Amerikaanse „Pegasus"-satelliet in de ruimte 75 GRIEP ROEPING en STRIJD VERGADERING VAN DE Z.LM. TE OOSTBURG is net zo lekker als de duurste Amerikaan! ct Pagina Z DE VRIfE ZEFtTW Woensdag 17 februari 1965 GIBRALTAR BLIJFT ENGELS Samenzwering ontdekt om o.a. vrijheidsbeeld op te blazen ASPIRIN BAYER VERKLARING OVER DE DOOD VAN PATER SMIT DE BRITSE DEFENSIE Verkeersslachtoffers in de V. S. Dodelijk verkeersongeluk bij Leidschendam Landingsverbod voor Belgische vliegtuigen in Oeganda DE STAKINGEN BIJ VEROLME DUREN VOORT NOORS SCHIP GEZONKEN Moderne mensen houden zichzelf niet voor de gek. Dat lekkere sigaretten niet duur behoeven te zijn, bewijst Silky: 20 heerlijke Amerikanen van eerste klas plantage-tabakken voor maar K. V. P.-Den Helder steunt P. B. O.-standpunt van staatssecretaris Bejaarde wielrijder verongelukt De Amerikanen hebben dins dag met behulp van een „Satur- nus l"-rzket hun tot dusver grootste wetenschappelijke kunst maan, „Pegasus" geheten, in een baan om de aarde gebracht. Miljoenen televisiekijkers kon den de start, die wegens een technische storing een uur latei- plaats had dan was vastgesteld, in een rechtstreekse uitzending van Cape Kennedy volgen. De „Pegasus" heeft twee rechthoekige vleugels met een spanwijdte van bijna dertig meter en een gezamenlijke op pervlakte van 214 vierkante meter. Deze vleugels moeten zich, nadat de kunstmaan in een baan om de aarde is gekomen, als een harmonika ontvouwen en zullen dan gegevens leveren over de meteorietendichtheid in de ruimte, die van groot belang is voor ruimtevaarders. Om 15.37 uur Ned. tijd ver hief de „Saturnus 1", de krach tigste raket die Amerika bezit, zich van Cape Kennedy. Op een hoogte van 500 km bracht de 57 meter lange tweetrapsraket de anderhalve ton wegende satelliet in een baan, die ellips vormig zal zijn met een afstand tot de aarde die varieert van 500 tot 750 km. De „Pegasus" zal 97 minuten over een baan doen. De satelliet moet vanaf de aarde 's nachts bij heldere hemel zonder telescoop kunnen worden waargenomen. Op de lancering van de „Pega sus" zal heden een, tweede be langrijk „ruimteschot" volgen. De Amerikanen hopen dan weer een „Ranger"-toestel te lanceren voor het verkrijgen van foto's van nabij van de oppervlakte van de maan. MICRO-METEORIETEN De Amerikaanse geleerden willen meer weten over de micro-meteorieten, die met snel heden van tussen de 32.000 en 220.000 kilometer per uur door de ruimte vliegen, met het oog op de bouw van ruimtevoertui gen voor lange vluchten. Vol gens het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) komen per etmaal enkele duizenden tonnen micro meteorieten, waarvan het meren deel niet groter is dan een zand korrel, op aarde neer. Een nog veel groter aantal van deze deel tjes verbrandt bij het binnenko men van de dampkring. De wan den van ruimtevoertuigen die nen natuurlijk tegen een bom bardement van deze micro meteorieten bestand te zijn. De „De Spanjaarden krijgen Gi braltar nooit". Dit is in Gibraltar verklaard door de Britse onder staatssecretaris van koloniën mevr. Irene White, die een bezoek van drie dagen brengt aan deze Britse kroonkolonie. Wel is Enge land bereid, zei zij, te garanderen dat het Gibraltar geen onafhan kelijkheid zal verlenen zoals met Malta is gebeurd. Het F.B.I. heeft dinsdag be kendgemaakt, dat in New York vier personen zijn gearresteerd, die het Washingtonmonument, het vrijheidsbeeld en de vrij- heidsklok wilden opblazen. Het Washington-monument is een 169 meter hoge obelisk in het centrum van de Amerikaan se hoofdstad; het vrijheidsbeeld staat naar bekend op een eiland bij de haven van New York en de vrijheidsklok, een symbool van de Amerikaanse onafhanke lijkheid, bevindt zich in Phila delphia. Gearresteerd zijn drie negers en een blanke vrouw uit Canada. F.B.I.