Drs. W. K. N. Schmelzer informateur Amerikaanse mariniers gaan in Zuid-Vietnam aan land Rajakowitsj schuldig Belgische socialisten: zeer grote belangstelling voor kabinetscrisis MINISTER BIESHEUVEL ANTWOORDT PREMIER TSJOE Veroordeeld tot twee en een half jaar gevangenisstraf Comtneniaar van minister Lans opsn brief HET WEER De veroordeling Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden ftankering bij abonnement; TERNE UZEN Directeur-Hoofdredacteur: L van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 3 MAART 1965 21e Jaargang - No. 6385 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. OOSTENRIJK EN DE E. E. G. De ministerraad van de E. E. G. heeft dinsdagmiddag over eenstemming bereikt over de basis, waarop met Oostenrijk zal worden onderhandeld over het verzoek van dit land voor een associatie. Het Oostenrijkse ver zoek om onderhandelingen da teert al van 1962 en werd ver nieuwd nadat de besprekingen tussen de zes en het verenigd koninkrijk over het Britse lid maatschap van de gemeenschap door het Franse veto in januari 1963 waren mislukt. Mislukte Amerikaanse lancering Dinsdag is een poging mislukt om vanaf de basis Cape Kenne dy een model van een Surveyor- ruimtevoertuig te lanceren op een traject dat overeenkomt met de baan van een maanschot. De Atlas-centaur-raket waar mee het ruimtevoertuig omhoog \yerd gestuwd, explodeerde. Amerikaanse mariniers, die be horen tot een bataljon dat zich aan boord van de zevende Ame rikaanse vloot bevindt, zullen donderdag bij de havenstad Da Nang aan land worden gezet, zo is dinsdag in doorgaans betrouw bare kritgen gezegd. Bij Da Nang bevindt zich een grote Amerikaanse straalvlieg tuig- en raketbasis. De mariniers, die afkomstig zijn van bases in Okinawa, zul len worden gebruikt voor de statische defensie van Ameri- Het kabinet der Koningin heeft gisteravond meegedeeld: „Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmiddag ten paleize Huis ten Bosch de minister van staat dr. L. J. M. Beel ontvangen. Vervolgens heeft de Koningin drs. W. K. N. Schmelzer, voorzitter van de Twee de Kamerfractie van de katholieke volkspartij, ontvangen en hem verzocht een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden om te ge raken tot een spoedige oplossing van het in het kabinet Marijnen gerezen geschilpunt." Drs. Schmelzer is 43 jaar. Hij studeerde economische en sociale wetenschappen aan de katholieke economische hogeschool in Til burg. Van 1947—1950 was hij werkzaam bij Unilever N.V. Van 1950 tot 1956 werkte drs. Schmel zer bij het departement van eco nomische zaken, sedert 1952 als hoofd van de afdeling Europese gemeenschap voor kolen en staal. Daarna was hij staatssecretaris van binnenlandse zaken, bezits vorming en publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en algemene zaken. Hij maakte deel uit van de Tweede Kamer van 20 maart tot en met 18 mei 1959 en daarna sedert juli 1963. Na de kabinets formatie in 1963 is hij dr. De Kort opgevolgd als fractieleider van de K.V.P. in de Tweede Ka mer. Het socialistische partij-orgaan in België, de Volksgazet, vraagt zich of men in Nederland thans zal overgaan tot de meest stabie le regering: een kabinet dat steunt op de K.V.P. en de P.v-d.A. In een hoofdartikel in het blad, waarvan de vice-voorzitter van de Belgische socialistische partij, J. van Eynde, hoofdredacteur is, wordt de crisis in ons land ge weten aan de liberalen, die zoals overal in dienst staan en gedre ven worden door privé-belangen en financiële machten. Het blad verzet zich krachtig tegen reclame in televisie en schrijft, dat bij de vorming van de nieuwe regering veel zal