Prinses Beatrix op Bonaire aangekomen Puzzels in Jemen Zuid-Vietnam wil de oorlog eervol beëindigen Felle Chinese aanval op Russische leiders HET FLAMINGO-EILAND AneriksiBse communistische partij k staat van beschuldiging gesteld HET BROOD WORDT WEER DUURDER SUS GENERAAL KHANH NAAR HONGKONG VERTROKKEN „Sinistere geest van Chrossjisjov is niet verdwenen" Giftig onkruid Revisionisme Staat van beleg in Guatemala Na de aardbeving in Chili HET WEER VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6382 Ongelooflijk MIJNRAMP IN ROEMENIE KONING BOUDEWIJN MOET ZES WEKEN RUST HOUDEN Tekening aangeboden Triest vooruitzicht voor Engeland Weinig kansen Geen gejuich Geen terugkeer mogelijk Het vertrek van Khanh DE MAZELEN IN TURKIJE Hoogwater Zon- en Maanstanden Kritieke fase FINLAND EN DE SOWJET-UNIE Weerbericht Frsnkering bij abonnement: TERN EU ZEN .Directeur-Hoofdredacteur: I. van de Sande Redactie- en Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs 6,per kwartaal; per maand 2,—; per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel meer 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Pinses Beatrix is donderdagmorgen aangekomen op Bonaire. Het vliegtuig waarmee zij de reis maakte van Aruba, werd op de reis drie kwartier geëscorteerd door vliegtuigen van de marinelucht vaartdienst. Op het eiland dat vooral bekendheid geniet door de daar aan wezige flamingokolonies, waren veel mensen op de been en vrien delijk lachend nam de prinses, die na haar aankomst een aubade tereeg van de schooljeugd, het huldebetoon in ontvangst. Na een kort bezoek aan hotel Bonaire, waar de prinses logeert, begon een rondrit over de 34 km lange toeristenweg, die met steun van Nederland tot stand is ge komen. De eerste halteplaats lag vele tientallen meters boven de zeespiegel, waar men een prach tig uitzicht had op het Goto- meer. „Ongelooflijk", was het commentaar van de prinses, die gauw haar filmcamera ging ge bruiken. Na naar hartelust te hebben gefilmd en gefotografeerd, nam de prinses de verrekijker van ge zaghebber Morkos over „om even de flamingo's te zien" „Ik werk wel hard", zo voegde zij er lachend aan toe. Daarna werd de rit voortgezet naar Rincon, een plaatsje met ongeveer 2500 inwoners, na Kra- lendiik (met 6000 inwoners) de grootste plaats op Bonaire. Ook hier werd de kroonprinses toege- Volgens een in de Zuidsla- vische hoofdstad Belgrado ont vangen bekendmaking van de Roemeense regering zijn deze week bij een gasontploffing in een steenkolenmijn te Uricani in het westen van Roemenië een enveertig mijnwerkers om het leven gekomen en zestien ge wond. De aan geelzucht lijdende ko ning Boudewijn van België moet .zes weken rust houden, aldus is donderdag in Brussel bekendge maakt. In het communiqué wordt ge zegd, dat de ziekte „normaal en -bevredigend" verloopt en dat de vorst geen koorts heeft. Koning Boudewijn moet wel het bed houden, maar mag de hem voorgelegde regeringsbe sluiten bestuderen en tekenen, aldus het communiqué, „zodat de normale werking van de in stellingen is verzekerd". WEGGESPOELD Een brandweerwagen werd woensdag in Athene met suc ces ingezet toen een grote groep niet-erkende chauffeurs bij de regeringsgebouwen de monstreerden tegen de houding van de regering ten aanzien van hun eisen. zongen door de schooljeugd, die afwisselend door piano en gram mofoon werd begeleid. Ten slotte kreeg de pinses een houten mo del van de vishal van Kralendijk aangeboden. De tocht moest nog zes keer worden onderbroken om school kinderen gelegenheid te geven de prinses toe te zwaaien en toe te juichen. De rit eindigde in Kralendijk, waar zij een tekening kreeg van de Nederlandse grafi cus Dick Stolwijk, die ruim een maand op de Antillen heeft door gebracht en die dezer dagen ver trekt. Op de tekening werd een deel van het historische Kralen dijk met het oude gezaghebbers huis en het fort en een deel var. modern Kralendijk, de pier, die grote passagiersschepen kan ont vangen, in beeld gebracht. Dit was tevens het einde van de eer ste rondrit op Bonaire. Een federale „grote jury" heeft donderdag de Amerikaanse com munistische partij opnieuw in staat van beschuldiging gesteld, omdat zij