Informateur bracht eindrapport uit Internationaal gerechtshof over Zuid-Afrika De betrekkingen tussen Israël en West-Duitsland ADVISEURS VANDAAG BIJ KONINGIN voorzitter totals oorlog' naar Verklaring van Commentaar C.H.U -fractie sinr wek» E.E.G.-HULP AAN ZUID-AFRIKA ZATERDAG 13 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6393 Weerbericht Hcogwater Zie ook pag. 9 o e Zon- en Maanstanden MALE&SIE EN INDONESIË KRITIEK OP B0UR6UIBA Mijnwerkers- rebellie in Turkije ZIT-DEMONSTRATIE IN HET WITTE HUIS MARSVERBOD IN SELMA 191 Frankering bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRUE Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentiepriis per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het kabinet der koningin deelt mede: „Hare Majesteit de Koningin heeft vrijdagmiddag ten paleize Soestdijk de informateur drs W. K. H. Schmelzer ontvangen. De heer Schmelzer heeft aan de koningin zijn eindrapport uitgebracht". Drs. W. K. N. Schmelzer, die gisteren zijn opdracht aan de koningin teruggaf, gaf als oud informateur, dus niet als K.V.P.- fractieleider, een overzicht van zijn informatieve arbeid. Hij verklaarde, dat ondanks critische opmerkingen over „ver metele blijmoedigheid" om aan een netehge kwestie te beginnen, waar het kabinet niet uitkwam, hij de overtuiging was toegedaan dat we ons nooit op het stand punt mogen stellen, dat bij fun damentele verschillen samenwer king onmogelijk is. „Wij zijn diepgravende burgers" aldus de heer Schmelzer en ik geloof, dat het toch mogelijk is praktische oplossingen tot samenwerking te vinden. Dit is vaak gehikt. Als informateur stelde hij er zich nauwkeurig van op de hoogte hoe de problemen funda menteel en praktisch in het ka binet lagen. Hij poogde te ont dekken waar bruikbare mogelijk heden lagen om tegenstellingen te overbruggen en waar het veld tot overbrugging lag. De infor mateur legde zijn bevindingen schriftelijk vast en vroeg de be trokken ministers correcties daarop. Zo werd het veld zo exact mogelijk afgepaald. De conclusie was, dat een oplossing niet direct te bereiken was, maar er voldoende terrein was om de taak niet uitziehtsloos te maken. Daarna is drs. Schmelzer met de fractieleiders gaan praten, mede om een mogelijke impasse hij de ministers op basis van on- sekerheden weg te nemen. Tijdens deze besprekingen heeft drs. Schmelzer zich afge vraagd of hij zelf met een voor stel zou moeten komen om par tijen bij elkaar te brengen. „Er Is geen moment geweest, dat ik overtuigd was voldoende marge te hebben om een voorstel te kunnen doen, dat door allen zou kunnen worden aanvaard," aldus de ex-informateur. Er zijn wel punten, waarop men naar elkaar Is toegegroeid, maar dit was on voldoende voor een algehele overeenstemming. De heer Schmelzer heeft toen ten concept ter weergave van de standpunten der vier fracties van de regeringspartijen opgesteld. Geen verschil van inzicht bleek meer te bestaan over de reclame gelden, ook niet t.a.v. het aan deel van de dagbladondernemin gen daarin. Evenmin vormde problematiek van samenwerking in N. T. S. en N. R. U.,- oude en nieuwe stijl, nog een twistpunt. Geen overeenstemming werd bereikt over de toe'atingseisen en over de verdeling van de zendtijd, waarbij de standpunten van C. H. U.V. V. D. enerzijds en van K. V. P.A. R. P. ander zijds uiteen bleven lopen. Over radio Veronica was de overeen stemming groter, maar niet vol ledig. De leider van de V.V.D.-fractie in de Tweede Kamer, mr. Geert sema, noemde vrijdagavond in de Vara-televisierubriek „Achter het nieuws" drie mogelijkheden die uitgesloten zijn ter oplossing van de kabinetscrisis: een rege ring van K. V. P., A. R. P., V. V. D. en C. H. U. mét een opgelost ra dio en t.v.