VOOR VROUW A-griep, knopen aftellen Een leuk babypakje NU VROEGER JOURNAAL DUET VADERFIGUUR VERLIEST AAN INVLOED PA KREEG CONCURRENTIE Hij komt wel, hij komt niet Waarom worden onze militairen ingeënt Moeder Staat f KENTERING? NYLONS ^met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. 0 Vliegenvuil op hout kunt u het best verwijderen met petroleum. ft Zaterdag 20 februari 1965 DK Vltf'fR 7KFCTW Pagina 9 PA, WAAR BLIJF JE? Marcheerde een halve eeuw geleden het strijdbare vrouwvolk met wimpels en vlaggen door de hoofd straten van de grote steden om de emancipatie van de vrouw af te dwingen, nu kan men nog eens vei wachten dat alle vaders zich op de Dam verzamelen om zich krachtig te weer te stellen tegen de invloed van de vrouw op onze moderne samenleving. „De nian als vader is niet langer een centrale figuur in het gezin" riep de Franse psychiater Berger enkele jaren geleden op een wetenschappe lijk congres uit en vele vaders in de zaal knikten toen ietwat mismoedig met him hoofd. In films, alsook op het televisiescherm, verschijnt paps meer en meer als de ietwat goedige sukkel, die voornamelijk op de lachspieren van vrouw en kinderen werkt. Was papa een eeuw geleden nog een onaantastbare autoriteit, nu dreigt hij een Jan Doe del te worden met wie men gemakkelijk een loopje kan nemen. Een eeuw geleden was de vaderfiguur in elk gezin een dominerende ver schijning. De vaders werden toen algemeen geëerbiedigd. Zij hadden nog geen concurrenten in filmsterren en sportfiguren. In het gezin was hun wil wet. Er ging als het ware een geur van onfeilbaarheid van uit. Deze centrale positie van de vaderfiguur leidde er toe, dat de kinderen zich innerlijk geheel naar hem gingen richten. Men kon hem toen nog niet ver gelijken met Bonanza, Eddy Pieters Graafland of Daftny Kay en daarom be lichaamde vader alle idealen, die men aan het begrip manlijkheid verbindt. Thans ziet de jeugd op het film- en televisiescherm, of op het sportveld tal van mannen rondlopen, die indrukwekkende prestaties leveren en daarom op ieders verbeelding werken. Wat men van deze grote mannen meestal niet te zien kijgt, zijn hun menselijke zwakheden, en juist daarom zal de doorsnee- vader nooit met hen kunnen concurreren. Vroeger was dat anders. Pa behoefde maar met de vuist op tafel te slaaiï en iedereen rende voor hem. Toen kon hij volstaan met zijn baard te laten staan om indruk op zijn omgeving te maken. Intussen is die patriarchale or dening door het tijdsverloop en de algemene verzakelijking tot op enkele restanten na opgeheven. De waardige, ernstige en wijze vader is niet meer de alles-wetende, alles-kunnende heerser en beschermer van het gezin. Zijn in vloed is tanende maar is dit wel in alle opzichten een winst? een winst. Wij doelen dan nog niet eens op de vaders, die het door hen verdiende geld door hun vrouw zien bedisseld of 's avonds uren moeten praten om toestemming te krijgen een keer met hun vrienden uit te gaan Nee, het meest verontrustend is, dat de vaderfiguur in de boezem van .zijn gezin vaak niet veel meer te zeg gen heeft en meestal de opvoeding van zijn kinderen geheel of voor een groot deel aan zijn vrouw overlaat. Wat zeggen de psychologen hier over? Zij wijzen er op, dat een niet door een vader opgevoed kind lijdt aan sterke remmingen, vaak een teu gelloze agressiviteit aan de dag legt en onverschillig staat tegenover zijn medemensen. Dat zelfde gaat op voor de vader loze maatschappij. Vele mensen doen hun best niet