Prinses Beatrix in Afobaka Koningin Louise van Zweden overleden Veemmoord in Montevideoop Letlandse nazi-misdadiger VAN DE TWINTIGSTE VIA DE ACHTTIENDE WEER NAAR DE TWINTIGSTE EEUW Rosnegeréorpen juichten prinses toe POLITIE MET KNUPPELS EN TRAANGAS IN ACTIE TEGEN NEGERS HET WEER INFORMATEUR SCHMELZER ONTVANGT FRACTIELEIDERS Maandag 8 Dinsdag 9 maart 1965 21e Jaargang - No. 6389 „EEN TRIEST GEZICHT" Weerbericht Hoogwater Maanstanden DE KLOK HONDERDEN JAREN TERUG WEER IN DE 20STE EEUW GESCHENK VOOR PRINSES CHRISTINA BEZOEK VAN PRINSES BEATRIX VERLIEP NIET VLOT WETTEN VAN DE JUNGLE In de val gelokt Amerikaanse mariniers naar Zuid-Vietnam Ook smokkelaar Dommee Kmg bi) president «ftabnson Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dihsdag-nummer tot 10 uur v.m. Dat de weergoden en andere onvoorziene omstandigheden ook van invloed kunnen zijn op het bezoek van een prinses, is vrijdag in Suriname gebleken. Prinses Beatrix zou van Botopasie naar Afo baka vliegen, maar omdat het vliegveld van Botopasie door de regenval moest worden afgekeurd, verviel de tocht per korjaal van Djoemoe naar Botopasie en vloog zij rechtstreeks van Djoemoe naar Afobaka. Het tweede vliegtuig dat haar met enige autoriteiten aan boord volgde had moeilijkheden met het landingsgestel. Het moest uitwijken naar het vliegveld Zanderij waar het na een buiklanding een total loss werd. De overige mensen die de prinses donderdag hebben vergezeld, onder wie een aantal persvertegenwoordigers moesten in Djoemoe achterblijven en zouden pas zaterdag in Para maribo terugkeren. Als gevolg van al deze moeilijkheden begon de prinses zaterdag een uur later dan was voorzien aan het programma van de namid dag. Het was voor haar een vermoeiende middag. Zij was echter in een goed humeur en daaraan kon zelfs het weer geen afbreuk doen. Haar eerste bezoek gold de werken die in Afobaka in de Su- rlnamerivier worden uitgevoerd. Over 5 tot 6 maanden hoopt men hier gereed te zijn met een 1913 meter lange stuwdam en een daarbij behorend krachtstation waarmee jaarlijks 1000 miljoen kWu kan worden opgewekt. Dit vertelde haar de direkteur van Suralco welke maatschappij 92 van deze energie zal afnemen voor de fabricage van aluminium in hun reductiebedrijf, dat bij het bauxietbedrijf van Suralco te Pa- Politie van de zuidelijke Ame rikaanse staat Alabama en uit het daar gelegen stadje Selma is zondag in actie gekomen met knuppels en traangas om een IETS HOGERE TEMPERATUREN Gedurende het weekeinde Be woog het frontensysteem van een diepe depressie voor de Noorse kust van IJsland via de Noordzee naar het zuidoosten en kwam maandagochtend bij ons land aan. Op de nadering ervan begon het plaatselijk te rege nen, veelal voorafgegaan door sneeuw. Tegelijkertijd stroomde wat minder koude lucht met zuidwes telijke tot westelijke wind het land binnen. Het front zal ver moedelijk boven ons land bij af nemende wind tot stilstand ko men en dan in betekenis afne men. In de komende nacht zal de temperatuur om het vriespunt zijn, terwijl dinsdag overdag de temperatuur iets hoger kan war- betoging vru< kiesrecht van negers te verhinderen. Enkele honderden negers hadden tevo ren bekendgemaakt dat zij een vreedzame protestmars naar Montgomery, de hoofdplaats van de staat, zouden maken. Bij het politieoptreden kreeg een veertigtal betogers hoofd wonden. Zij werden naar zieken huizen vervoerd. De politietroepen, gehelmd en voorzien van gasmaskers, had