In Washington zijn aller ogen op Utrecht gericht Ontploffing in Montreal Ontvoerd meisje terecht na tip van t.v.-kijker alles e kan met celiliüir Mijn opgebaggerd in ffoordzeekanaal Katwijk 222 ziekende, zeven bemanningsleden in veiligheid ROEPING en STRIJD Pagina 2 DE VRIfE ZEEUW r - •*- '■■C/UT' Woensdag 3 maart 1965 De Jaarbeurs van Utrecht is voor de Amerikanen niet zo maar een beurs, waaraan zij ook wel deelnemen. Onze grote beurs, die door Washington als een van de belangrijkste van de wereld wordt beschouwd, vervult voor het Amerikaanse ministerie van handel als, „test case" een zeer belangrijke functie in zijn cam pagne ter bevordering van de uitvoer. De heer W. Bradlee Smith, een hoge functionaris van het bureau voor de internationale handel, dat de door wijlen president Ken nedy gelanceerde exportcampag ne uitvoert, is speciaal voor de komende voorjaarsbeurs in Utrecht naar Nederland geko men, o.a. om contacten te leggen en tesamen met enige andere functionarissen de Amerikaanse deelneming aan de beurs voor te bereiden. Deze deelneming be staat, zoals reeds is aangekon digd, uit aardgashpparaten, dit met het oog op de enorme afzet mogelijkheden. die de Amerika nen wegens de gasvondsten in Nederland aanwezig achten. In een gesprek met een ver slaggever van het A.N.P. legde de heer Smith de nadruk op het grote belang, dat de export-advi seurs van de Amerikaanse presi dent hechten aan het al of niet welslagen van de Amerikaanse inzendingen op de Utrechtse beurs. De beurs van Utrecht is een van de voornaamste van West-Europa en steeds de eer ste, die in een kalenderjaar wordt gehouden. De ervaringen, die in Utrecht worden opgedaan, zijn voor de Amerikanen, die pas sinds enkele jaren officieel aan de internationale beurzen deel nemen, van doorslaggevend be lang bij de voorbereiding van de andere beurzen in de wereld. Men „proeft" in Utrecht de afzetmo gelijkheden in West-Europa en het ministerie prijst zich geluk kig, dat de inzendingen tot nu toe een succes zijn gebleken. In 1963, toen de Verenigde Staten voor het eerst officieel in het buitenland exposeerden, werd in Utrecht reeds voor bijna 3 mil joen dollar verkocht; in 1964 be droegen de verkopen naar schat ting 4,4 miljoen dollar en dit jaar verwacht men nog veel gro tere verkopen, daar Amerika dan, voor het eerst, tweemaal officieel aan de Utrechtse beurs zal deelnemen, namelijk in het voorjaar met aardgasapparatuur en in oktober met chemische en andere apparatuur aan de Ma- chevo, de zesde vakbeurs voor machines, apparaten en instru menten voor de chemische-, voe- dings- en genotsmiddelen indus trie. Slagen van de officiële deelne mingen aan buitenlandse beur zen en ook daarom is Utrecht zo belangrijk voor het Ameri kaanse ministerie van handel is voor Amerika van vitaal be lang wegens de dringende nood zaak de uitvoer te vergroten. Amerika kampt reeds een jaar of zes met een tekort op zijn be talingsbalans, waardoor zijn goudreserve dreigt te worden aangetast. De uitvoer beloopt nu ongeveer vier procent van het bruto nationaal produkt en er is „slechts" een verhoging tot vijf procent nodig om dit tekort weg te werken. Dit ene procent is echter toch nog altijd een 5,5 mil jard dollar of ongeveer evenveel BUS DOOR LAWINE BEDOLVEN Acht doden Een Oostenrijkse bus met on geveer 40 inzittenden is dinsdag op ongeveer 65 km en zuidoos ten van Salzburg door een la wine bedolven, aldus een mede deling van de Oostenrijkse po litie. De bus bevond zich op de Al- penweg Radstadt-Tauern. De la wine sleepte de bus in een 50 m diepe afgrond. Later werd bekendgemaakt dat acht jongens en meisjes, stu denten uit Zweden, zijn omge komen. De bus was één van de drie speciale bussen met Zweed se studenten. De weg loopt door het woeste Radstaedter-Tauern- gebergte, waar begin deze win ter ook 12 Nederlandse studen ten door een