af hangen van de manier, waarop in de komende dagen en weken door de K.V.P. en P.v.d.A. wordt gemanoeuvreerd. Een merkwaardig gevolg van een kabinet met socialistische deelname zou zijn, dat in de drie Benelux-Ianden gelijkgerichte regeringen aan het bewind zou den zijn- Vanzelfsprekend zou dit niet alle moeilijkheden en me ningsverschillen uitschakelen. DE MAZELEN IN TURKIJE De liga van Rode-Kruisver enigingen heeft een beroep ge daan op de Rode-Kruisorgani saties van Nederland, Zwitser land, de Sowjet-Unie en Canada om een bepaald bloedpreparaat te leveren ter bestrijding van de mazelen-epidemie in Turkije. Volgens de liga heeft de epi demie reeds minstens 241 kin deren het leven gekost en ver keren 5.000 kinderen in gevaar. De immigratie in Engeland Het Britse lagerhuis heeft dinsdag met 261 tegen 162 stem men een wetsontwerp verwor pen tot beperking van de immi gratie in het land. Het wetsont werp was ingediend door het conservatieve lid sir Cyril Os borne, die een felle campagne heeft gevoerd tegen de immigra tie vso in Engeland. Doch wanneer België, Nederland en Luxemburg politiek op een gemene noemer konden worden gebracht zou dat toch een groot aantal zaken vergemakkelijken. En daarom volgen wij de ont wikkeling bij onze noorderburen met zeer grote belangstelling. Dr. A. Vondeling (links), frac tievoorzitter van de P. v. d. A., in gesprek met drs. W. K. N. Schmelzer, fractievoorzitter van de K. V. P. De Nederlandse regering heeft het voorstel van de minister president van de Chinese volks republiek, Tsjoe En Lai, tot bij- eenroeping van een topconferen tie van alle landen ter wereld over kernwapens van de hand gewezen. In een door de vice-minister president, mr. B. W. Biesheuvel, getekende brief van 22 januari wordt gezegd dat de Nederlandse regering niet gelooft dat een der gelijke topconferentie een ge schikt forum voor ontwapenings besprekingen zou zijn. Zij meent dat conferenties van beperk ter omvang, zoals de ontwape ningsconferentie van de achttien landen te Genève, meer uitzicht op positieve resultaten bieden. Het antwoord van minister Biesheuvel is door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, ter kennis van de tweede kamer gebracht. Tsjoe had in 'n nota van 17 okt. melding gemaakt van de eer ste Chinese kernontploffing op 16 oktober. Tevens" was in die nota een voorstel vervat tot bij— eenroeping van een topconferen tie van alle landen ter wereld met als doel een algehele uitban- niijg en vernietiging van kern wapens. De Nederlandse regering is van opvatting dat onderhandelin gen over nucleaire ontwapening dienen plaats te vinden. De Nederlandse regering heeft tot haar ernstige teleurstelling geconstateerd dat de Chinese re publiek heeft besloten een kern explosie ten uitvoer te brengen, en zulks te meer omdat dit be sluit werd genomen na de in werkingtreding van het verdrag van Moskou tot het verbieden van proefnemingen met kernwa pens in de dampkring, in de kos mische ruimte en onder water, aldus het Nederlandse antwoord aan premier Tsjoe. De jury van de Weense arron dissementsrechtbank heeft de voormalige SS-Ieifler dr. Erich Rajakowitsj schuldig verklaard, aan daden en nalatigheden die leven, welzijn en vrijheid van drie en tachtig Nederlandse Jo den in gevaar hebben gebracht. Twee en tachtig van hen stier ven als gevolg daarvan ln het vernietigingskamp Auschwitz. Rajakowitsj werd tot twee en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Bij de motivering van het von nis legde de rechtbank er de na druk op, dat Rajakowitsj bij het op gang brengen van de depor tatie uit kwaardaardigheid had gehandeld en wel zo, dat