Nieuwe Amerikaanse belastingvoorstellen KAAS OM KAAS Politieke spanning in Brussel GIVE A MAN A LUCKY 25 Jack Ruby opnieuw voor de rechtbank RITUELE MOORD IN ZBID-AFRIKA omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky Bronchi letten DE LEEUW VAN BASHRA Schadevergoeding aan collaborateurs Ongevals uitkeringen worden verhoogd DE STUDENTEN KWESTIE IN SPANJE Da's brood op jonge kaas op oude kaas op brood Woensdag 10 maart 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina 5 Verbetering van de betalingsbalans Da's hele andere kaas Da's een sneetje EIBEN VAN BE BÜ3TSE HUISARTSEN Het Amerikaanse ministerie van financiën heeft wetsvoor stellen voor belastingheffing in gediend die ten doel hebben bui tenlandse gelden naar de Ver enigde Staten aan te trekken ter verbetering van de betalings balans. De voorstellen houden een verlaging in van de belastin gen die buitenlanders in de Ver enigde Staten moeten betalen op hun investeringen en beleggin gen aldaar. (Adv.) Voorgesteld wordt dat de Ame rikaanse successierechten voor buitenlanders worden verlaagd, opdat zij beter in. overeenstem ming komen met de rechten, die Amerikaanse burgers betalen en met de internationale praktijk. Het huidige maximum-tarief van 77 procent zal worden vervan gen door een maximum-tarief van 15 procent en het vrijgestel de bedrag van 2000 dollar door een vrijstelling voor 30.000 dol lar. Buitenlanders Verder voorziet het wetsvoor stel in een intrekking van de be lasting op niet uit bedrijf of be roep verkregen inkomsten van buitenlanders, zoals dividenden en rente, waarover nu nog be lasting moet worden betaald vol gens de gewone tarieven voor Amerikanen, als dat inkomen 21.000 dollar te boven gaat. De belasting op dat inkomen zal worden beperkt tot het inhou dingstarief van 30 procent. In komsten van buitenlanders uit bedrijf of beroep in de Verenigde Staten zullen met de gewone Amerikaanse tarieven worden belast. Successierechten verlaagd Een bepaling die ook wordt in getrokken, is die welke vaststelt dat buitenlanders over de aan was van hun kapitaal in de Ver enigde Staten belasting moeten betalen, indien zij ten tijde van de transactie in het land waren. De tijd die een buitenlander in de Verenigde Staten mag door brengen zonder belastingplichtige te worden over alle kapitaalaan- was in een belastingjaar, zal worden verlengd van 90 dagen tot 183 dagen. Het ministerie van financiën noemt de verlaging van de suc cessierechten de belangrijkste wijziging. Zij zou de rechten voor een buitenlander met een bruto nalatenschap van 100.000 dollar in de V. S. verlagen van onge veer 17.300 dollar tot 3000 dollar. Om Amerikaanse burgers er van te weerhouden hun nationa liteit om belastingredenen op te geven wordt ki het wetsontwerp voorgesteld, dat zij de gewone Amerikaanse belastingen betalen over hun inkomen of hun vermo gen in de Verenigde Staten, ten zij zij hun Amerikaanse nationa liteit langer dan tien jaar tevo ren zijn kwijtgeraakt. De vereniging van Britse art sen (B. M. A.l heeft bekendge maakt, dat haar ontwerp inzake een doelmatiger werken van de nationale gezondheidsdienst de staat ruim 1,3 miljard gulden pet- jaar zou gaan kosten, 300 a 350 miljoen gulden méér dan mo menteel. Een huisarts met 2500 patiënten zou een bedrag van 43.000 a 45.000 gulden per jaar krijgen tegen 35.000 gulden nu. plus extratoelagen. Het ontwerp is nu in handen van de minister van gezondheid, Kenneth Robin son. Volgens de B. M. A. hebben tot dusver al 13.690 van de 23.000 