lawine werden overvallen. De drie bussen waren op weg naar de wintersport in Ober- tauern. BONN EN KOSYGIN De Duitse bondsregering hand haaft haar uitnodiging aan de Sowjetrussische premier Kosy- gin, aldus heeft een woordvoer der van de Westduitse regering maandag verklaard naar aanlei ding van berichten volgens wel ke Kosygin zondag gezegd zou hebben voorlopig niet van plan te zijn om naar Bonn te komen. Deze laatste uitlating van Kosy gin was voor Bonn geen verras sing, aangezien hij bij het in ont vangst nemen van de uitnodi ging aan ambassadeur Gröpper een nader antwoord hierop had beloofd. als de gehele Nederlandse ex port. Om deze verhoging te rea liseren trachten de Amerikaanse autoriteiten vooral ook de kleine re ondernemingen voor afzet in het buitenland te interesseren. Aan de beurs in Utrecht, die op 8 maart wordt geopend, zullen behalve een aantal grotere ook kleinere ondernemingen deelne men. De helft van de 38 exposan ten uit de Ver. Staten, die aan de voorjaarsbeurs deelnemen, zijn ondernemingen, die nog nim mer hebben geëxporteerd. Een voorbeeld van succes op de Utrechtse beurs, dat men in Amerikaanse officiële kringen gaarne noemt, is het geval van de firma Temco uit Nashville', Tennessee, een van de grootste Amerikaanse fabrikant-en van gasverwarmingsapparatuur, die verleden jaar aan de voorjaars beurs deelnam en een zo goede ontvfmcst van haar gashaarden aantrof, dat zij, in samenwer king met een Nederlands bedrijf, haar produkt in Nederland gaat assembleren. Om de Nederlandse industrie op het gebied van aardgasver- warming wegwijs te maken op dit gebied, waarop Amerika reeds een ervaring van enige decennia heeft, heeft de Amerikaanse re gering een aantal Nederlandse fabrikanten in de gelegenheid ge steld zich in Amerika te oriënte ren. Deze Nederlanders, die on langs van hun reis zijn terugge keerd, zullen de heer W. Bradlee Smith, als dank voor zijn voor lichting op deze reis, tijdens de jaarbeurs een diner aanbieden. Het prospectus van de Ameri kaanse deelneming aan de Utrechtse beurs bevat een spe ciale boodschap van president Johnson aan 't Nederlandse volk. waarin hij o.a. zegt, dat de Ame rikaanse fabrikanten hun nieuw ste en fijnste produkten zenden, die soeciaa' ziin uitgekozen om te laten zien, hoe Amerikaanse goe deren een bijdrage kunnen leve ren aan onze economische ont wikkeling en het welzijn van ons volk. ULBRICHTS REIS TEN EINDE De Oostduitse leider Walter Ul- bricht is dinsdag, tegen het mid daguur, per trein uit Cairo naar Port Said vertrokken. Hem werd uitgeleide gedaan door president Nasser en een groot aantal hoog waardigheidsbekleders. Ulbricht heeft dinsdagmiddag een krans gelegd bij het monu ment voor de gevallenen in Port Said. Hij bracht ook nog een bezoek aan de Suez-kanaalmaat- schappij om vervolgens zich in te schepen aan boord van de Völker- freundschaft, met welk schip hij de thuisreis zal maken. Met het maandag gepubliceer de slotcommuniqué over Ul- brichts bezoek aan Egypte heeft deze, volgens waarnemers in Cai ro, een document in handen ge kregen dat hij als getuigenis voor een feitelijke erkenning van zijn regiem door Nasser zal ge bruiken. Een volledige diploma tieke erkenning zal voorlopig nog wel achterwege blijven, aan gezien het communiqué geen aanwijzing bevat die op een koerswijziging in Nassers Duits- landpolitiek duidt. Terwijl Ulbricht in het commu niqué de Sowjet-theorie over het naast elkaar bestaan van twee Duitse staten propageert, houdt Nasser vast aan het standpunt van de niet-gebonden staten ten aanzien van de kwestie-Duits- land. Hij wees er op dat het her stel van de Duitse eenheid een zaak is, die voor het hele Duitse volk van belang is. Philips bestudeert vestigingsmogelijkheden in Zrid-Italië Philips heeft optie genomen op een terrein van 26 ha bij de Zuiditaliaanse stad Bari. Het is niet onmogelijk