Communistische activiteit laait weer op in Zuid-Vietnam Medewerkervan Eichmann staat in Wenen terecht LUCKY STRIKE Weer anti-Hindi-betogingen in India HET WEER RADIO DE KOCX Israël verwerpt compensatie-aanbod van Donn Bemiddelingspoging in Antwerps havenconflict mislukt Gevechten bij de 17e breedtegraad Regeringskonvooi vernietigd Op menigte gevuurd Krachtmeting Stewart over Vietnam Anti-Amerikaanse betogingen in Djakarta Het nieuwe kabinet in Zuid-Vietnam Zon- en Maanstanden Weerbericht Hoogwater \Fxankerlng by flbonnamant: Terneuzen Mfaetetrr-TToófredaefêtirf L van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—87 Administratie-adres: SmidswaJ {Telefoon; 01150 - 3073 Gironummers 38150 Abonnementsprijs 6,— per kwartaal; per maanf 2.per week 50 ct. Losse urs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 17 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6375 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. De communistische guerilla- activiteit in Zuid-Vietnam is na een betrekkelijke rust na de Amerikaar.s-Zuidvietnamese luchtaanvallen op Noord-Vietnam weer opgelaaid. Een Amerikaan se militaire woordvoerder in Sai gon maakte melding van vijftien Incidenten, voornamelijk in pro vincies die aan Noord-Vietnam en Laos grenzen, de gebieden waardoor de directe infiltratie- weg uit Noord-Vietnam loopt. Intussen zijn in Saigon berich ten ontvangen over ongeregeld heden in Thang Binh nabij de noordelijk gelegen grote Ameri- kaans-Zuidvietnamese luchtbasis Danang. Zeker 40 mensen zijn omgekomen toen troepen het vuur openden op betogers, die eisten dat de Zuidvietnamese overheid het bombarderen en be schieten van dorpen staakt en dat er militairen worden gede mobiliseerd. Ook verlangden de demonstranten de reeds lang toe gezegde hulpgoederen voor slachtoffers van de watersnood. Volgens Zuidvietnamese functio narissen bevonden zich vele viet. cong-leden onder de betogers. Ook zouden ongeveer 500 de monstranten hebben, gepoogd de 40 km verder gelegen stad Tem Ky binnen te dringen, doch troe pen wisten hen tegen te houden Bij gevechten die zich maan dag en dinsdag tussen Zuidviet namese troepen en vietcong- rebellen hebben voorgedaan, zijn 94 opstandelingen gevangen ge nomen. De verliezen van de rege ringstroepen bedroegen 22 ge sneuvelden. De meeste militaire activiteit vindt nu plaats nabij de zeventiende breedtegraad, de grens tussen noord en zuid. Hier deden de regeringstroepen maan dag een door pantservoertuigen en vliegtuigen gesteunde aanval, waarbfj 36 vieteong-strijders sneuvelden. De verliezen aan re geringszijden werden opgegeven als één dode en één gewonde. Het Noord Vietnamese persbu reau meldde dinsdag dat vorige week in een tijdvak van vier da gen tweeduizend man vijandelijke troepen buiten gevecht waren gesteld. Daaronder bevonden zich driehonderd gesneuvelde Ameri kanen. Zesendertig Amerikaanse vliegtuigen waren volgens het persbureau in de lucht of op de grond vernield. Volgens Amerikaanse bron In Saigon Is maandag tussen Qoein- hon en Fleikoe een regerings konvooi door vietcong-rebellen aangevallen en nagenoeg vernie tigd. Hierbii zouden 32 Zuidviet namese militairen zijn gedood. Twee pantservoertuigen en vier vrachtwagens gingen verloren. Het konvooi viel in een hinder laag en werd door twee compag nieën vieteong-strijders aange vallen. Toen Zuidvietnamese vliegtuigen ter plaatse versche nen, waren de aanvallers met achterlating van een gewonde reeds in het oerwoud verdwenen. Vietcong-eenheden hebben voorts het dorp Soenkhoeong in het gebied Danang ingenomen. Zeventien doden en een onbe kend aantal gewonden zijn geval len bij incidenten in de provincie Kwoeang Tin in midden-Viet- nam. Vrouwen en kinderen wa ren in de hoofdplaats van deze provincie, Thang Binh, te hoop gelopen om demobilisatie van hun verwanten te eisen- Om on bekende redenen begonnen mili tairen op de menigte te vuren. Inmiddels is de rust daar terug gekeerd. De secretaris-generaal van de conferentie van protestantse ker ken in Azië, de methodistenpre dikant Niles, die op het ogenblik besprekingen voert op het hoofd kwartier van de oecumenische raad van