den zich opgesteld op de brug van Selma, waarover de weg naar Montgomery loopt. Tussen de vierhonderd en vijfhonderd negers, onder wie vrouwen en kinderen, waren op ordelijke wijze vertrokken van hun ver zamelpunt, een kerk in Selma. Toen zij de brug wilden betre den kregen zij opdracht terug te keren. De betogers vervolgden evenwel hun weg, waarop de politie hen met wapenstokken te rugjoeg en traangasgranaten tus sen de menigte wierp. Onder ho nende uitlatingen van blanke toeschouwers werden de negers door politie te paard naar Selma teruggedreven. De leiders van de betoging verklaarden dat zij op een later te bepalen datum den dan maandag. Het genoemde frontensysteem opnieuw een poging zullen doen werd voorafgegaan door een ho- een protestmars naar Montgo- gedrukgebied, dat in de nacht van zondag op maandag boven Duits land aankwam. Een bijzonder koude nacht met plaatselijk 15 tot 20 graden vorst was er het gevolg van. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. MINDER WIND Zwaar bewolkt met hier en daar enige regen en plaatselijk enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak tussen noordwest en zuidwest. Vannacht temperatuur om het vriespunt met op enkele plaatsen mist. Morgen iets hogere middagtem- peraturen dan vandaag. DINSDAG 9 MAART v.m. n.m. Breskens 5.24 5.54 Terneuzen 5.59 6.29 Hansweert 6.39 7.09 Walsoorden 6.49 7.19 WOENSDAG 10 MAART v.m. n.m. Breskens 6.13 6.46 Terneuzen 6.48 7.21 Hansweert 6.48 7.21 Hansweert 7.28 8.01 Walsoorden 7.38 8.11 ZOSI- 6S1 ZON MAAN onder op onder mery te houden. Negerleider Martin Luther King zei later dat de negers uit Selma dinsdag opnieuw een po ging zullen doen om een pro testmars naar Montgomery te houden. Hij zal dan zelf aan het hoofd van de stoet lopen. Ds. King zei dat hij het federale ge rechtshof zal vragen gouverneur Wallace te verbieden deze beto ging te beletten. ranam zal verrijzen. Dit bedrijf zal een jaarproduktie hebben van 50 tot 60.000 ton ruw aluminium. Uitvoerig heeft de prinses alles ter plaatse bekeken en ook be zocht. ze de stuwdam waarachter zich een stuwmeer bevindt van 1560'vierkante kilometer. „Een triest gezicht" was het commentaar van de prinses. 5000 bosnegers hebben voor deze ont wikkelingsfase het veld moeten ruimen en zijn elders in speciaal voor hen gebouwde dorpen on dergebracht o.m. Klaaskreeg dat de prinses later bezocht. Hierna vervolgde zij haar tocht per auto. Deze rit was nog geen minuten oud toen het leek alsof de klok honderden jaren was teruggezet, ware het niet dat be paalde zaken zoals antennes het tegendeel bewezen. Dit was toen de prinses door de bosnegerdor pen reed warvan de gehele be volking was uitgelopen om haar toe te juichen. Na een tocht van een kwar tier door het oerwoud onder tientallen meters hoge bomen, arriveerde de Prinses in het dorp Brokopondo, waar een modern wit gebouw, weer aan de 20ste eeuw herinnert. Van alle kanten stroomden de geschenken toe, toen zij zich in het districtskantoor bevond. Temidden van enthousiaste ensen. Zo kreeg ze een doos met in het deksel verwerkt een kaart van het district, samengesteld uit alle houtsoorten, die dit deel van Suriname kent. In de doos een gouden broche en een han ger. De Prinses kwam haast ogen te korf om alles te bekij ken. Toen volgde een verrassing: voor prinses Christina, die zoals men zei nog nooit de rijksdelen in de West had bezocht, even eens een fraaie hanger: de pit van een