dat hiervan t.z.t. een klein gedeelte wordt gekocht om op het terrein in de toekomst een nieuwe Philips-vestiging te stichten. Concrete plannen be staan hiervoor op het ogenblik echter nog niet, zo verklaarde men bij Philips dinsdag tegen over het A.N.P. De toestand ter plaatse wordt zeker niet gunstig genoeg ge acht om reeds thans met een nieuw project in Zuid-Italië te beginnen. De Katwijk 222 verkeert in zin kende toestand na een aanvaring met het Duitse schip Agenor op 25 mijl ten zuidwesten van het lichtschip Texel. De Agenor heeft meegedeeld, dat zeven beman ningsleden van de KW 222 zich thans aan boord van de Agenor bevinden. Het fregat Jaguar van de Kon. Marine, dat in de nabij heid was, heeft een sloep naai de KW 222 uitgezet. De Agenor heeft later meege deeld dat de gehele bemanning zich in veiligheid bevindt op de Jaguar. De Jaguar heeft dit be vestigd. De KW 222 is nog goed drijvende, aldus de Jaguar. De sleepboot Titan uit IJmui- en zal daar vermoedelijk om streeks half elf aankomen. De Jaguar blijft zolang in de nabijheid. De schipper van de KW 222 heeft te kennen gegeven, dat hij weer aan boord van zijn schip wil. De Jaguar houdt de vissers boot in de zoeklichten. Parkeermeters leverden Amsterdam ruim 2 ton op De gemeente Amsterdam is in 1964 213.335,26 rijker gewor den door parkeergelden uit par keermeters. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van het college van B. en W. op vragen die gesteld zijn naar aanleiding van de ontwerp-begroting 1965. Controle op de parkeerschijfzone heeft de hoofdstad het afgelopen In de voorstad Lasalle van Montreal heeft zich maandag in een woonblok van drie verdiepin gen een enorme ontploffing voor gedaan. Uit het puin zijn tot nu toe zeven lijken gehaald. Veertig mensen zijn in ziekenhuizen op genomen. Het blok werd volko men verwoest. De kracht van de explosie was zo hevig, dat een huis op honderd meter afstand Op de foto: Een beeld van de enorme ravage. zwaar werd beschadigd. Men ver moedt dat er een gasbuis heeft gelekt. Een aangrenzend pand is in brand geraakt. Honderd brand weerlieden bestreden h°t vuur Honderden militairen en leden van de dienst bescherming bevol king hielpen bij het reddings werk. Men vreest dat zich nog verscheidene slachtoffers in het puin bevinden. Volgens iemand van de politie zijn al 28 doden gevonden. Er zijn 50 gewonden en honderd mensen worden nog vermist. Het wordt mogelijk geacht dat velen die als vermist te boek staan, naar vrienden of familie zijn gegaan. Er zijn veel kinderen onder de slachtoffers. Dinsdagochtend had men de verminkte lijken van 26 slacht offers geborgen, te weten 11 vol wassenen en 15 kinderen. Hoe veel personen nog worden ver mist kon niet worden vastge steld. den is onderweg naar de KW 222 jaar 50.000 gekost. Amsterdams metro-plan voor deel nog dit jaar ter tafel Nog dit jaar zal, zo wordt ver wacht, het bureau Stadsspoor weg een voorstel doen voor de aanleg van één van de lijnen van de deels ondergrondse, deels bovengrondse metro die Amster dam wil aanleggen. Dit merken B. en W. op in hun memorie van antwoord naar aanleiding van de ontwerp-begroting 1965 ge stelde vragen. RUDOLF HESS De Britse regering is bereid ten aanzien van de vraag wat gedaan moet worden met Rudolf Hess, de plaatsvervanger van Hitier, een menselijk standpunt in te nemen. Dit heeft minister Thomson naar aanleiding van desbetreffende vragen in het lagerhuis - meegedeeld. Rudolf Hess zit levenslang gevangen in Spandau. Onlangs deden berichten de ronde dat de 70-jarige Hess krankzinnig was geworden. Een ander lagerhuislid stelde Voor dat Hess zijn straf niet langer in afzondering zou doorbrengen. Minister Thomson ontkende dat de gevangene in een slechte lichamelijke en geestelijke toe stand zou verkeren. Hij krijgt zonodig voldoende medische ver zorging en zijn geval wordt voortdurend door de vier mo gendheden die voor de bewaking verantwoordelijk zijn, Engeland, Frankrijk, Rusland en de Ver enigde Staten, in het oog gehou den, zei Thomson. (Adv.) De 3-jarige Ella van Giersber- gen uit Papendrecht, die zon dagmiddag door het 17-jarige buurmeisje Johanna Marina K. mee uit wandelen werd genomen en sindsdien zoek was, is terecht dankzij een tip van een t.v.