Nieuwe betogingen in Selma Kwestie-Vietnam kan door onderhandelingen worden opgelost Verloofd paar maakt kennis met regering en beide Kamers Dr ir W. Hupkes plotseling overleden RASSENBETOCslNS IN WITTE HUIS Wurger van Boston gevonden? HET WEER Feestelijke begroeting en rijtoer door Den Haag NOG GEEN ONDERHANDELINGEN TUSSEN MALEISIË EN INDONESIË VRIJDAG 12 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6392 De mishandeling van predikanten ,MFL!*STAftBNG' IN BELGsE Weerbericht Toespraak van Vinogradov „Het licht staat op groen" voor de F rans- Russische betrekkingen Duitse vraagstuk In hetCatshuis' RUSLAND VERWERPT CHINEES PROTEST Indonesiërs in hinderlaag Hoogwater Zon- en Maanstanden Frankering by abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur; I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Woensdagavond hebben enkele honderden negers en blanken in Selma opnieuw een betoging voor gelijke rechten gehouden. Eerder op de dag maakten on geveer 500 betogers voor rassen- gelijkheid een mars door de stad, maar zij werden al spoedig door politiemannen tegengehouden. Het stadsbestuur had woens dag alle demonstraties voor ge lijke burgerrechten verboden. De leider van de betoging van woensdagavond, Hosea Williams, verklaarde vóór men op weg ging: „Als ze ons tegenhouden blijven we ter plaatse staan tot zij ons arresteren, ons met traan gas te lijf gaan of ons doorlaten". Onder de betogers waren blanke geestelijken. Tijdens de gisteren gehouden jaarlijkse algemene aandeelhou dersvergadering van de Kas-As- sociatie N. V. is dr. ir. W. Hup- kes, die de vergadering presi deerde, plotseling onwel gewor den. De voorzitter werd in ern stige toestand naar het zieken huis vervoerd, maar medische hulp mocht niet meer baten. Spoedig moest de directeur, de heer J. J. Schokking, de verga dering mededelen dat dr. Hup- kes was overleden. Hij is 84 jaar geworden. De ondervoorzitter van de raad van commissarissen, de heer H. L. Eeghen, herdacht de diensten, die dr. Hupkes sinds 1946 aan de vennootschap heeft bewezen. Dr. ir. Willem Hupkes is op 12 mei 1880 in Arnhem geboren. Hij was van 1938 tot 1945 directeur van de Nederlandsche Spoorwe gen, van 1945 tot en met 1946 president-directeur. Men kwam niet verder dan enkele honderden meters van het kerkgebouw waar de menig te zich verzameld had. Een aan zienlijke politiemacht versperde de weg. Op zijn verzoek om doortocht voor een vreedzame betoging kreeg de leider van de stoet te horen, dat deze niet zou worden doorgelaten en dat de demonstratie onmiddellijk moest worden beëindigd. De betogers gingen ter plaatse in gebed en zongen liederen. De politie liet ze hun gang gaan. Er werden geen arrestaties verricht. In verband met de mishande ling van drie •blanke predikan ten in Selma, dinsdagavond, zijn nu drie blanken gearresteerd, zo heeft het .hoofd van de openbare veiligheidsdienst in Selma, Wil son Baker, meegedeeld. Eén van de aangevallen predikanten be vindt zich, naar bekend, in kri tieke toestand in een ziekenhuis te Birmingham, eveneens in Ala bama.. Naar een vierde man wordt nog gezocht. De arrestanten wor den beschuldigd van poging tot doodslag. (Zie verder pag. 4) Ongeveer twaalf strijders voor gelijke burgerrechten hebben donderdag een zit-staking gehou den in een van de hoofdgangen van het Witte Huis te Washing ton. De groep, die uit blanken en gekleurden bestond, was het ge bouw binnengekomen door deel i te nemen aan een van de dage- liikse rondleidingen. De betogers waren op de grond gaan zitten. Zij zongen onder meer „We shall not be moved". Evenals de drie afgelopen da gen liepen enkele tientallen be togers voor het Witte Huis heen en wèer om te protesteven tegen de gang van zaken in Selma. Een incidentje ontstond toen een lid van de Amerikaanse nazi partij, die een bord met een voor de negers beledigende tekst droeg, in vol ornaat een plaats voor het Witte Huis innam. De ordedienst van het Witte Huis wist ziin tegenstanders echter op afstand te houden. Een woordvoerder voor de groep betogers verklaarde dat hun doel was zich tot president Johnson persoonlijk te richten met een protest tegen het uitblij ven van een optreden van de fe derale