Provinciaal nieuws ASPIRIN® BAYER DE LEEUW VAN BASHRA In Rotterdam wordt weer gestaakt Gasverwarming FaVERUNDE Voetbal ALBANESE AANVAL OP RUSSISCHE LEIDERS Pagina 2 BE VILTJE ZEEUW Terneuzen Axel Boschkapelle Ossen isse Retranchement Stoppeldijk Vogelwaarde Westdorpe Zaamslag VAN BRIENENOORDBRUG WORDT GEEN CHURCHILLBRUG Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... DAAR STAAT ACHTER Donderdag 4 maart 1965 Onderwijstentoonstelling „Zuiderzee en Deltaplan" Ten behoeve van de leerlin gen van de diverse onderwijs instellingen in Terneuzen wordt op het ogenblik de onderwijs tentoonstelling „Zuiderzee en Deltaplan" georganiseerd. Op deze tentoonstelling wor den op een vijftal tafels met aangemonteerde wandborden de volgende onderwerpen behan deld: „Ons land in de loop der eeuwen", „Waarom bouwen wij dijken" en „Dijkbouw". Verder is er te zien hoe nieuw land in cultuur wordt gebracht en tenslotte het deltaplan met bijkomende werken. Een model van een onderlos- ser, een caisson, een cutterzui ger en een doorsnede-model van een modern elektrisch gemaal vullen de ruimten tussen de ta- fels. Een prachtige maquette van de Zuiderzee in de hedendaagse toestand vormt het slot van deze interessante expositie. De heer Udo heeft zich bereid verklaard belangstellenden op deze expositie rond te leiden. Gelegenheid daartoe bestaat op maandag 8 maart a.s. te 19.30 uur en 20.30 uur. De expositie is gratis te be zichtigen in het schoolgebouw van de christelijke school, Leeu wenlaan 19, ingang J. W. Friso- straat. Tweede predikantsplaats Gereformeerde Kerk Voor de tweede predikants plaats werd te Terneuzen be roepen als voorganger van de Gereformeerde Kerk ds. K. Veg- ter te Papendrecht. Wereld-Vrouwengebedsdag In de gereformeerde kerk in de Pironstraat, welke nu de naam draagt van Ichthus-kerk, worden vrijdagmiddag a.s. om 3 uur vele vrouwen, protestantse zowel als rooms-katholieke, ver wacht om deel te nemen aan de Wereldgebedsdag. De liturgie wordt bij de in gang van de kerk uitgereikt. Opbrengst kollekte De in Axel gehouden kollekte ten bate van het N. V. V. t.b.c.- fonds heeft ƒ335,58 opgebracht. Schoolstraat afgesloten In de Schoolstraat wordt mo menteel in het kader van de ruilverkaveling een duiker ge legd. In verband hiermee is deze straat voor alle verkeer afgeslo ten. De buspassagiers zullen zo lang te Stoppeldijk de bus moe ten nemen. Granaat gevonden Tjjdens graafwerk aan de Lageweg kwam een granaat op duiken. De opruimingsdienst zal zich over dit gevaarlijk goedje ontfermen. Jaarvergadering De hervormde vrouwenver eniging hield in de gemeente- zaal haar jaarvergadering onder voorzitterschap van mevr. J. de Vriesv. d. Werff. Uit het verslag van de pen ningmeesteres, mevrouw E. Kor- nelisvan Hanegem, bleek dat de kas er niettegenstaande enige grote uitgaven, goed voor staat. De secretaresse, mevr. N. Hen- nekeijWillemsen, las het jaar verslag voor. Mevr. E. van Dalede Vol- dere werd als bestuurslid her kozen. De rest van de avond werd op gezellige wijze doorgebracht. Enkel gebroken Als gevolg van de gladde weg kwam de P.T.T.-besteller De F. dezer dagen te vallen, tengevol ge waarvan hij een enkel brak. Carnaval De oproep van het plaatselijk carnavalscomité om de viering van het carnaval met veel leut en dwaasheid te omgeven, was niet tot dovemansoren gericht. Heel Stoppeldijk heeft er maan dag een vrolijke dag van ge maakt. Het feest begon om twee uur met een gekostumeerde op tocht, waaraan praktisch alle kinderen deelnamen. Er viel veel moois te bekijken en zowel individueel als in groepen kwam de jeugd buitengewoon voor de dag. Het was een genoegen te zien hoe de kinderen met veel fantasie te werk waren gegaan. Voor de winnaars waren er geldprijzen en iedere deelnemer werd getrakteerd op een zak snoep. Ook heel wat volwassenen hadden zich in het avontuur ge stort en ook in deze kategorie viel veel leuks te bewonderen. 