PROVINCIAAL NIEUWS KERKDIENSTEN De nalatenschap van Churchill ROEPING en STRIJD Voor de zondag Zondagdiensten ji&zjus <tte> stheifucn Iers motorschip in nood Axel Biervliet Breskens Groede IJzendijke Zuidzande Pagina 2 DE VRTfE ZEFUW Zaterdag 13 februari 1965 DE BEGRAFENIS VAN JHR. DE CASEMBROOT Maandag verzorgt de N.C.R.V.- radio een reportage van de rouwdienst in de Nieuwe Kerk te Middelburg, voorafgaande aan de begrafenis van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De reportage wordt uitgezon den van 13.3014.00. Verslagge ver is Herman Felderhof. De teraardebestelling vindt daarna plaats te Gapinge. MAANDAG A.S. ALLE PROV. BUREAUS GESLOTEN De provinciale griffie te Mid delburg verzoekt ons mede te delen dat maandag a.s. de bu reaus van alle provinciale dien sten gesloten zullen zijn in ver band met de teraardebestelling van wijlen jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Waakt dan, want gij weet de dag noch de ure. Mattheus25 13. Voor de dichte deur! Ziet ge die vijf dwazen daar staan! In hun wanhoop kruipen ze tegen elkaar aan. De uitgedoofde lampen ben gelend in hun slappe handen. De zwarte duisternis van de eeuwige nacht valt over hen. Oinderweg naar het eeuwige feest... en dan terecht to komen in de eeuwige pijn! „Daar zal zijn wening en knersing der tanden." Alzo loopt deze gelijkenis uit op net tafereel niet achter de deur maar vóór de deur. Ze ein digt niet bij de wijzen, maar bë de dwazen. Het zware accent van deze gelijkenis valt op de dwazen. De gelijkenis is niet tot onze troost maar tot onze waarschuwing ge schreven. Waakt dan! Deze waarschuwing is pure ge nade. Dat Christus deze gelëkenis spreekt, betekent dat er nog hoop is voor de dwazen, die daar vlak vóór Hem staan. Door deze gelij kenis wil HU die dwazen uit hun doodslaap opschokken: Wordt wakker! Hij verkondigt de dwazen een deur, die eenmaal onherroepe lijk dichtgaat, maar... die nü nog openstaat. Er is nóg plaats aan de bruiloft. Hij wil nu nog dwazen kennen en binnenlaten, als ze zich bij Zijn deur vervoegen. Hij heeft geen lust in de dood. des zondaars, maar daarin heeft Hë lust, dat hij zich bekere en leve. God geve ons de genade van het waarlijk toebereide hart van de vlammende, lichtende lamp. Opdat, als die dag komt en die ure, we mogen horen niet dat vreselijke: „Ik ken u niet", maar het blijde: „Wel, gij goede en getrouwe dienstknecht ken Ik wel. Over weinig zijt ge getrouw geweest over veel zal Ik u stellen. Gaat in tot het feest van uw Heer." (Uit „De Stem achter U.",) De gemeenteraad vergadert woensdag a.s. De gemeenteraad van Axel komt in openbare vergadering bijeen op woensdag 17 februari a.s. In behandeling komen de volgende agendapunten: Voorstel tot herziening van het raadsbesluit van 26 juli 1962 tot aankoop van een strook grond van de heer P. J. Visser; voor stel tot wijziging van de veror dening op het cultureel fonds; voorstel tot het verlenen van medewerking op grond van ar tikel 72 der Lager Onderwijswet aan het bestuur van de hulpver eniging voor gereformeerd on derwijs te Axel-Spui; voorstel tot het verstrekken van een krediet voor aansluiting bij de N.V. Dienstverlening Overheidsadmi nistratie (D. O. A.l; voorstel tot aankoop van 49 m- grond van en verkoop van 1 grond aan de Nederlandse Stikstof Mij N.V. te Sluiskil; voorstel tot aankoop van de woning Polenstraat 4 van de heer P. P. M. de Kort; voor stel tot aankoop van de panden