regering in Selma. Om 19.45 uur Ned. tyd bevon den de betogers zich nog steeds in het Witte Huis Enkele betogers verlieten on geveer vier uur na het begin van de zitstaking het Witte Huis en zeiden tot verslaggevers, dat de negen overgeblevenen van plan zijn te vasten tot ze met de pre sident hebben gesproken. De ambtsvertrekken van Johnson bevinden zich in een vleugel, die ver van de „bezette" gang af 'igt. Terwijl de betogers zich in het Witte Huis bevonden ontving president Johnson een groep van ongeveer twintig negeruitgevers om een onderscheiding in ont vangst te nemen die ze hem had den toegekend voor zijn inspan ning om de wet op de burger rechten vorig jaar te laten goed keuren. Enkele leden van de groep vertelden na afloop ver slaggevers, dat de president hun had gezegd dat er betogers waren „in zijn eigen huis." Hij maakte zich zorgen over hun aanwezigheid, „maar niet in ne gatieve zin." Op de vraag wat daarmee be doeld werd, werd geantwoord dat de president het recht van ge weldloze betogingen wilde erken nen. Een van de uitgevers deelde mee, dat Johnson er wel terneer geslagen uit had gezien. Zijn vrouw en dochter Lynda •zouden al kort na het begin van de betoging het Witte Huis heb ben verlaten, zo werd gezegd. Volgens de „Boston Record American" zou een patiënt in een psychiatrische inrichting be kend hebben dat hij 13 vrouwen in deze stad heeft gewurgd. De moorden werden gepleegd in het tijdvak tussen juni 1962 en janu ari 1964. De patiënt, wiens naam niet werd onthuld, zou volgens het blad in de inrichting zijn opge sloten nadat hij ongeschikt was verklaard om terecht te staan wegens aanranding van vrou wen. Het bericht in de „Boston Re cord American" had tot gevolg dat de procureur-generaal van de staat Massachusetts donder dag trachtte een verbod tot ver dere publiciteit over de patiënt te doen uitspreken, maar rechter Arthur Whittemore wees dit ver zoek af. Hij gaf bevel de patiënt door een onpartijdige psychiater te laten onderzoeken. De Belgische Boerenbond heeft woensdag besloten tot een „melkstaking". Aan de leden is verzocht van daag geen melk te leveren. De actie is gericht op de weigering van de Belgische prijzencommis- sie om de melkprijs te verhogen. Het is de eerste actie van deze aard in het 75-jarig bestaan van de bond. LIGGENDE BETOGING IN SAN FRANCISCO Demonstranten, die op de oprij laan van het federale gebouw in San Francisco waren gaan liggen, om zo te betogen voor federaal optreden in Alabama, worden hier door politiemannen min of meer hardhandig verwij derd. Het aantal demonstranten was evenwel zo groot, dat de door gang voor auto's geruime tijd onmogelijk wa?„ hetgeen ook de bedoeling van de betogers was. OPNIEUW ZONNIG LENTEWEER. Tussen een standvastig hoge- drukgebied boven de Balkan en een opvullende depressie boven de oceaan handhaaft zich boven West-Europa een hardnekkige zuidoostelijke tot zuidelijke lucht stroming, waarmee droge con tinentale lucht naar onze om geving vloeit. Omdat deze lucht gisteren niet meer afkomstig was uit het met sneeuw bedekte zuiden van Duitsland, maar uit Oost-Frankrijk, liepen de tem peraturen in ons land op tot veel hogere waarden dan woensdag. In het zuiden van het land werd zelfs de 13 graden bereikt. In het heersende weertype komt de komende 24 uur maar weinig verandering. Wel is het mogelijk dat de maximumtem peraturen vandaag nog één of twee graden hoger zijn dan gis teren. medegedee'd door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Aanhoudend lente Droeg ea zonnig weer. Zwakke ot matige zuidoostelijke wind. A1 aximumtemperaturen van 101 lot.M graden. De Sowjet-Unie en Frankrijk zijn het er over eens, dat ge streefd moet worden naar een nieuwe Geneefse conferentie ter regeling van het conflict in Viet nam, zo heeft de scheidende Rus sische ambassadeur in Parijs, Vinogradov, gisteren verklaard. De Sowjet-Unie is van oordeei dat do kwestie-Vietnam alleen ten worden opgelost door onder handelingen. Vinogradov, die binnenkort als ambassadeur zal worden vervan gen door de Russische onder minister van buitenlandse zaken, Zorin, sprak op een perslünch, waarop ook de Franse minister van voorlichting, Peyrefitte, te genwoordig was. De ambassa deur zei verder, dat er van een nieuwe conferentie geen sprake kon z(jn zolang de Amerikaanse bombardementen op N.