-agenten hadden in samen werking met de Newyorkse poli tie een grote hoeveelheid dyna miet en ontstekingsapparaten gevonden, die begraven was op een terrein in de Bronx, een Newyorkse wijk. Volgens F.B.I.- directeur Edgar Hoover vormt de vondst slechts een gedeelte van de door de samenzweerders verzamelde explosieven. De vier aangehoudenen wor den beschuldigd van een samen zwering met het doel, regerings eigendommen te vernielen. Zij kunnen maximaal tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van tienduizend dollar worden ver oordeeld. De arrestanten zijn: de 28- jarige Canadese Michelle Duclos, woonachtig te Montreal, die is aangesloten bij een afscheidings- beweging in Quebec, „Rassemble- ment pour l'independance natio nale" geheten. Zij is maandag uit Canada de Verenigde Staten binnengekomen. De 28-jarige Robert S. Col lier, een neger uit Boston die zich, ondanks een daartoe door het ministerie van buitenlandse zaken uitgevaardigd verbod, in 1964 met een groep studenten naar Cuba begaf. De 32-jarige neger Walter Bowe, een voormalig student, nu judo-leraar. Hij is Castro- gezind en heeft deel uitgemaakt van het comité voor een recht vaardige politiek jegens Cuba („Fair play for Cuba"). De 22-jarige Khalil Sayed, die verleden jaar in Washington studeerde. vleugels van de „Pegasus" zijn bedekt met uiterst dunne lagen metaal en voorzien van meet apparatuur, die gegevens zal vergaren over het aantal malen dat de vleugels door de parti kels getroffen worden en de snelheid waarmee dit gebeurt. Het was dinsdag de achtste maal, dat een „Saturnus 1" raket werd gelanceerd. Ook de zeven voorgaande lanceringen waren succesvol verlopen. In de komen de maanden zullen met deze raketten nog twee „Pegasus"- satellieten in een baan om de aarde worden gebracht. De „Saturnus 1" is de voorloper van de nog grotere superraket „Sa turnus lb", waarmee men in de toekomst interplanetaire vluch ten wil maken, en de „Saturnus 5", de 112 meter lange monster raket die voor 1970 drie astro nauten naar de maan moet zen den. De „Saturnus"-raket bracht dinsdag ook een model van het Apollo-ruimtevoertuig, waarmee de eerste reis naar de maan zal worden gemaakt, in een baan om de aarde. Een kwartier na de lancering werd bekendgemaakt, dat de „Pegasus" in een baan om de aarde was gekomen en zijn vleu gels had ontvouwd. Een in de tweede trap van de raket aan gebrachte televisiecamera had dit laten zien. De baan die de kunstmaan beschrijft blijkt ech ter vrjjwel cirkelvormig te zijn. De afstand tot de aarde varieert van ongeveer 690 tot 715 kilo meter, terwijl de satelliet vol gens de plannen in een ellipti sche baan met een afstand tot de aarde, variërend van 500 tot 750 kilometer, moest komen. Dit deed echter weinig afbreuk aan de triomfstemming die op Cape Kennedy heerste. De „Pegasus" zal naar verwachting een jaar blijven functioneren. (Adv.) de broodprijs Kies bij griep ook voor uw kind het betrouwbaarste middel. Bayer maakt Kin der-Aspirin. Het smaakt goed en bovendien is de verpakking beveiligd door een vernuftige sluiting. kinder daas staat metvruchtensmaak ACHTER Het Indonesische persbureau Antara heeft dinsdag een offi ciële verklaring gepubliceerd over de moord op pater Smit. Deze Nederlandse missionaris werd in het begin van deze maand door een Indonesiër te Merauke op West-Irian gedood. De verklaring is afgelegd door generaal Soetjipto, secretaris van het bureau voor zaken betref fende West-Irian. Volgens "'de generaal