Prinses Beatrix sloot haar bezoek aan Suriname af Brits-Westduits overleg geëindigd Felle aanval van Nasser op West-Duitsland en Israël RADIO DE KOCK Besprekingen worden in Londen voortgezet INFORMATEUR Drs SCHMELZER ZET ER MART ACHTER Rapport aan koningin POLITIEKE DEMONSTRATIE HET WEER VOORTZETTING AMERIKAANSE HULP AAN INDONESIË ONZEKER ONGEWILD BETROKKEN BIJ WOENSDAG 10 MAART 1965 21e Jaargang No. 6390 Philips televisie Philips radio PHILIPPIJNS VLIEGTUIG VERMIST Vier miljoen ton bauxiet Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Bevolking bleef enthousiast Weinig Surinaamse vlaggen „Wij zijn er ook nog" Geschenk voor de prins Terug naar Nederland Frankering bij abonnement: TERN EU ZEN Directeur-Hoofdredacteur: L va» "de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 8,per kwartaal: per maand 2,per week 50 ct Losse nrs 10 ct DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. 3. van de Sande te Terneuren Advertentieprijs per mm 18 et; minimum pen advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meel 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Het was nog donker toen prin ses Beatrix dinsdagochtend om half zes Paramaribo verliet voor haar terugreis naar Nederland. Ditmaal geen jubelende menig te langs de route, maar slechts hier en daar een arbeider op weg naar de bauxietmijnen die met zijn aluminium veiligheidshelm de koninklijke bezoekster een goede reis toezwaaide. Op 't vliegveld Zanderij waren een aantal Indianen aanwezig om de prinses een laatste ge schenk aan te bieden. Zij kreeg hier een kleurrijke indianenhals- ketting. Hartelijk nam prinses Beatrix afscheid van haar gastheer gou verneur De Vries en van de an dere notabelen die haar waren kovnen groeten. Na Inspectie van de erewacht van de troepenmacht in Suri name stapte de prinses aan boord van de Con vair van de An tilliaanse luchtvaartmaatschappij voor de reis naar 'Curaqao. Van daar vloog de prinses met het lijntoestel van de K. L. M. door naar Nederland. Een Fhilippjjns vliegtuig met II personen aan boord wordt vermist. Voor het laatst had men contact met het toestel toen dit zich maandag op ongeveer 1G0 km en zuidoosten van Manilla bevond. (Adv.) TERNETJZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 O Bondskanselier F.rhard en pre mier Wilson van Engeland heb ben dinsdag hun overleg, dat twee dagen heeft geduurd, be ëindigd. Zo spoedig mogelijk zullen zij in Londen opnieuw bij eenkomen om hun besprekingen voort te zetten. Blijkens het dinsdagmorgen uitgegeven communiqué heeft West-Duitsland op zich genomen alles in het werk te zullen stel len om de kosten in buitenland- valuta voor de handhaving van het Britse Rijnleger te com penseren. De betrokken Britse en Westduitse functionarissen hebben richtlijnen gekregen om dit vraagstuk nader uit te wer ken. Premier Wilson en bondskan- DE BEGRAFENIS VAN KONINGIN LOUISE Het particulier secretariaat van de koningin deelt mede, dat prins Bernhard, afhankelijk van zijn gezondheid, of een der prin sessen, het koninklijk huis zal vertegenwoordigen bij de begra fenis van koningin Louise van Zweden op zaterdag a.s. selier Erhard waren het er vol gens het communiqué over eens. dat reorganisatie van een Navo- kernmacht onderwerp van dis cussie op multilaterale basis be hoort uit te maken, waarbij ook de Britse voorstellen voor een atlantische kernmacht in over weging dienen te worden geno men. ZELFBESCHIKKING Premier Wilson heeft nogmaals uitdrukking gegeven aan de be lofte van Engeland om te stre ven naar voorwaarden, die een vreedzame hereniging van Duits land op basis van zelfbeschik king mogelijk kunnen maken. Overeengekomen werd dat beide regeringen thans met hun