De legging van aardgasleidingen Arts zet inbreker klem Mario Basiiani als heldentenor gelanceerd Mannaert Ternenzen NIET ZELF VOOR POLITIE SPELEN WRAAKZUCHT VAN EEN OUDE MAN Ondermijnde zijn huis met granaten VRIJE VESTIGING IN DE E.E.G. Taxickaiffesr wordt operazanger DE MARKT MS WILLIG Kies: Sortering - kwaliteit - service VOOR DE AANKOOP VAN UW BROMFIETS NAAR MAINAERT Pagina 5 DAN MAAR - NA AFLOOP TAXICHAUFFEUR ALS HELDENTENOR Wij hebben bromfietsen vanaf 398,tot 998,— Maandag 1 dinsdag 2 maart 1965 DE VRTJE ZEEUW Het is gebleken dat na het leg gen van de hoofdaardgasleidin- gen in 1964, de werkstrook niet overal is afgeleverd op de wijze zoals de gasunie zioh had voor gesteld. De gasunie zal nu alle door haar gebruikte gronden weer in een zo goed mogelijke cultuur toestand brengen. De gasunie heeft aan de stichting bodem- kartering te Wageningen ge- Zeven jeugdige inbrekers "vraagd een grondig onderzoek in te stellen op alle traces, waar een buisleiding van meer dan 60 cm diameter is aangelegd. De adviezen van deze stichting zullen door de gasunie worden doorgegeven aan de cultuurmaat schappijen met de opdracht over eenkomstig deze adviezen op de gepakt De Rotterdamse politie heeft met de arrestatie van zeven in de Maasstad woonachtige jonge lui, in de leeftijdsgroep van zes tien tot negentien jaar, een goede vangst gedaan. De jongens, allen loswerkman en bekenden van de politie, hebben het afgelopen jaar in Rotterdam en omgeving ongeveer honderd inbraken en diefstallen gepleegd, voorname lijk in loodsen en fabrieken. Zij stalen o.m. bromfietsen, brom fietsonderdelen en gereedschap pen. De politie schat de waarde van de gestolen goederen en de bij de inbraken aangerichte schade op vele duizenden gul dens. V erkeersongeluk Zaterdagmiddag is de 42-jarige vertegenwoordiger A. Martens uit Herten overleden tengevolge van de verwondingen die hij bij een verkeersongeluk had opge lopen. De heer Martens was vrijdag nacht met zijn auto op de Eind- hovenseweg bij Weert na een slippartij frontaal tegen een te gemoetkomende auto, bestuurd door Van der H., uit Eindhoven, gebotst. De 28-jarige Van der H. werd licht gewond. leggen van de hoofdaardgaslei- dingen in 1964 de werkstrook niet overal is afgeleverd op de wijze zoals de Gasunie zich had voorgesteld. In het overleg met het Landbouwschap heeft de Gasunie zich bereid verklaard al het mogelijke te doen om te bewerkstelligen dat de door daarvoor in aanmerking komen- haar gebruikte gronden in een de komende percelen alsnog be-1 werkingen uit te voeren. De cul tuurmaatschappij zal met de be trokken grondgebruikers tevoren overleg plegen. De door deze werkzaamheden veroorzaakte schade is ten volle voor rekening van de gasunie. De schade aan de gewassen zal wor den verrekend naar de daarvoor geldende normen per gewas en per vierkante meter. De gasunie meent dat in over leg met het landbouwschap voor 1965 en volgende jaren een be vredigend systeem voor de op levering van gebruikte gronden kan worden bereikt. SCHADF DOOR HET LEGGEN VAN AARDGASLEIDINGEN De Gasunie heeft in overleg met het Landbouwschap een aan tal maatregelen genomen om niet goed herstelde schade aan landbouwgronden bij het leggen van de hoofdgasleidingen alsnog zo goed mogelijk te herstellen. De Gasunie versterkt daarover het volgende communique „Het is gebleken dat na het zo goed mogelijke cultuur toe stand worden gebracht. Tenein de over de vereiste gegevens te kunnen beschikken heeft de Gasunie aan de stichting bodem- kartering ie