MALCOLM X Het proces tegen werd voortgezet Rajakowitsj N.C.A.B.: „Bijna geen zwarte lonen meer in de bouw" Rusland heeft harde valuta nodig VERWOED BLANKENSATER FINANCIËLE STEUN VOOR DE ZWEEDSE PERS Meer Vlaningen in het Belgische parlement deor „zetelaanfsassing" Kunstschatten worden geveld Vrijdag 26 februari 1965 DE VRTTE ZEFUW Fagina a Steun aan Luxemburgse protestanten De X Scherper strijd Zelfs hij was verontwaardigd Joodse vermogens „Ik wist het niet" Garanties Klimaat is verbeterd Ideale spaarvorm Betalings moeilijkheden PfSES. JOHNSON OP BEZOEK BIJ NASA SPAANSE STUDENTEN GAAN STAKEN RUIMTETOESTEL IN ZEE VERDWENEN Een paar schoten hebben in, een rokerige zaal van Newyorks negerwijk Harlem een eind gemaakt aan het leven van Malcolm X, verwoed blankenhater. Het werd nieuws voor de voorpagina's, hoewel de man eigenlijk maar weinig te betekenen had. Als neger leider tenminste. Hij was een voorbeeld van de moedeloosheid, die zich van tal van zwarte Amerikanen heelt meester gemaakt. En van heel wat meer dan alleen dat groepje aanhangers van deze 38-jarige zoon van een baptistenpredikant. Hij had een persoonlijke reden om het „blanke bloed" te haten, dat voor een deel ook hem door de aderen vloeide. Zijn moeder was zeer licht gekleurd, nog lichter dan hijzelf: gevolg van het feit dat haar moeder door 1 een blanke was aangerand. Daar is de haat begonnen, die door tal van andere feiten nog werd verhevigd. De vervolging door de Ku Klux Klan in hun witte spookhemden, het verbranden van him huis, de vlucht naar het noorden en uiteindelijk de dood van zijn vader: doodgeranseld. Deze jeugd leidde hem eigen lijk voor niets anders op dan het vak van inbreken, handelen in verdovende middelen en andere misdaden, waarover hij ook weer logisch in de cel kwam. Daar maakte hij kennis met de leer van Elijah Muhammed, de leider van de zwarte moslims, volgens wier gebruik hij van zijn achternaam Little afstand deed en die verving door de X, het kenmerk van zijn voorvaderen, als slaven naar de V. S. ge bracht en beroofd van hun men selijke identiteit. En nu werd de haat zijn beroep. Zozeer zelfs dat zijn uitlatingen van onverholen vreugde over de moord op Ken nedy zelfs de Black Muslims te gortig werden en hij zich met een groep moest afscheiden. Hjj propageerde een politiek van apartheid, waarbij de blan ke en de gekleurde Amerikanen ook in gebieden werden ge scheiden. En die toestand moest desnoods met geweld worden af gedwongen: voor de methoden van geweldloosheid als van do minee Marten Luther King had hij slechts verachting. Zoals King ervoor ijverde dat de be staande toestand werd gezuiverd van misstanden, propageerde X het tot stand brengen van een volkomen nieuwe situatie, iets wat door zijn onmogelijkheid alleen maar kon leiden tot een verscherping van de tegenstel lingen in plaats van een ophef fing daarvan. Een vruchteloze agitatie, die verwondering wekt ais men be denkt dat hij een goed verstand bezat. Dat is juist het trieste aan zijn persoon: door zijn huidskleur en door de vooroordelen van de maatschappij waarin hij leefde, bleef er voor hem geen kans zijn talenten te ontwikkelen in een richting die voor hemzelf en de samenleving nuttig zouden zijn geweest. Was Malcolm X met zijn Afro- Amerikaanse eenheidsbeweging voor de ontwikkeling van een nieuwe verhouding tussen de rassen van weinig betekenis in ieder geval niet in gunstige, maar waarschijnlijk ook niet in ongunstige zin ondanks de pu bliciteit die hij kreeg zijn dood openbaart een verscherping in de strijd voor de negerrech ten. Algemeen wordt aangeno men dat de zwarte moslims de moord geïnspireerd of wellicht gelast hebben. En zoals de neger auteur James Baldwin ook een zoon .van een baptistenpredi- kant in honden zei: de vraag is nu slechts wie de volgende zal zijn. Het door Malcolm gepropa geerde geweld is begonnen,met hemzelf als eerste slachtoffer en de verbrande moskee met het hoofdkwartier der zwarte mos lims als weerwraak. De angstige vraag is nu, hoe het geweld