zich niet heeft laten registreren als een communis tische organisatie. Ter omzeiling van het verraderlijke wetsarti kel dat eerder een hof van be roep noodzaakte een veroordeling van de partij op dezelfde grond ongedaan te maken, zegt de jury er met nadruk bij, dat de partij zich niet heeft laten inschrijven hoewel ze wist dat iemand be schikbaar en ook bereid was deze registratie namens de par tij te doen plaatshebben. De partij was op 1 december 1961 al voor hetzelfde verzuim in staat van beschuldiging ge steld en een jaar later veroor deeld tot een boete van 120.000 dollar. Het hof van beroep ver nietigde het vonnis en bepaalde daarbij, dat de' regering eerst moest aantonen dat er iemand beschikbaar was die, zonder bang wil scheppen. te zijn zichzelf in moeilijkheden te brengen, de partij zou willen opgeven voor registratie. De Amerikaanse wet op het tegengaan van ondermijnende activiteit vereist Inschrijving van communistische organisaties bij het ministerie van justitie. Zij bepaalt dat weigering van regi stratie voor elke dag' een afzon- zonderlijke overtreding is, die bestraft kan worden met een boete van hoogstens 10.000 dol lar. De nieuwe actie tegen de Ame rikaanse communistische partij wordt geïnspireerd door de re- geringspolitiek die er op gericht is, het verzet in de Ver. Staten tegen de „impopulaire, onge rechtvaardigde en ongrondwet telijke" oorlog in Vietnam aan banden te leggen, zo heeft don derdag Gus Hall, lid van het partijbestuur, verklaard. Hij voegde er aan toe, dat men met de actie een „sfeer van hysterie" i Na overleg met de Nederlandse bakkerijstichting is de minis ter van economische zaken ermee akkoord gegaan, dat met het oog op de ontwikke ling van de kosten in het bak- kerijbedrijf sinds de laatste algemene prijsverhoging in januari 1964 de broodprijzen zullen worden verhoogd. En algemene prijsverhoging van één cent zal mogen in gaan op 1 maart a.s. Per 1 juli zal een tweede cent prijs verhoging kunnen plaatsheb ben. Voorts heeft een onderzoek door het ministerie aangetoond, dat het totstandbrengen in de loop van de tijd van een prijs verschil tussen bezorgd en af gehaald brood van twee cent redelijk kan worden geacht In verband daarmee heeft de mi nister zich ermee kunnen ver enigen, dat op 1 maart a.s. voor bezorgd brood één cent extra wordt berekend en dat op 1 januari '66 nog één cent voor bezorgen in rekening zal worden gebracht. In de en kele plaatsen waar thans voor afgehaald brood een lagere prijs wordt berekend dan voor bezorgd brood, mogen de af- haalprijzen op 1 juli a.s. wor den verhoogd tot het alge meen geldende niveau. Bijna dagelijks worden mensen gedood en gewond door aansla gen in Aden en omgeving, de zuidwestpunt van het Arabische schiereiland en het enige Ara bische land dat nog niet onaf hankelijk is. Aden is een kroon kolonie en omgeven door een federatie van allerlei vorsten dommetjes die alle onder Brits protectoraat staan. Volgende week behoort in Londen een conferentie te begin nen om uit deze vrij grote groep een nieuwe staat te laten ont staan, hetgeen naar men hoopt zowel de interne rust zal bevor deren als een eind maken aan de neiging die zo hier en daar be staat zich bij Jemen aan te slui ten. Jemen trouwens laat zelf stevige aanspraken op het ge bied gelden en ook in dat ver band is het wel nuttig wanneer er een sterke staat in de plaats komt van de nogal los samen hangende federatie. Nog vóór de conferentie be gint hebben de vertegenwoordi gers van de vorstendommetjes al gezegd dat ze niet naar Londen komen, tenzij drie sjeiks uit het gebied die niet aan de fede ratie hebben deelgenomen be loven ook deel te nemen, niet als waarnemers zoals ze nu willen doen, maar als lieden die het in- principe eens zijn dat de een heidsstaat er komen moet. Daar komt bij dat radio-Caïro het Nationale Bevrijdingsfront sterkt in zijn terroristische akti- viteiten. Hetzelfde doet trou wens ook de Arabische Liga, die evenmin prijs stelt op een sterke staat Aden. Dat alles maakt het uitermate moeilijk voor de sterkste partij in de stad Aden zelf de socia listische volkspartij om nog vol animo mee te doen. Die partij zal de zwaarste ver