Het bezoek van Prinses Beatrix aan Suriname Johnson de meest in diskrediet gebrachte president" Naar kt opperkofd der Saramaceassers MINISTERS OP BEZOEK BIJ INFORMATEUR HET WEER Oorlog in Indo-China te ver uitgebreid Gasleiding ontploft in de Ver. Staten VRIJDAG 5 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6387 Op bezoek bij Granman AboEkoni Bosnegers Dansfeest Koraaljacht Hoofddoek KONINGIN LOUISE VAN ZWEDEN ERNSTIG ZIEK Stuwmeer vroeg offers Een ongewoon saluut Hoogwater Weerbericht Zon- en Maanstanden Cambodja veroordeelt De wereScJ- vredesraad Aanslag in Saigon Anti-Amerikaanse demonstratie in Moskou Militairen in actie Straatschenders S*jssk over Vietnam IVankering bü abonnement: TERNEIJZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal* per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/b Firma P. 3. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels» advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Woensdagavond heeft prinses Beatrix in hotel „Torarica" te Paramaribo aangezeten aan een banket van de „Junior Cham ber", een organisatie van man nen beneden de 40 jaar die zich ten doel stelt de gemeenschap te dienen door middel van het activeren van diverse projecten. Het door de 162 deelnemers betaalde entreegeld wordt ge bruikt voor een arbeidsïnrich- ting voor zwakzinnigen, een in stelling die Suriname nog niet kent. Er is voor dit doel een terrein beschikbaar. De „Junior Chamber" had de keuze aan de prinses gelaten en behalve het project van deze inrichting ook aan haar voor gelegd een complete speeltuin voor kinderen in het centrum van de stad en een recreatiecen trum voor bejaarden van alle gezindten. De prinses heeft voor de ar- beidsinrichting gekozen, zo deel de in de loop van de avond de voorzitter mee, daaraan toevoe gend dat de prinses beloofd had de inrichting te zullen bezoe ken wanneer zij weer in Suri name zou komen, hetgeen nu geen zeven jaar zou duren. De inrichting zal toegankelijk zijn voor oud-leerlingen van het buitengewoon lager onderwijs en zwakzinnigen boven de 12 jaar. Het geld dat nu bijeen is gebracht en meteen werd aan gevuld met een chèque van de hoteldirectie, moet worden be schouwd als een beginkapitaal. Donderdagmorgen verliet prin ses Beatrix al vroeg Paramaribo voor een bezoek aan het groot opperhoofd der Saramaccaners, Granman Aboikoni. Op het vliegveld werd de koninklijke gast onder meer be groet door premier Pengel, die de reis naar de binnenlanden zou meemaken. Precies om acht uur steeg de eerste van de drie Beechcrafts, waarmee het gezelschap de tocht maakte, op, nagewuifd door de talrijke bewoners van deze wijk die de prinses een „happy lan ding" hadden toegewenst. Na ruim een uur vliegen over het Surinaamse oerwoud werd Botopasi bereikt, een bosneger dorpje, ongeveer 200 m ten zui den van Paramaribo. Deze nederzetting met een be volking van 200 zielen ligt op de samenvloeiing van de Pikien Rio en de Gran Rio die hier de Surinamerivier vormen. De ge hele bevolking van Botopasi was aanwezig toen het vliegtuig met prinses Beatrix neerstreek op het vliegveld, waar een aantal erepoorten was opgetrokken. Aanvankelijk waren de toe- Juichingen niet luid, maar lang zamerhand kwamen de bosbe- woners over hün verlegenheid heen. Vooral toen de prinses én kele van hen een hand had ge geven, klonken de vreugdekre ten en werd men enthousiast. Bij de daarna volgende zanghul- de werden enkele kleuters op gewonden. Zij demonstreerden dit door van hun ouders weg te rennen en holden, zich van geen kwaad bewust, voor de voeten van de prinses. De prinses maakte in het schil derachtige dorpje hier en daar een praatje en veegde bij en kele van de van streek geraakte kleuters de tranen uit de ogen. Zowel de kinderen als de trotse moeders waren door dit gebaar zeer vertederd. Zij waren haast niet meer weg te krijgen. Het dorpje, een nederzetting van de evangelische broederge meente, was volgens bosneger- traditie versierd met honderden Paramaribo: Prinses Beatrix het stralende middelpunt tijdens het bezoek aan