zich zal voortzetten, waarvan men met zekerheid kan zeggen dat het de zaak der negers geen goed kan doen en ook met grote stelligheid verwachten dat het die zaak ernstig kan schaden. Protestant Nederland gaat steun verlenen aan enige dui zenden protestanten die in het groothertogdom Luxemburg wo nen. Deze protestantse diaspora verkeert in financiële nood. In de nabije toekomst zullen ook in West-Duitsland en Zwitserland acties worden ondernomen om de Luxemburgse geloofsgenoten de helpende hand te bieden. Deze acties hebben niet alleen een financieel doel; men wil de Luxemburgse protestanten die in hun land een geïsoleerde posi tie innemen, in nauwer contact brengen met de protestanten uit de buurlanden. Daartoe zal men onder meer gebruik kunnen ma ken van een vorig jaar in het noorden van het groothertogdom in gebruik genomen „Iieimstat- te", van waaruit de inwendige zending in Luxemburg wordt verzorgd. Er is op korte termijn al een bedrag van 25.000 nodig om het voortbestaan van deze „Heimstatte" te verzekeren. Het overgrote deel van de Luxemburgse bevolking is rooms-katholiek. De katholieken nemen een wat gereserveerde houding aan tegenover de evan gelische kerk in hun land. Oor zaak is de historische groei van deze evangelische kerk .in Lu xemburg. Die werd namelijk vo rige eeuw in het groothertogdom geïntroduceerd door de Pruisi sche bezetter. Donderdag, de achtste dag van het proces, dat in Wenen tegen de voormalige SS-leider dr. Ra- jakowitsj wordt gevoerd, werden opnieuw schriftelijke getuigen, verklaringen voorgelezen. Begonnen werd met een ver klaring van het voormalige hoofd van de Duitse veiligheidspolitie („Sieherheitspolizei") in Neder land, dr. Wilhelm Harster. Dr. Harster die na de oorlog in Ne derland tot twaalf jaar tucht huisstraf is veroordeeld, bevindt zich thans in West-Duitsland, waar binnen enkele dagen een nieuw gerechtelijk onderzoek tegen hem wordt geopend. Dr. Harster gaf een beschrij ving van de wijze, waarop zijn bureau werkte. Hij verklaarde dat het op dezelfde wijze was in gericht als het hoofdkantoor voor de Duitse rijksveiligheidsdienst in Berlijn. Toen er bij dit hoofd kwartier een door Adolf Eich- mann geleide afdeling voor Joodse zaken in het leven werd geroepen, moest in Nederland iets dergelijks tot stand komen. Volgens dr. Harster werden de Joden in Nederland uitsluitend op aanwijzing van het Berlijnse hoofdkwartier van de veilig heidsdienst weggevoerd. De rijkscommissaris in Neder land, dr. SeyssInquart, had ook een commissaris Hóor Jood se zaken aangesteld, die zich ech ter in de eerste plaats met de Joodse vermogens moest bezig houden. Dr. Harster geeft verder te kennen dat de Duitsers er in Ne derland naar hebben gestreefd alle Joden weg te voeren. Ook zij die zich in ziekenhuizen of in tehuizen voor ouden van dagen bevonden, moesten vertrekken. „Ik heb echter niet geweten," al dus dr. Harster, „dat deze Joden naar vernietigingskampen wer den afgevoerd om daar vergast te worden. Eiehmann heeft eens bij een bespreking, toen hem werd gevraagd wat er gebeurde met de weggevoerde Joden, ge zegd: „Er worden in het oosten werken uitgevoerd, waarvoor wij alle beschikbare arbeidskrachten nodig hebben." De getuige schrijft ook over de eerste wegvoering van Joodse Nederlanders. Het ging hier om de reeds gemelde wegvoering van vierhonderd Joden naar Mauthausen, die daar om het leven werden gebracht. Het weg voeren van deze Joden leidde tot de proteststaking van februari 1941, die door de Duitse autori teiten met harde hand werd be dwongen. PRINS BERNHARD OP DE R. A. I. Z.K.H. prins Bernhard heeft woensdagmiddag een bezoek aan de autotentoonstelling op de R. A.I. gebracht. Op de foto zien we de prins tij dens de rondgang bij het eerste model van Ford, uit 1896. Toen daarop urnen met de as van de vermoorde Joden door hun bloedverwanten in Neder land werden ontvangen, had dit in ons land grote verontwaardi ging gewekt. Zelfs de Duitse rijkscommissaris was hierover verontwaardigd geweest en hij had een