Wageningen ge vraagd een onderzoek in te stel len op alles tracéês, waar een buisleiding van meer dan 60 cm diameter is aangelegd. De adviezen zullen worden doorgegeven aan de cultuurmaat schappijen met de opdracht over eenkomstig deze adviezen op.de daarvoor in aanmerking komen de percelen alsnog bewerkingen uit te voeren. De cultuurmaat schappij zal met de betrokken grondgebruikers tevoren over leg plegen. De door deze werkzaamheden veroorzaakte schade is voor rekening van de Gasunie. De schade aan de gewassen zal wor den verrekend naar de daarvoor geldende normen per gewas en ner vierkante meter. De Gas unie heeft het volste vertrouwen, dat in overleg met het Land bouwschap voor 1965 en volgen de jaren een bevredigend sy steem voor de oplevering van gebruikte gronden kan worden bereikt." De officier van justitie in Dor--.te dwingen. Hij had hem een Jong gezin dakloos door brand Een kachel, die niet afgeslo ten werd en daardoor roodgloei end ging staan, was de oorzaak van een felle, nachtelijke brand in het huis Nieuwe Sligtestraat 5 in Almelo, bewoond door de 21-jarige heer G. Th. J. Kok met zijn vrouw en hun vier weken oude baby. Er waren luiers om de kachel gehangen, die vlam vatten. Om één uur vrijdagnacht werd het gezin gewekt door een hevig geknetter. De woonkamer was toen al één vuurzee. Door een zijraam stelde het jonge gezin, dat de woning kort geleden voor 3 20.000 had gekocht, zich in vei ligheid. Van de inboedel, die een waarde van 10.000 zou ver tegenwoordigen, kon niets wor den gered. De woning brandde geheel uit, Het.'g'êAh was tegen brand schade verzekerd. V erkeersongeval De 46-jarige mevrouw J. M. C. Hagenvan den Bos uit Den Haag is vrijdagavond bij een ongeluk in de Charlotte de Bour bonstraat in haar woonplaats om het leven gekomen. Mevr. Hagen reed op de fiets langs een ge parkeerde personenauto, waar van de bestuurder op dat mo ment het portier aan de straat zijde ten dele opende. Het is nog niet bekend, of ze is geschrok ken, dan wel door het portier werd geraakt. Ze viel echter op de rijbaan en werd overreden door een vrachtwagen. Dodelijk ongeval Omstreeks half tien vrijdag avond is de 33-jarige gehuwde arbeider J. Antema uit Heiliger- lee met zijn bromfiets bij het oversteken van de rijksweg Gro- ningen-Nieuwerschans door een personenauto aangereden. De man werd zó ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis in Winschoten is overleden. Na verkeersongeluk overleden Donderdagavond is in het zie kenhuis te Groenlo de 36-jarige winkelier W. G. Timmen uit Eibergen overleden aan de ver wondingen die hij opliep toen hij in de nacht van 17 op 18 februari tussen Groenlo en Eibergen met zijn auto tegen een boom reed. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Buurman grijpt inbreker juwelierszaak „Ik wou het beter doen dan die moffen op de Heiligeniweg," zo reageerde in de nacht van zaterdag op zondag de 63-jarige Amsterdammer P. N. toen hij kort na een inbraak in een juwe lierszaak in de Kalverstraat werd gearresteerd. :N. die geen beroep uitoefent en onder invloed van alcohol verkeerde, sloeg met een stuk trottoirtegel de ruit van de deur van de juwelierszaak in. Hij stapte door het gat naar binnen en sloeg daar de ruit, die de etalage van de winkelruimte scheldt, stuk. Hij deed een greep en wilde zich met acht horloges ter waarde van ƒ13.000 uit de voeten maken. De heer D. Visser die naast de juwelierszaak woont, had onder tussen echter gehoord hoe de alarminstallatie in werking trad. Terwijl zijn