NIXON VAN BEPLEIT VOORTZETTEN BOMBARDEMENTEN Maleisisch schip hield bootje met infiltranten aan Duitse aan wapenleveranties Israël gestaakt Amerikaanse havenarbeiders moeten aan het werk Het risico nemen in de val VERTRAGING IN BEHANDELING SGHELDE-RIJHVERDRAG HET «EER Hieuwe vietcong-aanslag T.B.C. !HDE N.O. POLDER RADIO DE KOCX OPNIEUW ONLUSTEN IN MADRAS OPNIEUW BETOGING VAN NEGERKINDEREN IN SELMA Na de aanslag op Qui Nhon ZATERDAG 13 FEBRUARI 1965 21e Jaargang - No. 6373 ERGENS IN VIETNAM Hoogwater Zon- en Maanstanden Weerbericht Slachtoffer van agressie Lancering niet gehoel gelukt Vaarverbod KOSYGIN IN NOORD-KOREA Frankering; bij abonnement: Xerneuzen Dttectenr-TToofredartew: van 8e Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.—: per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW Uitgeefster N. V. v/h Firma P. T. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie f 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bjj vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nnmmer tot 10 uur v.m. Vrijdagmorgen werd de naar men aanneemt laatste overleven de van de bomaanslag die woens dag een door de Amerikanen als kazerne gebruikt hotel in Qui Nhon verwoestte, onder de puin- massaa vandaan gehaald. Het was de 30-jarige Amerikaanse militair Arthur Apendscheïn, die ruim 35 uur onder het puin had gelegen- Hij bleek slechts wat kneuzingen te hebben opgelopen. Men vreest, dat de negentien Amerikaanse militairen die nu nog vermist worden, om het leven zijn gekomen. De lijken van twee Amerikanen en tien Zuid- vietnamezen zijn geborgen. Drie entwintig man zijn uit de puin hopen bevrijd. op een persconferentie in Los donderdag met een vijftigtal jon ken op Qui Nhon trachtte te doen, is nog vernomen dat Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen met raketten en machinegeweer- vuur een groot aantal van de schepen tot zinken brachten. De rest vluchtte naar een mangrove moeras waar de beschieting ech ter voortduurde. Aan boord van elk der jonken zouden zich on geveer tien man hebben bevon den. De Amerikaanse oud-vïce- president Richard Nixon heeft oup een persconferentie in Lus Angeles gepleit voor voortzet ting van de Amerikaanse bom bardementen van militaire (loe ien en verbindingswegen in N oord-Vietnam. Nixon die deelnam aan een banket ter herdenking van de ge boortedag van president Lincoln, is van oordeel dat de Sowjet- Unie en communistisch China niet tussenbeide zullen komen maar dat de situatie in elk ge val dit risico wettigt. „Als Amerika Vietnam laat schieten, zal Azië de V. S. laten varen. Indonesië en misschien Japan en de Philippijnen zullen ook aan het communisme ten prooi kunnen vallen. De tijd is o*ip niet gunstig. Communistisch China is op het ogenblik een mo gendheid van de vierde rang, maar over vijf jaar kan het wel licht een mogendheid van de eer ste rang zijn. Als wij de commu nisten in Vietnam niet tegen houden, zal een nieuwe Koreaan se oorlog onvermijdelijk zijn., al dus Nixon. De voorzitter van de beweging „Amerikanen voor democratische actie", John Roche, heeft ver klaard dat de Amerikaanse bom bardementen kunnen leiden tot samensmelting van de Russische en Chinese politiek waardoor tenslotte de Amerikaanse belan gen geschaad worden. Volgens Roche lopen de V. S. in de val van de vietcong. Hij be pleit neutralisatie van Vietnam onder garantie van de grote mo gendheden via de V. N. De voormalige Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Cabot Lodge, heeft in een tele visie-vraaggesprek de Ameri kaanse bombardementen op N. Vietnam goedgekeurd. Deze had den de toestand verbeterd. N. Vietnam kan volgens Lodge al- tem met geweld overreed wor den. Amerikaanse strijdkrachten hebben volgens hem het recht in Charles Stoke, boordschutter in een van de Amerikaanse heli kopters, die zijn ingeschakeld bij de bestrijding van Noord- Vietnamese troepen, deelt tij dens een tussenlanding ergens in Vietnam stukjes kauwgom uit aan dorpskinderen. Angstvallig houdt Stoke zijn automatische machinegeweer gereed om bij onraad direct te kunnen ingrij pen. Burgemeester van Groningen benoemd Bij koninklijk besluit van 12 februari 1965 is met ingang van 16 april benoemd tot burgemees ter der gemeente Groningen de heer J. J. A. Berger te Zuid- horn. Hij is 46 jaar en lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. De heer Berger werd in 1918' te Middelburg geboren. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. ZATERDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 141 Terneuzen 12.16 Hansweert 0.40 12.56 ZONDEG 14 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 0.05 12.46 Terneuzen 0.40 1.21 Hansweert 1.20 2.01 Walsoorden 1.30 2.11 MAANDAG 15 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 103 1.40 Terneuzen 1.38 2.15 Hansweert 2.18 2.55 Walsoorden 2.28 3.05 Waalse senatoren hebben don derdag een 'nieuwe poging ge daan om de openbare behande ling van het verdrag voor de verbetering ran de Schelde Rijnverbinding te vertragen. Oud-premier J. P. Duvieusart heeft in de senaatscommissie voor buitenlandse zaken een re- ZON MAAN Febr. 13 14 15 16 op onder op onder 7.59 17.50 14.16 6.40 7.58 17.52 15.36 7.31 7.56 17.54 17.03 8.10 7.54 17.56 18.33 8.39 STORMACHTIG Gedurende het weekeinde wordt het weer in ons land be- f.paald door een diepe depressie, 'die van het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen naar zuid-Scandinavië trekt. Aan de achterzijde van deze depressie woedt een zware noorderstorm, waarmede koude lucht uit de poolstreken naar de Britse eilanden wordt gevoerd. De voorste begrenzing van deze lucht heeft in de afgelopen nacht ons land bereikt. In deze lucht komen naast enkele op klaringen ook regen-, hagel- of sneeuwbuien voor. De wind ruimt naar west tot noordwest en neemt tot krachtig of storm achtig en langs de kust mogelijk tot storm toe. De middagtempe- raturen zullen enkele graden lager zijn dan gisteren. medegedeeld te De Bilt, avond. door het K.N.M.I. geldig tot heden- Kouder Wisselend bewolkt met enke le regen-, hagel- of sneeuwbui en. Krachtige tot stormachtige wind ruimend naar west tot noordwest, aan de kust mogelijk storm. Lagere middagtempera- turen. solutie aan de orde gesteld, waarin wordt gezegd dat België niet kan worden verplicht meer zoet water aan Nederland te leveren dan door de sluizen ver loren gaat. Ook wenst hij te voorkomen, dat België als ge volg van het verdrag met Ne derland zou worden verplicht tot het bouwen van stuwdam men. De commissie besloot senator Duvieusart toe te staan zijn door enkele andere tegenstanders van het verdrag mede-onderteken de resolutie te verdedigen bij het begin van de openbare be handeling die dinsdag in de se naat begint. De senaat zal dan moeten be sluiten of het gehele wetsont werp met de resolutie terug zal gaan naar de commissie voor buitenlandse zaken. Zuid-Vietnam te zijn en be schermd te worden. Communistische guerillos heb ben in de Zuidvietnamese pro vincie Pleikoe een bom onder 'n autobus tot ontploffing laten brengen. Dit heeft aan negen passagiers het leven gekost, ter wijl er zes werden gewond, aldus een mededeling van het officiële Zuidvietnamese persbureau. (Zie verder pagina 4) Een Maleisisch patrouillevaar tuig verijdelde donderdagavond een nieuwe Indonesische lan dingspoging voor de kust van Johore, de zuidelijkst gelegen staat van Malakka, zo hebben welingelichte kringen in Singa pore meegedeeld. Tien gewapende infiltranten die met een kleine boot in de richting van de kust voeren, Werden gevangen genomen. Een tweede scheepje met infil tranten slaagde erin te ontsnap pen. Dit was voor zover bekend de vijftiende Indonesische infiltra tiepoging sinds 17 augustus. Van de ongeveer 477 Indone siërs die daarbij waren betrek ken, werden or 60 gedood en 299 gevangen