klacht bij het hoofd van de Duitse rijksveiligheidsdienst Himmler ingediend. Dr. Harster verklaart tenslotte dat het duidelijk was dat de weg gevoerde Joden niet meer in Ne derland zouden terugkeren. Hij had zelf geloofd dat zij waren overgebracht naar nieuwe neder zettingen in het oosten. WOORDENWISSELING De Nederlandse getulge-des- kundige Sijes verklaarde, dat uit de door de verdediging aange voerde documenten niet is geble ken, dat de deportatie van Ne derlandse Jodelt uit Frankrijk, voordat Rajakowitsj op 12 augustus 1942 zijn telexbood- sohap verzoad, uitsluitend ge schiedde omdat zij Joden waren. In een schrijven van Eichmans BELGISCH NEDERLANDSE ZUIDPOOL- ONDERZOEKERS TERUG Brussel: De leden van de Bel gisch-Nederlandse Zuid-r ooiexpe ditie 1964 en die van de Belgisch- Nederlandse Zuidpool-zomer- campagne '64-'65 zijn met een DC-6 van de Belgische lucht macht op het vliegveld Meis broek teruggekeerd. Op de foto worden de onder zoekers verwelkomd door gene raal Danloy, de vertegenwoordi ger van koning Boudewijn. commissaris voor Joodse zaken van 1 augustus van dat jaar stond duidelijk, dat alleen staten loze Joden naar Auschwitz moch ten worden gebracht. Verdediger dr. Boeck trachtte hierop aan te tonen, dat de Ne derlandse getuige-deskundige zichzelf had tegengesproken. Er ontstond een langdurige woor denwisseling tussen hen. Sqes las nog een brief voor met richt lijnen voor deportatie van de Joden. Dr. Boeck verzocht dit document te mogen voorlezen, wat de president hem toestond. Rajakowitsj kondigde aan nog meer documenten ter tafel te zul len brengen. De president rea geerde hierop met de medede ling, dat die op een nader te be palen tijdstip zullen worden be handeld. De Belgische kamer van volks vertegenwoordigers heeft don- derdag een wetsontwerp goedge keurd, waarbij het aantal Vlaam se afgevaardigden wordt ge bracht op 107. Het aantal kamer lijden blijft 212, van wie voorts 72 Walen en 33 afgevaardigden uit Brabant, die zowel tot de Frans- als Nederlands spreken de Belgen kunnen behoren. Het wetsontwerp is een gevolg van da volkstelling van 1961. Als gevolg daarvan vallen vijf Waal se kiesdistricten onder het nieu we quotient van ruim 43.000 doch kwam er één bij. Tegen over het verlies van vier zetels staan een Vlaamse winst van drie en een Brabantse winst van één zetel. Deze „zetelaanpassing" is al jarenlang een eis van de Vlamin gen, die betogen dat bijna een half miljoen Nederlands spre kende Belgen niet in het parle ment is vertegenwoordigd, door dat steeds het quotient niet werd aangepast aan het recente bevol kingscijfer. De „zetelaanpassing" was ook een Vlaamse voorwaarde voor de goedkeuring van de komende grondwetsherziening. Daarin zul len garanties zijn vervat voor de De ingrijpende loonoperatie van verleden jaar heeft sanerend gewerkt. Er wordt in het bouwbedrijf heel weinig zwart loon meer betaald. Na jarenlang het zwarte schaap te zijn geweest, steekt het nu in dit opzicht gunstig af bij sommige andere bedrijfstakken. Dit verklaarde de waarnemend voorzitter van de Nederlandse christelijke aannemers- en bouwvakpatroonsbond, de heer O. Hei- dinga, bij de opening van de algemene vergadering van de N.C.A.B. in Utrecht. In Zweden is rumoer ontstaan over een wetsvoorstel om via de politieke partijen overheidssteun te geven aan de gehele pers. Het plan dat nu door een parlements- commissie wordt bestudeerd, is volgens de oppositie er alleen op gericht met geld van de staat of beter gezegd van de belas tingbetalers de tekorten van de sociaal-democratische (rege- rings) -bladen te dekken. Het is een feit dat het voor stel zijn oorzaak vindt in de om standigheid dat de soicaal-demo- cratische pers waarvan de 25 bladen in handen zijn van het centrale vakverbond in moei lijkheden verkeert. „Stockholms .Tidningen" lijdt b.v. jaarlijks 'een verlies van 15 miljoen kro nen (ruim een miljoen gulden). De sociaal-democraten vinden dat de staat steun moet verle nen aan alle bladen ter bevorde ring van een vrije