De Amerikanen blijven in Zuid-Vietnam Herstel van gezag in Azië Grotere belangen e; het spel verlies van een klein ibsygins grote taak: Het proces- Rajakowdsj in Wenen DE VERHOUDING D UITSLAN D-EG YPTE-1SR AEL Het weer VRIJDAG 19 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6377 Strijd tegen communistische agressie DE VERJAARDAG VAN PRINSES CHRISTINA BGok cadeau Seesi blokken meer Zonder einde GAMBIA ONAFHANKELIJK HET SABOTAGEKOMPLOT IN DE VER. STATEN „Onzin" KONING BOUDEWIJN HEEFT LEVERONTSTEKING Laos ers Thailand zouden voSgen Kwetsbaar Geheime opdracht Gevechten in kustgebied Demonstratie in Indonesië Tandartsenstaking in Parijs Later ook opklaringen Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden ü'rankering by abonnement: Terneuzen Diïecfenr-Hoofredaetmir; I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 et. frisse nrs If! ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén bandels- advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het geeomb. maandag/dinsdag-numraer tot 10 urn- v.m. De Amerikaanse minister van defensie, MeNamara, heeft don derdag in Washington verklaard dat de Verenigde Staten zich niet uit Znid-Vïetnam kunnen terug trekken. Hij legde zijn verklaring af voor een besloten bijeenkomst van de commissie voor de strijd krachten van liet huis van afge vaardigden. MeNamara zei dat' de huidige toestand in Zuid-Viet nam ernstig, maar helemaal niet hopeloos is. De nieuwe regering van Zuid- Vietnam onder leiding van pre- Johnson vraagt advies aan Eisenhower De Amerikaanse president Lyn don B. Johnson heeft woensdag het advies ingewonnen van oud president Eisenhower, inzake de kwestie Zuid-Vietnam. De Verenigde Staten namen hun verplichtingen ten aanzien van Zuid-Vietnam op zich, tijdens het bewind van president Eisen hower. Prinses Christina heeft giste ren in aanwezigheid van de ko ningin een deputatie van de ver bindingsdienst op paleis Soestdijk ontvangen. De prinses is zoals bekend petekind van de verbin dingsdienst. De deputatie bestond uit bri gade-generaal T. de Ruig, inspec teur van de verbindingsdienst, kapitein J. J. van Gerven. adju dant-onderofficier J. F. Hicks, reserve-korporaal J. W. M. van de Lugt, dpi. soldaat K. M. Koeh en de heer D. van den Brink, Namens de verbindingsdienst bood brigade-generaal De Ruig de prinses een geelgouden met briljanten versierde broche aan in de vorm van een tak met dauw druppels. Bepaalde uittreksels van de 207 pagina's tellende verklaring van MeNamara werden donderdag voor de pers vrijgegeven. De verklaring geeft een overzicht van de algemene wereldtoestand en van de voorstellen ter verster king van de Amerikaanse strijd krachten onder de begroting van defensie. MeNamara acht de strijd in Zuid-Vietnam de sleutel tot het in bedwang houden van de communistische expansie in Zu'dooct-AriB en andere ontwik kelingsgebieden. De grote belan gen die bij de.ze strijd op het spel staan in Overweging nemend, 7>e !k geen andere uitweg voor de Verenigde Staten dan voort te gaan met het steunen van Zuid- Vietnam tegen de guerillastrijd van de communisten/zei hij Sowjet-premier Kosygin is te rug-gekeerd van zijn tournee langs Noord-Vietnam, de Chinese volksrepubliek en Noord-Korea. Hij heeft als redenaar vele malen gewaagd van de eenheid der communistische volkeren en er op gezinspeeld dat het verdwij nen van Chroesjtsjov nu zo'n mooie gelegenheid is om de gere zen geschillen weer bij te leggen, Het lijkt er op of hij de kloof tussen Peking en Moskou weer aardig aan het dichten is. De warme ontvangst in Pekmg en het gesprek met Mao Tse- Toeng wekken de indruk of bei de partijen in het ideologisch ge schil druk bezig zijn het uit de wereld te helpen. Men zou zelfs kunn-en zeggen dat de Verenigde