Britse huisartsen het voornemen te kennen gegeven uit de na tionale gezondheidsdienst te tre den, wanneer de regering hun eisen niet inwilligt. De 'artsen willen behalve betere betaling een werkweek van 5% dag, zes weken vakantie per iaar. betere behuizing, betere uitrusting en minder administratief werk. In Johannesburg is een proces begonnen tegen twee negers, broers, die ervan worden be schuldigd een blanke zwerver om het leven te hebben gebracht teneinde zich op deze wijze „me dicijn" te verschaffen voor hun 82-jarige vader, een tovenaar medicijnman. De tegen de vader ingediende aanklacht is inge trokken. Deze treedt nu als kroongetuige op. De twee negers hadden de zwerver op een stuk verlaten grond in een voorstad van Jo hannesburg, waar hij zich vaak ophield, om het leven gebracht. Politiemannen vonden er eën zak, waarin zich mensenbeende ren bevonden. Later vonden zij een menselijke schedel bij een beek in een aangrenzende voor stad. Vervolgens werd huiszoeking gedaan in de kamer van een der negers in dezelfde voorstad, waar de zak met beenderen was ge- De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft dinsdagmiddag de be spreking van een wetsont werp voor het rechtsherstel van „kleine collaborateurs uitgesteld om moeilijkhe den voor de katholieke- socialistische regering te voorkomen. Het wetsontwerp beoogt aan Belgen die lichtere straffen heb ben opgelopen wegens samen werking met de vijand tijdens de Duitse bezetting van 1940—1945, alsnog vergoedingen uit te ke ren wegens geleden oorlogsscha de. De socialistische kamerfractie keerde zich echter vóór de open bare behandeling van het wets ontwerp tegen elke maatregel waarbij oorlogsschade wordt ver goed aan personen, die- wegens collaboratie zijn veroordeeld, on geacht de omvang van de straf. EEN COMPROMIS Totdat kamervoorzitter A. van Acker besloot de openbare be handeling uit te stellen tot^ van daag, heerste er niet alleen in het parlementsgebouw, maar ook er buiten enige spanning. Het tegenover de regerings gebouwen liggende Brusselse park werd afgesloten en door marechaussee en gehelmde po litie bewaakt, nadat organisa ties van verzetsstrijders hadden aangekondigd voor het parle ment te komen demonstreren te gen het wetsontwerp. Enkele be togers werden zonder incidenten verwijderd. Het uitstel heeft ten doel als nog tot een compromis te ko men tussen de christelijke volks partij van premier Lefèvre en de socialistische partij van vice-pre mier Spaak. In het regerings programma van 1961 is een zeker rechtsherstel van „lichte colla boratie" opgenomen. OOK STAATSPENSIOEN. De twee regeringspartijen be gonnen dinsdagmiddag onmid dellijk na verdaging van het ka merdebat met het overleg. In regeringskringen achtte men de kans op een regerings crisis over dit punt klein, of schoon niet uitgesloten. Er i behalve het wetsontwerp ovei de oorlogsschade ook nog eei ontwerp bij het parlement in be handeling, waarbij aan zekeri categorieën veroordeelden we gens samenwerking met de vij and een deel van de rechten op staatspensioen wordt terugge geven. De katholieke partij heeft zich met belangrijke meerder heid vóór beide ontwerpen uit gesproken. Een crisis wordt ook daarom minder waar schijnlijk geacht, omdat op 23 mei de regering met het oog op kamerverkiezingen aftreedt. vonden. Daarin werden weer menselijke beenderen gevonden en flessen, waarin zich een vet- achtige stof bevond. De vader-tovenaar, die onge veer 160 kilometer ten noorden van Johannesburg woont, ver klaarde voor de