Provinciaal nieuws SAMSON Gasverwarming Fa VERLINDE ANTI-AMERIKAANSE BETOGING IN DJAKARTA Kosygiit niet naar Bonn en Parijs Geslaagd Karnaval-weekend ie Sas van Geni NIEMEYER HALFZWARE SHAG Moord ie Maastricht Maandag 1 dinsdag 2 maart 1965 DE VRIJE ZEFUW Pa gina S Terneuzen Axei Cadzand Hulst Sluis Sluiskil Philippine Zaamslag Natuurlijk is Samson zijn gulden dubbel waard. Lekkere verse tabak zonder stelen, lang van draad, die prettig rolt. Het piastic pak houdt de shag vers tot de laatste draad. Samson is edel, pittig en zacht: de koning van de shag. Philips Terneuzen gaat uitbreiden De N. V. Philips gloeilampen fabriek in Terneuzen gaat bij haar vestiging aldaar een twee de fabriekhal bouwen met een oppervlakte van 4.325 vierkante meter voor de vervaardiging van fotoflitslampen. De rijksgoed keuring voor de bouw js onlangs ontvangen. De nieuwe hal wordt gebouwd op een terrein van on geveer vijf hectare, dat vorig jaar van de gemeente Terneuzen is gekocht. De plannen worden op het ogenblik nader uitge werkt, zodat thans nog niet te zeggen is wanneer met de bouw kan worden begonnen en welk bedrag met de uitbreiding is ge moeid, z.o deelt een woordvoerder van Philips desgevraagd mede. Bij Phüips Terneuzen werken momenteel ongeveer 700 arbei ders. Hoeveel nieuwe arbeids krachten nodig zullen zijn als het gebouw gereed komt, hangt van verschillende factoren af. Jaarvergadering C. J. V. Vrijdagavond hield de afd. Axel van het C. J. V. in het Cen trum haar feestelijke jaarver gadering. Na het zingen van Gez. 112 vers 1 en 2, was het de ere voorzitter ds. Pennings die het openingswoord sprak. De secre taris, de heer J. Wieland, bracht vervolgens zijn uitvoerig jaar verslag uit, waarmede het huis houdelijke gedeelte werd afge. sloten en overgegaan werd aan het voor deze avond samengestel de feestprogramma, bestaande uit schetsjes en muziek van het orkestje uit de leden „The Flying Stars", hetgeen bijzonder in de smaak viel. De zang van mej. Verstraten en de jeugdige J. Noens oogstte een welverdiend groot succes. Tot slot werd door de jeugd leden de klucht in twee bedrij ven „Drie dagen op proef", opge- voerd, dat onder de regie van de heer Jo Wieland goed voor het voetlic'nt werd gebracht. De leidster van de meisjesclub mevr. Zegers sloot met een kort woord deze geslaagde feest avond. Geen voorrang verleend Zaterdagmiddag te ongeveer kwart vóór vijf reed de heer R. A. de C. uit Zelzaete (B.) met een personenautó door de Julianastraat. Op de kruising, met de Prins Hendrikstraat ver leende hij geen voorrang aan de voor hem van rechts Komende personenauto bestuurd door de heer J. J. G. uit Axel, tengevol ge waarvan een aanrijding ont stond en beide auto's zwaar wer den beschadigd. Speedboot omgeslagen De bemanning van de red dingsbrigade uit Cadzand maak te een oefentocht met de speed boot. Tijdens deze oefening, die in de branding gehouden werd sloeg de boot om en de inzitten den, stuurman J. A. de Lijzer en de matrozen D. Ploeg en I. Lu- teijn geraakten te water. Ze heb ben een kwartier in het ijskou de water gelegen en zwemmend de wal bereikt. Matroos Luteijn liep daarbij een lichte shock op, de beide andere mannen kwa men met de schrik vrij. De boot spoelde later beschadigd aan het strand aan. Em. Th. Lockefeer f Zondagmorgen overleed na een langdurige ziekte op 79-jarige leeftijd de heer Em. Tb. Locke feer, in leven president-directeur van de textielfabrieken Emile Lockefeer N. V., oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wethou der en ere-burger der gemeente Hulst. Van 1919 tot 1943 en van 1946 tot 1952 was de overledene lid van de raad. Hij was wethouder van 1927 tot 1943 en van 1949 tot 1952, in welk jaar hij om gezond heidsredenen ontslag nam. Van 1929 tot 1933 was hij lid van de Tweede Kamer voor de katholie ke staatspartij. Ook in liet Hulsterse