-bestel, een regering van K. V. P., A. R. en C. H. U., en een coalitie van K. V. P., C. H. U. en V. V. D. Men zou nu kunnen denken aan een oplossing door een re gering bestaande uit K. V. P., P. v. d. A. en A. R., aldus de heer Geertsema, of aan een weigering van de koningin om het ontslag van het kabinet-Marijnen te aan vaarden. Dit zou voortzetting van de huidige coalitie zonder oplos sing van het radio- en Lv. pro bleem zijn. De laatste mogelijk heid was het uitschrijven van verkiezingen. Wat het mislukken van de po ging van de heer Schmelzer be treft zei hij, dat de prijs, die van de V. V. D. voor een op'ossing binnen de huidige coalitie werd gevraagd, te hoog was geweest. Mr. H. K. J. Beern'nk, fractie voorzitter van de C.H.U. in de Tweede Kanier, heeft gisteravond het volgende commentaar gege ven op de mislukking- van de po gingen van de informateur: „Ik betreur het in bijzondere mate, dat de pogingen van drs. Schmel- f Het kabinet der koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft voor een conferentie ten paleize Huis ten Bosch voor vandaag achtereenvolgens uitgenodigd de heren: Mr. J. A. Jonkman, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal; mr. Fj. F. M. van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; dr. L. J. M. Beel, vice-president van de Raad van State; drs W. <K. M. Schmelzer, voorzitter van de Tweede Ka mer-fractie van de Katholieke Volkspartij; dr. ir. A. Vondeling, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Partij v. d. Arbeid; mr. W. J. Geertsema, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de V.V.D.; J. Smallenbroek, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Anti Revolutionaire Partij; mr. H. K. Beernink, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de Chr. Historische Unie. ll^l RtKfeCHCt VRIJ ZACHT Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer boven het vasteland van Europa wordt bepaald door een hogedrukgebied waarvan het centrum boven Griekenland ligt. Het is gevuld met droge lucht waarin weinig bewolking voorkomt zodat 's nachts in Oost- Europa nog matige tot strenge vorst voorkomt. Dank zij de in kracht toenemende zonnestraling lopen daar de middagtemperatu- ren op tot omstreeks 10 graden. In ons land en Frankrijk be droegen de middagtemperaturen 13 tot 15 graden. Een frontale zone strekt zich uit van Ierland naar zuid-west-Frankrijk en brengt daar plaatselijke regen. Deze zone beweegt zich slechts langzaam, zodat het er naar uit ziet dat het zonnige en voor de tijd van het jaar vrij zachte weer blijft voortduren. medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zuidoostelijke wind Droog en zonnig en vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zwak- tje tot matige zuidoostelijke wind. ZATERDAG 13 MAART Breskens Terneuzen Hansweert v.m. n.m 10.11 10.45 10.46 11.20 11.26 12.00 ZONDAG 14 MAART Walsoorden Breskens Terneuzen Hansweert v.m. n.m 11.36 12.10 11.25 11.38 12.13 0.40 12.53 MAANDAG 15 MAART v.m. n.m. Walsoorden 0.50 1.03 Breskens 0.02 12.43 Hansweert 1.17 1.58 Terneuzen 0.37 1.18 Walsoorden 1.27 2.08 zer zijn mislukt. Eigenlijk is het met de besprekingen tussen hem en de vier fractievoorzitters pre cies net zo gegaan als in de mi nisterraad; men constateerde op een bepaald moment, dat men het niet met elkaar eens was. De moeilijkheden hebben zich niet toegespitst op de vraag of nieu we zendgemachtigden met de bestaande omroeporganisaties zouden moeten samenwerken, de N. R. U. en de N. T. S. Ik meen, dat deze beide lichamen moeten worden gereorganiseerd en op meer moderne leest moeten wor den geschoeid. Aan samenwer king van alle zendgemachtigden op het terrein van regeling van arbeidsvoorwaarden, programma coördinatie