PROVINCIAAL NIEUWS ROEPING en STRIJD GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE' Gedep. Staten komen praten over de herindeling Terneuzen Axel Cadzand Kloosterzande Oostburg Philippine Sluis Sluiskil VOOR BABY'S HUIDJE IJzendijke Pftgina 2 DF VRïfF 7FFITW Maandag 22 Dinsdag 23 februari 1965 HOOFDSCHOTEL? VLEES Nu alle gemeenteraden, in Zeeuws-Vlaanderen hun mening hebben kenbaar gemaakt over de herindelingsplannen (de ant woorden moeten vóór 1 maart in Middelburg binnen zijn), volgt op donderdag 11 en vrij dag 12 maart een laatste gesprek van het provinciaal bestuur met de gemeentebesturen. Het college van Ged. Staten zal op 11 maart in het gebouw „De Uitkomst" te Breskens de ge meenten Breskens, Groede, Hoofdplaat, Schoondijke en IJzendijke te woord staan. Deze bijeenkomst vindt plaats om half elf. Om één uur is Oostburg aan de beurt, waar in het Ledel- theater de gemeenten Oostburg, Cadzand, Nieuwvliet, Retranche- ment, Waterlandkerkje en Zuid- zande hun standpunt kunnen uiteenzetten. Eveneens in Oostburg zijn tegen half drie de gemeentebe sturen van Biervliet, Aarden- burg, Sluis en Hoek uitgenodigd Om vijf uur zijn Ged. Staten in Sas van Gent in het gemeen tehuis aanwezig om de gemeen ten Sas van Gent, Westdorpe en Philippine aan het woord te laten. 's Avonds van acht uur tot half tien komen vervolgens in hotel „Rotterdam" te Terneuzen de gemeenten Terneuzen en Zaamslag aan de beurt. Dat wordt dus een drukke dag voor G. S., welk college heel wat uiteenlopende meningen te horen zal krijgen. Vrijdag 12 maart zullen in het gemeenschapshuis te Groenen dijk de gemeenten Hontenisse, Vogelwaarde en Graauw hun gevoelens kenbaar maken. Het provinciaal bestuur is daar al om 9 uur aanwezig. Clinge, Hulst, St. Jansteen en Axel komen hun woordje doen óm half elf in „De Koning van Engeland" te Hulst. 's Middags om drie uur vindt de laatste zitting plaats in café De Schepper te Koewacht, waar de bestuurders van Koewacht, Zuiddorpe en Overslag worden gehoord. Naar men ons mededeelt zijn al deze vergaderingen openbaar. Als we aan al de uitvoerige pre-adviezen terugdenken, vra gen we ons alleen af, of de ge meentebestuurders tijd zullen vinden hun vele uitlopende wen sen in enkele uren te formu leren. Jaarvergadering Ambachtsschool In de afgelopen week werd in de technische school alhier de jaarvergadering gehouden van de vereniging „De Technische School voor Terneuzen en Om streken". De vergadering stond onder voorzitterschap van de heer J. F. de Klerk. Deze constateerde in zijn ope ningswoord dat het jaar 1964 voor de school een rustig jaar was geweest, waai'in zich geen bijzondere moeilijkheden hebben voorgedaan. In twee opzichten was er sprake van een uitbreiding, n.l. enerzijds doordat toestemming werd verkregen tot het bouwen van een nieuwe bakkerij en an derzijds doordat het aantal op leidingen werd uitgebreid met een cursus voor bedieningsvak man in de proces-industrie. Het bestuur zal zich nog nader beraden over de mogelijkheid deze cursus, waaraan wordt deel genomen door personen die reeds in 't bedrijf werkzaam zijn, in de toekomst als volledige dagoplei ding aan de school te verbinden. Belangrijke factoren hierbij zijn de jaarlijkse behoefte bij de che mische industrieën in onze om geving en het aantal nieuwe leer- leerlingen dat per jaar voor alle vakrichtingen tezamen op de school beschikbaar komt. De ingekomen stukken hadden voor een