Sportnieuws BEURSOVERZICHT Het stopzetten van kernproeven Voetbal Zwemmen Hockey Schaken Zwitserse werkgevers moeten buitenlands personeel ontslaan AardtriHingen Pagina 5 Kattentramconducteurs en drinkende mannetje» Belangstelling voor „Het kind in de mens" i, Woensdag 3 maart 1965 DF. VRTfF ZEFUW Om de Engelse cup Wolverhampton Wanderers, die onderaan in de eerste divisie staat, heeft zich maandagavond geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de Engelse beker, waarin zij Manchester United zal ontmoeten. Wolver hampton kwam een ronde ver der door de in Birmingham ge speelde „replay" tegen Aston Villa met 31 te winnen. DAWN FRASER IS BOOS De straf die de Australische zwembond Dawn Fraser en nog drie leden van het Olympische zwemteam vijf maanden na To kio heeft opgelegd, is het ge sprek van de dag in Australië. Zonder opgave van redenen kreeg Dawn Fraser tien jaar schorsing opgelegd en haar ploeggenoten Linda McGill, Mar iene Dayman en Nannette Dun can werden voor vier en drie jaar als lid geschrapt. Dawn Fraser heeft in een ra dio-interview verklaard zich hierbij niet neer te leggen. „Na tuurlijk heb ik verkeerd gehan deld door ondanks alles toch aan de openingsceremonie deel te nemen en niet het officiële zwempak te dragen. Wanneer ik gestraft zou worden voor het deelnemen aan de opening, dan heb ik daar geen spijt van, al blijkt tien jaar wel veel. Het zwempak paste mij niet, het zat te strak en hinderde mij met zwemmen. De straf is ons opge legd zonder dat wij één woord hebben kunnen zeggen en het lijkt nu alsof ik de andere meis jes ertoe heb gebracht zich niets van de leiding aan te trekken". Dawn Fraser voegde hieraan toe dat zij tot het uiterste zal vechten om de gerezen kwestie tot klaarheid te brengen. De voorzitter van de Austra lische zwembond, dr. O. Dow- ling, de man die de straffen be kendmaakte, zei, dat de redenen waarom nimmer zullen worden bekendgemaakt. De leidster van de Australi sche dameszwemploeg, Ann Hat- ton, die o.a. het rapport opstel de, zei dat ze verrast en ge schokt was. „Natuurlijk waren straffen of waarschuwingen op hun plaats, maar dat men tot dergelijke maatregelen zou over gaan had ik niet gedacht". Hugh Weir, lid van het I.O.C., was van mening dat veel meer leden van de Australische Olym pische ploeg gestraft hadden moeten worden, want zij hadden meer op hun kerfstok dan de zwemmeisjes. Olympia-dames leiden in de 4e klasse Door een 21 overwinning op D.E.S. hebben de Olympia- dames de leiding van hun tegen standsters overgenomen. Hoewel het spel in de eerste helft op en neer golfde, kwam het eerste doelpunt voor Olym- pia niet onverwachts. Na enige doelrijpe kansen onbenut te laten was het tenslotte Magda Mul- laert die, zwaar gehinderd, ein delijk raak schoot. Dit inspireer de blijkbaar de D.E.S.-dames en hoewel zij verschillende keren waren doorgebroken troffen zij steeds de Olympia-keepster, die goed wist in te grijpen. Na de rust werd er door bei de partijen feller gespeeld. Het was Olympia dat z'n voorsprong vergrootte. Na zich prachtig te hebben vrij gespeeld schoot Ria Mullaert keihard in. De D.E.S.