etc. valt niet te ont komen. Ik heb voorgeste'd een com missie van drie „wijze" mannen in hoogste instantie te laten oor delen over de voorwaarden van toelating tot de N. T. S. en de N. R. U. De moeilijkheden lagen ook niet op het terrein van de regeling van reclame en de ver deling van de opbrengst ervan. Anders lag het wat betreft de toelating van nieuwe zendge machtigden. Wil men een waar- "ijk open bestel en geen schijn open beste], dan zal men nieuwe zendgemachtigden moeten toe laten onder redelijke voorwaar den. Duidelijk is, dat een niet te verwaarlozen groep in ons volk behoefte heeft aan reorganisatie van het omroepbestel ondanks de grote verdiensten van de omroep verenigingen die een belangrijke plaats innemen en ook moeten blijven innemen. Degenen, die deze reorganisatie wflen en die nieuwe zendgemachtigden willen toelaten, hebben er bezwaar te gen een nieuwe omroepvereni ging te stichten. Ik wil voor dit bezwaar be grip opbrengen al kan ik dit laten spelen. Doe ik dit wel dan loop ik het gevaar mede te wer ken aan een schünoplossing. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 Vier-en-zeventig procent van de deelgenomen. Gebombardeerd wa- op 1 maart gebombardeerde milli- 'aire installaties in de Noordviet- namese stad Xom-Bang is ver woest of zwaar beschadigd. DitzelN de is 't geval met zeventig procent vare de installaties in de marine basis Qoeang-Khe. Dit hebben of ficiële kringen van het Amerikaan se ministerie van defensie meege deeld. De percentages had men kunnen vaststellen aan de hand van luchtfoto's. Te Xom-Bang waren tijdens de aanval van Amerikaanse vliegtui gen gehele legerkampen letterlijk met de grond gelijk gemaakt, zo werd gezegd. In deze plaats was vijf procent van de gehele munitie- voorraad van Noord-Vietnam op geslagen. Aan de actie tegen Qoeang-Khe, diezelfde dag, had ook de Zuidvietnamese luchtmacht Zeventien rechters uit even veel landen zullen van maandag middag af in het Vredespaleis in Den Haag pleidooien aanho ren over de vraag: al of niet apartheidspolitiek in Zuidwest- Afrika. Op 4 november 1960 maakten Liberia en Ethiopië deze zaak bij het internationale gerechts hof aanhangig. Deze twee lan den verzochten het hof te ver klaren dat de Zuidafrikaanse re gering in strijd heeft gehandeld met het mandaat van de volken bond dat haar na de eerste we reldoorlog over zuidwest-Afrika is gegeven. ZON MAAN op onder op onder Maart 13 6.59 18.41 13.12 5.25 14 6.57 18.42 14.34 6.07 15 6.55 18.44 16.00 6.39 16 6.53 18.46 17.26 7.02 17 6.50 18.48 18.49 7.22 I'S 6.48 18.49 20.10 7.39 19 6.46 18.51 21.28 7.56 President Soekarno heeft op dracht gegeven tot sluiting van het Indonesische paviljoen op de wereldtentoonstelling in New York, omdat Amerike heeft be sloten militaire hulp aan Malei sië te verlenen, zo meldt het In donesische persbureau Antara. Tegen een jonge Indonesiër die naar de Maleisische radio had geluisterd, is in Bandoeng vijf maanden gevangenisstraf geëist, zo meldt hetzelfde persbureau. Indertijd is het luisteren naar die radio verboden. Premier Abdoel Rahman van Maleisië zal begin mei een be zoek brengen aan Japan op uit nodiging van premier Sato van dat land. Verscheidene Libanese bladen hebben president Bourguiba van Tunesië aangevallen omdat deze donderdag had gezegd dat ver breking van de betrekkingen met Bonn de Arabische landen duurder zou komen te staan dan West-Duitsland. Ook een suggestie van Bour guiba de Arabische vraagstuk ken etappegewijs op te lossen, werd gekritiseerd. Het Egyptische blad „Al Ah- ram" meldde gisteren uit inge lichte kringen in Beiroet dat de Tunesische president „wellicht onder Westduitse druk staat of uitgeput is als gevolg van zijn lange reis die reeds