echtgenote de politie waarschuwde was hij naar de winkel gelopen. Hij zag kans N. vast te houden tot de politie ar riveerde. N.. een oude bekende van de politie, was op 29 januari voor waardelijk in vrijheid gesteld. drecht heeft bevestiging van de straf geëist (250 gulden) die de kantonrechter had opgelegd aan een automobilist die een mede weggebruiker tot stoppen had gedwongen die hem had gehin derd. De officier vond dit niet toelaatbaar, niet alleen omdat hij het zoals hij het uitdrukte grie zelig vond iemand op een druk ke rijksweg tot stoppen te dwin gen, maar bovendien omdat niet iedereen voor politie-agent mag spelen. De officier vond boven dien de wijze waarop de terecht staande automobilist een ander gedwongen had te stoppen van dien aard, dat hij, als een po litieambtenaar dat zo had ge daan, hij deze ook voor de recht bank zou hebben gedaagd. De verdediger betoogde, aan de hand van verschillende wets artikelen, dat het niet ontoelaat baar mag worden geacht, dat een burger optreedt als een andere weggebruiker een reeks van ernstige overtredingen begaat. Dit was volgens hem het geval geweest. Zijn cliënt was door de andere automobilist op een ge vaarlijke wijze dwars gezeten. Hij had hem verhinderd in te halen door telkens zijn snelheid té verhogen en zo af en toe naar links uit te halen. Toen de ge plaagde automobilist eindelijk voorbij had gekund had hij zijn stuur plotseling naar rechts ge gooid om de piraat tot stoppen klap gegeven. Bij zijn manoeu vre zou hij echter een achter hem rijdende automobilist op zijn beurt in gevaar hebben ge bracht. De kantonrechter had beide weggebruikers veroordeeld tot 250 gulden boete, subsidair 50 dagen en 6 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De offi cier van justitie eiste tegen de in hoger beroep gegane automobi list bevestiging van hét vonnis van de kantonrechter. Uitspraak vrijdag 13 maart. (Adv.) NEDERLANDSE TOERISME NAAR BELGIE NEEMT TOE Steeds meer Nederlanders brengen hun vakantie of een deel er van in België door. Uit gege vens van het Belgische ver keersbureau blijkt dat in de pe riode van januari tot augustus van het vorige jaar 848.000 „Ne derlandse overnachtingen" in België geboekt werden. In het jaar daarvoor waren het er 689.000. Vorig jaar is het aantal dus met 23 procent toegenomen. Dat het kamperen zich in een steeds grotere belangstelling verheugt blijkt uit de toeneming van het aantal „kampeerover- nachtingen". Dat aantal lag 36 procent hoger dan in de over eenkomstige periode van 1963. De overnachtingen in hotels en pen sions namen toe met tien pro cent. Ook in 1965 verwacht België weer veel Nederlandse toeristen speciaal ook omdat in 1965 de 150ste verjaardag van de slag bij Waterloo valt. Ter gelegenheid daarvan is er van 15 maart tot 15 oktober op initiatief van de Britse regering in het Wel lingtonmuseum in Waterloo een expositie waarop alle fasen van de slag van 1815 aanschouwelijk zullen worden voorgesteld. Ook nog andere tentoonstellingen worden er ter gelegenheid van dit feit gehouden. Een Utrechtse arts, de 64-ja rige dr. F. J. P. Dom, heeft zon dagnacht een inbreker aan de politie overgeleverd, nadat hij de man een half uur in bedang had gehoudenmet de deur van zijn spreekkamer. De 34-jarige inbreker, een los werkman uit Utrecht, was met een „collega" het doktershuis aan het Hieronymusplein bin nengedrongen door een open staand slaapkamerraam op de tweede etage. Dat raam hadden De wraakzucht van een oude man heeft drie jaar na zijn dood nog granaten