rechtbank dat zijn zoons in oktober 1963 met een koffer zijn woning binnen kwamen. Een van hen opende deze „en ik zag in papier gewik keld vlees, organen van een menselijk lichaam, huidsdelen en een voet," aldus de vader. IIII1ÜIII1I CIGARETTES iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMimiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiw Een jaar en negen maanden voor kadaverslachters De rechtbank in Utrecht heeft de 40-jarige vleesgrossier N. A. den H. uit Willeskop veroor deeld tot een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met aftrek wegens het op grote schaal slachten van kadavers en de handel in het vlees ervan. Er was 2Va jaar geëist. Hij was de centrale figuur in een omvangrijke clandestiene handel in ongekeurd en bedor ven vlees. Hij had op zijn bedrijf in Willeskop, een plaatje in de buurt van Montfoort, een ge heime slachtplaats ingericht, die met een alarminstallatie was uit gerust. Bij een inval trof de politie duizenden kilo's vlees aan, die gereed waren voor verzending. Daarbij was vlees dat met para- tyfus was besmet. In de slacht plaats werd gereedschap gevon den dat verroest en bevuild was. Op en rond het bedrijf waren enorme hoeveelheden afval ge deponeerd. Den H. heeft zich ongeveer een jaar met deze onfrisse winstge vende handel beziggehouden. Hij leverde o.a. aan conservenfabrie- ken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de renten en uitkeringen van de ongevallen wetten, berekend naar een per centage arbeidsongeschiktheid van meer dan 25 procent en de op die renten verstrekte bijsla gen te verhogen met 6 procent. In dit percentage is een ver hoging van 1,5 procent begrepen (Adv.) Hoestdrank in tabletvorm.95ct wegens de loonstijging sedert de laatste verhoging per 1 juli 1964, voorts 1,5 procent ter compensa tie van de premieverhoging voor de A. O. W. en de A. W. W. per 1 januari 1965 en 3 procent voor de verdere loonstijging in 1965. Voor zover tevens bijslag wordt genoten ingevolge de in- terimwet invaliditeitsrentetrek- kers zal de nieuwe verhoging al leen worden toegekend, indien en voor zover deze leidt tot een hogere uitkering dan de interim bijslag. De aan de verhoging verbon den kosten worden in de memo rie van toelichting geraamd op ƒ2 miljoen. Aan de verhoging wordt terug werkende kracht verleend tot 1 januari 1965. DE ORGANISATIE VOOR AFRIKAANSE EENHEID De raad van ministers van de organisatie voor Afrikaanse eenheid heeft in Nairobi een re solutie aanvaard, waarin op de aangesloten landen een beroep wordt gedaan een nationalis tische regering in ballingschap van Rhodesië te erkennen, als dit land zich eenzijdig onafhan kelijk zou verklaren. Zoals be kend wil Engeland pas onafhan kelijkheid aan dit land verlenen, als er een regering komt die niet alleen op de blanke minderheid steunt. De raad deed voorts een be roep op de veiligheidsraad „pas sende maatregelen" te nemen te gen de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Bovendien werden maatregelen goedgekeurd om dit land en Portugal verder te iso leren. Het is dinsdag weer tot een handgemeen tussen politie en studenten gekomen toen in de economische faculteit te Madrid een bijeenkomst werd gehouden. De politie wilde alleen studen ten van deze faculteit toelaten. Sommigen wisten door de ach terdeur binnen tt komen. De bijeenkomst werd door on geveer 1500 studenten bijge woond. Men sprak zich uit voor de vorming van een nationale raad van studentenleiders, die de eisen tot universitaire her vormingen