N.V.V. wijst discriminatie van de vrouw af iVoor grote maten is nog te weinig keus VOOR «ïi Uw hart kan langer mee! VROUW GEZELLIG B p|3 FRITUREN MVS *met gratis waardezegela van 15 en25ct. Pagina 10 DE VRÏJE ZEEUW Zaterdag 27 februari 1965 TEKORT AAN TECHNISCH ONDERWIJS VOOR MEISJES MAAR HOE KOMT DAT P Hoe moeilijk het is om gezellig en goed te slagen met een nieuwe japon of mantel in maat 48, zult u alleen kunnen weten als u zelf of uw allerbeste vriendin deze maat draagt. MAAT EN STAAT V kunt niet alles weten LANGER EN LICHTER DOOR ER EVEN GOED VOOR TE ZORGEN ALS VOOR DE MOTOR VAN UW AUTO Een gezond hart moet men in ere houden: het slaat honderdduizend maal per dag, veertig mil joen keren per jaar. Het hart verplaatst op één dag tienduizend liter bloed, per jaar vier mil joen liter 1 UITEENLOPEND. HET WORDT BETER MUIS EN OLIFANT KORTE RUSTPAUZE •paar plezforlgmei MANKEMENTEN ANDERS LEVEN Het N.V.V. vindt het principieel onjuist als zowel in de primaire als secundaire arbeidsvoorwaarden onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen en daarbij voor mannen gunstiger voorwaarden zün vastgesteld. In 1959 heeft het N.V.V. zich in een uitvoerig rapport reeds op dit principiële standpunt gesteld en er zijn op de weg naar realisering van het principe de laatste jaren al goede vorderingen gemaakt, maar het eindpunt is nog lang niet bereikt. Dit heeft de loonpolitieke secretaris van het N.V.V., de heer A. de Boon, gezegd op een in Utrecht gehouden bijeenkomst voor vrouwelijke leden van het N.V.V., waarin de rechten van de in loondienst werkende vrouwen aan de orde zijn gesteld. „Gelijke kansen voor man en vrouw?" was het motto van deze bijeenkomst. WAAROM GEEN GELIJKE REGELINGEN? Volgens de heer De Boon vindt niet alleen een discriminatie in de belo ning plaats, maar ook in ander op zicht is de vrouw niet gelijkwaardig. Hij dacht daarbij in het bijzonder aan bedrijfs- en ondernemingspensioen fondsen, waarin voor vrouwelijk per soneel afwijkende, minder voordelige regelingen zijn vastgesteld. Voorts aan bepalingen, waarbij voor mannen regelingen gelden volgens welke een hogere uitkering wordt toegekend dan wettelijk vastgesteld. In vele gevallen zijn vrouwen daarvan uit drukkelijk uitgezonderd. Voor dergelijke uitzonderingsposi ties is meestal geen redelijke argu mentatie te geven. Waarom wordt bijvoorbeeld in een enkel geval het recht op bovenwettelijke uitkering aan mannen toegekend vanaf de eer ste dag van het dienstverband, ter wijl vrouwen daarop pas aanspraak kunnen maken nadat het dienstver band ten minste een vol jaar heeft geduurd? De zin van een dergelijke discrimi nerende bepaling ontgaat het N.V.V., aldus de heer De Boon, die voorts zei niet te begrijpen waarom in een an der geval de mannen vanaf het begin van hun dienstverband een kleding, toelage genieten en de vrouwen pas na een vol jaar dienstverband. KORTZICHTIG PERSONEELSBELEID. Dergelijke bepalingen hebben vol gens de heer De Boon kennelijk ten doel om de binding aan het bedrijf te bevorderen. Het N.V.V. meent dat door dit kortzichtig personeelsbeleid het doel wordt voorbij geschoten. Een verstandig personeelsbeleid zal ge richt zijn op opheffing van de steeds meer als grievend ervaren discrimi nerende bepalingen, waardoor de be- drijfsbinding meer zal worden bevor derd dan al deze gedwongen construc ties, aldus spreker. De heer Dè Boon releveerde in zijn rede uitvoerig het verloop van de na tional en internationale discussie over het vraagstuk van de gelijke be loning van mannen en vrouwen. Het N.V.V. wijst de bezwaren van de werkgevers ('het behoefte-element bij de vrouw is niet zo groot en boven dien zijn vrouwen reeds duurder door groter ziekteverzuim en groter ver loop) van de hand. Het behoefte element behoort geen rol te spelen bij de primaire inkomensverdeling en de argumentatie ten aanzien van het kostenelement is onhoudbaar, omdat het ziekteverzuim niet aantoonbaar is, terwijl een gelijke beloning juist eén kans zou zijn om het personeels verloop tegen te gaan. NIET BINDEND VOOR NEDERLAND. De internationale arbeidsconiferen- •tie heeft reeds in 1950 bepaald dat arbeid van gelijke waarde gelijk moet worden beloond. Deze conventie is voor Nederland niet bindend, omdat de regering nimmer tot ratificatie is overgegaan. Alleen de inihoud van het E.E.G.