Informateur ontvangt volgende week fractieleiders Prinses Beatrix in het Surinaamse binnenland h:t weer IUmhIWUI Vliegveld van Botepasi werd afgekeurd RADIO DE KOCK Toestand koningin Louise slechter O.M0ÖRZITTER OVER KABIÜETSBRISIS Thans geen rooms-rode samenwerking INTERNATIONALE REACTIES 0? HET AMERIKAANSE MILITAIRE OPTREDEN IR VIETNAM Toestand even delicaat ais gevaarlijk binnenvering 'schuimrubber! hazet-fabrieken 9 O Aanvalsoorlog ^uidvietnaimese bewindhebbers willen onderhandelen Zon- en Maanstanden Hoogwater Weerbericht Zonder V.V.D. te zwak Prinses Beatrix are Afebaka woordisers gestrand Verboden dorp Afscheid Frankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 6 MAART 1965 21e Jaargang - No. 0388 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum pet advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. (Adv.) het beste bed ooit gemaakt! I nog nooit geëvenaard! Zevenbergen N.B. Koningin en Prins zullen „Expoge'-congres bijwonen De koningin en prins Bernhard hébben het voornemen op woens dag 23 juni de openingszitting bij te wonen van liet vierde vrij- heidslustrumconigres van de Ne derlandse vereniging van ex-poli tieke gevangenen uit de bezet tingstijd. Dit congres wordt gehouden van 23 tot en met 26 juni in de Ridderzaal te Den Haag. Beatrix in korjalen op de tocht van het ziekenhuis naar het vliegveldje van Djoemoe dat tien minuten varens stroomopwaarts ligt. Op dat moment stortregende het te Djoemoe. Vijfenveertig Britse socialisti sche lagerhuisleden hebben een motie ingediend met het ver zoek aan de Britse regering zich te distantiëren van de Ameri kaanse regering wat de kwestie Vietnam aangaat. De motie luidt: „Het is van het grootste belang voor de wereldvrede, dat de Britse rege ring openlijk en ondubbelzinnig verklaart dat, hoewel zij haar bondgenootschap met de Ver enigde Staten wil handhaven, het haar onmogelijk is de Ver. Staten te steunen bij de oorlof in Vietnam; dat de Engelse poli- Hek op dit punt nog steeds ge grond is op de Geneefse verkla ring van 1954 en dat zij instemt met het initiatief van secretaris generaal Oe Thant van de V. N. voor een vreedzame regeling van het conflict." Ook zes liberale lagerhuisleden hebben een motie ingediend waarin zij er hun grote teleur stelling over uitspreken dat de Britse regering niet krachtig het initiatief heeft genomen tot het beleggen van een internationale conferentie over Vietnam. TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 PRINSES IRENE IN BRUSSEL Prinses Irene en haar echtge noot zijn donderdagavond ere gasten geweest op een concert ten bate van het centrum voor voorlichting en bijstand aan kunstenaars in het Brusselse stadhuis. De vereniging vierde het 25-jarig bestaan. De prinses woonde ook een receptie bij, die na afloop van het concert werd gehouden. Het centrum heeft lot doel kunstenaars materieel bij te staan en de bevordering van het muziekleven. De Canadese eerste-minister. Lester Pearson, beeft in het Canadese lagerhuis verklaard, dat de toestand in Vietnam even delicaat als gevaarlijk is en dat Canada met de Amerikaanse en andere regeringen over deze kwestie spreekt. Premier Pearson sprak de hoop uit dat door onderhandelingen een vreedzame regeling tot stand zal komen. Zuid-Slavië heeft op het ogen blik een brede gedachtenwisse- Hng met de niet-gebonden lan den over een politieke en vreed zame oplossing van de crisis in Vietnam. Dit heeft de woord voerder van het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken gezegd. De Chinese regering heeft in een door het persbureau „Nieuw China" verspreide verklaring de regering der Ver. Staten ervan beschuldigd „een belachelijk voorwendsel bédacht te hebben om te trachten de aanvalsoorlog uit te breiden en de wereld te doen geloven, dat de gewapende strijd van het Vietnamese volk een door Hanoi geïnspireerde en geleide campagne is." Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft donderdagavond in een toespraak gezegd dat de Ameri kaanse troepen in Zuid-Vietnam morgen teruggetrokken zouden kunnen worden, „als de aanval ler naar het noorden terug zou gaan en daar zou blijven." De nieuwe Zuidvietnamese be windhebbers proberen met de communisten van Nöord-Viet- "am te onderhandelen over een staken van de vijandelijkheden, aldus meldt de corresnondent van de Amerikaanse radio-om- roepmaatschappij N.B.C. Een lid van de regering-Quat zou verklaard hebben, dat de Zuidvietnamese leiders het in beginsel eens zijn met het stand- ount van generaal De Gaulle, dat een oplossing van het con flict aan de conferentietafel tegenover de communisten van Noord-Vietnam moet worden ge vonden. De Zuidvietnamese regering zou op het ogenblik luchtaan vallen tegen Noord-Vietnam aan moedigen om uit een voordeliger positie onderhandelingen te kun nen beginnen. (Zie verder pag„ De toestand van koningin Louise van Zweden is enigszins slechter geworden, zo ls vrijdag avond per officieel communiqué in Stockholm bekend gemaakt. Volgens het communiqué is baar hart onregelmatiger gaan slaan. Op de foto Gustaaf Adolf van Zweden, gefotografeerd bij het verlaten van het St. Gorans- ziekenhuis in Stockholm n? een bezoek te hebben gebracht aan zijn gemalin. ZON V \N Op onder op mder Maart 6 7.15 18.28 8.46 22.05 7 7.13 18.30 9.03 23.24 8 7.11 18.32 9.22 9 7.06 18.34 9.46 0.44 10 7.06 18.35 10.18 2.04 11 7.04 18.37 11.02 3.22 12 7.02 18.39 1159 4.30 MIDDAGTEMPERA TUREN ENKELE GRADEN BOVEN NUL Nu maart bijna en week oud 's begint de lente zich wat af te ekenen in de temperaturen. In ie loop van vrijdag steeg de tem peratuur boven België en de Brit se eilanden tot waarden van drie 'ot zevén graden, in Frankrijk plaatselijk zelfs tot 10 graden. In ZATERDAG 6 MAART v.m. n.m Breskens 3.41 4.09 Terneuzen 4.16 4.44 Hansweert 4.56 5.24 Walsoorden 506 5.34 ZONDAG 7 MAART v.m. n.m Breskens 4.15 4.38 Terneuzen 4.50 5.13 Hansweert 5.30 5.53 Walsoorden 5.40 6.03 MAANDAG 8 MAART v.m. n.m Breskens 4.47 5.12 Terneuzen 5.22 5.47 Hansweert 6.02 6.27 Walsoorden 6.12 6.ÜH ons land werd het ondanks de vele opklaringen niet hoger dan 23 graden. Met een zwakke noordoostelij ke wind werd er vooral in de kustprovincies veel bewolking vanuit zee aangevoerd, waaruit af en toe een licht sneeuwbuitje viel. Aan de flank van een rug van hogedruk boven de Noordzee zi'l- 'en ook vandaag met zwakke tot matige noordoostelijke wind wol kenvelden binnendrijven, waarbij 'n de kustprovincies nog een kans bestaat op enkele lichte sneeuwbuitjes. Van veel beteke nis zijn deze evenwel n'et. De middagtemperaturen zullen on geveer dezelfde waarden berei- ;en als vrijdag. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Wolkenvelden Opklaringen, afgewisseld door wolkenvelden en op de meeste nlaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Middagtem peraturen enkele graden boven het Vriespunt „Nu de eerste fase van de ka-1 binetscrisis voorbij is, ben ik minder pessimistisch dan de meeste dagbladen", zo verklaar de gisteravond mr. P. Aalbevse, voorzitter van de katholieke volksparty. Hij meende dat na overleg in het kabinet en met de informa teur op een aantal belangrijke punten overeenstemming te be reiken zal zijn. Het moeilijkste punt ligt vermoedelijk in de