Prinses Beatrix bezocht St. Eustatius en Saba HALF ZWAAR - HEEL LEKKER Kritiek in Amerika op regeringsbeleid inzake Vietnam ROEPING en STRIJD Tocht met variatie De mazelen epidemie in Turkije Arbeidsgeschil in zuidelijke Amerikaanse havens nn ook heslist Pagina 2 Maandag 1 dinsdag'2 maart 1905 Brazilië wijst Chinezen uit KERKDIENST Record bezoek aan de gouden R.A. I. Tanzania weigert verdere Westduitse hulp Onrust in Malawi Staking onder Amerikaanse metaalarbeiders Gewonden door carnaval in België GASVERGIFTIGING Automobilist rijdt in op voetgangers MOEILIJKHEDEN MET MADRILEENSE STUDENTEN OOSTDUITSERS IN PARIJS BESCHULDIGD VAN SPIONAGE Een gezonde huid, een mooie huid! EEN VRIJ NATTE EN SOMBERE WINTER SCHILDWACHT. BESCHIET VOORBIJGANGERS ZWITSERSE ECONOMISCHE MAATREGELEN GOEDGEKEURD Politiecommissaris van Kiel beschuldigd Deel van de universiteit in Madrid gesloten DE VRIJE ZEFUW Dat «1e laatste loodjes het zwaarst wegren, heeft prinses Beatrix op de laatste dag van haar officiële bezoek aan de Ne derlandse Antillen ondervonden, toen tochten naar St. Eustatius en Saba op het programma ston den. Zaterdagochtend bracht zij een bezoek aan St. Eustatius, vroe ger een handelscentrum van de West Indische compagnie met tal van ruïnes, die daaraan nog her inneren. Tijdens de openbare re ceptie ,in het Fort Oranje kwam de herinnering daaraan plotse ling boven toen verschillende personen aan de prinses werden voorgesteld. Een hunner was n.l. mej. Pandt, afstammelinge van een zekere Pandt, die destijds na toestemming van de toenmalige Nederlandse gouverneur 't eiland voor volledige verwoesting be hoedde door het eiland over te geven aan de Engelsen. Tal van ruizen en andere gebouwen wa ren toen reeds door de Britten onder bevel van generaal Rodney - in brand geschoten. Na een vaartocht van ongeveer anderhalf uur met het in de Ned. Antillen gestationeerde fregat hr ms. Van Amstel arriveerde de prinses op Saba en begon vol goede moed aan het tweede deel van het programma van deze Op Saba houdt men niet van uitbundig gejuich en de tocht kenmerkte zich over het alge meen dan ook door een zekere rust. De prinses nam plaats in een blauwe jeep met een linnen kap, aan de zijkanten open, zodat zij kon genieten van de vele prach tige vergezichten. Saba is een voormalige vulkaan, die steil uit oprijst. Een autorit op dit eiland betekent dan ook een tocht met veel variatie wat hoog en laag betreft. Bovendien zijn de beton wegen vrij smal en omdat het eiland vrij klein is, zijn er haar speldbochten te over. In het plaatsje „The Bottom" werd in het administrateurshuis enige tijd rust gehouden, alleen onderbroken door een toespraak van de administrateur en een heildronk. Hierna vervolgde de prinses haar tocht lopende naar het gas tenhuis, waar schoolkinderen haar toezongen en -dansten. Na mens de bevolking kreeg zij hier een handgeborduurd tafelkleed geoffreerd. Toen volgde een bijna twee uur durende tocht over 't eiland, die enige malen werd onderbro ken, die tenslotte op 't uitgangs punt eindigde. Daar volgde het afscheid en werd de prinses weer naar de „Van Amstel" ge roeid. Het fregat zette toen koers naar Sint Maarten. Rest ons nog te vermelden, dat de zondag een rustdag was voor de prinses. Zij woonde dan de PRUIVI PRINSES BEATRIX GROET BEVOLKING NED. ANTILLEN OVER DE RADIO Prinses Beatrix heeft, tijdens haar bezoek aan Bonaire, een be zoek gebracht aan het, een half jaar geleden in gebruik genomen radiostation Trans World Radio op Bonaire. Via de zenders van dit radiostation bracht H. K. H. een groet aan de bevolking van de Antillen en Suriname. De foto toont Prinses Beatrix, bij haar bezoek aan het radio station, vergezeld van de direc teur, dr. Paul