groot deel betrekking op onderdelen van de bakkerij- bouw. Zo is goedkeuring van het ministerie ontvangen voor het plaatsen van een rijwielstalling en het aanbrengen van bestrating op het terrein van de nieuwe bakkerij, de aanstelling van een opzichter en een rapport over uitgevoerd grondonderzoek. De begroting voor 1965 geeft een eindbedrag te zien van rond 775.000,—. De voorzitter vermeldde hier na enkele gegevens uit het jaar verslag. Het aantal leerlingen van de dagschool is in 1964 toe genomen van 361 op 1 januari tot 380 op 31 december. De aan melding van nieuwe leerlingen voor de cursus 1964/1965 bedroeg 135 leerlingen, waarvan er 130 werden geplaatst. Voor alle dag- en avondoplei dingen tezamen bedroeg het aantal leerlingen op 31 december 654. Met de leerlingen werd een groot aantal excursies gemaakt naar bedrijven en tentoonstellin gen, van belang voor de door hen ^gevolgde opleiding, terwijl ook voor de jaarlijkse schoolreizen veel belangstelling bestond. In de school is gevestigd de aannemerscursus, terwijl een aantal lokalen aan de u.t.s. werd verhuurd Jaarvergadering Oranjevereniging Vrijdagavond is in de foyer van Het Centrum de jaarverga dering van de Axelse oranjever eniging gehouden. De voorzitter de heer A. H. v. d. Lee achtte het noodzakelijk dat het bestuur werd uitgebreid om bij feestelijkheden de verschillende onderdelen te kunnen regelen. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heer J. Ie Feber als penningmeester en de heer H. Zegers als secretaris, werd voorzien door de benoeming van mej. S. de Putter tot secreta resse en de heer F. den Doelder tot penningmeester. Verder wer den als leden van het bestuur aangewezen mevr. OggelMaas- s-en, mevr. Pot—Esselbrugge en de heren J. W. Bartels, J. Roe lands en de heer J. C. Vink. Hierna volgde een bespreking van de feestviering op Koningin nedag. De voorzitter deelde mede dat een contract was afgesloten met de conferencier Frans van Dus schoten en de goochelaar Peter Orian, om in de loop van de dag enige voorstellingen te geven voor de scholen. Deze zelfde heren zullen des avonds in Het Centrum optreden naast het orkest van George Amulen en de Nederlandse song- festivalwinnares Corry van de Bos die ook voor 30 april is ge contracteerd. Voor de kinderen van de kleuterscholen zal weer een verzoek worden gericht tot het echtpaar Popma uit Middel burg met hun poppenkast. Even als voorgaande jaren wordt be gonnen met een aubade door de leerlingen van de scholen. Verder ligt het in de bedoeling een op tocht te organiseren. Dit jaar zal de mogelijkheid worden bezien deze optocht ook in de middag voor een deel van Axel te hou den. Bromfietsen gestolen Eind v\rige week heeft de rijkspolitie te Axel de dader op gespoord van enige bromfiets diefstallen. De 18-jarige T. B. uit Stekene had vier bromfietsen ontvreemd en wel twee te Terneuzen en twee te Axel. Hij zal zich te zijner tijd deswege te verantwoorden hebben. V. V. V. Axel hield haar jaarvergadering Onder voorzitterschap van de heer J. C- Vink heeft de V.V.V. te Axel haar jaarvergadering ge houden in hotel 's Lands Welva ren. In z;rt openingswoord merkte de voorzitter op, dat het V.V.V.