is de moordenaar van pater Smit een Indonesiër, S. Imbain genaamd, die thans ge detineerd is. Deze Imbain die in Merauke de funktie van dis trictshoofd vervulde, doodde de pater door middel van verschei dene pistoolschoten, nadat deze „onvriendelijke opmerkingen aan het adres van Indonesië" had gemaakt, aldus generaal Soetjipto. Imbain had gezegd dat pater Smit de Indonesiërs van West- Irian verscheidene malen voor „papoea's" heeft uitgescholden. Dit woord wordt thans be schouwd als een ernstige beledi ging. Verder heeft generaal Soetjip to verklaard dat het niet waar is dat Nederlandse vertegen woordigers toestemming is ge weigerd voor een onderzoek in dit geval. Hij zei dat ambtenaren van de ambassade van Neder land, als zij dat zouden wensen, in Merauke een onderzoek kun nen instellen. De Britse regering heeft beslo ten één van de vijf bestelde atoomduikboten met polarisra- ketten af te bestellen. Zo'n schip kost 45 miljoen pond sterling. Al eerder zijn bezuinigingen op het bouwprogramma voor mili taire vliegtuigen bekendgemaakt. De regering wil met de mili taire uitgaven op de nieuwe be groting beneden de twee mil jard pond blijven. Wel over weegt zij om eerder dan anders mogelijk geweest was te begin nen met de uitvoering van het bouwplan voor een ander soort atoomduikboot. Het Amerikaanse departement van volksgezondheid heeft be kendgemaakt, dat er in 1964 in de Verenigde Staten 48.000 do den in het verkeer zijn gevallen. Dit is 5.000 meer dan het jaar tevoren. Op de rijksweg 4a Rotterdam- Amsterdam, is de 52-jarige iso- leerder-plaatwerker L. M. Smit uit Rotterdam gisteren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Hij zat naast de chauf feur van een klein personen- busje, dat ter hoogte van Leid schendam bij het inhalen van een bestelwagen slipte, kante lend door de middenberm schoot en op de andere weghelft tot stilstand kwam. De heer Smit werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. De bestuurder liep ernstige verwondingen op. Op de andere rijbaan was toen het ongeluk gebeurde geen verkeer. Belgische en Kongolese vlieg tuigen mogen tot nader order niet meer in Oeganda landen. De regering van Oeganda heeft deze maatregel genomen na een bombardement op twee Oegan- dese dorpen in het aan Kongo grenzende gebied. Premier Oboto verklaarde in het parlement dat bij het bom bardement een Oegandese mili tair was gewond en dat de mate riële schade nog niet bekend was. Hij deed een oproep tot waakzaamheid en trouw. Pre mier Oboto zal vandaag een be toging tegen het bombardement leiden. Vakbondsleider Kiboeka ver klaarde op een persconferentie dat Oeganda zijn diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten moet verbreken. De Verenigde Staten hebben een protest van Oeganda naar aanleiding van het incident ver worpen, zeggende dat de Ame rikaanse vliegtuigen in Kongo niet onder gezag van de Ver enigde Staten vallen. Premier Oboto heeft gezegd dat hij deze uitleg niet wil aan vaarden. (Adv.) De besprekingen die Se minister van economische zaken en de Nederlandse Bakkerijstichting gisteren hebben gevoerd over de broodprijs hebben nog niet tot een resultaat geleid. Zoals bekend wil de Bakkerijstich ting een prijsverhoging met twee cent voor het in de win kel gekochte brood en met vier cent voor het bezorgde brood. De minister heeft-nu tegenvoor stellen gedaan. A.s. donderdag vergadert de Bakkerijstichting om ten aanzien van deze tegen voorstellen haar standpunt te bepalen. Op de Verolme-werf in Rozen burg wordt nog steeds gestaakt. Evenals de dag- en nachtploe gen van maandag ging ook de dagploeg van dinsdag niet aan het werk. Het