Freed. ochtenddienst in de Methodisten- kerk-bij en zocht wat verpozing in de' watersport. Heden reisde zij met een vlieg tuig van de A. L. M. rechtstreeks van Sint Maarten naar Suriname. President Castello Branco van Brazilië heeft vrijdag een depor tatiebevel getekend tegen negen Chinezen, die in december j.l. tot tien jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld wegens onder mijnende activiteit. De negen Chinezen journalisten en leden van een handelsmissie waren in april van het vorige jaar aangehouden. Het te Ankara verschijnende dagblad „Millijet" meldt dat tot dusverre 359 kinderen zijn be zweken tengevolge van de maze lenepidemie, die thans in Oost' Anatolië woedt. In de provincie Erzeroem zijn in de afgelopen vijftien dagen bijna vijftienduizend kinderen door de ziekte aangetast. Het ministerie van openbaar welzijn werkt samen met de Turkse luchtmacht om de zieken te helpen. Een aantal streken, waar de mazelenepidemie heerst, kan namelijk over de weg niet worden bereikt, omdat de wegen met een sneeuwlaag van twee en een halve meter zijn overdekt. WOENSDAG 3 MAART J9G5 GEREF. GEMEENTE (Frans Halslaan) Terneuzen: 7.30 uur Ds. Suyker, van Krabbendijke. De gouden R. A. I.-tentoonstel- ling van personenautomobielen, die zondag met het gebruikelijke oorverdovende claxonconcert is gesloten, heeft een record aantal bezoekers gehad, namelijk 418.598 tegen 371.220 bij de laatst in 1963 gehouden expositie. Zaterdagavond tijdens de televi sie-uitzending van de one man show van Toon Hermans had de expositie een dieptepunt. Er wa ren toen slechts 4500 bezoekers tegen 20.000 op de eerste zater dagavond De standhouders zijn, aldus een mededeling van de R- A. I., bij zonder tevreden. Er zijn op de expositie ai bijzonder veel auto's verkocht en daarnaast is een dergelijke interesse getoond dat de verwachting algemeen is dat in de komende maanden nog zeer grote verkopen plaats zullen vin den. President Nyere van Tanzania heeft zondagavond aan de West duitse ambassadeur medegedeeld, dat Tanzania alle vormen van Westduitse hulp beëindigd wenst te zien, in verband met het be sluit der bondsregering van vorige week om de militaire hulp te staken. Volgens een officiële verkla ring heeft president Nyere de ambassadeur medegedeeld niet akkoord te kunnen gaan met de voorwaarden, welke bij de ver lening van buitenlandse hulp ge steld worden. Het besluit der Westduitse regering om de militaire hulp aan Tanzania te staken was een gevolg van de opening van een Oostduits consulaat-generaal in Dar-Es-Salaam. Eerste-minister Hastings Ban- da van Malawi heeft maandag de gevangenneming bekendgemaakt van .130 per^pnen, die hebben deelgenomen aan een aanval op de stad Fort Johnston. Volgens Banda waren de aanvallers vol gelingen van de vroegere minis ter van onderwijs, Henry C'hi- pembere. De aanval was afgesla gen doch de oud-minister heeft men niet kunnen vatten. Ongeveer 36.000 leden van het Amerikaanse vakverbond voor metaalarbeiders zijn zondagnacht in staking gegaan ter ondersteu ning van hun looneisen. De „New York Times" levert zondag in een hoofdartikel kri tiek op de Amerikaanse politiek in Vietnam, die zo zegt het blad de Sowjet-Unie dwingt de zijde van China te kiezen. Met het zaterdag door het State Department gepubliceerde witboek schijnt men het Ameri kaanse volk te willen voorberei den op een drastische uitbrei ding van de Amerikaanse be moeienissen met de langdurige strijd in Vietnam, aldus het blad, dat geen enkele aanleiding ziet voor een dergelijke stap. De ver klaringen (in het witboek) dat Noord-Vietnam de vietcong be voorraadt en dat de hulp van dat land aan de rebellen steeds groter wordt bevat niets nieuws. Deze activiteit