-Vietnam aanhielden. Maar hij omzeilde de kwestie van terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Viet nam, die vooral van Chinese zijde een noodzakelijke voorwaarde wordt genoemd voor het houden van een internationale conferen tie. Vinogradov, die zijn land twaalf jaar lang in Parijs heeft vertegenwoordigd en op vriend- schappelijke voet staat met presi dent De Gaulle, noemde het Duitse vraagstuk voor Europa „kwestie nummer één". Hij prees de „realistische" benadering door De Gaulle van de Europese vraagstukken, met name het Duitse. De Frans-Russische betrekkin gen waren de laatste maanden aanzienlijk verbeterd. De ambas sadeur wees in dit verband op de ondertekening van het Frans- Russische handelsverdrag op lange termijn in oktober j.l„ di verse bezoeken van Russische ministers aan Parijs en omge keerd, en de zich steeds uitbrei dende culturele betrekkingen. „De Frans-Russische betrekkin gen bewegen zich op een zeer goede weg. Het heht staat op groen", zo zei Vinogradov. H. K. H. prinses Margriet en haar verloofde de heer Pieter van Vollenhoven, is door het kabinet in het Catshuis, door de Staten- Generaal in het gebouw van de Eerste Kamer, het gemeentebe stuur van de residentie en dui zenden Hagenaars tijdens een rijtoer een feestelijke begroeting en kennismaking bereid. Peter Paul Marijnen, vijf jaar, heeft prinses Margriet en haar verloofde driemaal zijn geluk wensen aangeboden, waarmee de ontvangst van het verloofde paar op het „Catshuis" ambtswo ning van de minister-president iets gezelligs ongedwongen kreeg. Er werd hartelijk ge lachen. De koninklijke gasten waren precies om half twaalf bij het Catshuis aan de Adriaan Goed kooplaan aangekomen. Vóór het gazon had zich de kleuterklas van de jongste zoon van de mi nister-president, de vijfjarige Pe ter Paul, opgesteld met rood- wit-blauwe vlaggetjes in de hand en oranje bandjes in het haar. In de hal werden de konink lijke gasten verwelkomd door de minister-president en mevrouw Marijnen. Hun dochter Anne Els bood prinses Margriet een bou quet orchideeën aan. Nadat fo tografen en cineasten in de hal gelegenheid hadden gekregen tot het maken van opnamen begaf het gezelschap zich naar de tuin- zaal. Daar stelde minister Marij nen de leden van het kabinet met de staatssecretarissen en hun echtgenoten aan het ver loofde paar voor. Prinses Margriet was gekleed in een zalmkleurig pakje met een toque van zwarte tule. Haar verloofde droeg een rok. De ko ningin was gekleed in een groen ensemble met een donkergroene hoed. Prins Bernhard tenslotte droeg een lichtgrijs costuum. Toen de kinderen van de mi nister-president hun gelukwen sen mochten aanbieden, herhaal de de kleine Peter Paul de ziine tot drie maal toe. De heer Van Vollenhoven zei iets grappigs te rug tegen de kleuter, wat de kleine in een schaterlach deed uitbarsten. De minister-president bracht vervolgens een toast uit op het ionge paar. „Gisteren", zo zei hij, „heb ik voor radio en tele visie u en uw verloofde en u koningin en prins mijn geluk wensen aangeboden namens het kabinet en 't Nederlandse volk". „Nu, nog maar weinige uren la ter kan ik namens het gehele land, dat spontaan feest heeft gevierd u nogmaals onze harte- liike gelukwensen aanbieden. Wij wensen u veel geluk en u weet zich gedragen door de lief de van het gehele volk dat har telijk en spontaan feest heeft gevierd gisteren. Moge deze feestelijke vreugde de inzet zijn van een vreugdevolle en zonni ge verlovingstijd". Na de toast van de genodigden op het Catshuis en de speech van de minister-president, onderhield het jonge paar zich geruime tijd met de gasten. Ook de koningin en prins Bernhard praatten op gewekt met de leden van het kabinet en hun echtgenoten, als mede met de staatssecretarissen. Steeds weer klonk vanuit de kring, waar het koninklijke ge zelschap vertoefde, luid gelach op. Iedereen was blij, iedereen was vrolijk om het geluk van het jong verloofde paar, dat zo stralend het middelpunt van de ontvangst vormde. Aan een verslaggeefster van het A.N.P. toonde prinses Mar