De zoveelste staatsgreep in Zuid-Vietnam Prinses Beatrix naar de West vertrokken „Sophocles" van K.N.S.M. na brand gezonken Het weer TSJOMBE STELT OEGANDA ULTIMATUM „Dictator" Khan vervangen door Trati Thien Khiem RADIO DE KOCX Drie bemanningsleden vermist ZATERDAG 20 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6378 Trouw aan de Ver. Staten Straaljagers boven Saigon Geen verrassing Nationalist India en de toestand in Vietnam DE GRIEP IN WARSCHAU BUSONGELUK IN ITALIË Bewolkt Weerbericht Hoogwater Zon- en Maanstanden Prinses Beatrix in New Yerk Dode en gewonde bij verkeersongeval fc'rankering by abonnement; Temeuzen Dfreetenr-TToofrwtartMirt t. van da SawW Redactie-adres: Noordstraat 55— Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer; 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f2.per wpek 50 et fpsse nrs 10 et DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Temeuzen Advertentieprijs per mm 16 öt; minimum per advertentie 2,40. Rubriek .Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regal méér 22 et Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of ..Adres Bureau van dit Blad" 20 sent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot i..m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dlnsdag-nummer tot If) mui v.m. Radio-Saigon heeft vrijdag bekendgemaakt dat generaal Ngoejen Khan, bevelhebber van de Zuidvietnamese strijdkrachten en voor zitter van de machtige militaire raad, van zijn functies is ontheven. Hij zal worden vervangen door generaal Tran Thien Khiem, am bassadeur in Washington, die naar Saigon onderweg is. De radio noemde generaal Khan een dictator en zei dat het land zonder tegenactie in handen van de communisten zou vallen. De leiders van de staatsgreep worden pro-Amerikaans ge noemd. Generaal Khan heeft geruime tijd overwegende invloed in het Zuidvietnamese bewind gehad. Drie dagen geleden werd een overwegend uit burgers bestaan de regering gevormd onder Phan Hoey Quat. Generaal Tran Thien Khiem is een voormalige minister van defensie en legerbevelhebber. Hij en de generaals Khan en „grote" Minh vormden het militaire drie manschap dat het land korte tijd bestuurde r de bloedige boed dhistische betogingen tegen gene raal Khan in augustus vorig jaar. Militairen en tanks omsingel den vrijdag de ambtswoning van generaal Khan en bezetten het vliegveld en het radiostation van Saigon. Er werd geen schot gelost. Generaal Khan en de be velhebber van de luchtmacht, generaal Ngoejen Kao Ky en vermoedelijk ook premier Pham Hoey Quoat werden gearresteerd. Generaal Khiem verliet het land in oktober overeenkomstig een afspraak de politieke situa tie te stabiliseren. Zijn vertrek geschiedde op wens van de „jonge generaals" die bij een actie tegen generaal Khan aan diens zijde stonden. De marine schijnt op de hand van premier Quat te zijn en heeft gevechtsposities ingeno men. Het marinehoofdkwartier staat onder krachtige politiebe waking. Zeven marineschepen vertrokken in allerijl uit Saigon in zuidelijke richting. De leiding van de staatsgreep berust bij kolonel Ngoejen Van Thao, voormalig woordvoerder van generaal Khan en later lei der van de persafdeling van de ambassade in Washington. Thao keerde enkele dagen geleden in Saigon terug. De leiders eisen de formatie van een krachtige burgerlijke regering; verder dat het leger zich tot zijn militaire taken be perkt en dat het communisme en het neutralisme buiten de wet worden gesteld. Zij verklaarden hun trouw aan de Verenigde Staten, „de vrienden van Viet nam tegen het communisme". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld dat de Verenigde Staten de regering-Pham Hoei Qoat als het wettige Zuidvietna mese bewind blijven erkennen. Kolonel Thao verklaarde tegen over de pers dat hij de staats greep heeft geleid en dat gene raal Ngoejen Khan onder arrest is gesteld. Thao zei dat hij de steun geniet van vier leger divisies. Hij noemde generaal Khan een onruststoker. Met Khan kan geen enkele regering tegenover het volk verantwoor delijk zijn, zei hij. De staatsgreep was volgens hem uitsluitend tegen generaal Khan gericht. Thao zei de steun te genieten van een gedeelte van marine en luchtmacht. De luchtmachtbevel hebber, generaal Ngoejen Kao Ky is gearresteerd, maar hij is mijn vriend, zei kolonel Thao, terwijl straaljagers over Saigon scheerden. In Washington verklaarde gene raal Khiem dat de staatsgreep voor hem geen verrassing was. Hij wilde niet zeggen of hij aan een nieuwe regering zal deel nemen. De „beweging voor de natio nale verdediging", zoals de groep zich noemt, deed via radio-Saigon heftige aanval len op generaal Khan en ver dedigde het bewind van Ngo ^ph Diem. -waaronder fou ten werden gemaakt maar dat tenminste een actief anti-com munistische beleid voerde". Men had dit bewind moeten hervormen, niet vernietigen, al dus radio-Saigon, die kritiek leverde op de Amerikaanse am bassadeur Cabot-Lodge en hem verantwoordelijk noemde voor de val van Ngo Dinh Diem. Sindsdien is de toestand voort durend ten gunste van de viet- cong verslechterd, zo werd ver klaard. De radio maakte geen melding van een arrestatie van Khan. Deze voerde langdurig telefoongesprekken met generaal Westmoreland, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam. Kolonel Thao die vrijdag een geslaagde greep naar de macht in Zuid-Vietnam deed, is een nationalist in hart en nieren. Tijdens de onafhankelijkheids strijd tegen Frankrijk leidde hij een aantal ondergrondse opera ties van de vietminh. Thao, die katholiek is, werd 14 februari 1922 geboren. Hij ontving onderwijs aan een Fran se school in Saigon. Toen hij deel uitmaakte van de vietminh- strijdkrachten, kreeg hij een militaire opleiding in communis- tisch-China. Na het tot stand komen van de Geneefse akkoor den in 1954, als gevolg waarvan Vietnam in twee stukken werd verdeeld, werkte Thao als dorps onderwijzer. Enkele jaren later nam hij dienst in het Zuidviet namese leger. Generaal Ngoejen Khanh (37), werd eerst minister na een on bloedige staatsgreep in januari 1964, kort na de omverwerping van het Diem-bewind. Begin augustus van dat jaar werd hij president, maar nog dezelfde maand trad hij af. Weer een maand later was hij weer terug aan de macht om in oktober plaats te maken voor een bur gerregering. De Indiase minister ran bui tenlandse zaken, Swaran Singh, heeft VTijdag in het parlement verklaard dat bij- eenrceping van een soort Ge neefse conferentie over Viet nam een dringende aangele genheid is. Desgevraagd deelde hij mee dat India met een aantal be vriende landen hierover beraad slaagt. Wij zijn er van overtuigd dat er voor deze kwestie geen militaire oplossing mogelijk is, zo zei hij er aan toevoegend dat geduldige pogingen moeten wor den gedaan om tot een politieke oplossing te geraken. Premier Sjastri merkte nog op dat op het Indiase voorstel tot terugtrekking van alle bui tenlandse strijdkrachten uit Vietnam tot nu toe nog geen enkel antwoord was ontvan gen. (Zie verder pag. 5.)' De verjaardag van Prinses Christina H. K. H. Prinses Christina heeft donderdagmiddag op paleis Soestdijk een delegatie van de verbinding stroepen ontvangen, die haar kwam gelukwensen met haar 18de verjaardag. De delegatie overhandigde H. K. H. een geelgouden, met diaman ten versierde broche. Foto: H. M. de Koningin speldt de jarige prinses de broche op. Gezondheidsautoriteiten in de Poolse hoofdstad hebben vrijdag meegedeeld dat aldaar dagelijks bijna 10.000 gevallen van griep ■■zijn en dat in totaal sinds 4 februari 48.700 gevallen van deze ziekte zijn geregistreerd. Het is nog niet bekend of het „A-2"-virus hier in het spel is. Al 190 dokters en 180 ver pleegsters zijn uitgeschakeld, zo stond in de Warschause kranten te lezen. Het Zweedse bacteriologische staatslaboratorium in Stockholm onderzoekt momenteel virusmon sters van 44 soldaten van een militair kamp in Stockholm, die