meer om hogerop te komen, maar wachten rustig tot moe dertje Staat weer eens met gulle hand een loonronde of belastingver laging uitdeelt, zoals kinderen met gespannen blik hun moeder volgen voor deze haar handen naar de koek jestrommel uitstrekt. Daarom moet de vaderfiguur in onze samenleving weer een kans krijgen. De praatjes die hij een eeuw geleden had, behoeft hij niet meer te hebben maar iets meer initiatief zou men wel van hem willen vragen. Ook vadertje Staat moet niaar eens weer met de vuist op tafel slaan. Dan wor den zijn kinderen flinkere, onafhan kelijker staatsburgers. mr. M. VAN OUDWIJCK. Toen iedereen 't er zo'n beetje over eens was, dat de Russische griep wel in de ijzeren gordijnen zou blijven hangen, viel het be sluit dat de in West-Duitsland gelegerde Nederlandse militairen van land- en luchtmacht zo spoe dig mogelijk tegen deze ziekte zouden worden ingeënt. Zo ongeveer zouden onze ca baretiers de zaken graag stellen en ze zouden er (omdat het zo'n lekkere mond vol is) aan toe voegen, dat deze beslissing ge nomen werd door de inspecteur van de militair geneeskundige dienst, generaal-majoorarts dr. H. J. van der Giesen, zulks op advies van de kolonel-arts dr. B. J. W. Beunders, hoofd van de dienst militaire gezondheids zorg en gezondsheidstechniek van dewaek Op het gebied van de babykle- ding zijn snoezige dingen te koop. Wij vrouwen kunnen uren voor een etalage van babyspul letjes zoek brengen, en wij wor den vertederd door alle leuke en aardige dingsigheidjes die daar te zien zijn. Speciaal de moeders in spé slaan geen modeblaadje over zonder breipatronen, of haakwerkjes voor baby's in te zien. Zij willen straks wanneer het kind eenmaal is geboren en op groeit, graag, dat hun kindje leuke kleertjes draagt, en na tuurlijk niet ten onrechte. Hun kindje is tenslotte hun grote trots. En niet alleen het pronk stuk van de moeder en vader maar vooral ook van oma, die, als zij het maar heel even kan, (Nadruk verboden) de mooiste kleertjes voor baby haakt of breit. In ieder geval komt zij straks met iets moois waar moeder bijzonder blij mee is en waar koning baby nog be ter in uitkomt. Wij tonen u hier een leuk baby pakje met een opengewerkte steek, ei» gegarneerd met Engels borduurwerk. Zulk een pakje doet het altijd weer even goed en wat nog belangrijker is, het is voor de handige breisters on der ons in een oogwenk ge maakt Mocht u niet zo gemakkelijk de haak- en breipennen weten te hanteren, dan zijn er nog altijd winkels waar iets dergelijks te koop is. U hebt keuze genoeg en het zal heel moeilijk zijn een be slissing te nemen. WILLY MAENS Een van Duitslands bekwaamste psychiaters, dr. Alexander Mitscher- lich, heeft enkele jaren geleden in zijn boek „Op weg naar een vader loze maatschappij" de ontvaderlijking van onze samenleving een ramp ge noemd. Die ontvaderlijking is niet al leen in het gezinsleven merkbaar, ook op sociaal-economisch Vlak treedt zij duidelijk aan de dag. Vader Staat heeft niets meer te zeg gen, omdat moedertje Staat alles be disselt. De staat vervrouwelijkt. Zij wordt, haar onderdanen beschermend van het wieg tot het graf, steeds moe derlijker. De kapitalistische onder nemingsvorm, optredend met de autoriteit van een onverbiddelijke vader, reeds grotendeels vervangen door verzorgende ondernemingsraden, die als het ware als moeders waken over de belangen van de werknemers. De constante strijd tussen vader en opstandige zonen, thema van zo me nig boek uit een vorig