Provinciaal nieuws Katholiek vakverbond wil van ziekenfondsverzekering een volksverzekering maken ROEPING en STRIJD Nieuwe fabriek ie Zelzate Interland-voetbalwedstrijd Nederland—België zaterdagvoetbal op 29 mei te Terneuzen RADIO TAZELAAR Vijfdaagse en 45-urige werkweek in de detailhandel Bruamsse Boschkapelle Hulst Sluiskil Sluis Stoppeldijk Vlissingen Belastingdienst inschakelen Ziekenfondsen Pagina 2 DE VRTfE ZEEUW Donderdag 25 februari 1965 KLEUTERLEIDSTERS Aan de gemeentelijke oplei dingsschool voor kleuterleidster te Middelburg zijn o.m. geslaagd voor het verkeersexamen de da mes J. Tollenaar te Hoek; A. Robijn, M. Fierens en H. Moens te Oostburg; M. Posthuma te Sluis; El. Kostense te Biervliet; J. Fremouw te Schoondijke; S. Hol te Terneuzen en S. Behage en A. M. Kotvis te Breskens. Overvaren schip teruggevonden Het dinsdagavond in het Slaak overvaren sleepschip „Anna" blijkt niet, zoals was aangeno men, te zijn gezonken. Het schip werd woensdagmor gen ontdekt, gestrand in het zo genaamde Noordergat, enkele kilometers van de plaats van aanvaring. Het is daar waar schijnlijk door stroom en wind heengedreven. Een pompboot is thans bezig het gat in de „Anna' te dichten en het schip leeg te pompen. Prijskaarting N. K. V. De plaatselijke afdeling van het N.K.V. hield in het café van de heer P. Vonk een prijskaar ting, waaraan door 38 leden werd deelgenomen. Er werd gekaart op punten met verwisseling van maat. De uitslag was als volgt: 1. J. Koolegem; 2. M. Hermans; 3. C. Dobbelaer, allen 5 punten; 4. P. Dobbelaar; 5. J. de Klerk; 6. Theo Dankaart; 7. E. Ver- bruggen; 8. J. van der Veeken, allen 4 punten. De overige prijs winnaars behaalden drie De hoofdprijzen werden beschik baar gesteld uit de plaatseujKe kas. Veranderingen in kerkgebouw In verband met de vernieu wingen in de liturgie worden in de parochiekerk enige verande ringen aangebracht. O.m. wordt het altaar vooraan op het pries terkoor geplaatst. Vooraan in de kerk zijn de banken dwars op de richting van het priesterkoor gezet. De vernieuwing omvat verder het aanbrengen van een geluidsinstallatie. M attheus-Passion Zondag 28 maart a.s. wordt te Hulst in de basiliek de traditio nele uitvoering gegeven van de Mattheus-Passion van J. S. Bach door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest en het Rotterdams Philharmonisch koor met mede werking van tal van bekende so listen. Dodelijk bedrijfsongeval Woensdagmiddag heeft op de Nederlandse Stikstofmaatschap pij een ernstig bedrijfsongeval plaatsgehad dat aan de 18-jarige hulp-elektricien R. E. J. Rijc- kaert te Sluiskil het leven heeft gekost. Om even over half twee ver trok deze naar een afdeling om in de nabijheid van een onder station elektriciteitswerkzaamhe den te verrichtten. Toen zijn chef enige tijd later langs kwam voor controle, vond hij het slachtoffer op de grond liggen. De medische dienst van het bedrijf heeft alles in het werk gesteld om de levensgeesten weer op te wekken en ook in het St. Elisabethziekenhuis zijn nog po gingen gedaan, evenwel zonder resultaat. Vermoedelijk is de jongen met de elektrische stroom in aanra king gekomen. Er wordt naar de toedracht van dit ongeval een onderzoek ingesteld. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Sluis verleende een subsidie aan de interkerkelijke commissie voor het maatschappelijk werk in Zeeuws-Vlaanderen. Het betrof een aanvulling van 374 op de bestaande bijdrage in verband met de uitbreiding van het werk en de aanstelling van een maat schappelijk werker. Het voormalig gemeentehuis te Sint Anna ter Muiden werd voor ƒ230,25 verhuurd aan de stichting: Cultureel Belang Sint Anna ter Muiden. De heer A. Lanoye werd be noemd tot gemeentewerkman met een proeftijd van een jaar. Bij de behandeling van de ge meentebegroting werd het stra tenplan 1965 vastgesteld. Hier voor werd een post van 110.000 gulden op de begroting gebracht. De heer A. J. Herdink betreur de het dat hierbij onvoldoende rekening