Breda is erg lekker bier! BREDA beugelbier BurgerdienstpSichi in tijd van oorlog De begroting van landbouw in de Tweede Kamer Een man die zijn Trouw Wil verrassen, Een vrouw die haar man wil verrassen, komt thuis met bonbons. komt thuis met Breda Bier Pagina 6 Romantisch? Zeker, maar ook erg verstandig. Mevrouw heeft n.l. een hele serie overtuigende argumenten om juist Breda Bier te kiezen: 1) inhoud liter - 2) beugelsluiting: zo open, zo weer dicht, dus tweede glas even vers als het eerste - 3) ongepasteuriseerd, dus tapvers - 4) de elegante „party"-fles noodt tot gezelligheid-voor-twee - 5) de prijs: drie voor f 1.59 - 6) maar bovenal: TWEEDE KAMER PRIJSNIVEAU 20 a 25 HOGER GEEN OVEREENSTEiMMING Beursoverzieht DE VRIJE ZEFUW Donderdag 25 februari 1965 De tweede kamer heeft zich dinsdagnacht bezigge houden met arbeidsregelin gen ten behoeve van de volkshuishouding, de lands verdediging en de over heidsdienst in geval van oorlog. De overheid, zo wordt gesteld, zal in die gevallen bevoegd zijn het aanvaarden of beëindigen van arbeidsverhoudingen te beper ken, werknemers „onmisbaar" verklaren, burgerdienstplicht voor mannen en vrouwen ten behoeve van niet-militaire ar beid in te voeren en wettelijke beperkingen voor arbeidsduur en veiligheid op te heffen. Daardoor kan worden voorkomen, dat vi tale bedrijven leegstromen, de onmisbare arbeider onbeschermd blijft en noodzakelijke werk zaamheden onder burgerdienst plicht worden verricht. Over heidspersoneel wordt van deze regelingen uitgezonderd. De uitvoering van deze nood wet zal in handen komen van de directeur-generaal van de ar beidsvoorziening. Een „raad voor de buitengewone arbeidsvoorzie ning", bestaande uit vertegen woordigers van ministers en van werknemers- en werkgeversor ganisaties, zou de regering in deze zaken adviseren. Gewezen werd op het feit, dat deze wet niet slechts het lands belang op het oog heeft, maar evenzeer bescherming van ar beid en arbeider inhoudt. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door de heren Maenen (K.V.P.), Jager (C.P.N.), Boersma (A.R.P.), Corver (V.V. D.), Baart (P.v.d.A.) en Kikkert (C.H.U.). GEWETENS BEZWAREN Staatssecretaris De Meijer zei in zijn antwoord dat bij even tuele toepassing van deze wet dvzetfdt rechtregelen en sociale voorzieningen zullen gelden als bij normale omstandigheden. Hij wees erop dat militaire hande lingen nadrukkelijk in het wets ontwerp zijn uitgesloten. In de buitengewone raad voor de arbeidsvoorziening zal ook 'n vertegenwoordigster der vrou wenorganisaties worden opgeno men. Hiermee kwam de bewinds man tegemoet aan een door de heer Maenen genoemd bezwaar dat gezinsbelangen gemakkelijk zouden worden verwaarloosd. De heer Baart verlangde vrij stelling voor geestelijke raads lieden van verenigingen die geen kerkgenootschap zijn. De be windsman zegde toe een derge lijke vrijstelling te overwegten doch niet voordat deze ook voor militaire dienstplicht zal gelden. Ook zullen erkende gewetensbe zwaarden niet voor zodanige werkzaamheden worden ingezet, dat conflictsituaties kunnen ont staan. Onder aantekening dat de P. S.P. en de C.P.N. geacht werden te hebben tegengestemd is de noodwet arbeidsvoorziening door de kamer aanvaard. Tevoren diende staatssecretaris De Meijer nog een tweetal amen- denèsnten in waardoor de minis ter fcij toepassing van de nood wet wordt gemachtigd autoritei ten aan te wijzen die in een be paald gebied in plaats van de di recteur-generaal voor de ar beidsvoorziening. Ook zal het nu mogelijk zijn bij algemene maat regel van bestuur openbare amb