tijdens de besprekin gen was, naar Britse zegslieden verklaarden, vriendschappelijk. Minister Gromiko wilde geen ge bruik maken van tolken en sprak voortdurend Engels. Hij zelf noemde na afloop van het overleg van woensdag de be sprekingen „nuttig". „Maar", zo voegde hij hier tegenover ver slaggevers aan toe, „het zou te veel zijn als ik zei dat wij het eens waren geworden." Alles hijeen toonde men zich in Britse kringen woensdagavond pessimistisch. Het lijkt erop, zo zei men, alsof Gromiko alleen maar naar Londen is gekomen om aardig te zijn. Hij heeft geen enkel blijk gegeven, dat in liet Russische standpunt ten aanzien van de belangrijkste kwesties tussen oost en west veranderin is gekomen. Aan het hoofd van 600 man oereoelde Kongolese troepen en 250 huurlingen is de Ierse kolo nel Michael Hoare het lang ver wachte offensief begonnen om de Kongolese grens af te sluiten. Men wil op deze manier voor komen dat de rebellen nog meer wapens en munitie krijgen. Dinsdag is de colonne van Hoare uit Boenia vertrokken naar het noorden. De grensstad Mahagi op rond 190 km ten noor den van Boenia zou al in han den van de regeringstroepen zijn gevallen. Woensdag werd echter mel ding gemaakt van krachtige tegenstand toen de colonne op rukte langs de westelijke oever van het Albertmeer, die hier de grens vormt tussen noordoost- Kongo en Oeganda. Hoare meld de later aan het hoofdkwartier in Leopoldstad, dat Oegandese mi litairen van Oeganda uit op zijn troepen hadden geschoten. De intocht van de Duitse troepen in Denemarken De intocht van Westduitse troe pen, die in NATO-verband in Denemarken gelegerd zullen worden, is niet zonder strubbe lingen perlopen: op verschillen de punten op en na de grens overgang werd gedemonstreerd. De militairen zelf zagen het niet zo somber in; een enkele vond het zelfs de moeite waard om zijn camera te grijpen en de demonstranten langs de weg te kieken. Volgens officiële Amerikaanse kringen zouden de Verenigde Staten hebben besloten hun sterkte aan manschappen en ma terieel in Zuid-Vietnam aanzien lijk uit te breiden. Het aantal eskadrilles hef- schroefvliegtuigen wordt volgens deze kringen uitgebreid, terwijl nog 200 a 300 militaire adviseurs naar Zuid-Vietnam zullen wor den gezonden. Het besluit is genomen na een studiereis van de stafchef van het leger, generaal Harold John son, naar Vietnam, zo werd uit officiële bron vernomen. De generaal heeft verslag uitge bracht bij president Johnson. Bij dit onderhoud waren de minis ter van defensie, MeNamara, en de stafchefs van de andere on derdelen der strijdkrachten aan wezig. „VOLKSDAGBLAD" OVER VIETNAM Het Chinese „Volksdagblad" heeft er woensdag op aange drongen de Amerikaanse agres sie in Vietnam met gelijke munt te betalen, aldus meldt het pers bureau „Nieuw-China". „Als men niet buiten zichzelf van schrik is geraakt door het oorlogsbedrog van de Ameri kaanse imperialisten en men niet bereid is de belangen van het Vietnamese volk te verraden, hoe kan men dan denken dat het nodig is een knieval voor het imperialisme te maken en om vrede te bedelen", zo vroeg het blad zich af. Volgens het „Volksdagblad" moet de aanvalsoorlog worden beantwoord met tegenaanvallen. In een drukke straat in Detroit zagen voorbijgangers dinsdag avond een vrouw die als een fak kel brandde. Van alle kanten schoot onmiddellijk hulp toe en men slaagde erin de vlammen te doven. De politie werd gebeld en die vond in de portemonnaie van de vrouw, die met brandwonden was overdekt, een briefje waar op stond dat zij zich in brand had gestoken uit protest tegen de Amerikaanse akties in Vietnam. Naast haar op de grond stonden twee lege blikken, waarin een soort wasbenzine had gezeten. De vrouw bleek een 79-jarige Duitse immigrante te zijn, die verscheidene jaren in vluchte lingenkampen had doorgebracht. Eén van haar vrienden zei, dat ze een vurig pacifiste was. IMM Ranselpartij in Montgomery Bereden politie heeft in Mont gomery (Alabama) met stokken, touwen en knuppels op demon stranten voor gelijke burger rechten ingeslagen, Op de foto liggen enige demonstranten op de grond, ter wijl anderen het hoofd trachten te beschermen tegen de stoksla gen. KONINGIN BEZEERT HAAR BEEN Hare Majesteit de Koningin heeft gisteren tijdens een val haar been bezeerd. De koningin kon op ski's naar Zurs afdalen, waar de dokter een scheurtje in de enkel en in het kuitbeen con stateerde. De kcaingin is met het been in het gips naar Lech terug- gekeerd, zo deelt de R.V.D. mee. In Villefranche-sur-Saöne in Frankrijk is