vrucht, enkele centime ters in doorsnee, met daarop in goud de initialen van deze prin ses verwerkt, het geheel met goud afgezet. „Dit is een aanlokking" zo merkte premier Pengel op. „Mag ik alvast namens haar heel hartelijk danken", zei prin ses Beatrix. Het weer was inmiddels opge klaard, hetgeen het geheel een nog feestelijker aanzien gaf. De bevolking uitte zich wederom door het geven van geschenken, maar daarbij bleef het niet. Een aantal bosnegers mannen en vrouwen voerden dansen uit be geleid door trommels en snaar instrumenten. Inmiddels was men een kwar tier op het programma ingelo pen, hetgeen niet kon verhinde ren dat het donker was toen zij na een autorit van P/a uur Para maribo weer binnenreed. Het bezoek aan Djoemoe en Asidonhopo is niet zo vlot ver lopen als oorspronkelijk door de Surinaamse autoriteiten was ge dacht. De regen heeft hieraan veel schuld gehad. Maar wellicht is de spanning die tussen de dis trictscommissaris en de bos- negerautoriteiten schijnt te be staan, ook een oorzaak. Enkele weken geleden kwam nl. districtscommissaris Sanches in botsing met het groot-opper hoofd Aboikoni toen deze laat ste een van zijn ongeschreven boswetten wilde naleven. Tij dens een kinderspel kwam on langs een meisje van drie jaar om het leven. De peuter had een stuk touw om haar halsje ge bonden. Doordat zij over een jongetje struikelde, kneep het touw het keeltje dicht en het meisje stierf door verstikking. De raad der oudsten bevond het vijfjarige jongetje schuldig en veroordeelde het tot verbanning. Dit betekent dat de kleuter diep in het oerwoud wordt gebracht en daar wordt achtergelaten, hetgeen onherroepelijk tot de dood va het kind zou leiden. Commissaris Sanches greep on middellijk in, echter onder pro test van de bosnegergemeen- schdn. Granman Aboikoni wees de commissaris er op, dat in de jungle nog steeds zijn ongeschre ven wetten gelden. Sanches be sloot het kind mee te nemen en het thuis groot te brengen. Uit eindelijk berustte de granman hierin, doch wees er op, dat de jongen nooit meer op Asidon hopo mocht komen anders zou hij onherroepelijkverdwij nen. Hier bestaan nog primitieve regels. Wie in de meters diepe rivier valt, wordt niet gered, doch beschouwd als een offer aan de riviergod. De lijfstraffen zijn nog niet afgeschaft en wee de overspelige. Koningin Louise van Zweden is zondag overleden- De 75-jarige koningin (He don derdag wegens een storing n de bloedsomloop in een Stockholms ziekenhuis is geopereerd was in de nacht van zaterdag op zondag bewusteloos geraakt. De 82-jarige koning Gustaaf Adólf, die zelf enkele dagen het bed heeft moeten houden we gens kouvatten en oververmoeid heid, heeft zondagochtend nog een bezoek aan het ziekenhuis gebracht. Koningin Louise, een zuster van lord Mountbatten en prinses Andrew van Griekenland, is 13 juli 1889 als Louise Alexandra Marie Irene van Battenberg op het kasteel van Heiligenberg in Hessen-Darmstadt geboren. Haar vader was de Duitse prins Louis van Battenberg, die op veertienjarige leeftijd de Brit se nationalitet verwierf en die Brits marine-officier werd. Hii trad in het huwelijk met prinses Victoria, een dochter van groot- hertog Louis van Hessen en een De zoekt naar iemand, die zich Os wald Heinz Tauzig noemde en die volgens zijn papieren de Oostenrijkse nationaliteit bezat. De politie heeft een dringende reden voor haar zoeken, want in een luxueuse villa, die deze Tau zig in een buitenwijk van