VOOR VROUW Ervaringen in een textielzaak 7 ranen veel kwalen buitenókuió DUET ISTYLONS WAT IS BUISMAN kunnen wegspoelen 0 WI* ft 11 VM OU ff 0 7 I H geheel ontraadselde FRITUREN van dewaek „ji&zicfkeden Niet onbelangrijk Verschillende tranen Gele tranen Neg in de VOOR WIE GEZELLIG WIL DV. VRTfE ZEFITW Pagina 9 Echt goede adviezen zijn belangrijk. Het is dan ook zaak er goede nota van te nemen, zeker bij het kopen van lin nengoed. Daarom zijn we eens op een drukke koopdag in een textielzaak achter de toonbank gaan staan. Het gebeurde dat twee jonge meisjes bij het kopen van haar uitzet bij de zelfde verkoopster een geheel van elkaar afwijkend advies kregen. Hoe dat kan? Die verkoopster had al snel begrepen dat meisje A, met een bepaald be drag, dat ze zeker niet kon overschrijden, naar de winkel was gekomen om lakens, slopen, handdoeken etc. te kopen. Heel anders lag het bij haar cliënte B, die wel in haar hoofd had wat ze wilde hebben, maar die op een gegeven moment de beslissing kon nemen maar iets meer uit te geven. In het eerste geval hoorde ik de deskundige verkoopster adviseren eenvoudige keukendoeken te nemen en voorde lige aanbiedingen te benutten, In het laatste geval ried zij aan een duurdere, betere kwaliteit te kiezen, omdat, als het kan, het altijd verstandiger is het allerbeste aan te schaf fen als het een uitzet betreft. Zelfs hoorde ik haar vertellen dat ze zelf liever acht betere kwaliteit lakens zou nemen dan tien of twaalf minder goede. spaar plazlerlffmet *met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart IfpAfflffl'faSfllO'fll Huilen lucht op. Tranen zijn in staat B®ntmode voor de zomer 1965 7>-,y?, - Saterdag 6 maart 1965 001 TIE iim UITZET? GROTE VERANDERING Veel verloofde meisjes wippen zo af en toe eens de textielzaak binnen om er weer iets bij te ko pen voor haar uitzet. Andere gaan gezellig samen met mama winke len. We treffen één zelfbewuste die alles in één keer bestelt van een zorgvuldig samengesteld lijst je, ze wist er alles van. Maar de meesten doen het in gedeelten. „Ja, mét de huwbare leeftijd komt de belangstelling voor de uitzet, dat is nu zo en dat was vroeger al zo", zegt de winkelier. De laatste twintig jaar is in de manier van kopen alleen een grote verandering gekomen. De hoeveel heden die aangeschaft worden zijn namelijk aanmerkelijk kleiner ge worden, terwijl vroeger dozijnen theedoeken, slopen en badhand doeken gekocht werden. Was vroeger al het linnengoed wit, te genwoordig zien we in het huis- houdtextiel de beeldigste kleuren en dessins". ,.En waar let men nu het meest op?" „Voor ons land telt in het bij zonder dat we zo prijskopend zijn. Wg vragen toch meestal m de eer ste plaats wat jets kost? De ge borduurde bedgarnituren bijvoor beeld, vallen zeker erg in de smaak. Iedere vrouw roept snoe zig, maar ze hebben er heel vaak het geld niet voor over. Misschien heeft dat ook iets te maken met het feit, dat de slaapkamer bij het inrichten van het huis meestal het laatst aan de beurt komt als het geld dus al bijna helemaal be steed is?" TOCH MAAR WIT „Nee, het gekleurde beddengoed hoe mooi ook, is eigenlijk tot nu toe helemaal niet zo'n succes", zo horen we de chef-verkoopster. Zij wijt de oorzaak daarvan aan het feit, dat ze waarschijnlijk ook duurder in 't gebruik zijn. Gebrui ken we namelijk gekleurde la kens, dan liggen ze uitsluitend als bovenlakens op de bedden. We zijn dan bij het verschonen hiervan verplicht, èn het bovenlaken én het onderlaken door een schoon exemplaar te vervangen. Dit brengt dus met zich mee, dat er meer wasgoed is en daardoor ook meer slijtage. Bovendien zijn de oudere klanten, na vele jaren hu welijk, er aan gewend geraakt het bovenlaken van de voorgaande week automatisch de volgende week als onderlaken te gebruiken. Dit alles neemt niet weg, dat het veel gezelliger en