Prinses Marnrief de toespraak van de Haagse politieke hemel weer wat opgeklaard I I II i VICII yi ld MINISTER-PRESIDENT Blijdschap op en rond Soestdijk In de verpleging Eerste ontmoeting in mei 1963 Prinses Irene en haar echtgoMot op Soestdijk Verrassing bij Bingham en Go te Schiedam Politieke thee moet nog trekken' Feestvreugde in Soestdijk Drie doden bij ongeluk met sportvliegtusg Lampionnen- défilé voer verloofd paar BE STAATSRECHTELIJKE POSITIE VAN PRINSES MARGRIET DONDERDAG 11 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6391 ,las?£ zal ze leven' Frankeriag bij abonnement; TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon; 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 10 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Koningin kondigt verloving aan van De minister-president mr. V. G. M. Marijnen heeft woensdag middag de volgende toespraak gehouden: „Namens het gehele Nederlandse volk moge ik in de eerste plaats u beiden op deze heuglijke dag onze gelukwensen aanbieden met de verloving van uw dochter, prinses Margriet. Uw dochter heeft de inspraak van haar hart gevolgd; een vrijheid die u uw kinderen met zoveel overtuiging hebt toegekend. Een stralende koningin Juliana kondigde woensdagmiddag om zéstien minuten over één via televisie en radio de verloving aan van haar 22-jarige dochter prinses Margriet met de 25- jarige student aan de juridische faculteit in Lei den, de heer Pieter van Vollenhoven. Het is voor mijn man en mij een grote vreug de die verloving bekend te maken van onze dochter prinses Margriet Francisca met de heer Pieter van Vollenhoven', zo sprak de koningin. Prins Bernhard zei dat hij zich „uiteraard bij de woorden van zijn vrouw aansloot". Verheugd maar ook ontroerd stelde hij zijn aanstaande schoonzoon voor de t.v.-camera aan het Neder landse volk voor. Prins Bernhard noemde de verloofde van zijn dochter „een aardige jonge man". Prinses Margriet en haar verloofde kwa men daarna beiden in het beeld. Prinses Mar griet stelde verheugd haar uitverkorene voor. Pieter van Vollenhoven zei dat dit de gelukkig ste dag van zijn leven was. „Ik ben blij", zo zei prinses Margriet, dat onze ver loving zonder geheimzinnigheid bekend wordt gemaakt. Haar a.s. man die hierna 't woord kreeg, zei zijn bruid in Leiden te hebben leren kennen. „Dit is de gelukkigste dag van mijn leven", zo zei Pieter van Vollenhoven. Daarna toonde de televisie het jong verloofde paar te midden van de koninklijke familie in een der salons van paleis Soestdijk. Ook het verloofde paar, dat wij zo juist in hun jonge geluk heb ben gezien, wil ik hartelijk feliciteren. Het Nederlandse volk hoopt, dat deze verbintenis u beiden innig gelukkig zal maken. Prinses, u hebt een bijzondere plaats in ons hart. Wij houden van u; uw geboorte was als een lichtflits in de donkere oorlogsjaren. De koopvaardij, van oudsher Hollands glorie, koos u als petekind. In de jaren na de oorlog zagen wij u in het koninklijk gezin op groeien van kind tot jonge vrouw. Uw leven is met ons volk zo verknoopt, dat uw geluk ook ons geluk is. Uw vreugde is onze vreugde. Mijnheer Van Vollenhoven, het Nederlandse volk kent u nog niet, maar het aanvaardt u spontaan als de keuze van onze prinses. Wij zijn er verheugd over dat de keuze is gevallen op een zoon van ons volk. Het Nederlandse volk heeft u op dit moment maar één ding te vragen: maak haar gelukkig. Gaarne wil ik ook de verwachting uitspreken, dat het huwelijk dat u voornemens bent t.z.t. te sluiten, de goedkeuring zal ver krijgen van regering en Staten-Generaal. Wij wensen u toe, verloofden, een zonnige, een blijde verlovings tijd temidden van ons volk. Dat Gods zegen ruste op uw beider toekomst". De toespraak, die werd uitgezonden via t.v. en radio, werd uitge zonden uit de N. T. S.-studio in Den Haag. Het jonge paar verscheen daarna voor een kort interview voor de camera's. Pieter van Vol lenhoven vertelde, dat hij van het Nederlandse staatsrecht bijzon dere studie maakt. Voorts bestu deerde hij de wenselijkheid van de P. B. O. voor het Nederlandse bedrijfsleven en de Nederlandse politie-organisatie. De prinses en haar verloofde verklaarden eerst te zullen afstuderen voordat zij verdere plannen maken. Prinses Margriet zei in juli met haar studie te zullen ophou den, „En dan ga ik, denk ik, ver plegen", zo zei zij tot veler ver rassing. De verloofden houden veel van sport en muziek. Bij zijn laatste wintersportvakantie brak de heer Van Vollenhoven drie weken ge leden een enkel. Hij loopt thans nog in het gips. De beelden van de verloofden werden afgewisseld met opnamen van de koninklijke familie, de koningin, prins Bernhard, prin ses Beatrix en prinses