tijdperk, is dan ook niet langer een kenmerkend verschijnsel van onze tijd. Nu mokt de gemiddelde burger over de slechte staatsvoorzieningen, zoals een kind die niet voldoende door zijn moeder beschermd en verwend wordt. De grote afhankelijkheid van moedertje Staat lijkt in de verte op de moeder binding, die de neuroticus zo kwelt. (van 21 t/m 27 februari 1965) Nog veel te weinig wordt de war me maaltijd begonnen met grape fruit. Het is een goede Amerikaanse gewoonte om juist de hoofdmaaltijd met deze heerlijke vrucht te openen. Immers de grapefruit is rijk aan vi tamine C, die in deze tijd van ver koudheden en A-griep zo onmisbaar is in onze voeding. De grapefruit wordt middendoor gesneden, de partjes zorgvuldig los gemaakt en de helften met wat sui ker bestrooid (een klein scheutje (Advertentie.) Onze samenleving vermoederlijkt, daarover zijn alle geleerden het eens. Dat is zeker niet in alle opzichten spaarplezterfgmet vraag vooral om de ÜUET-spaarkaart Het opbergen van voedsel in een vochtige kast moet zoveel moge lijk worden vermeden. De kast moet als het kan dikwijls geven tileerd worden. Bij de drogist zijn vochtabsorberende middelen ver krijgbaar. 0 Uw lidcactus moet niet in de folie zon staan en heeft vrij veel water nodig. lp-xxvxvyy-x-:-xvv-,'-s:-NV->x-:-.'-v-w-x-x-VNVvvvvv.vv-.vvv5gw-.v:-.vvv-,'-.v.vvvv-vvxv^vKvvv- In veel gezinnen zal een hoe raatje zijn opgegaan bij het lezen van het bericht, dat de N. T. S. op net 1 per 15 maart dagelijks om 7 uur zal beginnen. Dat betekent voor de mensen die altijd vroeg op moeten, dat zij wat meer te zien krijgen en niet altijd laat op be hoeven te blijven. Het is ook ple zierig voor de kinderen, die juist om half S en uiterlijk 8 uur naar bed moeten, want die kunnen dan nog een graantje meepikken. We juichen het bovendien toe, dat juist om 7 uur veel leerzame uit zendingen (als bijv. de lessen van Teleac) zijn geplaatst en er voor taan meer valt op te steken voor de jonge en voor de oude kijkers. Alleen het huiswerk moet dan een half uurtje eerder af zijn. Een heel ander punt is, of het journaal nu niet een half uur kari worden vervroegd. Dat is nog altijd de meest bekeken uitzending en als het nieuws tussen half 8 en kwart voor 8 zou worden gegeven over het eerste net, kan menigeen daarna nog naar een vergadering, concert, toneeluitvoering of feest avond. Dit zou het uitgaansleven (theaters en verenigingswerk) zéér ten goede komen. Want nu blijft menig t.v.-bezitter „even 't journaal afwachten" en dan is het te laat om nog ergens heen te gaan. Voor degenen die laat thuis komen, kan om 8 uur nog een kort nieuwsbulletin worden gelezen via het tweede net-in-aanbouw. 0 Stroeflopende laden in uw kasten kunt u ook glijdend maken door wat talkpoeder te strooien. 0 Is uw gekochte vis vers? Verse vis heeft geen ingevallen ogen, wel rode kieuwen, een fris'se reuk. een strakke huid en stevig vlees. 0 Negatieven van foto's kunt u het beste bewaren in een speciaal daarvoor te verkrijgen opberg- map of -boek. De negatieven worden hier in doorzichtig papier geschoven hetgeen beschadiging voorkomt. Het boek of de mapjes moeten dan op een koele plaats worden geborgen. 0 Geluidsband voor de bandopnemer moet droog en koel bewaard wor den. 0 Minder nette voiles van dames hoeden kunnen worden opgefleurd door een bad in warm water, waar een paar flinke scheppen suiker in zijn opgelost. De voile daarna plat op een schone doek leggen om te drogen. Na het drogen met een lauw ijzer opstrijken. 