administratieve personeel, dat maandag min of meer gedwongen ook aan de staking deelnam, heeft het werk hervat. De stakingen worden evenals die van vorige week op een groot aantal andere werven in en rond Rotterdam gevoerd uit protest tegen de weigering van de directie de 4 procent onder nemingsgewijze differentiatie uit te betalen. Ook de Verolme- directie is van oordeel dat de vier procent alleen mag worden gebruikt om de niet-rechtens- geldige lonen te witten. Op de Verolme-werven in Al- blasserdam, Heusden en IJssel- monde is men normaal aan het werk gegaan. De directie heeft al eerder aangekondigd dat zij de uren waarin is gestaakt niet zal uit betalen. Gistermiddag rond vijf uur werden de onderhandelingen afgesloten. Tijdens het overleg tussen vakbondsbesturen en ver tegenwoordigers der Verolme- ondernemingsraden enerzijds, is ten aanzien van een aantal punten volledige overeenstem ming bereikt. Het bijna 500 ton metende Noorse scihip „Jodelta", dat zon dagavond ter hoogte van Borkum met zware slagzij in moeilijkhe den verkeerde, is maandag gezon ken, tien kilometer ten oosten van het lichtschip Borkum-rif. De laatste twee bemannings leden die zich nog aan boord be vonden, nadat eerder negen an deren met een hefschroefvlieg- tuig in veiligheid waren gebracht, waren een uur tevoren overgeno men door de reddingboot „Insu- lin-de". De pogingen van de Nederland se sleepboot „Holland" cwn een verbinding met de „Jodelta" tot stand te brengen en het schip naair veilige haven te slepen, wa ren vruchteloos gebleken. Verbrandingsmachine voor olie-doorweekte grond Bij een pijpleidingbreuk in ons land kreeg men met een grote hoeveelheid ongewensteolie- doorweekte aarde te maken. In Duitsland is daarop een appa raat geconstrueerddat de aarde verbrandt en slechts droog stof achterlaat. De machine kost een kwart miljoen Duitse mark werkt volledig onafhankelijk van iedere krachtbronen kan dus met succes worden ingezet by ongelukken met olie-tankauto's. De machine heeft een roterende aanvoertrommel, welke uitkomt in de verbrandingskamer. In deze kamer heerst een tempe ratuur van 2.000 graden, waarin de olie verbrandt. De uitlaat gassen gaan eerst door een grote filter-installatie, die al het stof tegenhoudt. De dagproduktie van het apparaat bedraagt 50 m* doorweekte aarde. A door ERNST MEISTER 94) Sevard wist genoeg. Er was niets meer aan te doen. Hij kon alleen hopen dat Risa haar mond zou houden. Hij moest de flirt met haar nog wat voortzetten, het was niet anders. Hoe lang echter? Eenmaal zou er een breuk komen en dan zou ze na tuurlijk haar mond niet meer houden. Het licht sprong op groen, Se vard reed verder. Een poos lang zwegen zij. „Zeg, heb jij daar moeilijkhe den mee gekregen?", wilde Her mann weten. „Nou, nog niet. Maar ik ben er wel toevallig achter gekomen dat het geen geheim meer is". De wagen stopte voor het kan toor van de Toxinata. Hermann aarzelde. „Zeg, zal ik juffrouw Kerbler opbellen?", vroeg hij. „Waarom?" „Nou, ik ken haar". „Ja, dank je wel. Ik ook". „Ik zal met haar praten. Ik maak die zaak beslist in orde". „Als je dat lukt is het pret tig besloot Sevard het gesprek, „maar ik geloof het niet erg". Hermann dankte voor het mee rijden en stapte uit. Was hij een ezel geweest? Hij had Risa in een halfdronken bui in het oor getoe terd, dat hij zo'n kranige kerel was. En nu waren er natuurlijk brokken gekomen. Waneer hij nu maar wist hoe hij Sevard er eventueel weer uitdraaien moest! Zo gauw hij daartoe in de ge legenheid was belde hij Risa op het kantoor van de Vereniging. „Zeg, Risa", vroeg hij zonder omwegen, „heb jij met dokter Sevard over die eh