„Amerikaanse neger heelt het geweten van de natie wakker geschud" Formaiie-opdrachi verraste mr. Cals in Rome Zuidvietnamese parachutisten bevrijden 37 gevangenen Wesl-Duiisland en Israël EEN MINISTERIE-CALS IR SAMENWERKING MET DE P.v.d.A.? RADIO DE K0CX Rekening houden met langdurige crisis AARDGAS AANGEBOORD IN DE SCHERMER GIVE A MAN A LUCKY HET WEER WOENSDAG 17 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6395 Wij falen als natie Omdat zij negers zijn. o Koningin Juliana beschermvrouwe van Britse week VERWOESTINGEN DOOR AARDBEVING PRINSES BEATRIX NAAR OOSTENRIJK Vredesbeweging verboden Nog verscheidene weken Geen vriendschap Aantal luchtaanvallen zal toenemen Weer aanval op Noord-Vietnam Mr Cals geen premier? Zon- en Maanstanden Hoogwater Weerbericht Frankering bij abonnement: TERN EU ZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Eedactie- en -Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. President Johnson heeft maan dagavond bij het congres een wetsvoorstel ingediend, dat ten doel heeft een eind te maken aan alle onderscheid op grond van ras bij de uitoefening van het stemrecht. Er is geen reden om trots te zijn, aldus de president, die sprak op een verenigde vergadering van huis van afgevaardigden en senaat, op de ruwe wijze waar op een week geleden in Selma betogers voor gelijke burger rechten zijn behandeld. Tegen ■hen die op vreedzame wijze voor hun rechten als Amerikaans burger opkwamen, is door de politie met knuppels, zwepen en traangas opgetreden.. „Eén hun ner, een man Gods, is doodgesla gen". Het betrokken wetsontwerp wordt vandaag aan het congres toegezonden. Alle beperkende .bepalingen voor elke soort ver kiezingen, of het nu om federale verkiezingen dan wel om ver kiezingen voor staats- of plaat selijke instellingen gaat, worden geschrapt omdat zij zijn gebruikt om negers van de stembus weg te houden. De inschrijving van negerkie zers zal door federale ambtena ren geschieden als de ambtena ren van de afzonderlijke staten onderscheid blijven maken. Elke list die de menselijke vin dingrijkheid kan bedenken, is gebruikt om hun dit recht te ontzeggen". President Johnson zei dat de strijd tegen de discriminatie niet voorbij zal zijn als het wetsont werp is aangenomen. „Wat in Selma is gebeurd, maakt deel uit van een veel grotere beweging, die reikt tot in elke Amerikaanse staat. Het is de poging van de Amerikaanse negers om zich de volledige zegeningen van het Amerikaanse leven te verwer ven. Hun zaak moet ook de onze zijn. Niet alleen de negers, maar wij allen moeten de fnuikende erfenis van dweepzucht en on recht te boven komen en dat zullen wij". tf „Het is een treurig feit", aldus de president, „dat in vele plaat sen van dit land mannen en vrouwen worden verhinderd te stemmen omdat zij neger zijn. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De president bestreed de be wering dat" de betogingen voor gelijke rechten een gevaar voor orde en rust zouden vormen. „De ware held van deze strijd is de Amerikaanse neger. Zijn daden en protesten, zijn moed om zelfs zijn leven te wagen heeft het geweten van de natie wakker geschud". President Johnson maande het congres tot grote spoed bij de behandeling van het wetsont werp. „Zolang de neger geen recht geschiedt", zo zei hij, „fa len wij als volk en als natie, ook al hebben wij elke vijand verslagen, onze welvaart ver dubbeld en de sterren veroverd". H. M. de Koningin heeft het beschermvrouwschap aanvaard van de Britse week, die van 14 tot 22 mei a.s. in Amsterdam zal worden gehouden. De koningin heeft het voornemen de opening die op 14 mei door prinses Mar garet zal worden verricht, bij te wonen. Prinses Beatrix zal op het avondfeest dat de Britse ambas sadeur ter ere van prinses Mar garet en lord Snowdon op 17 mei geeft, tegenwoordig zijn. Het Russische blad Izvestia meldt, dat een aardbeving van twee uur zondagavond grote ver woestingen heeft aangericht in de hoofdstad van de sowjet-repu- 'bliek Tadjikistan, Doesjambe. De muren van talrijke gebou wen zijn gescheurd. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. De aardbeving is ook waarge nomen in Tasjkent, Andijan, Sa- markand, Termez, Froenze en an. dere steden. Het epicentrum van de beving bevond zich in Afgha nistan. Persconferentie van de formateur Den Haag: Aan U het woord, schijnt R. V. D.-directeur Dam mers te zeggen tot kabinetsfor mateur mr. J. M. L. Th. Cals tij dens diens persconferentie, wel ke maandagavond werd gehou den. Prinses Beatrix heeft het voor nemen eind van deze week naar Lech in Oostenrijk te gaan om daar met haar ouders een korte wintersportvakantie door te brengen. Het koninklijk gezin logeert in hotel „Post" in Lech. Naar wij van de rijksvoorlich tingsdienst vernemen, zal prin ses Margriet niet naar Oostenrijk gaan. Een bataljon parachutisten van de regeringsstrijdkrachten heeft zondag 37 gevangenen uit han den van de vieteong bevrijd, zo verluidt in bevoegde Amerikaan se kringen in Saigon. De inlichtingendienst had ge merkt dat enkele barakken van de vieteong ten noordwesten van Kwi Nhon in midden-Vietnam door een prikkeldraadversperring waren omgeven en trok hieruit de conclusie dat het een gevan genkamp betrof. De parachutisten landden met helikopters, maakten acht bewa kers onschadelijk en bevrijdden de gevangenen. 48 verdachte per sonen werden voorts in hechtenis genomen. Bij een vietcong-aanval op een autobus in de omgeving van Sai gon werden 15 personen gedood, onder wie drie militairen. In tegenstelling tot geruchten, dat drie leiders van een „vredes beweging per parachute boven Noord-Vietnam waren neergela ten om zodoende hun uitwijzing uit Züid-Vietnam te realiseren, is uit Zuidvietnamese regerings kring vernomen dat de drie man nen zich in Hoe-E bevinden en onder toezicht staan van gene raal Ngoejen Tsjanh Thi. De drie mannen een dierenarts, een geschiedenisleraar en een jour nalist waren gearresteerd we gens hun aandeel in een vredes beweging die zich openlijk voor- De linkse Israëlische partij Ahdoetli Haavoda heeft besloten het kabinetsbesluit om diploma tieke betrekkingen met West- Duitsland aan te knopen, niet te steunen. De ministers van deze partij waren de twee enigen die het voorstel van premier Esjkoi niet meteen goedkeurden maar in beraad hielden in afwachting van het besluit van hun partij. Het centrale comité van deze partij heeft vjjf uur beraadslaagd voor dat het besluit werd genomen. Parlementaire kringen zijn van mening dat een meerderheid voor Esjkol door het besluit niet in ge vaar komt wanneer hij de kwes tie in de knesset (parlement) brengt en dat de coalitie evenmin in gevaar komt. Hij is zeker van de stemmen van de mapai en de rationale religieuse partij, beide coalitiepartijen, en de stemmer, van minstens één oppositiepartij, de liberalen. De Westduitse regerings woordvoerder zei op een perscon ferentie dat West-Duitsland het besluit van de Arabische landen hun ambassadeurs uit Bonn te rug te roepen, niet beschouwt als een reden voor het nemen van eenzelfde stap. Hij verwelkomde het Israëlische besluit. Politieke waarnemers in Bonn zeiden dat West-Duitsland blijk baar geen haast heeft met het aanknopen van diplomatieke be trekkingen met Israël, cmdat een spoedige bekendmaking hiervan dat deel van de Arabische wereld zou steunen, dat volledige breuk met Bonn voorstaat en als ver gelding het aangaan van betrek kingen met Oost-Duitsland wil. Welingelichte kringen voorspel len dat het verscheidene weken zal duren voor de diplomatieke betrekkingen met Israël zullen worden aangegaan. Voor de nationalistische he- roeth-partij (oppositie) hield Menachem Beigin in het Israëli sche parlement een vurig plei dooi voor verwerping van het Westduitse aanbod. Een Duitse ambassadeur in Israël zou de miljoenen Duitsers vertegen woordigen die Hitier uit vrije wil hadden gesteund en de tiendui zenden SS-moordenaars en de Duitse firma's die de crematoria en gaskamers leverden. Al kan Israël geen oorlog tegen Duits land uit wraak beginnen, Israël kan afzien van vriendschap met dat land. Beigin stelde voor een referendum te houden over de kwestie van de diplomatieke be trekkingen met West-Duitsland. Met 66 tegen 29 stommen bij tien onthoudingen keurde