Bomaanslag op kazerne van Pauselijke garde fleXa Algemene vergadering van de V.N. in moeilijkheden Het weer Verband me! „De Plaatsbekleder"? Veldslag met Soedanese rebellen Stoomleiding gesprongen in Dordrecht DOE WAT MET KLEUR KLEUREN DOEN VEEL Begroting algemene zaken aanvaard „RUSSISCHE KERNWAPENS KUNNEN ELKE AGRESSOR VERPLETTEREN" Maar buitenlandse politiek is gericht op de vrede. mSiSM *m Arbeidsonrust op scheepswerven in en rond Rotterdam TIEN GEWONDÉN EERSTE KAMER Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden t'rankerine bij abonnement: Terneuzen Dlrecfgnr-Hoofredaetenrï l. van 8e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—51 Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maanƒ2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. VRIJE ZEEUW DONDERDAG 18 FEBRUARI 19^r 21e Jaargang - No. 6376 Uitgeefster N. V. v/h Firma F. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pes advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels, advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bfl vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. Dinsdagnacht zijn, naar van de zijde der Romeinse politie is medegedeeld, de vensters van de kazerne van de pause lijke Zwitserse garde door een ontploffing versplinterd, ter wijl een houten deur is ge schroeid. Persoonlijke ongevallen heb ben zich niet voorgedaan. Aan genomen wordt, dat de ont ploffing is veroorzaakt door een bom van eigen maaksel. De kazerne is gelegen op de grens van Vaticaanstad en het Italiaanse grondgebied. Men zoekt naar een auto met twee inzittenden, die kort voor de ex plosie zou zijn gesignaleerd in een langs de kazerne lopende straat, die Italiaans gebied uit maakt. PROTESTEN De bomaanslag zou verband bunnen houden met het verbod op de uitvoering van het toneel stuk „De Plaatsbekleder" van Rolf Hochhut, zo meent men in bepaalde kringen. De explosie van de zelfge maakte bom heeft slechts mate riële schade aangericht. Een houten deur werd beschadigd en enige ruiten van het kazernege- bouw sneuvelden. Deskundigen die de scherven hebben onder zocht, hebben verklaard dat de hom ongeveer 500 gram explo sieven bevatte. Een nachtwaker heeft ver klaard dat de bom door twee jonge mannen voor de deur was neergelegd, die daarop de vlucht namen in een snelle auto. In de wijken rond Vaticaan stad zijn uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Een on derzoek heeft nog geen resulta ten opgeleverd. Socialistische en communisti sche kringen hebben fel gepro testeerd tegen het verbod tot de opvoering van de „Plaatsbekle der". EERBIED De acteur Gian Maria Volonte die „De Plaatsbekleder" heeft bewerkt voor opvoering in be sloten kring te Rome, heeft in het socialistische partijorgaan „Avanti" gezegd, dat het stuk „zonder twijfel eerstdaags in an dere Italiaanse steden zal wor den gespeeld". De opvoeringen zijn verboden op last van de prefect op grond van een concordaat van 1929 tus sen Italië en het Vaticaan en op grond van artikel 7 van de Ita liaanse grondwet betreffende de eerbied voor het karakter van Rome. VORIGE AANSLAGEN Er hebben reeds eerder aan slagen in het Vaticaan plaats gehad. Zo werd in 1950 in de basiliek van St. Pieter een bom ontdekt, die tijdig onschadelijk kon worden gemaakt. In juli 1962 ontplofte bij het gedenkteken voor paus Clement in de Sint-Pietersbasiliek een tijdbom, die lichte materiële schade aanrichtte. Aangenomen werd dat de bom was geplaatst door een maniak. In september van datzelfde jaar werd in de basiliek een brandbom gevon den, die ook tijdig onschadelijk werd gemaakt. Hier speurt de groep deskundi gen van de Romeinse politie naar aanwijzingen op de plaats van de aanslag. In Tombara in de Soedanese provincie Equator zijn zeven soldaten door zuidelijke rebellen gedood. De toestand in het zui den van het land wordt steeds ernstiger. De rebellen hebben een aanval gedaan op Joeba, de hoofdstad van de provincie Equator. Zij staken meer dan vijftig huizen in brand en ont voerden vier noordelijken. In de provincie Bahr-el-Gha- zal hebben veiligheidstroepen een ware veldslag met de rebel len moeten leveren. ONAFHANKELIJK? Mogelijk zal de conferentie in Joeba tussen zuidelijke en noordelijke leiders opnieuw moé ten worden uitgesteld wegens de nieuwe gewelddaden. Zij zou vandaag beginnen. Men had aanvankelijk op 6 februari wil len bijeenkomen, maar