-verdrag is bepalend voor het door de regering te voeren beleid. Ook dit verdrag verplicht zich tot niets, maar bij nadere beschouwing blijkt een verschil in terminologie, want in het E.E.G.-verdrag is sprake van gelijke beloning voor gelijke ar beid. Arbeid van gelijke waarde omvat veel meer dan gelijke arbeid. Neder land heeft zich het redht voorbehou den haar beleid in deze af te stem men op de in andere landen gemaak te vorderingen. De werkgevers zijn nog niet over tuigd. Zij menen volgens de heer De Boon, dat het E.E.G.-verdrag wel de regering, maar niet het bedrijfsleven bindt. Ze zijn dan ook niet bereid deze verplichting over te nemen als de regering ze daartoe niet verplicht. PKOEFGEVAL MOET OPLOSSING BRENGEN Dit betekent dat het college van rijksbemiddelaars de taak van de stichting van de arbeid zal overne men, want de werkgevers willen hun goedkeuring niet onthouden aan C.A.O.'s, waarin de gelijke beloning niet is gerealiseerd en de vakbewe ging wil aan dergelijke contracten niet meewerken. Het is volgens spreker niet de be doeling alle contracten, waarin de gelijke beloning niet is doorgevoerd, aan het college ter beoordeeling voor te leggen. Dit zal slechts eenmaal ge beuren (met een C.A.O. uit de voe- dings en genotmiddelenindustrie), waarna de vakbeweging verder met deze uitspraak rekening zal houden. Als het college dit contract op basis van de door de regering verstrekte richtlijnen goedkeurt, dus met hand having van het verschil in beloning tussen mannen en vrouwen, dan is daarmee vastgesteld dat de verant woordelijkheid voor niet nakoming van de E.E.G.-verpliehting bij de re gering ligt. De regering en niet het 'bedrijfsleven zal zich daarvoor tegen over de E.E.G.-commissie hebben te verantwoorden, aldus de heer De Boon. Het proefgeval is nog niet be handeld. THEORIE ANDERS DAN DE PRAKTIJK. Behalve pastoor en rabbijn kan een vrouw in theorie alles worden wat ze maar wil, maar in de praktijk is de situatie anders, zo constateerde ver volgens 't Tweede-Kamerlid mevr. G. Brautigam, die een groot vraagteken zette achter de gelijke kansen die aan de vrouwen in maatschappij wor den geboden. Alleen de begaafden bereiken de hoogste posten, maar het onderwijs is er niet op ingesteld dat daartoe ook veel vrouwen kunnen be horen. Er is bijvoorbeeld geen technisch nijverheidsonderwijs voor meisjes, al leen voor de vrouwelijke beroepen. Het binnendringen in de U.T.S. wil nog wel eens lukken, maar in de Maat 48 of 50 betekent immers kleding in dessins, modellen en kleuren, die ouwelijk zijn, geen modieus allure hebben, die stijf of juist overvol van slankmakende effecten zijn. Een nog jonge vrouw toont op slag jaren ouder als ze een vest past dat in die maat alleen gebracht wordt in een bijzonder nare kleur bruin of in een onflatteuze coupeAls ze moedeloos winkel in, winkel uit gaat, moppert ze over de geringe keus. Geen wonder, want ze heeft er geen idee van wat er allemaal met die grotere maten samenhangt. Haar oordeel zal zeker wat milder zijn, als ze daar meer van af weet. Natuurlijk gelukt het ook wel eens om volkomen naar het zin te slagen. Maar dat gebeurt dan in de meeste gevallen pas als zij er niet speciaal op uit gaan, maar er als het ware toevallig „tegen aan lopen". Toch al met al een ietwat moedeloze toestand voor die seksegenoten die niet zo