laten exploderen. De helse machines waren be stemd voor de vrouw en de doch ter van Leon Dulaceen bewoner van het dorp Ardiege in het Franse departement Haute Ga ronne die in 1962 op 10-jarige leeftijd overleed. Dulac had uit verbittering over het feit, dat zijn vrouw en doch ter hem enkele jaren vóór zijn dood hadden verlaten, het huis letterlijk geheel ondermijnd. Dit bleek voor het eerst in 1963 toen twee ambtenaren in het huis van Dulac inventaris kwamen opmaken. Al spoedig ontploften twee helse machines waardoor beiden ernstige ver wondingen opliepen. Sindsdien waagde niemand het de woning te betreden, totdat dezer dagen twee leden van de mijnoprui- mingsdienst uit Parijs overkwa men om de zaak vakkundig aan te pakken. Behoedzaam onderzochten zij de tuin en enkele schuren, waar bij zij alleen een vernuftig aan gebrachte val in de vorm van enkele scherp gestelde granaten vonden in de auto van de over ledene. Nadat zij deze klip had den omzeild betraden zij het huis. Ondanks alle voorzichtig heid werden zij toch nog bijna het slachtoffer van de oude Dulac. Deze had in een kamer tje een koffer neergezet op een losliggende plank en op de kof fer een klokje met daarin twee granaten, die ontploften zodra de twee deskundigen het vertrek binnenkwamen. Door zich direkt op de grond te werpen bleven zij ongedeerd. Daarna vonden zij nog ettelijke granaten en een verdachte koffer, die zij later op een open terrein lieten springen. Men hoopt dat de mijnoprui- mingsdienst geen enkele proef van Dulacs merkwaardige hobby over het hoofd heeft gezien. ze bereikt via een klimpartij door de dakgoot. De arts en z'n vrouw kwamen om ongeveer half één 's nachts thuis. Mevrouw Dom liep met een door naar de slaapkamer die ze in grote wanorde aantrof. Ze rende naar beneden om haar man te waarschuwen. Dokter Dom echter was even zijn spreekka mer binnengegaan. Hij zag daar tot zijn stomme verbazing lang zaam de verbindingsdeur met de wachtkamer opengaan. Toen er even later een hand om de hoek gestoken werd aarzelde de dok ter geen moment. Hij drukte de deur zo stevig dicht dat de in breker met z'n hand volledig klem kwam te zitten. Een half uur later, toen de inmiddels door mevrouw gewaarschuwde politie arriveerde kon die de inbreker zo inrekenen. Inmiddels was de tweede in breker ontvlucht. Achteraf bleek dat hij zich in de slaapkamer had bevonden, maar zich daar had weten te verbergen toen me vrouw Dom de slaapkamer bin nenkwam. Toen ze naar beneden ging om haar man te waarschu wen, heeft de tweede inbreker de slaapkamerdeur op slot gedaan en hij is weer via het raam en de dakgoot verdwenen. De re cherche rekent er echter op hem snel te kunnen aanhouden. Beide inbrekers zijn kennelijk vroegtijdig in hun werk gestoord, want in het doktershuis wordt niets gemist. Westduitse deskundigen verlaten Tanzania Meer dan zestig Westduitse marine- en luchtmachtinstruc teurs hebben zaterdag Tanzania verlaten, nu de bondsrepubliek de militaire hulp aan dat land heeft gestaakt omdat er een con sulaat van Oost-Duitsland is ge opend. Wat hem vijftien ronden lang niet was gelukt, daar in slaagde Ian Macdonald, een Schotse emigrant, on middellijk na afloop van het gevecht om de vakante Australische leeltergeioicht titel, wel: hij sloeg zijn te genstander, dè in Italië ge-' boren Carmen Rotolo, knock out. Macdonald wond zich over zijn puntennederlaag zo op, dat hij na vijfenveertig minuten boksen zijn tegen stander opnieuw te lijf ging en hem met een link se op de kin voor tien tel len neerhaalde. Helpers van beide boksers moesten ijlings de ring in klimmen om Macdonald van zijn slachtoffer af te halen. De E. E. G.