Johnson op de bres voor de Amerikaanse democratie Wat in Selma gebeurde, was een drama!" BETOGERS VOOR BURGERRECHTEN ZULLEN WOROEN GEARRESTEERD FORMATIE-OPDRACHT AAN Mr CALS ISRAEL AANVAARDT WESTDUITSE AANBOD VOOR VOLLEDIGE DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN KONINGIN LOUISE IN STOCKHOLM TER AARDE BESTELD HET WEER SCHILDERFEEST NIEUWE KLEUREN sprak met gouverneur Wallace In het geweer Protest tegen onrecht Het hart van Amerika Politiekordon doorbroken Braakwekkend gas en rookgranaten Geheim Brits- Frans akkoord inzake aankoop vliegtuigen Indonesische lanceerbasis bij Philippijjnen Drs Schmelzer over formatie opdracht Koninklijk Paar naar Lech vertrokken Vermiste man verongelukt of vermoord? Nieuwe betoging belet Rouwbeklag Rouwdienst in Den Haag Realistische politiek Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden Franker ing bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Maandag 15 dinsdag 16 maart 1965 21e Jaargang No. 6394 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1.10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertentiés bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. „De gebeurtenissen van de afgelopen week zijn een diepgaande en pijaïijke uitdaging geweest voor de nimmer eindigende strijd om de Amerikaanse vrijheid te verzekeren. Maar ik geef u de verzekering dat hetgeen zich in Selma heeft afgespeeld, onder geen beding weer zal voorkomen. De Amerikaanse federale rege ring zal elk middel, waarover zij beschikt, aanwenden om te ver zekeren dat er gerechtigheid zal zijn voor alle Amerikaanse bur gers, in Alabama of elders in de Verenigde Staten, ongeacht hun ras", aldus heeft president Johnson zaterdag in het Witte Huis tegenover verslaggevers verklaard. De president hield zijn pers conferentie kort nadat hij meer dan drie uur had gesproken met gouverneur Wallace van de zui delijke staat Alabama die een felle tegenstander is van de op heffing der rassenscheiding. De president vervolgde: „De volledige macht der federale re gering is steeds beschikbaar ge weest om de inwoners van Sel ma tegen verdere wetteloosheid te beschermen. De oplossing van dit vraagstuk zal niet in' een strijd met de wapens, doch via het recht worden verkregen". De federale regering is in het geweer gekomen om de grond wettige rechten van de burgers van Selma te beschermen en ge welddadigheid en wetteloosheid tegen te gaan, ongeacht waar deze plaats grepen. Meer dan 70 federale ambte naren zijn sinds zondag j.l. in Selma waar zij er op toezien, dat de orde gehandhaafd blijft en de wet wordt toegepast. Militairen, federale politie en personeel van de federale inlich tingendienst (F.B.I.) staan ge reed om elke opdracht uit te voe ren, die ik hun in verband met de toestand op rassengebied in Alabama zal geven, aldus de president. Hij vervolgde: „De regering heeft de federale rechtbank in Alabama verzocht de rechtskun dige ambtenaren van deze staat opdracht te geven zich niet in te laten met Amerikaanse bur gers, die op vreedzame wijze voor toekenning van hun grond wettelijke rechten betogen. Wan neer de rechtbank deze order heeft uitgevaardigd, zal ook moeten worden gehoorzaamd". Hij voegde hieraan toe: „Doch de betogingen in Selma hebben een veel verder gaande beteke nis. Zij zijn 'n protest tegen een groot onrecht in de Amerikaan se democratie. Vijfennegentig jaar geleden is een amendement op de grond wet aanvaard, waarin werd be paald dat aan geen enkele Ame rikaan op grond van ras of huidskleur het stemrecht mag worden onthouden. Maar bijna een eeuw later wordt vele Ame rikanen belet dit stemrecht uit te oefenen, alleen omdat