voorlichting. Indirecte ondersteuning in de vorm van advertentiecontracten met grote industrieën achten zij onjuist, omdat hierdoor de onaf hankelijkheid van de bladen ge vaar loopt. De tegenstanders van het plan vinden dat het beginsel van overheidssteun in strijd is met de onafhankelijkheid van een de mocratische pers. Voorts hebben zij becijferd dat van de 25 tot 30 miljoen kronen waarvan in het voorstel wordt gesproken bij een verdeling over de bladen naar rato van het aantal behaalde stemmen bij de verkiezingen 48 procent naar de sociaal-demo cratische pers zal gaan, hoewel deze bladen slechts 23 procent van alle bladen uitmaken. De li beralen die bij de verkiezingen 17 procent van de stemmen kre gen, beschikken over 46 procent van alle bladen. Bij de conser vatieven die 14 procent van de stemmen kregen, is het aandeel in de totale pers 22 procent. De heer Heidinga zei, dat het tariefplafond veel tot de goede resultaten heeft bijgedragen. Het is nu volgens hem zaak om niet te verslappen. De nieu we c.a.o. zal met grote zorgvul digheid moeten worden toege past en daar waar nodig moeten worden gebruikt om de laatste restanten van de zwarte lonen op te ruimen. Hij deed een dringend beroep op het gehele bouwbe drijf, ervoor te zorgen dat het zwarte loon na de inwerkingtre ding Vein de nieuwe c.a.o. radi caal zal hebbeh afgedaan. De heer Heidinga constateer de, dat er in de publieke opinie een wijziging' ten goede valt waar te nemen ten opzichte van de bouwvakken. Volgens hem lieeft minister Bogaers in niet onbe langrijke mate bijgedragen tot- deze klimaatsverbetering. Hij prees de minister om zijn „taaiheid" en doorzettingsver mogen en om de gelegenheid die hij voor de representanten van het bouwbedrijf heeft geschapen rechtstreeks met hem de vraag stukken van het bouwbeleid te bespreken. In die gesprekken, aldus de heer Heidinga, hebben wij uiting gegeven aan onze bezorgdheid over onderdelen van het beleid, die leiden tot onbillijke gevolgen voor bepaalde sectoren. In dit verband noemde hij de klein-. aannemers, die steeds meer worden uitgerangeerd. Het is niet de taak van de ministers alle patroons aan werk te helpen, zo zei hij, maar evenmin om door middel van het rijksgoedkeu- ringsbeleid de kleinere patroons buiten spel te zetten. De oplossing is volgens liem eenvoudig; meer vrijheid voor de kleinere objecten zou veel sluimerende capaciteit activeren en zou voor velen een uitkomst betekenen. Spreker betoogde dat. als men ernst wil maken met het geven van een hoge prioriteit aan de expansie van de bouwcapaciteit, dat ook tot uitdrukking dient te komen in de financiering. Dit strookt geheel met de wenselijk heid van het sparen: er is voor de individuele burger bijna geen idealer spaarvorm denkbaar dan het eigen woningbezit. In Moskou is men begonnen met een „deviezenoperatie" die ertoe moet bij dragen dat de stroom van dollars en andere westelijke valuta's naar de schat kist van de Sowjet-Unie wordt vergroot. Volgens gedeeltelijk bevestigde geruch ten zouden het gouden en zilveren vaat werk van de tsaren en de porseleinser viezen in het „wapenmuseum" van het Kremlin zijn aangeboden aan vertegen woordigers voor een groep antiquairs. In de Gorkistraat is een kunstsalon ge opend voor de verkoop van antieke iko- nen, oude en moderne schilderijen, por selein, kunstvoorwerpen en munten te gen betaling in vrije harde valuta's. Een levensmiddelenwinkel, die Russische en buitenlandse produkten verkoopt zoals whiskey en Amerikaanse sigaretten is een week geleden geopend op de Kou- touzowlaan. De verkoop aldaar geschiedt uitsluitend tegen betaling met deviezen aan buitenlanders of aan inwoners van de Sowjet-Unie die van machtigingen zijn voorzien. In het warenhuis „Goum" aan het Rode Plein is enige tijd geleden een bontafdeling gekomen, waar de bezitters van westelijke valuta's terecht kunnen. In 't duurste hotel-restaurant van Mos kou, „Natsional", is sedert drie weken elke dag een „internationale bar" tot. vier uur 's nachts geopend. Uit