openbare leven bekleedde de heer Locke feer vele funkties. Zo was hij o.m. voorzitter van de plaatse lijke middenstandsvereniging, oud-regent van het r.k. zieken huis en het' r.k. liefdehuis, de V.V.V., het Wit-Gele Kruis, en de „Nieuwe Harmonie". Van 1926 tot 1945 was hij voorzitter van de r.k. middenstandsbond in het bis dom Breda. De heer Lockefeer was begif tigd met het ere-kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" en ridder in de orde van de H. Gregorius. In 1960 werd de overledene ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van zijn textielfabrieken benoemd tot ere-burger van Hulst. De teraardebestelling vindt plaats op donderdag a.s. na een plechtige mis van requiem in de St. Willlbrordusbasiliek. Universitair examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het kandidaatsexamen geschiedenis de hee* 3, L> Lockefeer te Hulst, Lezing dr. Ghijselinck In hotel Sandersde Paauw had een bijeenkomst plaats van de Heemkundige Kring in West Zeeuws-Vlaanderen en het.nuts- departement SluisAardenburg. Na een openingswoörd van de heer G. J. Oorschot, voorzitter van het nut, sprak de heer dr. R. Ghijselinck over de Uilenspie gelfiguur zoals deze wordt be schreven in het boek van Char les de Coster. Met Tijl als grap penmaker, de man die de lach lust opwekt maar de strijder voor recht en geweten. De heer J. C. van Leeuwen, voorzitter van de Heemkundige Kring bracht dank voor de bijzonder stijlvolle en uiterst boeiende voordracht aan dr. Ghijselinck. Veel belangstelling bij begrafenis Ronny Rijckaert Zaterdagmorgen om 10 uur is de 18-jarige Ronny Rijckaert, die vorige week woensdag op de N. S. M. op zo'n tragische wijze om het leven kwam, onder zeer grote belangstelling op het r.k. kerkhof te Sluiksil begraven. De St. Anthoniuskerk was bijna ge heel gevuld met belangstellen den. Van de N. S. M. waren di- rektieleden aanwezig, leden van de ondernemingsraad en van de personeelsdienst, verscheidene chefs en bijna alle collega's. Ook van de voetbalvereniging „Sluis kil" was een grote afvaardiging. Het stoffelijk overschot werd ge dragen door werkmakkers en een groot aantal prachtige kran sen en bloemstukken werden meegedragen. Zeer vele gelovi gen waren in de droeve stoet naar de laatste rustplaats. Gemeenteraad behandelde begroting Vrijdagavond kwam de ge meenteraad onder voorzitter schap van wnd. burgemeester Van Ootegem in vergadering bij een, ter behandeling van de be groting voor 1965. Alvorens dit punt behandeld werd, kwamen eerst enkele kleinere agenda punten aan de orde. B. en W. hebben gemeend, zo zei de voorzitter, de vergoeding ing. art. 101 der L. O. Wet 1920, voor 1965 te moeten bepalen op een bedrag van 65,per leer ling. Vijf jaar geleden, in 1960 was dit bedrag nog 47 per leer ling. (Adv.) Terneuzen - Havenstraat 8 Telefoon 01150-2176 Het lid Brouwer merkte hier bij op, dat deze vergoeding in vergelijking in andere Zeeuws- Vlaamse gemeenten niet aan de hoge kant was. Zonder enige diskussie stemde de raad met dit bedrag in. Vervolgens kwamen aan de orde de subsidieverzoeken voor 1965. De behandeling van dit punt leverde bijna geen diskus sie op. Op voorstel van B. en W. wer den o.m. de -volgende subsidies toegekend: Clas. Com. v. Kerke lijke Gezinszorg der Ned. Herv. Kerk 100,; Stichting Soc. Cha ritatief Centrum te Sas van Gent ƒ510,—; het St, Elisabeth Ziekenhuis te Sluiskil en het Ju liana Ziekenhuis te Terneuzen per patiënt uit de gemeente per verpleegdag 0,50; het Wit Gele Kruis, afd. Philippine, 50 van de ontvangen subsidie met een maximum van 2500,de to neelvereniging Esmoreit 100, Het enige punt van diskussie bij de subsidieverzoeken, was bij de behandeling van het verzoek van de plaatselijke muziekver eniging St. Cecilia. B. en W. had den voorgesteld deze vereniging evenals vorige jaren een subsi die te verlenen van 