0 Wordt uw geëmailleerde kachel (haard) in de voorkamer niet elke dag gebruikt, smeer hem dan in -met wat slaolie. Hij blijft er mooi 'van. Voor liet gebruik eerst even stevig afwrijven. sherry erover maakt het tot iets bij zonders). ZONDAG: Grapefruit; rundertong, witte bonen, zure saus, aardap pelen; appelen met schuim. MAANDAG: Witte-bonensoep; tong- ragout, rijst, gemengde sla. DINSDAG: Rode kool, gebakken bloedworst, aardappelpuree; hop jesvla. WOENSDAG: Stamppot rauwe an dijvie met blokjes kaas; Bul gaarse yoghurt. DONDERDAG: Gebakken niertjes, rijst, witlof sla; 2-kleurenvla. VRIJDAG: Groentesoep: champig non-omelet (of gebakken kcuis- plak); aardappelpuree, spruitjes. ZATERDAG: Dikke tomatensoep; Griekse kwarktaart. APPELEN MET SCHUIM 2 eiwitten, 70 g boter, 100 g sui ker, 10 kleine appelen, 4 eet lepels abrikozenmarmelade, 50 g poedersuiker, wat geschaafde amandelen. Smelt de boter en de suiker samen en brandt deze lichtbruin. Voeg hier bij de in dunne, lange schijfjes ge sneden appelen en laat ze ongeveer 5 min. stoven. Doe de massa over in een beboterde vuurvaste schotel. Klop de eiwitten met de marmelade en 40 g poedersuiker stijf en bedek de appelen ermee. Strooi de rest van de poedersuiker met de geschaafde amandelen erover en bak het gerecht in een matig hete oven lichtbruin. GRIEKSE KWARKTAART (Milopitta) 300 g bloem, 150 g roomboter, zout, 2 busjes kwark, 100 g sui ker, 4 eieren, 2 lepels honing, kaneel. Maak van bloem, de harde boter en 1 dl water een piedeeg, rol dit uit en bekleed er een ingevette spring vorm mee. Klop de kwark zacht met de basterdsuiker, de kaneel en de honing. Doe deze vulling in de spring vorm en bak de taart in drie kwar tier in een matig warme oven gaar en goudbruin. Uit de oven nog wat kaneel erover strooien en de taart koud serveren. Wie er op let, kan goed waar nemen dat er zich langzamerhand 's avonds weer meer mensen op straat begeven, Er is een tijd ge weest, dat m de grote steden de trams en bussen leeg rondreden cn er zelfs een beperkte dienstregeling moest worden ingevoerd. Juist nu er meer keuze is gekomen in de televisieprogramma's, wenden vele verstokte kijkers zich er eens 'n avondje van af en zoeken zij do familie of de vereniging weer eens op. Nu kan het ook liggen aan de opvallend milde winter, die ons in staat stelt vaker buiten te toevm en er met auto of (brom)fiets nog even op uit te gaan. Er wordt evenwel steeds meer gelezen, er wordt ook veel meer gestudeerd dan vroeger. Het amateurtoneel bloeit op door de komst van het primitieve (vestzak- of zolder-) theater. De tentoonstellingen en musea boeken meer bezoek. De mensen zoeken minder ontspan-- ning, maar meer leerzame uitstap jes. Mogelijk het begin van een ken tering ten goede. Want nog altijd valt er veel te leren voor degenen die vooruit willen in deze maat schappij. van de inspectie der militair ge neeskundige dienst. Hierna doet de cabaretier et even het zwijgen toe om zijn pu bliek een ogenblik veelbeteke nend aan te kijken. Als hij zijn vak goed verstaat moeten nu ook de doktoren Van der Giesen en Beunders, wanneer die toevalli gerwijze ook in de zaal zijn, ge heel ontwapend met de anderen meelachen. DESORGANISATIE VOORKOMEN Het is aan de mensen van het cabaret om overal een komische noot te zien, maar het zou be slist heel wat minder lachwek-' kend zijn wanneer een eventuele griepepidemie ook in een kazer ne om zich heen zou grijpen. Het is immers bekend dat bij grote