Amerikaanse en Franse bondge noten zullen nagaan hoe dit doel op doeltreffende wijze kan wor den bevorderd en hoe voorstel len daartoe aan de Sowjet-rege- ring zullen worden gedaan. ENIGE WETTIGE REGERING In dit verband verklaarde pre mier Wilson nogmaals, dat de Westduitse regering de enige wettige regering is die het recht heeft namens het gehele Duitse volk te spreken. Ook kwamen beide regerings leiders overeen alles in het werk te stellen óm de betrekkingen tussen de Europese economische gemeenschap en de Europese vrijhandelsassociatie te verster ken en de onderhandelingen in Genève tot verlaging van de in voerrechten, de zg. „Kennedy- ronde", tot een succesvol einde te brengen. ONTWAPENING Ook de vraagstukken, verbon den aan de Europese veiligheid hebben onderwerp van bespre king uitgemaakt, evenals de wenselijkheid van bevordering van algehele en gecontroleerde ontwapening. De Britse premier en de Westduitse bondskanselier waren het er wat dit betreft over eens, dat maatregelen op dit gebied aan een afdoende in spectie en controle dienen te worden onderworpen, zonder dat het militaire evenwicht ten na dele van het westen mag wor den verbroken. De informateur drs W. K. H. Schmelzer heeft maandag en gisteren de leiders der re geringsfracties uit de tweede kamer een aantal vragen voor gelegd. Hij verwacht daarop zo spoedig mogelijk antwoord. Voor het formuleren van de antwoorden werden de frac ties samengeroepen voor be raad. Drs Schmelzer zczoveel mogelijk vaart achter de ont wikkeling. Hij heeft de ant woorden der fractieleiders kennelijk nodig om een over zicht van de visies der minis ters en van de fracties te krij gen. Deze methode maakt het hem mogelijk het aantal ge schilpunten tot zo gering mo gelijke omvang terug te bren gen alsook om uiteenlopende visies- door bemiddeling en tegenvoorstellen tot elkaar te brengen. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat na ontvangst van de antwoorden der fractielei ders nog enige consultaties, in de eerste plaats met minis ter Bot zullen volgen. De kabinetsformateur bracht ongeveer een uur op „Huis ten Bosch" door om koningin Julia na zijn tussentijds rapport uit te brengen over de situatie, waar in de kabinetscrisis verkeert. Dinsdagavond om kwart over KABINET S- 1NFORMATEVR ONTVANGT LEIDERS FRACTIES REGERINGSPARTIJEN De informateur, drs. W. K. N. Schmelzer, heeft maandagavond de heer J. Smallenbroek, leider van de anti-revolutionaire frac tie in de tweede kamer, ontvan gen. acht kreeg hij een rapport van de wnd. fractievoorzitter van de K.V.P., de heer Van der Ploeg. Na een ongeveer vier uur lang beraad in de K.V.P.-fractie ver klaarde de heer Van der Ploeg dat zijn fractie in het radio-t.v.- vraagstuk op een unaniem stand punt staat. Hij vond deze situa tie verheugend. Aan het slot van het eveneens bijna vier uur du rende beraad van de A.R.-fractie verklaarde de heer Smallen broek niets meer te hebben toe te voegen aan de verklaring die verleden zaterdag namens de A.R.P. te Utrecht is uitgegeven. Hij zei dat de A.R.P. op het toen ingenomen standpunt blijft staan. „NOGAL PESSIMISTISCH In een televisie-uitzending van de K.R.O. zei de heer Van der Ploeg, waarnemend fractievoor zitter van de K.V.P. gisteravond over de kabinetscrisis „niet zon der zorgen en nogal pessimis tisch te zijn". Premier J. A. Tengel van Suriname heeft prinses Beatrix een ge schenk van de bevolking aangeboden, bestaande nit een fraaie tafel, in het blad waarvan de verschillende in Suriname groeiende hout soorten zijn verwerkt. De premier zei dat de gave was bedoeld als een symbolisch geschenk. Hjj hoopte dat, wanneer de prinses aan deze tafel zou gaan zitten, zij aan Suriname zou denken, „Ook