was gehouden met de bestrating van de Markt. Voor 1965 moet ook rekening worden gehouden met de aanschaf van een_ nieuwe vuilnisauto. De be setting van de gemeentewerk lieden is onvoldoende en dat zal ongetwijfeld de taak van deze mensen verlichten. De gewone dienst heeft een eindbedrag van ƒ1.166.349,17 waarin een post van 12.797.69 voor onvoorziene uitgaven. De kapitaaldienst heeft een eindbe drag van 2.987.935,15. Het na delig saldo bedraagt hier 133.338,49. De burgemeester werd aange wezen als gemachtigde namens de raad om donderdag 11 maart het standpunt van de gemeente toe te lichten betreffende de ge meentelijke herindeling. Boerenkamer Op de zolder van het raadhuis te Sluis werd een Cadzandse boerenkamer ingericht in ver band met de verfilming van het bekende streeksho- „Joantje" van de heer C. Schijve. De boerenkamer is voor het oubliek voorlopig niet toegan kelijk. Eerst moet een en ander op«de filmband in kleuren wor den vastgelegd. Gemengd koor De plannen om te komen tot oprichting van een gemengd koor beginnen vastere vorm te krij gen. Op een daartoe belegde vergadering hebben zich veertig dames en heren aangemeld. Als de initiatiefnemers er in slagen dit aantal nog enigszins uit te breiden, hetgeen mag worden verwacht, zal in de loop van de volgende week met de repetities worden begonnen. Het gemengd koor zal beginnen met het in studeren van een mis, die zal worden gezongen bij gelegenheid van de eerste mis in deze pa rochie van de neomisten Paul de Maat en Jan Kouijzer a.s. zo mer. Maatschappij „De Schelde" volgt het Rotterdams akkoord De heer G. H. van Ginkel, di recteur van de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, heeft woensdag de ondernemingsraad van het bedrijf meegedeeld, dat de directie had besloten in grote lijnen het in de nacht van don derdag op vrijdag j.l. te Rotter dam gesloten z.g. Rotterdamse akkoord te volgen. De heer Van Ginkel verklaar de dat de directie de onderne mingsraad op de hoogte had ge bracht van haar beslissing en niet de districtsbestuurders van de vakbonden, omdat deze dis trictsbestuurders, nadat zij het overleg met de directie hadden afgebroken, schriftelijk zodanige eisen hebben voorgelegd, dat de directie geen behoefte had op deze overtrokken eisen in te gaan. De heer Van Ginkel verklaar de voorts, dat hij het volste ver trouwen heeft in de hoofdbe stuursleden van werkgevers- en van werknemersorganisaties. Hij heeft evenwel de indruk dat de districtsbestuurders willen afwij ken van hetgeëh op centraal ni veau en naderhand te Rotterdam met medewerking van de vak- raad is overeengekomen. De di rectie van „De Schelde" acht deze gang van zaken in strijd met de tot nu toe gevolgde procedure. De beslissing waartoe de di rectie is gekomen, is afgedwon gen door de gebeurtenissen die sinds de nacht van donderdag op vrijdag j.l. in Rotterdam en omgeving en in Amsterdam en de Zaanstreek zijn voorgevallen. De Société Générale de Bel- gique heeft besloten zich te as sociëren met de Amerikaanse maatschappij Air Products and Chemicals Inc. om een Belgische maatschappij op te richten, waar van de maatschappelijke zetel zal gevestigd zijn te Brussel. De eerste verwezenlijking van de Belgische maatschappij Air Products zal er in bestaan, te Zel zate aan het kanaal van Gent naar Terneuzen een zuurstof-, stikstof- en argonfabriek ter waarde van 350 miljoen BF op te richten. Dit zal geschieden door de maatschappij Air Products Limited, het Britse filiaal van de Air Products and Chemicals Inc. Het totaal productievermogen van de nieuwe fabriek zal 200.000 metrieke tonnen per jaar .berei ken, wat haar een van de belang rijkste fabrieken zal maken, die ooit op het grondgebied van Be nelux is gebouwd. Deze fabriek zal via pijpleidin gen zuurstof leveren aan Sidmar, de grote staalfabriek welke in de onmiddellijke nabijheid in aan bouw is, volgens een contract dat onlangs tussen Air Products en Sidmar is gesloten. Bovendien zal de