het le ven van de Joodse Nederlanders bedreigd werd en dat zij later om het leven werden gebracht. Vijf leden van de jury spraken het schuldig uit, twee achtten Rajakowitsj niet schuldig en een jurylid achtte hem onder voor behoud schuldig. De jury was verder eenstemmig van oordeel dat Rajakowitsj niet rechtstreeks medeschuldig was door uitlok king aan de moord op de 83 Ne derlandse Joden. De tijd dat de beklaagde sinds aprjl J963 in voorarrest heeft gezeten zal van de straf afgetrokken worden. De gevangenisstraf is door en kele maatregelen verzwaard. Zo zal Rajakowitsj op een hard bed moeten slapen en elk kwartaal een dag moeten vasten en een dag in het donker moeten door bréngen. Rajakowitsj heeft een verzoek tot nietigverklaring van het von nis ingediend. De officier van justitie is in hoger beroep ge- jjnan. Het feit, dat Rajakowitsj zich bij de autoriteiten in Wenen ge meld heeft, werd door de recht bank gezien ais een grond ter vermindering van de strafmaat. De 59-jarige Rajakowitsj zou hoofd zijn geweest van de spe ciale afdeling voor Joden in Ne derland. Hij is ervan beschuldigd dat hij een telegram heeft ver stuurd, waarin de evacuatie van Joodse Nederlanders uit Frank rijk werd bevolen. Enkele dagen later werden toen 83 Nederland se Joden van het concentratie kamp Drancy bij Parijs naar Auschwitz gebracht. Rajakowitsj heeft tijdens het proces ontkend dat hij het be wuste telegram heeft opgesteld of getekend. Hij stelde ook, dat er al Nederlandse Joden uit Frankrijk waren weggehaald voordat dit telegram werd ver zonden, Rajakowitsj werd op 17 april 1963 gearresteerd. Als het vonnis gehandhaafd wordt, zal hij dus nog maar ongeveer acht maan den in de gevangenis moeten doorbrengen. De openbare aanklager, dh. Kovacs, heeft dinsdag in Wenen het proces tegen Rajakowitsj een van de moeilijkste sinds het ein de van de oorlog genoemd. Ge tuigen waren er niet en de be wijsvoering moest op documen ten berusten. Niettemin had een duidelijke meerderheid van de jury de beklaagde schuldig be vonden. Dr. Kovacs is in hoger beroep gegaan omdat hij de straf te licht vindt. Nederlandse waarne mers bij het proces hebben als hun mening te kennen gegeven, dat beklaagde in Nederland op grond van het beschikbare be wijsmateriaal ongeveer 15 jaar zou hebben gekregen. Dr. L. de Jong, directeur van het rijksinstituut voor oorlogs documentatie in Amsterdam, heeft dinsdag na de bekendma king van het vonnis over Rajako witsj tegenover het A.N.P. ver klaard dat hij over het feit van de schuldigverklaring op zichzelf bijzonder verheugd is. Dr. De Jong geloofde dat dit in zeer ruime mate te danken is ge weest aan de moeite die de we tenschappelijke medewerker van het instituut, de heer B. A. Sijes, zich heeft gegeven. „Over het vonnis als zodanig ben ik echter bitter teleurgesteld", aldus de heer De Jong. Nederlands vrachtschip neemt Zweeds vrachtschip op sleeptouw Het Nederlandse vrachtschip „Van Cloon" van de K.P.M. heeft de Zweedse vrachtboot „Lake Ontario" op sleeptouw genomen dat door brand is geteisterd toen zij zich op 400 km afstand van Nieuw-Caledonië in bet-widen van de Stille Oceaan bevond. Het Zweedse schip, met een be manning van 42 man, had ge seind, dat er brand aan boord was uitgebroken en dat onmid dellijk hulp nodig was. De „Van Cloon" en twee Franse schepen spoedden zich daarop naar de Zweed. De „Lake Ontario" zal naar Sydney gesleept worden, een af stand van 1450 km. Het meren deel van de bemanning, waaron der zich geen gewonden zou den bevinden, zal door één der genoemde Franse schepen aan boord genomen worden. De „Lake Ontario" was van Brisbane op weg naar de Ameri kaanse oostkust met een lading bevroren vlees. N. V. V.