Amerikaanse straaljagers in actie tegen de Vietcong Staat van beleg" in Harlem Aardbeving Chili in Vijftien bejaarden bij brand in Brussel omgekomen Laatste dag van werd besloten bezoek aan Aruba met een receptie Communisten willen Z.-Vietnam Xosygin door Bonn uitgenodigd HET WEER Veerbootramp BETOGING IN SELMA DONDERDAG 25 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6381 Reeds vier dagen strijd Hinderlaag Generaal Khan vertrekt rr ZWARTE FANATICI ZIJN TOT ALLES IN STAAT Hoogwater Zon-en Maanstanden Weerbericht Kongolese grenspost K^sindi heroverd Acrobate Watersport Watersport DE GRIEP IN POLEN Pranlcering bJJ abonnement: Térneuzaa 0»weenr-m'öfmïartet!« T. van 9e Sanito Redactie-adres: Noordstraat 55—ST Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f2.per week 50 ct. f-osse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adrea Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot h.ip. 2 our. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-tmmmer tot 10 uur v.m. Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per deze droom te verwerkelijken", aldus de woordvoerder. Amerikaanse straaljagers zijn woensdag op verzoek der Zuid- vietnamese regering voor de eer ste maal in actie gekomen tegen eenheden der communistische vietcongrebellen, die in de pro vincie Binh Dinli bezig zijn met een operatie, welke ten doel heeft Zuid-Vietnam in tweeën te delen. Naar aanleiding hiervan is woensdag in Saigon van Ameri kaanse zijde de volgende verkla ring uitgegeven: „Het gebruik van in Zuid-Vietnam gestatio neerde Amerikaanse militaire vliegtuigen om de slagkracht der Zuidvietnamese luchtmacht te verhogen, is in overeenstemming met de officiële politiek der Ver enigde Staten om de Zuidviet namese regering een maximale hulp te verlenen bij haar pogin gen de communistische aanval len, die door de Noordvietnamese autoriteiten worden geleid en ge steund". Door Amerikanen en Zuidviet- namezen bestuurde Skyraider- jachtbommenwerpers hebben in de afgelopen week verscheidene malen luchtaanvallen op viet- cong-eenheden uitgevoerd. Dit geschiedde in het gebied van An Khe in de provincie Binh Dinh, waar reeds vier dagen wordt ge vochten om het bezit van de grote straatweg nr. 19, Een Amerikaanse militaire woordvoerder verklaarde dat de vietcong sterke troepeneenheden De bondsregering heeft pre mier Kosygin van de Soivjet- Unie voor een bezoek aan West- Duitsland uitgenodigd, aldus is in Bonn officieel medegedeeld. Naar regeringswoordvoerder Von Hase zei, heeft de Westduit- se ambassadeur in Moskou, Grop- per, de uitnodiging dinsdag aan de Sowjet-premier overhandigd. Kosygin sprak zijn dank uit voor de uitnodiging en deelde ambas sadeur Gropper mede spoedig te zullen antwoorden, aldus Von Hase. Diplomatieke waarnemers in Bonn twijfelen er aan, dat Kosy gin spoedig naar de bondsrepu bliek zal komen. Zij hebben de in druk, dat de Sowjet-Unie op het "ogenblik slechts geringe belang stelling voor een gesprek met Bonn over belangrijke politieke vraagstukken heeft. iu de lagere delen van Binh Dinh samentrekt om te pogen Zuid- Vietnam in tweeën te verdelen. Er is reeds een zwak bezette linie in communistische handen. Zij loopt van liet aan de zee gelegen Bong Son tot de grens van Laos. Amerikaanse en Zuidvietname se woordvoerders wilden geen nadere bijzonderheden mededelen over de communistische bezetting van deze linie. De Amerikaanse militaire woordvoerder -verklaar de wel: „Wij kunnen deze linie ten allen tijde met gebruik making van voldoende troepen overschrijden". Hij wilde niet na der toelichten hoeveel manschap pen de term „voldoende troepen'' inhield. De woordvoerder schatte de sterkte der vietcong-troepen in het gebied van An Khe op twee bataljons, met een sterkte per bataljon van vierhonderd tot zevenhonderd man. Hij verklaar de dat de communisitsche guer- rilleros na drie dagen lang elke eenheid, die op hen af werd ge zonden. in een hinderlaag te heb ben gelokt, thans in noordelijke en westelijke richting terug schij nen te trekken. Zij bleven nu en dan de grote weg 19 met in het oerwoud langs deze weg opgestelde mortieren beschieten. De Amerikaanse militaire woordvoerder wilde geen mede delingen doen over de sterkte der vietcong-troepen in de provincie Binh Dinh. „Ik kan u wel zegden dat de communistische rebellen sinds de de herfst van 1964 grote aantallen militairen in deze en in andere provincies in het midden van Z.