een prijs lijst bij de ingang blijkt dat men er whis key, Franse cognac en andere westelijke dranken kan gebruiken tegen betaling in dollars, ponden sterling, Franse fran ken, Westduitse marken, Scandinavische kronen en Finse marken. Buitenlandse vakantiegangers krijgen toestemming hun vakantie door te bren gen in de gastvrije badplaatsen in het zuiden van de Sowjet-Unie en aan de kust van de Zwarte Zee, waarbij niet de viezen kan worden betaald. Men voegt hieraan toe dat de Sowjet- schatkist zich op het ogenblik gesteld ziet tegenover enkele zware betalings verplichtingen, met name voor de terug betaling van een Canadese lening en de betaling voor de nieuwe tarwe-aankopen in het westen. Het is overigens niet de eerste maal dat de Sowjet-Unie zich ontdoet van een deel van haar nationale kunstschatten. In 1930 werden verschei dene doeken, waaronder een Rembrandt, een Van Gogh, en een Tiepolo, verkocht aan een groep antiquairs die werd ver tegenwoordigd door de bemiddelaar lord Dureen. Walen tegen „minorisatie" te genover de Vlamingen, die in aantal sneller toenemen dan hun Frans sprekende landgenoten. De garanties bestaan uit het eisen van een gekwalificeerde meerderheid in het parlement voor het goedkeuren van wets ontwerpen, die betrekking heb ben op de Vlaams-Waalse betrek, kingen. De grondwetsherziening zal moeten worden goedgekeurd door het parlement, dat na de verkiezingen in mei a.s. zal wor den gevormd en dat constitutio nele bevoegdheden zal hebben. President Johnson heeft don derdag opnieuw een beroep op de mensheid gedaan, samen te werken bij de vreedzame verken ning van de ruimte. In een toe spraak tot geleerden van het na tionale bureau voor lucht- en ruimtevaart (Nasal zei hij, dat de Verenigde Staten bij het ruim teonderzoek nimmer het eigen, nationale prestige als doel zui len nastreven, maar zich stand vastig zullen blijven richten op de vrede. De president hield zijn rede na ingelicht te zijn over het verloop van de reis van de Mariner-4, het ruimtevoertuig dat op 28 no vember is gelanceerd voor het verkrijgen van foto's van de pla neet Mars. Als alles volgens plan verloopt, zal de mariner-4 op 14 juli Mars passeren op een af stand van 8850 km. Het ruimte voertuig bevindt zioh nu op 32 min km van de aarde en alle ap paraten aan boord functioneren naar behoren. Naar Dan Schneiderman, de leider van het Mariner-project, donderdag meedeelde zou, wan neer de foto's van Mars goed overkwamen, dit een even be langrijk succes zijn als Galilei's eerste blik op de maan door een telescoop, ongeveer 400 jaar ge leden. De directeur van de Nasa, Ja mes Webb, vertelde Johnson dal Amerikaanse geleerden het werk aan een geleidingssysteem om een man op de maan te brengen en terug te laten keren hebben voltooid. Op een vergadering van stu denten in Madrid is besloten een algemene staking op alle Spaan se universiteiten af te kondigen. Deze zal duren tot de bij beto gingen gearresteerde studenten zijn vrijgelaten en de beperkende maatregelen die aan de universi teiten waren opgelegd, zullen zijn opgeheven. Om te voorkomen dat de over heid de onderwijsinstellingen sluit, zullen de studenten wel bij colleges aanwezig zijn, doch hun professoren te kennen geven dat zij in staking zijn.' Woensdag kwam het tot ongeregeldheden met de politie toen 6000 studen ten en hoogleraren betoogden voor het recht hun eigen organi satiebestuurders te kiezen. Er vielen gewonden en er werden arrestaties verricht. De Verenigde Staten hebben de hoop opgegeven het dinsdag gelanceerde ruimtetoestel, dat instrumenten bevatte om ver schillende materialen en stoffen op hun reacties bij buitengewone hitte te onderzoeken, terug te vinden. Schepen en vliegtuigen hebben gedurende anderhalve dag een gebied in de Atlantische Oceaan uitgekamd waar het toe stel diende neer te komen. Niet temin is het resultaat een succes, aldus technici van de luchtmacht omdat de meeste gegevens reeds per radio waren ontvangen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3