plezieriger is om mooie bovenlakens op de bedden te hebben. En er is zulk fantasierijk beddengoed! We za gen in de vakken lakens met op gestikte randen, exemplaren die helemaal roze-wit, geel-wit of bleu-wit gestreept zijn en lakens met de schoonste borduursels, al of niet in wit. Denkt u dat uw man of verloofde daar beslist niet onder slapen wil? Tracht hem er voor te winnen het staat zo ge zellig. Later, als u heel erg lang getrouwd bent, koopt u er zeker alieen maar witte lakens bij. En we zijn maar éénmaal jong en ro mantisch! Sinds kort zijn er ook effen ge kleurde, gekleurde, gestreepte en 'met bloemen bedrukte flanellen lakens te koop. Een vrolijke noot voor de sombere, koude en kille wintermaanden. IN DE WAS Nog even iets over het wassen. Gekleurde lakens blijven als re gel goed in de was. Maar zelfs gewone witte lakens krimpen erg als ze, geheel nieuw, dadelijk in heet sop worden gedaan. Ja, krim pen is voor een groot deel afhan kelijk van wie en hoe ze wast. Er zijn nu eenmaal altijd nog vrouwen die onverstandig met haar textiel omgaan. „Maar hoe moet het nu met de gekleurde?" informeerde ik. „Felle kleuren zullen tijdens de eerste wasbeurt steeds de neiging vertonen het sop een beetje te kleuren. We behoeven hierover niet ongerust te worden, want de in het sop ronddrijvende verfstof deeltjes zijn chemisch niet-actief en verdwijnen met het spoelen. Voor de lusvastheid van bad handdoeken verdient het aanbe veling deze voor het gebruik eerst een keer afzonderlijk te wassen". Hoe lang we met een laken doen? Dat hangt er helemaal van af toe veel lakens we bezitten. Met twaalf a achttien lakens, die door elkaar gebruikt worden, doen we nu eenmaal langer dan met zes lakens, die we veel intensiever moeten gebruiken. Wél weten we, dat als een goed laken 100 maal gewassen is, er nog geen achter uitgang te bemerken is. Ik zag ook een nieuwtje op la- kengebied: lakens, die niet meer gestreken behoeven te worden. Ze hebben kreukherstellende, zelf- strijkende eigenschappen, die we al kennen van de overhemden. De nieuwste tafellakens die er ge maakt worden, krimpen niet, laten zich gemakkelijk wassen, zijn vlek- kenwerend en behoeven niet ge streken te worden. Ook niet na vele wasbeurten. BETTY TEELING. Hoe komt het, dat BUISMAN mijn koffie echt pittiger, lekkerder maakt Bij hst branden van koffie gaan enkele smaakbestanddelen verloren. Buisman herstelt dat. Buisman vult dit tekort op natuurlijke wijze aan. 8uisman geeft nóg meer pit, nóg meer smaak, ook aan de beste koffie. Gebruik daarom altijd Buisman. Hoe U Uw koffie ook zet~. Met Buisman smaakt ze beter (ook poederkoffie verdriet te verzachten, laten een overgroot geluksgevoel afzwakken f!g«||(yfnACA rnstige vreugde. Maar tranen laifigBBWdv hebben ook, zoals Westduitse art- sen en geleerden de laatste tijd konden constateren, wezenlijke in vloed op de snelle genezing van 'n mens. Huilen is dus niet alleen 'n lUting: van een ^neriyke gevoels- II ÉlEBwIICiSSMH Jöw reactie, zoals men tot nu toe veel- al dacht. Nauwkeuriger onderzoe kingen hebben uitgewezen, dat tranen niet alleen een geestelijke g ontspanning veroorzaken, maar dat met de vloeistof ook een tot nu H I Uil |jy Oil gifstof uit het lichaam wordt af- 0 Een witkwast moet van zachte, maar niet te slappe haren gemaakt zijn. Zijn uw muren weer mooi wit, zet de kwast dan in water, spoel hem goed uit en bewaar hem op een droge plek. Witkalk kan men bewaren door er een laag water op te zetten. 