epidemieën meestal niet meer dan twintig tot veertig procent van de bevolking ziek wordt, maar dat in legerkampementen, door de opeenhoping van men sen, de cijfers veel en veel ho ger liggen. De geveehtswaarde van onze eenheden is onder zulke omstan digheden natuurlijk tot nul ge reduceerd, maar dat zal bij de onderhavige beslissing geen door slaggevende rol hebben gespeeld. Men is denkelijk niet bevreesd geweest voor de mogelijkheid, dat de soldaten uit Oost-Europa die net zelf weer van de griep opgekrabbeld waren, onze jon gens die nu de strijd tegen het virus gingen aanbinden en allen met koorts te bed lagen, plotse ling zouden overvallen. Het besluit zal eenvoudigweg zijn genomen omdat in 'n leger plaats de allerergste desorgani satie optreedt als iedereen onge veer gelijktijdig ziek wordt. De ingreep van vaccinatie is volko men onschuldig en als de ent stof er is, kan men beter het zekere voor het onzekere nemen. Want het is nog helemaal niet gezegd, dat West-Europa voor deze As-griepgolf gespaard blijft: het is nog steeds knopen tellen van: hij komt wel, hij komt niet, ENTSTOF VAN ZIEKENFONDS Inmiddels is ons van alle kan ten gevraagd welke personen nu eigenlijk in aanmerking komen voor vaccinatie tegen griep, wan neer er geen entstof en geen or ganisatie is om de gehele bevol king onvatbaar te maken. Hier bij dient men in het oog te hou den, dat de influenza op zichzelf een betrekkelijk onschuldige in fectieziekte is. Het zijn de com plicaties die deze ziekte soms een grimmig aspect geven: tij dens de virusinfectie krijgen al lerlei soorten bacteriën soms vrij spel en daar kunnen dan ernsti ge ziektetoestanden uit voortko men. Tot de groep van personen die tijdens een griepepidemie een groter risico lopen dan de ge zonden, behoren de lijders aan sommige chronische hartziekten, lijders aan verschillende aandoe ningen van de ademhalingsorga nen, patiënten met stafylococ- cen-infecties en met stofwisse lingsziekten waaronder diabetes. Ook bejaarde personen dienen tot deze groep te worden gere kend. Ons lijstje is hiermee wel niet geheel compleet, maar het geeft zo toch een goede indruk. Overigens voor bepaalde cate gorieën patiënten stellen de zie kenfondsen dit vaccin jaarlijks ter beschikking van hun verze kerden. Dergelijke zieken krij gen dan voordat het influenza- seizoen begonnen is hun injectie, zodat men mag veronderstellen dat bij ons te lande de meerder heid van personen die tot de „high risk" groep behoren, al gevaccineerd is. NOG ANDERE INDICATIES Naast deze medische indica ties zijn er ook nog andere rede nen waarom bepaalde personen of groepen van personen tegen griep worden ingeënt. Het gaat dan om mensen of groepen van mensen waarvan men vindt dat ze slecht gemist kunnen worden. Dan bestaat er dus een sociale of een economische, soms zelfs een politieke indicatie. In som mige bedrijven wordt het per soneel ingeënt tegen influenza: dat is dan een sociale maatregel met een economisch tintje. Tot slot: men moet zich van de immunisatie ook weer niet al te veel voorstellen. Het is niet zo „dat „gevaccineerd" nu ook „onvatbaar" betekent. Om te be ginnen moet de entstof onvat baarheid geven tegen het type virus dat de epidemie veroor zaakt en wanneer zulks het ge val is, geeft zulk een vaccin toch slechts bescherming in de helft van de gevallen. Op zich zelf kan. dat natuurlijk al vol doende reden zijn om wèl in te enten. Dr. H. W. SCALONGNE.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 10