1000, Het lid Rammeloo had hier voor een eigen voorstel: Een basissubsidie van 500,en 100,voor een openbaar con cert dat Cecilia zal geven. Het lid Rammeloo vroeg zich ook af, „of de muziekvereniging nog wel instrumenten, heeft." De aktivi- teiten van deze vereniging zijr. volgens spreker zodanig dat zij niet langer aanspraak kan ma ken op de subsidie, zoals voor gesteld door B. en W. Hij werd in deze opvatting ge steund door het lid Brouwer die opmerkte dat Cecilia hierdoor misschien een stimulans tot uit breiding van haar openbare ak- tiviteiten zal krijgen. Bij de stem ming bleek dat de gehele raad het met de heer Rammeloo eens was. De meeste subsidie-verzoeken werden op financiële gronden afgewezen. Hierna kwam de begroting voor het dienstjaar 1965 ter tafel. De voorzitter vroeg of een der leden gebruik wil maken van algemene beschouwingen. Geen enkel lid bleek hieraan behoefte te hebben. Verder vroeg de voorzitter of de begroting post voor post behandeld moest wor den, maar ook hiervoor leefde bij de leden geen enkele interes se. De voorzitter stelde voor hoofdstuk voor hoofdstuk te be spreken. Wnd. sekretaris Bombelijn gaf hoofdstuksgewijze enige uitleg. De gehele behandeling zowel van de gewone- als van de kapi- taalsdienst leverde geen stof op tot diskussie over de financiële positie van de gemeente. Alleen door het lid Rammeloo werden vragen gesteld met be trekking tot de kosten van de rioolwaterzuiveringsinstallatie en de algemene begraafplaats. De begroting kan niet met ge wone middelen sluitend worden gemaakt. Daardoor is het nood zakelijk dat de saldi-reserve wordt aangesproken. Met een bijdrage van hoofd stuk I van de kapitaaldienst tot een bedrag van. 5000,kan de begroting sluitend worden ge maakt, voor zover dit de gewone dienst betreft. De kapitaaldienst sluit echter met een nadelig slot van ƒ90.921,56. Vier jaar gele den, in 1961, was het nadelig slot van de kapitaaldienst nog 189.948,46. Met algemene stemmen werd de begroting, met dank aan de samensteller, tot genoemde be dragen vastgesteld. Jaarvergadering „Geduld Overwint" Zaterdagavond hield de plaat selijke hengelsportvereniging „Geduld Overwint" in café Haers onder voorzitterschap van de heer J. L. Cornelis haar jaarver gadering. De belangstelling van de leden was zeer groot, vooral van de zijde van de Belgische leden. „Geduld Overwint" heeft n.l. veel Belgische sportvissers als lid. Het voornaamste agendapunt was de behandeling van de vis vergunningen voor het Isabella- en Philippinekanaal. De vereni ging heeft van de Domeinen voor dit viswater het alleen recht verkregen. De grote moei lijkheid is echter dat de Domei nen slechts 75 vergunningen uit geven. Het ledental is op het ogenblik reeds 75 en van twin tig personen was een verzoek tot lidmaatschap binnengekomen. Besloten werd deze leden voor lopig niet toe te laten. Hieruit blijkt dat de hengelsportvereni ging een bloeiende tijd door maakt. De verzoeken om een vergun ning voor de viswateren moet nu vóór 1 april bij het bestuur worden ingediend. Ook werd nog gesproken over de viswedstrijden die waarschijn lijk in juni zullen worden ge houden. Goed afgelopen Vrijdagmiddag omstreeks half twee had in de Polderstraat een N. B.T.v. Hees Bennebroekerweg 77 8 Rijsenhout Prins Carnaval reed vooraan in de optocht. Na lange dagen en weken van voorbereiding en ingehouden pret klonk zaterdagmiddag om streeks drie uur het startschot voor de drie dagen van lol en leut voor de betekoppen van Sas van Gent. Nadat aanvankelijk werd be richt dat prins Nozemius met zijn gevolg naar het buitenland was getrokken om zich van de opge haalde gelden te ontdoen, kwam met een bus van de Z.V.T.M. de zwaar omzwachtelde raad van elf op het gemeentehuis aan. Na dat prins Nozemius zich het bor des van het gemeentehuis had opgeworsteld, begon hij zijn tra ditionele