Weststraat 62, 64 en 66 van de heer M. van Alten: voorstel tot aankoop van gronden van de he> ren J. L. Dieleman en D. Dekker ten behoeve van het aanleggen van een rijwielpad langs een ge deelte van de weg AxelZaam- slag, nr. 44 van het tertiair we genplan; voorstel tot aankoop van ca. 3% m2 voortuin be horende bij de woning Singelweg 7 t.b.v. de reconstructie van de 2e traverse; behandeling van het pre-advies in verband met het voorstel van G. S. van Zeeland tot herindeling van de gemeen ten in Zeeuws-Vlaanderen. TERNEUZEN: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter Jiskoot, Markt 25, telefoon 2303. Apotheek geopend: Klaassen Noordstraat 54, telefoon 2090. Zondagdienst Kruisverenigingen Groene- en Wit Gele Kruis: zuster Scott, Bolwerk 4 te IJzendijke, tel. 01176—497, b.g.g. 008. AXEL: Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter A. Schiltman, Nieuw- straat 36, telefoon 777. DIERENARTS: Van zaterdagmiddag 12 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen in Axel, Sas van Gent en Zaamslag waar genomen door dierenarts C. J. Cysouw, Westkade 119A te Sas van Gent, telefoon 01158588. DOST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 14 FEBRUARI NED. HERV. KERK AXel: 10 en 14.30 uur Ds. P. J. Pennings. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse9.30 uur Ds. E. Grams- bergen. Hulst: 10 uur Ds. J. A. H. Brok. Philippine: 11 uur Ds. E. E. Stern. Sas van Gent: 9.30 uur Ds. E. E. Stern. Sluiskil: 9.30 en 11 uur Ds. H. J. Ruis. Terneuzen: (Noordstraat) 10 uur Ds. J. Scholten; 19 uur Ds. J. A. Poelman. (Kerkhoflaan)9.30 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 10 uur Ds. Ph. M. Becht; 14.30 uur Ds. E. Grams- bergen, van Hontenisse. GEREF. KERK Axel: 10 uur en 15 uur Ds. J. Th. Heemskerk. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. A. J. Verbeek. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. W. H. Gispen. Sas van Gent: 19 uur Ds. Th. Heemskerk. Zaamslag: 10 uur en 15 uur Ds. M. den Boer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Axel: 10 uur en 15 uur Ds. M. van Dooren. Hoek: 10 uur en 14.30 uur Ds. H. M. Ohmann. Terneuzen: 10 uur en 15 uur Ds. K. D. van Dijk. Zoute/Spui: 10 uur en 14.30 uur Ds. C. v. d. Jagt. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 uur en 14.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE Vlooswijkstraat) Terneuzen: 9.30 uur en 14 uur en 18 uur leesdienst. Hoek: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE (Syn.) (Frans Halslaan.) Terneuzen: 10 uur en 15 uur lees dienst. OUD GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30 uur, 14 uur en 18 uur Ds. De Reuver. 1 VOLLE EVANG. GEM. Filodelf ia-kapel Terneuzen: Samenkomsten: zon dags 10 uur v.m. en donderdags 8 uur n.m. Bidstond zondags om 8.30 uur n.m. NED. PROTESTANTENBOND (Schoolweg 21.) Terneuzen: 10.30 uur Ds. Mulder, van Dordrecht. LEGER DES HEILS Terneuzen: 10 u. Heiligingssamen komst; 19.30 uur Evangeliesatie- samenkomst o.l.v. It. B. E. Meuf- fels en It. E. M. de Graaf. ROOMS KATHOLIEKE KERK Axel: 7.30 uur, 9 uur, 10.30 uur en 17.30 uur H. H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.3C uur en 17 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 9.30 uur H. H Missen: 17.00 uur Avondmis. Triniteitskerk: 8 uur en 11 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN ZONDAG 14 FEBRUARI NED. HERV. KERK Aardenburg: 11 uur mej. Da. H. B. de Neeling, van Zuidzande. Biervliet: 10 uur Ds. W. S. Even huis. Breskens: 10 uur Ds. L. Spaans; 18.30 uur Ds. J. Brezet, van Nieuwvliet. (jeugddienst). Cadzand: 10 uur Ds. W. C. Luu- ring. Groede: 10 uur Ds. H. W Doorn- ink (Bed. H, Doop). Hoofdplaat: 11 uur eerw. heer H. J. Begeer. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. Brezet. Oostburg: 19 uur Ds. C. Balk, van Sluis. Retranchement: 10 uur eerw. heer G. M. C. de Vries. Schoondijke: 11 uur Ds. P. A. L. Brinkman (Bed. H. Doop). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. St. Kruis: 9 uur eerw. heer H. J. Begeer, van Hoofdplaat Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 9.30 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondijke. Zuidzande: 9.30 uur mej. Da. H. B. de Neeling. Bij dit laatste punt pleiten B. en W. van Axel in een wel heel uitvoerig pre-advies om de vor ming van drie gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen n.l. een wes telijke, een midden- en een oos telijke gemeente (Oostburg, Ter neuzen en Hulst), die resp. 25.000, 40.000 en 25.000 zielen zouden tel len. Zelfs indien het huidige wets ontwerp onverkort zou worden aangenomen, staan B. en W. op het standpunt dat een nieuwe herindeling spoedig aan de orde dient te worden gesteld. In ons blad van maandag a.s. komen wij uitvoerig op dit pre advies terug. Mededelingen In de raadsvergadering op 26 januari heeft de heer De Feijter geïnformeerd naar de verlichting te Sassing rondom de oude Buth- dijk en bij de aansluiting van de nieuwe Buthdijk naar de Graaf Jansdijk. In verband hiermede hebben wij aan de P. Z. E. M. een verliehtingsadvies gevraagd voor dit weggedeelte. Overige mededelingen a. bii ons besluit van 27 januari 1965 is benoemd tot maat schappelijk werkster in tijde lijke dienst mevr. C. Does burgGoldhagen; b. bij besluit van 29 januari is de heer C. Hofman te Sluiskil benoemd tot timmerman; c. aan de heer G. A. van Steven- daal te Boschkapelle ontslag verleend als timmerman, ing. 1 april; d. bii besluit van 19 januari is de arbeidsovereenkomst met de heer J. Marti-Rovira (schil der) beëindigd per 1 april; e. bij besluit van 9 februari is bevorderd tot adjunct-hoofd- brandmeester de heer A. Hoe- bé, tot brandmeester le klas se de heer D. P. Sehutz en be noemd tot onderbrandmeester de heren C. Bakker en P. Witte. Gemeenteraad gaat praten over herindeling De raad der gemeente Bier vliet komt dinsdag 16 februari in openbare vergadering bijeen. Aan de orde komt het voorstel van G. S. tot herindeling der ge meenten in Zeeuws-Vlaanderen. In het prae-advies stellen B. en W. dat het plan beoogt op heffing van de zelfstandigheid splitsing in tweeën. Steeds duidelijker blijkt hoe dit plan niet alleen het ge meentebestuur bezig houdt, doch alle bewoners. De stemming heeft zich bewogen tussen diepe bezorgdheid waar het om ophef fing der zelfstandigheid gaat en verontwaardiging over de voor- geste'de scheuring. Een eigen bestuur is een zaak van niet te onderschatten waarde voor een gezond gemeentelijk leven. De zelfstandigheid mag niet worden aangetast als de gemeente een goed functionerende eenheid vormt en voldoende bestuurs kracht kan opbrengen, een be hoorlijk verzorgingspeil heeft en tot samenwerking met buurge meenten bereid is. Biervliet met zijn duizendjarige historie vol doet hier zeker aan. Sinds de inpoldering van de Braakman in 1952 heeft Bier vliet zich steeds meer tot de cen trumgemeente Terneuzen ge