Rechter verbiedt mars van Selma naar Montgomery Gasexplosie in Amsterdam Engeland en kwestie Vietnam 75 .ECONOMISCHE ONTWIKKELING MAMT EEN EXTRA UITKERING VOOR WERKNEMERS MOGELIJK' NAZI'S IN DUITSLAND DREIGEN Extra vakantietoeslag? VIJF ERNSTIG GEWONDEN Besprekingen op hoog niveau HET PROCES TEGEN DE DUITSE OUD-VERPLEEGSTERS is net zo lekker ais de duurste Amerikaan! VOORJAARSBEURS BOUW •TRANSPORT. VERWARMING Pagina 4 DF. VRïfF ZEFUW Woensdag 10 maart ONGEREGELDHEDEN IN SELMA 60 woningen en 10 auto's beschadigd Boeddhisten willen vrede AMERIKAANSE MARINIERS IN ZUID-VIETNAM Op bevel Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor maar VREDENBURG CROESELAAN VN-TERREIN GEOPEND VAN 9-17 UUR 1965 Een federale rechter in Mont gomery, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Alabama, heeft dinsdag de aangekondigde mars van Selma naar Montgo mery verboden. Hij beval de lei ders van de strijders voor ge lijke burgerrechten de tocht niet te bonden alvorens de zaak voor de rechter zou zijn geweest. Vijfhonderd zwaar gewapende politiemannen stonden gereed om de deelnemers aan de mars een halt toe te roepen. Zoals gemeld had men ook zondag j.l. getracht de mars te houden maar de staatspolitie, handelend in op dracht van gouverneur Wallace, slaagde er met behulp van traan gas en zwepen in de stoet uiteen te slaan. 17 negers werden maan dagavond nog in ziekenhuizen verpleegd als gevolg van dit op treden. Op de uit alle delen van het land naar Washington gestroom de protesten liet de regering niets horen. Eveneens werd het stilzwijgen bewaard over het verzoek om federale troepen ter bescherming van de deelnemers aan de mars van dinsdag. Onder de geestelijken die aan de tocht zouden deelnemen be vonden zich protestanten, rooms- katholieken en joden. Rechter Frank Johnson vaar digde zijn verbod uit, nadat hem was verzocht de politie te ver bieden zich met de betoging te bemoeien. In de Amerikaanse hoofdstad hield president Johnson zich in middels met de toestand in Sel ma bezig. Zo voerde hij bespre kingen met de democratische congresleiders. De voorzitter van de democratische senaatsfractie, senator Mansfield, verklaarde dat de president de ontwikkelin gen „van uur tot uur volgt". STEMRECHT VOOR ELKE AMERIKAAN President Johnson gaf later een verklaring uit, waarin hij zegt er zeker van te zijn dat in het gehele land de „bruutheid" waarmee in Alabama is opge treden tegen een aantal neger burgers, wordt betreurd. „De beste juristen in de fede rale regering houden zich bezig met de voorbereiding van een wet, die het stemrecht voor elke Amerikaan zal verzekeren", zo zei hij. „Ik verwacht dat ik tegen het weekeinde mijn aanbevelin gen klaar heb en ik zal een spe ciale boodschap aan het congres zenden zodra het wetsontwerp gereed is". De president deelde mee, dat de regering de federale districts rechtbank in Alabama verzocht Een beeld van de ongeregeld heden in Selma (V. S.), waar zondag enkele honderden negers betoogden voor het kiesrecht. De demonstranten hadden aange kondigd, dat zij naar het 80 km verder gelegen Montgomery zou den marcheren, doch korte tijd na hun vertrek uit Selma wer den zij door met wapenstokken en traangas gewapende staatspo litie opgewacht en uiteengedre ven. Een veertigtal demonstran ten moest met hoofdwonden in een ziekenhuis worden opgeno men. Drs. Th. Coppes, de secretaris van het katholiek vakverbond, heeft tegenover het A. N. P. ver klaard, dat hij de pessimistische stemming van drs. J. H. D. van der Kwast, de directeur van de Nederlandse jaarbeurs, niet deelt. Drs. Van der' Kwast heeft vorige week op een persconferentie ter gelegenheid van de voorjaars- foeurs gezegd, dat de exorbitante Op de kantoren van het Britse persbureau „Reuter" en het Franse persbureau A.F.P." in Bonn zijn anonieme brieven ontvangen waarin leden van de Duitse bondsdag die vóór ver lenging van de verjaringster mijn voor oorlogsmisdaden zul len stemmen, met de dood wor den bedreigd. Op 't briefhoofd is een groot hakenkruis aan gebracht. De brieven dragen het poststem pel van Mausbach. dat in de omgeving van Bonn ligt en ze hebben de volgende inhoud: „Leden van de bondsdag die ondergeschikt zijn aan Tel Aviv en New York en die tegen het op 8 mei aflopen van de pe riode voor het instellen van vervolging van zgn. oorlogs misdaden