-Vietnam hebben samen getrokken. Het is een oude droom van de vietminh om Zuid-Viet- nanj in tweeën te scheiden en het staat vast dat de vietcong tracht Een Zuidvietnamese militaire woordvoerder heeft medegedeeld dat de afgezette ópperbevelheb ber der Zuidvietnamese strijd krachten, gen. Ngoejen Khan, vandaag in Saigon in een mili taire plechtigheid officieel zijn ambt zal overdragen aan gene raal Tran Van Minh, bijgenaamd „de kleine Minh". Generaal Ngoejen Khan, die tot reizend ambassadeur van Z. Vietnam is benoemd, vertrekt deze week in gezelschap van ten minste drie medewerkers uit Saigon. Zijn gezin zal hem narei zen.. Van de zijde van het Zuidviet namese ministerie van buiten landse zaken is nog medege deeld dat generaa) Khan bij de veiligheidsraad liet vraagstuk van het binnendringen van com munisten in Zuid-Vietnam ter sprake zal brengen. Het staat nog niet vast op. welke wijze dit Na de moord op Malcolm X doet de toestand in de Newyorkse negerwijk Harlem denben aan een staat van beleg. Op alle straathoeken staan politieman nen, er rijden tientallen patroui- Iewagens rond, er worden een heden reserve-pclitie in gereed heid gehouden en er is een spe ciaal hoofdkwartier ingericht. De politie vreest de door de aanhangers van Malcolm aange kondigde bloedwraak. Ze weet dat ze tegenover de bittere strijd tussen de zwarte extremisten vrijwel machteloos staat. Mal colm werd vermoord ondanks de aanwezigheid van ein tiental rechercheurs in de bewuste zaal en slechts één van de daders werd gegrepen. De aanhangers van Malcolm staken in de nacht van maandag op dinsdag de mos kee van de zwarte moslims in Harlem in brand, hoewel het gebouw onder scherpe politie bewaking stond, de daders ont kwamen. Onlusten te wachten Beide groepen, de zwarte mos lims en de Afrikaanse nationa listen van Malcolm X, zijn fana tici die tot alles in staat zijn. De strijd zou in Harlem gemakke lijk tot hevige onlusten kunnen leiden. Waar de politie zich de meeste zorgen over maakt, zijn de geheime wapenvoorraden die beide partijen hebben aangelegd. De na de moord op Malcolm X gearresteerde 22-jarige Talmad- Seismologische stations in Pa sadena (Californië) en New York hebben dinsdagavond gen zware aardschok geregistreerd waarvan het epicentrum in het noord westen van Chili lag. De kracht van de beving lag tussen 6,3 en 7 op de richterschaal. De aard beving die San Francisco in '06 verwoestte, mat 8,25 op deze schaal. Uit het noordelijke deel van midden-Chili kwamen later be richten binnen over een aard beving van twee en een halve minuut. In het bewuste gebied liggen Copiapo, een mijn- en handels centrum met 15.000 inwoners, en Potrerillos. Copiapo werd ook VERANDERLIJKE BEWOLKING Een gebied van hoge lucht druk in de omgeving van IJs land draagt er in belangrijke mate toe bij dat er boven Scan dinavië en West-Europa een .luchtstroming in stand wordt ge houden uit noord en noord-west. In deze stroming trekken nog steeds storingsgebieden mee die worden afgewisseld door uit- DONDERDAG 25 FEBRUARI Brreskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.10 9.45 10.25 10.35 n.m. 9.48 10.23 11.03 11.13 VRIJDAG 26 FEBRUARI Breskens Terneuzen Hansweert .Walsoorden v.m. 4.04 4.39 5.19 5.29 n.m. 4.32 5.07 5.47 5.57 ZON MAAN op onder op onder Febr. 24 7.37 18.10 3.26 11.24 25 7.35 18.12 4.29 12.01 26 7.33 18.14 5.25 12.48 lopers van het eerder genoemde hogedrukgebied. Hoewel deze laatste vergezeld gaan van opklaringen, zijn deze nogal grillig verdeeld. Woens dag beperkte zij zich in ons land voornamelijk tot Zuid-Limburg en de noordelijke provincies. Een noordelijke stroming, die iets drogere lucht met zich voert, breidde zich in de avond al tot aan Noord-Duitsland uit. Het laat zich aanzien dat de voorste begrenzing ons donderdag ge heel zal passeren. Daar de lucht- aanvoer in ons land dan groten deels over zee plaats heeft, wor den middagtemperaturen ver wacht van 2 tot 5 graden Cel sius boven nul. Naast stapelwol ken, waaruit een regen- of sneeuwbuitje kan vallen, wor den ook zonnige perioden ver wacht bij een matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noord-west en noord. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot heden avond: Noordelijke wind Veranderlijke bewolking met enkele regen- of sneeuwbuitjes. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Middag- temperaturen van 2 tot 5 gra den. in 1922 en in 1939 door een aard beving getroffen. De stad ligt op 350 meter hoogte in de uit lopers van het Andes-gebergte. Volgens radioberichten is op 55 km van Copiapo een onbe kend aantal arbeiders in een ko permijn opgesloten als gevolg van de aardbeving. In een na bijgelegen mijn verloor een mijn werker het leven. In Copiapo had de beving, die veertig seconden aanhield, een kracht van 6 a 7. In het op bijna 3000 meter hoogte gelegen po trerillos, een mijn- en cmeltcen- trum met 8000 inwoners, was de kracht 7 en in de mijnplaats Val- lenar met 8500 inwoners vijf. Naar gevreesd wordt zijn on geveer 40 mensen, onder wie vrouwen en kinderen, verdron ken doordat een veerboot met honderd personen aan boord op de rivier de Sanch in de Indi sche staat Orissa is gezonken. Vijf lijken zijn reeds gebor gen. ge Hayer werd al ruim een jaar gezocht wegens een inbraak in een wapenarsenaal, waarbij de daders veertig pistolen en en kele machinepistolen buitmaak- ten. Cassius Clay Tuisen New York en Chicago zoekt de politie intussen naar zes mannen, die de lijfwacht vormden van Malcolm X en die gezworen hebben de leider van de zwarte moslims, Elijah Mu hammad, „terecht te zullen stel len". Zij zijn sinds maandag spoorloos. De woning van Mu hammad in Chicago, de mos keeën in die stad en het hoofd kwartier van de sekte staan on der politiebewaking. Ook de wereldkampioen bok sen zwaar gewicht Cassius Clay, lid van de beweging der zwarte moslims, heeft politiebescher ming gekregen, nadat een brand in zijn woning was uitgebroken. Een voormalig lid van de sek te, Audrey Barnette, zei dinsdag in een interview voor de Boston Globe, dat het leven van Clay van twee kanten bedreigd wordt. De volgelingen van Malcolm X willen volgens hem de moord op hun leider wreken door een vooraanstaande zwarte moslim te doden, terwijl mogelijk en kele fanatici van de moslim sekte zijn dood wensen omdat hij ondanks alles bevriend is ge bleven met Malcolm X. Alle ge varen laten Cassiuc Clay ogen schijnlijk koud. „Ik ben niet bang", zegt hij bij herhaling en demonstreert dat door zich on beschermd op straat te begeven. Ter dood veroordeeld De plaatsvervangend hoofd commissaris van politie in New York, Walter Arm, zei dinsdag dat bekend is dat James X, het hoofd van de zwarte moslims in New York, door een veemge richt van de Afrikaanse nationa listen ter dood is veroordeeld. Het stoffelijk overschot van Malcolm X is opgebaard in een rouwkamer in Harlem. Ondanks de bittere kou stonden honder den negers voor het gebouw in de rij om afscheid te nemen van hun idool. De begrafenis zal zaterdag plaatsvinden. Vijftien bejaarden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij een hevige brand in Brussel omgekomen. Zes werden gewond, evenals vier brandweerlieden. De brand woedde in een tot te huis voor hulpbehoevende ouden van dagen ingericht gebouw in 'n dicht bevolkte wijk van Brus- seL De brand werd om één uur 's nachts ontdekt. Nauwelijks een uur daarna stortte liet gebouw in. De brandweer werd gealar meerd door een bewoner van de Steenweg die door het geblaf van zijn hond werd gewekt. Het ge bouw was toen reeds in vlam men gehuld. De politie trachtte In Leopoldstad is bericht ont vangen, dat regeringstroepen de grenspost Kasindi aan het Ed- ward-meer, die vorige week dooi de rebellen was veroverd, heb ben veroverd. Bij Boenia in het uiterste noord oosten van Kongo worden nog steeds regeringstroepen en huur lingen samengetrokken, aldus is van welingelichte zijde verno men. De stad Mahagi zou in handen zijn van opstandelingen en van Oegandese troepen. langs de achterzijde het tehuis binnen te dr;ng'e)r, doch moest deze poging door de vlam- en rookontwikkeling -opgeven. Op een balkon op de tweede verdieping verscheen een vijftal bejaarden, om hulp schreeuwend. Een van hen brandde als een toorts. Ladders om hen en an dere inwoners van het tehuis te redden konden eerst worden op gesteld, nadat de stroomdraden van de tram in de straat waren verwijderd. Hoop om verdere inwoners te redden moest worden opgegeven toen het brandende gebouw in eenstortte. Een van de brandweermannen werd in ernstige toestand naar In Brussel heeft eert felle brand in de nacht van yd'jnsdaa op woensdag een tehuis' voor hulp behoevende ouden van dagen verwoest. Bij de brand kwamen vijftien bejaarden om het leven. Zes