's Avonds waren de carnaval- vierders in groten getale present in de zaal van café Compiet en ook dit jaar waren weer veel vrienden uit Lamswaarde aan wezig. Opvallend was de variatie in dwaze en originele kostuums. De carnavalstemperatuur steeg met het uur en toen na vele uren van hossen en springen het klokje van gehoorzaamheid een (Adv.) eind aan de leut maakte, von den velen het nog te vroeg. Stoppeldijk heeft bewezen nu al voor de derde maal dat het goed carnaval kan vieren. Zij nog vermeld, dat het car navalscomité ook dit jaar weer present was te Lamswaarde om de carnavalsoptocht te helpen opluisteren. Prins Lamsoor en zijn gevolg uit Lamswaarde heb ben op hun beurt de feestelijk heden in ons dorp luister bij gezet. Comité bejaardenwoningen Burgemeester Molthoff heeft vorige week een comité geïn stalleerd, dat zich ten doel stelt de mogelijkheden te onderzoe ken naar de bouw en exloitatie van bejaardenwoningen in deze gemeente. Uit een bejaardenon- derzoek, een jaar geleden inge steld, is de behoefte aan derge lijke woningen aan het licht ge treden. Pastoor benoemd Tot pastoor te Westdorpe is door de bisschop van Breda be noemd de heer F. J. M. Dierick, thans pastoor te Hansweert Pastoor Dierick, een broer van de burgemeester van Koewacht en van de deken te Oostburg, werd in 1911 te Koewacht ge boren. Hjj is o.m. tien jaar lang kapelaan in Sas van Gent ge weest. De installatie is vastgesteld op vrijdag 12 maart a.s. Gemeentelijke badinrichting Gedurende de maand februari 1965 werden in de gemeentelijke badinrichting van Zaamslag in totaal 439 baden genomen. Terneuzen - Havenstraat 8 Telefoon 01150-2116 Amerikaans ministerie voor huisvesting President Johnson heeft het congres gevraagd een ministerie voor de huisvesting in te stellen om de strijd tegen de krotten en andere kwalijke facetten van het Amerikaanse stadsleven aan te binden. In zijn boodschap aan het con gres verklaarde de president, dat in de steden de slechtste voorbeelden van ontaarding en wreedheid in het moderne Ame rika kunnen worden gevonden. De ouden van dagen, de armen en de slachtoffers van discrimi natie worden in toenemende mate in de „ghetto's" in de stads centra geconcentreerd. De president verzocht het con gres gelden beschikbaar te stel len voor leningen aan steden om de nodige voorzieningen te kun nen treffen en voor bijdragen in de huren van behoeftige men sen. Verder omvat zijn program ma staatsgarantie voor particu liere leningen voor de financie ring van aankoop en ontwikke ling van gronden voor nieuwe woonplaatsen; krachtiger aan pak van de strijd tegen de krot ten door strengere toepassing van de huisvestingseisen; open bare fondsen voor verbetering van bestaande woningen; uit breiding van het federale pro gramma voor de woningbouw en het opstellen van vernieu wingsprogramma's in grote ste den als voorwaarde voor rege ringshulp. Minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) gaat niet in op de suggestie van het eerste kamer lid S. J. van den Bergh (v.v.d.) de Van Brienenoordbrug bij Rot terdam te herdopen in Sir Win ston Churchillbrug. De minister deelde dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van dit ka merlid, die