0 Verflucht verdrijft men door in de kamer enige schotels met zout neer te zetten. D 100.98.65 ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM De laatste jaren worden er steeds minder warme puddingen gemaakt en dat is eigenlijk jammer, want vooral in de wintermaanden vormen zij een goed besluit van de warme maaltijd. Denk eraan, dat de pud dingvorm goed ingevet moet worden, met paneermeel wordt bestrooid en niet voor meer dan Vi mag worden gevuld. Laat het water slechts zacht jes koken en lees in het recept hoe lang de pudding moet koken. ZONDAG: champignonsoep, runder lapjes, spruiten, aardanpelen, warme bitterkoekjespudding. MAANDAG: ragout (van rest vlees), aardavpelpuree, sla, caramelvla. DINSDAG: selderijknol met gebak ken kaasplak, aardappelen, bo tersaus, appelmoes met yoghurt. spek tf In deze draion vrijetijdspullover kunt u fijn ongedwongen bos-en-veld-wandelingen maken. Hij zit warm, en hij is zd-gewassen-zd-droog. Igb Vindt u het ook zo fijn om eens lekker „b.b.h.h." te zijn? Wij ook. Nee, niet op de manier zoals 't altijd in die kamerverhuuradvertenties staat, zo van„Gezellige oude dame zoekt nette kommen saal b.b.h.h. om ledige levensruimte mee te vul len". Wij bedoelen de bezigheden buitenshuis van de weekenden, het wandelingen maken, het nou- es-niet-naar-de-teevee-kijken. Nu hoeft u natuurlijk niet midden in de winter de haringen van uw padvinderstentje in de harde heidegrond te drijven. Wacht U tot straks de zon schijnt, en ga met uw gezinnetje terug- naar-de-natuur. U heeft gelijk, er zit nog geen bla&dje aan de bomen, maar vindt u het silhouet van een kale tak tegen de zonnige hemel niet ontroerend? Bovendien vertoont de Nederlandse flora in dit jaargetijde toch al talrijke knoppen. Katjes zijn er ook al. Wij zien Pa al langs de sloten rennen, om katjes te plukken voor de jeugd. Laat hij het echter niet te bont maken, anders krijgt hij het aan de stok met moeder Natuur en vadertje Staat. Die zijn zat katjesplukken betreft vier-handen-op-één- buik. Bij zo'n stoeierij onder de voorjaarshemel draagt u natuurlijk niet die dure japon met dat décol- leté-tot-hier. Als u verstandig bent trekt u een lange broek aan, met een lekker warme trui. Een dralontrui bijvoorbeeld, die kan overal tegen, en als hij bemodderd en bestoft is gewor den, kunt u hem even gauw wassen, zonder dat: hij krimpt of verkleurt WOENSDAG: erwtensoep met en worst, fruit. DONDERDAG: kop erwtensoep, stoofschotel kool-kaas-tomaten- aardappelen. VRIJDAG: garnalenragoüt °f champignonragout, rijst, andijvie- sla, griesmeelvla met rozijnen. ZATERDAG: dikke groentesoep, yog- hurtmuesli. Warme bitterkoekjespudding liter melk, 2 eieren, 75 g sui ker, 150 g brood (zonder korst), 10 g bitterkoekjes, 100 g rozijnen, geraspte citroenschil. Week de bitterkoekjes en het brood afzonderlijk in een mengsel van de losgeklopte eieren, suiker, melk en iets zout. V/as de rozijnen en roer ze met het citroensap door het geweekte brood. Bestrijk een warme puddingvorm met boter en bestrooi hem met pa neermeel, doe laagsgewijze het brood en de bitterkoekjes erinzó dat de onder- en bovenlaag uit paneermeel bestaat. Sluit de vorm en laat het ge heel l'/i uur „au bain marie" koken. Keer hem en serveer het gerecht met vanillesaus. Yoghurtmuesli Vi liter yoghurt, 1 appel, 1 lepel honing, 1 lepel cornflakes, 1 lepel gehakte noten. Rasp de appel in de yoghurt en meng alle ingrediënten daarna goed dooreen. 0 Indien een matras te dun of te hard is, leg er dan 'n stuk schuim rubber van het zelfde formaat op en de geplaagde slaapt heerlijk. 0 Een goede mottenval maakt men van een kartonnen doos met dek sel. In de kanten van de doos enige gaatjes snijden (ongeveer 2 bij 3 cm). Als lokmiddel stofres- ten van zuivere wol gebruiken, waarop de motten afkomen. Re gelmatig vernieuwen. 0 Echt bont kan men niet wassen met water en zeep, want dan zal de huid niet alleen hard maar ook stug worden. Warm, zeer fijn zand is een heel goed middel om bont schoon te maken. Dit zand moet. men stevig door het bont wrijven en vervolgens moet men het weer uitkloppen met een rietje tegen de achterkant van het bont. 0 Gebeitst houtwerk kan men zelt opknappen door de was er af te halen met water, waarin een. scheut ammonia. Is 't hout droog, dan beitsen met wasbeits in de goede kleur. Men moet snel wer ken om geen strepen te krijgen. 