Provinciaal nieuws Jhr. Mr. DE CASEMBR00T TEN GRAVE GEDRAGEN GEMEENTELIJKE HERINDELING WALCHEREN Sobere plechtigheid trok veel belangstelling De gemeenteraad van Zaamslag besprak de herindeling Pagina 3 Terneuzen Agenda Axe! Breskens Sluis Zaamslag Woensdag 17 februari 1965 DE VRIJE ZEFUW Jaarvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen In café „De Vriendschap" vond de jaarvergadering plaats van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, af deling Terneuzen. De vergadering stond onder leiding van de vice-presidente, mevr. Boland. Alle programmapunten, waar. onder de jaarverslagen, werden op vlotte wijze afgehandeld. Voor de periodieke aftreding kwamen drie bestuursleden in aanmerking. Zij werden bij accla matie herkozen. Ook over de voorstellen betref fende de algemene vergadering kwam men tot overeenstemming. Na de pauze heeft de heer Goossens gesproken over de bos bouw in Nederland. Hij liet over dit onderwerp enige mooie films ;zien. In mei wordt een excursie ge maakt naar de Braakman om daar een stukje van de Neder landse bosbouw te bezichtigen. Met een dankwoord aan de spreker werd de avond besloten. Comité reis bejaarden vergaderde Onder voorzitterschap van de heer P. F. Standaert vergaderde in hotel „Rotterdam" het comité voor de bejaardenreizen. Met een minuut stilte werd hulde ge bracht aan de nagedachtenis van de onlangs overleden penning meester, de heer J. I. de Waal, die gedurende een zo lange reeks Van jaren de belangen van de bejaardenreizen heeft gediend. Het lag in het voornemen van de heer Standaert het voorzit terschap neer te leggen. Hij heeft dit besluit echter herroepen. In de plaats van de heer De Waal werd de heer P. C. de Doelder tot penningmeester gekozen. In principe werd besloten de reis in 1965 op het eind van de maand juni naar De Panne (Meli) te doen plaats hebben. De steeds stijgende kosten stellen hoge eisen aan de kas. In 1964 was de uitkomst allesbehalve geruststellend. Men hoopt bin nenkort een onderhoud hier omtrent te hebben met het ge meentebestuur. Stadgenoot voor televisie In de rubriek „Op de man af", zal donderdagavond 18 febr. a.s., aanvang 20.25 uur, o.m. op het beeldscherm van de Belgische televisie (België-Vlaams) te zien zijn onze stadgenoot, de heer P. J. Meertens (van de Terneuzense douane) en de bekende Neder landse schrijver mr. Roothaert, die echter al sinds jaren in België (AntwerpJaHv woont. „Jeugd er Muziek" te Middelburg Ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van de afdeling werden in Middelburg zaterdag gisteren muziekwedstrijden ge houden waaraan een groot aan tal jeugdige Zeeuwse musici heb ben deelgenomen. Ook van Ter neuzen waren er deelnemers, allen leerlingen van de eigen Terneuzense muziekschool. Zij hebben er zeer goede resultaten bereikt, niet alleen tot vreugde van ,de kandidaten zelf, maar zeker ook tot grote voldoening van hun leraren. In de groep elf- tot twaalf jarigen behaalde Clement van de Bulck het is inmiddels een traditie geworden met zijn klarinet de le prijs. Marie-Jea- nette van Es (piano) behaalde de 7e prijs en Maarten de Vos (kla rinet de 13e prijs. In de groep 13- en 14-jarigen legde Wies Wieland (piano) be slag op de eerste prijs. Wim Wie- land (piano) werd 6e en A. M. Brunnekreeft (piano) de 7e prijs. Hans Villerius (trompet) behaal de in deze groep de 11e prijs. In de afdeling van 1517-jari- gen waren drie Terneuzense pia nisten Joop Haak, Marijke de Bruijne en Karien Verlinde. Zij legden beslag op respectievelijk de 2e, 3e en de 10e