zij ne gers zijn. Daarom zal ik het congres ver zoeken een wetsontwerp op te stellen, waardoor uitvoering van dit amendement op de grondwet «wordt verzekerd. De hieruit «voortspruitende wet zal er voor zorgen dat alle tegenstand tegen het ongedaan maken van onder scheid, waar dit ook gebeurt, zal worden neergeslagen", aldus pre sident Johnson. Het doel van het komende wetsontwerp is alle Amerikanen het recht te geven om hun lei ders te kiezen. Ontkenning van dit recht is een ontkenning van het bestaan van de democratie. Wat er in Selma is gebeurd, was een Amerikaans drama. Er zijn slagen uitgedeeld, er is bloed gevloeid en een jonge predikant is om het leven gebracht. Dit alles zal onze vastberadenheid versterken om er op toe te zien, dat er gerechtigheid geschiedt vaan alle Amerikanen. Dit is geen politiek van de regering of van de president. Zij komt voort uit liet hart van Amerika zelf", al dus Johnson. „Een ieder moet deel hebben aan de zegeningen van dit land en dat zal geschieden op basis van de persoonlijke verdiensten van elke burger. Hun huidskleur, geloof, geboorte- of woonplaats zullen geen maatstaven van be oordeling zijn." Hij voegde hieraan toe: „Wij gullen ons door niets of niemand van het pad der gerechtigheid late» afbrengen". Nadat zaterdag in Selma al een poging van zwarte en blan ke geestelijken, nonnen en stu denten om op te trekken naar het gerechtsgebouw door de po litie was verhinderd zonder dat zich daarbij incidenten voorde den, trokken later op de dag op nieuw ongeveer 150 negers en blanken onder leiding van de negerpredikant Vivian op naar het paleis van justitie. Ook zij werden tegengehouden door een sterke politiemacht met aan het hoofd de chef van de plaatselijke veiligheidsdienst, Wilson Baker. De leiders van de betoging zei den hem, dat president Johnson die kort tevoren in Washing ton zijn persconferentie had be ëindigd had verklaard dat zij het recht hadden een protest mars te houden. Baker waar schuwde echter dat hij moeilijk heden vreesde wanneer de beto gers verder zouden trachten te gaan. Enkele demonstranten doorbraken het politiekordon, maar werden nagezet en terug gehaald, zonder dat er geweld werd gebruikt. Later deed een andere groep een poging naar het gerechtsgebouw op te trek ken, maar ook nu weer versper de de politie de weg. De politie mannen drongen met hun wa penstokken betogers die door het kordon trachtten te glippen, te rug meer er werd niet geslagen In tal van Amerikaanse steden zijn betogingen gehouden voor gelijke burgerrechten. In Boston eisten ongeveer 200 studenten op een bijeenkomst voor het ge bouw van de federale vertegen woordiging het zenden van troe pen naar Alabama. Te Philadelphia heeft een 20- tal betogers, sinds vrijdag rond de beroemde „vrijheidsklok" ge zeten, meegedeeld daar „voor onbepaalde tijd" te blijven. Zij dragen zwarte banden om de arm als teken van rouw om de dood van de predikant James Reeb. In enkele wijken van New York werden marsen gehouden, georganiseerd door de nationale vereniging voor de vooruitgang van gekleurden. Een groot aan tal geestelijken nam daaraan deel. Intussen werd in Montgome ry, de hoofdstad van Alabama, het onderzoek naar het brute op treden van de politie in Selma voortgezet. Tijdens een verhoor deelde kolonel Alberto Lingo, commandant van de „state-troo- pers" van Albama, mee dat niet alleen traangas, maar ook braak wekkend gas en rookgranaten waren gebruikt tegen de neger betogers. Hij gaf toe dat een van zijn mannen op 18 februari tij dens een betoging in de plaats Marion had geschoten op een jonge neger, Jimmie Lee Jack son. De jongen was een week later in