een maand duurt". Volgens Liberia en Ethiopië heeft de Zuidafrikaanse regering niet alles voor het materiële en morele welzijn en de sociale vooruitgang van de bevolking van het mandaatsgebied zuid west-Afrika gedaan. Verder ver zochten zij het hof te verklaren dat er een einde moet worden gemaakt aan het apartheidsbe- ,eid in het mandaatsgebied en dat Zuid-Afrika verplicht is zich ce onderwerpen aan het toezicht ^an de Verenigde Naties op de uitoefening van het vóór 1920 .taterende mandaat. Reeds heeft het hof in deze zaak een arrest gewezen. Toen ging het over de vraag of het al of niet bevoegd was in deze zaak. Zuid-Afrika had deze vraag opgeworpen. Het hof verklaar de Zuid-Afrika's bezwaren toen ongegrond. Het hof telt normaal vijftien rechters. Beide partijen maken gebruik van de bevoegdheid een rechter aan te wijzen om deel te nemen aan de rechtspleging. Li beria en Ethiopië waarvan de zaken in 1961 gevoegd zijn, we zen de Nigeriaanse rechter sir Louis Nwachukwu Mbanefo aan. Zuid-Afrika's keuze is de heer. J. T. van Wijk, raadsheer in het hooggerechtshof van Zuid-Afri ka. De president van het hof, de Australiër sir Percy Spender, zal onmiddellijk na de opening van de zitting maandagmiddag om drie uur een verklaring afleggen ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Verenigde Naties. Daarna zullen de twee rechters voor één zaak worden geïnstal leerd. ren administratieve complexen, op slagplaatsen en torpedoboten. Bij die aanval waren zes vliegtuigen verloren gegaan. Slechts 1 Ameri kaanse piloot was overigens na af loop als vermist opgegeven. Bij botsingen tussen mijnwer kers en ordetroepen in Koz'oe aan de Zwarte Zee zijn twee mijnwerkers om het leven geko men. Het aantal gewonden aan weerszijden bedraagt ongeveer twintig. De mijnwerkers die ontevreden zijn over hun arbeidsvoorwaar den. keerden zich tegen de mijn ingenieurs. 34 mijnwerkers zijn gearresteerd. In de Sowjet-Unie is gisteren opnieuw een kunstmaan, de Kos- mos-60, gelanceerd. Er zijn we tenschappelijke instrumenten aan boord voor verder ruimte onderzoek. De regering van Zuid-Vetnam heeft een plan opgesteld voor een „totale strijd" tegen de com- munis^n. De enige manier om hen tegen te houden ia hen te verslaan, zo wordt gezegd. „Als de oorlog in hevigheid toeneemt, zullen wü beslist niet alleen vechten, omdat onze rechtvaardige zaak hegrenen wondt in de wereld", aldus een verklaring van ds regering van ""id-Vietnam. Het Noordvietnamese pers bureau meldt, dat nn 11 maovt ig Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen de Noordvietnamese plaats Tsia Lo bii de grens met Laos hebben beschoten. Een groep Amerikaanse strijders voor de burgerrechten lieeft in het Witte Huis een zi-demonstra- tie gehouden. Drie van hij kwa men na enige tijd weer tevoor schijn terwl de anderen de de monstratie voortzetten. De drie, die het eerst uit hèt Witte Huis kwamen, zijn hier ge fotografeerd, terwijl zij overleg plegen met hun advocaat, Her- bert O'Reed (r.). Hare Majesteit de Koningin zal de rouwdienst bijwonen, die ter gelegenheid van het overlij den van koningin Louise van Zweden vandaag wordt gehou den in de Waalse kerk in Den Haag. Prinses Beatrix zal het konink lijk huis bij de begrafenis van koningin Louise vertegenwoor digen. De prinses vertrok vrij dagmiddag van het vliegveld Soesterberg naar Zweden en wordt vandaag in de loop van de dag in Nederland terugver wacht. In Brussel zijn negen nieuwe ontwikkelingsprojecten in geas socieerde landen in Afrika goed gekeurd, die uit het Europese ontwikkelingsfonds zullen wor den gefinancierd. De negen projecten kosten de E. E. G. meer dan 25 miljoen dol- 'ar. Ruim 10 miljoen dollar gaat naar Senegal voor hulp bij de