prijs. In twee klassen behaalden de Terneuzense deelnemers dus de eerste prijs. Van de zijde van het publiek was er een zeer grote en een buitengewoon aandachtige be langstelling. De Toehoorders wis ten de prestaties van deze belof tevolle jeugd naar waarde te schatten. Bij de prijsuitreiking gister avond door burgemeester mr. J. Drijber ontving Clement van de Bulck een prachtige beker en Wies Wieland een waardevolle boekenbom De jury die al deze candidaten moest beoordelen bestond uit de heren R. Sevenhuysen, adjunkt- directeur Jeugd en Muziek Ne derland; G. W. Bergman, voor zitter Jeugd en Muziek te Mid delburg; A. Fonteyn, adjunkt- direkteur van de Stichting Ter neuzense Muziekschool; P. E. Jense, leraar vioolspel aan de Zeeuwse Muziekschool en be stuurslid van Jeugd en Muziek te iilitllllillllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllilillllllltlllilillllllllMHIIIillHIlllI DONDERDAG 18 FEBRUARI TerneuzenCafé De Vrieze, MarktOpenbare verkoping van woonhuis en een woon- en winkelhuis. Middelburg, en F. Tavenier, vio list. Het hoogste puntenaantal van de 54 deelnemers behaalde Cle ment van de Bulck met 9.13 pnt. De derde plaats hier was voor Wies Wieland met 8.74 pnt. Bestelauto tegen vrachtauto met aanhanger Maandagmiddag om twee uur reed J. M. van M. uit Vught met een bestelauto door de Juliana- straat. Op de kruising met de Wilhelminastraat, waar hij een stopbord negeerde, verleende hij geen voorrang aan een vracht auto met aanhangwagen, be stuurd door A. L. B. uit Hulst. Er ontstond een botsing, waarbij de bestelauto zwaar werd be schadigd. Autobotsing Maandagavond om half negen verleende A. van T. uit Axel, die met een bestelauto door de Irene- straat reed, geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door mej, A. de H., eveneens u-it Axel, die door de Wilhelminastraat reed. Bij de botsing die volgde werden beide voertuigen vrij zwaar beschadigd. Gemeenteraad over de herindeling Vrijdag a.s. komt de raad der gemeente Breskens in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.a. de gemeentelijke her indeling. In het prea-advies van B. en W. zijn zij met G. S. van mening dat bij vorming van gro tere gemeenten een groter draag vlak wordt verkregen en de be- stuursmogelijkheden groter zul len zijn. Bovendien zullen zij ef ficiënter kunnen werken en be ter rekening kunnen houden met de moderne ontwikkeling. In verband met de snelle ont wikkeling van de kanaalzone zal West Zeeuws-VIaanderen voor nieuwe taken komen te staan. Zo gaan de gedachten uit naar het sociaal en cultureel terrein, het gebied van de sociaal-hygiëni sche zorg en de recreatie. In afwijking van mening van G. S. om West Zeeuws-VIaande ren in vier gemeenten te delen, achten B. en W. van Breskens één gemeente aangewezen om in de toekomst te kunnen functione ren. B. en W. stellen de raad voor aan G. S. te berichten dat zij zich niet kunnen verenigen met het voorstel tot samenvoeging van Breskens, Groede en Sehoondijke. Dit betekent een verzwakking van het reeds eerder ingenomen standpunt, waarin ook Hoofd plaat in deze combinatie zou wor. den betrokken. Tot slot stellen B. en W. voor aan G. S. het volgende te berich ten: 1. dat zij afwijzen de samen voeging van Breskens, Groe de en Sehoondijke; 2. dat Breskens één gemeente voor geheel West Zeeuws. Vlaanderen wil; 3. dat bij niet inwilliging van het onder 2 gestelde, de com binatie Breskens, Groede, Sehoondijke en Hoofdplaat de voorkeur verdient. Vergadering speeltuincomité In hotel „Balmoral" vond de maandelijkse