antwoordelijkheid in het be stuur te dragen krijgen en snakt er uiteraard niet zo naar om dat te gaan doen terwijl liga en Caïro de buren dus zo ern stig verzet bieden en de eenheid binnenshuis al evenmin reden tot juichen geeft. Voor Londen het trieste voor uitzicht dat het nog langer zelf zowel tegen terroristen in de federatie als tegen aanvallers van daarbuiten zal moeten op tornen. In Saigon heeft de politie een eind gemaakt aan de persconfe rentie van Vietnamese intellec tuelen, die zich uitspraken voor Premier Phan Hoey Qnat van Zuid-Vietnam heeft donderdag verklaard, dat zijn land te veel lijdt en dat het eervol de oorlog wil beëindigen. Hij sprak op een bijeenkomst waarbij luitenant- generaal Ngoejen Khanh zijn commando aan de nieuwe opperbe velhebber van de stijdkrachten, generaal-majoor Tran Van Minh, overdroeg. Zonder een spoor van bitterheid zei generaal Ngoejen Khanh dat hij wenste, dat het leger eensgezind de communisten bestrijdt. een staking van het vuren. Generaal Khanh is kort vóór zijn vertrek naar Hongkong door dr. Qoeat onderscheiden. Uit Washington wordt ver nomen, dat president Johnson en zijn adviseurs er nog lang niet van overtuigd zijn dat de communisten een politieke op lossing willen. De Amerikanen nemen nu rechtstreeks aan de strijd in Vietnam deel. De New York Times zegt dat daardoor het punt van waar geen terug keer mogelijk is, dichtbij is ge komen. Het blad herinnert aan de woorden die Kennedy in zijn inaugurele rede sprak: „Wij moeten nooit bang zijn om te onderhandelen". Generaal Khanh die tot rei zend ambassadeur is benoemd, is gisteren met vrouw en vier kinderen uit Saigon naar Hong kong vertrokken. Hij heeft tot taak het standpunt van Zuid- Vietnam in het conflict met de communisten in het buitenland uiteen te zetten. Hij zal ook naar New York gaan, waar hij de lei ders van verscheidene V. N.-de- tm een donderdag verschenen Chinese publikatie wordt kritiek geleverd op de niemve Russische leiders wegens hun houding bij de val van Chroesjtsjov. Het was de eerste belangrijke Chinese ver klaring sinds het bezoek van Kosygin aan Peking. Delegaties van de communistische partijen uit diverse landen verzamelen zich momenteel in Moskou voor de maandag begin nende bijeenkomst die door de Russen is belegd ter bespreking van de eenheid in het communistische kamp, een bijeenkomst waaraan de Chinezen waarschijnlijk niet zullen deelnemen. De kritiek op de Russische lei ders was vervat in 'n voorwoord bij een nieuwe bundel op schrift gestelde toespraken van ex-pre- roisr Chroggjtsjav, die binnen kort in geheel China in verkoop zal worden gebracht, Het voor woord werd in zijn geheel weer gegeven door het persbureau Nieuw-China. In het voorwoord worden Cbroesjtsjovs denkbeelden fel aangevallen en wordt gezegd, dat zijn revisionisme een „reusach tige hoeveelheid giftig onkruid" was. Het vervolgt: „Wij bemoeien ons nooit met de interne aange legenheden van andere landen of partijen, maar wij willen het nu toch één keer opnemen voor Chroesjtsjov. Zij die zich geen moeite spaarden om Chroesjtsjov te verheerlijken en nog pas me dailles op zijn borst hadden ge speld, zwaaiden plotseling om toen hij viel en gelastten inbe slagname en vernietiging van al zijn geschriften, foto's en por tretten. Dat is een vreemde ma nier van doen. Hadden zij niet nog een paar dagen tevoren ge zegd, dat Chroesjtsjov het Mar- xisme-Leninisme had ontwik keld, dat Chroesjtsjov een emi nent en talentvol leider en theo reticus was, dat Chroesjtsjov een man was wie de eenheid van de internationale communistische beweging het meest ter harte ging? Waarom moesten dan slechts enkele dagen later zulke ingrij pende maatregelen worden ge nomen en zijn werken, in de tien miljoen woorden lopend, aan het vuur worden toevertrouwd? Wat is het nut van het inbeslag- nemen en verbranden van boe ken? Kan het misschien aanto nen, dat het revisionisme van Chroesjtsjov overboord is ge gooid?" In het voorwoord wordt ver der gezegd: „Chroesjtsjovs ge dwongen vertrek van het poli tieke wereldtoneel tekende het bankroet van Chroesjtsjovs re visionisme, maar de sinistere geest van het Chroesjtsjovisme is niet verdwenen. Er