Staten met hun bombardementen op Noordviet- namese bases een politiek hebben bedreven die er toe bijdroeg de twee vijanden in eikaars armen te jagen. Immers: Kosygin was wel verplicht luid foei te roepen en steun toe te zeggen. Zuiver uit het oogpunt van de commu nistische leer gezien moet hij na tuurlijk toejuichen dat weer een land voor de volksdemocratie wordt rijpgemaakt. Maar toch is het de vraag of er van werkelijke toenadering wel sprake is. Kosygin was er op uit de invloed van Moskou weer te bevestigen in Noord-Vietn u n en Noord-Korea. Hij heeft daar voor verscheidene redenen. Chroesjtsjov had deze twee lan den feitelijk heel Azië af geschreven: hij bemoeide zich er niet meer mee. Het resultaat was dat hij daarmee Mao eigenlijk satellieten cadeau deed, met an dere woorden: zijn tegenstander in de strijd om de hegemonie in de rode wereld de kans gaf een behoorlijk blok te vormen. Dat Kosygin nog altijd de tegenstelling b'ijft zien, blijkt uit het feit dat hij wel veel vriende lijks zei, maar bepaald niet de Moskouse conferentie afgelastte zoals Peking al meermalen heeft geëist Dat is de door Chroesjt sjov beraamde vergadering die China zou moeten veroordelen en die zijn opvolgers alleen maar hebben uitgesteld tot volgende maand. Er is nog een reden voor Ko sygin om te proberen invloed te herwinnen in deze contreien. De zaak Vietnam begint van een lo kaal onaangenaamheidje uit te groeien tot een strijd die zich kan ontwikkelen tot een oorlog op grote schaal, die moeilijk te beteugelen of te beëindigen zal zijn. Al was het maar om binnen de eigen kring orde op zaken te stellen, want sinds de dagen van de koude oorlog staan er geen twee hechte blokken meer tegen over elkaar maar twee groepen waarbinnen de tegenstellingen vaak nogal hoog lopen. En voor de Sowjet-Unie geldt sterk dat er thuis een ambitieus sociaal- economisch programma op sta- Del staat, waarvan de verwezen lijking gevaar loopt als Vietnam een soort Korea wordt. Dit te voorkomen is op het krijgstoneel niet meer tot stond te brengen. Alleen nog achter de schermen der diplomatie door een nieuw overleg over Zuidoost- Azië te verwezenlijken. Moskou is de aangewezen partij om dit te organiseren, maar het kan dit slechts wanneer het gezag heeft bij de betrokken Aziatische par tijen. Dat was de grote taak voor Kosygin tijdens zijn reis. Of hij geslaagd is, zal pas over geruime lijd blijken. Op het krijgstoneel hebben de hoofdrolspelers laten zien dat beiden wel fel kunnen optreden, maar zonder beslissend resultaat- De bombardementen der Ameri kanen kunnen schade veroorza ken, maar zo wint men geen jungle-oorlog. Omgekeerd kan de Vietkong onderhand doen en laten wat ze wil Amerikaanse kampen en vliegvelden overvallen, bataljons tot desertie bewegen enz. maar daarmee kan men de V.S. niet dwingen het veld te ruimen. Vanouds blijft het een Russisch belang dit soort conflicten te voorkomen, ook al zou de uit breiding van het aantal commu nistische staten met Zuid-Viet nam niet doorgaan. Dat is de kern van het doel waarnaar Moskou en Washing ton al zo lang streven: dat ze niet gedwongen worden tegen over elkaar te komen, omdat bei den er belang bij hebben hun energie elders toe te passen. Gambia, de voormalige Britse kolonie in West-Afrika, is gis teren te middernacht, onafhan kelijk geworden. Het is de klein ste onafhankelijke staat in^ Afrika. Gambia telt 320.000 inwoners. Het land kan zich niet zélf be druipen. De Britse hulp bedroeg de afge1open drie jaar ongeveer vijf miljoen gulden. De grond- nóot is Gambia's enige voort- brengsel van betekenis en bijna alle zakelijke activiteit is hierop geconcentreerd. Gambia werd in 1888 een Britse kroonkolonie. In 1902 werd het een protectoraat. In 1963 kreeg het land binnenlands