bijeenkomst plaats van het speeltuincomité o.l.v. de heer M. I. Leenhouts. Deze kon mededelen dat de akties die tot nu toe waren ondernomen, alle verwachtingen hadden overtrof fen. Bij de papieraktie slaagde men erin op één dag met mede werking van de schoolgaande jeugd, 9.000 kilo bijeen te bren gen en dat bracht bijna 500 gul den in het laatje. Besloten werd voor vastenavond oliebollen te bakken en deze te koop aan te bieden. „Willem TelF' won in Heist Het handboogschuttersgilde „Willem Teil" speelde in. Heist aan Zee een wedstrijd tegen Diana. Sluis verloor deze match maar kwam toch definitief in het bezit van het tegeltableau, omdat in de vier wedstrijden die er voor gespeeld werden, Sluis 48 punten meer behaalde. De heer R. Vlietmick uit Heist over handigde het schild aan de heer F. Dusarduyn, hoofdman van „Willem Teil". Postduivenhouders vergaderden In café Lammensvliet te Sluis vond de jaarvergadering plaats van de postduivenhoudersver- eniging „Recht voor Allen" o.l.v. de heer P. Smit. Uit het finan cieel overzicht van de heer Jac. Focke bleek dat de vereniging er financieel goed voor staat. De heer M. van den Bussche werd in het bestuur vervangen door G. de Meijer. Propaganda-avond Koningin Wilhelminafonds In het verenigingsgebouw aan de Zaagstraat is maandagavond een propaganda-avond gehouden voor het Koningin Wilhelmina- Jonds. De afdeling Zaamslag vao (Adv,) dit fonds telt niet minder dan 300 leden. De voorzitter, dokter Elenbaas, richtte een woord van welkom tot de spreker, de heer Van Wijk uit Den Haag. Vorig jaar kon, al dus de voorzitter, 1400 aan het K.W.F. worden afgedragen. Dat was mogelijk omdat er bijna geen onkosten zijn. Al het werk wordt belangeloos gedaan tot zelfs het draaien van de films door de heer J. Haak. De heer Van Wijk dankte dok ter Elenbaas en de heer Kusee voor alles wat deze voor de ver eniging doen. Spreker wees er op dat de kosten der kankerbestrij ding voortdurend stijgen. Twee jaar geleden beliepen die kosten twee miljoen gulden en nu al 3 miljoen. Toch wordt de contribu tie (ƒ2,50 per jaar) niet ver hoogd. In 1964 kreeg het K.W.F. er 25000 nieuwe leden bij. Alleen in Gouda 2000 als gevolg van een sterfgeval dat indruk had ge maakt. De apparatuur vraagt veel geld. Een apparaat komt op ƒ850.000 en er zal spoedig een nieuwe moeten worden aange schaft. De heer Van Wijk dankte de af deling voor het bedrag van 1400. Met een opwekking het K.W.F. in zijn strijd tegen de ge vreesde ziekte te helpen, besloot hij zijn toespraak. De film „Eén van de velen" werd in spanning gevolgd. De heer Kusee sprak een slot woord, waarin hij een ieder op wekte zijn steentje bij te dragen voor de kankerbestrijding. Feestavond van de Julianaruiters Het gebouw „De Poort" was zaterdagavond overvol, toen de voorzitter, de heer Jac. Dieleman Mzn, deze 19e ruiteravond open de.' Hij memoreerde het door de Julianaruiters behaalde Zeeuws kampioenschap en het jeugd kampioenschap en sprak zijn vol doening uit over het feit, dat de ruiters in 1964 een geheel nieuw costuum hebben gekregen, zodat ze nu kranig voor de dag kunnen komen onder leiding van instruc teur Deês. Een bijzonder woord van welkom werd gericht tot de ponyclub „De Kleppertjes" te Axel, die de ruitersport in Zeeuws-VIaanderen nieuw leven heeft ingeblazen, zodat deze zich steeds verder uitbreidt. Voor 1965 staat er een hele reeks concour sen en crossen te wachten. Het cabaretgezelschap „Ten takel" te Middelburg bracht er daarna direct de stemming in met zijn vlotte schetsen en veelal