- werk niet zozeer tot de massa spreekt, omdat het bestuur vele zaken afhandelt, welke niet of nauwelijks spectaculair kunnen worden genoemd. Hij wees hier op het aantal overnachtingen op het kampeerterrein „De Bes- hoek". In vergelijking met het jaar 1963 is dit aantal met 2000 toegenomen. Wanneer iedere kampeerder in Axel slechts 5 zou hebben besteed, betekent dit, dat alleen in 1964 van de kam peerders 10.000 meer is ontvan gen dan in 1963. Spreker wijst erop, dat de V.V, V. - Axel een van de meest ac tieve V.V.V.'s in de streek kan worden genoemd. Bij de bestuursverkiezingen worden de heren E. Misseghers en M. L. M. IJsebaert herkozen. In de plaats van de heer J. R. de Jonge, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. F. B. Pauwels. De voorzitter bracht de heer De Jonge de dank van het be stuur en de vereniging over voor hetgeen hij als bestuurslid en waarnemend voorzitter voor het V.V.V.-werk heeft gedaan. PLANNEN VOOR 1965 De voorzitter maakte bekend, dat de Ned. christelijke Reisver- eniging in het reisplan voor 1965 een Paas-, een Pinkster- en een drietal zomerreizen naar Zeeuws- Vlaanderen en België heeft opge nomen, waarbij Axel als stand plaats is gekozen. Voorts bracht de voorzitter de Z.L.M.-dagen in herinnering, die op 1, 2 en 3 juli a.s. te Axel zul len worden gehouden en waar zo'n 15 5 20.000 bezoekers worden verwacht. Ook de V.V.V. zal hier acte de presence geven. Hij memoreerde voorts de wan del-, fiets-, bromfiets- en auto routes, waaraan door het bestuur de laatste hand wordt gelegd. Uit de vergadering kwam op nieuw de wens naar voren te trachten pensions en zomerhuis jes aan te bied-en, het aanbren gen van bordjes, die verwijzen naar het informatiecentrum, als mede van richtingpijlen naar het centrum van Axel. Axelse beiaard voor de radio Dinsdag 23 februari a.s. zal de Axelse beiaard des avonds tussen 8 en 9 uur te horen zijn via de radio op Hilversum I in het pro gramma „Negen, muzen, elf pro vincies". Voor de eerste maal in de .ge schiedenis zal worden gezongen met beiaard-begeleiding. De A.V.R.O. vond het een unie ke gedachte ditmaal de bekende zangeres Marie-Oécile te doen begeleiden door een vrouwelijke beiaardier, hetgeen op zichzelf al een zeldzaamheid is, temeer daar dit haar moeder is en de nieuwe beiaard van Axel met zijn sublieme klank zich hiervoor bij zonder leent. In alle opzichten dus een pri meur. Marie-Cécile zal zingen: „Daar loopt een meisje langs de straat", voor deze gelegenheid speciaal gedicht door dr. Tjaard de Haan met muziek van Marie-Jeanne Moerdijk, en „Het liedje van de beiaardier", van Era. Hulle- broeck. Voorts zal mevr. Moer dijk spelen: „Het gondellied" van C. M. van Weber. Raadsvergadering De gemeenteraad van Cadzand vergaderde onder leiding van burgemeester J. A. Leenhouts. Besloten werd over te gaan tot onderhandse aanbesteding van de eerste fase van de verbetering van de boulevard „De Wielin gen" aan de firma P. R. Tous- saint en zonen te Cadzand voor een bedrag van 52.760. Het herindelingsplan kon de goedkeuring niet wegdragen. Men voelde er niets voor bij de gemeente Oostburg te worden in gedeeld en het was de raads leden niet duidelijk waarom een zelfstandige gemeente als Cad zand oogeheven zou moeten wor den. Talrijk zijn de openbare voorzieningen geweest en dfe dy namische ontwikkeling van het kusttoerisme heeft de gemeente op de meest efficiënte wijze kun nen opvangen. Men is daarop in gesteld hetgeen van Oostburg niet gezegd kan worden. Daar heeft men meer een verzorgen de functie, die voor de kustbevol king in. de zomermaanden wei van belang is, maar die door de nieuwe winkelgalerij in Cadzand volkomen kan worden opgevan