Christine. Prinses Margriet vertelde dat zij haar verloofde in mei 1963 leerde kennen. „Wij hebben el kaar na die tijd regelmatig ge zien", zo voegde zij eraan toe. Wij hebben samen twee feesten mee gemaakt. een in Leiden en een in. Den Helder. Onze eerste ontmoe ting had plaats in de studenten wereld". Op een vraag hoe zij hun grote geheim zo lang verborgen heb ben kunnen houden, antwoordde de prinses: „Dat zeggen wij niet, dat is ons geheim". De stralende prinses Margriet, gekleed in een charmante jurk. keek glimlachend de man van haar keuze aan, toen deze tets over zijn toekomstplannen ver telde. „Ondanks het feit dat ons iaebaim nu bekend is geworden, hopen wij de rust te kunnen H. K. H. prinses Margriet en haar vinden om onze studie af te ma- verloofde,, de heer Pieter van ken", aldus Pieter van Vollen- Vollenhoven, hoven. Prinses Irene en haar echtgenoot hebben gister avond het verloofde naar verrast door onverwacht op naleis Soestd'ik tc komen om prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven ge luk te wensen. Zij kwamen om tien over negen oo het naleis aan. Zii zullen met een aantal andere familie leden en intieme vrienden het verlovingsfeest mee maken. Het naar arriveerde met een snelle snortauto met Snaans nummerbord en ging via een ziiingang van het naleis naar binnen. Slechts weinig mensen die van de straatzijde het door televisielamnen verlichte naleis gadesloegen, hebben iets gemerkt van de aan komst van prinses Irene. Prinses Margriet verklaarde tenslotte haar taken als lid van voor(j;en a] met de heer Van Beu- -1 I li-I AV. a I - «~l Art lil rttt ningen (steenkolenhandelsver- de koniukljjke familie te zullen blijven vervullen. Groot was de verrassing in het bedrijf van Bingham en Co te Schiedam, toen bekend werd dat de tweede zoon van de directeur, de heer P. van Vollenhoven, de verloofde van prinses Margriet Het geheim was zo goed be was. waard gebleven, dat alleen de topleiding nog maar zeer recent op de hoogte werd gesteld. De firma Bingham en Co werd in 1871 opgericht door een on dernemende Engelsman, die eniging) in steenkolen handelde. Als eerste in Europa begon de heer Bingham met het verhuren van dekkleden aan zee- en Rijn schepen. Het verhuren van dit materiaal is nog steeds een we reldomvattend bedrijf. Later richtte de heer Bingham ook nog een importbedrijf van fietsen en auto's op. Zijn medevennoot, grootvader van de verloofde van prinses Margriet, de heer W. J. van Vol- lenhove, nam in 1912 het gehele bedrijf over. Bingham heeft het hoofdbe drijf in Schiedam, een fabriek in Rucphen, een nevenbedrijf in Amsterdam en een dependance in Leeuwarden. De produktiebedrij- ven vervaardigen dekkleden, vlaggen en voorts alle mogelijke soorten afsluitingen, zoals rol- hekken en roldeuren alsmede zonwerend materieel. Het bedrijf heeft tweehonderd man in dienst. Na alarmerende berichten over grote verschillen van mening tossen de bij de kabinetscrisis betrokken partijen en de moge lijkheid van een langdurige im passe werd in de loop van woens dag duidelijk, dat ontspanning was ingetreden- Beraadslaging tussen de heren Beernink, v. d. Ploeg en Smallen- broek enerzijds en tussen de heren Beernink en Geertsema an- Het verloofde paar heeft 's middags een korte rijtoer gemaakt langs de rijksweg, die afgezet was wot hekken. Daarachter hadden zich en kele duizenden mensen verza meld, geduldig wachtend of ze een glimp van prinses Mar griet en haar verloofde zou den kunnen opvangen. Via het Baarnse hek reed de open hofauto met de glun derende passagiers de rijks- w*<* on, om na een korte rit vla het Soesterhek de paleis tuin weer binnen te rijden. Met luid gejuich begroette de mensenmenigte het ver loofde paar, Boven alles uit klonken de juichkreten van 25 meisiesstudenten, leden van de „Vereniging van Vrij willige Studenten Leiden" (V. V. S. L.), die kort tevoren hun lid van koninklijken bloede en hun studiegenote een hulde van voorjaarsbloemen had den gebracht. Ongeveer honderd leden van het Leids studentencorps heH>°n h"'Me "r-braeht aan het verloofde paar. Corpspraeses Frits van Rappard uit Haarlem, vierde jaars student geschiedenis, was in het paleis de tolk van de studenten, die zich vooral verheugen over het feit dat een van hen door prinses Mar griet was uitverkoren. Als blijk van de vreugde van de Leidse studenten bood de heer Van Rappard een stuk aan van oranjebloemen met een b'auw lint. de kleuren van de Leidse studenten. Een luid „lang zal ze leven" klonk nog in de paleisvleugel. Inmiddels waren er al heel wat bloemstukken het paleis binnengedragen. Een deputa tie van het garderegiment grenadiers was per auto naar Soert^uk gesnéld en de post- besteller van