zelf vervaardigde liedjes. Ze waren een goede voorbereiding voor het hierop volgende humoristische spel in 2 bedrijven door de jonge ruitertjes van „De Kleppertjes". Op zijzonder vlotte en komische wijze brachten deze jeugdige spelertjes van 1013 jaar hun klucht ten tonele, getiteld „De Zangvereniging van Potjesdam" In zeer vermakelijk oude cos- tuums gekleed speelden zij dat het een lust was en bleken som migen toneelspelers in den dop te zijn. Direct daarna traden een ze vental damesleden van „De Klep pertjes" op met zang en orgel spel. Ook zfl mochten een applaus in ontvangst nemen. De pauze was bijzonder gezel lig door de grote verloting met niet minder dan 30 prijzen, waar onder heerlijke taarten etc. De loten waren dan ook spoedig uit verkocht. Opnieuw traden de „Tentakel"- cabaretiers op met zang en sna renspel, gevolgd door het blijspel „Hoe laat is 't?"f in 2 bedrijven. Al met al leverde dit stuk vele malle gevallen op en dat was uiteraard ook de bedoeling van de gastheren- Tenslotte maakte „Tentakel" een waardig slot aan deze zo ge zellige avond door een groep tie ners uit de streek op het podium te laten verschijnen en zo met vereende krachten mét de gehele zaal al zingende te pleiten voor de zelfstandigheid van ons mooi dorp. De gemeenteraad van Zaam slag heeft in haar gisteravond ge houden vergadering unaniem het plan tot herindeling van de Zeeuwsvlaamse gemeenten afge wezen en schaarde zidh in haar geheel achter het prea-advies van B. en W. Raadsleden en pre-advies hand haven onverkort de bezwaren tegen opheffing der zelfstandig heid. gesteld in het verweer schrift van 9 juli 1963. De heer J. van Hoeve had als argument voor de zelfstandigheid van da gemeente het euvel van de luchtverontreiniging, waardoor men nu al met een enkele indus trie, zoals de Dow Chemical in Terneuzen, zoals men dezer da gen bij de burgerij kon beluiste ren met een zakdoek voor mond en ogen moet lopen vanwege de uitlaatgassen. Dan zegt spreker verder, geloof ik, dat het voor de mens beter is te wonen in een dorp. In de Otheense kreek ziet de C.H.-fractie een zeer natuurlijke scheiding. Terneuzen heeft ruim te genoeg voor bebouwing, re creatie enz., nu deze gemeente Hoek en een groot deel van Bier vliet krijgt toegewezen. De ge meente Zaamslag is ten alle tijde bereid in beider belang samen te werken met Terneuzen, maar dan niet door samenvoeging. Bevreemding sprak hij uit over het feit dat, waar r. k. en pro testantsvolksdeel in Oost Zeeuws- VIaanderen ongeveer gelijk zijn er in het plan geen enkele zuive re protestante gemeente meer overblijft. Axel en Zaamslag hebben in geen enkel opzicht iets gemeen. Kritisch nam de heer I. F. Florussen, die sprak namens de Partij van de Arbeid-lraktie, de toelichting van G. S. onder de loupe. Aan verhoging der be stuurskracht door vergroting der gemeenten twijfelde deze spreker ten sterkste. Hoe groot moeten de gemeenten dan wel worden? Wellicht zo groot dat ze onbestuurbaar worden, zodat het contact bestuurdersbestuurden totaal verloren gaat. Ook op het financiële vlak zag de heer Flo russen geen gunstige perspectie ven door samenvoeging. Grotere, tot zeer grote gemeenten noteren geen enkele sluitende begroting. Hoe groter de gemeenten, hoe groter de financiële moeilijkhe den en hoe groter de tekorten, terwijl het verzorgingspeil mini maal is, dit wijst de praktijk uit. Van een adequaat gemeentebeleid is dan ook geen sprake, was de teneur van deze spreker. Kleine gemeenten zijn haast zonder uitzondering financieel gezond met een