stemmen, zijn met 't uitbrengen van hun stemmen wettig ter dood veroordeeld. Verantwoordelijk voor de uit voering oberbrigadeführer van gebied drie". De correspondenten van de pers bureaus vragen zich af wat „oberbrigadeführer" kan bete kenen, daar deze rang in het derde rijk niet bestond. Een brigadefiihrer was een gene- raal-majoor en een oberführer een brigade-generaal. loonsverhogingen van 1964 de Nederlandse concurrentiepositie hebben geschaad. Volgens drs. Coppes is deze stelling niet in overeenstemming met de groei van onze export en met de ontwikkeling van de be talingsbalans. Ook de cijfers over 1965 waarover men bij het N.K. V. beschikt, duiden er nergens op dat de Nederlandse concurren tieverhouding ten opzichte van het buitenland door de loonsver hogingen is verstoord. Met het oog daarop meent drs. Coppes dat er alle reden is om aan te dringen op de eenmalige uitkering die de minister bij de totstandkoming van het laatste loon akkoord heeft toegezegd on der voorwaarde dat de economie had de plaatselijke autoriteiten te verbieden zich te verzetten tegen de mars die de negers van Selma naar Montgomery zouden maken. In antwoord op een vraag over het bevel van die zelfde rechtbank, enkele uren eerder, dat de mars niet mocht doorgaan, zei de woordvoerder van het Witte Huis, dat dit ver bod slechts van tijdelijke aard was en bedoeld om de rechtbank in de gelegenheid te stellen de zaak te bestuderen. GAAT „VRIJHEIDSMARS" TOCH DOOR? Bij een kerk te Selma kwamen gisteravond meer dan tweedui zend negers bijeen. Een van hun leiders deelde mee, dat de voor genomen „vrijheidsmars" door gang zou vinden ondanks een ge rechtelijk verbod en een oproep van president Johnson tot „kalm te, redelijkheid en eerbiediging van orde en wet". Later kwam ook dominee Mar tin Luther King bij de kerk aaïi, volgens een van zijn medewer kers om zich aan het hoofd van de stoet op te stellen. Politieman nen hebben zich aan de rand van de stad opgesteld op de weg die naar Montgomery leidt. Met een daverende klap is maandagavond in de 2de Jan van der Heijdenstraat in Amster dam een ondergrondse gasleiding geëxplodeerd. Naar voorlopige mededelingen van de politie raakten vijf mensen ernstig ge wond en liepen anderen lichtere verwondingen op. De directiekamer en de boek houding van een firma in bouw materialen werden volledig ver nield. Een muur van vijftien centimeter dikte en drie meter lengte werd in zijn geheel door de luchtdruk weggeslagen. De directeur, de onderdirecteur en de secretaresse bevonden zich op het moment van de explosie toe vallig in de naastgelegen winkel. Onder de ernstig gewonden bevinden zich twee monteurs van het gemeentelijk energiebe drijf, die bezig waren met het aansluiten van een gastoevoer- leiding onder een trap. Een hun ner kreeg hevige brandwonden. De overige gewonden werden op straat getroffen door rondvlie gende glasscherven van stukge- sprongen ruiten. De explosie veroorzaakte zo'n hevige lucht druk dat de bezoekers van een café aan de overkant enkele me ters van hun plaats werden ge slingerd. Sommigen van hen werden bovendien getroffen door glas scherven. Vele mensen uit de omtrek renden na de explosie naar buiten. Van de vijf gewonden zijn vier in het Weesperpleinziekenhuis opgenomen. Het zijn de 37-jarige J. H. Domna en de 21-jarige B. Lotze, monteurs in dienst bij het gemeentelijk bedrijf (met brand wonden), de 61-jarige mevrouw S. Oud, die de eerste etage be woont boven de plaats waar de monteurs aan het werk waren (eveneens met brandwonden) en een passerende bromfietser, mej. G. van Bremen (met een shock). Premier Wilson van Engeland heeft dinsdag in het parlement meegedeeld dat de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Ste wart, op 22 en 23 maart in Wa shington besprekingen zal voeren over de kwestie-Vietnam. De Britse eerste-minister voeg de hieraan toe dat hij over het zelfde onderwerp van gedachten hoopt te wisselen met de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Gromiko, als deze volgen de week Londen bezoekt. Ant woordend op vragen zei hij dat een juiste inachtneming van het in 1954 gesloten verdrag van Genève de strijd in Vietnam tot stilstand zal kunnen brengen. Daardoor zal een, eind komen aan de Noordvietriamese agres. sie tegen Zuid-Vietnam, zo zei hij. Wilson verklaarde dat