Mon tevideo had gehuurd, werd za terdag het door acht kogels door boorde lijk van de Letlandse fascist Herbert Cukurs aange- t-offen. De politie was door Westduit- se journalisten op het spoor van de moord gebracht, want lieden die zich niet bekend wilden ma ken, hadden bepaalde Westduitse krantenredakties gegevens over deze veemmoord verschaft. Zij hadden dit ook schriftelijk ge daan en hun brieven waren on dertekend: „Zij, die niet ver geten kunnen". Cukurs bevond zich in de af- als vertegen- *7 i woordiger van majoor Viktor a'se papieren Araj in de Letlandse hoofdstad Riga, toen daar een program tegen de Joden plaats vond. Toen politiemannen zaterdag de hiervoor genoemde villa in Montevideo betraden, sloeg hen een sterke lijkenlucht tegemoet. Het schijnt dat Cukurs in deze villa in de val is gelokt en daar om het leven is gebracht door één of meer personen, die in de afgelopen oorlog het slachtoffer van nazi-vervolging zijn geweest. Tauzig had de villa 15 februari j.l. gehuurd. Hij is op 23 febru ari, de dag waarop Cukurs ver moedelijk om het leven is ge bracht, weer verdwenen. Vol gens de politie heeft Tauzig een medeplichtige gehad, doch zij wil diens naam niet noemen. Telefoto A.N.P.: Twee bataljons Amerikaanse mariniers zijn zon dag, op verzoek van de Zuid- vietnamese regering, in het ge bied van Da Nang aan land ge gaan. De troepen zullen de vei ligheid van de Amerikaanse luchtmachtbasis aldaar bewaken. 9 1 12 op ,art 7.06 7.06 7,04 7.02 18.34 18.35 18.37 18.39 9.46 10.18 11.02 11.59 0.44 2.04 o no 0.4* 4.30 Cukurs was op 23 februari, de dag waarop hij werd ver moord, uit Rio de Janeiro in Monteoideo aangekomen. Zijn koffer is in een hotel aange troffen. De politie in de Uruguese hoofdstad gelooft, dat de „vol trekker van het vonnis" Mon tevideo nog op de dag van de terechtstellingheeft ver laten. Zij meent dat hij het land met valse papieren is bin nengekomen en dat hij het met behulp hiervan ook weer heeft kunnen verlaten. Zij acht het mogelijk, dat ook dè naam „Tauzig" slechts was aangenomen en zij meent op al deze gronden dat er slechts een geringe kans bestaat deze moord kleindochter van koningin Victo ria. Prins Louis van Battenberg was in 1914 bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog chef van de Britse marinestaf. Hij moest evenwel wegens zijn Duitse af komst als zodanig aftreden. In 1917 gaf hij op verzoek van ko ning George zijn Duitse titel op. Hij nam de achternaam Mount batten aan en werd als markies van Milford in de adelstand ver heven. Zijn dochter, lady Louise Mountbatten, trad in november 1923 in het huwelijk met de Zweedse kroonprins, thans ko ning Gustaaf Adolf, dis toen drie jaar weduwnaar was geweest. Gustaaf Adolf was eerder ge huwd geweest met prinses Mar garet van Connaught, een klein dochter van koningin Victoria, bij wie hii vier zoons en een dochter, de latere koningin Ingrid van Denemarken, bezat. Koningin Louise zal vooral in de herinnering blu'ven voortleven als een vrouw, die zich heeft in gespannen voor de gewonden en kriigswevangenen uit de twee wereldoorlogen. In de eerste we reldoorlog werkte zii geluk op met andere zusters van het rode kruis in een Brits ziekenhuis in Vfirikri-ik, waarbij zij ook vloeren schrobde. Tn de tweede wereldoorlog, toen zii kroonprinses van Zweden was, heeft zii een hplangriike rol vervuld bh' hpt uitwisselen van invalide kriierscevauwnen via neutrale Zwepdse havens. Zii had voorts