handig zijn, dat ze zelf iets gezelligs kunnen naaien. Als we zo om ons heen kijken, lijkt het dat er veel vrouwen zijn hiet een grote maat en we hebben daarom de neiging te denken dat zij een totaal „verwaarloosde" groep vormen in de confectiebran- che. Maar een rapport van de Nederlandse katoenindustrie ver duidelijkt ons veel. Het aantal grote maten kan bij benadering vastgesteld worden door een zo goed mogelijke schatting op grond van beschikbare gegevens èn van informaties, die bij industrie en handel werden ingewonnen. Zo is er komen vast te staan, dat enige persoonlijke kenmerken de lichaamsafmetingen van de Nederlandse vrouw beïnvloeden, en wel: de leeftijd, de burgerlijke staat, het aantal kinderen en de welstand. De leeftijd beïnvloedt de li chaamsbewegingen het meest. Bij volwassen vrouwen neemt, met het toenemen der jaren, de li chaamslengte af, maar in de breedte blijft, mèt de leeftijd, een gestadige groei waarneembaar. Ja, dit alles heeft begrijpelijkerwijs een grote invloed op Ce pasvorm van de japonnen. Verder is gebleken, dat gehuw de vrouwen, en dat moeaers als zwaarder worden dan alleenstaan de vrouwen, en dat moedres als regels zwaarder zijn dan gehuwde vrouwen zonder kinderen. TIPS (Adv.) L.T.S. zelden, hoeiwel in principe niets in de weg staat. De directeuren zijn niet happig op meisje, zo meent mevr. Brautigam. Er zouden veel korte opleidingen bij moeten zijn, vooral om dat het meisje „toch trouwt", zo meent spreekster. In theorie kan het meisjes alles worden, maar in de praktijk blijkt het promotiebeleid een moeilijkheid. In enkele vakken is dat geen pro bleem, ai moet je wel een stuk boven de middelmaat zijn. Er is een „image" van de zure oudere vrouw, die maar liever geen leiding moet geven, zeker niet aan mannen. Die kant is er volgens mevr. Brautigam beslist. Toch heben veel vrouwen wel de neiging zich te veel te willen ophangen aan de kapstok. Men denkt wel eens te gauw: ik krijg de kans niet. En te weinig denken ■ze: als je carrière wilt maken, moet je er voor werken. Je krijgt niets voor niets, aldus mevr, Brautigam, die vrouwen voorts te gemakkelijk noemde. „Ze zien niet in dat kracht ligt in organisatie. Zo lang de vrouwen maar zo'n minimaal klein deel uitmaken van de georgani- seerden in de vakbonden, kan men niet verwachten dat de vakbonden zich erg druk maken over dat kleine groepje leden", aldus besloot mevr. Brautigam. 0 Krakende stalen matrassen dienen af en toe ingesmeerd te worden met vaseline. 0 Is er een inktpot omgevallen, strooi dan direkt dik zout op de vlek. Zout opscheppen met een lepel, vooral niet vegen. Dan weer opnieuw zout er op enz. totdat het zout niet meer kleurt. Vervolgens de plek wrijven met een in lauwe melk gedrenkte lap, telkens de melk iets warmer maken. Hierna met een spons met warm water en tenslotte met een schone doek nawrjjven. Stearine-olie is een goed middel om nikkel weer glanzend te ma ken. 0 Krijgt u nieuw linoleum in huis? Snijdt dan wat extra stukjes om onder de poten van kasten en bedden te leggen. U voorkomt hier de lelijke moeten mee. 0 Schilderijen en spiegels die aan vochtige muren hangen, hebben niet zoveel te lijden, als men er stukjes kurk achter plakt. 0 Kleine gaatjes in gummislangen kan men dichtmaken door deze te bestrijken met dikke terpentijn. 