Kosygin over zijn reis Prinses Beatrix St. Maarten op Amerikanen bombarderen schuilplaatsen van de Vietcong Premier Marijnen hedenmorgen naar paleis Soestdijk 23.509 Amerikanen VEHMLARING VAN DE MIN.-PRESIDENT Minister Marijnen voor de t.v. Commentaren HET WEER RADIO DE KOCX Solidair tegenover imperialistische dreiging' Rondrit met schitterende vergezichten V.S. verwerpen Russische nota Rebellen keuden stand Zuidvietnamese militaire kracht China en Vietnam Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Hertog van Windsor geopereerd Fraai cadeau Amerikanen moeten weg LADY CHURCHILL MET VAKANTIE VLIEGTUIG BOTSING BOVEN ATLANTISCHE OCEAAN JYankering bij abonnement: TERNEUZEN Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 J,! w Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW ZATERDAG 27 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6383 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 18 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Regering struikelt over het radio- en televisievraagstuk Het kabinet-Marijnen zal aftreden. Na liet vrijdag avond gehouden kabinetsberaad over de radio- en tele visie-kwestie heeft minister-president Marijnen om 22.10 uur bekendgemaakt, dat de besprekingen in het kabinet over het radio- en televisievraagstuk niet tot overeenstemming hebben geleid. De heer Marijnen gaat hedenmorgen naar paleis Soestdijk. De mededeling van de heer Marijnen volgde nadat omstreeks half tien ook alle staatssecretarissen voor het kabinetsberaad waren opgeroepen. De ministers waren 's middags om half drie hun overleg begonnen. Na afloop van de kabinetsver gadering in de Trèveszaal op het Binnenhof heeft minister president mr. V. G. M. Marij nen de volgende verklaring afgelegd: „Ik stel het op prijs, dat u in zo groten getale bent gekomen. Ik heb dit verzoek tot u ge richt om een korte verklaring af te leggen. Besprekingen over de radio- en televisie vraagstukken in het kabinet hebben niet tot overeenstem ming geleid. Hare Majesteit zal mij morgen in de loop van de ochtend ontvangen en u zult het kunnen begr ijpen, dat ik u met het oog op dit laat ste geen mededelingen kan doen". De lieer Marijnen, zichtbaar onder de indruk, heeft gister avond voor de N. C. It. V.-televi- sie verklaard het jammer te vin den dat zijn kabinet moest vallen op zoals zijn ondervrager het noemde een culturele kwestie. Aangezien de heer Marijnen ■vandaag naar de koningin zal gaan, vond hij liet niet juist na der op details in te gaan. Dr A. Vondeling, die in Leeu warden aanwezig was bij een vergadering van de Sportclub Cambuur, zei in antwoord op vragen dat hij op dal moment geen commentaar had. „Ik zou eerst eens moeten weten wat er aan de hand is". Dr Vondeling zei later op de avond dat hij de val van het kabinet niet direct had ver wacht. „Uit het feit dat ik hier bij de Sportclub Cambuur zit te praten hoe deze club kampioen moet worden, kunt u afleiden dat ik hier. niet op was voorbereid". De heer Vondeling weet ook niet of misschien andere facto ren eveneens een rol hebben ge speeld dan het radio en tv-be- leid. Hij acht dit niet uitgeslo ten. Toch neemt de heer Vonde- ENKELE SNEEUW- OF HAGELBUIEN Het K.N.M.I. deelt mede: Aan de oostflank van een hogedrukgebied ten zuidwes ten van IJsland staat een krach tige noordelijke stroming, waar mede lucht uit de poolstreken over het zeegebied ten westen ZATERDAG 27 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.28 Terneuzen 12.03 Hansweert 0.40 12.43 Walsorden 0.50 12.53 ZONDAG .28 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.01 12.22 Terneuzen 0.38 12.57 Hansweert 1.16 1.37 Walsoorden 1.26 1.47 MAANDAG 1 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAART v.m. njm. 0.47 1.12 1.22 1.47 2.02 2.27 2.12 2.37 ZON MAAN op onder op onder Febr. 27 7.31 18.16 6.10 13.44 28 7.29 18.18 