vermoedelijk aan Aziatische griep lijden, aldus een woord voerder van dit laboratorium. TERNEUZEN Noordstraat 103 Tel. 01150-3128 Nagewuifd door koningin Juliana en prinses Margriet is prinses Beatrix vrijdagmorgen om één uur in een DC-8 van de KX.M. van Schiphol ver trokken voor haar tweede be zoek aan de beide koninkrijks- delen in de West. Onze kroonprinses maakte de reis via New York, waar zij dank zij het tijdsverschil om kwart over drie 's middags (plaatselijke tijd) werd ver wacht. Een uur later vloog zij door in een Convair 880-straal- machine van de Venezolaanse luchtvaartmaatschappij Viasa, die in het kader der samenwerking met de K.L.M. alle lijndiensten „Sophocles" van de K. N. S. M. Een archief opname van het m.s. Het 5703 ton nietende motor schip „Sophocles" van de Konink lijke Nederlandse Stoomboot maatschappij is vrijdagochtend in het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan ongeveer 730 mijl ten westnoordwesten van Oporto gezonken als gevolg van een in ruim 3 uitgebroken brand, welke zich over het gehele schip uit breidde. Alle schepen in de nabij heid waren gealarmeerd en het schip „Ulysses" van dezelfde maatschappij kwam te hulp. Van de 44-koppige bemanning heeft de „Ulysses" er 41 aan boord kunnen nemen. Drie man nen worden vermist. Dit zijn de bootsman P. Visser, ongehuwd, woonachtig op Marken; de oMe- man M. Kuijt, wonende te Kat wijk, gehuwd, vader van elf kin deren, en de Portugese bediende Francisco Araujo, gehuwd en va der van acht kinderen. Het zoeken naar de vermisten wordt voortgezet. De „Ulysses", onderweg van Amsterdam naar San Juan del Portorieo, bevond zich op een af stand van circa twee mijl van de „Sophocles", toen om 5.45 uur vrijdagmorgen het noodsein „on fire" werd ontvangen. De brand is ongeveer 4 uur uit gebroken. Te circa 8.40 uur breid de het vuur zich over het gehele schip uit na een ontploffing in het ruim. Te 8.45 uur kapseisde en even later zonk het schip. De „Sophocles" was onderweg van Aruba naar Rotterdam met een lading kunstmest, bestemd voor Os1^. Het schip werd ge bouwd in 1963. Het voer onder de 51-jarige kapitein G. H. Kuipers uit Den Helder. In de omgeving van Napels is donderdagavond een bus uit een bocht gevlogen en in een ravijn terechtgekomen. Volgens de laat ste opgave zijn 16 personen om het leven gekomen. 37 inzitten den werden gewond, van wie 10 ernstig". Een rug van hogedruk strekt zich van IJsland tot Leningrad uit. Aan de zuidzijde ervan voe ren oostelijke winden vrij koude lucht naar het westen. In deze stroming komt een kleine sto ring voor, die vandaag in ons land plaatselijk enige sneeuw- buitjes zal brengen. Er zal dan vrij veel bewolking zijn en slechts enkele verspreide opkla ringen. De wind wordt zwak tot matig uit richtingen tussen noord en oost. Er worden dezelfde tem peraturen als vrijdag, of iets la gere verwacht. medegedeeld door het K.N.MX, geldig tot hedenavond. Aanhoudend vrij koud Vrij veel bewolking met plaat selijk enige sneeuwbuien en slechts enkele verspreid voorko mende opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Lichte voret tot temperatu ren om het vriespunt. ZATERDAG 20 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.43 5.07 Temeuzen 5.18 5.42 Hansweert 5.58 6.22 Walsoorden 6:08 6.32 ZONDAG 21 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 5.20 5.46 lerneuzen 5.55 6.21 Hansweert 6.35 7.01 Walsoorden 6.45 7.11 MAANDAG 22 FEBRUARI v.m. n.m. "veskens 604 6.33 Temeuzen 6.39 7.08 Hansweert 7.19 7.48 Walsoorden 7.29 7.58 voor onze nationale luchtvaart maatschappij tussen de Antillen en New York verzorgt. De Convair werd om kwart vóór negen plaatselijke tijd op de dr. Albert Plesman-lucht- haven van Curagao verwacht. GEVOLG Op haar reis wordt de prinses vergezeld door een gevolg be staande uit E. L. baronesse Sweerts de Landas Wyborghde Meyier, dame du palais; mej. M. C. C. Wijnen, haar particulier secretaresse, majoor H. J. Holt huis, adjudant