0 Hard geworden zeemleer wordt soepel wanneer men het in lauw water met azijn zet, of in karne melk. Nieuwe tandenborstels dienen vóór het gebruik geweekt te wor den in water waarin zout is op gelost. Geregeld desinfecteren is noodzakelijk. Nóg een aardige bijzonderheid is, cat met het stijgen van de wel vaart, de lichaamslengte toeneemt. Het gewicht neemt echter af. Een logisch gevolg van het feit, dat er meer aandacht besteed wordt aan het uiterlijk en aan de voedings gewoonten. De vraag naar extreem grote maten in de damesconfectie loopt dus terug. Er zijn in Nederland ruim zes miljoen meisjes en vrouwen, waarvan ongeveer 4,3 miljoen ouder is dan 14 jaar. Van deze groep is 2/3 gehuwd en driekwart hiervan heeft één of meer kinde ren. Toch is, ondanks al deze ge gevens, het juiste aantal grote maten heel moeilijk vast te stel len, maar het zal er zo ongeveer op neerkomen, dat 36 van de Nederlandse vrouwen van 14 jaar en ouder maat 44 en groter draagt. Leuk om te weten is nog, dat de vraag naar grote maten als regel laat in het seizoen komt. Dat zit waarschijnlijk daar in, dat vrouwen met deze maten minder impulsief kopen door het tot nu toe niet uitgesproken modieuze karakter van de kleding in de grootte. Ook is van invloed dat de post kledingaankopen voor de moeder des huizes in heel veel ge vallen een lage plaats inneemt op de rangorde van de gezinsbegro ting. ZONDER SPATTEN-ZONDER WALM Deze motor weegt slechts 300 gram. Het arbeidsvermogen is echter groot genoeg om met elke hartslag een gewicht van één kilogram een halve meter op te heffen. Dit toil zeggen, dat het prestatievermogen van een gezond hart zó groot is, dat het een lift met één persoon in een uur tijds van de begane grond naar de vijfde verdieping zou kunnen brengen. In absolute zin is het hart geen sterke motor; de kracht is niet groter dan 1/375 pk, maar in relatieve zin is het hart sterker dan alles wat er tot nu toe aan motoren is gebouwd. Want welke machine van een dergelijke ingewik kelde constructie loopt een mensenleven lang zonder dat er ooit onderdelen vervangen behoeven te worden? Zover heeft onze industrie het nog niet gebracht. Omdat alle vrouwen, met het stijgen der jaren, niet op de zelfde manier en op de zelfde plaatsen zwaarder worden, zien we dat de onderlinge verschillen bij vrouwen met grote maten, afzonderlijk groter worden. Deze disproportionering stelt de fabrikanten en ontwerpers voor bijzondere porblemen, want een japon in maat 36 of 38 op een eenvoudige manier vergroten tot maat 44 of groter, is natuurlijk een onmogelijkheid. Voor de grote maten moet speciale kleding ont worpen worden, er moet rekening woraen gehouden met de leeftijd van de toekomstige eigenaressen en met het goede afkleden. Ook de dessinering van de stof is een belangrijk punt. Dessins die uitermate geschikt zijn voor de maten 38 en 40, zijn in de regel ongeschikt voor de grote maten. Natuurlijk zijn er veel dessins wél geschikt, maar ach, dan zijn er weer andere problemen. Neem alleen maar de exclusiviteit bij aankoop van enkele meters. Geen wonder dat de winkelier ietwat voorzichtig de grote maten inkoopt. De risico's zijn hierbij immers veel groter dan bij de kleine maten! Voor de klant zijn de hoge veranderkosten vaak een bezwaar. Zo zijn er heel wat pro blemen en moeilijkheden rondom de grote maten. Dit wetende zal ons oordeel dus wat milder zijn als de winkeliers niet zo n erg grote keus hebben in de maten vanaf 46. Gelukkig is er heel goed te mer ken, dat er een toenemende aan- dacnt is voor de grote maten, ook bij de haute couture. Meer en meer worden grote maten en tus- senmaten vervaardigd, ja, zo lang zamerhand komen er zelfs mo dieuze en jeugdige modellen en dessins in deze sector. Een goede vooruitgang, want al wijzen de cijfers uit dat ongeveer 60 van de vrouwen graag zelf kleding naait, een jurkje kopen heeft zo zijn eigen bekoring en hoort er echt af en toe eens bij. BETTY TEELING. Het hart trekt zich ritmisch sa men en het ontspant zich even eens periodiek. Bij gezonde vol wassenen gaat dit met een snel heid van ongeveer zeventig slagen per minuut, hetgeen niet wil zeg gen dat het niet vlugger kan. Wordt de zuurstoxoenoette van het lichaam groter, zoals bijvoor beeld bij zware arbeid of bij sport beoefening, dan kan het tempo van de hartslag in niet onbelang rijke mate worden opgevoerd. Dit