het Diakonessen-zie- kenhuis, bekend van de 4 X ZN- aktie van Johan Bodegraven. bonte doeken die aan de huisjes waren vastgeknoopt of aan stok ken waren gebonden. Na een half uur moest afscheid worden genomen, maar dit was slechts een voorlopig afscheid, want op het grote dansfeest in Djoemoe zouden prinses en dor pelingen elkaar terugzien. Aan de oever van de met groene wouden omzoomde rivier lag een vloot van maar liefst zeventien korjalen te wachten om het gezelschap naar Djoe moe, een zendingspost van de evangelische broedergemeente, te vervoeren. Dank zij de hoge waterstand waren de drie soela's (stroom versnellingen) in de rivier niet erg hinderlijk. De prinses heeft van deze 2% uur durende tocht zichtbaar genoten. Dit moet wel het indrukwekkendste gedeelte van haar reis naar de west zijn geweest. Het weer was prachtig, niet te warm, zodat de zon de brede rivier, waarin zich een strak blauwe hemel spiegelde en de haast ondoordringbare muur van groene bladeren tot een onver getelijk decor omtoverde. De aardigste momenten kwa men wanneer een dorpje werd gepasseerd. Van de oevers klonk dan een luid gejuich waarop de bewoners zich in de al gereed liggende bootjes haastten om de prinses van dichtbij toe te zwaaien. Onnodig te zeggen dat deze tafereeltjes hartverwar mend waren. De prinses bleef dan ook onvermoeibaar terug- wuiven naar al deze vriende lijke en spontane mensen. Tref fend was het wanneer een kor jaal met dorpelingen voorbij voer, waaruit niet werd ge zwaaid, doch waarvan de inzit tenden de prinses verwelkom den met een vrolijk lied of met een ernstige zegenbede. Bij Botopasi werd een groot aantal sa'uutschoten gelost, die zoveel lawaai maakten dat de kleinste kinderen ervan gingen huilen. De schoo'kinderen zongen twee stemmig het „Wilt heden nu tre den" en een Surinaams wel komstlied. Tussen al'e versierin gen in het dorp zag de correspon dent van het A.N.P. een mooie hoofddoek met de beeltenis van koningin Wilhe'mina erop. Deze doek hing midden boven het pad, dat de prinses volgde. Onderweg in Botopasi kreeg zij verschillen de houten voorwerpen, Koningin Louise van Zweden is gisteren na een hartaanval op genomen in een ziekenhuis. De toestand van de 75-jarige konin gin zou ernstig zijn. Enkele dagen vóór Kerstmis heeft koningin Louise ook reeds een hartaanval gehad. De koningin is gisteren in een ziekenhuis in Stockholm door de wereldberoemde chirurg Claren ce Crafcord geopereerd- In een na de operatie uitgege ven bekendmaking wordt mede gedeeld dat de toestand van ko ningin Louise bevredigend is. Er wordt in gezegd dat de ko ningin leed aan een ernstige stoornis van de b'oedsomloop in het rechterbeen, die het gevolg was van veranderingen in de hoofdslagader. „Na een uitge breid onderzoek werd een opera tie noodzakelijk geacht" aldus de bekendmaking In en donderdagavond uitgege ven communiqué is medegedeeld, dat de toestand van koningin Louise van Zweden bevredigend is en dat er geen verandering in is gekomen.. Nigeria schorst studenten De Nigeri'aanse overheid heeft 500 studenten ge.chorst en de universiteit in Lagos voor onbe paalde tijd geslo.en, dit naar aan'eiding van ongereldheden onder de studenten, waarbij ver scheidene gewonden zijn geval len. Zij braken uit na de benoe ming van een conrector, die tot een andere stam behoort dan zijn voorganger. v Het Is al een sensatie ver weg van de bewoonde wereld oud-Hol landse melodieën terug te vin den, maar wanneer dit geschiedt op zo'n brede Surinaamse rivier, in ranke overvolle bootjes, dan raakt een ieder onder de Indruk. Na de 'ange tocht, die ondanks alle afwisselingen wel wat ver moeiend was, was het goed om de benen weer te kunnen strekken. Dat kon gebeuren toen Djoemoe werd bereikt. Hier is enkele jaren geleden het nieuwe zendingshospitaal ge bouwd van de Evangelische broe dergemeenschap. Voordat het wa. ter van het Brokopondostuwmeer een evacuatie noodzakelijk maak te, was het ziekenhuis te Kabel gevestigd, maar wie nu daar gaat kijken, zal slechts een grote wa terplas terugvinden, waar hier