- kijker uit Dordrecht die de foto's van de kleuter en het meisje maandagavond na de nieuwsbe richten van acht uur op zijn scherm zag. De politie heeft ook een vriend van het 17-jarige meisje aangehouden. De twee zouden tijdens de wandeling ruzie hebben gekregen waarna het meisje, dat aan de moeder van Ella gevraagd had of deze mee mocht wandelen, met het kind verdween. Het 17-jarige meisje heeft gis ternacht aan de Papendrechtse politie het verhaal van haar ver dwijning verteld. Uit wat zij verklaarde bleek, dat zij zon dagmiddag omstreeks vier uur met de 3-jarige Ella van Giers- bergen, een buurmeisje, was gaan wandelen en dat toen haar 20-jarige verloofde J. T. uit Zevenbergen had ontmoet. Spoe dig kregen zij ruzie. Het meisje is daarop naar Dordrecht ge gaan. Daar ontmoette ze de 25- jarige W. van V. uit Zwijndrecht, die haar voorstelde naar Bra bant te gaan om carnaval te vie ren. Pogingen om een taxichauf feur ertoe te bewegen de 3-jari- ge Ella onder zijn hoede te nemen mislukten. Daarom werd het kind mee naar Brabant ge nomen, waar carnaval werd ge vierd. door ERNST MEISTER 104) „Nu jij", riep hij naar boven, „pak het touw, Fritz!" Zelf trok hij het, door enige jongens, strak. Fritz pakte het touw en gleed op zijn beurt naar beneden. Een maal op de grond rende hij weg zo hard hij kon, nog steeds bang voor de nijdig zoemende bijen zwerm. Jochem keek hem lachend na en inspecteerde zijn handen. „Daar mag ik wel varenkruid voor gebruiken", bromde hij, „dat neemt de pijn weg. Het ging een beetje erg hard". „Ik weet wat beters", hoorde hij een vrouwenstem zeggen en nu eerst zag hij de dame en de oude heer, wiens baard hem aan een foto herinnerde, waarop een man stond die zijn grootvader geweest moest zijn. Bijna had hij dan ook „opa" tegen hem ge zegd, maar de vreemde dame nam hem bij de arm en vroeg hem mee te gaan. Meneer Haid liet de speel plaats ontruimen en stuurde de kinderen naar het dorpsmeertje om te gaan zwemmen. Mismoe dig keek hij naar de bijenzwerm. Dat ontbrak er nog maar aan. Uitgerekend wanneer de hoogste baas op bezoek kwam! En nu die brutaliteit van Jochem weer, die zich met zijn zaken had bemoeid, hoewel de jongen kranig werk had verricht. „Waar is die bengel?", vroeg hij de onderwijzer. „Met de dame weggegaan." „Waarheen? Dat weet u na tuurlijk niet. U moet bij ons nog veel leren, meneer. Ook op kin deren passen, dat is net zo voor naam als het ABC. U moet maar eens oefenen met een zak vlooien. Zorg er in ieder geval voor dat onze buurman zijn bijen binnenhaalt. En vraag vijf, nee, zeven potten honing als schade vergoeding voor de uitgestane angst. Breng het meteen maar mee." Daarna liet hij de jonge leraar staan en liep Siebenöhrl, die Clara langzaam gevolgd was, na. „Excuus, meneer de voorzitter, maar dit stond werkelijk niet op het leerplan, dat was eenvoudig pech hebben." „O, maar alles ziet er hier toch prima uit, meneer," ant woordde Siebenöhrl. „Zeg, ik stel belang in die jongen, in die Jochem. Die wil ik nog wel even apart hebben. Hoe oud is die knaap?" „Twaalf jaar." „Ouders?" „De vader moet in het laatst van de oorlog gesneuveld zijn. De moeder heeft een paar jaar geleden een ongeluk gehad, on der een vallende boom terecht gekomen. Moeder en kind wa ren uit de Oostzone gevlucht." „Familie?" „Niet bekend, althans niet te vinden. Displaced person dus." „Juist, dank u." Op het ogenblik dat ze het ad ministratiegebouwtje passeerden kwam Clara, door Jochem ge volgd, er