richt, o.a. voor onderwijs, werk gelegenheid en geneeskundige verzorging. Op het gebied van de recreatie liggen onze belangen verankerd in het beheerschap recreatiegebied Braakman samen met de gemeenten Hoek en Phi lippine. Het samengaan van deze drie gemeenten dient daarom nog steeds een punt van overwe ging te zijn als radicale schaal vergroting nodig is, behoort Biervliet in 'zijn geheel tot de ag glomeratie Terneuzen, waarbij wij er dan op vertrouwen dat Terneuzen onze belangen naar eer en geweten zal behartigen. Wanneer de buurtschap Drie. wegen afgesplitst zal worden, betekent dit een ontkrachting van onze samenleving. Het ker kelijk leven, onderwijs, vereni gingsleven, economische en so ciaal-culturele organisaties heb ben zich in de loop der eeuwen geformeerd tot de huidige gren zen. In het huidige herindelings plan wordt een grens getrokken dwars door deze gemeenschap. De uitvoering van dit plan zou voor ons gemeenschapsleven dodelijk zijn. Dit bevreemdt ons ten zeerste, daar van enige nood zaak of enig voordeel voor het af te splitsen gebied geen sprake is. Tot slot stellen B. en W. dat handhaving van Biervliet zelf standige gemeente de primaire wens blijft en wanneer aan ge meentelijke schaalvergroting niet te ontkomen zal zijn en éen Braakmangemeente niet in over weging wordt genomen, een sa menvoeging bij Terneuzen accep tabel is. Raadsvergadering De raad der gemeente Bres kens is donderdag in openbare buitengewone vergadering bij eengeweest. Burgemeester Eek hout sprak woorden ter nage dachtenis van de commissaris der koningin. De burgemeester zei dat een scihok ons allen doorvoer bij het vernemen van het be richt Hij was een markante fi guur' die op een wijze het gou verneurschap deed, die ons aller respect had. Moge mevr. De Ca sembroot kracht gegeven wor den bij dit verlies. Sinds hij in '48 als commissa ris is benoemd hebben wij steeds contact met hem gehad. Het was een weldaad om met hem te mo gen spreken en een prettig ge voel om met hem te mogen wer ken. Hij heeft zijn gedachten steeds uitgedragen in elan en woordkeus. Het was een stuwen de kracht, die stimulerend werk te en iedereen wilde met hem bouwen, eerst aan de wederop bouw later aan de uitbouw van plaats en gewest. Nimmer werd tevergeefs een beroep op hem gedaan. Hij was een man die ieder met raad en daad bijstond, in voor- en tegenspoed was hij bij ons. Zijn liefde voor de provincie en kennis van de plaatselijke toe standen zijn lichtende voorbeel den. Moge zijn nagedachtenis steeds in ere blijven. Na enige ogenblikken stilte m acht te hebben genomen werd 'n telegram van rouwbeklag gezon den aan mevr. De Casembroot. Vergadering „Groene Kruis'' De afdeling Groede van het Groene Kruis heeft een alge mene ledenvergadering gehou den Het voornaamste punt be trof het bestuursvoorstel om de contributie te verhogen van 10,— tot ƒ12,50 en voor alleen staanden ƒ8,Gezien de stij gende kosten is deze verhoging noodzakelijk, aldus voorzitter Salomé. Uit het financieel verslag van penningmeester P. Boijwens bleek op de rekening '64 'n klein tekort, hetgeen kon worden op gevangen door een saldo van voorgaande jaren. Sekretaris G. Boerdam kon in zijn jaarverslag meedelen dat het aantal leden 394 telt hetgeen ten opzichte van 1963 een verminde ring betekent van vijf. De zuster legde 1834 bezoeken af en er werden 79 artikelen uitgeleend. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren J. Caste- leijn, J. Vermeulen en G. Boer dam. Commissaris herdacht Donderdagavond had te IJzen dijke een spoedeisende openbare raadsvergadering plaats. Als eni ge punt op de agenda stond de herdenking van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in leven commis saris der koningin in Zeeland. Voorzitter Ficq memoreerde het vele dat de overledene voor de provincie heeft gedaan en wees vooral op de grote eenvoud van deze harde werker voor zijn geliefd Zeeland. Hierna werd een minuut stilte in acht ge- riomen. Gemeenteraad herdacht r. De Casembroot jhr. dm een korte buitengewone vergadering van de gemeente raad van Zuidzande werd don derdagavond herdacht de over leden commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Burgemeester J. H. Ph. de Wil de zeide in zijn herdenkingstoe spraak dat de overleden commis saris voor Zeeland een regent was in de allerbeste zin van het woord. Hij kende de Zeeuwen als geen ander, waarvan velen persoonlijk. De burgemeester noemde jhr. De Casembroot een man waar een ieder vrijelijk om hulp en raad kon aankloppen en die belangstelling had voor elk probleem, hoe klein ook in Zee land. Overal waar hij het woord voerde werd hij met aandacht beluisterd. Zijn belangstelling voor de mens was onuitputtelijk. Hij hield van het ongerepte in Zeeland, van het ouderwetse landschaps- en stadsschoon en al zei hem zijn verstand dat de ont wikkeling van zijn provincie niet mogelijk was zonder industriali satie, diep in zijn hart bleef hij beducht voor schade, die dit wel-' licht zou kunnen toebrengen aan de Zeeuwse mens. De Zeeuwen herkenden zich zelf in hem en hij herkende zich zelf in de Zeeuwen, aldus de bur gemeester. De raadsleden namen hierna staande enkele ogenblikken stil te in acht, waarna werd bes'oten een schrijven met rouwbeklag te doen uitgaan aan de echtgenote van de-overleden commissaris. MONTESSORI- ONDERWIJS IN TERNEUZEN? JA! (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie.) Waarom ja en geen neen, hier op een antwoord te geven is niet moeilijk. Het Montessorionder- wijs heeft namelijk een aantal grote voordelen boven het klas sikale onderwijs en één van de belangrijkste is wel het U allen bekende of beter gezegd beruch te „zitten blijven". Wat is namelijk het geval; hij het klassicale systeem blijft vol gens de statistieken 60 van de leerlingen in een of meer klassen zitten. Elk jaar blijft ongeveer 10 zitten, in de 6 klassen die de leerling doorloopt dus 6 x 10 60 d.w.z. dat van de bijv. 40 kinderen die met hun 6de jaar naar school gaan er 40 oftewel 16 er in slagen de school in 6 jaar te volbrengen, de rest doet er 7 jaar of langer over. Bij het Montessorisysteem, dat het instituut van zittenblijven niet kent, ligt dit veel gunsti ger. Hoe komt dit? De meeste kinderen blijven zitten omdat 1 a 3 vakken on voldoende zijn, door het systeem van zitten blijven wordt het kind genoodzaakt de vakken waarin het wel voldoende is ook over te doen het kan hierin niet ver der werken en gaat zich ver velen. Gevolg: tijdverspilling. Zien wij nu hoe het bij de Montessorischool gaat. Daar wordt elke leerling individueel behandeld, zijn prestaties wor den dus niet met onvoldoende gestempeld, indien zij onder het gemiddelde blijven. De leidster zal dan proberen hem daarin voort te helpen: hij zal aan het vak meer tijd mogen besteden, doch zijn langzamer tempo houdt de andere leerlingen niet op. In enige andere vakken is