uitstel was nodig wegens het bezoek van koningin Elizabeth van En geland. Men wil op de conferentie trachten de status van de 'drie zuidelijke provincies te bepa len, alvorens er algemene ver kiezingen worden gehouden tot herstel van de parlementaire democratie in Soedan. De zui delijke leiders willen onafhan kelijkheid. Het noorden wil niet verder gaan dan regionale auto nomie. Overi; ens zijn de leiders van het zuiden het onder elkaar ook niet eens. In de uitbreiding van de elek- in Dordrecht, waarin men met trische centrale Merwedehaven de constructie van een nieuwe produktie-eenheid zover gevor derd was, dat men de stoom- leidingen kon doorblazen, is gis teren een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij drie mensen zwaar en zeven licht gewond werden. De stoomleidingen moeten en kele malen worden doorgebla zen om roestdeeltjes, lasparel- tjes enz., die anders de turbine kunnen beschadigen, te verwij deren. Daartoe wordt de ketel onder een bepaalde druk ge bracht en laat men plotseling de gehele ketelinhoud door de lei dingen ontsnappen. Ten behoeve van deze reiniging had men een noodstoomleiding aangebracht. Door tot nu toe onverklaar bare oorzaak is deze leiding ge sprongen. Stukken van de lei ding vlogen met grote kracht door het dak van de machine hal, dat daardoor beschadigd werd en waarvan onderdelen naar beneden kwamen. Oogge tuigen verklaarden twee klappen te hebben gehoord. Terstond werden de nodige maatregelen genomen om de ge- SWCfldeo hujpte verlenen,-Van de tien bleken er drie ernstig gewond. Bij de ernstig gewon den waren de heren T. Lanser en P. de Jong van het Rotter damse isolatiebedrijf „Isoco- noom". De schade die aan het nieuwe gebouw en aan de daarin opge stelde installaties werd aange richt, kan vooralsnog niet wor den becijferd. Omtrent de oorzaak van het springen van de stoomleiding tast men in het duister. Wellicht is een defect opgetreden in het mechanisme dat de druk van de tot de leidingen toegelaten stoom regelde. De arbeidsinspectie is onmiddellijk met een onderzoek begonnen. Belastinginning in Mexico Volgens het blad „Le Prensa" zijn in het Mexicaanse dorpje Amoltepec vijf mensen terecht gesteld, die geweigerd hadden een door de burgemeester inge stelde speciale belasting te beta len. De slachtoffers werden gefu silleerd door het hoofd der poli tie, een vroegere moordenaar. Hangende het onderzoek heeft de rest van het gemeentebestuur een toevlucht gezocht tn ean. naburig dorp. (Adv.) Amerikaanse soldaten moesten losse patronen rapen Acht soldaten van een in de Westduitse stad Bamberg ge legerde Amerikaanse eenheid moesten dezer dagen voor straf van Bamberg naar Coburg en terug lopen, een afstand van in totaal 80 km, en onderweg zoe ken naar de 617 losse patronen die zij een dag tevoren bij een rit uit een legerwagen hadden geworpen. Daarmee waren ze er echter nog niet, want de hoofd schuldige zal voor de krijgsraad moeten verschijnen, terwijl de zeven anderen voor 45 dagen in de kazerne geconsigneerd zijn, na de dienst zwaar werk moeten opknappen, gedurende 2 maan den slechts de helft van hun wedde zullen krijgen en gedegra deerd zijn tot de laagste dienst- graad. Albanië heeft in de algemene vergadering van de V. N. hoof delijke stemming gevraagd over een voorstel tot hervatting van de normale gang van zaken in de vergadering. De Albanese afgevaardigde Halim Budo zei dat zowel Ame rika als Rusland schuldig zijn aan de onbevredigende stand van zaken. Zijn voorstel werd met applaus begroet. De assemblee-voorzitter Quai- son-Sackey verzocht de Alba nese afgevaardigde het voorstel in te trekken, maar deze wei gerde en drong op stemming aan. De voorzitter verklaarde ten slotte het voorstel buiten de orde. Het had bovendien schrif telijk en niet mondeling moeten worden ingediend. Hij zei te kunnen begrijpen hoezeer de kleine en de middelgrote landen de impasse over het stemrecht betreuren, maar het was mede op hun verzoek dat was over eengekomen op deze zitting een krachtmeting te vermijden. Saoedi-Arabië vond dat Al banië het recht had het voorstel in te dienen, maar stelde ver daging van de vergadering voor om het te bestuderen. Speciale commissie? Ethiopië verzocht Albanië het Samenzwering ontdekt om o.a. vrijheidsbeeld op te blazen In New York zijn dinsdag vier personen gearresteerd die ervan verdacht worden het vrijheids beeld, aan de ingang van de ha ven van New York, het Washing ton-monument (een 169 meter hoge obelisk in het centrum van de Amerikaanse hoofdstad) en de vrijheidsklok (het symbool van de Amerikaanse onafhanke lijkheid) te willen opblazen, De foto toont v.l.n.r.: Het vrijheidsbeeld, de vrijheidsklok en het Washington-monument. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer zich ak koord verklaard met de begro ting 1965 van het departement van algemene zaken. De leden van de P.SJP.-fractie uit de senaat kregen de aantekening, dat zij geacht wilden worden tegen deze begroting te hebben gestemd. Minister Marijnen benadrukte in zijn beantwoording de bete kenis van het vasthouden aan de datum van 5 mei als de natio nale bevrijdingsdag. Een samen vallen op dezelfde datum van een „Europa-dag" achtte hij minder juist en te betreuren. Hij zag geen reden, waarom er voortaan niet meer zou moe ten worden gevlagd op de datum van 5 augustus, de verjaardag van prinses Irene. „Wanneer on ze koningin zich verheugt over de verjaardag van haar doch ter, vieren wij dat mee en we geven er uiting aan", aldus de minister-president. Grote aandacht werd geschon ken aan enerzijds de eventuele instelling van een regentschap bij langdurige afwezigheid van de koning en anderzijds aan de antwoordplicht van de regering jegens het parlement en jegens het individuele kamerlid. Mr. Marijnen merkte- o.m. op, dat het vraagstuk van het regent schap aan de orde wordt gesteld bij de afdeling grondwetszaken van het departement van bin nenlandse zaken en (wellicht) aan de orde komt in de aange kondigde „proeve van een grond wet". Bij de beraadslagingen had de F-S.P.-er Van der Spek ernstige bedenkingen geuit tegen de in de begroting opgenomen posten voor de civiele verdediging. Hij deelde mede dat de P.S.P.-frac- tie daarom niet voor de begro ting kon stemmen. voorstel in te trekken, maar Budo was niet tot andere ge dachten te brengen. Liberia was tegen het voorstel en Guinee vroeg verdaging. Vóórdat Albanië het voorstel deed, had de voorzitter een ont werpresolutie ingediend oiq de financiële en constitutionele cri sis door een speciale commissie te laten bestuderen. Deze zou uiterlijk op 15 juni verslag aan de assemblee moeten uitbrengen. Contributieschuld Nadat nog enkele sprekers te kennen hadden gegeven over het Albanese voorstel te willen den ken, schorste de voorzitter de vergadering tot donderdag. Albanië behoort zelf tot de landen die gevaar lopen het stemrecht te verliezen omdat zij een schuld hebben van meer dan tweemaal de jaarlijkse contri butie. Andere landen zijn Rus land, Frankrijk, België, Zuid- Afrika en de rest van de com munistische landen. Zij weigeren bij te dragen in de kosten van het vredebewarende werk van de V. N. in Kongo en/of het mid den-oosten. De kracht van de Russische marine ligt op het ogenblik in de kernonderzeeboten met vrijwel onbeperkt bereik, die zijn uitge rust niet krachtige projectielen, zo heeft de Russische vice-minis ter van defensie en voormalige stafchef, maarschalk Vasili So- kolovski, gezegd. De maarschalk die sprak op een persconferentie ter gelegen heid van de 47ste verjaardag van de Russische strijdkrachten die 23 februari wordt gevierd, zei dat de ruggegraat van het leger wordt gevormd door met strate gische raketten uitgeruste troe pen. Deze troepen beschikken over intercontinentale raketten en rak.etten die alle punten op aarde kunnen bereiken. Ze heb ben kerniadingen tot een kracht van 100 miljoen TNT. LANGE-AFSTANDS. RAKETTEN. De sterkte van de luchtmacht is toegenomen door supersone toe stellen met van kernladingen voorziene lange-afstandsraketten. De luchtafweer kan elk doel, on verschillig op welke hoogte of met welke snelheid het vliegt, be reiken. Maarschalk Sokolovski zei: We hebben meer dan voldoende kern wapens om elke agressor te ver pletteren. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „de Russische buiten landse politiek is gericht op ver sterking van de vrede en niet op de opbouw van het potentieel van de kernraketten". De Sowjet-Unie had onlangs 'haar militaire uitgaven met 500 miljoen roebel (ongeveer 2 mil jard gulden) verminderd om de internationale spanning te ver minderen. .Liet zou goed zijn als de Navo-landen hun verlangen naar vrede ook door daden zou den bewijzen teneinde de interna tionale sfeer te verbeteren", al dus de Russische vice-minister van defensie. VOLDOENDE VOORRAAD OP AARDE. „Wij zullen met genoegen onze troepen uit Hongarije, Polen en Oost-Duitsland terugtrekken als de westelijke mogendheden be sluiten ons voorbeeld te vo'gen", zo zei maarschalk Sokolovski. Op een vraag over het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinden, zei hij dat de Sowjet- Unie daartoe niet wil overgaan. „De voorraden wapens voor ge bruik op aarde zijn voldoende om iederen die op onze planeet leeft te vernietigen." De Russische maarschalk zei voorts dat de Rusiche strijdkrach ten 2.423.000 man omvatten. Na de aankondiging dinsdag avond van de Verolme-directie dat zjj bereid is de uurlonen van de werknemers nog eens met vier procent of 9 cent te verho gen, mits de productiviteit wordt opgevoerd, is op andere scheeps werven in en rond Rotterdam de arbeidsonrust toegenomen. Het betreft hier werven die niet zijn overgegaan tot de uit betaling van de vier procent on dernemingsgewijze differentiatie. Hoewel de erkende vakbonden stakingsacties afwijzen, schijnen de metaalwerknemers de uur loonstijging van 9 cent door pro testacties min of meer te wil len afdwingen, zoals dat ook bij Verolme In zekere mate is ge beurd. De vakbonden dringen er op aan via besprekingen met de diverse werfdirecties tot over eenstemming over de vier pro cent te komen. Men verwacht dat deze onderhandelingen tus sen ondernemingsraden, vak bondvertegenwoordigers en werf directies binnenkort op gang zullen komen. De meeste directies van wer ven stellen zich op het stand punt dat de mogelijkheid tot uitbetaling van de vier procent ondernemingsgewijze differen tiatie alleen mag worden ge- brüikt om de niet rechtensgel- dige lonen te wittaü, NOORDOOSTENWIND Bij Schotland blijft de lucht druk hoog, daarentegen daalt de druk boven de Oostzee. Deze si tuatie houdt bij ons de noordoos ten wind in stand, welke matig tot krachtig zal zijn. In de aan gevoerde lucht komen naast op klaringen wolkenvelden voor, waaruit plaatselijk wat sneeuw verwacht wordt. In de nacht en ochtend blijft het licht vriezen, terwijl de temperaturen in de middag om het vriespunt zullen zijn. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot hedenavond. Weinig verandering Opk'arinigen, maar ook wolken velden en plaatselijk wat sneeuw. Matige, af en toe krachtige noordoostelijke wind. Lichte vorst tot temperaturen om hSL vrie& DONDERDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 3.25 3.53 Terneuzen 4.00 4.28 Hansweert 4.40 5.08 Walsoorden 4.50 5.18 VRIJDAG 19 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 4.04 4.32 Terneuzen 4.39 5.07 Hansweert 5.19 5.47 Walsoorden 5.29 5.57 ZON MAAN op onder op onder Febr. 18. 7.50 17.59 21.17 9.20 19 7.48 18.01 22.36 9.37 20 7.46 1803 23.52 9.53 21 7.44 18.05 10.11 22 7.41 18.07 1.06 10.30 „WAPENSTILSTAND" IN ANTWERPSE HAVEN Het bestuur van de katholieke vakbond van havenpersoneel in Antwerpen heeft woensdag een „wapenstilstand" voorgesteld om een einde te maken aan de ar beidsgeschillen in de haven. De regering zou het vorderings bevel, waarmede de vorige maand een einde werd gemaakt aan de staking in de haven, moeten in trekken. Daartegenover zou de bond de „langzaam-aan-actie" voor twee weken opschorten en zouden op het hoogste niveau on middellijk besprekingen moeten beginnen over de eisen van het personeel van de „havenkapi- teinsdienst" die de bruggen, slui zen en sleepdiensten in de haven verzorgt. Deze eisen houden o.m. een premie in voor onregelmatige diensten. De bond heeft intussen heftig geprotesteerd tegen een maat regelen van de havendireetie om personeel van de belangrijke sluizen over te plaatsen naar minder belangrijke plaatsen. De vervanging had tot doei de ver tragingen door de „langzaam- aan-actie" aan de sluizen op te heffen DORPEN INGESNEEUWD Verscheidene dorpen in het zuiden van Italië zijn door zware sneeuwval geïsoleerd. De politie is, geholpen door sneeuwploegen en tractors, met voedsel en medicamenten op weg naar dor pen in de heuvels ten oosten van Napels. Helikopters hebben voed sel gebracht naar 130 reizigers, die op een station zijn blijven steken. In Compobasso, 80 km ten noordoosten van Napels, kon hun trein door de sneeuw niet verder. Ook op Sicilië zfjn verschei dene dorpen van de buiten wereld. afgesneden.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1