weer uit. „Kijk, daar hebben we onze mensenredder," riep Siebenöhrl vrolijk. „Kom eens hier, jongeman. Ik zie dat je er niet zonder kleerscheuren bent afgekomen. Doen je handen erg pijn?" Jochem verborg zijn verbon den handen achter zijn rug. „Het gaat wel, meneer," zei hij dap per. „Onderweg hebben die bijen me even te pakken geno men en het touw schuurde door mijn handen. Als ik Fritz was geweest. „Wat dan?" „Dan had ik de sprong ge waagd. Drie meter! Als je jezelf maar goed afzet, kan je niets ge beuren. Maar Fritz was bang. Je moet niet bang zijn." „Ben je dan nooit bang, Jo chem?" De jongen schudde het hoofd. „Wat heb je er aan om bang te zijn? Bang zijn dient nergens voor." „Wie heeft je dat verteld?" „Niemand, dat weet ik zo maar. Ik wil niet bang zijn." De administrateur trachtte door allerlei stiekeme wenken de jongen te bewegen wat eer biediger te zijn en betere ant woorden te geven. Hij was toch veel te vrijmoedig! De jongen scheen het niet te willen zien, daarom vond hij het nodig om in te grijpen. „Ik ge loof dat Jochem een beetje op- Diep in de nacht kwam het drietal terug. Van V. nam het meisje en het kind mee naar zijn ouderlijke woning. De vader van Van V. vertrouwde de zaak niet. 's Morgens ging hij naar de po litie. Toen hij, vergezeld van een rechercheur, terug kwam, bleken zijn zoon en de meisjes alweer op pad te zijn gegaan. Ze waren naar Rotterdam gelift en zwalk ten daar rond. 's Middags keer den ze naar Dordrecht terug en brachten een bezoek aan familie leden van Van V. Toen een politiebericht over de verdwijning van de meisjes via de televisie werd uitgezon den, herkende een man ze. Hij waarschuwde de politie van Pa pendrecht. Korte tijd later wer den het meisje en het kind aan gehouden. Johanna Maria K. verblijft thans in het politiebureau van Papendrecht. De kinderrechter zal moeten beslissen, wat er met haar moet gebeuren. Ook de 25- jarige Van V. is door de politie aangehouden. DE VREDESBEWEGING IN ZUID-VIETNAM De Zuidvietnamese beweging ter bescherming van de vrede en het geluk van het volk heeft zich in een boodschap tot de bevol king van het land gericht. Opper priester Titsj Kwang Lien, die de boodschap ondertekende, wijst er op dat de oorlog in Vietnam nu ai twintig jaar heeft geduurd en vele duizenden slachtoffers heeft geëist. Volgens hem moet de op lossing van het geschil worden overgelaten aan het volk van Zuid-Vietnam, dat geen satelliet wenst te worden van de Sowjet- Unie, noch van het Westers im perialisme of van communistisch China. Daarom doet een groep verstandige mannen, waaruit de vredesbeweging bestaat, een be roep op de regeringen van Hanoi en Saigon om de oorlog te beëin digen en zodoende tigpiiuizenden levens te redden, aldus„dè bood schap. - De Vietcong wordt verzócht zidh achter de 17e breedtegraad terug te trekken terwijl aan de Amerikanen wordt gevraagd het land te verlaten. Op China en de Sowj et-Unie wordt een beroep gedaan hun adviseurs uit Noord- Vietnam terug te laten komen. Een commissie moet worden samengesteld, die contacten legt tussen de Noord- en Zuidvietna mese leiders om te komen tot een vreedzame oplossing en de hereniging van Vietnam. gewonden is, meneer," zei hij verontschuldigend. „Ik ben helemaal niet opge wonden," verdedigde de jongen zich. „Mag ik nu gaan? Ik wil eens gaan kijken of Fritz het nu werkelijk overleefd heeft, haha!" „Wanneer meneer hier je niets te vragen heeft. „Ja, nog één vraag, kom je me eens opzoeken, Jochem?" „Wanneer ik mag van meneer Haid, dan graag, meneer." Jochem wilde hem een hand geven, maar trok die schielijk weer terug. Dat deed hem toch te veel pijn. Inplaats daarvan maakte hij een kleine buiging. „Ik dank u wel, dokter." zei hij en dan stormde hij de deur uit. Buiten stond Fritz te wach ten. „Kom," fluisterde Jochem, „het schijnt me niet erg pluis, jö. Daarbinnen is