opmerkte dat er be zwaren zijn gerezen ten opzichte van de slechts weinig aanspre kende naam Van Brienenoord brug. Hij vroeg de minister of hij niet passend zou achten deze brug, die genoemd is korte tijd na het overlijden van Churchill, diens naam te geven. Minister Van Aartsen zegt dat hij wel sympathie heeft voor deze gedachte, maar wijst erop dat persoonsnamen bijna niet voor komen bij kunstwerken in het stelsel der grote wegen. Er wordt steeds naar gestreefd een naam te geven, waaruit de ligging van het betrokken knooppunt duide lijk blijkt. De minister ziet er be zwaar in van deze gedragslijn af te wijken. Verder verklaart minister Van Aartsen dat de aanduiding van de brug al een begrip is gewor den als gevolg van de grote pu bliciteit die aan de bouw en dé opening is gegeven. Ook vestigt de minister er de aandacht op dat het gemeentebe stuur van Rotterdam inmiddels heeft besloten de naam van Churchill te verbinden aan een plein binnen de gemeente, zodat reeds uit dien hoofde de bena ming Winston Churchillbrug be zwaarlijk meer overweging kan verdienen. Het Albanese partijblad „Zeri I Popullit" heeft woensdag in een felle aanval op het „chroesjt- sjefiaanse trio BrezjnevKosy- ginMikojan" deze Russische leiders van toenadering tot het Amerikaanse imperialisme be schuldigd. Het blad spreekt van „een nieuwe demagogische taktiek met de bedoeling handelingen te verbloemen die leiden tot verzoening met het Amerikaanse imperialisme". Premier Kosygin krijgt van het blad een veeg uit de pan omdat hij in zijn jongste tele visietoespraak „wilde doen ge loven dat de nieuwe Russische leiders achter de strijd voor de bevrijding van de volkeren in Azië staan, terwijl zij volgens „Zeri I Popullit" niets doen om zich tegen de agressieve poli tiek van het Amerikaanse im perialisme in zuidoost-Azië te verbetten". Het blad verklaart voorts dat Kosygin heeft gezegd Noord - Vietnam te willen verdedigen, doch dat hij de aanwezigheid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam als normaal be schouwt. MILDE TERMEN Kosygin heeft niets gedaan om het Amerikaanse beweersel, dat Noord-Vietnam zich in de be langen van Zuid-Vietnam dringt, te weerspreken. Hij eiste dat Noord-Vietnam niet meer ge bombardeerd zou worden. Dat was een kleurloos verzoek aan het imperialisme, maar geen vastbesloten revolutionaire hou ding. Dinsdag gingen de Ame rikanen zich opnieuw aan bar baarse provocaties te buiten en bombardeerden Noordvietnamees gebied. Wij vragen Kosygin: Wat doet u nu? Stelt u zich tevreden met het herhalen van de milde termen uit uw toe spraak? Die toespraak vormt in wezen een aanmoediging voor de aanvallers. Het Albanese blad gelooft dat Kosygin van het be gin af wist dat de Amerikanen hun bombardement zouden her halen en het beschuldigt de „Russische revisionisten" ervan tegenover Noord-Vietnam een misdaad te hebben begaan. Kosy gin wil de imperialistische aan vallers helpen, zo besloot „Zeri I Popullit". Bij de N. V. Machinefabriek Hensen in Rotterdam is het per soneel in staking gegaan, omdat de metaalbewerkers niet akkoord gaan met loonvoorstellen van de direktie. Het conflict is voortge komen uit het feit, dat de lonen bij de N. V. Hensen als gevolg van de klassificatie hoger lagen dan bij andere grote metaalbe drijven in Rotterdam. De direk tie stelt zich nu op het stand punt, dat integrale toepassing van het z.g. Rotterdamse ak koord (12 cent plus 5 procent) deze situatie zou bestendigen en omdat Hensen dan beter be taalt dan bijv. de grote scheeps werven een nieuwe bron voor onrust