Amerikaanse operatie «verspilling van tijd en mankracht» -IK Prinses Beatrix in Suriname Grootste aanval met helikopters Gala-onvangst in gouverneurshuis Rijksbemiddelaars moeten over gelijke beloning oordelen Drs. SCHMELZER BEG0H MET ZIJN INFORMATIE HET WEER zei de tomaat 2kunes.Tere DONDERDAG 4 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6386 Witte Huis over nieuwe luchtaanval De schade in Noord-Vietnam Sowet-reactie Zes Amerikaanse vliegtuigen neergehaald De conferentie in Phnompenh Landing mariniers uitgesteld Atlas-Centaur-raket geëxplodeerd PRINSES IRENE WAS IN ANTWERPEN wereld-delen speldjes. Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Trotse chauffeur Diadeem Witte orchideeën Op bezoek bij Indianenstam Prinses in hun midden Nederlandse verpleegster Speervissers Onrust onder Spaanse studenten Fwnkering by abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs ner mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De vissers en boeren van het dorp Binh Chau, ongeveer 96 km ten oosten van Saigon, zijn ge durende de laatste dagen over gebracht naar gebieden waar de regering nog gezag heeft De tot nu toe grootste aanval met hef- schroefvliegtuigen, die begin deze week was begonnen, is blijkbaar op niets uitgelopen. Een Amerikaanse adviseur in Saigon zei dat de operatie een „verspilling van tijd en man kracht" is geweest. De Vietcong wist tot in de kleinste bijzonder heden van de operatie af. De voorbereiding had een week ge duurd. Vastgesteld was dat het gebied rond Binh Chau deel uit maakte van een communistische bevoorradingsweg tussen de kust en gebieden in de provincie Phuoc Tuy die in handen van de Vietcong zijn. Er werden bijna 3.000 manschappen ingezet, on der wie twee bataljons van de elite-luchtlandingsbrigade om beide gebieden te ontsluiten en een deel van de sterke concen tratie Vietcongstrijders weg te vagen. Maar toen de honderden parachutisten in 137 Amerikaan se hefschroefvliegtuigen aan kwamen, was er geen guerrilla strijder meer te zien. Daarna waren de aanvallers aan de ge nade van de guerrillastrijders overgeleverd. Deze sloegen twee maal toe en doodden of verwond den meer dan dertig man. Dinsdag waren de meeste re geringstroepen in de jungle om de weg vrij te houden voor het overbrengen van de bewoners van Binh Chau naar Xuyen Moe, een voorpost die door opstande lingen is omgeven. De woordvoerder van liet Witte Huis heeft dinsdag gezegd dat de nieuwe luchtaanval op doelen in Noord-Vietnam een vergelding betekent voor de voortgezette agressie tegen het zuiden door Hanoi. Zij betekent niet dat er 'n Vietnam een nieu we politiek wordt gevoerd. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie zei dat de aanval veel succes heeft gehad. President Johnson heeft de toestand in Zuid-Vietnam met een aantal democratische se naatsleden besproken. De woordvoerder zei dat tot de nieuwe luchtaanval was be volen „als vergelding voor het bevoorraden met wapens en manschappen door Hanoi en voor de voortgezette agressie door Noord-Vietnam". Hij wees op een gezamenlijke verklaring die in Saigon is afgelegd en waarin melding werd gemaakt van het ontdekken van een schip niet wapens bij Zuid-Vietnam en van terreurdaden, ontvoeringen en aanvallen op Zuidvietnamese burgers. Kolonel Hal Price van de Amerikaanse tweede luchtmacht divisie zei op een persconferen tie dat drie tot vijf kanonneer boten van het type „Swatow" in de haven Quang Khe bij de luchtaanval zijn vernietigd. Aan 60 tot 70 gebouwen en aanleg plaatsen was van 70 tot 80 pro cent schade toegebracht. Te Xom Bhang is een mili taire opslagplaats van