zijn altijd nog grotere of kleinere groepen mensen in de wereld, in de Sow- jet-Unie en ook hier in China, die in Chroesjtsjovs revisionisme geloven. Dit revisionisme is niet voortgekomen uit één per soon of zomaar een toevallige factor. Het is een produkt van de tijd". Het aantal sterfgevallen als gevolg van de mazelenepidemie in Turkije was woensdag geste gen tot 217, voornamelijk kinde ren. De ziekte heeft zich vooral in het oosten van het land ver breid, waar in een enkele stad zeventig kinderen aan mazelen stierven. Een moeilijkheid blijft dat vele dorpen door sneeuw zijn geïsoleerd, terwijl vliegverkeer door het slechte weer wordt be lemmerd. De militaire regering van Gua temala heeft de staat van beleg afgekondigd. Bepaalde politici zouden hebben getracht een toe stand van amrehie te scheppen teneinde een greep naar de macht te kunnen doen, zo werd bekendgemaakt VRIJDAG 26 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 10.22 11.02 Terneuzen 10.57 11.37 Hansweert 11.37 12.17 Walsoorden 11.47 12.27 ZATERDAG 27 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.28 Terneuzen 12.03 Hansweert 0.40 12.43 Walsorden 0.50 12.53 legaties zal polsen, vooral nu de mogelijkheid van onderhandelin gen steeds vaker geopperd wordt. In een laatste dagorder ver zoekt de generaal het leger de strijd tegen de opstandelingen voort te zetten. In deze strijd heeft de generaal 19 jaar lang een voorname rol gespeeld. Khanh gaf bij aankomst in Hongkong als zijn overtuiging te kennen dat onderhandelingen over Vietnam niet mogelijk zijn zolang de communisten zich niet uit het zuiden terugtrekken. Hij zei dat hij blij was met zijn nieuwe functie. Bij de Verenigde Naties gaat hij een diplomatiek offensief tegen de communisten ontke tenen, dat hij even nodig vindt als een militair, „nu de strijd in een kritieke fase is geko men". (Zie verder pag. 5) Bij de aardbeving die deze week het noordelijke deel van midden-Chili trof, blijkt een mijnwerker om het leven te zijn gekomen, terwijl er zes werden gewond. De mannen raakten op gesloten in de kopermijn waar zij werkten. Zij blijken de enige slachtoffers te zijn in het door de beving getroffen gebied, waar in ongeveer 200.000 mensen woonachtig zijn. Honderden mijnwerkers wisten op het laat ste ogenblik te ontsnappen. Een gelukkige omstandigheid was dat de werkzaamheden in de kleinere mijnen waren geëindigd. Finland volgt van nabij de plannen voor een multilaterale kernmacht. Het is bezorgd voor dit voornemen, waarvan de ver wezenlijking de vrede zelfs in noord-Europa bedreigt. Dit heeft president Kekkonen woensdagavond in Moskou ver klaard aan een diner dat hij Sowjet-leiders aanbood. Premier Kosygin betuigde zijn steun aan Kekkonens plan voor het instel len van een kernwapenvrije zone in noord-Europa. ZON MAAN op onder op onder Febr. 26 7.33 18.14 5.25 12.48 27 7.31 18.16 6.10 13.44 28 7.29 18.18 6.47 14.48 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Noordwestelijke wind Enkele zonnige perioden maar ook enkele verspreid voorkomen de buien. Matige noordwestelijke wind. Middagtemperaturen van 2 tot 5 graden Celsius. HETZELFDE WEERTYPE Nog steeds bevindt zich zuid westelijk van IJsland de kern van een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk. Het houdt boven West-Europa een noordelijke luchtstroming in stand, die vooral in de hogere luchtlagen bijzonder sterk is ont wikkeld. In deze stroming trekken klei nere storingen mee. Zij zijn ge vuld met koude lucht die boven het relatief warme Noordzee water voldoende onstabiel is om de ontwikkeling van enkele regen-, hagel. of sneeuwbuien te bevorderen. Deze buien worden afgewisseld door opklaringsge-" bieden. In ons land vindt de luchtaanvoer grotendeels plaats over zee, waardoor voornamelijk in de nacht en vroege ochtend en dan nog in hoofdzaak landin waarts lichte vorst voorkomt. Overdag komen de temperaturen evenwel enkele graden boven het vriespunt. Aanmerkelijk strenger is de vorst in Midden- en Oost-Europa, alsook in Finland. Dit wordt mede veroorzaakt door de aan wezigheid van een uitgestrekt sneeuwdek dat daar voorkomt

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1