hij zijn tijdgenoten weer een stuk voor uit. Meestal lukt het nu in de loop van een paar jaar de ach terstand in te halen en spaart het kind een heel jaar in zijn opvoeding en men voorkomt hem de vernedering van een zitten- blijvertje te zijn. Een zelfde voor deel heeft men bij langdurige ziekte, ook hier lukt het meest al de leerling weer bij te wer ken, iets wat bij een klassikale school in 9 van de 10 gevallen een jaar kost. Zo zijn er nog veel meer voor delen aan te wijzen, bijv. karak tervorming, gemeenschapszin, vrije meningsuiting enz. enz., te veel om allemaal in dit korte bestek op te noemen. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne Mevr. G. J. POSTMA, Koninginnelaan 18, Terneuzen, telefoon 011503794. De bemanning van het 620 ton metende en uit Dublin afkom stige Ierse motorschip „City of Waterford" maakte gisteravond aanstalten om het vaartuig we gens een brand in de machine kamer te verlaten. De „City of Waterford" bevond zich ter hoog te van Yarmouth in zuid-Enge- land. De reddingsboot van Yar mouth was naar het schip onder weg. Nader wordt gemeld dat het Britse 2145 ton grote schip „Su periority" de „City of Water ford" op sleeptouw heeft geno men. Drie opvarenden van de „Ci ty 'of Waterford", die ernstige brandwonden hadden opgelopen, zijn door het ruim negenduizend ton grote Duitse schip „Jacob Becker" aan boord genomen. Een dezer gewonden is later weer door een hefschroefvlieg- tuig van de R.A.F. van de „Ja cob Becker" overgenomen om met spoed naar een ziekenhuis te worden vervoerd. TWEE HONDERDJARIGEN IN NIJMEGEN Het bejaardentehuis „Levens avond" in Nijmegen heeft over enkele dagen twee bewoonsters in de leeftijd der allersterksten. De jongste van het tweetal is mevr. E. Verwey Mejanvan Marion, die woensdag 100 jaar wordt. Haar vriendin, mevr. M. J. Boone—Crum wordt op 23 maart 102 jaar. Beiden zijn uit zonderlijk vitaal, ruimen zelf hun kamer op, hebben hobbies en trekken er nog op uit. De nalatenschap van sir Win ston Churchill bedraagt bruto 304.044 pond sterling (ruim drie miljoen gulden). Na aftrek van successierecht ten bedrage van 109.093 pond en enkele legaten waaronder één van 10.000 pond aan zijn secretaris Antho ny Montague Brown krijgt lady Churchill een derde gedeel te en de kinderen gezamenlijk tweederde. In het testament wordt de we duwe gevraagd kleine persoon lijke bezittingen weg te geven aan vrienden die een aandenken wensen. Ook moet zij niet aar zelen schilderijen van de hand van de overledene te verkopen als daar aanleiding toe bestaat. Een tuinman heeft een legaat van 100 pond gekregen, een ad vocaat 2000 pond, terwijl de weduwe 4000 pond onder ander personeel zal verdelen. Schoonzoon Christopher Soa- mes krijgt drie renpaarden en optie op de rest van de renstal. Successierechten Het testament van sir Winston betreft slechts een deel van het vermogen dat hij heeft verdiend. Van dit fortuin dat een miljoen pond (tien miljoen gulden) ver re te boven gaat, heeft de oud premier bij zijn leven het groot ste deel ondergebracht in een stichting teneinde de successie rechten te beperken. In de laatste wilsbeschikking neemt de 82-jarige lady Clemen tine de belangrijkste plaats in. Zo erft zij de auteursrechten van de op band of plaat vastgelegde redevoeringen van de grote staatsman. Ook krijgt zij de rechten van alle letterkundige werken, „voltooid of niet". Wat dit betekent kan men nagaan, als men bedenkt dat de