ten vrij te stellen. Hierop was was door de heer Baart aange drongen. Een wetsontwerp tot be schikbaarstelling van een ren teloos voorschot ten behoeve van de N.V. Waterleidingmaat schappij „Zeeuwsch-Vlaande- ren" werd ingetrokken, HET KONINKLIJK HUIS Verder werd besloten een bij zondere commissie in het leven te roepen voor de voorbereiding van de openbare behandeling van het onderwerp over de mi nisteriële verantwoordelijkheid inzake het koninklijk huis en de voorlichting over het hof. Dit besluit was overeenkomstig een voorstel van kamervoorzitter, mr. Van Thiel. De heer Vondeling, leider van de P.v.d.A.-fractie, noemde dit voorstel overdreven. Hij merkte op, dat de onderhavige zaak reeds vrij uitvoerig is besproken en dat deze zaak z.i. voldoende is voorbereid. Oud-minister Cals (K.V.P). daarentegen voelde wel voor de instelling van een (bijzondere) commissie. Hij stel de dat een schriftelijke behande ling vooraf op zijn plaats is. De kamer deelde dit stand punt. Het voorstel werd zonder stemming aanvaard. Stijgende produktie en verbruik van bier De bierproduktie bedroeg in 1964 nagenoeg 5 miljoen hl (4.963.387 hl) tegenover 4.407.704 hl in 1963, een stijging derhalve van ruim 121/* procent en meer dan het dubbele van het jaar 1899. Toen was het verbruik per hoofd het hoogste, dat het bureau voor de statistiek sinds 1874 ooit had geregistreerd, namelijk 43,4 liter. Nog nimmer heeft de pro duktie in de periode sinds 1874 een dergelijke omvang bereikt. Het hoofdelijk verbruik is na de tweede wereldoorlog gestegen van 10,1 liter in 1949 tot 35 liter in 1964. Het gaat dus weer het niveau van 1899 benaderen. De invoer van bier bleef in 1964 stabiel, namelijk 202.000 hl. De totale invoer maakte bijna 5 procent van het binnenlandse verbruik (4.238.645 hl) uit. De bieruitvoer naar ongeveer 140 landen steeg van 882.895 hl in 1963 met 5 procent tot 927.195 hl, ter waarde van ca 72 min in 1964, d.w.z. dat bijna 19 procent van de produktie werd geëxporteerd. Deze uitvoer bete kent een record in de geschie denis van de Nederlandse brouw- industrie. „De landbouw is zwaar ver kouden geworden, zonder eigen toedoen," aldus de C. H.-afge- vaardigde Mellema bij de behan deling van de begroting 1965 van het departement van land bouw en visserij in de Tweede Kamer. Bij deze behandeling werd ook aandacht geschonken aan de financiële positie, waarin de landbouw verkeert. De heer Tuynman (V. V. D.) sprak in dit verband over «een allerminst fraai beeld". Aange drongen werd o.m. op een ver hoging van het inkomenserite- rium voor het ontwikkelings- en saneringsfonds en op een verho ging van het tempo van uitvoe ring van ruilverkavelingen. De beraadslagingen werden geopend door de heer Lardinois (K.V. P.). Deze bepleitte de tot standkoming van een nota over het melkprijsbeleid en het rund- veebeleid. Zijn partijgenoot Hors. mans drong aan op een systema tisch en fundamenteel onderzoek naar de gewenste doelstelling van landbouwonderwijs, -onder zoek en -voorlichting. De V. V. D.-er Oldenbanning, die wees op enkele gevaren, ver bonden aan de E. E. G.