griet vol trots het sieraad, dat als symbool van haar geluk de ringvinger van haar linker hand prijkt: een platina ring met in het midden een grote parel, aan beide zijden geflan keerd door twee briljanten. „Ik heb hens gisteren de hele dag gedragen", zo vertelde zij lachend. Ook haar verloofde stak trots zijn linkerhand naar voren, waar een smalle gouden ring aan zat. „Simpeler dan die van mijn verloofde, toch erg be langrijk hoor", zo zei hij lachend. Instemmend knikte prinses Mar griet. Van het Catshuis ging de stoet bestaande uit zes auto's via de Johai. de Wittlaan, de Tobias Asserlaan, de Carnegielaan en de Laan van Meerdervoort naar de Javastraat. De vele rijen dikke menigte toeschouwers op de Javastraat drong op tot de helft van de rij weg was bezet. Velen hadden op hekken, in kozijnen en op abris een uitkijkpost ingenomen. De politie te paard moest eraan te pas komen om de rest van de rijweg vrij te houden voor de stoet. (Zie verder pag. 3) De voorgestelde vredesonder handelingen tussen Maleisië en Indonesië zullen niet doorgaan. Dit heeft een woordvoerder van het Maleisische ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld. Hij zei, dat uit een woensdag uit Djakarta ontvangen telegram was gebleken, dat Indonesië nog niet tot onderhandelen bereid was. De besprekingen tussen pre mier Rachman en president Soe- karno zouden in Bangkok wor den gehouden. In Koeala Loempoer is don derdag officieel meegedeeld, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, de Maleisische regering heeft meegedeeld dat het overleg is uitgesteld, omdat premier Abdoel Rachman van Maleisië kortgele- De Sowjet-Unie heeft een Chi nees protest verworpen dat werd ingediend naar aanleiding van „gewelddadig optreden" van Russische militairen en politie mannen tegen Chinese studen ten tydens de betoging van 4 maart voor de Amerikaanse am bassade in Moskou. Naar een Russische woordvoerder donder dag meedeelde, had Sowj et-mi nister van buitenlandse zaken Gromiko het protest al direct van de hand gewezen toen de Chinese ambassadeur het hem zaterdag j.l. voorlegde. In de no ta stond, dat de politie brute methoden had gebruikt om een einde te maken aan de betoging en dat een ziekenhuis in Mos kou „ten onrechte" gewonde Chinezen als genezen had ontsla gen. Geëist werd, dat de Russische regering haar verontschuldigin gen aanbiedt aan de studenten en degenen die zich schuldig hadden gemaakt aan geweld streng worden gestraft. Kringen die in contact staan met de Chinese studenten in Moskou hebben gezegd, dat het gerucht gaat dat Peking dreigt de studenten terug te roepen wanneer de Russen hun excuses niet maken. Er zijn geen offi ciële eyfers over het aantal Chi nezen dat in Moskou studeert, maar hun aantal wordt geschat op enkele honderden. den verklaringen heeft afgelegd, die „de woede van het Indone sische volk hebben opgewekt". Premier Abdoel Rachman had onder meer gezegd, dat het over leg zou beginnen op verzoek van Indonesië en dat de onderhande lingen pas dan konden beginnen als Indonesië zijn agressie tegen Maleisië gestaakt had. Ook had oremier Rachman volgens Soe bandrio verklaard dat Indonesië geen enkele hulp van communis tisch China zou moeten aanvaar den. Een woordvoerder van de Ma leisische regering zei over dit laatste dat premier Rachman alleen maar de hoop had uitge sproken dat Indonesië zijn poli tiek, gericht op de „verplette ring van Maleisië", zal opgeven. Deze politiek werd door Peking geëist als prijs voor zijn hulp aan Indonesië. Maleisische troepen hadden donderdag in Serawak een groep Indonesiërs vanuit een hinder laag aangevallen. De Indonesiërs 50 a 60 man waren zuid- west-Sewarak vanuit Borneo binnengedrongen en werden op rond 600 meter van de grens door de Maleisische troepen verrast. Verscheidene Indonesiërs zouden gesneuveld zijn. VRIJDAG 12 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.36 9.11 9.51 10.01 n.m. 9.18 9.53 10.33 10.43 ZATERDAG 13 MAART v.m. n.m. Breskens 10.11 10.45 Terneuzen 10.46 11.20 Hansweert 11.26 12.00 ZON MAAN op onder op onder Maart 12 7.02 18.39 11.59 4.30 13 6.59 18.41 13.12 5.25 14 6.57 18.42 14.34 8.07

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1