van Hanoi vormt de enige reden voor onze aan wezigheid in Zuid-Vietnam, zo betoogt de „New York Times'1 Het blad vindt het al even wei nig opzienbarend dat enkele we ken geleden voor de Zuidvietna- mese kust een Chinees schip van 100 ton met wapens en munitie werd ontdekt. „Dat is niet veel meer dan een jonk", zo zegt het. Het blad acht verder het tijdstip van de waarschuwing aan Noord- Vietnam slecht gekozen met het oog op de internationale com munistische bijeenkomst in Mos kou, die voor de deur staat. „Washington doet nu precies waarvoor de meest doorknede Kremlinoloog, George F. Ken- nan, de voormalige Amerikaan se ambassadeur in Moskou, zo heeft gewaarschuwd: de Sowjet- Unie dwingen de zijde van com munistisch China te kiezen". In de nacht van zaterdag op zondag zijn in de Belgische plaats Eupen en omgeving talrijke ear- navalvierders gewond geraakt. Acht van h-en werden aangereden door een auto, die werd bestuurd door een 27-jarige Belg. Hij ver keerde in kennelijke staat en reed met grote snelheid op een groep in. Drie gewonden zijn er erg aan toe. Carnavalsnacht werd 'n drukke nacht voor de politie van Eupen. In verscheidene café's kwam het tot heftige vechtpartijen tussen opgewonden feestgangers, waar bij velen verwondingen opliepen. Washington en Peking vormen een bizar tandem als de enige grote hoofdsteden in de vrije en de communistische wereld waar openlijk verzet heerst tegen het zoeken naar een oplossing door onderhandelingen van het Viet namese conflict. Het is nog niet te laat voor de president, duide lijk te maken dat de Verenigde Staten niet alleen tot vechten bereid zijn maar ook tot praten, waarmee China geïsoleerd zal worden als de obstructievoerder tegen de pogingen, een duurzame vrede te bewerkstelligen. Intussen zijn zaterdagavond vierendertig studenten van de universiteit van Oberlin in de Amerikaanse staat Ohio voor 48 uur in hongerstaking gegaan uit protest tegen de regeringspoli- tiek inzake Vietnam. Zij willen dat de Verenigde Staten het ini tiatief nemen tot het sluiten van een wapenstilstand en onder handelingen beginnen om „snelle terugtrekking van de buitenland se troepen uit Vietnam mogelijk te maken". De 28-jarige G. J. Koops te Ol- denzaai is zondagnacht om het leven gekomen door gasvergifti ging. Zijn zwager en een kennis zijn in zorgwekkende toestand opgenomen in het r.k. Oldenzaal- se ziekenhuis. De drie mannen hadden, omdat het bij een car navalsfeestje wat laat geworden was zodat de gasten zouden blij ven slapen, samen de nacht door gebracht in de huiskamer. Daar brandde een gaskachel, waarvan de verbrandingsgassen waar schijnlijk onvoldoende werden afgevoerd. De 45-jarige Amsterdammer P. P. is in de nacht van zaterdag op zondag gearresteerd nadat hij in de Lange Niezel met zijn auto ingereden was op vier voetgan gers. Twee van hen zagen kans op tijd weg te springen. De 45-jarige Amsterdammer M. werd tegen het wegdek geslingerd en kwam met een van zijn benen onder de wagen terecht. Hij moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De 23-jarige P. J. M. even eens uit de hoofdstad werd door de auto geschept, hij kwam op de motorkap terecht en werd enkele meters meegesleurd, maar kwam echter met de schrik vrij. Het grote Amerikaanse vak verbond van havenarbeiders, de „International Longshoremen's Association" (Ila), heeft zater dagavond bekendgemaakt, dat nu ook voor de havenarbeiders in de Amerikaanse havens aan de westkust van de Golf van Mexico overeenstemming is bereikt over een nieuw arbeidscontract. De havenarbeiders daar staken nu al bijna zeven weken. Vakbonds leiders en vertegenwoordigers van de scheepvaartdirecties slaagden er zaterdag in, de nog bestaande moeilijkheden