zelfbestuur. Met uitzondering van een kor te strook nangs de kust wordt Gambia geheel omringd door de onafhankelijke republiek Sene gal, een vroegere Franse kolonie. De twee landen hebben a'. be sprekingen gevoerd over samen- gaan. Tot nu toe sloten zij een defensieverdrag en een overeen komst inzake hun internationale vertegenwoordiging. De politie die een onderzoek instelt naar een beweerd kom- piot, om drie nationale symbo len waaronder het vrijheids beeld te vernielen, werkt thans op grond van aanwijzingen dat het deel uitmaakte van een grotere samenzwering om vitale installaties in het gehele land te vernietigen. De federale recherche (F.B.I.) zoekt in andere steden naar me deplichtigen van de drie mannen en een vrouw die in New York zijn gearresteerd op beschuldi ging van voorgenomen sabotage. Een der 3 mannen had tegen over 'n politieman verklaard dat hij groepen van drie man wilde opleiden en uitrusten om instal laties in de V. S. te vernietigen. dag de Amerikaanse bibliotheek in Medan (Sumatra) bestormd en er de Indonesische vlag op geplant, aldus een woordvoer der van de Amerikaanse am bassade in Djakarta. Dit is de jongste demonstratie in Indo nesië tegen de luchtaanvallen op Noord-Vietnam. De demonstranten haalden de Amerikaanse vlag neer en ver wijderden het teken van het Amerikaanse consulaat van het gebouw, voordat zij door de po litie werden verwijderd. Het deel van het gebouw waar het consulaat in huist, is verder met rust gelaten. De Amerikaanse ambassade in Djakarta heeft bij de Indonesi sche regering een protest inge diend. De woordvoerder zei dat ar beiders op Sumatra deze week pogingen hadden ondernomen alle Amerikaanse rubberonder nemingen in beslag te nemen. Deze ondernemingen worden op 80 miljoen dollar geschat. De ar beiders wilden de bedrijfsleiders dwingen overdrachtsbrieven te tekenen, maar dit lukte niet, zei de woordvoerder. Als „klinkklare onzin" be stempelde de Chinese minister van buitenlandse zaken, maar schalk Tsjen Ji, donderdag de mening van de Verenigde Staten, dat de Vietcong haar aanvallen moet staken en Noord-Vietnam als eerste de wapens moet neer leggen, wil aan de huidige ge vaarlijke toestand in Vietnam een einde worden gemaakt, al dus het persbureau Nieuw-Chi- na. Op een receptie op de am bassade van Nepal in Peking zei de maarschalk verder: „Wij heb ben ons al op elke wijze voor bereid onze beloften na te ko men en krachtige steun te ver lenen aan het Vietnamese broe dervolk". Volgens hem is het Amerikaanse imperialisme de hoofdoorzaak van de gevaarlijke situatie in Indo-China en de „rampen die de volken daar teis teren". Er zal geen vrede in Indo- China zijn en geen rust voor de Indochinese volkeren zolang de Amerikanen daar blijven, zo zei de minister. Rajakowitsj heeft woensdag tijdens zijn proces opnieuw ver klaard in Joodse aangelegen heden hoofdzakelijk als jurist te zijn opgetrdeen. Hij weigerde de namen van zijn meerderen en medewerkers te noemen. Raja kowitsj zei dat in Nederland een Nederlandse nazipartij bestond, waarvan ook Joden lid zouden zijn geweest. Dat waren echter Joodse nazi's, zei hij. Getracht werd deze Joden te helpen,. In één geval gelukte het verschei dene van hen naar het buiten land te laten gaan. In een ander geval bepaalde 't „Reichssicher- heitshauptamt" in Berlijn echter dat het hier om Joden ging, waarop Eic'nmann bevel gaf ook Jaodse nazi's te deporteren. In juli 1942 waren toen de depor taties van Joden uit Nederland begonnen. Zelf had hij daar niets mee te maken gehad, zei Raja kowitsj. Hij herhaalde zijn bewering dat hij het bewuste telegram waarin 83 Nederlandse Joden voor de portatie werden aangewezen al leen had ondertekend omdat zijn chef niet op kantoor was ge weest Koning Boudewijn