zijn re gering op het standpunt staat dat na een werkelijke beëindiging van de vijandelijkheden bespre kingen in de een of andere vorm kunnen aanvangen. Hij acht deze vorm echter voor dit ogen- zich gunstig zou blijven ontwik kelen. Voor wat deze uitkering ineens op 1 juli van dit jaar betreft gaan bij het N. K. V. de gedachten uit naar een extra- vakantietoeslag van één of twee procent. De lopende contracten hoeven daarvoor niet te worden „opengebroken" en bij de onder handelingen, die over enkele weken beginnen als het rapport van het planbureau met progno ses voor 1965 is verschenen, kan dan een eenvoudige procedure worden gevolgd. blik minder belangrijk dan de basis der besprekingen. „Onze pogingen zijn er op ge richt geweest om vast te stellen of deze basis aanwezig is," aldus de bewindsman, die nog meedeel de dat de kwestie-Vietnam niet het eigenlijke doel van de reis van minister Stewart is. Volgens diplomatieke waar nemers zullen ook onderwerpen als het Midden-Oosten, Europa, ontwapening, Verenigde Naties, atlantisch pact en de vraagstuk ken rond het plan voor een at- lantische kernmacht aan de orde komen, waarbij dan uiteraard ook de oost-westverhouding de revue zal passeren. Ambassadeurs van Zuid-Viet- nam zijn dinsdag in Saigon be sprekingen begonnen over de mo gelijkheden inzake een oplossing van de Vietnamese crisis. De di plomaten zijn naar de Zuidviet- namese hoofdstad ontboden door de drie weken oude regering van Phan Hoey Qoeat, terwijl in Zuid-Vietnam zelf steeds meer stemmen opgaan vooral onder de boeddhisten voor vrede. Het officiële Zuidvietnamese persbureau meldde dat de ope ningsbesprekingen werden be heerst door drie punten: niet zwichten voor agressie, geen in ternationale oplossing die niet de instemming heeft van Zuid-Viet nam en concrete doeltreffende en passende maatregelen voor de vrijheid en veiligheid van het land. De Indische premier Lal Baha- doer Sjastri zei dinsdag in Nieuw-Delhi in het parlement dat India met verscheidene lan den in contact had gestaan over de kwestie-Vietnam. Deze had den gunstig gereageerd op het denkbeeld van een gezamenlijk beroep op de betrokken partijen de vijandelijkheden te staken en het beleggen van een nieuwe Ge- neeifse conferentie. Versterking Westduitse zeedijk met afval uit Ruhrgebied Ongeveer 150.000 ton afval, in het Ruhrgebied bij de ertsver werking vrijgekomen (o.a. hoog ovenslakken), zullen in april met rivierschepen naar Emden wor den vervoerd. -Daar zal dit af val in vrachtauto's worden over geladen, die het naar de zeedijk nabij Norden in Oost-Friesland zullen brengen. Hier zal dit in dustriële afval bij de dijk in zee worden gestort om deze te ver sterken. Men wil trachten op deze wijze de dijk ook tegen hevige stormvloeden bestand te maken. Een beeld uit Danang in Viet nam: Amerikaanse mariniers bij de ontscheping van een landings vaartuig. De Verenigde Staten hebben 3500 mariniers naar Viet nam gezonden om deel te nemen aan de strijd tegen de Vietcong in Zuid-Vietnam. De openbare aanklager in München heeft gevangenisstraf fen variërend van één tot vier jaar geëist tegen acht Duitse oud-verpleegsters, die gedurende de tweede wereldoorlog mede werking hebben verleend aan de euthanasie-moorden. Zes andere oud-verpleegsters moeten van rechtsvervolging worden ontsla gen wegens gebrek aan bewijs, aldus de openbare aanklager. De openbare aanklager zei dat het vermoorden van 8000 patiën ten in de euthanasie-inrichting Obrawalde door het geven van dodeljjke doses kalmerende mid delen of door middel van injec ties was geïnspireerd op lage motieven, maar de acht verpleeg sters waren niet schuldig aan de moorden, omdat zij slechts had den meegewerkt op bevel van de artsen, zo zei hij. Hij achtte het bewezen dat de vrees van de verpleegsters om te worden gedood ongegrond was. Zij zouden hebben kunnen weige ren aan de moorden deel te ne men zonder dat hun leven gevaar liep. „In plaats van te helpen heb ben de beschuldigden gedood. Zij hebben het vertrouwen van de patiënten op schandelijke wijze misbruikt. Zij hebben evenwel niet gehandeld uit misdadige mo tieven maar uit menselijke zwak heid, omdat zij hun geweten het zwijgen oplegden door blinde lings opdrachten uit te voeren," aldus de openbare aanklager.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 4