publika- tie van de memoires van sir Winston in feuilletonvorm in de Verenigde Staten ongeveer 2,5 miljoen gulden heeft opgebracht. Tenslotte staat in het testa ment dat de manuscripten, sou venirs en andere voorwerpen die sir Winston in de loop van zijn leven bijeen heeft gebracht, ir. de familie moeten blijven. Eerst komen zij in het bezit van Ran dolph, de oudste zoon van sii Winston, vervolgens gaan zi naar diens zoon Winston, enz. ÜMT «NST MIISTIR 92) Zij liepen door een kleine poort en kwamen dan bij de rivier. Daar bleef ze staan. Ze keek over de borstwering naar de stroom. „Het is een prachtige avond, zei ze langzaam, zonder de blik van het water af te wenden. „U wilde toch iets met mij bespreken, juffrouw Kerbler?" herinnerde Sevard haar aan het doel van zijn komst. Risa richtte zich op, ging met de rug tegen de borstwering staan en keek Sevard wat schich tig aan. „Och, dat is niet van zoveel belang." „Maar vanmiddag scheen het u toch heel erg belangrijk toe, juffrouw Kerbler." „Ja, dat was vanmiddag. Maar waarom noemt u mij geen Risa, zoals in Wiedmoos?" „Zoals je wilt, Risa." Er kwamen een paar mensen voorbij. Zij zwegen. „Wij staan hier warempel als een verliefd paartje", dacht Sevard. Hij vond het nogal een pijnlijke situatie, vooral omdat hij de rol niet kende welke Risa hem wilde laten sselen „Op het ogenblik is het heus niet zo belangrijk, maar als je het weten wilt: je hebt drie recepten Pantopon geschreven." „Ja. Waarom zou ik dat niet doen? Dat gebeurt toch iedere dag?" „Natuurlijk," zei Risa en ver volgde nadrukkelijk: „Maar de patiënt heeft die medicijn niet ontvangen. En daarover kun je moeilijkheden krijgen en die moeilijkheden wil ik je graag besparen." Zij draaide zich om en keek opnieuw in het water. „En ik kan er voor zorgen dat ie geen moeilijkheden krijgt. Misschien wilde ik je dat alleen maar zeggen." -Zij keek naar hem en vervolgde: „Ik wil niet dat je moeilijkheden krijgt. Ver sta je, ik wil het niet!" Haar hand raakte de linker hand van Sevard. Hij klemde die in de zijne. Alles ging heel anders dan hij verwacht of ge vreesd had. Géén chantage Haar woorden en haar ogen spraken een duidelijke taal en hij verstond die taal. Zijn ge voelens zwenkten tussen dank baarheid en ontroering. Hij trok Risa naar zich toe en kuste haar zonder dat hij zich realiseerde dat hij daardoor Clara ontrouw werd. De vrouw hier nam hem op dit ogenblik helemaal in be slag. „Kom fluisterde ze. Ze gingen verder. Sevard kwam tot zichzelf en voelde zich wei;.ig behaaglijk toen zij samen over de promenade liepen. „Het is hier nog mooier dan in Wiedmoos," zei Risa. Zij sloegen een smalle weg in die naar een klein fijn restau rant „Bella vista" leidde. „Daar was je nu niet zó erg vriende lijk voor me." „Ben ik dat vandaag wel?" „Nou. een beetje. Maar ik ge loof dat die exotische vrouw de schuld van alles is. Is die nog in het sanatorium?" „Nee, die is naar Argentinië vertrokken." „Ja, dan begrijp ik het." „Wat begrijp je?" „Dat je vanavond toch een beetje anders tegen me bent,' lachte Risa. „Ach, dat is onzin," weerde hij af, ofschoon hij haar in zijn hart gelijk moest geven. Hij was in Wiedmoos geheel van Gabriël- ie vervuld geweest. „Dokter Fontana was een collega, verder niets." Waarom verdedigde hij zich eigenlijk? „Het was een mooie vrouw. Ik kan me voorstellen dat een man daardoor min of meer be toverd wordt. En ik was natuur lijk vreselijk jaloers." Zij