nieuwe maat schappij een volledige reeks vloeibare gassen voor industriëel gebruik fabriceren om tegemoet te komen aan de groeiende be hoeften in Benelux. PRINSES BEATRIX OP CURACAO De laatste dag van haar verblijf op Curagao heeft H.K.H. prinses Beatrix een oogstfeest bijge woond. Een van de Kotta missies bood de prinses een mandje maïskolven aan. Terneuzen dat de laatste tijd zo vaak in het middelpunt van de belangstelling staat in ver band met de industrialisatie, de kanaalwerken en als snelst groeiende plaats in Zeeland, krijgt wederom de kans een primeur voor Zeeland in de wacht te slepen. De vereniging „Tevneuzense Boys" heeft het initiatief ge nomen te trachten de jaar lijkse interlandwedstrijd Ne derlandBelgië van 't zater dagvoetbal te Terneuzen te doen spelen. Aanvaring op de Waal Ter hoogte van het Ochtense veer heeft de Duitse tanker VTG 41, die de rivier de Waal van de ene oever naar de andere over stak, een schip aangevaren en een tweede overvaren. De schip per van dit tweede schip, de 225 ton metende „Johanna", liep bij het ongeluk slechts enkele schrammen op. Zijn met meel geladen vaartuig kon aan de grond worden gezet. De vreemde manoeuvre van de tanker is waarschijnlijk het gevolg van de omstandigheid dat de stuurman onwel was geraakt. -> VS^r -N - RED BAND- ROOSENDAAL Wij hopen dat de Terneu- zense Boys hierin zullen sla gen. Alleen financieel is de zaak nog niet „rond". Door de „moeilijke" ligging van Terneuzen worden de kosten voor de wedstrijd ho ger dan normaal. Deze wor den door de K. N. V. B. ge raamd op ƒ8.000,— alles in begrepen met een bedrag van circa 1.350,vermakelijk heidsbelasting. Het bestuur van de Boys heeft echter van het gemeentebestuur bericht ontvangen dat eventueel vrij stelling van betaling van deze belasting kan worden ge geven. De V. V. V. wil nu trachten in samenwerking met de Boys de garantie bij elkaar te krij gen. Bij behoorlijk weer zal geen beroep op de garanties moeten worden gedaan. De gunstige omstandigheid is dat de datum van de wed strijd, 29 mei a.s., samenvalt met de sluitingsdag van de te Terneuzen te houden midden standstentoonstelling. Wij willen deze actie van de Boys gaarne onder de aan dacht onzer lezers brengen. 30.000 schade bij brand in garage Door onbekende oorzaak is dinsdagmorgen brand uitgebro ken in een garagebedrijf in Ber gen (L.). Het aangebouwde ma gazijn, waarin het vuur ont stond, brandde geheel uit. De schade aan het magazijn en aan verloren gegane auto-onderdelen en gereedschappen wordt ge raamd op 30.000. Het bedrijf is tegen brandschade verzekerd. Door het snelle optrdeen van de brandweer van Bergen kon de eigenlijke garage behouden blijven. Op een studiebijeenkomst van de bond van rooms-katholieke ziekenfondsen heeft de heer P. J. J. van Hout, secretaris van het Nederlands katholiek vakver bond, namens het N. K. V. gepleit voor een volksverzekering met een inkomensgrens in de plaats van de huidige ziekenfondsver zekering. De struktuur van ons zieken fondswezen, zo zei hij, mag dan historisch verklaarbaar zijn, in feite blijkt steeds sterker dat het naast elkaar bestaan van een verplichte, een vrijwillige en een bejaardenverzekering een on ding is. De financiële toestand van de vrijwillige verzekering is hoogst ernstig, aldus de heer Van Hout, die het een even onbegrijpelijk als betreurenswaardige zaak noemde dat de Tweede Kamer het voorstel van minister Veld kamp ten aanzien van een lande lijke verevening heeft afgewezen. Over de bejaardenverzekering hoort men geen financiële klach ten. Volgens de N. K. V.