- dfimes, die hun leidende positie bedreigd zagen, openden een waar offensief, doch de Olympia- verdediging raakte steeds beter ingespeeld en hield stand. Maar tien minuten vóór het einde, wist D.E.S. uit een strafcorner de bal via een stick van de Olympiaback in 't doel te wer ken. De laatste tien minuten werd de Olympia-verdediging steeds zwaarder op de proef ge steld, doch zij wist stand te hou den en eindelijk klonk dan ook voor hen het verlossende eind signaal. Na deze overwinning wordt met spanning uitgekeken naar de return, die op 14 maart in Terneuzen plaats vindt en dan de beslissing zal moeten bren gen wie kampioen wordt. Jeugdkampioenschap Zeeland In de voorronden voor het jeugdkampioenschap schaken van Zeeland eindigden de heren H. de Ridder en K. van Ham, bei den uit Axel, resp. 1ste en 2de van hun groep. Hierdoor kwa men zij in de finale met als tegenstanders Th. Flissebaalje en M. Meijer, beiden uit Middel burg. De kampioen van vorig jaar, L. Dameu, eveneens uit Middel burg, zal zijn titel moeten ver dedigen tegen genoemde vier kandidaten. Daar dit jaar het jeugdkam pioenschap van Nederland in Vlissingen zal worden gehouden, zullen zowel de 1ste als 2de best geplaatsten uit deze vijf mogen deelnemen aan het landelijk kampioenschap. Het wordt nu dus een strijd tussen de hoofdstedelingen en de Axelaars. NOG EENS WITTEBROOD UIT ZWEDEN Vandaag is het 20 jaar geleden dat hongerend Nederland door bemiddeling van het Zweedse Rode Kruis echt wittebrood kon eten. Een aantal brood fabrieken in het westen van het land wil daaraan herinne ren met het voeren van een grote ledenwerfaktie voor het Nederlandse Rode Kruis en de verkoop van Zweeds witte brood. De aktie begint van daag in Utrecht, waar burge meester De Ranitz het eerste Zweedse wittebrood in ont vangst zal nemen. De Zweed se ambassadeur en de secre taris-generaal van het Zweed se Rode Kruis zullen daarbij aanwezig zijn. De burgemees ter zal het brood doorgeven aan de secretaris-generaal om op deze wijze de dank van Nederland aan het Zweedse volk te symboliseren. „Schudden vóór het gebruik" Deze twee beelden laten zien hoe het Apollo-ruimtevoertuig in de fabriek in Californië aan proeven wordt onderworpen: door middel van een „twist"- machine wordt de apparatuur, welke voor de besturing en na vigatie moeten zorgen, aan kunstmatige slingeringen bloot gesteld, waarbij geen afwijkin gen mogen voordoen. K.L.M. FLAUW Evenals maandag heeft ook gisteren de handel in de inter nationale waarden weinig om het lijf gehad. De stemming was wederom lusteloos tot flauw. Dit laatste voor aandelen K. L. M. als gevolg van de teleurstellende slotkoersen maandag in Wall- street, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. K. L. M. daalde er dollar. Dientengevolge was de gang voor deze aandelen er gistermiddag in Amsterdam vol komen uit. Het fonds zette in op 100 doch toen bleek reeds dat de vraag voor Amerikaanse rekening aan de geringe kant was. Het aanbod kreeg dan ook spoedig de overhand waardoor de prijs inzakte tot 97,50. De stukken verlieten de markt op circa 99,30. De slotkoers van maandag was 105. Philips, Uni lever en Kon. Olie daalden ieder circa 1 gulden tot resp. 155,40, 136,20 en 157,80. Het aanbod in deze hoeken was gering, de vraag geringer. Het publiek hield zich afzijdig met het ver strekken van kooporders terwijl de arbitrage alleen wat te doen had in aandelen K. L. M. Hoog ovens en AKU ontmoetten wei nig vraag. Ook hier had het aan bod licht de overhand waardoor beide fondsen circa 2 punten in zakten. De scheepvaartsector trok na een kalm begin later op de mid' dag aan door speculatieve vraag van. het publiek. Hierdoor lagen de fondsen in deze groep uit eindelijk goed gedisponeerd in de markt. Voor Paketvaart werd 1 punt meer betaald tot 164'/s op de dividendverhoging tot 9 (8) pet. Scheepvaart-Unie verbeter de 2 punten. Met de leidende cultures wilde het ook gisteren niet al te best vlotten. HVA en Amsterdam Rubber werden iets lager gewaardeerd. Na een vaste opening liepen de