6.47 14.48 Maart 1 7.27 18.19 7.16 15.57 2 7.24 18.21 7.39 17.09 3 1'Xt 1&23 7.5S 18.22 van Noorwegen en de Noordzee naar het zuiden stroomt. In deze stroming trekt een kleine actieve depressie over De nemarken en zuid-Zweden naar het zuidzuidoosten. Op de nade ring van deze depressie neemt de wind in kracht toe, langs de kust tijdelijk tot hard of 'storm achtig. In de loop van de dag neemt de wind af, maar blijft in de noordhoek. De aangevoer de lucht is onstabiel, zodat en kele sneeuw- en hagelbuien ver wacht worden. De middagtem- peraturen komen enkele graden boven het vriespunt. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond. Afnemende wind Veranderlijke bewolking met enkele sneeuw- of hagelbuien. Matige, aan de kust krachtige en mogelijk nog af en toe harde wind tussen noordwest en noord. In de ochtend plaatselijk in het binnenland lichte vorst. Middagtemperaturen enkele graden boven het vriespunt. De hertog van Windsor, de vroe gere koning Edward VIII, lieeft vrijdagmiddag in Londen „met succes" een operatie ondergaan aan het linkeroog, waarvan het netvlies was losgeraakt, zo is meegedeeld. ling voorlopig aan dat de radio en tv-kwestie oorzaak is geweest van de val van het kabinet, en niet de aanleiding. De fractievoorzitter van de KVP, drs W. K. N. Schmelzer, verklaarde desgevraagd naar aanleiding van de kabinetscri sis: „Ik betreur dat dit kabinet, dat al veel goeds tot stand heeft gebracht en belangrijke plannen onder handen had, er niet in is geslaagd eensgezind een verant woorde en praktische oplossing voor het radio- en tv-vraagstuk te bereiken. Het feit, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat ik als fractievoorzitter zal behoren tot hen aan wie in de komende da gen zal worden verzocht Hare Majesteit van advies te dienen legt mi.i reserves op. Ik zou het dan ook niet juist achten mij voorshands in verdere commen taar of verdere bespiegelingen te begeven". Het tweede-kamerlid mevr. G. V. van Someren-Downer (VVD), een van de voorvechters van een ander tv-bestel, kon gister avond geen ccommentaar geven op de val van het kabinet-Ma rijnen. „Misschien over een paar dagen", zo voegde zij er hoopvol aan toe. De leider van de christelijk- historische fractie in de Tweede Kamer verklaarde: „Ik betreur het in hoge mate dat het kabinet Marijnen ge struikeld is over het omroep- vraagstuk. Eigenlijk gezegd heb ik bij de kabinetsformatie van 1963 hiervoor al gevreesd. Het kabinet voerde een goed beleid en een groot deel van ons volk zal niet begrijpen, dat er nu een kabinetscrisis is ontstaan. Uit democratische overwegin gen ben ik voor toelating van nieuwe zendgemachtigden onder nader te stellen voorwaarden in een open bestel, dat in de prak tijk ook werkelijk open zal blij ken te zijn. Het is mijn indruk, dat de christelijk-historische mi nisters Andriessen en Scholten ernstig hebben meegewerkt naar het zoeken van compromissen, maar de tegenstellingen zijn uit eindelijk te groot gebleken. Nederland zit plotseling in een politieke crisis die niet gemak kelijk zal zijn op te lossen". „Ik betreur het uitermate, als op deze grond de regeringssa menwerking voor de verdere pe riode wordt onderbroken". Al dus mr W. J. Geertsema, VVD- fractieleider in de Tweede Ka mer, in zijn commentaar op de jongste politieke gebeurtenissen.. Hij stelde met nadruk, dat er geen verschil van inzicht be staat tussen de (drie) liberale bewindslieden en de VVD-frac- tie. „Er was dus geen overleg nodig". Ingaande op de heden te hou den partijraad van de WD merkte de heer Geertsema op, dat deze bijeenkomst op zijn ver zoek wordt gehouden. Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, voorzitter van de NRU en tweede voorzitter van de NTS, verklaarde op de vraag naar commentaar: (Zié verder pag.2) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 De Russische premier Kosygin heeft volgens Tass vrijdagavond "n een televisietoespraak gezegd dat het belangrijkste resultaat van zijn besprekingen in de Noordvietnaniese hoofdstad Ha noi en te Pjongjang is gelegen in de vaste wil van de Sowjet- Unie, Vietnam en Korea de on derlinge vriendschap en de samenhang van het socialistische kamp te verdedigen en te ont wikkelen. Ook moet het ver enigde front tegen het impe rialisme worden versterkt. „Het onderhoud dat wij met de Chinese leiders hebben gehad, is nuttig geweest en heeft bijge dragen tot het vaststellen van de mogelijkheden van ontwikke ling van onze betrekkingen in de toekomst. Het is natuurlijk te in gewikkeld om de moeilijkheden en verschillen die in de commu nistische internationale wereld beweging zijn gerezen, onmiddel- Na een vliegfecht van 2'i uur is prinses Beatrix met liet K.L M.-toestel „Bonaire" op het Ju- lianavliegveld van Sint Maarten aangekomen. De ontvangst was bijzonder hartelijk. Het leek wel of geheel Sint Maarten was uitgelopen om de prinses te begroeten. Ook vele bewoners van liet Franse gedeel te waren naar het vliegveld ge komen. Verder waren er Ameri kaanse toeristen die al spoedig vooraan stonden om foto's te ma ken. Deense zeevaarders Toen volgde de tocht door een prachtig heuvellandschap met schitterende vergezichten op de zee en de binnenwateren. De tocht ging langs Simson Bay, waar de vissers, afstammelingen van Deense zeevaarders, wonen. Er ontrolde zich onderweg nog een kleurig tafereeltje, toen men een man op een ezel, keurig in 'n zwart lakens pak met een tro penhelm op het hoofd en een gi taar om de schouder, passeerde. Het was Osborn Kruydthof, die zichzelf de rang van politie-agent heeft gegeven en die nu maar wordt beschouwd als een extra kracht „boven de sterkte". Over dag regelt hij het verkeer in het centrum van Philipsburg en. dat doet hij: zo voortreffelijk, dat iedereen hem zou missen als hij er niet zou staan. „Hij heeft al heel wat verkeers ongelukken voorkomen", zo ver telde men. Ook de tocht door Philipsburg gelegen op een zandkreek in zee werd door duizenden gade geslagen. Aangekomen op het De Ruyterplein nam de prinses een zanghulde in ontvangst van de schooljeugd, die met een extra vrije dag werd beloond. Te voet gingen de prinses, haar gevolg en de autoriteiten door de versierde Voorstraat naar het gezaghebbershuis, waar haar het cadeau van de bevolking werd aangeboden: 'n fraaie ter plaatse vervaardigde doos, ingelegd met steentjes. Sint Maarten voorstel ende. Daarna volgde de luncli. lijk op te lossen. De socialisti- sche landen blijven één en soli dair tegenover de imperialisti sche dreiging", aldus Kosygin. „De agressie tegen de demo», cratische republiek Vietnam kan niet ongestraft blijven," zei Ko sygin. „Wanneer de Amerikaan se imperialisten hun agressieve acties voortzetten, zal het con flict in dat gebied zich buiten deze grenzen uitbreiden. „Om de voorwaarden te schep pen voor het zoeken naar midde len die voeren tot een normalisa-; tie van de toestand in Indo-, China is het in de eerste plaats' noodzakelijk een einde te makenj aan de agressieve daden van de Verenigde Staten tegen de demo-, cratische republiek Vietnam. De Amerikaanse troepen moeten uit; Zuid-Vietnam en uit Zuid-Korea worden teruggetrokken." „Wanneer men zich niet keert tegen de imperialistische politiek van het gebruik van militair ge weld, wordt de onafhankelijkheid; van de jonge Aziatische, Afri-' kaanse en Latijns-Amerikaans» landen voortdurend bedreigd. Het wordt tijd een einde te maken aan de aanslagen van de imperialisten op het recht van de volken," aldus de Russische" premier. De Verenigde Staten hebben vrjjdag de Sowjet-Russische be schuldiging van inmenging in de binnenlandse zaken van Zuid- Vietnam en Laos verworpen. In antwoord op de betrokken Sowjetrussische nota