verzorgingspeil op hoorlijke hoogte. Bij samenvoeging van gemeen ten zal alleen de hoofdgemeente de baten opstrijken en ze alleen voor zichzelf gebruiken. De bljge Voegde dorpen zullen dan degra- dwejutot gehuchten met alia tra- volgen daaraan verbonden. De bestuurskosten van grotere gemeenten zijn verhoudingsge wijs niet groter dan die van de kleine gemeenten, zij kunnen ef ficiënter werken, of zij het doen, is voor de heer Florussen nog een levensgroot vraagteken. Er is door G. S. geen enkel reëel of redelijk argument aange voerd dat de opheffing van Zaam slag rechtvaardigt en spreker heeft sterk de indruk, dat G. S. niet eens de moeite namen het bezwaarschrift van de gemeente te lezen. Zaamslag kan als woongemeen- een belangrijke taak vervullen in de ontwikkeling rond de kanaal zone. Voor industriegebied langs de Schelde kan Zaamslag zelf ook zorgen, dat behoeft geen mono polie van Terneuzen te zijn. Ook tegen de toevoeging bij de gemeente Axel heeft de Partij van de Arbeid-fraktie ernstige bezwaren en staat zij zeer afwij zend tegenover. Wanneer G. S. de kern van het dorp toch bij Axel willen indelen is dit tegen de wil van vrijwel de gehele be volking en dat is erg ondemocra tisch. Politiek bezien lijkt het, dat de k. v.p.-afgevaardigden ste vig hun stempel op het plan heb ben gedrukt, aldus de heer Flo russen. Tien gemeenten zijn gecreëerd, waarvan zes overwegend katho liek, dit is de overige leden van het college van G. S. wellicht tot op heden ontgaan, zo vervolgde deze spreker. Het is een stuntelig amateuristisch stuk werk, vol kronkels en tegenstellingen. Hij besloot; „Wij moeten on vermoeid, fel en krachtig blijven strijden voor een zelfstandig Zaamslag." Bij monde van de heer C. A> de Kraker verklaarde de a. r.- fraktie niet de minste behoefte te voelen voor een grote stad, maar tevreden te zijn met het dorpselement. Geen grotestads- carillon, doch ons dorpselement met de klok, die elke dag weer opnieuw zijn slagen laat horen, galmend van de weelderige ak kers tot aan onze mooie Schel- de-oevers. Daar valt nog te ge nieten van de gezonde frisse lucht gevrijwaard van de inade ming van ammoniakgassen of dergelijke geuren, zei de heer De Kraker lyrisch, die verder zijn bezwaren tegen de herindeling na zijn speech nog een keer be rijmd voorlas. We kwamen des tijds met een gedegen bezwaar schrift, doch nu is het mes er nog dieper ingezet. Pover aan argumentatie en arm aan in zicht noemde deze spreker het ontwerp verder. Dat de protes tantse gemeenten Zaamslag en Axel bij elkaar zouden passen, vindt ook de heer De Kraker alleen maar een vrome wens. Doorvoering van dit plan zal grote spanningen met verbitte ring en onverschilligheid onder de rustige vreedzame burgers van Zaamslaa teweeg brengen. Een moment stilte vóór het griffie-gebouw, tijdens de tocht door de straten van Middelburg (Foto Slagboom.) Duizenden Zeeuwen en vele honderden belangstellenden uit den lande hebben maandagmid dag de commissaris der konin gin in Zeeland, wijlen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, de laat ste eer bewezen. In de Nieuwe Kerk in Middelburg werd onder het gelui van de klokken van de Lange Jan een sobere rouw dienst gehouden. De stoffelijke resten van Zeelands eerste bur ger zijn daarna in het plaatsje Gapinge ter aarde besteld. Bij het in de kerkopgebaarde stoffelijk overschot lag onder meer een krans van koningin Juliana en prins Bernhard. Het koninklijk huis werd ver tegenwoordigd door baron H. A. A. Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst. Verder waren o.m. aanwezig: de minis ter van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus; de commissaris der koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, diens collega uit Overijssel, jhr. mr. dr. O. F. A. H. baron van Nis pen tot Pannerden en die van Noord-Brabant, dr. C. M. Kort- raann. Ook staatssecretaris dr. J. F. G. de Meijer was bij de rouw dienst aanwezig. LANGS DE ABDIJGEBOUWEN Verder zagen wü de echtge note van de commissaris der koningin in Limburg, mevr. Van Rooy; de gouverneur van Oost- Vlaanderen, de heer De Kinder met zijn griffier; de vicaris-gene raal H. Ens die de bisschop van Breda vertegenwoordigde; de ambassadeur de heer J. Graham van Liberia; de Duitse oud-am bassadeur de heer Löns; sir Peter Garran, ambassadeur van Groot- Brittannië met de Britse mili taire attaché en de bevelvoe rende commandant van de 52ste Lowland Division generaal Leask. Enige oud-collega's van jhr. De Casembroot woonden de rouwdienst bij, nl. baron De Vos van Steenwijk, dr. Prinsen en jhr. Quarles van Ufford, als mede oud-minister-president dr. J. E. de Quay. Na de rouwdienst waren de belangstellenden in de gelegen heid langs de baar te defileren. Om half drie stelde de stoet zich buiten de kerk op. Onder het gebeier van de stadsklokken ging de tocht langs de Abdij gebouwen, waartoe onder meer de ambtswoning van de commis saris en de provinciale griffie behoren. Van dat ogenblik af droeg de plechtigheid een niet- officieel karakter. Door de stad begaven de auto's zich naar de begraafplaats in Gapinge, waar het stoffelijk overschot ter aar de werd besteld. BOUWEN ZONDER VERGUNNING 25.000 boete De economische kamer van de rechtbank te Den Bosch heeft de meubelfabrikant P. K. te Waal wijk veroordeeld tot 25.000 boe te subsidiair vijf maanden hechte nis en drie maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar. De officier van justitie eiste op 2 februari drie maanden ge vangenisstraf en 1 jaar stilleg ging van het bedrijf omdat hij in 1963 een fabriekscomplex groten deels heeft doen bouwen zonder de daartoe vereiste rijksgoedkeu ringen. De architect van dit com- piex, de heer A. v. H. uit Waal wijk werd conform de eis veroor deeld tot 5000 boete, subsidiair 5 maanden hechtenis, en de aan nemer van het complex G. C. uit Waalwijk eveneens conform de eis tot ƒ3000 boete, subsidiair 3 maanden hechtenis. De heer A, J. de Visser, na mens de fraktie van het g.p.v., vond deze herindelingsplannen een buitengewoon onverkwikke lijke zaak. G. S. hebben volgens deze spreker het meest voor de hand liggende, één gemeente voor de kanaalzone, over het hoofd gezien. Op feitelijke gegevens wordt geen beroep gedaan, de toekomst zal moeten leren of de gestelde prognoses juist zijn. Ook deze spreker sprak zijn twijfel uit over de betere bestuurbaarheid van grotere gemeenten. De heer H. de Feijter (s. g. p.) stelde de vraag waarom Zaam slag geofferd moest worden aan de uitbreidingszucht van andere gemeenten. Zaamslag kan even goed voor huizen en fabrieken zorgen als ze het geld en de no dige vergunningen maar krijgt. Ook deze spreker noemde het argument van de luchtveront reiniging waardoor velen de voorkeur zouden geven aan de gemeente Zaamslag om er te wonen. Proberen de groten het kleine ooilam op te ruimen? Ik hoop dat alle gemeenten die op geruimd moeten worden, zich tegen deze dictatuur zullen ver zetten en krachtige protesten zullen doen horen om dit te ver hinderen. Aldus de laatste spre ker in de raadsvergadering over het ontwerp herindeling