Enthousiaste ontvangst van Prinses Beatrix op Curacao De staatsgreep In Zuid-Vietnam mislukt De Ranger-S heeft zijn taak volbracht Het was de negende in zestien maanden Tropenzon brandde onbarmhartig HET WEER Kwaliteit der ontvangen beelden uitstekend VLIEGTUIG MET PRINSES BEATRIX KEERDE TERUG NAAR NEW YORK Vliegtuig bleek „schoon" Maandag 22 Dinsdag 23 februari 1965 21e Jaargang - No. 6379 ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN ZWEDEN Slachtoffers van lawine in Brits Columbia Vroeg dag Kranslegging Lunch in hSoterisch „Fort Massau" Weerbericht De Margriet- kliniek Curasao oprecht verheugd „Zee der wolken" Hinderpalen voor ruimteschip Kraters Rust in Saigon Foto's gepubliceerd Onbekende belde K.L.M.-kantoor Hoogwater Zon-en Maanstanden Frankering bij abonnement: T«w*"*»« D&fwtenMToofredarfeuK I. ran Stride Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswad Telefoon! 01150 - 2073 Gironummer: 33150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 ct. f .osse nrs IC ct. Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 fct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.n>. t uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-vrommer tot 10 unr v.m. Bij een treinbotsing die zich zaterdagmiddag heeft voorge daan tussen Gotenborg en Stock holm, zijn 9 mensen om het leven gekomen en 54 gewond. De slachtoffers bevonden zich in een houiten rijtuig. De botsing geschiedde in de buurt van Skoevde tussen een sneltrein en een stilstaande trein, eveneens een passagiers trein. In de door een lawine verniel de gebouwen van een mijnwer kerskamp bij Stewart in de Ca nadese provincie Brits Columbia hebben reddingsploegen drie lij ken gevonden. Het waren de eer ste slachtoffers die geborgen konden worden. Omstreeks twin tig mannen worden nog vermist. Hefschroefvliegtuigen zijn erin geslaagd honderdtwintig over levenden van de lawine, die zich donderdag op het kamp stortte, naar de bewoonde wereld over te brengen. Zij brachten eerst twee entwintig gewonden weg. Een militaire reddingploeg en een speurhond zoeken thans naar de vermisten. Nog geen 24 uur na het begin van een nieuwe militaire staats greep in Zuid-Vietnam, de negende in zestien maanden tijds, is generaal Khan de toestand in de hoofdstad weer meester. Zaterdagochtend, terwijl velen geloofden «lat kolonel Ngoejen Van Thao ten gunste van de huidige ambassadeur van Zuid-Viet nam in Washington, generaal Tran Thien Khiem, met behulp van tanks en parachutisten de macht in handen had genomen, deed de oude machthebber, generaal Ngoejen Khan, voorzitter van de in vloedrijke militaire raad, zijn tegenzet. Het radiostation dat de op standelingen gebruikten voor een felle haatcampagne tegen gene raal Khan, werd bij een bliksem- ajcte ingenomen door troepen die Khan trouw waren gebleven. Terwijl de rijen der opstandelin gen onder voortdurende aanspo ringen tot overgave zienderogen slonken, gaf generaal Khiem, die vei'igbeidshalve in Washington was gebleven, toe dat de opstand was mislukt. De pas enkele da gen oude regerng-Tham Hoey Quoeat schijnt bij de militaire machtswisseling slechts de rol v"i mo«cviouv/0,er te hebben ver vuld. Premier Quoeat ging zater dag normaal naar zijn ministerie. Opmerkelijk was dat de deel- Prinses Beatrix heeft haar in 1958 begonnen kennismaking met Curasao hernieuwd en Curagao heeft overduidelijk laten blijken, dat het de kroonprinses of zoals de Antillianen in het papiaments zeggen „prinses Sonrisa" (glimlach) nog niet was vergeten. Was het bij haar aankomst op het vliegveld reeds druk, zaterdag ochtend was het moeilijker dan ooit om per auto de binnenstad van Willemstad te bereiken. Hoewel liet de laatste maanden veel heeft geregend en iedereen zegt, dat het deze winter wel koel op Curagao was, heeft zaterdag ochtend niemand daar veel van kunnen merken. De tropenzon brandde onbarmhartig en slechts af en toe kwamen wolken dit on derbreken. Desondanks had prinses Beatrix plaatsgenomen in een zachtrode open aüto, een gebaar dat bijzonder op prijs werd gesteld. Het was vroeg dag voor de prinses. Reeds om acht uur moest zij op het gouvernements plein de erewacht inspecteren. Het programma kon geen reke ning houden met het feit, dat zij uren oponthoud had