koersen op de staatsfondsenmarkt later een weinig terug bij afnemende af faire. Rotterdam wil tot een be drag van 22,5 min onderhands lenen a 5l/2 pet, tot de koers van circa 100. Voor de inschrijving op de 5% pet obligaties Groninger Industriële Credietbank, tegen 99 pet, bestond een zeer behoor lijke belangstelling. De 5% pet pandbrieven North Western and Pacific hypotheekbank, tegen 99 pet, vonden ook gisteren zeer goede aftrek. De beurs is van mening dat de uitgifte van deze pandbrieven spoedig zal worden gestaakt. Op woensdag 10 maart worden ter beurze geïntrodu ceerd certificaten „Ampex Cor poration" (Californië). Beursindices (1953 100) 26/2 1/3 2/3 Int. conc. 575.0 572.4 569.0 Industrie 370.6 369.5 370.9 Scheepvaart 144.1 143.7 144.3 Bankop 240.1 240.5 239.1 Handel, enz. 178.0 177.9 178.4 Algemeen 408.2 406.9 400.0 Nabeurskoersen AKU: (518%) Hoogovens: (545Va) Kon. Olie: 157.80 gb—158.20 (157.90) Philips: 155.20—155.40 (155.40) Unilever: 135.80—136.00 (136.40) K.L.M.: 100.50—116.00 Stemming: prijshoudend. K. L. M. zeer vast. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0110.11 Amerik. dollar 3.57Vb3.6IV2 Canadese dollar 3.29Vz3.34/2 Franse frank (100) 73.25—73.75 Belgische fr. (100) 7.20/2—17.25/a Zwitserse fr. (100) 82.9083.40 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.5552.55 Zweedse kr. (100) 69.4070.40 Italiaanse lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01 Portugese escudo (100) 12.37/a—12.52 Va Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.91—6.06 SIMON CARMIGGELT (van onze speciale verslaggever) „Zolang het de kijkers, de Vara en mijzelf niet verveelt, ga ik er mee door." Simon Carmiggelt, een lange, ietwat melancholieke uit gave van Danny Kaye's onvergetelijke Walter Mitty, verschijn; sinds enkele maanden geregeld op het televisiescherm om daar voor te lezen uit eigen werk. Deze in Den Haag geboren, maar sedert lang in Amsterdam werkzame journalist, bekleedt een geheel aparte plaats in de Nederlandse journalistiek en letterkunde. Zijn kostelijke ver halen, die hij onder het pseudoniem „Kronkel" dagelijks publiceert in een dagblad en die een tienduizendkoppig publiek in ettelijke bun dels „amusementsliteratuur" hebben bereikt, hebben deze uiterlijk onaandoenlijke, maar innerlijk zo gevoelige man een populariteit bezorgd, die hij even lakoniek opneemt als alles wat het leven aan roem en eer aan iemand toebedeelt. „Hij komt hier al jaren. Hij drinkt wel een borreltje, maar ik heb toch altijd wel gezien dat hij daarvoor niet in mijn zaak kwam. Meestal zat ie stilletjes te luiste ren. Pas nu ik hem voor de te levisie heb gezien, snap ik wat ie in m'n kroeg zocht." Zo vertelt een (zwaarlijvige) kastelein van de Martelaars gracht, eigenaar van een van die vele typische Amsterdamse volks- cafe's, waar Carmiggelt dikwijls te gast is en waar het normale decor gevormd wordt door de „vaste toffe jongens," die onder het genot van onvervalste ouwe klare of een stevige pils hun som bere bespiegelingen geven over het maatschappelijk leven en vooral.... hun eigen leven. Hun leven, waarover de kranten zwijgen, wat niemand schijnt te interesseren, maar dat Carmig gelt nu nog dagelijks inspireert toch zo menig navrant cursiefje, dat een glimlach tovert zelfs op de gezichten van hen die deze kroegjes niet frequenteren. „Het café is overigens niet de enige plaats, waar ik mensen ont moet, wier leven interessanter is dan zij zelf ooit vermoeden." Dwalend door de parken en volksbuurten van Amsterdam, zie of ontmoet ik allerlei mensen die mijn fantasie op gang zetten en mij