kerken in Genève, ver klaarde op een persconferentie dat de crisis in Vietnam hem grote zorgen baart. Hij zei dat men nmr het belang vap de. be volking, zowel in het noorden als in het zuiden, in het oog dien de te houden. Het spreken over oorlog in uitsluitend politieke be grippen betekent dat het mense lijke element wordt vergeten en dat is voor ons onaanvaardbaar, aldus Niles, die het betreurde dat grote mogendheden het grondge bied van een ander gebruiken voor een krachtmeting. Naar zijn mening is het verkeerd te gelo ven dat problemen tegenwoordig nog door een oorlog kunnen wor den opgelost. Hjj sprak zich uit voor een oplossing van de kwes- tie-Vietnam door onderhandelin gen waarvoor een grote mogend heid bemiddeling zou moeten ver lenen. ■n* In een gesprek voor de televi sie heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Stewart de kans dat Vietnam een tweede Korea wordt, niet zo groot ge noemd. Wèl gaf hij toe, dat de Chinese plannen moeilijk te schatten zijn. Rusland hoedt zich voor een al te vijandige houding je gens Amerika. Engeland overlegt met Amerika over een mogelijke basis voor onderhandelingen. Al vorens er besprekingen kunnen beginnen, aldus Stewart, zal de vietcong ztin activiteit in Zuid- Vietnam moeten staken. De Amerikaanse represailles tegen Noord-Vletnam noemde de mi nister onvermijdelijk in de gege ven omstandigheden. In Djakarta zijn dinsdagoch tend weer anti-Amerikaanse be togingen gehouden naar aanlei ding van het Amerikaanse op treden tegen Noord-Vietnam. Linkse studenten verbrandden afbeeldingen van president John son en van premier Abdoel Rah man van Maleisië. Ook staken zij boeken in brand die de dag te voren uit de bibliotheek van de Amerikaanse voorlichtingsdienst waren gehaald. De politie verhin derde dat de demonstranten het gebouw van de Amerikaanse am bassade naderden. De nieuwe Zuidvietnamese re gering van premier dr. Phan Hoey Qoeat, de vroegere minister van buitenlandse zaken, is dins dag officieel voorgesteld aan pre sident Phan Khac Soeoe. Dr. Phan Hoey Qoeat is pre mier in het nieuwe kabinet. Vice- premier zijn Ngoejen Van Thieu, die tevens minister van defensie is, dr. Tran Van Doe, die ook de portefeuille van buitenlandse za ken beheert, en Tran Van Toe- jen, tevens minister van het plan. Generaal Linh Hwang Vien is minister van psychologische oor logvoering. Het nieuwe kabinet omvat 20 personen, van wie drie officie ren. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel, 01150-3128 O Antwerpse dubbele moordenaar ontoerekeningsvatbaar Een college van drie psy chiaters zal een onderzoek instel len naar de geestesvermogens van de 19-jarige „wurger" Michel Bellen, die de vorige week heeft bekend twee vrouwen op de lin ker-Scheldeoever in Antwerpen te hebben vermoord. Sinds zijn bekentenis van deze twee moorden beijvert hij zich zoveel mogelijk details over deze en andere misdaden te geven, aldus wordt van de politie in Antwerpen vernomen. Daartoe behoort de aanranding van een moeder van vijf kinderen, vorig jaar door hem gepleegd. Hij liet dit slachtoffer verder ongemoeid nadat zij hem had gesmeekt aan haar kinderen te denken. De knaap is dinsdag voor de raadkamer van de Antwerpse rechtbank verschenen. (Adv.) ltS tCASTSO Dr. Erich Rajakowitsj, de vroe gere medewerker van Adolf Eichmann bij de deportatie van Europese Joden naar vernieti gingskampen, heeft dinsdag op de tweede dag van het in Wenen tegen hem gevoerde proces ont kend destijds in Nederland tot het beruchte „Judenreferat" van de SD. Sicherheitsdienst) te hebben gehoord. Dinsdag werd als bewijsstuk een door Rajakowitsj onder tekend telexbericht van 12 augus tus 1942 aangevoerd, waarbij het transport van 63 Joden met het Nederlandse staatsburgerschap uit Frankrijk werd geregeld. Slechts één van hen heeft Ausch witz overleefd. Rajakowitsj ver klaarde dat hij wellicht het telexbericht had ondertekend, maar dat het geen direct eva cuatiebevel inhield. In het be richt werd melding gemaakt dat uit Nederland reeds Joden wer den geëvacueerd en dat er geen bezwaar tegen bestond ook de in Frankrijk en België woon achtige Nederlandse Joden te