munitie bijna geheel vernield. De piloten meldden niet erg nauwkeurig vuur van luchtaf weergeschut. Van Noordvietna- mese vliegtuigen of luchtdoelra ketten was niets te bekennen, zeiden zij. Zestig Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen namen deel aan de aanval op Quang Khe, meer dan 100 op Xom Bhang. Twee van de neer geschoten piloten werden uit zee gered. Het persbureau Tass schrijft naar aanleiding van de nieuwe aanvallen die op Noord-Vietnam zijn uitgevoerd, dat Washington niet moet vergeten dat verdere „provocaties jegens socialistisch Vietnam" zouden kunnen leiden tot uitbreiding van het conflict buiten de huidige grenzen. De vredeskraehten achten het hun plicht krachtig te antwoor den op de schending van de rechten en de soevereiniteit van de democratische republiek Viet nam. De Amerikaanse agressie kan niet ongestraft blijven, al dus Tass dat het jongste Ameri kaanse witboek over de toestand in Vietnam een rookgordijn noemt voor „toebereidselen om de Amerikaanse agressie te in tensiveren". President Johnson heeft be kendgemaakt, dat zes Ameri kaanse vliegtuigen bij de lucht aanvallen op Noord-Vietnam zijn neergeschoten. De piloten van vijf toestellen werden ge red. Luchtfoto's die tijdens de aan val op Quang Khe zijn genomen, tonen aan dat belangrijke schade is toegebracht. Het opperbevel van de Zuidvietnamese lucht macht heeft gezegd dat zes ka zernecomplexen en een aanleg- vlaats volledig zijn vernietigd. Een aantal kazernes ten zuiden van de stad werd in brand ge schoten. Bij de strijd in Zuid-Vietnam hebben de regeringsstrijdkrach ten in de maand februari 4.140 man aan doden, gewonden of vermisten verloren. De verliezen aan de zijde van de Vietcong be droegen in die maand 2210 man. De pro-communistische dele gaties uit beide delen van Viet nam hebben op de conferentie van Indochinese volkeren in Phnompenh verklaard, dat te rugtrekking van de Amerikaan se strijdkrachten uit Zuid-Viet nam de enige oplossing vormt voor het vraagstuk-Vietnam. In een na afloop van de eer ste zitting der conferentie uit gegeven communiqué zeggen de Zuidvietnamese communisten, dat het vertrek van de Ameri kaanse „imperialisten" uit Zuid- Vietnam en het regelen van hun eigen kwesties door de Zuid- vietnamezen zelf de enige oplos sing vormen voor het behoud van de onafhankelijkheid, vrede en neutraliteit in Zuid-Vietnam. De landing van Amerikaanse mariniers in Zuid-Vietnam is voor onbepaalde tijd uitgesteld, zo is woensdag van betrouwbare zijde in Saigon vernomen. De mariniers die deel uitma ken van een bataljon ingedeeld bij de zevende vloot, zouden bij de luchtmachtbasis Da Nang op rond 600 km ten noordoosten van Saigon aan land gaan om belangrijke Amerikaanse instal laties te beschermen. In Saigon zei men dat men van de landing had afgezien, om dat er van tevoren teveel publi citeit aan was gegeven. Cape Kennedy: Enige tientallen centimeters boven het laweer- platform explodeert een At'as- Centaur-raket, welke een Sur veyor-model naar de maan had moeten brengen. Het betrof hier een „generale repetitie" voor de lancering van de eerste Sur veyor, die-inlichtingen moet ver schaffen omtrent de bodemge steldheid van de maan. (Adv.) 'Ik ben de mooiste, de grootste, tomaat die er bestaat. Een schoon heidscommissie heeft mijn vitale maten ideaal bevonden. Een gas tronomen-commissie heeft mij tot de smakelij' ste tomaat van het jaar bekroond. Wat is dus mijn lot? Juist... ik ga in de tomaten soep van California. Daar doen ze altijd het beste van het beste in.' Prinses Irene heeft samen met haar echtgenoot en haar schoon vader dinsdag enkele vrienden in Antwerpen bezocht, aldus be richten in de Belgische pers. De lunch werd gebruikt ten huize van een Antwerps zaken man en 's middags werd een be zoek gebracht aan de werken, die in het Antwerpse havenge bied worden uitgevoerd. 