Mr. c. J. M. van Hees als kantonrechter geïnstalleerd GIVE A MAN A LUCKY omdat lucky een echte amerikaan is, omdat lucky't helemaal heeft, omdat 't Lucky Strike is, daarom liever lucky Debat in de bondsraad over verjaringstermijn oorlogsmisdrijven Zaterdag 13 februari 1965 DE VRTTE ZEFITW Pagina 3 OPVOLGER VAN „EEN WAARDIG MAGISTRAAT" Vrederechter HITLER BEGON DE OORLOG Agenda Gisteren vond onder grote belangstelling de installatie plaats van mr. C. J. M. van Hees als kantonrechter te Terneuzen. Aanwezig waren o.m. alle waarnemend-kantonrechters, advo caten en notarissen uit Zeeuws-Vlaanderen, leden van de pacht- kamer, de burgemeester van Terneuzen mr. H. Rijpstra, majoor Cramwinckel van de Kon. Marechaussee, inspecteur D. van Ooijen van de gemeentepolitie, mr. J. Goderie en mr. C. J. van Delft, resp. kantonrechters te Bergen op Zoom en Breda, griffiers, deur waarders en personeel van de griffie te Terneuzen en Breda. De installatie werd verricht door mr. A. Berkhout, die tijdens de ziekte en na het overlijden van de vorige kantonrechter mr. H. van den Belt de meeste malen als waarnemend kantonrechter optrad. I De plechtigheid begon met het voorlezen van de acte van be ëdiging door de waarnemend griffier W. Galle. Mr. Berkhout zeide, dat met deze benoeming een reeds lang gekosterde wens van de heer Van Hees in vervulling is ge gaan. In 1947 werd deze benoemd tot griffier en in 1952 tot plaats vervangend kantonrechter te Bergen op Zoom. Mr. Berkhout noemde het van bijzondere betekenis in Zeeuws- Vlaanderen het ambt van kan tonrechter te mogen bekleden. Dit gewest was het eerste van ons land dat als uitvloeisel van de Franse revolutie kennis maakte met de vrederechter. Van deze magistraat werd op allerlei gebied veel verwacht en mr. Berkhout citeerde ter illus tratie hiervan de taken die een vrederechter waren bedeeld. De verscheidenheid hiervan kan ons doen glimlachen, maar toch zei- de mr. Berkhout liever deze lite ratuur als uitgangspunt te ne men dan bepaalde hedendaagse uitingen, waarin twijfel wordt uitgesproken aan het nut van het kantongerecht, dat men een afspiegeling noemt van de recht bank. De wijze van procederen is in Zeeuws-Vlaanderen ge moedelijk, doch zeker niet een voudig. Een boeiend aspect noemde mr. Berkhout de pacht- kamer. Kantonrechter is een mooie, maar ook zware taak. Met enkele woorden memo reerde mr. Berkhout de vorige kantonrechter mr. H. van den Belt, een waardig magistraat, die als kantonrechter in groot aanzien stond. Afgesloten M. J. L. Andreae, ambtenaar bij het openbaar ministerie, In het gemeentehuis van Terneu zen is in verband met het over lijden van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, een rouw kamer ingericht, waarin een condoleantieregister ter onder tekening is neergelegd. Hiervan maakten reeds velen gebruik. Gelegenheid tot ondertekening bestaat nog heden van 9 tot 11 uur en op maandag 15 februari van 9 tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. sprak ook over de benoeming als de vervulling van een harte- wens. Hij noemde dit de beste basis waarmee men een nieuwe werkkring kan beginnen. De be noeming in Zeeuws-Vlaanderen is een extra-gelukwens waard. Mr. Andreae zeide dat dit ge west ook hem na aan het hart ligt. Mooi en gevarieerd noemde deze spreker Zeeuws-Vlaande ren. Het werk van de kanton rechter ligt hier enigszins afge sloten en daardoor krijgt men ook het gevoel dat men alleen een stuk werk van Nederland beheert. De ontwikkeling van Terneu zen draagt er het hare toe bij het ambt van kantonrechter hier bijzonder boeiend te maken. Respect voor het recht Mr. G. Tichelman sprak als lid van de raad van toezicht van de orde van advocaten in het arrondissement Middelburg, als oudste advocaat in Zeeuws- Vlaanderen en als oudste waar nemend-kantonrechter. Het is mij een warme behoef te U welkom te heten; jammer dat over deze illustere dag de schaduw hangt van het overlij den van de commissaris der koningin, jhr. mr. F. C. de Ca sembroot. De verhouding tussen de ma gistratuur en de balie in het ar rondissement noemde mr. Tichel man uitstekend. De eer van een rechter is strikte onpartijdigheid, die van een advocaat strikte par tijdigheid al mag die nooit ont aarden in strikte eenzijdigheid aldus deze spreker. De verhouding tussen de ad vocaten en de kantonrechter was altijd goed. Mr. Van den Belt was