uit de weg te ruimen. Het nieuwe er beidscontract behoeft nog defini tieve goedkeuring van de haven arbeiders, maar vakbondskringen achten het zo goed als zeker dat deze zal worden gegeven. Men verwacht, dat nu spoedig ook overeenstemming zal worden bereikt in de zuidelijke havens aan de Atlantische Oceaan, waar de onderhandelingen waren ge schorst hangende het overleg ten aanzien van de haven-s aan de Golf van Mexico. De ongeveer 18.000 havenarbeiders in deze RECEPTIE VOOR MOEDIGE KASSIER In hotel „Centrum" in Gieten zal dinsdagmiddag 2 maart aan de kassier van de coöperatieve Boerenleenbank, de heer Huting, een receptie worden aangeboden door de Coöperatieve Raiffeisen- bank. De raad van toezicht heeft daartoe besloten, omdat de heer Huting zich bij een gewapende overval op de Boerenleenbank in Gieten op 25 januari van dit jaar, manhaftig verweerde, waardoor de indringer op de vlucht sloeg. De heer Huting moest toen met een schotwond in het hoofd in een ziekenhuis worden opgenomen. De overvaller is nog steeds voortvluchtig. gebieden staken sinds 11 januari, terwijl, als gemeld, de ruim 40.000 havenarbeiders in het ove rige deel van de oostkust deze maand al op bevel van een federale rechtbank weer aan het werk waren gegaan nadat over hun arbeidscontracten over eenstemming was bereikt. In Madrid zijn de studenten aan de hoofdstedelijke unversi- teit in staking gegaan omdat zij veranderingen willen zien aan gebracht in de methode waarop de leiders van de studentenver eniging worden aangesteld. Zij verlangen het recht de leiders zelf te mogen kiezen in plaats van de huidige aanstelling door de Spaanse regering. Zaterdag werd een stormach tige bijeenkomst gehouden in het gebouw van de medische facul teit, waar ongeveer 5000 studen ten bijeen waren. Honderdvijftig politiemannen patrouilleerden op de Campus maar zij behoefden niet in te grijpen. De studenten waren het er over eens, dat zij uit de vereniging moeten treden. In Parijs is gearresteerd de 34- jarige Oostduitser Herbert Stein- bücher. Hem wordt spionage ten laste gelegd, aldus een politie- mededeling. Hij zal deze week terechtstaan. Hij wordt er van beschuldigd te behoren tot een Europese kring voor industriële spionage. (Adv.) (Adv.) De in-rijke mate in PUROL aanwezige, stimulerende krachten maken en houden de huid zachter, zuiverder en gezonder. Hierdoor worden huid-verarming en huid-veroudering tegengegaan. PUROL: wereldvermaard, enig fn zijn soort. De gemiddelde temperatuur van de afgelopen drie winter maanden december, januari en februari, bedroeg te De Bilt 2,4 graden Celcius tegen plus 2.2 graden Celcius normaal. In dit opzicht zou men dus van een normale winter kunnen spreken. Van de 90 dagen, die de drie wintermaanden telden, waren er 46 aan de warme kant. In De Bilt heeft het op 45 dagen gevro ren tegen op 41 dagen normaal. Februari was ditmaal de koud ste maand van de winter, janu ari de warmste. Hoewel februari overal in het land belangrijk te droog is ge weest, was de winter als geheel toch overal te nat, vooral in Zee land dat in deze winter de nat ste provincie was. Daar is ge- mbiddeld ruim 25 procent te veel neerslag gevallen. Gemiddeld over het gehele land is in de drie wintermaanden in totaal ruim 195 mm neerslag gemeten tegen 174 mm normaal. In De Bilt viel op achttien dagen sneeuw het geen op tien dagen meer is dan normaal. De sneeuw had over het algemeen evenwel niet veel te betekenen. Het aantal zonneschijn was te De Bilt 145 tegen 167 normaal: daarmede was de winter de som berste van de laatste acht jaar. Vooral januari heeft veel som ber weer gebracht. deer ERNST MEISTER 103) Het was werkelijk een dorp waar de jeugd woonde, een dorp met huisjes