werden er gewond, terwijl vier brandweerlieden gewond raakten. Een brandweerman lag drie uur onder het puin van het ingestortte pand. De foto toont een van de brandweerwagens, die het vuur bestreed voor het pand. een ziekenhuis overgebracht. Hij kon eerst na drie uur onder het puin te hebben gelegen worden gered. Hij was met brandwonden overdekt. Aanhangers van de beweging voor rassengelijkheid hebben dinsdag een mars gehouden naar het gerechtsgebouw van Selma om hun eisen voor negerkies recht kracht bij te zetten. De directeur voor de openbare veiligheid in Alabama, Lingo, had eerder gewaarschuwd dat hij alle noodzakelijke middelen zou aanwenden om de mars, die werd geleid door de negerpredi kant King, te verhinderen. Het-merendeel van de demon stranten verspreidde zich toen enkele honderden meters verder een sterke politiemacht de be togers in de weg trad. Dr. Mar tin Luther King bevond zich niet onder de demonstranten. Een kleine groep onder leiding van Het bezoek van Prinses Bea trix aan Aruba behoort weer tot het verleden. Gedurende de och tenduren vroegen de officiële plichten haar aandacht, maar woensdagmiddag heeft de kroon prinses zieh kunnen wijden aan enige ontspanning in de vorm van watersport. Deze dag droeg enerzijds een toeristisch karakter, anderzijds werden enige sociale instellingen en het grootste bedrijf op Aruba, de olieraffinaderij, met een be zoek vereerd. Allereerst ging de nrinses naar de „natuurlijke brug", een rots formatie, die van onderen is uit gehold door het zeewater. Deze „brug" verbindt de zee met een kle'ne baai, waarin het zeewater vrije toegang heeft. De prinses liet het niet bij kijken alleen. Zij ging de rotsen af en spoedig moest de filmcamera er aan te 's komen. Na een minuut of tien vervolgde de prinses haar tocht. Nu werd de rotsformatie van Ayo bezocht. Vlug beklom de prinses de hoge steenmassa's om uit de hoogte het Arubaanse landschap te overzien. Hoewel dit gedeelte van cie tocht voerde langs een buiten de normale route liggend gedeelte van Aruba, waren er veel men sen gekomen om de prinses te zien. „Casa Cuna", een tehuis waar 22 hulpbehoevende kleuters en wat grotere kinderen worden verpleegd, werd vervolgens be zocht. In zijn functie van voorzitter heeft minister Petronia (finan ciën en welvaartszorg) prinses Beatrix hier ontvangen. De prin ses Het zich uitvoerig inlichten over het werk van deze instelling. Voordat zij vertrok, bood een meisje haar een pop in Arubaan se klederdracht aan. De tweede sociale instelling die werd bezocht was „Te Aworo", een r.k. kinderdagverblijf met kleuterschool. Tijdens de rond gang voerden kinderen een rondedans uit voor de prinses, die met plezier toekeek hoe de acro bate van de school vlak voor haar op het hoofd ging staan. Het bezoek was evenals dat aan „Casa Cuna", bijzonder informeel en voor veel kinderen had de prin ses een vriendelijk woord. Tenslotte kreeg de prinses een door de meisjes vervaardigd wandkleed, een voorstelling Van Aruba in vrolijke kleuren. Verder ging het toen naar het de leider van het studentenco- xnité voor geweldloosheid kniel de op straat en zong „We shall overcome", één van de liederen van de beweging voor rassenge lijkheid. Meer dan tweehonderd artsen, en een evengroot aantal ver pleegsters in Warschau liggen met griep op bed, terwijl hun collega's lange dagen maken om de ziekte te bestrijden. Vorige week bedroeg het aan tal inwoners van de Poolse hoofdstad dat met griep was be smet, 89.000. Dagelijks ontvangen de gezondsheidsautoriteiten on geveer 16.000 nieuwe gevallen, waarvan dertig procent betrek king heeft op kinderen. Sommi ge scholen hebben hun deuren gesloten. De epidemie breidt zich thans uit naar het noordwesten. John Wesley-college in San Ni colas, de oliehaven van 't eiland. In het complex van het college bevindt zich de methodistenkerk en 't onlangs tot stand gekomen culturele centrum van deze kerk. Daar stonden de leden van de verschillende organisaties van de kerk opgesteld. Tegen het middaguur werd 'n rondgang in het bedrijf van de Lago-raffinaderij gemaakt, waarna de prinses de lunch ge bruikte in gezelschap van de di rectrice en leden van het be stuurscollege. Na een middag van watersport bood de regering een ontvangst aan voor de Arubaanse bevol king in de Papiamento-room va» het Aruba Caribbean-hote?

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1