0 Ölievlekken op cocosmatten kan men verwijderen met heet sop, waaraan benzine is toegevoegd. Ook kan men pijpaarde gebruiken. 0 Gevlochten biezen stoelzittingen kunnen worden schoongemaakt met een warm sopje, als ze niet. gevernist zijn. Nawnjven met schoon water. West-Duitsland's bontwerkers en -handelaars hebben er genoeg van alleen in de winter goede zaken te doen. Derhalve werd aan het einde van de bijeenkomst van het „Centraal Verbond van Westduitee bontwerkers" in Lü- beck de zomerbontmode 1965 ten doop gehouden en men verwacht dat deze met behulp van een grote gemeenschappelijke recla mecampagne veel succes zal heb ben. Deze moderichting heeft nog geen groot verleden, want pas de laatste jaren ontwikkelde men 'n gescheiden. De mens is het enige levende wezert op aarde, dat echte tranen kail huilen. Dikwijls heeft men be weerd, dat ook honden konden huilen, maar dat is niet waar. Zelfs de krokodil kan geen tranen ver gieten. De beroemde „krokodillen tranen" worden alleen door men sen gehuild. Door de publicaties van Amerikaanse geleerden gesti muleerd, heeft een bekende psy chotherapeut uit Stuttgart zich in tensief met de tranen beziggehou den. Wat hij en zijn Amerikaanse collega's ontdekten, stelt het „ge- voelsventiel" traan in een geheel nieuw daglicht, in de reeks van diagnostische hulpmiddelen krijgt het zelfs een niet onbelangrijke plaats. Wat is een traan eigenlijk? In de en cyclopedie staat: Een door de traanklieren afgescheiden vloei stof, een zwak alkalische keuken zoutoplossing. Dat klopt, maar het is niet geheel volledig. De „tranen - onderzoekers" hebben vastgesteld, dat de vloeistof behalve water en zout ook suiker, proteïne en een antiseptisch enzyme, dat infecties bestrijdt, bevat. De samenstelling van de tranen is bij de afzonder lijke mensen verschillend. Bijvoor beeld hebben „normale" tranen 'n andere chemische samenstelling dan tranen, die bij het schoon maken van uien of tengevolge van rook en uitlaatgassen ontstaan. Overigens huilen vrouwen andera tranen dan mannen. Ook daar ia de chemische samenstelling niet dezelfde. Over het ontstaan van de gifstof, dia de tranen uit het lichaam afvoe ren, zijn nog geen bijzonderheden bekend. Toch staat het wel vast, dat deze door bijzondere gemoeds aandoeningen in overgrote en der halve schadelijke mate geprodu ceerd wordt. In het bijzonder bij vi-ouwen is een overproduktie van deze stof te constateren. Het gif werkt in op de traanzenuw, de in de traanklieren ontstane tranen stromen weg en voeren het gif mee. Voor de eerste keer rees er een bepaalde verdenking, toen men bij personen, die geelzucht hadden ook geelzucht kan door gemoeds aandoeningen ontstaan) gele tra nen waarnam. Dat doet de ge dachte rijzen, dat men door het onderzoek van de chemische sa menstelling van de tranen bij vele mensen kan concluderen welke kwaal zij hebben. Nog staat het „tranenonderzoek" te zeer in ziin kinderschoenen, om de pas opgedane kennis in de praktiik te kunnen gebruiken. Maar de psychotherapeut uit Stuttgart is ervan overtuigd, dat de doktoren binnen afzienbare tiid door middel van de tranenanalyse een vroeg tijdige diagnose van vele ziekten zullen kunnen stellen. Iooinroces. dat het mogelijk maakt vederlichte bontsoorten te vervaardigen. Zij kunnen als stoffen verwerkt worden en in spireren zo mode-ontwerpers en bontwerkers tot steeds n!»iiwo creaties. Tot de on de in Liibeck ';!d"ns een modeshow getoonde modellen behoorde ook de'e korte hismiltkleurige Zuide frikaanse Perzianermantel met een afwer king a>>r de zoom van dnehesse en manchetten, alsmede strlkslul- ting van hetzelfde materiaal.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3