en gordijnen en een schone, met bomen beplante straat. Het was niet moeilijk de speelplaats te vinden, het ge joel en gelach verraadde de aanwezigheid van een aantal druk spelende kinderen. „Vooral geen omslag," waar schuwde Siebenöhrl. „Het liefst heb ik eigenlijk dat zè me hele maal niet zien." „Dan gaan we naar het jacht huis," besloot de administrateur. „Ik hoop alleen, maar dat ze er niet juist Indiaantje spelen." Het jachthuis was een blok hut en van hieruit konden de bezoekers nu de gehele speel plaats overzien. De administra teur begon een psychologische uiteenzetting te geven over de opvoedingsmethoden en de resul taten, maar Siebenöhrl schudde het hoofd. Hij wilde niets horen, alleen zien en zelf waarnemen. Spelende kinderen liegen niet Wanhopig vroeg de admini strateur zich af waaraan hij het onverwachte en ook ongewenste bezoek te danken of misschien te wijten had. Er waren toch geen klachten geweest? De voor zitter van het comité kwam be slist niet voor een gebroken ruit. En wat moest die dame hier? Hij had haar „dokter" genoemd. Ze zag er niet uit als een doctor in de letteren. Meneer Sieben öhrl had haar niet voorgesteld. Was ze soms de toekomstige leid ster van de „meisjeskamer", de afdeling meisjes, welke zo ge noemd was ter onderscheid van het „Rovershol", de woningen van de jongens? Clara en Siebenöhrl keken toe, de oude heer vroeg zich af of hij eenmaal ook zo'n onbezorgd kind was geweest. Hij kon het zich haast niet voorstellen; uit zijn kinderjaren herinnerde hij zich maar zeer weinig. In ge leerde boekjes lees je dat kin deren gelukkig zijn omdat ze geen zorgen kennen. Was dat wel juist? Volwassenen hadden dat uitgemaakt, maar hoe dacht een kind daar zelf over? Natuur lijk, kinderen zijn, naar de maat staf van volwassenen, gelukkig, kinderleed telt niet mee. Als je ouder wordt lath je om voor vallen uit je jeugd, welke je toen heel belangrijk of heei ver drietig vond. Eerst een volwas sen gerijpte geëst is bevoegd tot oordelen. Kinderen zijn in de grond van de zaak gelukkig, zonder het te weten dan. Clara's gedachten bewogen zich in een andere richting. De kinderen die hier waren, had het noodlot samengebracht. Ze hadden allen iets ondervonden, dat hun leven in de grond van de zaak abnormaal maakte. Ziekte, verwaarlozing, ontucht, wat dan ook. En volwassenen, die wèl een normaal leven had den geleid, trachtten nu die kin deren datgene te geven wat ze zelf in hun „mooiste tijd" als iets vanzelfsprekends hadden be schouwd. Een tehuis, het vro lijke spel, goede verzorging en een vakopleiding. Plotseling werd het gejoel op de speelplaats overstemd door schrille kreten. De administra teur, die wat achteraf gezeten had, sprong op en drong zich tussen Clara en Siebenörl in, die bij het venster zaten. Er moest inderdaad iets gebeurd zijn. Zij zagen dat de kinderen in een wijde cirkel*stonden om een oude, alleenstaande denneboom, ze keken in de hoogte, naar de kroon. De onderwijzer, die het toezicht hield, was naderbij ge komen en trachtte de kinderen te verjagen, maar de kring werd steeds groter. „Verontschuldigt u mij", zei de administrateur gehaast, „maar ik moet even kijken wat er gaan de is." „Wij gaan mee", besliste Sie benöhrl, hij liet Clara voorgaan en kwam haar en de administra teur in wat langzamer tempo na. Nog altijd keken de kinderen gespannen naar de boom. De on derwijzer liep naar de admini strateur en riep opgewonden: „Er is een bijenzwerm in de boom, Fritz zit bovenin en kan er niet uit, zodat ik vrees, dat het ge vaarlijk voor hem kan worden," „Dan moeten we een spring- zeil maken", zei de administra teur, „kom meneer." Zo vlug mogelijk liepen ze naar de schuur, waar gereed schappen en dergelijke