gen. Als de zelfstandigheid van Cadzand niet haalbaar mocht bliiken, voelt men meer voor een kustgemeente zonder Oostburg. Mevr. J. Adriaansende Neef was het maar gedeeltelijk met de zienswijze van het college eens. Zii was in principe voor zelfstan digheid van Cadzand maar als dat niet haalbaar is, heeft ze geen bezwaren tegen een samen gaan in groter verband met Oost burg. Met de grootst mogelijke meer derheid werd het standpund van het college door de raad aan vaard. Goes Forum over industrialisatie Zaterdag 27 februari a.s. belegt de kring Middelburg van de K.V. P. in hotel „De Korenbeurs" te Goes een forummiddag over de industrialisatie in Zeeland. Als voorzitter zal optreden de burge meester van Hulst, de heer P. Molthoff die tevens voorzitter is van de provinciale ICV.P.-kring. Verder maken de volgende heren deel uit van het forum: mr. dr. A. J. J. M. Mes, wnd. commissa ris der koningin; J. van Dongen en W- Assman, leden van de Tweede Kamer; mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneuzen, en mr. F. Huber, burgemeester van Goes. Z. L. M.-voorzitter nam afscheid van kring Hulst Zoals bekend zal ir. M. Geuze, de voorzitter van de Z. L. M„ aan het eind. van dit jaar deze belangrijke bestuursfunctie neer leggen. In verband daarmee is hij reeds thans druk in de weer afscheid te nemen van de ver schillende kringen en afdelin gen. Dat geschiedde dezer dagen ook in Kloosterzande, waar de kring Hulst van de Z. L. M. bij een was gekomen om voor het laatst een inleiding van ir. Geuze te beluisteren over de Verande ringen die de agrarische wereld de afgelopen twintig jaar te zien heeft gegeven. De heer J. Scheele te Zaam slag, voorzitter van de kring Hulst, dankte ir. Geuze voor de vele diensten die hij de Z. L. M. en de landbouw in het algemeen heeft bewezen. De heer Scheele liet zijn woorden vergezeld gaan van enige afscheidscadeaus. Mevr. Geuze kreeg bloemen aan geboden. In zijn dankwoord gaf ir. Geuze uiting aan zijn grote erkentelijk heid voor het vertrouwen dat men altijd in hem had gesteld. Hij stelde de kring Hulst als een voorbeeld van een prach tige eenheid. Na de vergadering verenigden alle aanwezigen zich in de bovenzaal van hotel „De Linde" aan een welvoorziene dis. Vergadering gemeenteraad De gemeenteraad van Oost burg behandelde een uitvoerig memorandum van het college van B. en W. waarin het stand punt ten aanzien van de plannen tot gemeentelijke herindeling kenbaar werden gemaakt. Het college is het in het algemeen eens met de gedachtengang dat men in deze streek tot grotere bestuurseenheden moet komen. Gemeenschappelijke regelingen komen niet of vaak met de grootste moeite tot stand en bo vendien hollen ze de gemeente lijke bevoegdheden uit. Vergro ting van het draagvak van een gemeente bevordert bovendien het instellen van gespecialiseer de gemeentelijke diensten. De vraag kan worden gesteld of het beter is over te gaan tot het vor men van een grote gemeente voor de streek, in de geest van het voorstel van Axel. Dergelij ke gemeenten zouden bijv. een goed samenspel "kunnen spelen met het provinciaal bestuur en bovendien een evenwicht vor men tegenover de kanaalzone. Dat Biervliet zich meer op Ter neuzen gaat richten, is een feit maar het is de vraag of men wel verstandig hieraan doet en het prachtige recreatiegebied van de Braakman niet in gevaar brengt. De nieuw te vormen gemeente rondom Breskens krijgt naar de mening