zou worden geschapen. Het voorstel van de direktie is Zelfbeschikking voor zuidelijk Soedan De politieke partijen in het noorden van Soedan hebben als discussiegrondslag voor een ron- de-tafelconferenjie, die over en kele dagen in Khartoem zal be ginnen, een plan voorgesteld dat autonomie voor het zuiden van Soedan inhoudt. Het plan dat de goedkeuring van alle noorde lijke politieke partijen kan weg dragen, gaat uit van de natio nale eenheid van het land, doch het erkent het bestaan van grote verschillen tussen de twee delen van Soedan. In het noorden leven meer dan acht miljoen Arabieren. In het zuiden bij de bronnen van de Nijl wonen negers, bijna vier miljoen. Tussen deze bevol kingsgroepen bestaat een diep geworteld wantrouwen, ontspro ten uit de jaren toen de negers de slaven van de Arabieren waren. Het noorden wil de negers nu een regionaal parlement geven, dat openbare gezondheid, land bouw, onderwijs en zaken die in het bijzonder het zuiden be treffen, te behandelen zou krij. gen, terwijl het centrale parle ment belast blijft met zaken die van gemeenschappelijk belang zijn. Het is voor de eerste maal dat de partijen van het noorden zon der voorbehoud het recht van hun landgenoten in het zuiden op een eigen bestuur erkennen. dan ook de lonen op hetzelfde peil te brengen als bij de aan verwante bedrijven, wat voor de werknemers bij de N. V. neer komt op 9 cent plus 4 pet. Hier mee gaan de werknemers niet akkoord. Alle werknemers heb ben het werk neergelegd. Ze trachten ook het kantoorperso neel te weerhouden aan het werk te gaan. Stakers sloten de hekken De direktie van de N. V. Hen sen heeft een persbijeenkomst over een spectaculair kraanver- voer van Rotterdam naar Dene marken in verband met de sta kingen afgelast. De direktie vreest moeilijkheden bij de poort van het fabriekscomplex aan de Eemhaven als de persvertegen woordigers zich voor de pers conferentie aandienen. Gisteren hebben de stakers nogal wat onrust veroorzaakt bij de door hen zelf gesloten fa- briekspoort. De stakers lieten de loonadministrateur wel toe om dat men de uitbetaling van de lonen niet in gevaar wilde bren gen. De politie is van mening, dat de direktie er niet verstandig aan heeft gedaan 's morgens vroeg de poorten voor de sta kers te openen. De moeilijkheden ontstonden juist omdat de werk nemers, toen zij eenmaal binnen waren, de hekken hermetisch afsloten en een sterke wacht bij de poort plaatsten. De onderhandelingen tussen direktie, de ondernemingsraad en de vakbonden duren voort. Zweedse studenten bij lawine omgekomen Veertien Zweedse studenten heb ben dinsdag de dood gevonden in het Radstaedter-Tauernge- bergte in Oostenrijk doordat hun bus door een laurine werd mee gesleurd. Op de foto verlaten enige jonge ren verslagen het kerkje van Radstadt nadat zij de lichamen van hun omgekomen vrienden en vriendinnen hebben geïdenti ficeerd. HET EUTHANASIEPROCES IN MUNCHEN Tijdens het proces tegen 14 voormalige verpleegsters, die worden beschuldigd van mede plichtigheid aan het doden van geesteszieken onder het nazi bewind, heeft één van de ver dedigers gevraagd de vele juris ten te horen, die in april 1941 door de nazi's over het „eutha nasie"-programma werden inge licht. Deze mannen, onder wie de voormalige minister van justitie Schlegelberger, de vroegere ad vocaat-generaal Lautz en tal rijke rechters zouden volgens de verdediger kunnen bevestigen dat zij de plannen om geestes zieken en invaliden te doden met een gerust geweten aan vaardden en ermee ingestemd hadden. De verdediger betoogde dat