oroduktie van aardnoten. Bijna SVn miljoen dollar gaat naar So malia ter geclee'telijke financie ring van het aanleggen van we gen en in Mauretanie wordt nog met ruim 3 miljoen dollar deel genomen aan het aanleggen van een weg. Ook de International Development Association finan ciert deze projecten. In Maureta nie en in Kongo-Brazzaville wor den scho'en gebouwd (2 miljoen dollar), Kongo-Leopoldville schaft baggermolens aan voor ruim 3 miljoen dollar en op de De correspondent in Bonn van de „New York Times" schrijft dat Israël het garanderen van zijn grenzen door West-Duitsland als voorwaarde heeft gesteld voor het aanknopen van diplo matieke betrekkingen met Bonn. De correspondent schrijft dat „vooraanstaande kringen, die dit hebben onthuld, hebben gezegd dat de regering en bondskanse lier Erhard deze voorwaarde on aanvaardbaar achten. „Een twee de voorwaarde zou zijn dat West- Duitsland de onlangs opgeschor te militaire hulp aan Israël zou voortzetten. (Ongeveer een kwart van de 65 miljoen dollar aan tanks, oor logsschepen, kanonnen, enz. moest nog worden geleverd toen bondskanselier Erhard de hulp onder druk van de Verenigde Arabische Republiek stzakte). Functionarissen in Bonn ver trouwen er echter op dat on danks de door premier Esjkoi aan de Duitse gezant Eirrenbach gestelde eisen beide regeringen het eens zullen worden over een uitwisseling van ambassadeurs, aldus de „New York Times". De correspondent schrijft dat West-Duitsland niet betrokken wil raken bij wat in laatste in stantie een militaire aangelegen heid in het Midden-Oosten zou kunnen worden. Dit standpunt zou minister van buitenlandse zaken Schrëder hebben meege deeld aan de Amerikaanse en Franse ambassadeurs in Bonn. Hij heeft er bij hen op aange drongen dat hun regeringen hun invloed aanwenden om Israël er van te overtuigen dat een derge lijke stap de Israëlische belangen op den auur niet zou "dienen. Dr Kurt Birrenbach, de bijzon dere Westduitse gezant, zal vol gende week naar Israël terug keren om de besprekingen voort te zetten, zo heeft de Westduitse regeringswoordvoerder vrijdag meegedeeld. Hij wilde niet zeggen of dr Bir renbach tegenvoorstellen zal doen. Op een vaag of Israël had verzocht om garantie van zijn grenzen antwoordde hij dat hier nooit sprake van was geweest. Komoren wordt een ziekenfiuisje gebouwd. Bovendien krijgt So malië leve n sm i dde' enh u lp Het Europese ontwikkelings fonds waaruit deze projecten worden gefinancierd, kan voor 300 miljoen dollar hulp verlenen. Sinds vorig jaar juni, toen het fonds zijn werk begon, is ruim 65 miljoen dollar toegewezen. „Er wordt vandaag geen mars gehouden omdat wij die hebben verboden", aldus verklaarde vrij dagochtend de burgemeester van Selma, Joseph Smitherton. Eerder hadden de negerleiders meegedeeld dat het hoofd van de plaatselijke veiligheidsdienst toe stemming had verleend tot het houden van een mars naar het paleis van justitie. De tocht zou om 11 uur plaatselijke tijd aan vangen. In het zuiden van Soedan neemt het aantal gewelddaden weer toe. In Maoan zouden de opstandelingen 60 dorpelingen met hun woningen hebben ver brand en 50 kinderen als gijze laars hebben meegenomen. Een delegatie waarin alle poli tieke partijen zijn vertegenwoor digd, is uit Khartoem naar het zuiden vertrokken om de bevol king het doel van de ronde-tafel conferentie van noord en zuid uiteen te zetten en tot kalmte te manen. De conferentie begint 16 maart. Men zal trachten de lei ders van de Afrikaanse nationale unie, die naar Oeganda zijn uit geweken, te bewegen ook aan de conferentie deel te nemen. Een deel van die partij eist dat de conferentie bulten Soedan wordt gehouden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1