-commissie inzake vrije vestiging heeft in een publi- katie in Brussel vijf grondslagen opgesomd welke volgens haar aan een politiek van vrije vesti ging in de Europese economische gemeenschap ten grondslag zou den moeten liggen. Dit zijn: 1. De vrije vestiging is een grondrecht van de werknemers en hun gezin. 2. De overplaatsing van ar beidskrachten moet niet onder economische dwang geschieden maar de werknemer een verbe tering van zijn levens- en arbeidsomstandigheden mogelijk maken. 3. De maatregelen voor vrije vestiging moeten in het kader van een economisch uitgewogen ontwikkelingspolitiek ingepast worden. 4. Ter opheffing van de nog in het E. E. G.-gebied bestaande werkloosheid moeten alle ge paste maatregelen voor het scheppen van werkgelegenheid genomen worden. In Pulchri Studio in Den Haag is vrijdagavond voor een select gehoor de heldentenor Mario Bastiani gelanceerd door zijn leermeesteres, de zangpedagoge Dany Zonewa, die de 36-jarige Hagenaar heeft „ontdekt". In de Louis Quinze-zaal van Pulchri heeft hij, begeleid dooi de Bulgaarse zangeres en pia niste Sonja Zenowa, de Calaf uit Turandot van Puccini en een gedeelte van de Radamas-rol uit Aida van Verdi gezongen. gen". De angst maakte plaats voor verbazing over het verbor gen talent van Mario. „Zij is mijn beul. Een aardige knappe vrouw, maar als het er op aankomt, is ze keihard. Ik zag er eerst niet zoveel in, maar ik weet nu beter", was zijn com mentaar. Op advies van zijn leermeeste res gaf hij zijn baantje als amb tenaar bij een verzekeringsmaat schappij er aan om taxichauf feur te worden. „Dat moest wel. Ik moet over dag kunnen studeren. Ik pik zo veel mogelijk nachtwerk. Als taxichauffeur heb je meer de auditie. Hij vond het fijn Westerling terug te zien, die hij in Indonesië had ontmoet, waar Mario Bastiani bij de militaire politie was, ofschoon hij er als lid van een Nederlandse militaire drumband terecht was gekomen. Hij is nu gereed om gelanceerd te worden ,maar moet nog veel studeren, ofschoon hij door zijn jarenlange ervaring reeds goed thuis is in de operamuziek, aldus mevr. Zonewa. Zij vertelt hoe er geschaafd moet worden aan de techniek om het zware werk jarenlang te kun nen volhouden. Viermaal in de week wordt er bij mek Zone wa thuis hard gewerkt en thuis werkt Mario elka dag vele uren lang. Hij gelooft in zijn talent en zegt lachend en rustig: „Dit zal ik bereiken". CARUSO" Als Arie Vogelaar staat hij bij de burgerlijke stand te boek. Als Mario Bastiani, de naam die hij van zijn Italiaanse moeder overnam, heeft hij al jaren ge zongen. Als zingende taxichauf feur kennen zijn collega's in Den Haag hem als „Caruso". Als 36- jarige leerling van de zangpe dagoge mevr. Dany van Melzen- Zonewa is hij een harde werker die thans weet wat zijn leer meesteres reeds een paar jaar weet: Mario Bastiani wordt een heldentenor. VERBAZING De sterke en forse Mario Bas tiani (hij weegt honderd kilo en is 1,80 meter lang) heeft altijd gezongen. Hij had alle rollen van lyrische tenoren ingestudeerd maar zou veel liever helden tenor zijn. Twee jaar gelden zou hij in Amsterdam optreden met het Volemdamse operakoor. Hij had de sopraan Dany Zonewa als partner. Deze schrok van het postuur van Mario Bastiani. Haar angst was niet gerechtvaardigd. Zij kon wel „tegen hem op zin lichaamsbeweging en ik verdien ook nog meer. WESTERLING Mario vertelt van het