en daar triest boven het waterop pervlak een boomkruin uitsteekt of een voorbijdrijvend afgedankt huisaneubel of houten schot de bezoekers eraan herinnert dat hier nog niet zo lang geleden mensen hebben ge'eefd. Maar de ontwikkeling van Su riname gaat voort. Men heef. geen tijd meer om stil te staan en te treuren om wat verloren ging. Het stuwmeer heeft zijn offers gevraagd en die werden gege ven in het belang van Suriname. De prinses werd bij het zieken huisje begroet door Ds. Doth, bisschop van de E. B. G. en door de uit Neder'and afkomstige geneesheer-direkteur Frederiks. Ook lopende patiënten waren samen met de twee Hollandse zusters, Lena Bom uit Vriezen- veen en Hilde Dether uit Sneek, aanwezig om de hoge bezoekster te verwelkomen. De patiënten keken hun ogen uit toen prinses Beatrix voorbij liep. Zij waren uiteraard zo'n hoge belangstelling niet gewend en zij konden zich moeilijk een houding geven. Een zieke op leef tijd wist dit prob'eem op te los sen. Hij ging kaarsrecht in stramme houding in zijn bed lig gen en bracht met zijn hand aan zijn al grijzend hoofd een saluut. Deze indrukwekkende houding bezorgde hem een extra vriende lijk knikje van de prinses. Triom fantelijk keek de man om zich heen om te kijken of 'n ieder wel had gezien op welke correcte wijze hij hun verzuim had goed gemaakt.- Als de Verenigde Staten één voet over de 17e breedtegraad in Vietnam zetten, betekent dit niet alleen agressie tegen Vietnam, maar tegen het gehele socialistische kamp. Dit schreef donderdag het Chinese „Volksdagblad", dat opmerkte dat de Verenigde Staten te ver zijn gegaan bij het uitbreiden van de oorlog in Indo-China. Volgens het persbureau Nieuw China heeft Noord-Vietnam bij de internationale controlecom missie geprotesteerd tegen wat werd genoemd bombardementen in het wilde weg door Ameri kaanse vliegtuigen. Premier Fidel Castro van Cu ba riep woensdag alle socialisti sche landen op, zich achter Noord-Vietnam te scharen in de strijd tegen het imperialisme. In een toespraak voor radio-Havan na zei hij er zeker van te zijn dat Noord-Vietnam niet alleen zal staan in deze strijd. Op de Amerikaanse ambassade in Moskou kreeg men de tip, dat donderdagmiddag een anti-Ame rikaanse studentendemonstratie inzake Vietnam kon worden ver wacht. Een dergelijke demonstra tie werd ook op 9 februari ge- De informateur drs. W. K. H. Schmelzer ontvir S gisteren om half twaalf "de' demissionaire minister van binnenlandse zaken mr. E. Toxopeus. Om drie uur kwam de A.R. vice-premier mr. B. W. Biesheuvel voor een be spreking naar het kabinet aan het Haagse Plein 1813. De C.H.-ministers mr. Y. Schol ten en dr. J. E. Andriessen wer den om half negen 's avonds ontvangen. Tenminste tien personen zijn donderdag om het leven geko men, doordat in de. Amerikaanse staat Louisiana bij Natchitoches een gas'eiding explodeerde en in brand vloog. Zes mensen werden nog vermist, terwijl acht man in een ziekenhuis werden opgeno men. De slachtoffers zouden aan het werk aan de leiding zijn ge weest, toen de ontploffing zich voordeed. Door de vVmmen van het ontsnappende gas konden reddingsploegen niet bij de plaats van het ongeluk komen. De explosie sloeg een gat in de grond met een midde'lijn van meer dan 200 meter. Zes nabijge legen huizen gingen in vlammen op. Hierbij zouden geen slacht offers zijn te betreuren. Vo'gens latere berichten zijn mogelijk zelfs 17 of 18 mensen om het leven gekomen. Het was een hogedrukleiding voor aard gas. Van de vijftien tot dusver ge telde slachtoffers zijn negen kin deren. Twee of drie kinderen worden nog vermist. Van de ze- - jy'^en pè-sonen d-'e naar een ziekenhuis zijn overgebracht, is de toestand niet ernstig. De ontploffing deed zich voor om zes uur 's ochtends in een woonwijk aan de rand van Nat- De le'd'n-T v~n 96 cm doorsnede sprong uit elkaar en de vlammen van het ontsnappen de gas stegen tot 150 meter hoog. Vijf huizen werden vernield, evenals acht geparkeerde auto's. VRIJDAG 5 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZATERDAG 6 Breskens Temeuzen