van 22 fe bruari is vrijdag- een nota over handigd waarin verklaard wordt dat het tegendeel het geval is, n.I. dat het de inmenging van N. Vietnam in de binnenlandse aan - gelegenheden van Zuid-Vietnam is, die een gevaarlijke toestand In dat gebied schept. Amerikaanse straalbom- menwerpers hebben vrijdag bommen geworpen op schuilplaatsen van de Viet cong ongeveer 96 km ten noordoosten van Saigon in de provincie Phuoc Tuy, al dus een Amerikaanse mili taire woordvoerder. Zowel in de ochtend als in de mid dag werden 16 vluchten volbracht. Sinds vrijdag vorige week is dit de zesde dag dat de schuilplaatsen in dat ge bied door Amerikaanse vliegtuigen worden aange vallen. Regeringstroepen zijn er naar verluidt niet in geslaagd in de provincie Binh Dinh, 400 kilo meter ten noordoosten van Sai gon, de guerillastrijders te ver drijven uit het gebied langs de verkeersweg nr. 19, een belang rijke bevoorradingsroute. De weg leidt naar Pleikoe, waar een Amerikaanse luchtmachtbasis is gevestigd. Deze basis wordt mo menteel door de lucht bevoor raad. Een guerilla-aanval op de basis op 6 februari leidde naar bekend tot Amerikaanse vergel- dingsaanvallen op Noord-Viet- nam. Vrijdag is in Saigon van wel ingelichte zijde vernomen dat de sterkte der Amerikaanse strijd krachten in Zuid-Vietnam met ruim duizend man zal worden uitgebreid, dit ondanks stappen die hier en daar op internatio naal gebied zijn gedaan om te pogen door onderhandelingen een einde te maken aan de Zuid vietnamese strijd. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat de Verenigde Staten door zullen gaan met hun voorbereidingen om de Zuid vietnamese weermacht met hon derdduizend man uit te breiden. De sterkte van de Zuidvietna mese strijdkrachten met inbegrip van para-militairen en politie zou hierdoor op meer dan 650.000 man komen. Het verster ken van het Amerikaanse mili taire personeel en van de om vang der Zuidvietnamese strijd krachten zal tegen het eind van dit jaar zijn voltooid. Nu bevindt zich ongeveer 23.500 man Ameri kaans personeel in Zuid-Viet nam, onder wie militaire advi seurs, piloten en onderhoudsper soneel voor de vliegtuigen. Een eerste voorwaarde is dat de Amerikaanse troepen weg gaan zodat het volk van Zuid- Vietnam zelf een oplossing voor zijn interne problemen kan vin den, aldus heeft de communis- tisch-Chinese premier Tsjoe en- Lai volgens het Franse weekblad „Le Nouveau Candide" tegen de Amerikaanse journalist Edgar Snow gezegd. De Vietnamese kwestie zou volgens de Chinese premier opgelost kunnen wor den door toepassing van de Ge- neefse overeenkomsten van 1954. Een terugtrekken van de Ameri kanen zou volgens hem vooraf moeten gaan aan het bijeenroe pen van een nieuwe conferentie over het Vietnamese probleem. Die conferentie zou zich even wel reeds nu met de kwesties- Laos en Cambodja bezig kunnen houden. Southampton: Lady Clementine Churchill is met haar dochter Mary Soames en schoonzoon Christopher Soames, voormalig minister van landbouw, aan boord van de „Queen Mary" naar New York vertrokken. Zij zullen voor onbepaalde tijd vakantie houden in Barbados, Een straalbommenwerper van- de Amerikaanse luchtmacht,,, terugkerend van een oefening in Spanje, is vrijdag in botsing ge komen met een Amerikaans straaltankvliegtuig van het type KC-135. Het ongeluk gebeurde toen de bommenwerper uit het tankvlieg tuig van brandstof werd voor zien. Elk vliegtuig had vier be-, manningsleden aan boord. Het ongeluk werd gezien door de be manning van een B-47 toestel. Zij rapporteerden dat het tank vliegtuig in de lucht explodeerde. Het tankvliegtuig was opge stegen van de luchtbasis Dow in de staat Maine teneinde de bom menwerper op 1120 km uit de kust te ontmoeten. Het zoeken naar overlevenden had vrijdagavond nog geen resul taat gehad.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1