sa menwerking tussen zendgemach tigden. Indien er één buiten het verband van een samenwerking zou worden gehouden, zou deze vrijheid ook aan anderen moeten worden toegestaan. De heer Aalberse sprak zich nogmaals uit tegen enige com merciële opzet van reclame in de televisie of radio, ook niet via een omweg. Over de tiidsduur van de informatie zei de K.V.P -voorzit ter, dat een korte duur zou be wijzen, dat de zaken fout zitten. Sedert de tweede wereldoorlog is het vraagstuk zonder oplossin? gebleven. Deze oplossing is nu ook niet in enkele .dagen te for ceren. Zijn mening gevend over het geen zou kunnen gebeuren als de heer Schmelzer er niet in slaagt het kabinet te reconstrue ren, zei mr. Aalberse dat hij het jammer zou vinden als het kabi- net-Marljnen het werk niet zou kunnen voltooien, speciaal op so ciaal terrein. Een combinatie K.V.P. met de protestants-chris telijke partijen zou in de praktijk te zwak zijn om te regeren. Tegen een samenwerking met de partij van de arbeid bleek hij bezwaren te hebben. Dit neemt niet weg, dat de in 195S afgeslo ten rooms-rode periode op een later tijdstip zou kunnen worden hervat. Onder de gegeven om standigheden echter, aldus mr. Aalberse, zouden we moeilijk tot een regeringsprogramma kunnen komen, in het bijzonder op fiscaal terrein, ten aanzien van het huurbeleid en van de priisbe- heersing van onroerend goed. Gevraagd naar de politieke druk die op het ogenblik vrij hevig is. zei mr. Aalberse onder meer: Er wordt zoveel over „Principieel" gesnroken, maar behoudens enkele principiële punten op het gebied van radio en televisie ziin er ook veel waagstukken, die in feite in het vlak van de praktische uitvoe ring liggen. Vrijdagmiddag om 12 uur is urinses Beatrix per vliegtuig in Afobaka aangekomen. Het re gende en de landingsbaan was glad maar dit heeft geen rnoei- 'ijkheden opgeleverd. Het tweede vliegtuig, waarin o.a. zaten minister Thym en echt genote, minister Cameron, de districtscommissaris Sanches en echtgenote en het statenlid Lief de, kon niet landen op Afobaka. Het landingsgestel kon wel wor den uitgeklapt maar n'et geslo ten. Het vliegtuig is toen doorge vlogen naar het vliegveld Zande rij. Bij de landing aldaar is het door het landingsgestel gezakt en beeft een buiklanding gemaakt. Daarbij hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorge daan. Het vliegverkeer te Zande rij zou zi'n gestremd omdat het betreffende vliegtuig midden op de landingsbaan ligt. Later zijn de inzittenden in Afobaka gearriveerd. Door de slechte weersomstan digheden is een aantal persver tegenwoordigers, onder wie en kele uit Nederland, die de prin ses op haar tocht naar het Suri naamse binnenlanden vergèzel- den, in Djoemoe gestrand. Twee vliegtuigjes van de Surinaams" luchtvaartmaatschappij staan klaar in Afobaka om wanneer de weersomstandigheden verbeteren hen op te halen. Wanneer dat zal zijn, valt niet te zeggen. Informatie in Den Haag De informateur, drs. Schmel zer, heeft donderdagavond in Den Haag de demissionaire mi nisters Scholten en Andriessen ontvangen. Op de foto zien we v.l.n.r.: mr. Scholten, drs. Schmelzer en Ir. Andriessen. .Vioe-preiident van Formosa overleden De vice-president van natio nalistisch China, generaal Tsjen Tsjeng, is vrijdag in Taipeb overleden op de leeftijd van 67 iaar. Hij leed aan kanker in de lever. De generaal werd be schouwd als de „tweede man" van nationalistisch China na generaal Tsjang Kai-Sjek. Vóór het vertrek naar Boto- pasi liep prinses Beatrix die de nacht in Djoemoe had doorge bracht, met haar gastheren nog even in het dorpje rond. Zij keek toe