van het college wat te veel en de gemeente Schoondijke is meer aangewezen op Oostburg dan op Breskens, dat zich meer en meer op Vlissingen gaat oriënteren. In grote lijnen is het voorgestelde wel te aanvaarden, zij het met de nodige correcties. kustgebied is zeker te vervul len. Dan dient echter de grens te lopen van de Belgische grens tot aan de tegenwoordige grens GroedeBreskens, een verleg' ging in zuidelijke richting en een toevoeging van de wijk „Het Eiland" aan Oostburg, omdat de bewoners economisch volkomen op Oostburg zijn aangewezen Bijeenkomst in B. L. O.-school In de b.l.o.-school in de Gra- tamastraat te Oostburg vond een bijeenkomst plaats van onder wijzeressen en onderwijzers van vele scholen uit Zeeuws-Vlaan deren waar kennis werd gemaakt met deze vorm van onderwijs. De burgemeester van Oostburg, de heer J. L. van Leeuwen, woonde de bijeenkomst namens het gemeentebestuur bij. Het hoofd der school, de heer A. Klaassen, gaf in een korte causerie een toelichting op de gang van zaken bij het b.l.o.- onderwijs, dat in deze tijd onmis baar is en dat zich aanpast aan de geestelijke capaciteiten van de kinderen. Een en ander werd gedemonstreerd aan de hand van een aantal films, waarin de vele taken van deze vorm van onder wijs perspektief kregen. Het on derwijs moet zich aanpassen aan het kind en niet omgekeerd. Bij de vragenstelling werd o.m. geïnformeerd naar de gang van zaken bij de nieuwbouw, omdat men nog steeds huist in enige samengetrokken oude noodwo ningen. De heer Klaassen zei dat de tekening klaar is en hierop staat een fantastisch gebouw ont worpen. Realisering zal onge- tv. rfeld komen maar het tijdperk van voorbereiding moet nog op ongeveer drie jaren worden ge steld. Gemeenteraad voor zelfstandigheid Philippine wijst het ontwerp tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen met kracht van de hand en zal naar behoud van zelfstandigheid blij ven streven. Zo sprak de raad zich uit in de vrijdagavond onder voorzit terschap van wnd. burgemeester Van Ootegem gehouden raads vergadering. In de vergadering werd het prae-advies van B. en W. be sproken. B. en W. schrijven hierin o.m.: „De noordelijke kanaalgemeente zou worden ver zwakt, heet het, wanneer de in dustrieterreinen van Westdorpe, het kanaaleiland en de terreinen langs het kanaal naar de Axel se Sassing niet bij deze noorde lijke gemeente worden gevoegd. Deze argumenten gelden op dezelfde wijze voor de zuidelijke kanaalgemeente. Teneinde ook de zuidelijke gemeente voldoen de groot te maken èn wat inwo nertal èn wat oppervlakte in dustrieterrein betreft, is het noodzakelijk dat bovengenoem de industriegebieden bij de zui delijke gemeente worden gevoegd en dat het inwonertal dezer ge meente wordt vergroot met de de bevolking van Sluiskil. De ge- noorden moeten worden ver zet zich hiertegen niet. De twee kanaalgemeenten, Ter neuzen in deze situatie met ruim 18.000 inwoners, de haventerrei nen en industrieterreinen langs de Schelde-oever en Sas van Gent met ongeveer 10.000 inwo ners en industrieterreinen langs Een recreatieve taak voor hethet kanaal kunnen dan ongeveer gelijkwaardige partners zijn in het op te richten havenschap. Het verlies van de eigen zelf standigheid kan pas worden ge accepteerd wanneer Philippine kan opgaan in een gemeente die voldoende toekomstmogelijkhe den biedt. Volgens b. en w. vol doet de nieuw ontworpen zuide lijke gemeente hieraan niet. Zij