-secre- taris is dat geen wonder, omdat wat de bejaarden niec betalen door de overheid wordt vergoed uit het vereveningsfonds van de verplichte verzekering. De rechtsgrond voor de invoe ring van een volksverzekering, namelijk 't belang van de groep, is volgens de heer Van Hout niet moeilijk te vinden: ruim 95 pro cent van hen die volgens een van de drie vormen van ziekenfonds verzekering verzekerd kunnen zijn, is dat ook. Hij meent dat de vaststelling van het al of niet verzekerd zijn in verband met de inkomensgens geen moeilijk heden zou opleveren, als men de belasting inschakelt, die ook voor deze volksverzekering de pre- BBMST MEISTER 100. Hij had eigenlijk meer tot zichzelf gesproken dan tegen de dokter en Sevard die hem niet helemaal begreep, vond het maar beter om niet verder te vragen. Het was hem helemaal niet be kend dat Siebenöhrl, de haide zakenman, zich ook met sociaal werk had bezig gehouden. Maar terstond steeg hij in zijn achting. „Hebt u een ogenblikje tijd, dokter, ik wilde toch graag nog een ogenblikje met u babbelen". Hij leidde zijn gast door de eet kamer naar het terras, waarvan men uitkeek op de bergen met het glanzende wit van de glet sjers. „Onze bergen zijn mooi, dok ter. En ik geloof niet dat ik ze ooit zo hoog heb gezien als van daag". Hij ging in een luie stoel lig gen. Tini, de huishoudster, bracht vruchtensap en glazen. Toen zij vertrokken was nam Siebenöhrl de draad van het ge sprek weer op: „Ja, ik moet u eerlijk zeggen, tot heden waren die bergen voor mij alleen objec ten om geld te verdienen. Maal ais ik mijn functie in de Berg spoormaatschappij heb opgezegd, geloof ik dat ik intenser met de bergen verbonden zal zijn. Ik heb ergens wel eens gelezen dat je van bergen kunt gaan houden, maar ik heb er een zaakje van gemaakt. Voor mij waren de ber gen alleen dingen, die me geld opleverden, de ene dag wat meer, de andere dag wat minder, naar mate de koersen stegen of daal den. Maar ik heb ingezien dat die bergen eigenlijk meer een ideële waarde hebben. En wanneer ik ze nu bekijk, dan kom ik tot de conclusie dat ik mijn hele leven eigenijk aan de bergen verloren heb". Siebenöhrl zweeg. Sevard merkte de lichte wee moed op, dié nu een karaktertrek van hem was geworden. „Ja, mijn beste dokter", ver volgde Siebenöhrl, „een mensen leven lang ben ik eigenlijk als een blinde door de wereld ge gaan- Misschien moest ik eerst heel erg ziek worden voor mijn ogen geopend werden". De hartaanval moest deze rr.x.i werkelijk volkomen veranderd hebben, anders zou hij zo plotse ling al de borstweringen, die hij rond zijn leven had opgeworpen, niet hebben kunnen slechten. „U bent doktér en dat vind ik wel een van de mooiste beroepen •*'e een man kan kiezen. U moet veel vrienden hebben en er zul len vele mensen zijn die u dank baar zijn. Ik heb nooit anders dan vijanden en benijders gekend". „En de kinderen in uw dorp dan?" glimlachte Sevard. „Ach, die kennen me niet. Ten slotte, wat heb ik daar eigenlijk aan gedaan? Ik heb er mijn naam aan gegeven en een beetje geld, maar het werk doen an deren. Ik heb in dat opzicht wat goed te maken en dat kan ik helaas alleen maar met geld doen. U zult dat misschien niet ver staan, niet begrijpen. In de grond van de zaak is het natuurlijk een beetje beschamend". „Uw werk, meneer Siebenöhrl, lag nu eenmaal op 'n ander vlak, maar wanneer u, zoals met dat kinderdorp, alleen uw naam gaf, was dat toch altijd al een stap in de goede richting". „Ja, het is erg mooi wat u zegt, dokter", wierp Siebenöhrl hem tegen, „maar ik heb me met die zelfde naam toch werkelijk heel wat vijanden ook gemaakt. En dan, wat dat dorp betreft, moet ik u eerlijk zessen dat ik mezelf dan dat predikaat van naasten liefde eerst heb gegeven toen ik behoorlijk verdiend had, toen ik het kon missen. En eigenlijk is het mooier om voor een ander iets te doen, wanneer je het fei telijk niet kunt doen. Kijk eens, voor de wereld heb ik altijd de sterke njan gespeeld maar ik heb voor u geen geheimen, ik was helemaal niet sterk. Ik ben altijd vreselijk'bang geweest, bang voor mijn leven. Voor alles wilde ik me afhankelijk maken. Goed, dat is me gelukt, maar eigenlijk ben ik altijd een bevende sterke ge weest". Siebenöhrl nam een slok uit zijn glas, stond op en liep het terras op en neer. Plotseling bleef hij voor Sevard staan met zijn armen op de rug. „Weet u wat