van prins Bern- hard en C. Sesink, hoofd veilig heidsdienst van het koninklijk huis. Bij het vertrek op Schiphol waren ook aanwezig vice-pre mier mr. B. W. Biesheuvel, de gevolmachtigd minister van de Antillen, de heer W. F. M, Lam- pe, en de plaatsvervangend ge volmachtigd minister van Suri name, dr. J. F. E. Einaar. GELIJK VERDEELD Het bezoek aan de beide rijks delen duurt even lang: eerst 8 dagen voor de Antillen, daarna 8 dagen in Suriname. Op 10 maart wordt de prinses 's och tends om 8 uur op Schiphol terug verwacht. In de Antillen zal de prinses alle 6 eilanden bezoeken en wel eerst 4 dagen Curagao, daarna 2 dagen Aruba en tot slot één dag in Bonaire, Sint Maarten, Sint Eustatius en Saba. Daarna blijft zij tot 1 maart privé op Sint Maarten. Op die dag reist zij naar het vliegveld Zanderij bij Paramaribo. De heer Goos Kamphuis zal voor de radio verscheidene im pressies verzorgen over de reis van prinses Beatrix naar de An tillen en Suriname. Zijn repor tages, die op de band worden opgenomen en per vliegtuig naar Nederland worden overge bracht, zullen in de aktualitei- tenprogramma's van de verschil lende omroepverenigingen wor den uitgezonden. De heer Kamp huis maakt deze reis n.l. op ge zamenlijk initiatief van AVRO, VARA, KRO, NCRV en Wereld omroep. Prinses Beatrix is vrijdag met een K. L. M.-lijnvliegtuig in New York aangekomen op weg naar Curacao. Het vliegtuig landde om 20.15 uur Nederlandse tijd, een uur eerder dan de dienstregeling aangaf. Men heeft een gunstige wind gehad. Om 22.15 uur zou de Prinses doorreizen naar Curacao. (Adv.) ZON MAAN op onder op onder Febr. 20 7.46 1803 23.52 9.53 21 7.44 18.05 10.11 22 7.41 18.07 1.06 10.30 23 7.39 18.08 2.18 10.54 24 7.37 18.10 3.26 11.24 25 7.35 18.12 4.29 12.G1 26 7.33 18.14 5.25 12.48 Premier Tsjombe van Kongo lieeft vrjjdag verklaard dat pas sende maatregelen zullen worden genomen wanneer de troepen uit Oeganda die zich momenteel op Kongolees grondgebied bevinden, niet binnen 24 uur het iand heb ben verlaten. „U kunt dit opvatten als een ultimatum", zo zei hij tot jour nalisten. Volgens Tsjombe had den drie dagen geleden enkele tientallen gewapende Oegandezen waarschlinlijk soldaten van het geregelde Oegandese leger de grens overschreden. Don derdagnacht hadden ze de Kon golese plaats Mahagi, tien kilo meter van de grens in het uiter ste noordoosten gelegen, en de zuideliiker gelegen plaats Kasin- di bezet. Welingelichte kringen in Leopoldstad hebben gezegd, dat Kongolese militairen onder leiding van Belgische officieren in gevecht zijn geweest met de Oegandezen. OOK HIER VERGELDING? Het groeiende conflict tussen beide landen Is vorig jaar begon nen toen Kongo Oeganda be schuldigde van hulpverlening aan de rebellen. Oeganda beweerde van zijn kant, dat Kongolese troepen onder leiding van huur lingen de grens hadden over schreden en Oegandese dorpelin gen hadden gedood. Het afgelo pen weekeinde protesteerde Oeganda tegen beweerde bom- ^v-dementen van Kongolese vliegtuigen op twee Oegandese dorpen. Intussen dreigde de Kongolese regering in een vrijdag op het hoge commissariaat van Oeganda in Londen overhandigde nota met vergeldingsacties ingeval Oeganda de Kongolese opstande lingen blijft steunen. Op de Deventerstraat in Apel doorn is gisteren de 21-jarige iongeman R. H. Sjollema uit Apeldoorn bij een verkeersonge val om het leven gekomen. De heer Siollema, die in een file reed, wilde op een zeker moment een vóór hem rijdende auto in halen. Daarbij werd hij aange reden door een achter hem rij dende vrachtauto, waarvan de bestuurder eveneens aan het in halen was. Bij de botsing werd de auto van de heer Sjollema tegen een boom geslingerd. De bestuurder was op slag dood. De naast hem zittende 26-jarige mejuff. M. H. Sjollema uit Hen gelo, een zuster van de bestuur der, werd ernstig gewond. Zij werd overgebracht naar het Ju- lianaziekenhuis te Apeldoorn.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1