stellen de raad daarom voor zich bij de conclusie van b. en w. dat de grenzen van de nieu we zuidelijke gemeente naar het noarden moeten worden ver legd, aan te sluiten. De raadsleden, de heren Ploe- gaert, Rammeloo, Goense, Lau- ret en. Brouwer, schaarden zich achter dit voorstel. De sprekers wezen er echter wel op, dat het streven naar behoud van zelf standigheid als hoofdbeslissing in het raadsbesluit naar voren moet komen, omdat dit in het prae-advies te weinig tot uiting komt. Bij de stemming besloten de raadsleden eenparig het prae- advies van b. en w. op te nemen in de notulen. Gemeenteraad gaat vergaderen Dinsdagavond komt de ge meenteraad van Sluis in openba re zitting bijeen. De interkerke lijke commissie voor het maat schappelijk werk vraagt een sub sidieverhoging in verband met de aanstelling van een maatschap pelijk werker. Het college van b. en w. stelt voor het voormalig gemeentehuis in St. Anna ter Muiden te verhuren aan de stich ting „Cultureel Belang" aldaar voor 22025. Het zwembad aan d» K>1kboei wi' het coRe.ge verhuren aan de zwemvereni ging „Het Vriie" en het openbare toilet aan de Grote Markt wil men voor 500 voor 1961 verpachten aan M. J. de Backere. Tijdens de vorige raadszitting werd de heer F. Staly benoemd tot gemeente werkman met een jaar proeftijd maar hij heeft deze functie niet aangenomen, zodat andermaal in deze functie moet worden voor zien. Tot slot komt de gemeentebe groting in openbare behandeling en daarbij het stratenverbete- ringsplan voor 1965. Nieuwe knipperlichtinstallatie Dinsdag 23 februari zal de kruising van de spoorlijn Sas van GentSluiskil met rijksweg 61 in Sluiskil door een knipperlicht installatie worden beveiligd. Feestelijke jaarvergadering volksonderwijs Zaterdagavond hield de afd. Sluiskil van „Volksonderwijs" in het gebouw „De Ark" haar feestelijke jaarvergadering. De zaal was druk bezet, zodat van alle kanten stoelen moesten wor den bijgezet. Het eerste gedeelte van de avond omvatte de jaarvergade ring. Na het welkomstwoord van de voorzitter, de heer J. A. Lauret, kwamen de jaarversla gen van de secretaris, de heer H. Brakman, en van de penning meester, de heer J. van Hermon, aan de orde. De heer Brakman wees op het vernieuwingskarak ter van het onderwijs op de open bare school. De aftredende bestuursleden, de heren J. van der Sluis en M. 4*«r MINST MBI3TBX 98. „Ben jij nooit eens bang?", yroeg Clara. „Waarvoor zou ik bang zijn?", vroeg hij wat onzeker. „Nou ja, voor het leven". „Waarom? Het leven is toch mooi? Nu ja, afgezien van klei nigheden natuurlijk. Maar over het algemeen genomen „Ik bedoel juist in het alge meen, Klaus". Haar toon had zo ernstig ge klonken dat hij haar opmerk zaam aankeek. „Zeg, je hebt toch geen com plexen?", vroeg hij en streelde haar hand. Onwillig schudde zij de schou ders. „Nee. Maar het is zo gek, als ik iets heel moois zie, dan kan ik juist bedroefd worden, omdat ik denk dat dat schone allemaal zo vergankelijk -is". „Je hebt gelijk, maar daarom moeten wij juist al wat mooi is zolang mogelijk vasthouden. En er is iets wat wij altijd kunnen vasthouden". „Wat bedoel je?" „Het geluk". „Geluk. Wat is eigenlijk ge luk?" „De vervulling van al je wen sen". „Ja, maar ik heb toch vaak het gevoel dat het verlangen naar de vervulling van al je wensen nog mooier is dan de vervulling zelf". „Nu kan ik je niet volgen". „Ja, toch wel, Klaus. Juist in dat afwachten ligt de spanning, de