-landbouw. politiek, drong aan op de tot standkoming van een gecoördi neerd structuurbeleid. De heer Egas (P.v.d.A.) wees op de huidige marktontwikke ling, waarbij „in eigen land de binnenlandse markt wordt ver waarloosd". Spreker ontwikkelde een fun damenteel bezwaar tegen het grondprijzen-beleid. Naar de me ning van deze afgevaardigde laat de minister te veel specula tie toe. De heer Koekoek (B. P.) zei dat in de afgelopen twee jaar het aantal boeren is toselsrompen, terwijl het aantal ambtenaren op het ministerie van landbouw is toegenomen. Er bestaan bij de boeren veel klachten over de prijzen, die geen gelijke tred houden met de stijging van de kosten. Minister Biesheuvel wees er in zijn beantwoording op, dat de economische positie van de Ne derlandse landbouw op dit mo ment en ook in de komende jaren vooral door twee factoren zal worden bepaald. In de eerste plaats is er het kostenklimaat en daarnaast is er een prijzen- klimaat. In de achter ons liggende twee jaren zijn in deze factoren be langrijke verschuivingen opge treden. Onder invloed van de snelle expansie van het econo misch leven en de aanpassing van het loonniveau aan dat in de ons omringende landen is sinds 1962 het kostenpeil voor de land- bouwproduktie met 10 a 20 pro eent gestegen. Daartegenover werd het garantieprijsniveau met 20 a 25 procent verhoogd. PRODUKTIVITEIT Deze ontwikkeling is een bron van zorg voor de toekomst. Na de prijsoperatie van de laatste twee jaar is de ruimte voor ver dere prijsverhogingen zeer klein geiworden. Enerzijds is. daar het Europese prijspeil dat niet over schreden mag worden, anderzijds het feit dat voor een aantal pro- dukten (sommige zuivelproduk- ten en rundvlees) de markt situatie een aanmerkelijke prijs verhoging eenvoudig niet toe staat. Zou in de komende jaren het kostenpeil voor de landbouw in snel tempo blijven stijgen, dan zal bet slechts in beperkte mate mogelijk zijn hiervoor compen satie te bieden voor middel van prijsverhogingen. „Wij zullen dus onze volle aan dacht moeten richten op het an dere middel dat er is om compen satie te vinden voor een stijgend kostenpeil, nl. op verbetering van de produktiviteit van onze landbouw." Minister Biesheuvel conclu deerde, dat meer aandacht moet worden geschonken aan een ver betering der bedrijfsstructuur door bedrijfsvergroting en meer samenwerking tussen bedrijven om een verdere produktiviteits- stijging te bereiken. Een stijging van de produktivi teit kan z.i. mede bereikt worden door verbetering van de kwali teit van de produkten en. van het verwerkings- en handelsapparaat. De minister deelde mee, dat het met het landbouwschap ge voerde overleg niet tot overeen stemming heeft geleid. Hij wees op de noodzaak van een consoli datie van het huidige prijsniveau, want „een stijgend prijspeil leidt tot opnemende consumptie". Sprekend over de vlasprijzen merkte de minister op, dat het verlenen van een toeslag op de vlasteelt niet juist zou zijn. Minister Biesheuvel zei niets te voelen voor het systeem van individuele subsidiëring „Daar mee helpen we de Nederlandse landbouw niet, zo zei hij. Nage gaan zal worden of er behoefte bestaat aan een garantie-uitbrei ding van het borgstellingsfonds. Na re. en duplibek werd de be groting aanvaard. De fractie van de boerenpartij kreeg de aanteke ning tegen de begroting te heb ben gestemd. INTERNATIONALS VAST De stemming voor de interna tionale waarden is gisteren aan de vaste kant geweest. Het pu-j bliek gaf blijk van vertrouwen in Kon. Olie. Het koersverlies van dinsdag werd geheel inge haald op een prijs van 160,70. Philips opende 70 cent hoger op 155,60 waarna de koers steeg tot 156,50. Voor beide fondsen was vraag van lokale zijde. Ook Unilever kon zich een paar dubbeltjes verbeteren tot 138,80. Deze drie fondsen ont moetten ruime belangstelling. Toch moet worden vastgesteld dat de gunstige cijfers over 1964,1 alsmede de dividendverhoging door Unilever over dat jaar, niet veel invloed hebben gehad op de koers van de aandelen. Hieruit blijkt, aldus de beurs, dat het