het k1**'ne post kantoor in Soestdijk bracht omstreeks vier uur een dik pak telegrammen naar het paleis. derzijds zouden tot een grote mate van overeenstemming op enige knelpunten, waarvoor al ternatief-oplossingen gevonden schijnen te zijn, hebben geleid. In hoeverre deze oplossingen in de smaak van de informateur drs Schmelzer en van de het nauwst bij de crisis betrokken ministers zullen vallen, is nog niet te voor zien. De betrokken fractieleiders de heren Van der Ploeg (wnd. K.V. P.), Geertsema (V.V.D.), Smal- lenbroek (A.R.P.) en Beernink (C.H.U.) waren iets minder tot pessimisme geneigd dan 24 uur tevoren. De indruk werd gewekt dat „de nieuwe wegen" om tot een In het plaatsje Winkel in N.- Holland is woensdagmiddag om 14.45 uur een particulier sport vliegtuigje van 't type Mourane- Saulnier neergestort. Alle drie de inzittenden, de bestuurder J. Blauwboer. 75 jaar oud en lid van de gemeenteraad in Winkel, de 67-jarige voormalige wethouder T. Posthumus en de 63-jarfge J. de Vries kwamen hierbij om het leven. Het vliegtuigje dat geen radio aan boord had, was om 13.51 in Hilversum opgestegen. Het stort te neer in de Poststraat op korte afstand van een school en on 300 meter afstand van de woonhui zen van de inzittenden, die el- kaars buren waren. Het vlieg tuigje droeg het kenteken PH- AAE. oplossing te komen niet geheel zonder struikelblokjes zijn, maar toch wel mogelijkheden tot voortgaan bieden. De hoop op een vrij spoedig einde van de crisis is wat sterker geworden. Als meest optimisti sche verwachting werd uitge sproken, dat de informateur waarschijnlijk nog deze week met de vier fractieleiders rond de tafel zal kunnen gaan zitten om het touwtrekken, dat nog om enkele punten gaan, naar over eenstemming te leiden. In het begin van de volgende week zou hij dan het resultaat aan de le den van het demissionaire kabi net kunnen voorleggen. „Nadien zal de tuit weer aan de pot worden gelijmd. Dan kan weer politieke thee worden ge schonken", aldus de meest opti mistische verwachting in Haagse politieke kringen. De schooljeugd van Baani en Soest heeft een reeks huldigin gen voor prinses Margriet en haar verloofde ingeluid. Het was de eerste spontane hul diging van de zijde der bevol king, want de huldiging der studenten was meer een aan gelegenheid van studievrien den. Met lampionnen in do hand en oranj estrikken op de jas trokken tussen kwart over zeven en half acht ongeveer vierduizend schoolkinderen voorbij de trappen van het pa leisbordes, waarop een flinke batterij televisielampen ver warmend licht op het verloofde paar afstraalde. Buiten de hekken sloegen vele honderden mensen het inder haast voorbereide feeërieke schouwspel gade. Prinses Mar griet en de heer Van Vollen hoven keken soms een beetje huiverig naar het onder bege- - leiding van grammofoonplaten- muziek voorbijtrekkende défilé want het was buiten bijzon der koud. Prinses Margriet had een bruine astrakanmantel over haar schouders geslagen en haar verloofde stond er, steunend op een stok, lachend naast, aanvankelijk zonder jas. die hem even later door een lid van de hofhouding om de schouders werd gehangen. Van achter de deuren van het pa leis sloeg prinses Christina de spontane hulde voor haar zus ter en toekomstige zwager gade. Ook koningin Juliana keek vanuit de vestibule naai de voorbijtrekkende kinder schaar. De stoet bestond overi gens niet alleen uit kinderen want er liepen ook heel wat ouders mee. Bovendien bleek, dat in Soest en Baarn kennelijk te weinig lampionnen voorhan den zlin geweest, want heel wat kinderen droegen een ge woon brandend kaarsie. Bijna een .kwartier'duurde het voor- biitrekken van de kinderen, waarna het verloofde paar da beschutte warmte van het pa leis weer opzocht. Prinses Margriet zal haar rechten op de Nederlandse troon als tweede troon oovotestpr na prinses Beatrix behouden, wanneer beide kamers van de Staten-Generaal hun owdkeurme hechten aan haar huweliik met do heer Van Vollenhoven, aldus een woordvoerder van de R. V. D. Zodra de dag van het huweliik is vastgesteld, zal naar verwacht wordt een wetsontwerp tot goedkeuring van het huweliik wor den ingediend. Ook de eventuele kinderen, die uit het huwelijk zullen worden geboren zijn, zo bl"kt uit artikel 17 van de grond wet, geenszins van de troonopvolging uitgesloten. Verleent het parlement geen toestemming of dient de regering geen wet tot goe-'keorirw In, dan veritest een nrins of orlnses van het regerend stamhuis het recht op de kroon. Dit gebeurde vorig Jaar, toen de regering geen wetsontwerp Indiende ter goedkeuring van het huwelijk van prinses Irene met prjns Charles Hugues.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1