China: Vietnam moet worden geholpen Ernstige onlusten in Malawi De Antillen zien met spanning uit naar de komst van prinses Beatrix NIEUWE REGERING IN ZUID-VIETNAM mum VERLEENT TECHNISCHE HULP Russische halp aan N.-Vietaam Confrsle- commissis Nieuwe regering Chinese troepen bewegingen Studenten protesteerden 14 Amerikanen bedolven Rmrikaasse verliezen Russische leiders bezorgd Gaan Britten Zuidvietnamezen opleiden KONGOLESE VLIEGTUIGEN BOMBARDEREN GRENSPLAATSEN IN OEGANDA Veel doden HET WEER teg Ontvoerde Franse baby dood aangetroffen AARDBEVING SN NOORB-PERZBE SCHANDAAL SN WEST-BERLIJN Troepen naar Paulis Huurlingen In de eeuwenoude Fortkerk Natuurlijke brug Flamingo-eiland Historisch fort Weerbericht Hoogwater Zon-en Maanstanden hankering bij abonnement: Terneuzen Dlrecteur-Hoofredacteur: I. van 3e Sande Redactie-adres: Noordstraat 55 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 2073, Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRUE ZEEUW Maandag 15 Dinsdag 16 februari 1965 21e Jaargang - No. 6374 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 et; minimum pei advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties) 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot 10 uuv v.m. /n een Chinese regeringsverklaring naar aanleiding van de ge beurtenissen in Vietnam, die zaterdag is gepublceerd, wordt een beroep gedaan op „alle volken ter wereld die tegen het Ameri kaanse imperialisme zijn, alsmede op alle volken van het socialis tische kamp om gezamenlijk maatregelen te nemen om de volken van Vietnam en Indo-China te helpen in hun rechtvaardige strijd en het Amerikaanse imperialisme te verslaan". Amerika moet bedenken, aldus de verklaring, dat het als eerste de demarcatielijn tussen Noord- en Zuid-Vietnam heeft geschon den. „Amerika zegt dat het aanvallen doet op Noord-Vietnam om dat het in Zuid-Vietnam klop heeft gekregen. Dit is „gangster logica". „China weet hoe Vietnam en de rest van Indo-China moe ten worden geholpen om de Amerikaanse agressors te verdrijven", aldus de regeringsverklaing. De Amerikanen wordt aangeraden niet te veel op de kracht van hun marine en luchtmacht te rekenen. „U hebt in de Koreaanse oorlog een lesje gehad. Wilt u er weer een in Indo-China? Het Chinese volk is op alles voorbereid", zo besluit de Chinese ver klaring. De Sowjet-Unie zal Noord- Vietnam technische hulp ver lenen, zo meldt het Noordvietna- mese persbureau. Krachtcentra les en steenkolenmijnen zullen worden uitgebreid; er zullen pompstations worden gebouwd en een fabriek van dieselmoto ren. Ook op landbouwgebied zul len de Russen hulp verlenen. Een desbetreffende overeenkomst is onlangs getekend tijdens het be zoek van de Russische premier Kosygin aan Noord-Vietnam. De Sowjet-regering zal Noord-Viet nam verder zes vissersvaartuigen en een ziekenhuisuitrusting schenken, aldus het persbureau De Noordvietnamese legerlei ding heeft de internationale con trolecommissie verzocht met on middellijke ingang haar waar nemers terug te trekken, te be ginnen met de provinciale hoofd steden Dong Hoi en Vinh, die on langs door Amerikaanse en Zuid- vietnamese vliegtuigen werden aangevallen. Het verzoek van Noord-Vietnam dat radio-Hanoi zondag bekendmaakte, was ver vat in een telegram van kolonel Ha van Laoe, hoofd van de Noordvietnamese verbindings missie, aan de voorzitter van de internationale controlecommissie inzake Noord-Vietnam. Volgens het telegram is de reden van het verzoek gelegen in de herhaalde luchtaanvallen die het onmoge lijk maken de veiligheid van de leden van de commissie te ga randeren. Volgens goedingelichte krin gen in Saigon heeft dr. Fhani Hoey Qoeat, een voormalige mi nister van buitenlandse zaken in