Zeeuws- Vlaamse gemeenten van G. S. van Zeeland, Blijkens zijn memorie Van ant woord heeft de minister van bin nenlandse zaken met behulp van een nota van wijziging thans voorgesteld een groot deel (Nieuwland) van de gemeente Nieuw- en St. Joosland toe te voegen aan Middelburg en de groenstrook van die gemeente tot aan de kust aan Vlissingen. De gemeente wordt dan opgeheven. Nevensdien wordt een groot aantal kleine wijzigingen in het grensbeloop van de voorgestelde nieuwe gemeenten, vallende on der het wetsontwerp gemeente lijke herindeling Walcheren, voorgesteld. Het besluit tot het opheffings- voorstel van Nieuw- en St. Joos land is in overleg met gedepu teerden in het belang van een evenwichtige groei van Middel burg genomen. Het standpunt, dat Souburg een krachtig groeiende (foren sen)-gemeente is en het beste zelfstandig kan blijven, wordt na afweging van vóór- en nadelen, met het oog op de toekomstige ontwikkeling van Walcheren ge handhaafd. In overleg met Arnemuiden kan tevens de buurtschap Oude dorp aan Middelburg worden toe gevoegd. Verwacht wordt, dat door o.a. toevoeging van Ritthem aan Vlissingen en de ontwikkeling Hartaanval na inbraakpoging In de vroege ochtend van dins dag hebben een of meer personen getracht in te breken bij de plaat selijke spaarbank van Koudekerk aan de Rijn. Het gebouw, waarin de spaarbank is gevestigd, wordt tevens bewoond door de 72-jarige kassier W. A. van der Dool en zijn echtgenote. De inbrekers die telefoon en stroom hadden uitgeschakeld, werden verrast door de heer Van der Dool, die,vermoedelijk door gestommel wakker was geworden. De inbrekers gingen er vandoor. Voor zover bekend is wordt er niets vermist. Vlak na het gebeurde kreeg de heer Van der Dool een hartaan val. en overleed. van het Sloegebled door het toe komstige havenschap Vlissingen, een evenwichtige situatie zal ont staan. De minister en gedeputeerden van Zeeland zijn het eens over samenvoeging van Veere, Vrou wenpolder en Serooskerke tot een nieuwe gemeente Veere. Over het vormen van een rela tief zwakke gemeente Marieker- ke is geen der partijen gelukkig, maar er is voorshands geen al ternatief. De overige plannen blijven gehandhaafd. Voor 36 mille aan textielgoederen gestolen In de perserij van de handels firma Heukensfeld en Van Hou- welingen aan de Snoekjesgracht te Amsterdam ig maandagnacht ingebroken, waarbij voor een be drag van 36.000 gulden aan tex- tielgoederen werd meegenomen. De buit bestond o.m. uit 2400 slipjes, 780 kinderrokjes en een groot aantal damesrokken, blou ses en kinderjurkjes. Voorts wer den nog een stoomboutpers en een bedrag van 40 gulden gesto len. De daders zijn via een kel derdeur die vermoedelijk open stond, binnengekomen. Proces-verbaal tegen zoon van omgekomen echtpaar De Zaandamse politie heeft wegens brand door schuld pro ces-verbaal opgemaakt tegen de 22-jarige A. H., oudste zoon van het echtpaar, dat zaterdagmor gen in zijn woning aan de Rei gersstraat te Zaandam bij brand om het leven kwam. De jongeman had vrijdagavond een aantal café's in Zaandam bezocht en 15 glazen bier gedron ken. Na thuiskomst wilde hij pa tates frites gaan bakken. Daarbij is de pan met olie en frituurvet van het brandende gasstel geval len. De jongeman had dit gezien, naar hij de politie heeft medege deeld, maar hij ging desondanks naar de kamer om een sigaret te roken. De olie en het vet brand den toen nog niet. Dat was pas later het geval, maar toen was het voor blussen, ta laat.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3