inspireren tot mijn dagelijk se „Kronkel." auteur en echtgenoot Bijna 30 jaar geleden begon de nu 52-jarige Carmiggelt zijn zo befaamde humoristische stukjes te schrijven. Willem Elsschot, de door hem zo bewonderde Vlaamse auteur, was verrukt over „deze stoet van dwergen" en adviseer de de jonge, toen voor het Haag se „Vooruit" (hoofdredacteur K. Voskuil) werkende journalist zijn verhaaltjes in boekvorm te pu bliceren. Met zijn „Honderd dwaasheden" werd de tot dan toe voor alle voorkomende verslag geversactiviteiten ingezette Car miggelt op slag een geliefd ac teur, wiens geduldige humor in middels een totaal-oplage van bij na een miljoen exemplaren heeft bereikt. Zijn best-selling „Dwaasheden" werden gevolgd door talloze an dere bundels, waarin niet alleen kroeglopende mannetjes, kinderen en katten, maar ook zijn eigen vrouw een bijzondere rol is toe bedacht. „Tja, ik ontmoette Tini de Goeij, toen redactrice van het Utrechtse „Het Nieuwe Modeblad" in 1938. Zij was juist 3% jaar in Pa rijs geweest, waar zij een oplei ding had gevolgd in haute coutu re bij het beroemde modehuis Moulière. Wij trouwden in 1939, tezelfdertijd dat de Duitsers Po len binnenstormden." In veel stukjes laat u haar opval lend, puntige, scherpe dingen zeg gen. Is zij 't of bent u dat?" Ik beweer niet dat zij het in werkelijkheid allemaal zo zegt. Nee, in mijn verhalen laat ik haar bepaalde dingen zeggen. Dat be hoort tot de techniek van mijn schrijvenIk heb toch iemand nodig om me tegen af te zetten. 3500 brieven Na tien jaar een moderne flat aan het Weteringplantsoen te heb ben bewoond, betrok Carmiggelt in 1955 een knus huisje aan de volkse Weteringstraat, waar hij een met boeken volgestouwde werkkamer heeft op de begane grond. Deze vader van twee kin deren, kwieke Marianne (25) en rustige Frank (22) is vooral dol op zijn kleinzoon Simon (nu 6), die hem tot zo menig kinderver haal heeft geïnspireerd. In zijn werkkamer leest hij ook alle brieven, die hij dagelijks ont vangt, van hem bewonderende lezers. Het valt ons op, dat hij die post ook opent. Carmiggelt ontvangt een slordige 3500 aan fanmail per jaar. „Ik lees ze beslist allemaal en beantwoord de meeste ook zelf. Vele briefschrijvers komen met stof aandragen, die ik weer voor mijn stukje gebruiken kan. Prachtige verhalen van moeders over hun kinderen zijn er bij. Die brieven lezende, begrijp je pas wat het werkelijke leven is." Het zijn niet allemaal adhesie betuigingen, die deze auteur ont vangt. Een paar jaar geleden voelden de begrafenisonderne mers zich in hun eer en goede naam aangetast, toen Kronkel in een scène uit de hongerwinter be schreef hoe een oude vrouw de familieleden waarschuwde voor het gebruik, de distributiebonnen van de dode af te staan aan de begrafenisondernemers. De bond van de beoefenaren van dit even noodzakelijke, als lugubere vak spanden toen een kort geding tegen de beduusde schrijver aan, maar mr. C. H. Plug, president van de Amster damse rechtbank, sprak Carmig gelt van alle smetten vrij. „kleine luyden" Carmiggelt's verhaaltjes zijn ge wone verhaaltjes over doodgewo ne mensen. Tramconducteurs, kroeglopers, huisvrouwen en po litieagenten dwarrelen in al zijn boeken rond. En toch vindt ie der iets van deze „kleine luyden" in zichzelf terug. Meesterlijk schetst hij ons de be trekkelijkheid van alle geleerd heid en maatschappelijke standing; op fijnzinnige wijze herinnert hij ons aan de mens die wij eigen lijk diep in ons hart allemaal zouden willen zijn - de mens zon der voorbehoud, de oorspronkelij ke mens, de mens zonder hoog moed en uiterlijk vertoon, „Ik heb in de eerste plaats be langstelling voor het kind, dat nog in ieder mens leeft." Hij is een bescheiden man, op het eerste gezicht eigenlijk ie mand die de indruk wekt met zijn figuur niet altijd raad te weten. Misschien voelt hij enige affiniteit met „de man van duizend aar zelingen", een type, dat hij zelf in het begin van zijn schrijvers- Simon Carmiggelt carrière eens beschreven heeflsi Reeds jaren geleden bij het tele visiepubliek bekend door zijn op treden in .