genomen. De verliezen aan Maleisische en Britse kant bedroegen vijf doden en zes gewonden. In Koeala Loempoer werd later nog meegedeeld, dat vrijdag na een landing in Koekoep aan de zuidwestkust van het Maleise schiereiland acht Indonesiërs zijn gevangen genomen en één ge dood tijdens een vuurgevecht met Maleisische strijdkrachten. Vice-premier Abdoel Razak van Maleisië heeft vrijdag een suggestie van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, van de hand ge wezen. Deze had donderdag in Bangkok, waar hij een tussenlan ding maakte tijdens een vliegreis naar Tokio, geopperd dat Indone sië en Maleisië besprekingen over hun geschil zouden openen zonder dat daaraan voorwaarden zouden worden vastgeknoopt. De Wesiduit.se bondskanselier, Ludwig Erhard, heeft vrijdag het besluit van zijn regering om voortaan geen wapens meer te leveren aan gebieden waar inter nationale spanningen heersen, openbaar gemaakt. Met deze verklaring, die hij voor buitenlandse journalisten aflegde, verbrak Erhard het stil zwijgen dat sedert twee dagen van officiële Duitse zijde over de De leerlingen van drie scholen in Emmeloord zullen onderzocht worden, daar bij enkele klasge noten t. b. c. is geconstateerd. Ongeveer 480 kinderen, waar onder 90 kleuters, zullen dit on derzoek ondergaan. In de Nooroostpolder zijn 11 gevallen van t. b. c. ontdekt, n.l, bij een volwassen vrouw en bij 10 kinderen. Volgens de directeur van de G. G. en G. D. in de Noordoostpolder is er niets ver ontrustends aan de hand en zul len er geen bijzondere maatrege len worden getroffen. (Adv.) TERNEUZEN Noordstraat 102 Tel. 01150-3128 nieuwe ontwikkeling in acht werd genomen. Erhard wilde niet in bijzonder heden treden over de Westduit- se wapenleveranties aan Israël en over het Westduitse conflict met Cairo. De bondsregering zou pogingen doen om in deze ge spannen toestand tot een verge lijk te komen. De bondskanselier zei wel dat de uitnodiging van de „Egyptische regering aan de communistische staats- en partij leider van Oost-Duhsland, Wal ter Ulbiicht, een vijandige daad tegen de vitale belangen van het Duitse volk was." Erhard zei verder dat het Duitse besluit om geen wapens meer te leveren aan gebieden waar spanning heerst, slechts nieuwe overeen komsten betreft. Oude verplich tingen zouden worden nage komen of zullen op ander ge bied worden gecompenseerd. Campagne tegen Duitsland In Israëlische regeringskrin gen verklaarde men vrijdag dat Israël elke poging van de bonds republiek om na haar capitulatie voor Cairo Israël financieel schadeloos te stellen, van de hand zal wijzen. Bondskanselier Erhard zou Israël een financiële tegemoetkoming hebben aange boden ir. de plaats van de te sta ken wapenleveranties. Intussen heeft de Israëlische regering een officiële verklaring over deze aangelegenheid opge steld die zal worden gepubli ceerd, zodra een officiële verkla ring van Bonn hierover het licht zal hebben gezien. De Israëlische verklaring zou in krachtige be woordingen zijn opgesteld en wijzen op de verantwoordelijk heid en morele verplichtingen van Duitsland jegens het Joodse volk. Het Israëlische regeringsor- gaan „Davar" schreef vrijdag: Een 31,3 kg zware experimen tele verbindingssatelliet een van de drie die donderdag in de V. S. zijn gelanceerd, is niet in de beoogde baan gekomen, zo deelt het bureau voor ruimtevaart mee. De satelliet kwam in een cirkelvormige baan op 2.960 km van de aarde in plaats van in een ellipsvormige met een klein ste afstand van 2.760 km van de aarde en een grootste van 18.400 km. „Duitsland zal duur betalen voor zijn zwakheid tegenover de chantage van Cairo". De Joodse wereldorganisatie heeft inmiddels contact opgeno men met de regering van Israël voor het „voorbereiden van een wereldeampagne tegen West- Duitsland". In de Indische staat Madras zijn vrijdag bij ongeregeldheden naar aanleiding van het gebruik van het Hindi 