spanning om iets te gaan doen. In die spanning komen de kunst werken tot stand. In die span ning worden de beste boeken ge schreven, in die spanning van „ik moet wat doen". Ik moet de we reld wat geven. De spanning in en buiten het beroep". Maar is dat dan niet mooi?" „Ja, als je die spanning beleeft, natuurlijk". „En als je dan je doel bereikt hebt?", vroeg Sevard verwon derd. „Het bereiken van het doel neemt de spanning weg". „Goed, toegegeven. Maar als je een doel bereikt hebt, tenminste zo gaat het mij, dan wil je weer een volgend doel bereiken. Dus, de spanning zal even weg zijn, maar komt dan toch zéker terug. En omdat je zegt dat je juist on der deze spanning het gelukkigst kunt leven, zou ik zeggen: ,dat geluk is permanent'. Nou heb ik je schaakmat gezet?" Clara glimlachte en zweeg. In derdaad, Klaus had gelijk, ten minste voorzover het zijn beroep betrof, want dat bedoelde hij na tuurlijk- Maar het leven bestond niet enkel uit arbeid, welke je krachtens je beroep iedere dag verrichten moest. Er zijn ook an dere dingen, maar een man voel de dat misschien niet zo scherp ais een vrouw. „Waarom zit je nu toch zo te piekeren?", zei Sevard met een stem, die van heel ver scheen te komen. Zij haalde haar schouders op. „Och Klaus, laat me maar. Ik geloof toch niet dat ik het je dui delijk kan maken. Maar ik geef je toe, als ik een doel bereikt heb, dan streef ik weer naar het vol gende, zowel in mijn beroet), maar ook eenvoudig als vrouw". Zij zag haar dubbele taak voor zich, die zij als mevrouw dr. Clara Sevard op haar schouders zou nemen. Zélf dokter èn vrouw van een dokter!. Zij liefkoosde Se vard met haar ogen. „Ik heb me wel eens afge vraagd, Klaus, en nu moet je niel boos worden, of het later alle maal niet te veel voor me zal worden". „Ben ik dan zo lastig?" Nadrukkelijk ontkende ze Hemelsoet werden bij akklama- tie herkozen. Na het vlot afge werkte vergadergedeelte was het de beurt aan de heer Lauret, die in een propagandatoespraak de ouders opriep tot een bewuste schoolkeuze enerzijds en een ver draagzame houding tegenover andersdenkenden anderzijds. Het feestelijke deel van de avond werd gevormd door de opvoering van 't blijspel „Hoog heid, uw kameel staat voor". De toneelgroep van Volksonderwijs bracht met dit stuk herhaalde lijk lachexplosies in de zaal te-, weeg. Hoewel iedere speler om zijn of haar prestatie apart ge noemd zou kunnen worden, zul len wij ons beperken tot het noemen van twee personen, die voor het lachsucces garant ston den. In de eerste plaats mevrouw^ JanseTriel, die een voortreffe lijke tante Cora op de planken zetten in de tweede plaats de heer J. v. As, die de zenuwach tige journalist Kreukel bijzonder goed gestalte wist te geven. Aan het eind van de avond bracht de voorzitter dank aan de spelers en hun souffleur, de heer M. Hemelsoet, aan allen die de verloting tot zo'n succes had den gemaakt, aan de heer C. Luycks, die een bandopname heeft gemaakt, en aan de aan wezigen voor hun aandacht en opkomst. Raad van IJzendijke besprak de herindeling Vrijdagavond kwam de raad bijeen om als voornaamste punt van de agenda „de herindeling" te behandelen. Het concept-antwoord aan G. S. lag bij de stukken. Dit kwam hierop neer; De raad heeft waar dering voor het feit dat het col lege de naar voren gebrachte be zwaren aan een ernstig onder zoek heeft onderworpen. Bezwaar bestaat ertegen dat men de noordwestelijk gelegen