ik zal doen? Ik zal een jon gen uit mijn kinderdorp adop teren. Wat denkt u daarvan?" „Dat vind ik een bijzonder sympathiek plan, meneer Sie benöhrl. Het is altijd prachtig als iemand een kans krijgt". Siohenöhrl ging op de armleu ning van een stoel zitten. „Maar als dat nu bedoeld is om mijn naam als edele gever bij het na geslacht te laten voortleven?". „Er kan niets tegen zijn dat de iongen in kwestie weet wie hem heeft voortgeholpen en er kan ook niets tegen zijn, dat u uw geestelijke invloed aanwendt om van hem een goed mens te ma ken, een even goed mens als u nu bent". (Wordt vervolgd.) mie-inning zou moeten verzor gen. De loongrens zou hij gelijk wil len stellen aan ile premiegrens voor ile al bestaande volksver zekeringen, n.l. 12.000,ge koppeld aan de loonindex. Tevoren had de N. K. V.-seere- taris aandacht besteed aan het voorstel van de minister, gedaan in het ontwerp tot wijziging van de organisatiewet sociale ver zekeringen, om 'n gemeenschap- peijike medische dienst te laten instellen door de federatie van bedrijfsverenigingen. Deze dienst zal moeten bezien hoeveel de resterende arbeidsgeschiktheid bedraagt en ze zal tevens de „re- valideerbaarheid" van de ver zekerde moeten beoordelen en de aard van de voor te schrijven behandeling. Daarmee krijgt de* gemeenschappelijke medische dienst nauwe bemoeienis met het terrein dat door de ziekenfond sen wordt verzorgd en gaat het niet meer alleen om de bedrijfs verenigingen. De heer Van Hout merkte voorts op, dat het gehele mede- werkersapparaat van de zieken fondsen beter en efficiënter zal moeten worden opgezet, wil men kunnen komen tot een optimale genees- en heelkundige behande ling in het kader van de arbeids- ongescliïktheidsverzekering Hij betreurde het, dat de S. E. R. nog steeds niet het advies heeft uitgebracht waarom de mi nister van sociale zaken en volks gezondheid in augustus 1962 al heeft gevraagd, namelijk een ad vies over de wenselijkheid van een volksverzekering voor zware geneeskundige risico's. Voor wat de uitvoering betreft, aldus de heer Van Hout, zou het verstandig zijn het bekende sy steem van de overige volksver zekeringen te volgen: heffing van de waarschijnlijk geringe emie (de overheid heeft een stevige bijdrage toegezegd) via de belastingen. De premies zou den terechtkomen in een centrale pot, van waaruit rechtstreeks verrekend kan worden met de in richtingen waar het hier om gaat, op basis van 'n steekproef- gewijze controle. (Adv.). uw NOVAK dealer: Noordstr. 21, TERNEUZEN, Tel. 01150-2361 - f|* *1» -1 - Met ingang van 1 november van dit jaar treedt voor de duur van anderhalf jaar een verorde ning in werking, waarbij voor de werknemers in de detailhandel een vijfdaagse en 45-urige werk week zonder een zaterdagmid dagsluiting van de winkels en met het bijhouden van een roos ter wordt ingevoerd. Na lang durige discussies heeft het be stuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel met 23 tegen zeven stemmen een door amendemen ten gewijzigde ontwerp-verorde- ning goedgekeurd. De verordening houdt in, dat werknemers in de detay1 handel ongeveer 200.000 personen naast de twee weken vakantie, snipperdagen en op werkdagen vallende feestdagen nog vijftig vrije dagen per jaar zullen krij gen. Werknemers die direct of indirect nodig zijn voor het ge opend houden van de winkels, zullen van deze 50 vrije dagen er zeven op zaterdagen en dertien op maandagen ontvangen. Nederlander wegens oplichting in België veroordeeld De rechtbank in Brussel heeft woensdag de 50-jarige Neder lander Jacobus van S. wegens valsheid in geschrifte, bedriege- lijke bankbreuk en het omkopen, van ambtenaren veroordeeld tot' twee jaar gevangenisstraf en 50.000 franks boete. Van S. was de eigenaar van een „lotto"-onderneming. Bij het faillissement bleek, dat voor een bedrag van niet minder dan 731 miljoen frank (52 miljoen gul den) aan lotto-kaarten was ver kocht.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2