Zuid-Vietnam, ermee ingestemd een nieuwe voorlopige regering te vormen waarvan hij premier zal worden. De strijdkrachten zouden hem dit hebben verzocht, nadat de huidige vice-premier en minis ter van binnenlandse zaken, Ngoeyen Loe Vien, dat had ge- geweigerd in verband met boed dhistische tegenstand. Het vorige kabinet onder leiding van Tran Van Hoeong werd in januari bij een generaalsopstand afgezet. De „Sunday Times" van zon dag meldt dat volgens zijn cor respondent te Hongkong en Sai gon 200.000 Chinese soldaten zijn samengetrokken in het ge bied van Nan King, een spoor wegknooppunt bij de grens met Noord-Vietnam. Twee bataljons Chinezen zouden de grens reeds zijn overgetrokken, aldus 't blad, dat echter de bron hiervan niet noemt Honderden studenten, die pro testeerden tegen het Amerikaan se optreden in Vietnam, hebben zaterdag ruiten van de Ameri kaanse legatie in Boedapest inge gooid en meubilair vernield. On der de betogers waren ook Afri kanen en Aziaten. De kantine, de bioscoopzaal en twee auto s moesten het ook ontgelden. De Ver. Staten hebben direct krachtig geprotesteerd bij de Hongaarse autoriteiten tegen het gebeurde in Boedapest. In Buenos Aires demonstreer den vrijdagavond 500 mensen te gen de aanwezigheid van Ameri kanen in Zuid-Vietnam. Vier hunner zijn aangehouden. Van bevoegde Amerikaanse zijde in Saigon is meegedeeld dat men de lijken van vier van de achttien Amerikanen, bedol ven onder het rmin van een hotel in Qui Nlion dat woensdag door vietcongrebellen werd opgebla zen, heeft kunnen bergen. Er is geen hoop meer dat er van de overige veertien nog iemand levend kan worden uitgegraven. In Amerikaanse kringen te Saigon is ontkend dat Chinese troepen onlangs de grens tussen China en Noord-Vietnam zijn overgetrokken om het Noord vietnamese volksleger te ver sterken. Noord-Vietnam heeft bekend gemaakt dat negen vliegtuigen zijn neergeschoten tijdens de aanval van Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen van donderdag. Het Noordvietnamese persbureau meldde dat in totaal op 7, 8 en 11 februari 22 Ame rikaanse vliegtuigen zeer neer geschoten en dat verscheidene andere zijn beschadigd. Van Amerikaanse zijde werd opgegeven dat donderdag twee vliegtuigen waren neergescho ten, dat er een werd vermist en een vierde ontplofte nadat het een noodlanding in Zuid-Viet nam maakte met de bommen nog aan boord. Volgens een goedingelichte neutrale diplomaat in Moskou zouden de Sow jet-leiders vrezen dat voortdurende Amerikaanse luchtacties tegen Noord-Vietnam Rusland op zijn minst in een beperkte oorlog met de Verenig de Staten zouden kunnen sleu ren. De diplomaat, die kort ge leden met de hoogste Russische leiders had gesproken, zei dat de Russen geen strijd met de Ver enigde Staten wensen. Zij zou den zich echter niet aan hun verplichtingen tegenover Noord- Vietnam onttrekken uit vrees voor een uitgebreider conflict. Een hoge Russische regerings functionaris had tegen de diplo maat gezegd: „Weten de Ver. Staten wel wat zij doen? Ze weten toch dat we Noord-Viet nam zullen helpen. Willen ze soms oorlog? China wil oorlog tussen Rusland en Amerika, maar Rusland voelt daar niet voor." De Russische leiders gaven de diplomaat de indruk verstoord en bezorgd te zijn. Volgens het rechtse Britse dag blad „Daily Mail" zal Groot- Brittannië de Verenigde Staten bij de strijd in Vietnam gaan helpen door Zuidvietnamese of ficieren op te leiden in oorlog voering in de jungle. Dit zou gebeuren in Malakka. Het blad noemt dit „de eerste daadwer kelijke steun van Groot-Brit- tannië aan de Ver. Staten sinds de oorlog in Vietnam uitbrak. Op de trap van een huis in Villefranche sur Saóne is zater dagmiddag het üjkje gevonden van Frank Pech, het