een ziekenhuis te Selma overleden. De kolonel zei niet wie er had geschoten. PRINSES STEPHANIE VAN MONACO GEDOOPT Monaco: Prinses Stephanie schreit in de armen van haar moeder prinses Gracia, terwijl Rainier toekijkt. Een tafereeltje op het paleisbalkon, toen prinses Gracia de kleine na de doop aan de menigte liet zien. Groot-Brittannië is van plan van Frankrijk een 20-tal jacht vliegtuigen van 't type Breguet- 121 te kopen, zo meldt het Britse blad Sunday Express. De Britse minister van defensie, Denis Healev, zou daartoe een „geheim akkoord" hebben gesloten met zijn Franse ambtgenoot Pierre Messmer. De voorgenomen trans actie beloopt volgens het blad tientallen miljoenen guldens. Het parlement zal er wel over tekeer gaan, zo meent het blad, „want enerzijds betreft het een type vliegtuig dat nog niet. eens ge bouwd is en anderzijds heeft mi nister Healey nagelaten de des kundigen van de R. A. F. te raad- Het dagblad van Manilla heeft zaterdag gemeld uit „onbetwist bare militaire bron" vernomen te hebben dat vijf of zes Indonesi sche divisies op twee eilanden vlakbij de Philippijnen, namelijk El Maera en Enamewara, zijn ge ïnstalleerd en dat op een van deze twee eilanden onder toezicht van Russische technici grote in stallaties worden gebouwd. An dere kranten spreken over de bouw van lanceerbases op dat eiland. Een woordvoerder van het legercommando verklaarde er niets van te weten. Washington: Gouverneur George WUlttice (links)" en president Johnson na een gesprek, dat meer dan drie uur heeft geduurd. De president heeft tijdens de persconferentie, die hierop volg de, krachtig stelling genomen te gen de rassenscheiding in Ala bama of elders. Het kabinet der koningin deelt mede: Nadat drs. W. K. N. Schmelzer de wens te kennen had gegeven niet in aanmerking te worden gebracht voor een opdracht tot kabinetsformatie, heeft Hare Majesteit de Koningin hedenochtend ten paleize Soestdijk mr. J. M. L. Th. Cals ontvangen en hem opgedragen een kabinet te vor men, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare samenwerking met de volksvertegenwoordiging. De heer Cals heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Drs. Schmelzer, aan wie in zijn Brabantse vakantie-oord werd gevraagd om commentaar op de mededeling dat mr. Cals een for matieopdracht heeft, zei voorop te willen stellen, dat iedere for mateur onder de huidige omstan digheden voor grote problemen komt te staan. Zowel gezien de persoon als op grond van de rui me politieke en regeringserva ring in kabinetten van verschil lende samenstelling is er alle reden mr. Cals met vertrouwen tegemoet te treden. De heer Schmelzer zei dat het uiteraard onjuist zou zijn indien hij een toelichtende verklaring zou ge ven op de mededeling van het kabinet der koningin, dat hij de wens te kennen heeft gegeven niet in aanmerking te willen ko men voor een opdracht tot kabi netsformatie. (Adv.) De koningin is hedenmorgen in gezelschap van prins Bern- hard voor een korte winter sportvakantie naar Lech ver trokken. Indien, nodig, zo deelt de R.V.D. mee, zal de koningin haar vakantie onderbreken om zich door de kabinetsformateur mr. Cals op de hoogte te laten stellen van zijn formatiewerk zaamheden. In de berm langs een fietspad in de buurt van de weg die van Goirle naar de Belgische grens loopt, is vanmorgen het lijk ge vonden van de reeds vijf dagen vermiste heer H. van Lent uit Tilburg. Het hoofd van het slachtoffer vertoonde zware ver wondingen, die de vraag hebben doen rijzen of de man vermoord is. De mogelijkheid bestaat ook, dat er slechts sprake is van een ongeval, omdat in de berm nabij de plek waar het lijk gevonden