toespraak. Natuurlijk stond deze in het teken van de herindeling en diverse proble men werden op uiterst deskun dige wijze door prins Karnaval opgelost. Na de plechtige ontvangst op het gemeentehuis ging de prins met zijn gevolg naar hotel La Bourse om de erewijn te drin ken, die tevens diende als aperi tief voor de boerenmaaltijd in hotel De Kort. Daar werd het een heel gezellig boers maaltje. Daarna rukte men op naar Royal om de oude wijven te keu ren. Zondagmorgen in alle vroegte werden de laatste handen ge legd aan de wagens en de groep jes die zouden deelnemen aan de optocht in de middag. De rijkspolitie van Sas van Gent had maatregelen getroffen dat het verkeer in goede banen werd geleid. Alles liep dus ge smeerd. De aanvang van de stoet kost te nogal wat moeite daar ze niet kon vertrekken vanaf het terrein van de N.V. Zuid Chemie, daar geen enkele wagen doer de poort kon. Met de erremenie van Lol en Leut voorop trok de stoet door de straten van Sas van Gent, waar veel volk op de been was om de stoet te aanschouwen. Aan de Westkade stonden ze rijen dik en het weer dat wel koud was bleef droog tot na de stoet, waarna een sneeuwbui losbarstte als een regen van witte confetti, Opvallend in de stoet waren behalve de grote en met zorg gemaakte wagen de groepjes kinderen die keurig verzorgd waren. De Beatles waren in Sas goed vertegenwoordigd. De clown van de Centrale Sui ker Mij was de mooiste wagen en behaalde de eerste prijs. De uitslag van de optocht was als volgt: 1. Muzikale clown, wagen van de C.S.M.; 2. Beatles, wagen van de C.B.S.; 3. Beatles, wagen van de buurtschap Pijke Zot; 4. Sportschool, plan Noord. De overige wagens vielen ook allemaal in de prijzen, maar de Kattemepper van de Marolle hadden we liever wat dichter vooraan gezien. Vanmorgen bracht de prins een bezoek aan de Zandstraat en het ziekenhuis. Dinsdag wordt de elf-kroegentocht gehouden. verkeersongeval plaats, dat ge lukkig nog goed is afgelopen. Nabij de bebouwde kom stond aldaar in de rechterberm met de voorzijde in de richting van het Plein een bestelauto gepar keerd van de heer C. A. te H. Op het moment dat de wed. De P., wonende op de wijk Hoek van de Dijk, op haar rijwiel met hulpmotor de geparkeerd staande auto voorbijreed in de richting van de kom der gemeente, start te de heer A. zijn auto en moest om weer op de rijbaan van de weg te komen naar links uit wijken. De berijdster van de bromfiets kwam daarbij met de voorzijde van de bestelwagen in aanra king, tengevolge waarvan zij aan de rechterschouder en arm werd gewond. Dokter Elenbaas, die spoedig ter plaatse was, verleende haai de eerste hulp en liet haar voor een nader onderzoek per am bulance-auto naar het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen vervoe ren. Hier bleek dat zij geen verdere verwondingen of een beenbreuk had bekomen, waarna zij naar haar woning kon worden ver voerd. De politie stelde een onder zoek in. Succesvolle v.erkeerscursus Gedurende de winter 1964 1965 werd alhier onder leiding van de opperwachtmeester der Rijkspolitie een verkeerscursus gehouden, welke georganiseerd is door de afdeling Zaamslag van het Verbond van Veilig Verkeer. De lessen werden door de heer A. de Jager gegeven aan de band van de verkeerslessen va ge noemd Verbond. Gestart werd met 23 cursisten, waarvan er dezer dagen 21 schriftelijk verkeersexamen af legden. Thans is bericht ontvangen dat alle cursusten, die aan dit examen hebben deelgenomen, zijn geslaagd en aan hen een verkeersleutelcertificaat en een bijbehorend insigne zal worden uitgereikt. Een fraai resultaat voor de organiserende plaatselijke afde ling en bovenal voor de cursis ten en de leider van de cursus de heer A. de Jager. Rond 500 Indonesiërs zijn zon dag doorgedrongen tot het ter rein van de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta en hebben daar een uur lang zingend betoogd uit protest tegen de moord op de Ameri kaanse negerleider Malcolm X en het optreden van de V. S. in Vietnam. 