gingen bij een tafeltje op het terras zitten en genoten van het avondlijke panorama van de stad. „Maar voor het overige moet je niet geloven dat ik in Wied moos een beetje komedie heb gespeeld. Ik had wérkelijk last van mijn hart." „En nu?" „Af en toe. En wanneer je weer zo lelijk tegen me bent, laat ik me toch beslist onder zoeken. Dat maakt de kwaal steeds erger." Haar grote ogen keken hem aan. „Dan zal ik je de bitterste medicijn voorschrijven die ik maar vinden kan," schertste hij. „Maar toch liever geen Panto pon." Dat woord ontnuchterde hem. „Wat weet jij eigenlijk van die kwestie?" „Dat is ambtsgeheim en boven dien is het ook werkelijk niet belangrijk." Sevard vroeg niet verder, maar zijn goede stemming was voor bij. Risa bemerkte dat. De zó goed begonnen avond mocht niet met een wanklank eindigen, be dacht ze. Misschien hield ze toch werkelijk van deze man, op haar manier die geen grenzen kende. Waarom grenzen? Risa was ge woon de liefde te nemen zoals die zich aanbood. Hier was in ieder geval de grote sympathie die ze voor Sevard voelde, ver bonden met de wetenschap dat ze over hem gezegevierd had. Onzin, dacht ze bij zichzelf, ik behoef zoveel mooie woorden niet te gebruiken. Ik verlang naar deze man en verder niet. Zij waagde het echter niet meer een wenk in die richting te geven, maar praatte opper vlakkig over operettes, modes en de film. En daarbij herinnerde ze zich ook een krantenartikel. (Wordt vervolgd.) MINISTER THOMSON NAAR MOSKOU George Thomson, de Britse minister van staat voor buiten landse zaken, is vrijdagochtend naar Moskou vertrokken voor de ondertekening van een Brits- Russisch cultureel akkoord. Hij hoopt ook een gesprek met de Russische minister van buiten landse zaken Gromyko te kunnen hebben. In zo'n gesprek zou ongetwij feld de kwestie Vietnam worden aangesneden. Engeland en Rus land waren in 1954 gezamenlijk voorzitter van Geneefse confe rentie die een eind maakte aan de oorlog in het toenmalige Frans Indo-China. Van officiële Britse zijde wordt een bericht dat Engeland het mede-voorzitterschap zou hebben opgezegd, onnauwkeurig ge noemd, omdat er aan het einde van de conferentie van 1954 geen taak voor de voorzitters is vast gesteld. Er valt dus niets op te zeggen. Thomson is voornemens maan dag naar Londen terug te keren HET REACTORCENTRUM IN KARLSRUHE De Euratom-commissie ver klaart in een donderdagavond uitgegeven communiqué, dat het splijtbaar materiaal waarover het reactorcentrum te Karlsruhe beschikt, uitsluitend bestemd is voor vreedzame doeleinden. De Westduitse regering sprak de vorige week al met klem berich ten uit Oostduitse bron tegen, volgens welke in het reactorcen trum proeven worden genomen voor de vervaardiging van atoombommen in de toekomst. De Euratom-commissie, zo staat in het communiqué, oefent toe zicht uit om te verzekeren, dat het materiaal inderdaad wordt gebruikt voor de doeleinden, als vastgesteld bij het verdrag van Rome en de diverse aanvullende yan kracht zijnde bepalingen. De met het toezicht belaste afdeling van Euratom weet tot op het gram nauwkeurig hoeveel splijt baar materiaal zich in Karlsruhe bevindt, let op het gebruik daar van en heeft toegang tot de in stallaties. Vandaar dat de Eura tom-commissie de volle verze kering kan geven, dat dit ma teriaal uitsluitend voor vreed zame doeleinden wordt gebruikt, aldus het communiqué.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2