Hansweert Walsoorden MAART v.m. 3.08 3.43 4.23 4.33 n.m 3.37 4.12 4.52 5.02 Vanmiddag om drie uur zal een onderhoud plaats vinden met ministec mr. Th. Hi Bot (K.V.P.) en vanavond om, acht zal drs. Schmelzer zich nader beraden met premier mr. V. G. M. Ma- rijnen. De informateur heeft zijn glo bale terreinverkenningen vol tooid. Daarbij stónden hem o.m. het verslag van de ministerpre sident over de gang van zaken en de adviezen der fractielei ders ter beschikking, niet echter de notulen van de ministerraad. In Haagse politieke kringen geeft men de informateur weinig kans dat hij in de hem ver strekte opdracht zal slagen. KOU HOUDT AAN. De depressie die zich donder dag van de Ierse Zee naar het zuidoosten verp'aatste, is lang zaam opvullend Frankrijk bin nengetrokken. het daarbij beho rende sneeuwgebied zorgde voor langdurige sneeuwval boven Bel gië, Noord-Frankrijk en de En gelse zuidkust. Ook in het uiterste zuiden van ons 'and werd af en toe wat lich te sneeuw gemeld. In het noor den van ons land kwamen echter nog vele opklaringen voor. De temperaturen liepen over- dag op tot om het vriespunt, na dat het 's nachts op vele p'aatsen 10 graden had gevroren. Intussen blijft de druk boven Engeland flink stijgen. In ver band hiermee zal de wind van daag waaien uit richtingen tus sen noord en noordoost. Het zui den van ons land za' echter vrij veel bewolking houden, waarbij er dan nog een kans bestaat op wat sneeuw. In 't noorden zullen naast wolkenvelden ook nog op klaringen optreden. De tempera tuur zal in de middag op de meeste plaatsen weer oplopen tot om het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Aanhoudend koud weer Wolkenvelden, maar in hoofd zaak in het noorden van het land ook opklaringen. Vrijwel overal droog weer. Overwegend matige noordoostelijke wind. Middagtem- peraturen om het vriespunt. ZON MAART v.m. n.m. op Maart onder op 3.41 4.09 6 7.15 18.28 8.46 4.16 4.44 7 7.13 18.30 9.03 4.56 5.24 8 7.11 18.32 9.22 5.06 5.34 9 7.06 18.34 9.46 MAAN onder 22.05 23.24 0.44 houden toen de eerste Ameri kaanse aanval op Noord-Vietnam werd uitgevoerd. Het Cambodjaanse staatshoofd, prins Norodom Sihanoek, heeft de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam in een toespraak op de conferentie van Indochinese landen in Pnonpenh veroordeeld. Sprekend over het jongste bombardement zei de prins: „De Amerikanen hebben zich met het bombarderen van de democratische republiek Noord- Vietnam schuldig gemaakt aan een nieuwe en ernstige provoca tie zonder zich ook maar onder enig voorwendsel te rechtvaardi gen". President Soekamo die in Pnonpenh arriveerde om de bij eenkomst bij te wonen zei: De volkeren van Azië moeten het initiatief nemen zelf hun eigen ""-snikken en de spec'ale Aziatische vraagstukken in het algemeen te regelen. De Indone sische pres'd-snt zegde de Indo chinese volkeren de volledige In donesische steun toe in hun strijd tegen het imperialisme en neo-kolonialisme. De democratische senator Wayne Morse heeft woensdag avond in Stanford (California) gezegd dat de Amerikaanse poli tiek in Vietnam zou kunnen lei den tot het bombarderen van Chinese kerninstallaties en oor log met China. Hü vroeg om een regeling van het conflict vla on derhandelingen met de verenigde naties als bemiddelaar. Senator Morse zei dat presi dent Johnson het Witte Huis zou verlaten als de meest in discre- diet gebrachte president in de Amerikaanse geschiedenis, als de huidige politiek in Vietnam wordt voortgezet. Er was volgens hem geen reden te geloven dat Noord- Vietnam en communistisch China zich zullen overgeven als we maar genoeg doden en bombar deren. De wereldvredesraad heeft op een bijeenkomst in Oost-Berlijn een resolutie aangenomen waar in wordt geprotesteerd tegen de jongste Amerikaanse luchtaan vallen od Noord-Vietnam. De raad zond een telegram aan pre sident Johnson waarin wordt ge vraagd de luchtaanvallen te sta ken. In een telegram aan presi dent Ho Tsii Minh van Noord- V'etnam betuigt de raad zijn sympathie. Door een bomontploffing in een bar in de Zuidvietnamese