Panto- pon-geschiedenis gesproken?" „Met dokter Sevard? Over welke Pantopon-geschiedenis?", klonk het snibbig. „Doe niet zo naïef, Risa", zei hij onbewogen, „ik heb jou bij ons gezamenlijk uitstapje „Het spijt me, maar ik heb geen tijd voor privé-gesprekken", onderbrak Risa hem koeltjes. „Waar kan ik je dan ontmoe ten?" „Waarvoor?" „Ik moet met jou over die ge- schiedértri praten." „Over welke geschiedenis? „Over Pantopon." „Over welk Pantopon?" „Ja, mijn goeie hemel, Risa, ik heb je in die bar en later een paar sprookjes verteld en één van die sprookjes heette Pan topon, dat weet je toch zeker nog wel?" „Ik weet er niets meer van." „Ja, maar inmiddels heb je dat sprookje tóch verder ver teld." „Mag je sprookjes dan niet verder vertellen?" „Ja, natuurlijk." „Nou, wat zanik je dan?" „Ja, maar je hebt er met dok ter Sevard over gesproken!" „Hoe kom je daar in vredes naam bij, man? Ik weet niet waarover je praat. Ben je weer op stap geweest? Het schijnt me toe dat je rijkelijk veel hebt ge- nad." „Verdorie, Risa! Héb je het nu verteld of niet?" „Man, je bent dronken! Laten we een andere keer maar eens praten." De verbinding was verbroken. Hermann verwenste het Pan topon en Risa en hij verwenste ook zichzelf. Hoe had hij zo gek kunnen zijn om met die meid in tiem te worden? Maar vandaag moest hij haring of kuit van deze geschiedenis hebben. Tegen zes uur parkeerde hij zyn wagen tegenover het ge bouw van de Vereniging voor Geneeskunde. Hij behoefde niet lang te wach ten. Risa Kerbler kwam gelijk met juffrouw Maurer in het ge bouw Uit. Dat Was natuurlijk niet zo prettig, want nu kon hij Risa moeilijk aanspreken. Lang- zaam reed hij de beide vrouwen achterop. Bij een klein restau- rant namen zij afscheid van el kander; juffrouw Maurer ging naar binnen, Risa liep alleen verder. Hermann gaf gas en stopte toen hij Risa had ingehaald. „Hallo, Risa! Gaan wij samen eten?" Een ogenblik stond het meisje in twijfel, dan knikte ze en stap te in de wagen. Hermann zuchtte opgelucht. Hij bracht haar naar een duur restaurant. Wanneer hij zijn doel wilde bereiken, moest hij niet op een paar marken kijken. Risa maakte van haar gezonde eetlust geen geheim. Ze at en dronk en praatte met een onbe vangenheid welke Hermann niet erg beviel. Het dessert werd op gediend, maar geen van beiden had nog het onderwerp van deze middag aangeroerd. Eindelijk begon Risa er over. „Zeg, wat was dat toch vanmid dag voor een waanzin aan de telefoon? Heb je me in de wagen gehaald om daarover nog verder te praten?" „Onder andere. Maar kunnen wij dat niet beter in de bar doen bij een kopje koffie? De avond is pas begonnen." „Nu, dan moet ik je teleur stellen, want ik heb al een af spraak. Laten wij het meteen maar doen. Wat bedoelde je met dat sprookje?" „Nu ja, Risa, die avond moet ik natuurlijk allerlei onzin heb ben gekletst." „Ja, dat heb ik ook. Maar van Pantopon ik herinner me...," (Wordt vervolgd.) De ZJL-M. heeft in Oostburg in hotel Du Commerce een leden vergadering gehouden. Voorzit ter I. de Bruijne uit Cadzand stond hij de aanvang enkele ogenblikken stil bij het overlijden van jhr. mr. De Casembroot waarna een minuut stilte in acht werd genomen. Een woord van welkom richtte de voorzitter tot ir. Geuze, alge meen voorzitter en lid der eerste kamer; ir. Prins, algemeen se cretaris der Zi.M.; de heer De Wit, rijkslandbouwconsulent; ir. Roest, directeur van de middel bare landbouwschool te Schoon- dijke; ir. Israël, directeur van de praktijkschool te Schoon dijke; de heer De Hulster, afgevaardigde van de jongerenorganisatie: als mede burgemeester J. van Leeu wen van Oostburg en de heer Becu, dijkgraaf van het water schap „Het Vrije van Sluis". Spreker ging terug naar de begindagen van 1945 toen het zwaar getroffen West Zeeuws- Vlaanderen de aanblik bood van 't Belgische West-Vlaanderen uit 1918; Met schamel materiaal ploegde de boer echter voort. Na 20 jaar heeft de boer niets aan kracht ingeboet doch met de wel vaart kan hij niet mee. Andere problemen vragen nu onze aan dacht. De lasten worden steeds zwaarder. Ook in E.E.G.