jongetje dat, drie dagen oud, dinsdag was ontvoerd uit een plaatselijke kraamkliniek. Het lijkje moet kort voordat men het vond, op de trap zijn neergelegd. Het kind was toen vermoedelijk al drie dagen dood. Het jongetje moet uit de kli niek zijn ontvoerd in de enkele minuten dat er geen toezicht was. Men verdenkt een vrouw in een bontjas, die men heeft zien vertrekken met een kind op de arm. Er is namelijk op dat uur officieel geen moeder met kind uit de kliniek ontslagen. Amerikaanse havenarbeiders weer aan het werk Vijftigduizend havenarbeiders gingen zaterdag in de meeste be langrijkste havens van de Ame rikaanse oostkust weer aan het werk en staan voor de taak, de enorme achterstand in te halen die veroorzaakt is door de sta king die 33 dagen heeft geduurd. De „International Longshore men's Association" (I. L. A.) ge-, lastte vrijdag haar leden in New York, Boston, Philadelphia, Bal- timore, New Orleans en andere havens het werk te hervatten. De staking heeft het land naar schatting IVi miljard dollar ge kost. Ongeveer tienduizend haven arbeiders, o.a. die in Houston, Galveston en Miami, blijven in staking omdat zij de nieuwe ar beidscontracten nog'niet hebben goedgekeurd. STORM VELT 600 KG ZWARE TORENSPITS Zaterdag heeft de storm de to renspits van de doopsgezinde kerk te Nijmegen losgewrikt. Da zeshonderd kilogram zware spit» viel naast de kerk, maar ver oorzaakte geen persoonlijke on gelukken. Foto: De brandweer was te1 plaatse om eventueel in te grij pen. -I ANTI-CASTRISTEN MELDEN BOMBARDEMENT Een tegen het bewind van Castro gerichte organisatie heeft bekendgemaakt, dat zaterdag ochtend een vliegtuig van het type „Mosquito" met succes een suikerraffinaderij in de provin cie Pinar del Rio heeft gebom bardeerd. Het toestel was behou den teruggekeerd naar zijn ba sis „ergens" in het Caribische gebied. Bij de aanval de ne gende van de genoemde organi satie waren brand- en explo sieve bommen gebruikt, 'aldus een woordvoerder van de organi satie in Miami. In de noordperzische provincie Azerbeidsjan zijn zaterdag vijf mensen omgekomen als gevolg van een aardbeving, zo meldt het Perzische rode kruis. In acht dorpen werd de helft van de hui zen vernield. Een Perzisch avondblad heeft gemeld dat 20 mensen de dood vonden en dat twintig dorpen zijn verwoest. Er zijn met spoed tenten en dekens naar het ge bied gebracht, waar de daklozen bij temperaturen onder nul in het open veld verbleven. De stad Fort Johnston in Ma lawi, het voormalige Njassaland, is door militairen en politie be zet, nadat er vrijdagavond onlus ten waren uitgebroken. De draadverbindingen met de stad zijn verbroken. De Europeanen hebben de nacht van vrijdag op zaterdag in een hotel doorge bracht. maar zijn zaterdagoch tend naar hun woningen terug gekeerd. Aan hlanken is zaterdag de raad gegeven niet naar Fort Johnston te gaan. Radio-Malawi meldt dat 200 betogers postkan toren en politiebureaus hebben geplunderd. De vrouw en een kind van een inspecteur van po litie hebben het leven verloren. Zaterdag was de orde in de stad hersteld. De oproerlingen zijn de bossen ingevlucht en worden achtervolgd. Fort Johnston ligt in het ge bied waar een felle tegenstander van premier Banda, Henry Chi- pembere, zijn meeste aanhang heeft. Ohipembere die minister van onderwijs was, is in septem ber van het vorige jaar met vijf andere ministers ontslagen. Hi' dook onder en men - rmoedt dat hij in de omgeving van Fort Johnston bezig is verzet tegen dr. Banda te organiseren. Chi- pembere en anderen vinden dat Banda te autoritair regeert en te veel samenwerkt met naburige landen die door blanken worden beheerst, zoals Zuid-Afrika, Mo zambique en Rhodesië. In sommige berichten uit Fort