voor zingen om een rijksbeurs te krij gen. Hij noemt de namen van Hans Kaart en Westeling. Hij was samen met Westerling op Den Haag: Dit is de 36-jarige taxichauffeur Arie Vogelaar die vrijdagavond onder de naam Ma rio Bastiani als heldentenor is gelanceerd tijdens een debuut in de Puclhri-studio. De speldjesrage in Nederland heeft een ongekende omvang aangenomen het idee van een warenhuis in Papen- drecht om een speldjesruil- markt te houden moest dan ook wel een eclatant succes worden. Het was meer dan dat, want de belangstelling voor deze eerste speldjes- ruilmarkt in Nederland, die zaterdagmiddag werd gehou den, was zo overstelpend groot dat de burgemeester van Papendrecht, de heer P. J. Keijzer, die het evenement zou openen en bij die gele genheid een paar honderd speldjes zou uitreiken, onder de voet gelopen dreigde te worden. De burgemeester raakte zo in de verdrukking dat enkele politieagenten hem moesten ontzetten. Hij gaf opdracht in arrenmoede terug aan de directie van het warenhuis. Tevoren had hij een reusachtig vergroot speldje onthuld en dat was hem goed afgegaan. De rest van het programma mislukte door de onvoorstelbare be geerte van de jeugd uit zijn handen een nieuw speldje te veroveren. Toen de gemoe deren wat gekalmeerd wa ren ging de ruilmarkt pas aan zijn doel beantwoorden. Allerlei soorten speldjes ver wisselden van eigenaar. Voor deze ruiltransactie waren enkele kraampjes op het plein voor het warenhuis op gesteld. De markt was willig, ongelofelijk willig 5. Vervulling der voorwaarden ter opheffing van de moeilijk heden bij vrije vestiging moet in onderlinge samenhang en gelei delijk geschieden. Dit geldt spe ciaal wat betreft de beroepsoplei ding, versnelde aanpassing der sociale wetgeving en de harmo nisering van de sociale politiek. De E. E. G.-commissie zal bij de ministerraad voor eind okto ber a.s. voorstellen indienen voor een uiteindelijke regeling van de kwestie der vrije vestiging. Brand op kustvaarder „Reiger" De Nederlandse kustvaarder „Reiger" heeft vrijdag bij een brand in de Noordengelse rivier haven Selby, bij Huil, zware schade opgelopen. De bemanning bevond zich benedendeks toen de brand uitbrak. Het achter ruim stond al in lichtelaaie toen het vuur werd ontdekt. Geen van de opvarenden liep verwon dingen op. De „Reiger" meet 300 ton. BERINI M 23398,— BERINI met autom. M 21 motor490,en 525, BERINI-CORONA met swingarmvering 649, Dit model met 2 versnellingen671, N.S.U. het oude vertrouwde model, nu in een nieuwe uitvoering met grote tank 535,— N.S.U. met achtervering, 3 versnellingen en buddy-seat 695,— JAWA met achterv. en 2 versnellingen 475,— JAWA Sportuitvoering 555,— MAGNEET met automatische saxonette motor 598,— Dit model met beenschilden 625, HONDA de enige bromfiets met 4-tact motor geheel compleet 769, AMSTEL met Puch motor 815, MAGNEET GLOBEMASTER ƒ829,— MAGNEET GLOBEMASTER DE LUXE 869,— MAGNEET SPORTMASTER ƒ869,— MAGNEET SPORTMASTER DE LUXE ƒ969,— MAGNEET COMMODORE ƒ969,— MAGNEET CHEETAH 829,— D.K.W. Standaarduitvoering ƒ895, D.K.W. Sportmodel ƒ965, D.K.W. TS DE LUXE 965,— BERINI diverse sport- en tourmodellen ƒ767, BERINI JEUNESSE met valbeugels 827,— BERINI JEUNESSE met Thermomat (autom. geregelde ventilatorkoeling) 867, Dit model met 3 versnellingen889, BERINI EUROMASTER met Thermomat koeling 877,— Dit model met 3 versnellingen 899, Wij bieden U een keus uit 100 bromfietsen in diverse kleuren. AXELSESTRAAT 16 TELEFOON 2220 (Adv.).

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5