-secretaris in ziekenhuis opgenomen De heer W. F. van Tilburg, secretaris van het N. V. V. en speciaal belast met internatio nale aangelegenheden, is maan dagavond na een hartaanval in zijn woning te Bussum, opgeno men in de Majellastichting al daar. Zijn toestand kan, de om standigheden in aanmerking ge nomen, redelijk worden ge noemd. Volgens zijn arts zal hij voorlopig zes weken in het zie kenhuis moeten verblijven en daarna tenminste eenzelfde pe riode rust moeten houden. kaanse installaties in Zuid-Viet nam. De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defen sie te Washington ontkende dins dag dat de Verenigde Staten voorbereidingen zouden treffen voor het zenden van een bataljon mariniers naar Zuid-Vietnam. De geruchten wilden dat een derge lijk bataljon bij de grens met Noord-Vietnam communistische militairen en hulpmateriaal voor de Viet-cong zou moeten tegen houden. De woordvoerder zei dat het evenmin juist is dat een bataljon Amerikaanse militaire politie ten zuiden van de 17de breedtegraad zou worden gelegerd. NIEUWE LUCHTAANVAL OP NOORD-VIETNAM. 160 Amerikaanse en Zuidviet- namese vliegtuigen hebben bij de twee luchtaanvallen van gisteren on Noordvietnamese militaire in stallaties 180 tot 190 ton bommen uitgeworpen, zo is van Ameri kaanse zijde bekend gemaakt. Rij de eerste aanval op Xom Bong, waren 100 toestellen be trokken die 120 ton bommen heb ben uitgeworpen. Twee Amerikaanse vliegtuigen en één Zuidvietnaees toestel wer den door Noordvietnamees lucht afweergeschut neergeschoten. Een woordvoerder van de Ame rikaanse luchtmacht noemde de aanvallen de belangrijkste die tot nog toe op Noord-Vietnam zijn uitgevoerd. De Amerikaans-Zuidvietname- se bekendmaking wordt besloten met de opmerking dat „de rege ringen van de Zuidvietnamese republiek en de Verenigde Staten uitbreiding van het conflict ho pen te vermijden, maar verplicht zijn Hanoi duidelijk te doen be grijpen dat Noord-Vietnam volle dig verantwoordelijk zal worden geacht voor de voortzetting van de agressie tegen Zuid-Vietnam. De laatste vergeldingsaanval op Noord-Vietnam, die werd uit gevoerd met steun van Ameri kaanse vliegtuigen, had plaats op 11 februari. Honderd vliegtuigen van de Amerikaanse zevende vloot vielen toen doelen in het gebied van Tsjahn Hoa aan. Diezelfde dag bombardeerden 28 Zuidvietnamese toestellen, ge steund door Amerikaanse jagers, het gebied van Thanh Hoa. De eerste vergeldingsaanval had plaats op 7 februari toen Dong Hoi werd aangevallen. Het feit dat onlangs ten noord oosten van Saigon een Noordviet namees vrachtschip was ontdekt was een nieow bewijs van Noord vietnamese agressie geweest, al dus de Amerikaanse woordvoer der. AMERIKAAN SE VERLIEZEN. De correspondent van „Tass" in Hanoi meldt dat er dinsdag in het gebied van Kwang Khe 7 tot 11 Amerikaanse vliegtuigen door de Nocrdvietnamezen zijn neer- gehaaid. In het gebied van Dong Hoi hadden de Amerikanen drie toestellen verloren. Minister mr. J. Luns heeft in commentaar op de open brief van een aantal vooraanstaande Nederlanders over de Neder landse Europese politiek de vol gende verklaring afgelegd: „Ik heb met bijzondere waar dering kennis genomen van de inhoud van de door vele voor aanstaande Nederlanders onder tekende open brief betreffende de gewichtige problemen waar voor Nederland zich ten aan zien van de Europese en Atlan tische samenwerking ziet gesteld. Ik acht het van groot belang dat op deze wijze uiting is ge geven aan de in brede kring levende overtuiging, dat het stre ven van de Nederlandse rege ring gericht dient te