Johnston wordt melding ge maakt van veel doden. Werner Wiechmann, chef van de civiele veiligheidsdienst van West-Berlijn, is met onbepaald verlof gezonden, nadat het blad „Bildzeitung" had geschreven dat hij bewijsmateriaal had ach tergehouden in de zaak tegen een bordeelhouder, die van spio nage wordt beschuldigd. Onder burgemeester Albertz heeft mee gedeeld dat het stadsbestuur met de geallieerden overleg pleegt over Wiechmann. Zij zijn name lijk verantwoordelijk voor de vei ligheidsdienst. De regering van Oeganda heeft aiterdagavond officieel bekend gemaakt dat Kongolese vliegtui gen de twee grensplaatsen I'aid - ha en Goli in het district Nijl- west hebben gebombardeerd. Een Oegandese soldaat werd hierbij gewond. Het communiqué zegt dat geprotesteerd is bij Kongo lese, Belgische en Amerikaanse autoriteiten. Premier Obote van Oeganda zei in een televisiegesprek dat op de grensplaatsen twaalf bommen zijn afgeworpen. Oeganda laat zich niet door deze incidenten „intimideren", zei Obote. Hij zei dat de Amerikaanse regering voorgeeft de meest democrati sche ter wereld te zijn. maar de territoriale onschendbaarheid en de onafhankelijkheid van andere landen schendt. Oeganda protesteert bij de Ver. fjtaten omdat de vliegtuigen die de hommen hebben uitgeworpen, van Amerikaanse makelij zijn, aldus Obote. Een strijdmacht, bestaande 'uit 700 Kongolese regeringstroepen en blanke huurlingen, is na een reis van acht dagen van Staley- stad in Paulis aangekomen. Nor maal wordt over de afstand van 560 km twee dagen gedaan. De groep werd echter herhaaldelijk aangevallen door opstandelingen, waarbij zestien man, onder wie zse huurlingen, sneuvelden. On geveer veertig Kongolese mili tairen en tien huursoldaten lie pen verwondingen op. De strijd macht zal een week in Paulis blijven. Ongeveer 180 blanke Zuid-Af rikanen zullen deze week nog naar Kongo vertrekken om daar dienst te doen in het huurlingen- leger. Dit heeft kolonel Mike Hoare. bevelhebber van het Kongolese huurlingenleger, in Johannes burg tegen journalisten gezegd vóór zijn vertrek naar Kongo. Hoare was naar Zuid-Afrika ge gaan om rekruten voor zijn legertje te werven. De Nederlandse Antillen maken, zich op om prinses Beatrix te ontvangen. Reeds nu kan worden gezegd, dat men daar met verlangen naar de komst van de kroon prinses uitziet, want het vorige bezoek van dit oudste koningskind ligt bij velen nog vers in het geheugen. Alle zes eilan den van de Antillen zullen door prinses Beatrix worden bezocht. Vrijdagavond 19 februari komt zij met haar gevolg op de Dr Albert Plesman- luchthaven, het vliegveld van Curacao aan. Op dit eiland blijft zij tot de ochtend van de 23ste om dan naar Aruba te vlie gen. Daarna gaat zij naar Bonaire, waar zij een dag zal vertoeven. Vrijdagmorgen 26 februari vertrekt zij naar Sint Maarten, het grootste van de bovenwindse eilanden waar zij die dag zal blijven. De volgende dag brengt zij door op Sint Eustatius en Saba, waarmee een einde zal zijn gekomen aan het officiële verblijf van prinses Beatrix in de Antillen. Zij zal privé tot 1 maart op Sint Maarten blij ven om dan per speciaal vliegtuig naar Paramaribo te vliegen. Het programma vermeldt rondritten over de eilanden, waarbij onder meer scholen en sociale instellingen worden be zocht. Daarnaast zijn er aubades en staan overal recepties op het programma. Tij dens de eerste dag van haar bezoek aan Curacao zal de prinses het landsinstituut voor volksgezondheid openen, alsmede het bestuur van het „Prinses Beatrixfonds" ontvangen. Op dè tweede dag (zondag), zal zij in de eeuwenoude Fortkerk de dienst bijwonen en later op de dag ge tuige zijn van een volksmanifestatie in het Rifstadion. Tijdens de laatste dag