een 17-jarig meisje aangehouden, dat bekend heeft daar op 9 februari een jongetje van enkele dagen oud uit een kliniek te hebben ontvoerd. Het kind, Franck Pech, is later dood aangetroffen. Het gearresteerde meisje bracht een leertijd van drie maanden in de kliniek door. Zij was in opleiding voor kin derverzorgster. Haar beweeg redenen en de omstandigheden waaronder de zuigeling de dood vond, zijn nog niet bekend. De ontvoerster bekende, toen zij werd verhoord wegens een winkeldiefstal. De formateur, mr. -J. M. L. Tic Cals, zal vandaag een drietal fractieleiders uit de tweede ka mer ontvangen en voor vrijdag staan gesprekken met twee frac tieleiders op het programma. Vanmiddag zullen achtereen volgens worden ontvangen drs. W. Geertsema (v.v-d.). Mr. Cals zal vrijdag ontvangen de heren J. Smallenbroek, fractievoorzitter van de a.r.-fractie en mr. H. K. J. Beernink (c.h.u.). Over de aard der besprekingen zullen voorlopig geen mededelin gen worden gedaan. Formateur Cals heeft laten weten, dat hij in ieder geval geen mededelingen zal doen, voordat hij de fractie- \V. K. N. Schmelzer (k.v.p.), dr. I voorzitters heeft gesproken. Wel ir. A. Vondeling (p.v.d.a.) en mr. Ibestaat de indruk dar de bespre- Prins Bernhard heeft het voor nemen in zijn kwaliteit van S.R.E.-voorzitter van de oorlogs gravenstichting tezamen met de hertog van Gloucester in diens kwaliteit van voorzitter van de Commonwealth War Graves Commission de plechtige inwij ding van het Nederlandse ere- veld Mill Hill Cemetery te West minster bij Londen bij te wonen op woensdag 12 mei 1965. Op dit ereveld zijn 253 stoffe lijke resten van Nederlandse oorlogsslachtoffers herbegraven en 180 slachtoffers door middel van een monument herdacht. Enige honderden nabestaanden, De twee Amerikaanse ruimte vaarders die op 23 maart zullen worden gelanceerd, Virgil Gris- som en John Young, zullen vier uur met hun „Gemini"-cabine in hun baan blijven. In die tijd draaien zij driemaal om de aar de en zullen zij van baan ver anderen. De eerste baan zal variëren van 160 tot 240 km boven het aardoppervlak, zo heeft het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, de Nasa, dins dagavond bekendgemaakt. Door hulpraketten zal het verste punt in 66 seconden worden veran derd van 240 tot 171,2 km. Tij dens de derde omwenteling wordt deze afstand terugge bracht tot 83,2 km. De „Gemini" zal met een „Titan 2" tweetrapsraket om hoog worden gebracht van Kaap Kennedy. De cabine met de twee mannen wordt ter hoogte van het eiland „Grote Turk" van de President Johnson heeft [het congres schrijft de president: woensdag bij het congres een l„Deze wet zal het land helpen af wetsontwerp Ingediend, dat aan te komen van rassenongelijkheid de Amerikaanse negers het stern- Sn elk aspect van het verkie- recht moet garanderen en dat eingsproces en daardoor aan allen strenge straffen stelt op over treding. Het wetsontwerp wil alle proeven die van negers worden geëist zoals onderzoek naar anal fabetisme schrappen. Deze eisen zijn tot nu toe gesteld om te voorkomen dat negers op kies lijsten werden ingeschreven. RECHTVAARDIGHEID In een begeleidende brief aan het stemrecht verzekeren. De voorbereiding van het wets ontwerp die reeds enige tijd gaande was, werd bespoedigd na de rassenonlusten die in Selma op 7 mnart begonnen. Maandag avond had president Johnson voor het congres een rede uitge sproken waarin hij rechtvaardig heid voor de Amerikaanse negers eiste. Bahama's opgewacht door het vliegdekschip „Intrepid". Grissom heeft de leiding; Young zal slechts gedurende twintig minuten opdrachten krijgen. Voor het grootste deel van de tijd zal hij de werking van de zuurstof voorziening en klimatisering van het ruimtevaartuig controleren. Bovendien neemt hij waar wat het gevolg van de gewichtloos heid is op levende organismen, meet hij de uitwerking daarvan tezamen met straling van fosfor- 32 op witte bollen in het ruimte vaartuig en zal hij trachten een oplossing te vinden voor het uit vallen van de radio tijdens de terugkeer in de atmosfeer. De cabine is dan door eengeïoni seerde laag omgeven, waar de radiogolven niet doorheen drin gen. Dit plasma zal nu met water worden bespoten. In de noordwest-Cyprische plaats Lefka waar de afgelopen dagen weer vijandelijkheden tus sen Griekse en Turkse Cyprioten waren uitgebroken, werd dins dagnacht af en toe geschoten. Er kwamen geen meldingen van slachtoffers binnen. Generaal Thiaija, de bevelheb ber van de V.N.