bemoeienis met hüna elke Zweedse instoiiï-ig die zich belastte met de zero- voor '-'"horen, zieken en invaliden- Haar gezondheidstoestand gaf voor het eerst in 19^9 aanleiding tot enige ongerustheid, zh had m te lage bloeddruk en moest °en tijd lang volledige rust hou den. In 1951 is zii drie weken in een ziekenhuis behandeld wegens een Moedstolsel in het hart. op te helderen. Naast het lijk van Cukurs werd een stuk papier aangetrof fen, waarop een aantal in Let land gepleegde nazi-misdrijven waren aangetekend. De politie meent, dat Cukurs mogelijk ook betrokken is ge weest bij de winstgevende smok kelhandel, die tussen Uruguay en Brazilië wordt gedreven. Hij was eigenaar van een luchtver- voersonderneming, die over z.g. „luchttaxi's" beschikte, welke veelvuldig door deze smokke laars worden gebruikt. De Uruguese pers heeft grote ruchtbaarheid aan de „terecht stelling" van Cukurs gegeven. Zij ziet hierin een overeenkomst met de ontvoering van Adolf Eichmann uit Argentinië door een Israëlische commandogroep. De politie helt meer tot de mening over dat de veemmoord op de Letlandse oorlogsmisda diger het werk is van een zelf standig opererende groep van voormalige slachtoffers van de nazi-vervolging. De kabinetsinformateur drs. W. K. H. Schmelzer ontving van morgen mr. Geertsema, voorzit ter van de liberale kamerfractie. Op basis van de bevindingen, op gedaan in de gesprekken met premier Marijnen en de minis ters Bot, Biesheuvel, Toxopeus, Seholten en Andriessen verleden week, bestudeerde de heer Schmelzer het afgelopen week end de mogelijkheden om voor een te bepalen overgangstijd een zo aanvaardbaar mogelijk radio- tv-beleid uit te stippelen. Het lag in de lijn dat hij een ontwerp ter zake met de heer Geertsema vanmorgen, met de heren Van der Ploeg (K.V. P.) en Smallen- broek A. R. P.) vanmiddag en met de heer Beernink dinsdag morgen zou bespreken. In poli tieke kringen wint de overtuiging veld, dat na de verklaringen van K. V. P.-voorzitter mr. Aalberse en van C. H. U- en A. R.-zijde in dit weekend het klimaat voor een oplossing aanzienlijk is verbe terd. Dit wil niet zeggen, dat de ge hele zaak thans in kannen en kruiken is en dat drs. Schmelzer erin zal slagen de vier regerings fracties voor een oplossing te winnen, die het demissionaire kabinet voldoende mogelijkheden biedt om terug te keren. Een aan tal technische, juridische en poli tieke knelpunten is op dit mo ment nog aanwezig. Het zal dan ook geen verwondering behoeven te wekken indien de heer Schmel zer een dezer dagen minister Bot opnieuw zal uitnodigen voor raadpleging op technisch en juri disch niveau. In politieke kringen wordt veel betekenis gehecht aan het feit, dat het kabinet zich alleen met de ontwerp-nota van minister Bot heeft bezig kunnen houden en geen tijd heeft gehad andere mo gelijkheden te onderzoeken. Die kans en tijd heeft de informa teur echter wel. Politiek Den Haag gonst dan ook van specula ties over de wegen, die door de informateur zijn of zouden zijn ingeslagen. Dominee Martin Luther King heeft vrijdagavond een bezoek van anderhalf uur aan president Johnson gebracht. Onder meer werd een wetsontwerp besproken dat een krachtige aanpak bjj de verlening van het stemrecht aan negers in het zuiden beoogt Volgens dominee King zal de president trachten het wetsont werp nog tijdens de huidige zit» ting van het congres te doen be handelen. i

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1