op Curacao zal zij de in aanbouw zijnde wel vaartsprojecten bekijken, de waterdestil- latie-inrichting bezoeken en de Shell- raffinaderij bezoeken. Het bezoek aan Aruba vermeldt een bezoek aan de chemische fabrieken, die in december 1963 door prins Bernhard in be drijf zijn gesteld; aan het de laatste jaren behoorlijk uitgebreide water- en energie bedrijf te Balashi en aan een jeugdcen trum. De rondrit van de tweede dag zal ten dele een toeristisch karakter dragen. Zo zal de prinses een bezoek brengen aan de natuurlijke brug (gevormd door een rotsformatie in zee) en de rotsen van Ayo, enkele jaren geleden ook be zocht door de prinsessen Irene en Mar griet. Op Bonaire, het eiland dat wijd en zijd bekend is om zijn broedplaatsen van dui zenden flamingo's, staat een bezoek aan de plaatsen, waar deze vogels doorgaans worden aangetroffen, op het programma. Ook hier een rondrit met als hoogtepunt de opening van het tehuis van de stich ting Mari Mazarella te Kralendijk. Ver der zal de prinses het Amerikaanse radio station van Trans World Radio bezoeker,, waar ze zelf een kort woord zal spreken. Tenslotte de Bovenwinden: nu bij aan komst eens geen Wilhelmus door een fanfare of harmonieorkest, maar een volkslied, ten gehore gebracht door een „steelband". Ook in Philipsburg een zang- hulde en een rondrit over Sint Maarten, dat zoals bekend voor de helft Frans is. In de avonduren zal er in het centrum van Philipsburg een culturele en folklo ristische manifestatie plaatshebben. Sint Eustatius en Saba worden op één dag bezocht. Eerst gaat de prinses per vliegtuig naar „Statius", zoals men in de Antillen zegt, waar het historische fort Oranje zal worden bezocht. Zondag 27 februari zal voor prinses Beatrix een rustdag zijn, zodat zij 's maan dags met frisse moed aan het bezoek aan Suriname aal kunnen beginnen. AFNEMEND BUIIG Gedurende het weekeinde heeft het weer in ons land geheel on der invloed gestaan van een die pe depressie, die van IJsland kwam en vervolgens via het Ska- gerrak en het zuidelijke deel van de Oostzee in oostelijke richting verdween. Vanochtend lagen de restanten ervan boven de Finse Golf. De depressie veroorzaakte op de hele Noordzee een zware noordwesterstorm. Een randsto- ring ervan deed zaterdagmiddag langs onze Waddenkust de wind tot kracht 10 a 11 toenemen. De noordwestelijke wind heeft onafgebroken polaire lucht aan gevoerd, die vanmorgen al tot voorbij Majorca was gevorderd. Deze lucht is onstabiel, zodat op de meeste plaatsen enkele sneeuw- en hagelbuien tot ont wikkeling kwamen, die soms van zware windstoten vergezeld gin gen. Een gebied van hoge lucht druk, dat zijn centrum boven het zuiden van Ierland heeft, krijgt verbinding met een ander hoge- drukgebied, dat boven de Noorse bergen ontstaat. Tengevolge hier van zal de wind, die aanvankelijk nog noordwestelijk blijft, lang zaam naar richtingen tussen noord en noordoost gaan ruimen. Drogere en koudere lucht kan als gevolg hiervan ons land morgen middag bereiken. De buiigheid neemt dan af. IETS KOUDER Opklaringen, maar ook nog enkele verspreid voorkomende sneeuw -of hagelbuien. Overwe gend matige wind tussen noord west en noordoost. Iets lagere temperaturen met vannacht in het binnenland lichte vorst. DINSDAG 16 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 1.56 2.25 Terneuzen 2.31 3.00 Hansweert 3.11 3.40 Walsoorden 3.21 3.50 WOENSDAG 17 FEBRUARI Bsrekens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 2.43 3.18 3.58 4.08 n.m. 3.12 3.47 4.27 4.37 ZON MAAN op onder op onder Febr. 15 7.56 17.54 17.03 8.10 16 7.54 17.56 18.31 8.39 17 7.52 17.57 1956 9.01 18. 7.50 1759 21.17 920 19 7.48 18.01 22.36 857

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1