hoe bosneger-huismoeders ren met zwaaiende en zingende dorpsbewoners. De prinses wuif de en filmde onvermoeibaar. Bii de dorpen Gcvido en Semoisie waren er velen die afscheid kwa men nemen. bezig waren het ontbijt voor het gezin, voornamelijk bestaande uit casavekoeken, te bereiden. Nadat de „granman" zijn op wachting bii de orinses had ge maakt, werden de ODnïeuw fees telijk versierde korjalen opge zocht, waarmee de prinses de bijna vier uur durende tocht naar Botopasi aanvaardde. De prinses was gezeten in de persoonliike korjaal van gran man Aboikoni, die voor deze ge- 'egenheid extra-comfortabel was ingericht. Bij wiize van hoog eer betoon voer een andere korjaal van de granman vooruit, waarin bosnegers met trommen hadden ilaatsvenomen. Daarmee werden alle dorpelingen opgeroepen om afscheid te komen nemen van de hoge gast. Dit was niet aan do vemansoren gezegd. Van alle kanten kwamen korjalen aanva- De „Pen drecht" in tweeën De 13.150 ton metende Neder- 'andse tanker „Pendrecht" is woensdag in de nabijheid van de haven van Buenos Aires in tweeën gebroken. Dit is gemeld door de sleepboot „Cecilia Cro- ce". De bemanning is aan boord gebleven en loopt in het geheel geen gevaar. Ook het heilige dorp Debome waar naar verteld wordt been breuken en geesteszieken wovden genezen, werd on een afstand ge casseerd. Hoe deze z'ekten wor den genezen en welte kruiden de verschalende .medieiinmanuen -ebruiken, is niet bekend. Geen blanke is er o«ït geweest: hoewel de opeenvolgende granulans steeds zeer gastvrij zün geweest, hebben zü nimmer toestemming gegeven het dorp te betreden. Dehome ligt te ver af om het H-omgeluid te kunnen horen. Er was dan ook niemand om het Hottielje te begroeten. ^^cliMreeks van PwMirwe naar Afobaka Prinses Beatrix die van het vliegveld van Botopasi zou ver trekken met bestemming Afoba ka, vloog in plaats daarvan rechtstreeks van Djoemoe naar Afobaka. Deze verandering was noodzakelijk geworden omdat het vliegveld van Botopasi werd af gekeurd. De granman heeft haar vrijdagmergen met het gebruike lijke eerbetoon naar het vlieg veldje van Djoemoe gebracht. Dat betekende slechts een korte vaartocht over de rivier naar de andere kant, waar het vliegveld is gelegen. De bewoners van de omliggen de dorpen vergezelden prinses INFORMATEUR SPRAK TWEE UUR MET MINISTER BOT. De informateur drs. W. K. N. Schmelzer had vrijdagmiddag tussen drie en vijf uur een ge sprek met minister Bot (O. K. en W.), dat zich vooral heeft be wogen rond de technische en ju ridische problematiek betreffende de radio- en TV-zaken. Het wordt zo langzamerhand duidelijk, dat de informateur zijn onderzoek in drie componenten heeft verdeeld. Dit zal zonder twijfel verband houden met zijn streven naar een praktische op lossing op korte termijn. De informateur, drs W. K. N. Schmelzer, zal maandag en dins dag fractieleiders uit de tweede kamer ontvangen. Het bezoek van de e.h.u.-minis- ters Scholten en Andriessen heeft donderdagavond van halfnegen tot kwart over elf geduurd. Voor zaterdag en zondag heef' de heer Schmelzer geen bezoe kers uitgenodigd. Hij zal zijn werk in het kabinet van de mi nister-pfêsidént voortzetten en verder thuis zijn studies vervol gen. Het ligt in de lijn van de ver wachtingen, dat drs Schmelzer de van de bewindslieden verkregen inlichtingen in een overzicht za1 verwerken voordat hij zijn ge sprekken met de fractieleiders voert. Deze situatieschets za! hem mede tot leidraad kunnen dienen ,voor conclusies, die mo gelijk reeds in de loop van de ko mende week te trekken zouden I

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1