werd ook sporen zouden zijn aangetroffen van een auto die daar gekeerd heeft. De rijksrecherche uit Tilburg heeft de zaak in handen. Bij het onderzoek heeft zich een onge val voorgedaan: een auto van de politie kantelde bij het keren, waardoor een agent met zijn hoofd door de voorruit sloeg. Hij werd licht gewond. De Israëlische regering heeft zondagochtend besloten het West. duitse aanbod voor het onver wijld aanknopen van volledige diplomatieke betrekkingen te aanvaarden. Dit is door de Is raëlische radio bekendgemaakt. Premier Esj kol zal het besluit dinsdag ter goedkeuring aan het parlement voorleggen. Volgens parlementaire kringen zal het kabinet waarschijnlijk een ruime meerderheid krijgen. Uit het feit dat de Israëlische regering haar beslissing heeft genomen voordat de speciale af gezant van bondskanselier Er- De burgemeester van Selma en het hoofd van de politie van het district Dallas, waarin de door rassenstrijd verscheurde stad ligt, hebben zondag een gemeen schappelijke verklaring uitge geven waarin zij zeggen dat van vandaag af iedereen die voor burgerrechten betoogt en de wet ten van de stad en liet distriet overtreedt, zal worden gearres teerd. De verklaring werd voorge lezen voor ongeveer tweehondero demonstranten die sinds woens dag op straat bidden. Er werd verder in gezegd dat orde en recht zullen worden gehand haafd, maar dat geen onnodig geweld zal worden gebruikt. Wij wensen liever- ordelijke arresta ties dan geweld om de orde te handhaven, aldus de verklaring. Ook zaterdag heeft men ge tracht in Selma te betogen voor onverkorte toekenning van het stemrecht aan -de neger-kiezers ter plaatse. Een vijfhonderd be togers, onder wie ruim 120 blan ke en zwarte geestelijken, ver trokken uit twee plaatselijke ker ken naar het rechtbankgebouw. Zij werden door politiemannen, die de armen ineen hadden ge haakt, tegengehouden en hun werd het verzoek gedaan uiteen te gaan, waaraan zij gehoor geven. De gemeenteraad van Selma heeft een telegram van rouw beklag gezonden aan de weduwe van de Bostonse predikant Reeb, die is overleden aan verwondin gen die hem in Selma werden toegebracht door blanken, die tegen de betogingen voor de negerstemrechten zijn. President Johnson heeft i.i het Witte Huis een onderhoud van meer dan drie uur gehad met gouverneur Wallace van de staat Alabama. Wallace die bekend staat als een hardnek kige tegenstander van de op heffing der rassenscheiding in de Verenigde Staten, werd vergezeld door een slerke lijf wacht, Koningin Louise van Zweden die vorige week op 76-jarige leeftijd overleed, is zaterdag in Stockholm ter aarde besteld. De begrafenisdienst werd gehouden in de „Storkyrkan" nabij het koninklijk paleis door de Luther se aartsbisschop van Zweden, Gunnar Hultgren. Bij de plech tigheid waren vier koningen, vier prinsessen en prinsen en twee presidenten aanwezig. Kroonprinses Beatrix vertegen woordigde de Nederlandse koninklijke familie. Afgezien van het verplichte protocol werd de begrafenis op verzoek van de overledene zo eenvoudig mogelijk gehouden In de kerk waren 1100 gasten aanwezig, onder wie koning Gus- taaf Adolf, koning Frederik van Denemarken, koning Olav van Noorwegen, koning Constantijn van Griekenland, groothertogin Charlotte van Luxemburg, prin ses Alice van Griekenland, prin ses Beatrix, prins Albert van Luik en de presidenten Kokko nen van Finland en Asgeirsson van IJsland. Tienduizenden Zweden hebben ztvijgend de stoet langs zien trekken. De 250 kilo zware kist werd doqr zeelieden op een open. katafalk geplaatst, waarna onder 42 kanonschoten de vier kilome ter lange weg naar het Haga- park, waar de overledene