kracht moet bijzet ten. Besloten werd tot nadere aan kondiging geen massabijeen komsten te houden en de resul taten af te wachten van de bij eenkomst tussen de studenten leiders en de vice-voorzitter van de falangistische beweging, Te- jedor. Studentenleiders uit geheel Spanje besloten inmiddels de re gering een petitie voor te leggen, waarin de eis wordt gesteld dat alle officiële functies in de stu dentenvereniging via verkiezin gen worden verdeeld. Tot nu toe werden dergelijke functionaris sen door de regering aangewe zen. Jack Ruby de man die in no vember 1963 Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, dood schoot, zal op 29 maart a.s. voor de rechtbank verschijnen. Dan zal op verzoek van zijn verdedi gers worden vastgesteld of Ruby al dan niet volledig in het bezit is van zijn geestelijke vermogens. De beslissing hiertoe werd ge nomen tijdens een korte zitting van de rechtbank in Dallas. De 53-jarige beklaagde zag er ge zond uit toen hij voor het eerst sinds 10 maanden in het open baar verscheen. Hij groette de journalisten die bij het gerechts gebouw waren samengestroomd. Waarnemers verwachten dat het vaststellen van Ruby's gees testoestand verscheidene weken zal duren. Zowel de verdediging als het openbaar ministerie heb ben getuigen-deskundigen opge roepen. NOG DRIE T. B. C.- GEVALLEN IN EMMELOORD Een hernieuwd contactonder- zoek heeft nog drie t.b.c.-geval- len in de Noord-Oostpolder aan gewezen. In totaal worden thans 14 personen, n.l. 13 kinderen en een volwassen vrouw, in het sa natorium verpleegd. In vrijwel alle gevallen komen de patiënten uit kinderrijke gezinnen. 103-jarige in Utrecht overleden Utrechts oudste inwoonster, de 103-jarige mevr. G. J. van Iepe ren—de Jong, is overleden. Sinds januari 1963 woonde zij in Utrecht. In juli zou zij 104 jaar zijn geworden. Mevr. Van Ieperen heeft een eeuw lang in haar geboortedorp Arkel ge woond, waar zij samen met haar man het stationskoffiehuis heeft beheerd. '10. „Wat bedoelt ge?" gromde Rassie, terwijl hij Agua argwa nend gadesloeg. De plotselinge om mekeer in de dienaar, die het ene ogenblik deed voorkomen of hij ->en doodzieke was, en het volgend ogenblik zijn eigen meester neer sloeg, kon hij kennelijk niet vol gen. De hagedis wierp hem een spot tende blik toe. „Het lijkt me anders nogal dui delijk", zei hij onverstoorbaar. „Ge hebt de bruid van de Leeuw van Bashra ontvoerd om de Leeuw te prikkelen deze stad te verwoesten. Op die manier hoopt ge het goud, dat uw meester Scor- ra voor u heeft achtergelaten, te kunnen verduisteren. Ge wilt met het goud vluchten eer de Mame- lukken aanvallen. Als de stad ver woest is, zal Scorra denken dat zijn goud door de plunderende Mame- lukken is meegenomen en dat gij zijt omgekomen. Er zal geen haan naar kraaien en zelfs de vervalsin gen die ge de afgelopen jaren hebt gepleegd, zullen niet aan het licht komen. Het is een sluw plan; het zal zeker lukken. Het is zo listig dat ik het zelf had kunnen uit denken. Ik maak u mijn compli menten." Hü maakte een ironische buiging. „En bovendien houd ik zelf bijzonder veel van goud," zei Agua veelbetekend. „Ge bedoelt? „Ik bedoel dat ik met u mee wil doen, als ik de helft van het goud kriig,'' zei de hagedis sluw. Hij wierp een blik naar de stille ge stalte van Aram, die, naar hij hoopte minachting moest uitdruk ken. „Het armzalige loon dat mijnheer mij uitbetaalt, kan tegen uw goud niet opwegen. Daarom sloeg ik mijnheer neer en redde u het leven." Rassi grijnsde opgelucht. Dit was taal