„Artiestencafé," werkt1 hij ook in het verborgene als- tekstschrijver voor cabaretpro-» gramma's. Aan de one-man-show- waarmee Wim Sonneveld op het ogenblik door het land trekt, heeft hij aa. zijn medewerking verleend. Voor de Nederlanders, die tot dusver nog geen kennis hebbel* gemaakt met zijn werk, kunneni de subtiele voorlezingen welke hi| nu geregeld voor de televisie houdt, wellicht een aanleiding zijn tot een verdere kennismaking mei het werk van deze auteur, die in het culturele leven van Neder land na de tweede wereldoorlog zo'n volstrekt unieke, ontvangban re plaats inneemt (Nadruk verboden) Kassier die overval verhinderde kreeg auto De heer W. Huting, kassier van de boerenleenbank in Gie ten, die op 25 januari een over val op deze bank wist te verhin deren, heeft dinsdag uit dank voor zijn optreden een auto ge kregen. Deze werd aangeboden door jhr. mr. J. G. Greven, on derdirecteur van de centrale boerenleenbank in Utrecht. De heer Huting, die bfj de overval een schot aan het hoofd opliep, was dinsdag het middelpunt van een receptie in Gieten. Jhr. Greven zei in een toe spraak dat naar aanleiding van het optreden van de heer Huting wel is gezegd dat het personeel bij een overval maar het beste doet de indringers het verlang de gewillig ter hand te stellen. Hij is het hier niet mee eens. Toch mag men ook weer niet van het personeel verlangen dat het persoonlijke risico's neemt, al dus jhr. Greven. „De houding die de heer Huting heeft aan genomen gaat uit boven hetgeen verwacht mag worden van iemand die in de situatie wordt gesteld, waarin hij heeft ver keerd". De dader van de overval op de boerenleenbank in Gieten, die door het optreden van de kas sier werd afgeschrikt, is tot dus ver niet gegrepen. INDONESISCH DREIGEMENT Als' Engeland een aanval op Indonesië doet zullen de strijd krachten van dit land Singapore en Koeala Loempoer verwoes ten. Dit heeft generaal Jani, hoofd van de Indonesische gene rale staf, tijdens een conferentie met officieren van het Indonesi sche leger op Oost-Java gezegd. Jani verklaarde dat het leger daarvoor voldoende kracht bezit en zei dat zijn land met com munistisch China samenwerkt zonder zelf communistisch te zijn. Wij kunnen samenwerken met de duivel, wanneer deze tegen het imperialisme en het kolonialisme is, zonder nood zakelijkerwijs zelf duivels te zijn, aldus generaal Jani. DE GODSDIENSTVRIJHEID „Ik ben misschien wat lang zaam, maar ik weet wat ik wil. Per slot van rekening heb ik er recht op na te denken", zo heeft paus Paulus de zesde gezegd te gen een Parijse pastoor die dit in een artikel in „Le Monde" be kend maakt. De paus had hem nog eens gezegd dat het uitstel len van het schema over de gods dienstvrijheid uit respect voor het recht der minderheid is ge daan. „In de grond is er niets veranderd. De godsdienstvrijheid blijft intact. En toch hebben ver scheidene mensen op het hoogte punt van het conflict mij niet begrepen. „Ik heb vele malen gezegd dat de discussie over het schema eeuwig duurde en dat er tijdnood zou ontstaan", aldus de paus volgens pastoor Daniël Pe- zeril. De