's Avonds bood graaf Daniël de Grelle, gemeenteraadslid van Antwerpen die de gasten op de tocht door de haven begeleidde, ter gelegenheid van het bezoek een receptie aan op zijn kasteel te Berendrecht Het gezelschap verblijft sinds vorige week vrij dag incognito in België. Het bestuur van de stichting van de arbeid is het niet eens ge worden over het vraagstuk van de gelijke beloning voor mannen en vrouwen, dat het overleg-or- gaan van de drie vakcentralen in een brief aan de orde had ge steld. Zoals bekend zijn de vakcen tralen van oordeel, dat de over heid gebonden is aan de uit het E.E.G.-verdrag voortspruitende verplichtingen inzake de gelijke beloning voor gelijke arbeid. De werkgevers stelden voor het beraad uit te stellen in verband met de kabinetscrisis en de in terpellatie, die van de zijde van de partij van de arbeid in de tweede kamer is aangevraagd. De werknemers wensen evenwel een spoedige uitspraak. Het ge deelde advies van het stichtings bestuur is nu aan het college van rijksbemiddelaars ter beoordeling voorgelegd. (Adv.) Babyderm-Zeep Bij Babyderm-zeep (dubbel stuk), -poeder, -crème, -olie, -shampoo en -haarlotion, voor de kinderen tijdelijk sierlijke OVERWEGEND DROOG Tussen een depressie die van de Ierse Zee naar de Golf van Biskaye trekt en een depressie boven noord-Polen, zorgde een rug van hoge druk in ons land voor veel zon en weinig wind. Daarbij liepen de temperaturen in ons land op de meeste plaatsen in de middag op tot even boven het vriespunt- 's Avonds begon de temneratuur weer flink te dalen. Zo vroor het woensdag avond om 9 uur op enkele plaat sen reeds 7 graden. De depressie die naar de Golf van Biskaye trekt zal vandaag de wind bij ons tot matig en moge lijk tot vrij krachtig doen toe nemen uit oostelijke richtingen. Daarbij worden enkele wolken velden uit Duitsland aangevoerd. Sneeuw van betekenis zal hieruit evenwel niet vallen. De middag- temperaturen zullen waarden be reiken rond het vriespunt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Oostelijke wind. Plaatselijk wolkenvelden maar vrijwel overa' droog weer. Tot matig of vrij krachtig toenemen de wind uit oostelijke richtingen. Widdagtemperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 4 MAART v.m. n.m. Breskens 2.35 3.03 Terneuzen 3.10 3.38 Hansweert 3.50 4.18 Walsoorden 4.00 428 VRIJDAG 5 MAART v.m. n.m. Breskens 3.08 3.37 Terneuzen 3.43 4.12 Hansweert 4.23 4.52 Walsoorden 4.33 5.02 Het was tijdens de rondrit, die prinses Beatrix dinsdagmiddag in een open auto door Paramaribo maakte, langs de straten niet zo vol als de dag tevoren. De route was eerst op het laatste nipper tje bekendgemaakt, waardoor de prinses de gelegenheid kreeg iets van Paramaribo zelf te zien. De rondrit gold in het bijzon der de nieuwe wijken van de hoofdstad die bij het eerste be zoek aan Suriname in 1958 nog niet bestonden. De prinses zwaaide harte'ijk terug, als er „Leve onze prinses", werd geroepen of wanneer een kinderschare haar bejubelde. Tijdens de rondrit moest her haalde malen worden gestopt wanneer bewoners of deputaties van verenigingen haar typisch Surinaamse geschenken, lekker nijen of bloemen kwamen aanbie den. De Surinaamse kranten beste den vee1 aandacht aan het bezoek dat prinses Beatrix aan Suriname brengt. Uitgebreide enthousiaste verslagen worden dagelijks opge nomen, terwijl vele foto's worden afgedrukt. Een