volkomen verweven met de Zeeuws-Vlaamse bevolking. Mr. Tichelman karakteriseer de vervolgens de bevolking van Zeeuws-Vlaanderen. Men heeft een diep respect voor het recht en de rechter, collectief een ge weldig gevoel voor humor, die men ook waardeert aan de an dere kant van de tafel. Het is hier een merkwaardig gebied, waaraan Oostenrijkse, Spaanse en Franse invloeden niet vreemd zijn, gemengd van ras, natie en religie. Mr. Tichelman sprak de hoop uit dat de nieuwe kantonrechter hier zou mogen werken tot zegen der bevolking en tot te vredenheid van zijn gezin. Eigen kantonrechter Na hem spraken nog mr. Go derie, kantonrechter te Bergen op Zoom, die zeide prettige her inneringen aan de heer Van Hees te bezitten en hem een uitste kend jurist noemde, die in zich heeft de kwaliteiten voor de taak van vrederechter. Mr. Van Delft uit Breda zei te geloven, dat de kwaliteiten van mr. Van Hees liter volledig tot zijn recht zouden komen. De heer K. J. Hoving namens de notarissen was blij weer een eigen kantonrechter te hebben. Verder spraken de heer J. W. Scheele namens de pachtkamer, majoor Cramwinckel als oudste politiefunktionaris in Zeeuws- Vlaanderen en de heer W. Galle namens het griffiepersoneel. Ten slotte dankte mr. Van Hees voor alle goede woorden. Hij hoopte dat hij de grote verwach tingen die men blijkens het ge sprokene in hem stelt, niet zal beschamen. Hij zou trachten een waardig opvolger van de over leden kantonrechter mr. Van den Belt te zijn. De Westduitse bondsraad (de senaat) is vrijdag begonnen met het debat over het voorstel om de in mei a.s. aflopende termijn van twintig jaar na afloop van de tweede wereldoorlog), waar binnen oorlogsmisdadigers in de bondsrepubliek kunnen worden Historie van het jongste door JOH. DE VRIES. XLII Een verbetering op verkeersgebied, zij het dan in locaal ver band, mag niet onvermeld blijven. „Door de directie der spoorwegmaatschappij MechelenTer neuzen is heden (2-7-1892) een omnibusdienst ingesteld tusschen de aanlegplaats der Provinciale Boot en het Station. Het rijtuig en de paarden zien er netjes en flink uit. Zeer zeker zal het voor reizigers, die met den Mechelsen trein mede moeten of hiermede aankomen en over de Schelde moeten, groot gerief opleveren." Voor jonge Terneuzenaars een doodgewoon onbetekenend be richt misschien, maar voor ons ouderen betekent dit het oprijzen van een oud bijna vergeten beeld, waar we jaren lang mee vertrouwd zijn geweest. En dan zie ik weer de koetsier Vercou- teren. die staande op het voorste gedeelte van de omnibus na het passeren van de Axelse brug z'n beide schimmels zo heer lijk kon laten draven door de Noordstraat en de Nieuwstraat. Dat kon toen nog allemaal Als Vercouteren tegen ons jongens zijn ogen zo vervaarlijk deed rollen en onder zweepgeknal de paarden tot spoed aanzette, ik verzeker u, dan hadden we een heilig respect voor hem. Een minder goed bericht verontrust weer onze stad. Uit ver schillende mededelingen in de courant blijkt dat de cholera zich weer in ons land voordoet. Ofschoon zich bij ons nog geen enkel geval heeft voorgedaan, besluit de gemeenteraad op 7 september 1892 de nabije kermis op te schorten lot de derde maandag in oktober, een maand later dus. Dat deze gevreesde ziekte niet zo eenvoudig de kop was in te drukken, blijkt uit een bericht in 1893 „Terneuzen, 13 september 1893. In verband met voorkomende choleragevallen ter plaatse wordt de kermis te Ter Neuzen dit jaar niet gehouden." H fan vervolgd, met tien jaar te ver lengen. De bondsraad, waarin de ver schillende Duitse staten zijn ver tegenwoordigd, zal op 12 maart a.s. over het voorstel stemmen, nadat dit eerst door de bondsdag (Tweede Kamer) is behandeld. De regering heeft toegezegd uiterlijk 1 maart een rapport te zullen overleggen over het ge schatte aantal nazi-moordenaars, dat nog niet is opgespoord. Men verwacht dat het verlengings- voorstel zal worden aanvaard. De Hamburgse (socialistische! burgemeester dr. Nevermann verwierp de stelling, dat een verlenging van de verjaringster mijn in strijd is met de West duitse grondwet. Hij achtte het niet mogelijk alle lopende zaken vóór 8 mei a.s. af te handelen. „Het zou slechts koren op de molen der communistische staten zijn, indien wij niet tot verlen ging zouden overgaan,'' aldus dr. Nevermann. Hij zei ook: „Geen enkel lid van de bondsraad zal het in twij fel trekken dat Hitier Polen heeft doen aanvallen en dat hij de oorlog is begonnen. Hitier heeft ook opdracht gegeven om de. Joden uit te roeien. Daarom is het nu aan ons om te herstel len, wat nog mogelijk is." De Hamburgse burgemeester besloot: „Vanzelfsprekend moet Duitsland de eis stellen dat ook zij worden vervolgd, die misdrij ven hebben begaan jegens de mensen, die na de oorlog uit de voormalige Oostduitse gebieden zijn verdreven. Maar wij kunnen niet het een tegen het ander gaan afwegen." «in HEDEN Axel: Het Centrum, 8 uur: „Freddy und das Lied der Südsee". Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Zoeloe". Oliebollenactie Tern. Boys. Zaamslag: Geb: „De Poort", 7.30 uur: Ruiteravond. ZONDAG 14 FEBRUARI AxelHet Centrum, 8 uur „Freddy und das Lied der Südsee". Terneuzen: Luxor-Theater, 2.30 uur, 5 uur en 8 uur: „Zoeloe". MAANDAG 15 FEBRUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Zoeloe". Zaamslag Verenigingsgebouw Zaagstraat, 7.30 uur: Voorlich- tings- en propaganda-avond Koningin Wilhelminafonds. DINSDAG 16 FEBRUARI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Zoeloe". Lokaal „Bethel", 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Dat er in Terneuzen nimmer gebrek is geweest aan poëzie, kunnen we ervaren bij het nalezen van de Nieuwjaarskrant van 1 januari 1893. Een oude bekende Terneuzenaar, een „westkan- ter" brengt u hier na al die jaren nogmaals z'n weigemeente nieuwjaarswensen „Ik, K. WIELAND aan de Westkant, 'k Wensch U allen met Uw vrouw Dat U dit jaar moog gelukken Wat U ondernemen zou. Maar nu Burgers en ook Boeren 'k Wensch dat ik toch ben vermaard Komt dus allen bij K. WIELAND 't Uithangbord „De Gentsche Vaart". Ook de roeiers en de sjouwers Wensch ik dit jaar al te gaar Overeenkomst met elkander En gelukkig NIEUWEJAAR. Ter Neuzen, 1 Januari 1893." En dan volgt wat later, in april, „zo maar" een advertentie 1 april 1893. PUIKE BLOEMIGE AARDAPPELS a 7 cent de vijfkop. J. D. THIELMAN nabij de R.C. Kerk. Je leest dat, je schudt het hoofd, denkt aan 7 cent voor een De oude ijsbaan (de tegenwoordige IJsbaanstraat is er naar genoemd). vijfkop en aan Sjef Thielman en men komt tot de conclusie dat alles al zo erg lang geleden is en toch eigenlijk nog zo kort. De Noordstraat wordt dit jaar een nieuw kerkgebouw rijker „Ter Neuzen, 31 Maart 1893. Woensdagmiddag werd alhier de eerste steen gelegd voor de nieuwe kerk met toren der Gerefor meerde Gemeente. Dze plechtigheid werd verricht door den heer A. Scheele, ouderling, voorzitter der bouwcommissie." En men heeft er met bekwame spoed aan gewerkt. Want reeds op 9 november 1893 wordt het nieuwe kerkgebouw van de gere formeerde kerk in gebruik genomen. Leraar der gemeente was ds. Bouma. De heer Van Herp bood namens de gereformeerde gemeente een orgel aan. Bij de inwijding werd het orgel bespeeld door de muziekleraar C. W. Bouwmans, muziekonderwijzer alhier. Voortaan, zo zegt het bericht verder, zullen J. P. Tazelaar en C. Ribbens deze dienst belangeloos uitvoeren. De tollen op de rijkswegen en provinciale wegen, velen een ergernis, zijn nog steeds in zwang. Opnieuw wordt een actie in gesteld, die goals U uit de navolgende berichtgeving zult kunnen opmaken, nog tot mislukking is gedoemd. Eerst verschijnt een advertentie „Ondergeteekende brengt bij dezen ter kennis van belangstel lenden, dat op Woensdag 1 Februari e.k. ten huize van Mw. de weduwe Suzijn te Ter Neuzen en op Zaterdag 4 Februari ten huize van Mej. de weduwe Rolff te Axel, ter teekening zal lig gen een adres aan de Provir. iale Staten van Zeeland, inhoudende het verzoek tot afschaffing der tollen op de Provinciale wegen. FR. STAAL. Maar veel later, 19 juli 1893 lezen we „Uit een verslag van een vergadering te Axel over de afschaf fing der tollen blijkt, dat het destijds ingediende verzoek is ver worpen door de Staten van Zeeland met 23 tegen 14 stemmen." Tot op 15 juni 1899, dat is dus 6 jaar later, een verblijdend bericht over de tolkwestie in de courant is opgenomen „15 Juni 1899. 's-Gravenhage, 14 juni 1899. Tweede Kamer. Aangenomen met 71 tegen 18 stemmen de afschaffing van rijks- tollen op land- en waterwegen, na verwerping met 65 tegen 14 stemmen van een amendement van de heeren Van Dedem Schepel tot handhaving der watertollen, waartegen de minister zich verzette." (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3