de verpleegsters, die thans in München terechtstaan omdat zij geesteszieken dodelijke injec ties of tabletten gaven, niet ver antwoordelijk kunnen worden gesteld wanneer toentertijd zelfs de belangrijkste rechters en ju risten het doden van „voor het leven waardeloze" mensen niet met het recht strijdig achtten. De zitting werd woensdag en kele uren geschorst omdat een van de beklaagden, een 67-jari- ge, een hartaanval kreeg. (Adv.) ...is het verstandig u daar zo goed mogelijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krij gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. UAAri blAAI 20% voordeel bij aankoop van gezinsverpakking van 100 tabletten. 105. „Ik kan uw houding niet erg bewonderen, Rassi", zei Aram somber, terwijl hij zijn „beker" le digde. Hij voelde zich besluitloos en ongelukkig. Op dat ogenblik had hij alle hoop verloren om Sanai nog terug te vinden vóór de Leeuw aanviel. Hij staarde vol afkeer rond in het chaotische vertrek en een diepe moedeloosheid maakte zich van hem meester. „Ik ben geen held", zei de zwaar lijvige grijzend. „Jarenlang heb ik in deze handelskolonie rondgehan gen, en alles wat ik verdiende kon ik naar die schurk van een Scorra sturen. Eerlijk gezegd zal ik er niet rouwig om zijn wanneer de Leeuw dit nest met de grond gelijk maakt." Hij begon hoestend te lachen, alsof hij jets buitengewon grappigs had gezegd en schoof de tinnen beker naar Aram toe. „Maar de wijn is goed. Drink ook eens, vriendlief..." „Dank u...", zei de hagedis smar telijk. „Mijn maag pijnigt mij te hevig... ik kan...nauwelijks op staan." De handelsagent begon opnieuw te proesten, alsof Agua een on voorstelbaar geestige opmerking had gemaakt. De atmosfeer in het slordige vertrek met de diepe schaduwen begon iets van een nachtmerrie te krijgen, dacht Aram. Hij voelde een zwaar, loom gevoel achter zijn oogleden. Teleurstelling en loom heid begonnen zich in zijn geest te vermengen tot hij er zoch niet meer tegen verzetten kon. „De duivel hale Zwartmantel", zei hij zwaar en had het gevoel alsof de woorden onder zijn sche del weergalmd werden als in een echoput. „Als hij Sanai niet ont voerd had, zou de Leeuw deze stad niet vernietigen." „Wijze woorden, messire, zeer wijze woorden", grijnsde de han delsagent. Aram preheard® zichzelf mat al zijn kracht uit zijn loomheid los te rukken, maar kwam niet verder dan een moeizaame poging. „Als ik maar wist wie zich onder die zwarte mantel verschool", pre velde hij dof. „Als ik maar wist... wie Zwartmantel... was. Maar dat weet blijkbaar niemand!" Rassi rees langzaam op. Zijn kleine oogjes schitterden vol leed vermaak toen hij op Aram neer keek, en het leek wel of de man een masker had afgezet, dat hij al die tijd met uiterste behoedzaam heid had voorgehouden. „Toch wel, messire", zei hij ho nend. „Iemand weet wie Zwart- rotnt»! teDrttl* De Europese beker voor landskampioenen LIVERPOOL-KEULEN UITGESTELD De tweede wedstrijd tussen Liverpool en F. C. Keulen voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen, die woensdag avond te Liverpool zou worden gespeeld, is in verband met zware sneeuwval uitgesteld. De beslissing werd vlak vóór het aanvangstijdstip genomen door de Deense scheidsrechter Han sen. Het stadion aan de Anfield Hoad was met 55.000 toeschou wers geheel uitverkocht. Er is nog geen nieuwe datum vastgesteld. De eerste wedstrijd tussen beide ploegen, gespeeld in Keulen, eindigde in een ge lijkspel: 00. Twee uur vóór het vastgestel de tijdstip was het te Liverpool gaan sneeuwen, maar deson danks kwamen de