half uur later dan het tijd schema aangaf is de prinses van haar rijtoer door Paramaribo in het gouverneurshuis terugge keerd. Aangezien de Surinaamse re gering niet beschikte over een open auto, werd er een gehuurd van een particu'ier taxibedrijf. De voorwaarde was blijkbaar ojn. dat de eigenaar de grote Amerikaanse wagen zelf zou mo gen besturen. Dat deed hij dan ook maar hij was zo trots op zijn koninklijke passagier dat hij wil de dat iedereen de prinses en misschien ook de bestuurder zelf goed zou kunnen zien, en hij reed daarom de hele rit bijzonder langzaam. ZON MAAN op onder op onder Maart 5 7.18 18.27 8.31 20.50 6 7.15 18.28 8.46 22.05 7 7.13 18.30 9.03 23.24 S 7,11 18.32 922 In het schilderachtige gouver neurspaleis vond 's avonds ter ge legenheid van het bezoek van prinses Beatrix een gala-ont vangt plaats. In de grote ontvangstsalon waar de gasten aan de prinses werden voorgesteld, stonden vele fraaie b'oemenmanden terwijl op de tafels de talrijke cadeaus waren uitgestald, die de prinses dezer dagen zijn aangeboden. De prinses was charmant en zag er beeldschoon uit in haar lichtblauwe robe met zilveren bloemmotieven. In 't haar droeg zij een diadeem. Het was opvallend hoeveel mensen de prinses zich nog her innerde van 1958. „Wat enig u weer terug te zien. Hoe gaat het u", zei zij versehTlende malen tegen de gasten die graag een kort babbeltje met de hoge be zoekster maakten. Het was teke nend voor de ongedwongen sfeer. De prinses had veel plezier en schaterde het soms uit. Tijdens de ontvangst kreeg zij ook een bloemenkrans van witte orchideeën omgehangen evenals gouverneur De Vries, hetgeen de prinses de opmerking ontlokte: „Dat staat u bijzonder f'eurig". Na een half uur, toen de prin ses alle gasten de hand had ge drukt, ging zü, begeleid door gou verneur De Vries, de feeëriek ver lichte paleistuin in, hier en daar een kort gesprek voerend, terwijl de militaire kapel op de achter grond zacht musiceerde. Woensdagmorgen is prinses Beatrix met een toestel van de Surinaamse luchtvaartmaatschap pij naar het zuiden van Surina me gevlogen voor een bezoek aan de landingsstrook Paloemeu. Langs de weg van het gouver neurspaleis aan het Oranjeplein naar het vliegveld werd de ko- ninlijke bezoekster weer overal enthousiast toegejuicht. Honder den leerlingen van de scholen langs de route stonden op straat of hingen uit de vensters. Al'en wuifden uitbundig naar de prin ses die stralend teruggroette. Het gezelschap werd in drie Beechcrafts van de S. L. M. over gevlogen naar Paloemeu, dat bij de Braziliaanse grens Mgt en om sloten wordt door het Tumakhu- mak-, het Oranje, en het Eilerts de Haangebergte. Na een vliegtocht van ruim vijf kwartier arriveerde de vliegtui gen veilig op het vMegveldje aan de Paloemeu, Deze landings strook, ongeveer 300 km ten zui den van Paramaribo, werd in 1961 aangelegd ten behoeve van de operatie „Sprinkhaan". Zoa's bekend had deze ten doel een in ventaris te maken van de Suri naamse bodemschatten. Ter verwelkoming wachtten op het vliegveldje de oudste bewo ners van Suriname, Indianen die er met hun rood-geschilderde ge zichten, hun kleurrijke k'edij en de hagelwitte katoenpluizen in het haar feestelijk uitzagen. Eerbiedig begroette de kapitein van deze stam de prinses, terwijl zijn onderdanen een welkomst- dans uitvoerden. Op de maat van een grote trom verrichtten zij rustig en schijnbaar onbewogen 't begroetingsritueel. Zij kwamen nauwelijks van hun plaats. Met de armen om eikaars middel wiegden zij het bovenlichaam zachtjes naar voren en naar achteren. De doffe dreunen van de trom en de rinkelende banden