van België heeft een leverontsteking, ver oorzaakt door een virus. Hij zal verscheidene weken het bed moeten houden. Dit is donder dagavond in een communiqué van het hof bekendgemaakt. De ziekte volgt op een griep. Koningin Fabiola heeft al ver scheidene dagen haar gemaal op officiële recepties vertegenwoor digd. In een gesprek met een ver slaggever van de Süddeutsche Zeitung heeft president Nasser gezegd, dat Egypte niet voorne mens is Oost-Duitsland te erken nen. Maar als de bondsrepubliek diplomatieke betrekkingen niet Israël zou aanknopen, moest men niet schrikken als alle Arabische landen Oost-Duitsland zouden er. kennen. Wij houden van de Duitsers, al dus Nasser, en willen geen moei lijkheden. Daarom kunnen onze betrekkingen met de twee Duitse staten het best blijven zeals' zij zijn. Amerika heeft Bonn zijn goede diensten aangeboden in het con flict met Egypte. Een woordvoer, der van het departement van bui tenlandse zaken in Washington zei, dat de positie van Amerika in Egypte sterk genoeg is om de bondsrepubliek doeltreffend bij te staan. De belangen die in Zuid-Viot- nam op het spel staan, zijn veel groter dan het verlies van een klein land aan het communisme. We kunnen er zeker van zijn dat, zodra de communisten het gezag over Zuid-Vietnam hebben ge vestigd, zij hun ondermijnende operaties in Laos. en dan in Thai land zouden beginnen. Wij zou den voor hetzelfde probleem ko men te staan op een andere plaats of wel wij zouden hen toe staan geheel Zuidoost-Azië te be zetten door zelf in gebreke te blij ven, aldus MeNamara. Een communistisch succes in Vietnam zou worden aangegre pen als een bewijs voor de juist heid van de Chinese stelling die uitgebreide revolutie met geweld wil. En zij zullen een reusachtige stap vooruit hebben gemaakt in de strijd met de minder oorlogs zuchtige Russen om het gezag over de communistische wereld beweging, aldus de Amerikaanse minister. Over de andere conflictgebie den in Zuidoost-Azië gaf MeNa mara een kort commentaar. De toekomst van Laos Is recht streeks verbonden met de strijd in Zuid-Vietnam, zei hij. De com munisten hebben er vorig jaar successen behaald, die gedeelte- Hik teniet zijn gedaan door zui veringsoperaties op de voor naamste aanvoering tnssen Vien tiane en de hoofdstad Loeang Prabang. Wanneer de communisten zou den denken dat de Verenigde Staten hun steun aan de onaf- lankelijke Zuidoostaziatische lan den zouden verzwakken, zouden we moeten verwachten dat de pathet lao het offensief met bc- hu'p van de Vietminth zal her vatten. De noordelijke en noordooste lijke gebieden van Thailand zijn nog steeds kwetsbaar voor com munistische aanvallen en infil traties van ondermijnende ele menten. Het verscherpen van de poli tieke en militaire confrontatie van Indonesië tegen Maleisië maakt de verhouding van Indo nesië met de landen van de vrije wereld steeds meer gespannen. Onze betrekkingen met Cambod ja zijn in de loop van het vorige jaar steeds slechter geworden. Prins Sihanoek volgt een politiek van rechtstreekse betrekkingen met Peking, Hanoi en het Zuid- vietnamese bevrijdingsfront, al dus minister MeNamara. Amerika zal meer materieel naar Zuid-Vietnam zenden en meer militaire adviseurs, aldus MeNamara, die van mening is, dat regering en volk van Zuid- Vietnam ook wel wat meer kun nen doen. Dat z.al vermoedelijk ook wel gebeuren. Het is vrijwel onmogelijk, aldus do minister, om éiotse.linge over- "!len van de vietcong te voor komen. mier Phan Hoej Quat heeft woensdag na haar eerste kabi netsvergadering een proclamatie uitgegeven, waarin zij verklaart alles in het werk te zullen stel len om aan de communistische agressie een einde te maken en de vrede in het land te herstel len. Zo nodig zal daartoe tot ge deeltelijke