evacueren. Rajakowitsj verklaarde dat hij naar Nederland was gezonden om een mogelijkheid voor de emigratie van Joden te schep pen, hetgeen echter door de Duitse rijkscommissaris voor Nederland was afgewezen. Tot de zomer van 1943 was hij in de afdeling „2b" van de „Sicher- heitspolizei" met „rechtsvraag stukken" belast. Tot het „Juden- referaat" had hij niet behoord. De aanklacht omvat een lijst van documenten van het „Ju denreferat" die de handtekening van de beschuldigde dragen. Rajakowitsj, die ook bij zijn verder verhoor elke medewer king aan de activiteit van het „Judenreferat" in Nederland loochende, kon geen bevredigend antwoord geven op de vraag van de president van de rechtbank, Weer arrestaties in Selma In Selma in de Amerikaanse staat Alabama zijn gisternacht de negeracteur Dick Gregory en zeven strijders voor de rassen integratie gearresteerd na een woordenwisseling met een hotel directeur die hun logies wei gerde. Toen Gregory na een redevoe ring waarop hij had gepleit voor inschrijving van negers in de kiesregisters bij het hotel aan kwam waar hij en zijn mede standers kamers hadden bespro ken, weigerde de directeur hun de toegang. De politie arresteer de de acteur en zijn metgezellen wegens verstoring van de orde. hoe hij dan een telexbericht van deze afdeling had kunnen onder tekenen. Naar hij vermoedde had het toenmalige hoofd van de vei ligheidspolitie, Knolle, het be richt opgesteld en het hem later bij afwezigheid van de „Referat"- leider ter ondertekening voor gelegd. Op de vraag, hoe hij zich de evacuatie" van de Nederlandse Joden had voorgesteld, antwoord de Rajakowitsj: „Uit sommige gesprekken had ik begrepen, dat de Joden als vijanden van het Reich" en bij wijze van vei ligheidsmaatregel geïnterneerd zouden worden, en dat geloofde ik ook". De evacuatie had hem een tijdelijke oplossing toege schenen. Na de oorlog zou dan het „Madagascar-plan" kunnen worden verwezenlijkt, waarbij de Joden zich op het eiland zou den moeten vestigen. Met smalend gelach en kreten van verontwaardiging werd de mededeling van Rajakowitsj ont vangen, dat hij tijdens de oor log niets had afgeweten van de concentratiekampen en uitroeiing van de Joden. Rajakowitsj zei verder, dat hij na de oorlog in Triëst en Milaan een nieuw bestaan had opge bouwd. In 1950, '51 en '52 had hij in Zuid-Amerika gewoond. De vraag of hij daar Eichmann had ontmoet beantwoordde hij ontkennend. Hij had naar zijn zeggen Eichmann sinds 1941 niet meer gezien. Het proces wordt vandaag voortgezet. Verjaardag H. K. H. Prinses Christine H. K. H. Prinses Christine, die op 18 februari a.s. haar 18e ver jaardag hoopt te vieren. (Foto E. Posthuma de Boer.) In de ongeveer 320 kilometer ten zuidoosten van Hyderabad gelegen Indische kuststad Nel- lore hebben zich maandag wan ordelijkheden voorgedaan bij betogingen tegen het voornemen der regering om het Hindi, dat in Noord-India wordt gespro ken, voor het gehele land tot officiële taal te verklaren. Er ontstonden gevechten met de politie, waarbij twee betogers het leven verloren, terwijl er drie werden gewond. Betogers hebben een spoor wegstation in brand gestoken en een ander zwaar beschadigd, waarna een uitgaansverbod werd afgekondigd. Ook in andere delen van de staat Andra Pradesj werden maandag tegen invoering van het Hindi als officiële Indische taal geprotesteerd. De betogingen van Tamil spre kende Indiërs tegen het rege ringsbesluit inzake het Hindi hebben tot nu in Zuid-India aan ruim zestig personen het leven gekost. De regering heeft toegezegd dat het Engels nog voor onbepaalde tijd in plaats van het Hindi als officiële taal &an worden nebruikV Een beeld uit Calcutta, waar de laatste dagen een zeer geprik kelde stemming heerst onder de Hindoes als gevolg van de taai maatregelen van de regering. Hier houdt een Hindoe-student een vurige toespraak ter onder steuning van het Hindi tot een groep belangstellenden. Een oplossing van het conflict in de Antwerpse haven is weer moeilijker geworden door het mislukken van een bemiddelings poging door de gouverneur van de provincie Antwerpen, De- eierek. Hij heeft het Antwerpse ge meentebestuur, dat hem