zelfde gebeurt ook bij be paalde ziektetoestanden, waarbij de kracht van het hart vermin derd is; door een groter aantal pompslagen per tijdseenheid wordt dan naar een voldoende prestatie gestreefd. Dit alles betreft de volwassen mens. Bij pasgeborenen is de fre- kwentie van de hartslag veel gro ter: het hart van de zuigeling con traheert zich wel 130 maai per minuut. Kleine dieren hebben een nog snellere „pols": het hart van een muis klopt bijvoorbeeld duizend maal per minuut. De olifant daar entegen heeft een langzame pols slag, doorgaans slechts 25 per mi nuut. De enorme hoeveelheid arbeid die het hart bij voortduring ver richt, is alleen mogelijk doordat er op elke samentrekking een ont spanning volgt: de hartspier heeft dan een korte rustpauze om zich te herstellen. De contracties van de hartboe- zems duren ongeveer één tiende seconde, daarop volgt een rust poos van 0,7 seconde. Deze ge deelten van het hart hebben dus ruimschoots gelegenheid om even uit te rusten. De samentrekking van de hart kamers neemt een tijd van 0,3 se conde in beslag; voor dit gedeelte (Adv.) vraag vooral om de PUBT-spaarkaart van de hartspier bedraagt de pauze telkenmale 0,5 seconde. Hierbij dient te worden opge merkt, dat deze cijfers behoren bij een frekwentie van 70 slagen per minuut. Is de hartaktie sneller, dan duurt de samentrekking even lang, de tijden van rust worden dan korter. In eerste instantie werkt het hart geheel zelfstandig: de prik kels tot werkzaamheid ontvangt het van een eigen autonoom zenuwweefsel. Toch wordt de hartactie ten dele ook door het lichaam als geheel bestuurd. Vanzelfsprekend kunnen er aan een zo ingewikkelde machinerie tal van mankementen optreden. Ziekten van hart en bloedvaten komen dikwijls voor; in de loop der jaren is er zelfs een onmis kenbare toeneming van dit soort afwijkingen. Hartaiwijkingen kunnen ont staan door zelfvergiftiging van het lichaam als gevoig van een te sterke of een verkeerde produktie van schildknerhormoon. Uok kun nen allerlei ziektekiemen schade lijk op het hart inwerken. Daarvan noemen we de verwek kers van longontsteking, van beenmergontsteking, van rood vonk, griep en angina: zowel de hartkleppen als de hartspier kun nen worden aangetast. Het hartzakje, dat het hart aan de buitenzijde bekleedt, raakt soms ontstoken door etterverwek- kende baktenën en door tuberkel bacillen. Berucht voor het ont staan van hartafwijkingen is het gif van difterie bacinen. Gevreesd is voorts het acute reuma, dat vooral in de kinder jaren voorkomt; dit kan het gehele hart aantasten. Op oudere leeftijd is het weer de vaatverkalking, die stoornissen in de bloedsomloop en daarmede ook aan het hart ver oorzaakt. Het is niet doenlijk in zulk een kort bestek volledig te zijn. Toch moeten wij nog wijzen op enkele verkeerde levensgewoonten die dikwijls oorzaak van hart- en vaatziekten zijn: alcohol- en ta- baksmisbruik Ook beroepen die zware licha melijke arbeid vragen zijn wan neer het hart niet in goede con ditie is vaak oorzaak van on regelmatigheden in de werking van deze voor ons leven onmis bare motor. Tenslotte en dat is vooral iets voor deze tijd is het de over matige geestelijke spanning en in spanning die het hart van streek brengt: we komen dan bij het symptomencompiex dat als „ma nagerziekte" bekend staat. iMiet voor niets veroorzaken hart- en vaataandoeningen vaak een voortijdig einde onder de art sen. Hier hebben we te maken met een groep werkers die zowel aan lichamelijke inspanning als ook aan talrijke emoties zijn ge- exponeerd. Voor ons allen is de tijd wel aangebroken om de motor van het eigen lichaam niet langer te ver onachtzamen en te verwaarlozen. We zouden er eigenlijk niet slech ter voor moeten zorgen dan voor de motor van onze auto! dr. ALFREDA BRIEDÉ.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 6