een heel groot beest, dat lijkt op mijn groot vader." „Een groot beest?" „Ezel, een deftige meneer, be doel ik." Fritz keek naar de verbonden handen. „Heb je je pijn gedaan?" „O, dat gaat wel weer over. Die dame was een dokter en die heeft mij verbonden. Ik hoop dat het morgen over is, anders kan ik niet handballen. Zeg, zitten die bijen nog in die boom? Ik wil wel eens zien hoe die imker ze eruit haalt." Ze hoorden beweging bij de deur en verscholen zich haastig achter een boom. „Zeg, daar gaat je grootvader. Die dame is misschien wel zijn dochter." „Zou hij een vrouw hebben?" „Als hij toch een dochter heeft?" „Ach ja, natuurlijk." „Domkop! Hoe oud ben je? Geloof je nog aan de ooievaar soms?" 'Wordt vervolgd.) Tijdens normale baggerwerk- zaamheden in het Noordzeeka naal, in de z-g. Velser kom bij de noordersluis, ongeveer ter hoog te van 't logiesschip „Arosa Sun" van de Hoogovens, is een Duitse magnetische mijn naar boven ge komen. Het scheepvaartverkeer werd tijdelijk stilgelegd. Dat ge beurde ook omstreeks half twee toen de mijnopruimingdienst van de koninklijke marine de mijn on schadelijk kwam maken. Het ge vaarlijke oorlogstuig werd opge baggerd door de baggermolen „J. P. B. I". De mijn is nog vol komen intact. Toen deze op de baggermolen lag mochten de schepen weer voorzichtig passe ren. Bij rijkswaterstaat veronder stelt men dat in dit gebied nog wel meer van deze, in 1940 door vliegtuigen uitgeworpen mijnen kunnen liggen. Sinds kwart vóór vijf gistermid dag ligt de scheepvaart op het Noordzeekanaal voor de tweede keer stil. Een kleine ploeg van de mijnopruimingsdienst van de koninklijke marine heeft gister middag eerst een inspectie gehou den aan boord van de baggermo len J. P. B. 1, waarop de magne tische mijn was gelegd. Het bleek dat de mijn flink beschadigd was, kennelijk door een klap van een baggerbak, vandaar dat de bombuis niet zonder meer verwij derd kon worden, maar uitge hakt moest worden, een karwei van meerdere uren. Teneinde het treinverkeer langs het Noordzeekanaal niet te stremmen en ook het wegver keer via de sluisroute niet op te houden, werd besloten de bag germolen te verslepen tot ooste lijk van Beverwijk. Om kwart vóór vijf werd het scheepvaartverkeer stop gezet en begon het gevaarlijke demon teren. De Wijkermeerweg werd voor alle verkeer gesloten zodat de rechtstreekse verbinding tus sen Beverwijk en Buitenhuizen tijdelijk buiten gebruik kwam. De opgebaggerde mijn, is een Engelse parachutemijn, waar van er volgens verhalen vier zou den zijn afgeworpen in de mei dagen van 1940. Vorig jaar werd ongeveer op dezelfde plaats ook zo'n mijn opgebaggerd. Of de an dere twee er nu nog liggen is niet zeker, omdat volgens een niet meer te controleren verhaal één van de mijnen destijds zou zijn geëxplodeerd, toen daar een schip passeerde. Poging in Amsterdam het doen drukken van Turkse rijbewijzen verijdeld De Vreemdelingendienst der Amsterdamse politie heeft dins dagochtend in de hoofdstad twee circa 35-jarige Turken gearres teerd, die bij een drukkerij aan de Prinsengracht een proeforder hadden geplaatst voor het druk ken van wat na onderzoek bleek Turkse rijbewijzen. De drukker vond het een vreem de opdracht. Het was een klein boekje met Turkse lettertekens Hij toog op onderzoek uit en ten slotte bleek, toen het stuk ver geleken werd met een origineel Turks rijbewijs, wat het voor een soort document zou moeten wor den. De twee Turken zijn afkomstig uit Duitsland, waar zij reeds een paar jaar werken. Met een auto zijn zij naar Nederland gekomen. De centrale recherche, afdeling zwendel en oplichting, heeft de zaak in onderzoek en zal met be hulp van een tolk de twee Tur ken, die weliswaar wat Duits spreken, grondig aan de tand voelen waarom zij hier rijbewij zen van hun land wilden laten drukken.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2