twee weken geleden verzocht zijn goe de diensten te verlenen, medege deeld geen mogelijkheid te zien voor het leggen van een basis van een redelijke en voor alle partijen aanvaardbare regeling. De ongeveer 800 personeels leden van de havenkapiteins- dienst in Antwerpen zijn de vori ge maand een langzaam-aan- actie begonnen, nadat zij hun staking moesten beëindigen als gevolg van een vorderingsbevel van de regering. Zij eisen in navolging van an dere categorieën arbeiders in de haven extra-premies voor on regelmatige arbeid. Gevreesd wordt dat een verho ging van de lonen in de kapi- teinsdienst tot een kettingreactie zou leiden in andere gemeente lijke en rijksdiensten- Tot vorige week zijn al meer dan 400 schepen sinds 1 januari als gevolg van de stalking en de langzaam-aan- actie naar andere havens uitgeweken. Premier I.evi Eskjkol van Israël beeft maandag in de knes- seth het Israëlische parlement verklaard, dat Israël van West-Duitsland verwacht dat het zijn uit overeenkomsten voort vloeiende verplichtingen op de fensie-gebied nakomt en niet kan accepteren dat Bonn zijn militai re hulp stopzet of vermindert louter en alleen vanwege het Arabische verzet. Eskjol verwierp daarmee on dubbelzinnig elke compensatie van Bonn voor de toegezegde militaire steun. Ook kon Esjkol niet het recht van Bonn aanvaar den om Israël te beschouwen als een van de spanningsgebieden in de wereld. Ik ken de argumenten over bet ingewikkelde patroon van de in ternationale betrekkingen, waar West-Duitsland mee te maken heeft, aldus Esjkol, maar hier door kan het toegeven aan de chantage van Nasser niet veront schuldigd of gerechtvaardigd worden. De Israëlische premier wees vervolgens op de b'izondere ver antwoordelijkheid die de bonds republiek tegenover de staat Israël heeft. Het was Bonns voor naamste morele plicht om Israël alle mogelijke steun te verlenen ter versterking van zijn defensie. Voorts hing de stabiliteit van de toestand in het midden-oosten af van de kracht van Israëls de fensie. Esjkol legde de volgende reso lutie aan het parlement voor: 1. Het parlement zal de beteke nis en de waarde van de be- trekkingen tussen Israël .en West-Duitsland grondig on derzoeken De Westduitse regering dient zijn verplichtingen tegenover Israël naar de geest en de let ter na te komen. TREINONGELUK IN WEST-DUITSLAND Dinsdagavond zijn bij een treinbotsing in Noordrijnland- Westfalen twee mensen om het leven gekomen en twintig ge wond. De botsing tussen twee passagierstreinen vond plaats in de buurt van Hagen. RUSTIG WEER Een krachtig en omvangrijk gebied van hoge luchtdruk hand haaft zich boven Ierland. Een uitloper hiervan in de richting van Scandinavië nam daar in betekenis toe, met het gevolg dat de wind in ons land uit noord tot noordoost woei. De aangevoerde lucht was iets droger dan de voorgaande dagen, hetgeen ertoe leidde dat de buiïgheid afnam en de zonnige perioden wat bete kenisvoller werden. De hogedrukgordel die zich nu van de Golf van Biscaye via de Britse eilanden naar Scandinavië uitstrekt blokkeert de vanuit het westen opdringende Oceaan- depressies de weg naar het Euro- pese vasteland. De neerslagkansen bij ons zijn nu zeer klein geworden. Het laat ZON MAAN op onder op onder Febr. 17 7.52 17.57 19.56 9.01 18. 7.50 17.59 21.17 9.20 19 7.48 18.01 22.36 9.37 20 7.46 18.03 23.52 9.53 21 7.44 18,05 10.11 22 7.41 18.07 1.06 10.30 zich aanzien dat de wolkenvelden de vanuit het noordnoordoosten binnendrijven nu en dan worden afgewisseld door zonnige perio den. Tijdens deze kan de mid- dagtemperatuur weer tot enkele graden boven het vriespunt oplo pen. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot hedenavond. Noordoostelijke wind Wolkenvelden, afgewisseld door enkele opklaringen. Op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Middagtemperaturen enkele graden boven het vries punt. WOENSDAG 17 FEBRUARI v.m. n.m. Bsrekens 2.43 3.12 Terneuzen 3.18 3.47 Hansweert 3.58 4,27 Walsoorden 4.08 4.37 DONDERDAG 18 FEBRUARI v.m. n.m, Breskens 3.25 3.53 Terneuzen 4.00 4.28 Hansweert 4.40 5.08 Walsoorden 4.50 6.18 f V

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1