bewaard werden. Clara en Siebenöhrl keken nu op hun beurt naar boven. Daar zat een jongen schrijlings op een boomtak, met starre ogen keek hij naar dé bijenzwerm, welke hem inderdaad de terugtocht be lette en ieder ogenblik hoger kon stijgen. De jongen zat zo stil mogelijk, de onderwijzer had hem toegeroepen zich niet te be wegen. De administrateur en de on derwijzer sleepten, geholpen door een paar jongens, een dekzeil naar de boom. „Dat duurt veel te lang," riep een knaap, „en Fritz durft vast niet te springen." Aan het dekzeil was een lang touw bevestigd, vliegensvlug knoopte de jongen het los, nam een eind van het touw in zijn hand en klom in de boom vóór de onderwijzer dat kon verhin deren. „Niet doen, Jochem," schreeuw de hij hem toe. „Blijf hier, hoor je? Dat is veel te gevaarlijk. De jongen stoorde zich echter niet aan het geroep en klom hoger. Het was duidelijk te zien dat hij dat meer had gedaan; hij slingerde zich als een aap van tak tot tak en trok zich op, tot hij eindelijk evenuitbiies op een tak, boven zijn vriend. Die be greep wat hij van plan was, maar bleef angstvallig stil zitten. Ook Siebenöhrl en Clara was duide lijk wat Jochem wilde doen. De jongen bond het uiteinde van het touw aan een zware tak en liet zich vliegensvlug naar be neden glijden. (Wordt vervolgd.) In de Marokkaanse stad Rabat heeft een schildwacht zaterdag het vuur geopend op een groep voorbijgangers, onder wie een aantal militairen die terugkeer den van een sportveld. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken handelde de soldaat in een vlaag van verstandsverbijstering. Vier Franse jongelui^ „werden döör de kogels uit hel'automa tisch pistool getroffêK' éri'onmid dellijk naar een ziekenhuis ver voerd. De Zwitsers hebben zondag door middel van een referendum twee federale noodmaatregelen, die vorig jaar 13 maart waren genomen om inflatie tegen te gaan, goedgekeurd. De twee maatregelen waren het beperken van bankkredieten en het bin nenvloeien van buitenlandse fondsen, en beperking van de huizenbouw. Zij zullen nog een jaar van kracht blijven. De Zwitserse president, Hans Tschudi, zei dat het referendum opnieuw de waarde bewijst van de „directe democratie" van de Zwitserse federatie. „De kantons en de mensen hadden een moei lijke beslissing te nemen. In geen enkele ander land dragen de burgers rechtstreeks verant woordelijkheid voor de econo mische politiek". De autoriteiten van de West duitse deelstaat Sleeswijk-Hdl- stein hebben vrijdag bekendge maakt, dat de voormalige po litiecommissaris in Kiel, Werner Meyer, is aangeklaagd wegens medeplichtigheid aan moord op minstens 50 Joden in de periode van juli tot oktober 1943 in het gebied van Gomel in de Sowjet- Unie. Meyer werd onlangs in zijn funktie geschorst. In hetzelfde communiqué werd meegedeeld, dat een onderzoek is geopend naar de aktiviteit van een hoge ambtenaar, Heinz Rich ter, en een ingenieur uit Ham burg, Hans Hasse, die zouden hebben deelgenomen aan het doodschieten van Joden in het gebied van Moghilev. Het rectoraat van de universi teit van Madrid heeft zondag de medische afdeling van de univer siteit gesloten wegens wat het noemde „tumultueuze bijeen komsten" van de laatste twee dagen. Twee dagen geleden werd de faculteit van wijsbegeerte en let teren gesloten nadat de studen ten hadden geprotesteerd tegen het politie-optreden tijdens een demonstratie op woensdag. Daar na werden in de medische oplei dingsafdeling demonstraties, sta kingen en andere protestuitingen gehouden. De studenten willen zelf de voornaamste functiona rissen in hun vereniging kiezen, in plaats van dat deze door de autoriteiten worden aangewezen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2