zonder symbool zal ik wel aan Suriname denken", zei dë prinses in haar dankwoord. De premier zei dat hti bezoek van de prinses meer dan geslaagd was, iDe prinses had in Suriname seen gesloten deuren gezien en hij hoopte dan ook dat zij zou kunnen zeggen: „Veni, vidi, vici". De aanbieding geschiedde nadat de prinses in de werkkamer van de minister-president had geluisterd naar lezingen van prof. dr. ir. W, J, van Blommestein, adviseur van de Surinaamse regering, en dr. ir. F, E. Essed, oud-minister en thans directeur van het planbureau. Prof. Van Blommestein vertel de welke plannen Suriname heeft ten opzichte van zijn waterhuis houding en de gevolgen daarvan voor de economsche ontwikke ling van het land. Daarbij vertel de hij dat zich in het westen van Het K.N.M.I. deelt mede: DROOG WEER. In de loop van dinsdag trok het middelpunt van een krach tig hogedrukgebied over ons land naar West-Duitsland. Dit hogedrukgebied zal ook vandaag het weer in ons land beheersen. Het brengt ons droog weer met overdag zonnige perioden. De wind blijft zwak uit oostelijke richtingen. De middagtempera- turen zullen over het algemeen iets hoger worden dan dinsdag middag. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Zwakke wind uit oostelijke richtingen. Dezelfde middagtem- peraturen als gisteren of iets ho gere. WOENSDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 6.13 6.46 Terneuzen 6.48 7.21 Hansweert 6.48 7.21 Hansweert 7.28 8.01 Walsoorden 7.38 8.11 DONDERDAG 11 MAART v.m. n.m. Breskens 7.15 7.55 Terneuzen 7.50 8.30 Hansweert 8.30 9.10 Walsoorden 8.40 9.20 ZON MAAN op onder op onder Maart (O 7.06 18.35 10.18 2.04 j 1 7.04 18.37 11.02 3.22 12 7.02 18.39 11.59 4.30 Suriname nog een voorraad van drie tot vier miljoen ton bauxiet moet bevinden. Dr. ir. Essed vertelde een en ander over het welvaartsfonds, het tienjarenplan en de mogelijk heden van Suriname via de E. E. G. Hij zette de mogelijkheden op landbouwgebied, bos- en mijn wezen uiteen en wees op de in vloed van deze hulpbronnen op de nationale economie. Hoewel de oranje-standaard van de prinses al een vertrouwd beeld in Paramaribo was, bleef de bevolking haar enthousiast be jubelen. Maandag had de prinses de schooljeugd een vrije dag gege ven zodat het extra gezellig was in Suriname's hoofdstad. Het was vol langs de route die de prinses aflegde van het ministerie van algemene zaken naar de verschil lende landbouwprojekten. De eerste stopplaats lag in de scha duwrijke'cultuurtuin. Hier kon de koninklijke bezoekster kennis maken met de tropische tuin- en landbouwgewassen die de econo mische basis van Suriname moe ten verbreden. Via het Latour- -iroject, qen arbeiderswijk aan de rand van Paramaribo, ging het naar een agrarisch projekt in de Santo Bomapolder waar de bac- ovencultuur tot ontwikkeling wordt gebracht Opvallend was het dat in de Santo Bomapolder veel Neder landse vlaggen wapperden en dat de Surinaamse vlag slechts hier en daar hing. „De Surinaam se vlag is moeilijk te krijgen", zei de projektbeheerder er haastig aan toevoegend dat hier niets politieks achter moest worden gezocht. Zoals wellicht bekend wordt de Surinaamse vlag, bestaande uit een wit veld met vijf sterren van verschillende kleuren, door een deel van de bevolking niet er kend. „De Duitse bondsrepubliek heeft door haar politiek van ver raad laten blijken dat zij het erg ste imperialistische land is en dat zij het neokolonialisme ver* tegenwoordigt, Dat land doet alsof het een on afhankelijke staat is, terwijl het sinds het einde van de laatste oorlog bezet is door de Engelsen, Amerikanen en Fransen," zo heeft president Nasser van Egypte maandagavond in een toespraak te Assioet verklaard. Het