het Is raëlische parlement het rege ringsbesluit goed. standster toonde van stopzetting der vijandelijkheden in Zuid-Viet- nam. De autoriteiten hadden de beweging verboden omdat zij van communistische oorsprong zou zijn. De Zuidvietnamese vice-premier en minister van defensie, gene- raal-majoor Ngoejen Vein Thieu, heeft dinsdag verklaard dat het aantal luchtaanvallen op Noord- Vietnam drastisch zal worden vermeerderd en dat Hanoi als enige uitweg overblijft zijn troe pen en wapens uit het zuiden terug te trekken. Hij sprak op een plechtigheid ter gelegenheid van de aankomst van de laatste van de tweeduizend Zuidkoreaan- se militairen die iti Zuid-Vietnam worden gelegerd. Het persbureau van Noord- Vietnam heeft bekend gemaakt dat vier oorlogsschepen „van 'de Verenigde Staten en hun bondge noten" dinsdag het dorp Troeng Lien in de Noordvietnamese pro vincie Ha Ting hebben beschoten. De formatie-opdracht verraste mr. J. M. L. Th. Cals in Rome. In de nacht van zondag op maan dag vloog hij met een regerings- Friendship terug naar Ypenburg, waar hij in het holst van de nacht van zondag op maandag aankwam. Het was op de dag af 15 jaar geleden, dat mr. Cals als staats secretaris van O., K. en W. door koningin Juliana werd beëdigd. Maandag ontving hij de opdracht een kabinet te vcrrmen, dat zal mogen rekenen op een vrucht bare samenwerking met de volksvertegenwoordiging". Maandagavond ontving mr. Cals de ex-informateur drs. Schmelzer om over diens bevin dingen te spreken. Mr. Cals die vóór het begin van zijn werk de parlementaire pers een vraaggesprek toestond, verheelde niet dat wij ons in een moeilijke situatie bevinden. „Dat heb ik in de afgelopen weken herhaaldelijk in mijn eigen frac tie gezegd", zo verklaarde hij. Als formateur wil hij zich niet binden aan het standpunt van zijn fraktie en ook niet aan zijn vroegere opvattingen als lid van het kabinet-De Quay. Mr. Cals vond het „een. beetje eigenaardige crisis". Het verschil van inzicht ontstond in de boe zem van de regering zelf en niet tussen het kabinet en de Tweede Kamer. Met een langdurige crisis moet rekening worden gehouden, maar het is in het landsbelang zo spoe dig mogelijk tot een oplossing te komen. „Ik mag geen tijd ver liezen, dus mag ik niet overhaast handelen", zo verklaarde mr. Cals, die van plan is alle pro blemen zorgvuldig af te wegen. „Ik heb niet de illusie nu in eens de goede weg te vinden en de juiste oplossing te vinden", verklaarde hij. De formateur noemde zijn op dracht „zeer ruim". Hij heeft de mogelijkheid een strikt parle mentair kabinet te vormen, maar er zijn ook andere mogelijkheden zoals een extra-parlementair ka binet. Mr. Cals verklaarde met na druk, dat welslagen niet zal be tekenendat hij premier zal wor den. „Ik hoef niet te regeren, slechts te formeren", zo zei hij, daarbij wijzend op het gebruik na de tweede wereldoorlog dat formateurs geen minister-presi dent werden. De Amoco die in oktober bij een exploratieboring in de Scher mer succes had, heeft maandag op circa 2.000 meter diepte na twee maanden intensief werken bij Limmen opnieuw aardgas aangeboord. Omtrent de omyang van dit aardgasvoorkomen valt nog niets te zeggen. De aardgasbron, die 3 oktober in de Schermer werd gebonden, is exploitabel geble ken. De Amoco is al enkele maanden bezig bij „De Fransch- man" te Bergen (N.-H.) met een derde exploratieboring, die on danks enkele tegenslagen wordt voortgezet. De Amoco heeft bij gedepu teerde staten van Noord-Holland een concessie-aanvraag ingediend voor de ontginning van aardolie en aardgas in het gebied rond Alkmaar. De Amoco Netherlands Petro leum Company werkt met de Steenkolenhandelsvereeniging in Utrecht en de Gelsenkirchner Bergbau A. G. samen in de N.V. Dyas. ZON MAAN op onder op onder Maart 17 6.50 18.48 18.49 7.22 18 6.48 18.49 20.10 7.39 19 6.46 18.51 21.28 7.56 De opdracht aan mr. J. M. L. Th. Cals kan vérstrekkende ge volgen hebben. Het is bekend, dat deze ex-minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen in het laatste kabinet van dr. J. E. de Quay tegen de verkiezin gen rekende op een samenwer king van