tienduizenden naar het stadion, waar het per soneel. zo goed en zo kwaad als dat ging, het veld bespeelbaar probeerde te houden. De lijnen waren echter enkele minuten nadat ze sneeuwvrij waren ge maakt, alweer aan het oog ont trokken. De Deense scheidsrechter ver schoof het aanvangstijdstip van 20.30 naar 20.45 in de hoop, dat de sneeuwbui zou overtrekken. Om kwart vóór negen lag er een laag sneeuw van 15 centimeter dik op het veld en de heer Han sen achtte het onder deze om standigheden onverantwoord te spelen. Hij bes'oot toen de wed strijd uit te stellen. Slechts langzaam verlieten de 55.000 toeschouwers, onder wie duizend te'eurgestelde suppor ters van de Duitse kampioens- ploeg, die een deel van hun car naval hadden opgeofferd om de tijdrovende en kostbare reis naar Liverpool te maken, het stadion, nadat zij de verzekering hadden gekregen, dat zij hun entreegeld kunnen terugkrijgen. Als een leger wandelende sneeuwman nen ging het voetballegioen af in de snijdende wind, op weg naar de huiselijke haard of de warme pub. Voor de Duitse p'oeg betekent het afgelasten van de wedstrijd, die nu mogelijk zal worden ge speeld op 17 maart, een strop van ongeveer 20.000 gulden. Trainer George Knöpfle vaar de FC Köln zei: „Jammer, dat de wedstrijd moest worden afgelast. Wij zouden ook bij deze sneeuw storm hebben gespeeld, maar ik moet zeggen, dat ik nog nimmer tevoren bij een voetbalwedstrijd zó'n sneeuwstorm heb meege maakt." Liverpools manager Bill Shank- ley zei: „Scheidsrechter Hansen heeft juist gehandeld, onder deze omstandigheden was "ft'óf tdfef&l- 'een voor de gezondheid van de spelers onverantwoordelijk om te spelen, maar bovendien zou het geen normale krachtmeting zijn geworden." Scheidreehter Hansen verklaar de het vozende: „Het viel me moeilijk deze beslissing te ne men, want ik weet, welke voorbe reiding zo'n wedstrijd met zich meebrengt. Reeds uit gezond heidsoverwegingen meende ik echter het „neen" te moeten laten horen." INTER MILAAN IN HALVE FINALE Ondanks een in Glasgow gele den 10 nederlaag tegen de Glasgow Rangers heeft Interna- zionale Milaan zich gisteravond gep'aatst voor de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen. De Italianen hadden namelijk de eerste ontmoeting met 31 in hun voordeel beslist, zodat hun doelgemiddelde over de twee duels samen beter is. Het doelpunt te Glasgow werd reeds in de 6e minuut gescoord door de Schotse middenvoor For rest. COÖP. VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN Veiling van 8 maart 1965. GROENTEN Per stuk: Glassla C II 5—10 et. Per kg: Rode kool 1527 ct; Savoye kool 7—52 ct; Witte kool 926 ct; Boerekool 2228 ct: Breekpeen 12—13 ct; Prei A II 46—68 ct, B 19—36 ct; Knolselde rij 2—16 ct; Spruiten ongesch. A 11 42—89 ct, B II 24—35 ct, ge schoond A 1143 ct; Uien II 23 ct- Witlof A II 57—92 ct, B 77—97 ct, B II 64—90 ct, afd. 46—77 ct. AARDAPPELEN Per 100 kg; Bintjes I 12. HARD FRUIT Per kg: Anpelen. Golden Deli cious I m. 85 64—65 ct, m. 80 58 —69 ct, m. 75 61—67 ct, m. 70 5967 ct, m. 65 5056 ct, m. 60 33—34 ct, II m. 85 60—61 ct, m. 80 55—62 ct, m. 75 55—60 ct, m. 70 5560 ct, m. 65 4244 ct, m. 60 25—26 ct. II D 12 ct, III grof 5546 ct, III fijn 1215 ct. groet 15—20 ct; Jonathan II m. 75 16— 32 ct, m. 70 14—30 ct, m. 65 13— 27 ct, m. 60 12—20 ct, II D 6—12 ct, III grof 13—18 ct. III fijn 6— 12 ct; Lombart Calville n m. 75 38—48 ct, m. 70 32—44 ct, III grof 24—42 ct, III fijn 6 ct Peren. St. Remy III grof 32— 33 ct, Hl fijn 22-27 ot, kroet 15— 21 ot.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2