werd begraven, werden afgelegd. Na een kort gebed werd de kist neergelaten in hetzelfde graf waarin ook de eerste vrouw van koning Gustaaf, prinses Margaretha van Engeland, in 1920 werd begraven en waarin ook zijn zoon prins Gustaaf Adolf rust die in 1947 bij een vliegtuigongeluk is omgekomen. Kort na de eenvoudige begra fenisplechtigheid werden de vlaggen halfstok gehesen. Verscheidene ministers, onder wie minister-president Marijnen en mr. Luns, vele leden van het corps diplomatique en autoritei ten hebben zaterdagochtend in de Waalse kerk in Den Haag een rouwdienst bijgewoond voor koningin Louise van Zweden. Koningin Juliana kon de dienst, die werd geleid door ds. A. Blomstrand, predikant van de Zweedse zeemanskerk in Rotter dam, niet bijwonen in verband met het overleg o-ver de kabi netscrisis. hard, Birrenbach, een tweede maal naar Israël is gekomen, leidt men af dat het besluit niet afhankelijk is van het resultaat van het nader overleg over an dere hangende kwesties zoals het eerder genomen besluit van Bonn om de wapenleveranties aan Is raël te staken en de Israëlische bezwaren tegen de activiteit van Westduitse geleerden in de Egyp tische wapenindustrie. Deze pun ten en een eventuele Westduitse economische steun aan Israël zul len deze week met Birrenbach worden besproken. In Israëlische officiële kringen ziet men de snelle reactie op het Westduitse aanbod als een teken van een realistische politiek en de wens om prof. Erhard in zijn conflict met president Nasser van Egypte te steunen. Het Egyptische staatshoofd verklaarde woensdag dat zijn land Oost-Duitsland zou erken nen, als Bonn tot erkenning van Israël zou overgaan. Ook zouden de Westduitse eigendommen in Egypte worden genaast. Na af loop van een spoedbijeenkomst van Arabische vertegenwoordi gers in Cairo deelde Nasser mee dat men had besloten West- Duitsland te waarschuwen, dat de Arabische landen hun diplo matieke banden met de bonds republiek zouden verbreken, als deze Israël zou erkennen. De Westduitse minister voor econo mische samenwerking, Scheel, verklaarde diezelfde dag, dat West-Duitsland automatisch de economische steun aan de landen die dat zouden doen, zou staken. TOENEMENDE WIND Doordat het grote hogedruk- gebied, dat de vorige week ons weer beheerste, naar Zuid-Rus land is weggetrokken, kunnen van de oceaan komende storin gen nu weer tot West-Europa doordringen. Twee fronten zijn Nederland al gepasseerd. Het eerste kwam zondag overdag, het tweede de afgelopen nacht. Ze hebben overal wat regen ge bracht. Ten westen van Ierland is nu een zeer actieve depressie aangekomen, die zich in noord oostelijke richting beweegt. Ze veroorzaakt sterke luchtdruk- dalingen in Ierland, de Golf van Biscaye en noordwest-Spanje. Als gevolg hiervan neemt ook in onze omgeving de zuidwestelijke wind in kracht toe. Be fronten van de depressie die ons waar schijnlijk morgenochtend berei ken, zullen opnieuw regen bren gen. In het temperatuurverloop komt dan ook weinig verande ring. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Tijdelijk regen Veel bewolking en tijdelijk re gen. Matige tot krachtige, aan de kust enige tijd harde wind, aanvankelijk zuidelijk, later zuid westelijk. Weinig verandering in temperatuur. DINSDAG 16 MAART ZON MAAN op onder op onder Maart 16 6.53 18.46 17.26 7.02 17 6.50 18.48 18.49 7.22 18 6.48 18.49 20.10 7.39 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoordén v.m. n.m. 1.00 1.31 1.35 2.06 2.15 2.46 2.25 2.56 WOENSDAG 17 MAART vjn. nan. Breskens 1-47 2.13 Terneuzen 2.22 2.48 Hansweert 3.02 3.28 Walsoorden 3.12 8,88

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1