-strijdkrachten, begaf zich woensdagochtend per helikopter naar Lefka, terwijl 'de Griekse ambassadeur op Cyprus, Menelaos Alexandrakis, naar Athene vloog om de toestand op Cyprus met zijn regering te be spreken. Ook generaal Grivas, opperbevelhebber van de Grieks- Cyprische strijdkrachten, was met dit doel in de Griekse hoofd stad. Een Turks Cyprioot die dins dag bij een schietpartij in Ambe- likou nabij Lefka verwondingen opliep, is inmiddels overleden. deputaties van koopvaardij, zee-, land- en luchtstrijdkrachten als mede vele Nederlandse en Britse autoriteiten zullen bij de plech tigheid aanwezig zijn. De Westduitse hulp aan de Arabische landen Tot dusver zijn in West-Duits- land ongeveer 3.500 mensen uit Arabische landen op kosten van de staat opgeleid. Hiermee was 'n bedrag van 30 miljoen mark ge moeid, zo is woensdag in Bonn bekend gemaakt. Behalve het genoemde aantal Arabieren heeft ook de Westduit se industrie jonge mensen uit Noord-Afrika en het Nabije-Oos- ten op haar kosten opgeleid. Op het ogenblik krijgen nog een 400 Arabieren uit twaalf lan den op kosten van de Westduitse staat een opleiding. Dit jaar en in 1966 zouden er nog 732 bijko men, hoofdzakelijk uit Egypte. In het raam van de evangeli sche actie „Brood voor de we reld" is sinds 1960 ongeveer 4.450.000 mark beschikbaar ge steld voor de Arabische vluchte lingen in Jordanië, Syrië en Li banon. Dit bedrag vormde een deel van de acht miljoen mark die de Westduitse protestanten voor projecten in de drie ge noemde landen bijeen hebben ge bracht. Indonesische koffie- en tabaksmarkt terug in Amsterdam? Er bestaat een goede kans dat de Indonesische tabaks- en kof- fiemarkt binnenkort naar Am sterdam. zal terugkeren. Dit heeft het A.N.P. vernomen van ir. Sudjarwoko Danusastro van het Indonesische ministerie van landbouw, die momenteel zijn re gering vertegenwoordigt in de Indonesische voorlichtingsstand op -de voorjaarsbeurs in Utrecht. Volgende maand wordt in Am sterdam weer een consulaat van Indonesië gevestigd. De heer Fred Pesik die thans is verbon den aan de Indonesische ambas sade in Den Haag, gaat als con sul optreden. Zijn taak zal o.m. betaan uit het voorbereiden van de terugkeer van de koffie, «n tabakmarkt naar Amsterdam. Na de verbreking van de diploma tieke betrekkingen tussen Neder land en Indonesië werden beide markten naar Duitsland overge bracht. De koffiemarkt wordt thans in Hamburg gehouden, de tabaksmarkt in Bremen, kingen met de voorzitters van de vijf grootste fracties uit de twee de kamer een eerste overleg is en dus niet uitsluitend informa tief. „Het is iets meer dan alleen maar informatie", aldus werd ge zegd. Het gesprek van mr. Cals met minister dr. H. J. Witteveen (financiën) duurde gisteren meer dan 2% uur. Mr. Cals de zeer systematisch te werk gaat, gebruikt de ochten den voor het bestuderen van ont vangen gegevens over vraag stukken, die in verschillende sec toren leven. De verwachting be- staat, dat mr. Cals ook het ko mende weekeinde zal besteden aan het bestuderen van het ont vangen materiaal. IETS LAGERE TEMPERATUREN Door de aanhoudende depres sie-activiteit boven de Atlanti sche Oceaan is zachte lucht diep het vasteland van Europa bin nengedrongen. Boven Zuid-Skan- dinavië en Denemarken werden gistermiddag temperaturen tus sen 3 en 7 graden bereikt. Boven de Britse eilanden en onze om geving liep het kwik op tot 8 a 14 graden. In Frankrijk wer den ongeveer dezelfde tempe raturen gemeten. In Zuid-Duits- land en het Alpengebied werd het omstreeks 15 graden. Het regenfront van een opvul lende depressie boven Zuid-En- geland zal over ons land naar het oosten trekken. Daarachter zal vandaag met een tot krachtig toenemende westelijke wind wat koudere lucht naar onze omge ving worden aangevoerd, zodat de middagtemperaturen iets lager zullen zijn dan woensdag. Deze lucht is bovendien enigszins on stabiel van opbouw, zodat naast opklaringen ook enkele buien zijn te verwachten. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond. Iets lagere middagtemperaturen Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige zuid westelijke wind. Iets lagere mid dagtemperaturen dan gisteren. DONDERDAG 18 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.28 3.03 3.43 3.53 n.m. 2.51 3.26 4.06 4.16 VRIJDAG 19 MAART Breskens Terneuzen Hansweert t Walsoorden v.m. 3.06 3.41 4.21 4.31 n.m. 3.28 4.03 4.43 4.53 ZON MAAN op onder op onder Maart 18 6.48 18.49 2010 7.39 19 6.46 18.51 21.28 7.56 20 6.43 18.53 22.45 8.13 21 6.41 18.55 8.31 22 6.39 1&§6 &&3

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1