-verband liet spreker enige kritiek horen. Hij vroeg zich af of het buiten land zijn landbouwers wel erkent. Als in de Euromarkt de Neder landse boer de concurrentiestrijd aan wil kunnen zullen dezelfde monniken dezelfde kappen moe ten dragen. Zelf zag hij als enige mogelijkheid veel en goed produ ceren. Penningmeester I. de Hullu uit Nieuwvllet gaf een financieel overzicht. Het aantal leden be draagt 419, een vooruitgang van 10. Het aantal begunstigers be draagt 147. Ir. Geuze hield hierna een le zing onder de titel „Van binnen en buiten onze grenzen". Hij wees de aanwezigen op een groot aantal punten waarmee men de komende jaren te maken zal krij gen, wanneer de E.E.G.-overeen- komsten zullen worden uitge voerd. Vooral de uitbreiding van de kennis zal een voorname fac tor zijn waarbij spr. doelde op talenkennis en technische en eco nomische kennis. De technische kennis zal men wel aankunnen, doch oo economisch gebied zal nog wel het een en ander moeten blijken. Een gelukkige omstan digheid noemde spr. het dat men in deze streek ln de gelegenheid is een kijkje over de grens te nemen Zodat de meeste landbou wers wel Weten wat er tussen de Westerschelde eniPariis te koop is. Met enkele voorbeeldert toon de spreker aan dat men in Duits land, Italië en Oostenrijk met de zelfde problemen te kampen heeft als in Nederland, al zijn de omstandigheden plaatselijk soms verschillend. Alléén zal men in de concurrentiestrijd van de komende jaren niets meer kun nen bereiken. Schaalvergroting op diverse gebieden zai daarom noodzakelijk zijn. Als de suiker verwerkende fabrieken samen gaan, zal Nederland wel de goed koopste suiker in de gehele Euromarkt kunnen produceren. Enige kritische geluiden liet de heer Geuze horen omtrent de gang van zaken bij het onder- steunings- en saneringsfonds. In Zeeland zijn momenteel ongeveer 200 aanvragen ingediend. Doch niemand heeft tot op heden iets meer vernomen. Een tekort aan personeel op het bureau te Utrecht schijnt er de Oorzaak van te zijn. Hierna volgde een interessante discussie waarbij ir,. Geuze op merkte blij te zijn aan de tand te worden gevoeld. Voorzitter De Bruijne dankte de spreker voor zijn interessante betoog en bood als blijvend aan denken een bureauklok aan. wel ke tevens als afscheidscadeau gold, daar ir. Geuze dit jaar zijn functie als algemeen voorzitter zal neerleggen. De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid dr. J. F. G. M. de Meijer heeft een tele gram ontvangen van het kring- bestuur Den Helder van de K.V.P. ter ondersteuning van zijn beleid op het gebied van de P.B.O. Eer der werden soortgelijke tele grammen ontvangen van de K.V.P.-Amsterdam en -Limburg- Het nu ontvangen te'egram luidt: „Waarderen uw gedachten over een eigentijdse benadering van de bedrijfsorganisatie.'» De 84-jarige L. de Bruijn uit Panningen is dinsdagmiddag verongelukt toen hij in zijn woonplaats Panningen de voor- rangsweg Venlo—Eindhoven op fietste en werd gegrepen door een zware trailer met oplegger van de firma Gebr. Kamphuis uit Barneveld. Ondanks krachtig remmen kon de chauffeur de aanrijding niet voorkomen: het slachtoffer overleed ter plaatse.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2