nieuws reeds in de koers van aandelen was verdisconteerd. Hoogovens deed goed mee op- 551 (547'/z), dit op de recordpro- duktie van de Amerikaanse staalmaatschappijen, waarvoor in Wallstreet veel belangstelling bestond. AKU bleef wat achter met een onveranderde koers van 525Vi. K.L.M. lag als een rots in de branding, 's Morgens werd voor de stukken 88,50 tot 90' betaald tegen dinsdag als offi ciële koers i 84. Gisteren werden de stukken geadviseerd op 89. De belangstelling voor dit aan deel blijft groot, vooral in Wall-' street. In de scheepvaartsector ging minder om dan de voorgaande dagen. Holland-Amerika-lijn kon de winst van dinsdag géhèel behouden. Daarentegen lagen de- overige fondsen wat gemakkelij-;- ker in de markt. De leidende cultures waren iets gemakkelij-! ker. De staatsfondsenmarkt gaf' geen veranderingen van beteke-. nis te zien. De 4% leningen wa ren iets luier. In de lokale afdelingen werd Van der Grinten op recordhoog-j te geadviseerd met een koers van 1575. Ook Brocades, welk fonds dinsdag 27 punten steeg tot 967, kreeg een hogere advies- koers op aanhoudende fusie-ge ruchten. In E.M.S. werd dinsdag voor nom 155.000 omgezet te gen een hogere koers. Ook gis teren lagen de stukken goed ge disponeerd in de markt. Apartici- patiebewijzen „Concentra" (be leggingsfonds in Duitse aande len) werden voor het eerst ver handeld op circa 229,50 per be- wijs. De belangstelling was be-', hoorljjk. Beursindices (1953 100) 22/2 23/2 24/2 Int. cone. 573.7 573.2 576.4 Industrie 366.6 368.3 367.5 Scheepv. 144.8 145.9 145.5 Bank en verz. 241.2 241.3 241.5 Handel enz. 178.3 178.3 179.0 Algemeen 406.4 406.8 407.9 Nabeurskoersen A. K. U.: (525%) Hoogovens: xr (55l%> Kon. Olie: 160.20—160.50 (160.60) Philips: 156.00—156.60 (156.10) Unilever: 138.38—138.50 gl (138.80) K. L. M.: 95.50—101.00 Stemming: vriendelijk. Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, vandaag gel-' dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.02—10.12 Amerik. dollar 3.57'/23.611* Canadese dollar 3.303.35 Franse frank (100) 73.2073.70 Belg. frank (100) 7.20Vz7.25 Vs Zwitserse fr. (100) 82.9083.40 Duitse mark (100) 90.1090.60 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.5552.55 Zweedse kr. (100) 69.4070 40 Ital. lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenr. schilL (100) 13.9114.01 Portugese escudo (100) 12.35—12.50 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.91—6.06 Brand in fietsenzaak. in Eindhoven Voor de derde maal in drie weken heeft gisteren brand ge woed in een pand aan de Dom melstraat, waarin een nevenbe- drijf is gevestigd van „De rijwie lencentrale". De brand werd ontdekt door arbeiders die bezig waren met het slopen van een groot aan grenzend gebouw en die rook uit het dak van het pand zagen ko men. Weldra sloegen de vlam men uit het dak. Het vuur breid de zich snel uit tot de zolder van de onder hetzelfde dak gelegen kruidenierswinkel van dé heer A. van Rooij en tastte vervol gens ook de bovenverdieping van beide panden aan die totaal uit brandde. De brandweer kon de bene denverdieping behouden. Bij „De rijwielcentrale" werd een groot aantal bromfietsen en fietsen, welke op de bovenver dieping stonden, vernield. Evenmin als van beide voor gaande branden de ene in de werkplaats, de andere in het magazijn, kon van deze brand de oorzaak worden vastgesteld. De bewoner van het andere pand was huurder. De vrouw van laatstgenoemde raakte door de brand zodanig van streek dat zij in een ziekenhuis moest worden opgenomen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 6