gehad in New York, maar dit had geen afbreuk gèdaan aan haar goede humeur. Opgewekt stond zij in gezelschap van gouverneur De- brot, premier .Jonckheer en an dere autoriteiten op het bordes van het gouvernementshuis te luisteren naar de aubade, haar gebracht door duizenden school kinderen, die als altijd onder lei ding stonden van frater Fidelius, die zich haast „hofleverancier" van kinderzang kan noemen. Liedjes in het Nederlands en het papiaments wisselden elkaar af en dat alles tegen de eeuwenoude fortkerk, die dit plein een eigen caehet geeft. Ik heb erg genoten en ik vond het lief, zei prinses Beatrix tot de kinderen, die in een luid hoe ra Uitbarstten, toen de prinses hun vertelde dat ze maandag een vrije dag kregen. Daarna begon «1e prinses aan haar eerste rondrit, die werd on derbroken door bezoeken aan twee scholen. Duizenden en nog eens duizenden hebben haar op die rit meer dan hartelijk toege juicht. Het uitbundige lt reeg een ernstig karakter, toen zij de tocht onderbrak aan liet Waaigat om een krans te leggen bij het mo nument voor de gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Er stond een erewacht opge steld van Nederlandse en Antil liaanse dienstplichtigen en de mariniersfanfare liet plechtige muziek horen. Stilte daalde over dit gedeelte van de stad. toen de prinses naar voren trad om de krans te leggen. Het volgende rustpunt was de Albert Schweitzerschool, een kleuter- en een lagere school. De kinderen droegen elf natio nale vlaggen mee, waaronder van Portugal, Israël, Venezuela en Suriname ten bewijze dat kinde ren van vele nationaliteiten de school bevolken. Ook hier en thousiaste toeschouwers, die maar met moeite genoegen kon den nemen met het 'iele,dat hen van de prinses scheidde. De ochtend werd besloten met LATER TOENEMENDE KANS OP NEERSLAG Gedurende het weekeinde trok een in betekenis afnemende rug van hoge luchtdruk van Zuid- Scandinavië naar het zuiden, ter wijl vooral in Rusland de lucht druk aanzienlijk daalde. Een zwak storingsgebied vorm de zich daarbij boven het Ska- gerrak. Dit verplaatste zich lang zaam in onze richting en lag maandagmorgen voor de kust van Noord-Holland. Het veroor zaakte plaatselijk wat lichte re gen of sneeuw bij naar west tot zuid omlopende winden, hetgeen tevens tot gevolg had dat in het noordwesten van het land de temperaturen tot boven het vries punt stegen. ■In centraal Europa bleef het echter zeer koud. Zo vroor het in Zuid-Duitsland algemeen 15 gra den. In de Ardennen kwam plaatselijk 12 graden vorst voor. In ons land meldde Zuid-Limburg mét min 6 graden de laagste temperatuur. Voor de verdere weersontwikkeling is een nieuw storingsgebied van belang dat zich van Noord-Gróenland naar het zuidoosten beweegt en mor gen bij Denemarken verwacht wordt. Onder invloed hiervan zullen later de winden tijdelijk uit west tot zuid gaan toenemen waarbij de kans op enige sneeuw of regen groter wordt. Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot dinsdagavond. Later toenemende wind Overwegend zwaar bewo'kt met af en toe enige regen of sneeuw. Aanvankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later matige tot krachtige wind uit westelijke richtingen. Temperaturen in het algemeen enkele graden boven nul maar vannacht in het zuiden en oosten van hei land lichte vorst. Willemstad: Gouverneur mr. N. De Brot kijkt toeterwijl een An- tilliaans meisje Prinses Beatrix bloemen aanbiedt na aankomst op het vliegveld. een bezoek aan de r.k. middel bare meisjesschool „Maria lm maculata". Ook hier dezelfde geestdrift en dezelfde hartelijk heid, niet alleen buiten de school, waar zelfs een meisjesdrumband stond opgesteld, maar ook in het gebouw. Ook hier werd de prin ses toegezongen, oud-Curagaose liedjes, met moeite achterhaald en aan de vergetelheid ontrukt. De liedjes waren op de band vastgelegd en werden de prinses ten geschenke gegeven. In snelle vaart keerden de auto's met prinses en begeleiders langs de kortste route naar het gouvernementshuis terug. Toen kon de prinses enige rust nemen, alvorens zij naar het historische Fort Nassau, dat in vroeger tij den de haveningang met zijn ka nonnen beschermde, maar nu omgetoverd in een restaurant, moest vertrekken. Hier bowl het bestuurscollege van Curagao haar een lunch aan. 