die hij begrijpen kon. „Ik begin plezier in je te krij gen," zei hij bot. „En gesteld nu eens dat ik weiger om jon ia de buit te delen?" „In dat geval zou mijn geweten onmiddellijk gaan spreken," zei de hagedis, terwijl hij Rassi nauwlet tend gade sloeg. „Waarlijijk, ik zou zo'n afschuw van uw laaghartig misdrijf krijgen dat ik mij onmid dellijk geroepen zou voelen het stadsbestuur over uw plannen in te lichten. En dat zou uw dood zijn, messire. Maar ik hoop dat ge niet zo dwaas zult zün om te wei geren. Er is goud genoeg voor ons beiden! Doch Rassi zag de uitdrukking van heimelijke spot niet die in de ogen van Arams dienaar schitter de VERPLEEG INRICHTING Beslist de rechtbank dat Ruby niet volledig over zijn verstande lijke vermogens beschikt, dan wordt hij in 'n staatsverpleegin- richting opgenomen totdat is vastgesteld dat hij genezen is. Aan het Amerikaanse congres werd maandag een wetsontwerp voorgelegd, dat beoogt de fede rale autoriteiten het recht te verlenen een onderzoek in te stellen naar moord op en bedrei ging of ontvoering van een pre sident. Op het ogenblik vallen dergelijke misdrijven onder de jurisdictie van de autoriteiten in de staat waar zij worden ge pleegd. De federale autoriteiten hebben niet het recht zich in het onderzoek te mengen. MISDADIGHEID IN DE VER. STATEN Voorts richtte president John son zich in een boodschap tot het congres met het verzoek, de ver koop van vuurwapens per post order van de ene staat naar de andere te verbieden. Zoals be kend had de vermoedelijke moor denaar van president Kennedy zijn wapen bij een postorderbe drijf gekocht. De president drong aan op uit gebreide federale maatregelen ter bestrijding van het toene mend aantal misdaden in de Verenigde Staten. Johnson drong' aan op een krachtiger bestrijding van de handel in verdovende middelen. Hij wil dat er meer geld wordt besteed aan voorkoming van en toezicht op jeugdmisdadigheid en dat Washington op dit gebied een voorbeeld zal zijn. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden in totaal 4721 stuks vee aangevoerd, zijnde: 275 slacht- runderen; 652 gebrudksvee; 280 vette kalveren; 156 graskalve ren; 3112 nuchtere kalveren; 49 lopers; 29 biggen; 35 paarden; 3 veulens; 93 schapen of lamme ren; 16 weidelammeren; 21 bok ken of geiten. De noteringen waren: Slachtrunderen 3,254,15; Vette kalveren ƒ3—ƒ3,60; Stie ren ƒ4—ƒ4,30; Worstkoeien 3,203,35. Alles per kg. Kalf- en melkkoeien 975 1450; Vare koeien 9501275; Vaarzen 9001250Pinken ƒ650ƒ925; Graskalveren ƒ400 675; Nuchtere kalveren 140 ƒ150; Mestkalveren ƒ90 140; Slachtpaarden 300370; Lopers ƒ100ƒ120; Biggen 50 65Schapen 100—160 Lammeren 110—170. Alles per stuk. Overzicht: Slachtrunderen: aanvoer iets korter, handel kalm, prijzen ongewijzgid; Kalf- en melkkoeien: aanvoel- tamelijk, handel rustig, goed prijshoudend; Vare koeien: aanvoer gewoon, handel slepend, ruim prijshou dend; Vaarzen en pinken: aan voer als vorige week, handel stroef. prijzen onveranderd; Graskalverenaanvoer korter, handel redelijk, prijzen constant; Vette kalveren: aanvoer even meer, handel tamelijk, goed prijshoudend; Nuchtere kalveren: aanvoer zeer ruim, handel kalm, prijzen als vorige week; Slacht paarden: aanvoer iets minder, handel stil, wat stijver in prijs; Lopers; aanvoer korter, handel kalm, goed prijshoudend; Big gen: aanvoer korter, handel kalm, goed prijshoudend; Scha pen en lammeren: aanvoer ma tig, handel redelijk, prijzen voor al niet lager.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5