om hun enke's zorgden voor het ritme. Zachtjes zongen zij in hun voor buitenstaanders onbegrijpe lijke taal een begroetingslied, waarin zij gewaagden van hun trots en hun vreugde een prinses in hun midden te hebben. Na afloop van deze begroeting nodigde de kapitein van de India nen de prinses uit het dorpje te bezichtigen. Zij liep de korte af stand, zichtbaar genietend van het natuurschoon van deze nog vrijwe1 ongerepte wereld, eHt dorpje bestaat uit huisjes die zijn opgetrokken uit boom stammen met gevlochten wanden van palmvezels en bladeren als dakbedekking. De bewoners die vrijwel geen contact met de bui- tenwereM hebben, voorzien in hun levensbehoeften door land bouw en jacht Tot enige verbazing van de be- zoekers bleek in dit dorpje ook een Nederlandse verpleegster te wonen, n.I. de 30-jarige zuster Vera Boodt uit Amsterdam. Zij kwam in 1961 naar Suriname voor de Evangelische broederge meente en kreeg later vergun- n'ng voor de Amerikaanse zen ding in Paioemue te arbeiden. De prinses luisterde met veel belangsteVing naar de belevenis sen in de Surinaamse binnenlan den van deze jonge kordate ver pleegster die hier een eigen poli- kliniekje heeft. Aan de oever van de zwaar beboste Paloemeurivier was een plek schoongemaakt waar kon worden geluncht. Op deze door eeuwenoude woudreuzen bescha duwde plaats was het goed toe ven. De bewoners gaven een demon stratie met hun korjalen. Be hendig manoeuvreerden zij met de ranke vaartuigen door het lang niet kalme water. Ervaren jagers gaven een demonstratie te zien van het z.g. speervissen. Doodstil stonden de jagers voor in de boot. Eensklaps stoot een jager met geweldige kracht zijn speer in het water waarop hij even later de toeschouwers triomfantelijk zijn buit toont. Ook de vrouwen lieten zich niet onbetuigd en hadden een wedstrijd georganiseerd in het pagaaien. Met een verbazing wekkende vaart schoten de bootjes door het water, gracieus bestuurd door de vaak tengere In d 'anenmeis j es. Met enige weemoed werd af scheid genomen van deze rus tige woudbewoners, die een af- scheidsdans opvoerden, waarbij zij werden begeleid door het ruisen der bladeren in de toppen der bomen, die als het ware de koninklijke bezoekster een laatst vaarwel toewuifden. Madrid: Het blijft onrustig on der de Spaanse studenten, die protesteren tegen de inmenging van de regering in hun organi saties. Op deze foto, welke onder moei lijke omstandigheden moest wor den gemaakt, zien we Madri- leense studenten wegrennen voor de politie (achtergrond). In een hem ter beschikking gestelde werkkamer in het kabi net van de demissionaire minis ter-president aan het Plein 1813 in Den Haag is de informateur, drs. W. K. H. Schmelzer, woens dagmorgen met zijn informatie poging begonnen. Hij had een uitvoerig gesprek met mr. Mar ij- nen, waarna hij om half twaalf minister Bot ontving. Drs. Schmelzer besteedde de dag verder met oriëntatie en documentatie over het hangende geschilpunt. Daarbij stonden hem tevens de adviezen, uitge bracht door de tien fractielei ders uit de Tweede Kamer aan de koningin ter beschikking. Het ligt in de lijn van de ver wachtingen, dat de informateur de komende dagen gesprekken zal voeren met de ministers. Aan de hand van de daarmee opgedane ervaringen zal drs. Schmelzer zich verder beraden hoe hij zijn opdracht zal aan pakken. Hij concentreert zich voors hands op het geschilpunt, dat het kabinet-Marijnen ten val bracht en op het in zijn opdracht vervatte verzoek „tot een spoe dige oplossing van het in het kabinet-Marijnen gerezen ge schilpunt" t« komen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1