hoofdstad rijn gisternacht drie mensen, onder wie een Ameri kaan, om het leven gekomen en dertien, onder wie eveneens een Amerikaan, gewond. De schade is groot. Dit is de eerste keer sinds we ken dat in Saigon een aanslag is gepleegd. In Moskou hebben donderdag middag naar schatting 2000 stu denten voor het merendeel Chinezen en Vietnamezen een betoging voor de Amerikaanse ambassade gehouden als protest tegen de luchtaanvallen op het communistische Noord-Vietnam. Bij pogingen om het sterke kordon van politiemannen en militairen te doorbreken raakten de demonstranten slaags met de verdedigers van het negen ver diepingen tellende gebouw. De betogers slaagden er in verschei dene ruiten in te gooien en de muren met inkt te besmeuren maar het merendeel van hep werd van het gebouw vandaan gehouden. Toen bekend werd dat de be toging zou plaats vinden, had ambassadeur Kohier het ministe rie van buitenlandse zaken ge vraagd om de bescherming welke volgens het internationale recht en gebruik is vereist. Naar aan leiding van dit verzoek werden aanzienlijke versterkingen naar het ambassadegebouw gezonden, waaronder politiemannen te voet en te paard, militairen en sneeuwschuivers. Ook werden versperringen opgericht. Op 9 februari werden bij een soortgelijke anti-Amerikaanse betoging 202 ruiten ingegooid, zonder dat de Russische autori teiten noemenswaardige pogin gen deden het gebouw te be schermen. Toen bleek dat de politieman nen de demonstranten niet op een afstand konden honden, kwa men verscheidene hood/--den mi litairen in actie- Z'i stelden ziel» op voor de po'Wemannon van wie er versoheid-ne verwordin gen hadden ougelonen. De mili tairen begonnen met kracht de studenten terug te drijven. Hier- hM ontstonden weer vechtpar tijen. Nadat enige arrestaties waren verricht, konden- de militairen en politiemannen de betogers terug dringen tot voorbij de versper ringen, die o.m. werden gevonr d door voertuigen voor sneeuwrui- men. Het aantal studenten was toen nog ongeveer 1500. Zij be toogden toen hoofdzakelijk nog voor vrijlating van hun kamera den. Pogingen om het kordon te doorbreken werden toen niet meer gedaan. Wel beschoten de monstranten het ambassadege bouw nog met katapulten, waar door nog vele ruiten sneuvelden. Een afvaardiging van de beto gers, bestaande uit een Afrikaan, een Chinees, een Vietnamees en een Rus, probeerde vrijlating van de aangehouden studenten te verkriigen, doch zij kreeg te ho ren dat de arrestanten straat schenders waren die niet zouden worden losgelaten. Een politie functionaris zei dat de betrokke nen zullen worden beschuldigd van het aanvallen van politie mannen. Onder hen zouden zich minstens vier Vietnamezen be vinden. De Sowietrussische minister van buitenlandse zaken, Gromi- ko, liet donderdagavond ziin ver ontschuldigingen bij de Ameri kaanse ambassade aanbiedeit voor de schade die bij de demon stratie js toegebracht Min'ster Gromiko heeft ambas sadeur Fov Kohier toegezegd dat de Sowjet-Unie de schade 2al vergoeden. Hij verzekerde dat voortaan aanvullende maatrege len zullen worden genomen ter bescherming van de ambassade. Ambassadeur Kohier was op het Sowjetruss'sche ministerie van buitenlandse zaken ontboden na dat de demonstratie was beëin digd. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, P. H. Spaak, heeft donderdag in een radio interview over de gebeurtenissen in Vietnam verklaard dat het altijd beter is te onderhandelen dan te vechten. Hij zei er dan ook de voorkeur aan te geven, dat naar elemen ten voor besprekingen wordt ge zocht. Ik geloof echter niet, dat de Vietnamese ontwikkelingen tot een grote oorlog kunnen lei den, aldus Spaak. Wij moeten de gebeurtenissen niet over-drama- tiseren. Spaak wees verder op het in gewikkelde karakter van de vraagstukken en verklaarde bij een toelichting op het Ameri kaanse standpunt, dat onderhan delingen uiteraard geen doel maar een middel moeten zijn. Het doel zal waarschijnlijk de neutra lisatie van Vietnam zijn, zei hij» v

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1