's Middags maakte prinses Beatrix haar laatste rondrit van de dag, een rondrit die men on derbroken voor enige bezoeken en een officiële opening. Haar eerste bezoek gold Casa Cuna (huize wieg), een kinder tehuis van de stichting „Jeugd zorg", waar werkende moeders overdag hun kinderen kunnen brengen. Een bezoek aan de „Prinses Margrietkliniek" was het volg«?n- de programmapunt. Rond de in gang hadden zich weer vele be langstellenden verzameld. Toen de prinses de hal was binnenge gaan, wachtte haar een verras sing: de twee eerstgeboren ba by's, Iti en Swart en Max Scri- wanek, nu ruim twee en een half jaar oud. Iti huilde even luid als toen ze ter wereld kwam. Daar konden zelfs een vriendelijk woord en een hand van prinsees Beatrix geen verandering in brengen. Max was flinker, huilde niet maar voor de rest kon er ook veen lachje af. Sinds de opening van de kli niek door prinses Margriet heb ben 1400 Curagaoënaartjes er het levenslicht aanschouwd. De eerste dag werd besloten met een officiële handeling: de opening van het landsinstituut voor de volksgezondheid, waar alle medische en justitiële onder zoekingen worden verricht. Met het doorknippen van een roodwitblamv lint verrichtte de prinses onder applaus de officiële opening. Daarna maakte zij een rondgang door het gebouw, het geen voor haar het einde bete kende van een welbestede dag op Curagao, een dag die haar «Ie overtuiging moet hebben bijge bracht, dat de Antillen oprecht verheugd zijn over haar komst. De Amerikaanse maanraket Ranger-8 Is zaterdagochtend en kele minuten vóór elf met een snelheid van ruim 9000 km per uur in de „Zee der Stilte" op de maan te pletter geslagen. Technici schakelden echter 23 minuten daarvóór de zes televi sie-camera's in, tien minuten eer der dan aanvankelijk het plan was. Zij begonnen onmiddellijk een stroom van beelden van het snej naderende maanoppervlak naar de aarde te zenden, waar de twee reusachtige schotel-anten- nes van het volgstation aan de rand van de woestijn by Pasa dena enkele seconden later gretig de signalen opvingen. Functiona rissen van het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) verklaarden dat de kwaliteit van de ontvangen beel den uitstekend was. De van Kaap Kennedy gelan ceerde Ranger-S is 64 uur en '52 minuten onderweg geweest. Ver wacht werd dat de Ranger onge veer vierduizend beelden zou kunnen maken, maar men hoopt nu op meer, omdat de camera's tien minuten eerder hun werk begonnen. (Zie verder pag. 5) De Ranger-7 die in juli de maan Een maanfoto, gemaakt zeven minuten vóór de botsing van de Ranger 8". Het oppervlak be draagt hier 140 km (oost-west) en 110 km (noord-zuid). De krater Delambre in het midden heeft een doorsnee van onge veer ijO km. verkende, heeft toen 4.316 foto's van de maan in het gebied van de „Zee der Wolken" overge seind. Een laatste Ranger moet bin nen dertig dagen naar de maan als sluitstuk van het desbetref fende project dat 272 miljoen dol- 'ar heeft gekost. Daarna zullen onbemande „Surveyer" en „Lu- nar Orbiter-ruimtevaartuigen", volgen die op de maanbodem zelf gegevens moeten verzamelen en uitzien naar geschikte plaat sen voor het landen tegen 1970 van het eerste drietal astronau ten in het kader van het Apollo- project De Ranger-8 zou ongeveer 6000 „uitstekende" foto's hebben gemaakt van het maanopper vlak tussen een afstand van 2456 km en enkele honderden meters. Het ruimtevoertuig zeTf kwam op de maan op een plek 24 km van het door de N.A.S.A. voor ziene punt Dr. Gerard Kuiper, één van de vooraanstaande Amerikaanse astronomen, heeft te Pasadena in Californië op een door de tele visie uitgezonden persconferentie verklaard, dat de foto's die het ruimtevoertuig „Ranger-8" heeft genomen, erop duiden dat de maanoppervlakte „scltujmachtig" is en dat hieronder veel verra derlijke dingen kunnen zijn ver borgen, die een hinderpaal zou den vormen voor de landing van een bemand ruimteschip op de maan. De uit Nederland geboortige dr. Kuiper zei: „Het is niet mogelijk aan de hand van deze foto's uit te maken hoe sterk de maanop pervlakte is. Persoonlijk ban ik van mening dat deze door een laag los materiaal wordt over dekt die niet dikker is dan één tot twee meter." Dr. Harold