30 betogers mochten de woning binnenkomen om ambassadeur Howard P. Jones een petitie te overhandigen. Hierin werd Jones dringend verzocht naar Amerika terug te keren en voorts ge vraagd om sluiting van de Ame rikaanse voorlichtingsdienst in Indonesië en het vertrek van de leden van het vredeskorps. In het portaal van de ambts woning plakten de betogers bil jetten met anti-Amerikaanse leu zen aan de muren. Op het gras veld voor de woning zong een me- In de nacht van zondag op maandag is de circa 40-jarige Elisabeth RomansSemmeling, wonende aan de Statensingel in Maastricht, tijdens een echte lijke ruzie door haar man om het leven gebracht. De ruzie ont stond nadat het tweetal carnaval had gevierd, waarbij beiden nog al wat drank tot zich hadden ge nomen. De man, die postbode is, heeft zich na de moord bij de politie gemeld. MAXIUMUMSNELHEID VASTGESTELD Voor het gedeelte van de rijksweg e/10, dat is gelegen tussen het verkeersplein Prin- cenhage en de Belgische grens, zal een maximumsnelheid wor den vastgesteld van 80 km/h. Minister Van Aartsen (verkeer en waterstaat) heeft dit meege deeld in antwoord op schrifte lijke vragen over de vele ver keersongelukken op deze rijks weg, hem gesteld door het Tweede-Kamerlid A'bering (K. V. P.). De maximumsnelheid zal geiden voor de gehele weg, voor zover deze buiten de bebouwde kommen is gelegen. Het besluit treedt in werking zodra de be treffende verkeersborden zullen ■zijn geplaatst. In de schriftelijke vragen had de heer Albering er op gewezen, dat binnen een maand vier per sonen de dood vonden door ver keersongelukken op de bedoelde weg. Cairo meldt spionagekom plot Een officiële woordvoerder in Cairo heeft zaterdagmorgen mee gedeeld, dat er een spionagekom- plot is ontdekt en dat een aan tal personen, onder wie enige Westduitsers, is aangehouden. Vrijdagavond had de Westduit- se ambassade laten weten dat al enkele dagen zes Westduitsers uit hun woningen waren ver dwenen en dat zij wellicht waren aangehouden. Het waren Franz Kiesow, een handelsvertegen woordiger van een firma in Dus- seldorf, en zijn vrouw, een paar denfokker, Wolfgang Lotz en zijn vrouw, alsmede de ouders van mevrouw Lotz. Hun wonin gen waren verzegeld. nigte een lied, getiteld „verplet ter Amerika". Ambassadeur Jones heeft tele fonisch bij het Indonesische mi nisterie van buitenlandse zaken geprotesteerd tegen het optreden van de betogers. Er werd geen schade aange richt. De politie verspreidde later de betogers, voor het grootste deel jonge Mohammedanen. De Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard P. Jones, heeft zondag bij de Indonesische regering officieel geprotesteerd tegen de betoging. 1 Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie heeft zondag in Leipzig waar hij een bezoek bracht aan de jaarbeurs, verklaard dat hij niet van plan is naar Bonn le gaan. Journalisten hadden hem ge vraagd naar zijn reactie op de uitnodiging van de Westduitse regering voor een bezoek aan Bonn. Op de vraag of hij misschien van plan was andere landen te bezoeken, antwoordde Kosygin, dat hij niet voornemens was naar Parijs te gaan. Het was volgens hem De Gaul- les beurt om naar Moskou te komen. De consumentenprijs van mar garine zal met ingang van van daag, 1 maart, met twee cent per pakje van 250 gram worden ver hoogd, zo deelt de bond van Ne derlandse margarinefabrikanten mede. De voortdurende stijging van de grondstoffenprijzen voor margarine op de wereldmarkt, aldus de bond, heeft zich in de eerste maanden van dit jaar in versterkte mate voortgezet. De bond heeft voor de prijsver hoging overleg gepleegd met het ministerie van economische Ke ken.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3