K.V.P. en P.v.d.A. Tegen veler verwachtingen in pakten de stembusverhoudingen anders uit en kwam er (zij het na veel strubbelingen) een „rechts" kabinet. De lange formatiestrijd van de zomer 1963 bracht wel hoop in de harten van de wachtende ge gadigden voor een portie radio- en/of televisiezendtijd. Maar helaas bleken de meningen te zeer verdeeld en ontbrak het aan een gezaghebbende stuwende figuur. Minister Cals zal onge twijfeld trachten de Partij van de Arbeid voor een nieuw kabi net te interesseren. Dat brengt mede dat dan eensgezindheid kan worden bereikt op het stuk van de omroepwetgeving, maar dat er beslist geen open bestel komt. Hoogstens zullen er een paar uurtjes zendtijd worden toegewezen aan enkele nieuw komers, maar dat staat natuur lijk niet in verhouding tot de zenddagen van de reeds geves tigde omroepverenigingen. Het zou redelijker zijn verkie zingen uit te schrijven, dan kan het volk zich tenminste uitspre ken over het omroepbeleid, want als we blijven tobben met par tijen die zuiver naar de eigen omroepvereniging kijken, komt een nieuwe gegadigde met meer dan 100.000 leden nog niet aan bod. FRACTIE P. v. tl. A. BI-TEEN. De fractie van de Partij van de Arbeid uit de Tweede Kamer heeft zich dinsdagmiddag twee en een half uur met vraagstuk ken rond de kabinetscrisis bezig gehouden. De vrijwel voltallige vergadering werd zoals gebruike lijk gedeeltelijk bijgewoond door de fractieleider uit de Eerste Ka mer, ir. H. Vos. Dr. ir. A. Vondeling verklaarde na afloop, dat men zich niet met f een programma van eisen ten aanzien van een mogelijke uitno diging voor 'n bespreking met de formateur mr Cals heeft bezig gehouden. „De belangrijkste pro blemen zijn besproken, waarbij vrijwel ieder zijn zegje heeft ge zegd". Er zijn dus geen bepaalde punten vastgelegd. Voordat de P. v. d. A. aan een formatie zal meewerken, zal een intentieverklaring door alle be trokken partijen moeten worden' gegeven. Men past voor „de rol van de versmade geliefde van 1963." Dr. Vondeling noemde de radio maar niet de belangrijkste hob bel." Daarna zullen andere zaken aan bod komen. Hij verwees daarbij naar de resoluties van het partijcongres ten aanzien van radio en televisie, bodemschatten, buitenlandse politiek en beloning van jongeren. Hierbij dient te vens gewezen op het bij de Twee de Kamer aanhangige ontwerp- Vondeling inzake prijsbeheersing onroerend goed. PREMIER MARIJNEN. Formateur mr. Cals zal heden middag de demissionaire minister van financiën prof. Witteveen ontvangen. Aangenomen kan worden dat hij deze de voorlich ting zal vragen over hangende en toekomstige financiële en econo mische vraagstukken zowel na tionaal als internationaal. Ande re bezoekers zal rnr Cals van daag niet ontvangen. Gisteren ontving de heer Cals de demissionaire minister-presi dent mr. Marijnen. Deze gaf' hem een overzicht van de proble men die zich thans en in de ko mende jaren afspelen of zullen afspelen. Over enkele dagen hoopt minister Marijnen schrifte lijk enige documentatie te geven over een aantal dezer problemen. (Adv.) DEPRESSIEWEER Aan het onstabiele weer komt voorlopig nog geen einde. Van daag komt ons land weer onder invloed van een nieuwe depres sie, die vanuit de Atlantische Oceaan ten noorden van de Azo- WOENSDAG 17 MAART v.m. n.m. Breskens 1.47 2.13 Temeuzen 2.22 2.48 Hansweert 3.02 3.28 Walsoorden 3.12 3.38 DONDERDAG IS MAART v.m. Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden 2.2S 3.03 3.43 3.5-3 n.m. 2.51 3.26 4.06 4.16 ren naar Ierland trekt. Hierdoor wakkert de wind in de loop van de dag tot matig of krachtig en aan de kust mogelijk tot hard uit zuidwest tot zuid. Ook de bewolking neemt toe terwij] later op de dag gerekend moet worden op enige regen. De temperaturen zullen ongeveer dezelfde zijn alg dinsdag. medegedeeld door het K.N.MJ., geldig tot hedenavond. Toenemende wind Opklaringen maar in de loop van de dag toenemende bewofc. king met later van het westen uit enige regen. Tot krachtige at hard toenemende wind tussen zuidwest. Ongeveer dezelfde tem peraturen als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1