Urey van de univer siteit van Californië zei dat uit foto's van verscheidene maan- kraters de indruk is verkregen dat zich op de bodem daarvan een laag met een op wit gelijken- da kleur bevindt. „Dit is moge lijk een aanwijzing dat de bodem van deze kraters uit zeer hard materiaal bestaat", verklaarde nemers aan de staatsgreep van vrijdag het bloedige bewind van de terechtgestelde katholieke president Ngo Dinh Diem ver heerlijkten. Gevreesd werd dat de boeddhisten dit niet zouden ne men. Radio-Saigon verklaarde za terdag dat de staatsgreep was mislukt en dat in de stad vol strekte rust heerste. Troepen die aan de zijde van generaal Khan staan, marcheer den zaterdagochtend Saigon bin nen. Kolonel Van Thao is gevlucht. Een van zijn medestanders, de voormalige minister van binnen landse zaken generaal Lam Van That, bevindt zich in arrest. Later werd officieel meege deeld dat alle opstandige troepen de hoofdstad hebben verlaten Ondanks het onderdrukken van de opstand schijnt generaal Khan toch verlies aan prestige te heb ben geleden, aldus wordt verno men uit betrouwbare kringen die melding maken van een motie van wantrouwen jegens hem, welke zaterdag op een bijeen komst van dc raad van de strijd krachten zou zijn aangenomen. Waarnemers in Saigon betwij felen of generaal Khan, die niet in Saigon aanwezig scheen te zijn, wel de macht weer aan zich heeft getrokken. Zij vragen zich af, of er in feite niet eerder spra ke is van een nieuwe fase in de rivaliteiten tussen de Zuidvietna- mese militaire leiders die van tijd tot tijd aan het daglicht treden. (Zie verder pag. 21 hij. Dr. Urey schatte de diepte van één dezer krater op vijftien tot achttien meter. Hij meende dat dit mogelijk de maximale diepte is van de op stof gelijken de laag waardoor, naar wordt aangenomen de maanoppervlakte wordt bedekt. Dr. Ewen Whitaker van de uni versiteit van Arizona verklaar de tenslotte; „Ik geloof dat de oppervlakte van de maan zodanig is samengesteld dat een ruimte voertuig erop kan landen." Acht van de meer dan 7000 foto's die zijn opgenomen, werden zaterdagavond vrijgegeven en verschenen in de Amerikaanse bladen van zondagochtend. Zij va riëren van een opname zeven minuten vóór de inslag tot een die net op viertiende seconde vóór het einde nog was doorge seind. Deze laatste was van slechts 730 meter hoogte van een gebied van 275 bij 365 meter. Op één der foto's, op 424 km hoogte genomen, zijn hooglanden te zien die tot dusver niet waren gefoto grafeerd. Geleerden noemden dit „een onverwacht voordeel van de proef." niets was gevonden wat op een bom of ontplofbaar appa raat leek. „Het vliegtuig is schoon", zo werd gezegd. Alvorens naar hotel Inter national te gaan, zei prinses Beatrix tegen een employee van het vliegveld: „Het spijt mij al deze moeite te hebben veroorzaakt". Het K. L. M.-vliegtuig waar mee prinses Beatrix naar Cu ragao reisde is vrijdagavond kort na het vertrek uit New Yorlt daarheen teruggekeerd. Een vrouw die zich niet be kendmaakte belde het K- L. M-- kantoor in New York op met de mededeling: „Vlucht 92 zal vanavond neerstorten. Velen zullen omkomen". De K. L. M. had geen vlucht met nummer 92, maar het toe stel met de prinses had num mer 992. Dit vliegtuig kreeg opdracht terug te keren naar de Kennedy-luchthaven. Het vliegtuig dat 101 passa giers en een bemanning van acht aan boord had, was nog maar enkele minuten in de lucht toen het de boodschap kreeg dat het terug moest. Toen het weer geland was, begonnen politie, recherche en andere beambten vliegtuig en bagage te doorzoeken. Prinses Beatrix werd intus sen per auto naar het inter nationale hotel in de buurt van de luchthaven gebracht. Nadat het vliegtuig was doorzocht, deelde de politie van het vUfegvekl mee, dat DINSDAG 23 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 6.57 7.28 Terneuzen 7.32 8.03 Hansweert 8.12 8.43 Walsoorden 8.22 S.53 WOENSDAG 24 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 7.58 8.36 Terneuzen 8.33 9.11 Hansweert 9.13 9.51 Walsoorden 9.32 10.01 ZON MAAN op onder op onder Febr. 22 7.41 18.07 1.06 10.30 23 7.39 18.08 2.18 10.54 24 7.37 18.10 3.26 11.24 25 7.35 18.12 4.29 12.01 X 7.33 18.14 5.25 2248

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1