of algehele mobilisa tie van alle menselijke en ma teriële hulpbronnen worden overgegaan. De nieuwe regering doet een beroep op alle democratische landen het Zuidvietnamese volk in zijn strijd tegen de commu nisten zonder voorbehoud te steunen. Amerikaanse straaljagers zijn donderdagochtend van de Zuid vietnamese basis Danang in de richting Laos vertrokken voor het uitvoeren van een geheime opdracht. Vier uur later keerden zij terug. Amerikaanse functionarissen wilden niet zeggen hoeveel vlieg tuigen aan de aktie hebben deel genomen en wat hun doel was. Vorige maand bombardeerden straaljagers van de basis Danang de z.g. Ho Tsji Minh-weg, een bevoorradingsweg die van Noord- Vietnam via Laos naar Zuid- Vietnam loopt. Volgens het Noordvietnamese persbureau hebben vier com mandoschepen van „de V. S. en de regering i r Saigon" donder dagochtend vroeg Noordvietna mese kustgebieden beschoten. Toen zij daar plaatselijke strijd krachten onder vuur werden ge nomen, keerden de schepen terug naar hét zuiden. In het gebied van Dat Do op 75 km ten zuidwesten van Saigon is een groep Vietcong-leden door een hefschroefvliegtuig aange vallen, waardoor tien opstande lingen sneuvelden. Bij vier an dere gevechten, voor het meren deel in midden-Vietnam, wer den 76 leden van de Vietcong gedood en vier gevangen geno men, aldus een mededeling van Zuidvietnamese zijde. Aan de zijde van de Zuidvietnamese troepen waren vijf doden, zeven gewonden en dertien vermisten geteld. Het belangrijkste treffen vond plaats in het kustgebied van Toej Hoa waar 50 Vietcong- leden zouden zijn gesneuveld. Deze gevechten vonden dinsdag en woensdag plaats. Woensdagochtend deden com munistische guerilla-strij ders een aanval op drie posten bij Mytho, waarbij zeven Zuidvietnamezen werden gedood, 14 gewond en 4 werden ontvoerd. Ongeveer 750 Indonesische demonstranten hebben donder- In Parijs en omgeving zijn de particuliere tandartsen gisteren sen staking van drie dagen be gonnen. Alleen spoedgevallen, die bij de politie moeten worden aangemeld, zullen in behande ling worden genomen. De tandartsen eisen hogere ta rieven en lagere belastingen en protesteren tevens tegen de toe nemende controle van de staat op hun werk. - Vijfhonderd stuks vee naar Indonesië Vlaardingen: Woensdag werden 500 koeien en stieren aan boord van het Deense schip „Cimbria" gebracht. Het Nederlandse vee is bestemd voor Indonesië. 220 dieren zijn afkomstig uit Drente en de kop van Overijsel, de overige uit Noord- en Zuid-Hol land, Gelderland en Utrecht. Met de transactie is inclusief vracht verzekering en begeleiding een bedrag van l'/i miljoen gulden gemoeid. Bij Schotland bleef de druk hoog. Intussen trok donderdag een zwakke storing via Zweden naar de Duitse bocht. Deze sto ring zou ons afgelopen nacht passeren. Daarna draait de wind naar richtingen tussen noord oost en oost. Overdag zullen ilechts enkele lokale sneeuw- ouien voorkomen en later ook opklaringen. In het binnenland komt aanvankelijk lichte vorst voor, in de middag worden tem peraturen om hte vriespunt ver wacht. medegedeeld door het K.N.M.I.. geldig tot hedenavond. Vrij koud Opklaringen, maar ook enkele lokale sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind, draiend naar rich tingen tussen noordoost en oost. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 19 FEBRUARI v.m. n.m. Brsskens 4.04 4.32 Terneuzen 4.39 5.07 Hansweert 5.19 5.47 Walsoorden 5.29 5.57 ZATERDAG 20 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.43 5.07 Terneuzen 5.1S 5.42 Hansweert 5.5S 6.22 Walsoorden 6:08 6.32 ZON MAAN op onder op onder Febr. 19 7.48 18.01 22.36 9.37 20 7.46 18 03 23.52 9.53 21 7.44 18.05 10.11 22 7.41 18.07 1.06 10.30

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1