Egyptische staatshoofd zei geen enkel commentaar te zullen geven op het communiqué van de regering in Bonn, waarin aan knoping van diplomatieke be trekkingen met Israël tegemoet wordt gezien, want „de Arabi sche landen moeten in deze kwestie een gemeenschappelijke houding bepalen." GEEN RODE LOPER. In zijn toespraak, gehouden in het kader van zijn campagne De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, heeft dinsdag voor de senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen gezegd, dat het de vraag is of de Verenigde Staten hun technische hulp aan Indone sië volgend jaar zullen voort zetten. Het Amerikaanse ministerie had eerder gezegd, dat de be trekkingen van de V. S. met In donesië opnieuw in ogenschouw worden genomenln verband met een reeks anti Amerikaanse in cidenten van de laatste tijd, Minister Rusk zei verder dat in de laatste twee jaar een be langrijke verandering was aan gebracht aan het Amerikaanse hulp verleningsprogram voor In donesië. In deze periode waren geen leningen verstrekt en was geen voedsel naar Indonesië ge zonden. Het technische hulppro gram, voornamelijk gewijd aan de malaria-bestrijding, universi teiten en opleiding, was inge krompen. Amerikaanse functio narissen schatten het bedrag ge moeid met de technische steun op dit ogenblik op 1.400.000 dol lar per jaar. voor herkiezing als president, verklaarde Nasser nog dat de Arabische eenheid de weg is naar „de bevrijding van Palesti na". Wij zullen Palestina niet via een rode loper betreden maar via land dat doordrenkt is met bloed," zo zei hij. „Wanneer wij over Palestina praten, moeten wij denken aan 1948 en wat toen gebeurde." (Toen in 1948 de staat Israël werd uitgeroepen, deden zich he vige militaire botsingen voor tus sen Israël en omliggende Arabi sche landen.) De weg die naar bevrediging van de aspiraties der Arabieren leidt, is er een van „bloed, zweet en strijd", zo zei de president. Christen-democraten winnen verkiezingen in Chili Bij de zondag in Chili gehou den verkiezingen heeft de chris ten-democratische partij van pre sident Eduardo Frei 82 van de 147 zetels in de kamer van af gevaardigden veroverd. Zij kreeg voorts twaalf van de 21 verkies bare zetels in de 45 leden tellen de senaat. De nieuwe zetelver deling is als volgt: chr.-democraten 82 (winst 54) conservatieven 3 (verlies 14) radicalen 20 (verlies 17) communisten 18 (winst 2) liberalen 6 (verlies 22) socialisten 15 (winst 4) nat.-demoeraten 3 (verlies 4). De prinses werd ongewild nog even betrokken bij een politieke demonstratie toen enkelecCreool- se bewoners haar auto aanhiel den om haar een cadeau aan te Meden. Tevens werd de prinses een papier overhandigd waarin de bewoners zich beklaagden over de minister van landbouw, vee teelt en visserij, de heer Harry S. Radhakishun. Zij voelden zich achtergesteld bij de Hin- dostaanse bevolkingsgroep. Met het opschrift „Wij1 zijn er ook nog" beklemtoonden zij dat ook zij gaarne de prinses wil den huldigen en dat deden zij dan ook met geestdrift. De dag werd besloten met een galadiner in het gouverneurs huis. De voorzitter van de bosneger partij heeft prinses Beatrix een apinti trom aangeboden met het verzoek deze aan haar vader te overhandigen. De heer Pinas, voorzitter van de partij, zei in een kort woord dat hij een jaar geleden „vriend schap met de prins had gesloten en dat hij de prins beloofd had deze trom te sturen". De maker van de trom bespeelde het in strument, waarbij de lieer Pinas uitleg gaf van de betekenis der klanken. De bevolking van Afobaka heet te de hoge bezoekster op harte lijke wijze welkom en begroette haar met een ware bloemenschat. 1 t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1