Britse minister voor ont wapening, lord Chalfont, heeft vrijdag in een rede in Swansea gezegd dat het mogelijk zou zijn dat het westen zijn eisen voor de z.g. „inspecties ter plaatse" bij de ontwapeningsonderhandelin gen dit jaar lager stelt. Het is echter onwaarschijnlijk dat het westen bereid zal zijn een volle dig verbod op het nemen van atoomproeven te aanvaarden zonder inspectie ter plaatse, al dus lord Chalfont Maandag is in Zwitserland een bepaling van kracht geworden dat de werknemers hun buiten lands personeel binnen 4 maan den met vijf procent moeten ver minderen. De bepaling maakt deel uit van het anti-inflatiepro- gramma dat in het voorjaar van 1964 is begonnen. Verwacht wordt dat ongeveer dertigduizend buitenlandse werknemers ontsla gen zullen worden. In augustus van het vorige jaar waren in Zwitserland 850.000 buitenlan ders werkzaam, van wie meer dan de helft Italianen. De Zwit serse bevolking bedroeg toen 5,8 miljoen. De bepaling geldt voor over heidsinstellingen en particuliere ondernemingen, maar niet voor de landbouw, de particuliere huis houding en ziekenhuizen. Voor werkgevers die de afgelopen twee jaar grote bedragen hebben geïnvesteerd in de rationalisatie van hun bedrijven en er op deze wijze in zijn geslaagd hun totale personeel met tien procent t» ver- minderen wordt eveneens een uitzondering gemaakt. De Zwitsei'se regering over weegt een tweede vermindering met vijf procent vóór 30 juni 1966 voor te schrijven, maar de beslis sing hierover wordt uitgesteld tot het resultaat van de eerste vermindering bekend is. De noodmaatregelen waarop het anti-inflatieprogramma is ge baseerd zullen nog een jaar van kracht blijven. Het referendum dat hierover zondag is gehouden heeft een positieve uitslag gehad. Eén van de maatregelen hield in dat de Zwitserse regering via de nationale bank de invoer van buitenlands geld verminderde en de omvang van de binnen- en bui tenlandse leningen en aandelen emissies op de Zwitserse markt beperkte. Een tweede maatregel verbood voor een jaar de bouw van niet- essentiële panden, zoals luxe flat», bioscopen en kantoorgebou wen. Het westen en de Sowjet-Unie zijn het nog niet eens kunnen worden over het stopzetten van ondergrondse kernproeven door verschil van mening ten aanzien van het aantal inspecties dat zou moeten worden verricht. De kernstopovereenkomst van 1963 verbiedt alleen het nemen van atoomproeven in de atmos feer, de kosmische ruimte en on der water, waarvoor geen in specties nodig zijn om na te gaan of er overtreding in het spel is. De Sowjet-Unie is een ogen blik bereid geweest drie inspec ties te aanvaarden, maar trok later dit aanbod terug, om dat moderne wetenschappelijke methoden deze inspecties onno dig maken en het westen deze inspecties slechts eiste om te kunnen spioneren. Lord Chalfont gaat woensdag naar New York voor ontwape ningsbesprekingen in de V. N. en met Amerikaanse functionaris sen. Het westen wil nog enige in specties ter plaatse omdat vol gens de beste wetenschappelijke gegevens zelfs met de beste seis- mografische instrumenten aard- trillingen met kernontploffingen kunnen worden verward. Het werkelijke gevaar van het voort zetten van ondergrondse proeven bestaat volgens de Britse rege ring uit de mogelijkheid van het uitvoeren van een complete serie kernproeven door mogendheden die nog geen atoombommen heb ben, zonder het gedeetlelijke kernstopverdrag te overtreden. Het westen streeft hierbij to- vens naar het tegenhouden van de uitbreiding van het kernwa- penbezit t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5