Oranjepolder aan de nieuwe combinatie Breskens wil toevoe gen. Deze polder en zijn bewo ners horen bij het agrarisch IJzendijke. Deze bezwaren gel den evenzeer voor de afschei ding van de Goudenpplfier en de Oude Passageulepolder bezuiden Waterlandkerkje. Ten aanzien van de verder gaande wijzigingen, welke G. S. naar voren brengen zegt de raad van mening te zijn dat een ge meente van de omvang van de huidige gemeente IJzendijke recht van bestaan heeft. Is er aan de vorming van een sterkere en grotere gemeente niet te ont komen, dan gelooft de raad dat een samengaan van IJzendijke en Hoofdplaat als agrarische ge meenten als een mogelijkheid kan worden gezien. De heer Salomé merkte op dat, mocht Waterlandkerkje zich uit spreken voor Oostburg, wij ons hier bij moeten neerleggen. De heer P. van Hijfte drukte er zijn bevreemding over uit dat in het schrijven aan G. S. niets wordt vermeld over dat deel van Biervliet dat eventueel bij IJzen dijke kan worden gevoegd. Wethouder Termote zei er prijs op te stellen dat Biervliet zijn zelfstandigheid behoudt, doch kan dit niet dan zou deze agra rische gemeente bij onze com binatie welkom zijn. De heer Cornelis denkt dat Waterlandkerkje niet blij zal zijn als uithoek van de nieuwe ge meente Oostburg te dienen en meer gebaat zou zijn in een ag rarische combinatie-IJzendijke. Wethouder Van Rijen had er niet veel aan toe te voegen en wenste G. S. veel wijsheid toe. Accordeonsolisten Het districtsconcours voor ac cordeonsolisten uit de provincie Zeeland zal dit jaar op 8 mei worden gehouden in IJzendijke in' het jeugdgebouw. Het is de eer ste keer dat de Zeeuwse accor deonsolisten in hun eigen pro vincie terecht kunnen op eén AT concours, gehouden onder auspi- „Nee, natuurlijk met, maar ik ciën van de N.A.A. ben wel eens bang dat je met mij eigenlijk een kat in de zak koopt, omdat ik er niet tegenop zal kun nen. En dóór ben ik nu wel eens bang voor". Hij klopte haar gemoedelijk op de schouder. „Zeg, zijn alle vrouwen zo ge compliceerd als jij? Als ik dat geweten had, was ik er nooit aan begonnen". „Ik ken zoveel vrouwen niet", antwoordde ze. „Maar Ik ben er van overtuigd dat er vrouwen 'rt d'p nóg gecompliceerder zijn dan ik". „Oh", zei Sevard lachend, „dam is het in orde. Is er anders niets waarover je piekert?" „Nee, alleen zit het me natuur lijk een beetje dwars dat wij met F 262 zo weinig verder kunnen komen, omdat wij niet voldoen de proeven kunnen nemen". „Ja. dat kan ik .begrijpen. In Amerika is dat geen probleem". „Hoezo?", vroeg ze snel. „Daar heb je de doodstraf nog". (Wordt vervolgd.) Tot dusver moesten zij steeds deelnemen aan een concours in Noord-Brabant. Als concoursor- ganisator is aangezocht de musi cus Jasper Anthonisse uit Bier vliet. Een jury van buiten de provin cie zal de prestaties beoordelen. De twee best geklasseerden van elke afdeling mogen deelnemen aan het landelijk concours in Zeist ln oktober 1965. INSECTENDODEND HAARMIDDEL In de hoofdstad van de Portu gese kolonie Angolia, Loeanda, zijn 28 weeskinderen om het le ven gekomen, vermoedelijk door vergiftiging als gevolg van een insektendodend middel waarmee hun haar was behandeld. Dit is door het Portugese persbureau Lusitania bekendgemaakt. Aan vankelijk was gedacht aan een voedselvergiftiging. I'n het zie kenhuis bevinden zich nog dertig ziek" kmderen, van wie er enige ernstig aan toe ziïn.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2