blijven op de verwezenlijking van de be ginselen en doelstellingen, die sedert vele jaren het beleid van Nederland te dien aanzien heb ben bepaald. Terecht wordt in deze brief gewezen op de vitale belangen, welke betrokken zijn bij de op bouw van een open democratisch geïntegreerd Europa in nauwe samenhang met de verdere ont wikkeling van de Atlantische samenwerking. Ik wil niet verhelen dat de in de brief aangeduide gevaren, welke de gezonde ontwikkeling van de Europese eenwording en Atlantische samenwerking be dreigen, ook mij zorgen baren. Ik ben erkentelijk voor de duidelijke uitspraak van deze groep eminente Nederlanders, waarmede een waardevolle steun wordt geboden aan het beleid, dat de regering in overeenstem ming met het parlement tot dus ver heeft gevolgd." SNEEUW Het noorden en westen van W.- Duitsland zijn dinsdag door een dikke laag sneeuw bedekt. Dui zenden arbeiders zijn ingezet om de belangrijkste wegen berijdbaar te houden. Het zuidwesten van het land is eveneens onderge sneeuwd. In het Middelgebergte zijn enige plaatsen van de buiten wereld afgesloten. Op de Feld. berg in het Zwarte Woud is de laag twee meter dik. In Slees- wijk-Holstein zijn meer dan dui zend arbeiders hard aan het werk met meer dan 300 voertuigen, om het doorgaande verkeer van noord naar zuid mogelijk te ma ken. INITIATIEF-TITO INZAKE VIETNAMESE CRISIS. President Tito adht een geza menlijk optreden van de rege ringsleiders der niet-gebonden naties noodzakelijk om te komen tot een uitweg uit de crisis it1 Vietnam. Tito verklaart dit in een bood schap aan president Ben Bella van Algerië, waarin hij een der gelijk optreden voorstelt. COMMUNISTISCHE TERREUR. In een Zuidvietnamees-Ameri- kaanse bekendmaking werd ge zegd dat de ontdekking van het vrachtschip met wapens beves tigde dat Noord-Vietnam zowel over land als over zee grote hoe veelheden wapens naar Zuid- Vietnam zendt. Er worden twee voorbeelden van communistische terreur van de laatste tijd ge noemd: ontvoering van 139 bur gers uit gehuchten en de aanval op 22 februari op een autobus in de provincie Binh Dinh, waarbij de negen passagiers werden ge dood. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-31'.'8 O DROOG WEER Een depressie die dinsdag over de Alpen trok veroorzaakte in onze streken een koude noord oostelijke wind. Op de nadering van een rug van hoge luchtdruk begon de wind in de avond even wel af te nemen terwijl boven dien flinke opklaringen zioh van het noorden uit over onze stre ken begonnen uit te breiden. Daarbij gingen de temperaturen flink omlaag. Dinsdagavond om negen uur vroor het op verschil lende plaatsen al 5 graden. Een depressie die van IJsland in de richting van Ierland trok, zal vandaag in onze streken de wind zwak tot matig uit zuidelij ke richtingen doen waaien. Er zullen later ook wel weer wol kenvelden komen binnendrijven, maar neerslag wordt nog niet verwacht. De temperaturen zul len na een aanvankelijk koude ochtend tot om het vriespunt op lopen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Minder wind Opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind draaiend naar zui delijke richtingen. In de ochtend matige tot lichte vorst, in de mid dag temperaturen om het vries punt. WOENSDAG 3 MAART v.m. n.m. Breskens 2.01 2.29 Terneuzen 2.36 3.04 Hansweert 3.16 3.44 Walsoorden 3.26 3.54 DONDERDAG 4 MAART v.m. n.m. Breskens 2.35 3.03 Terneuzen 3.10 3.38 Hansweert 3.50 4.18 Walsoorden 4.00 4.28 ZON MAAN op onder op onder Maart 3 7.22 18.23 7.5S 18.22 5 7.18 18.27 8.31 20.50 6 7.15 18.28 8.46 22.05 7 7.13 18.30 8.03 23L2*

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1