24 mensen om het leven gekomen. Vice-premier Abdoel Razak ver klaarde, dat eerst van onderhan delingen sprake zal kunnen zijn na volledige terugtrekking van de Indonesische agressors van Ma leisisch grondgebied. Dr. Soeban drio kan gemakkelijk over vrede praten, zo zei hij, maar heel de wereld weet dat Maleisië het slachtoffer van agressie is. De Maleisische regering heeft na de landing van Indonesische guerillastrijders opnieuw een vaarverbod van kracht verklaard voor de kustwateren van Zuid- west-Malakka. De veiligheidstroepen werden op de landing van infiltranten in Koekoep attent gemaakt door dorpelingen die een achtergelaten bootje hadden aangetroffen. Er waren veertien Indonesiërs ge land van wie acht door de veilig heidstroepen werden gevangen genomen en één gedood. President Soekarno zei donder dagavond op een bijeenkomst in Djakarta dat zijn land zal terug slaan als het door Maleisië wordt aangevallen „en als het nodig is, zullen wij ook de arbeiders en boeren bewapenen om de krach ten van het kolonialisme te ver* nietigen". De studentenraad die de actie tegen het Hindi organiseert, sc![\e heeft echter vrijdagavond be- sloten de agitatie te staken, nu van de centrale regering twee ministers zijn afgetreden en de algemene staking van vrijdag een succes blijkt te zijn ge weest. De raad eist echter de vrijlating van alle ongeveer 3.000 personen die bij de onge regeldheden zijn aangehouden. De politie en militairen open den in enige plaatsen het vuur op de betogers die aanvallen de- Premier Kosygin van de Sow- jet-Unie heeft vrijdag in de Noordkoreaanse hoofdstad Py ongyang op een bijeenkomst ge zegd dat de imperialistische uit. dagingen de volken van de Aziatische socialistische landen nader tot elkaar hebben ge bracht. China, de Sowjet-Unie en Noord-Korea willen de agressors een halt toeroepen en de uitbrei ding van de Vijandelijkheden in Indo-China voorkomen. De Russische premier zei ver volgens dat de Sowjet-Unie Noörd-Korea steunt in de strijd voor hereniging van het land en terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Zuid-Korea blijft eisen. Hij riep op tot eens gezindheid tussen de socialistl- Voordat hij zijn rede uitsprak had premier Kosygin besprekin gen gehad met noordkoreaanse leiders en had hij met premier Kim II Soeng geluncht. Er zijn voorts lichte aanwij zingen dat de betrekkingen tus sen de Sowjet-Unie en China iets beter worden. Ter gelegen heid van de 15de verjaardag van het Russisch-Chinese verdrag zal eén Sowjetrussische delegatie van niet hoog geplaatste func- den op een trein, een politiebu-J tionarissen naar Peking gaan om reau en op winkels. I aan de viering mee te doen. Vierhonderd negerkinderen hebben donderdag voor het ge rechtsgebouw te Selma in de Amerikaanse staat Alabama weer een betoging gehouden in het kader van de campagne voor toe kenning van het stemrecht aan negers. Sheriff James Clark, die woensdag een groep van 160 negerkinderen een geforceerde mars van enkele kilometers liet maken na een gelijksoortige de monstratie. greep dit keer niet in. Hij gaf zijn helpers zelfs op dracht te verdwijnen. De betoging verliep rustig. ZIEKE NEGER-PREDIKANT AAN BED VASTGEKETEND De Bevel, neger-predikant James een medewerker van De Amerikaanse bond van ha venarbeiders The Internatio nal Longshoremen's Association heeft vrijdag de voorstellen verworpen tot regeling van het arbeidsconflict in de Amerikaan havens, gedaan door een com missie ingesteld door president Johnson. De bond gaf de arbeiders ech ter wel opdracht het werk in alle havens op twee na te her vatten met ingang van heden. Dit betekent dat het leeuwen deel van de 60.000 havenarbei ders aan de oostkust en de Golf van Mexixco, die nu al 33 dagen staken, weer zal gaan werken op voorwaarden, vastgelegd in de nieuwe arbeidsovereenkom sten die pas zijn aanvaard. Men was nog niet aan het werk gegaan omdat de traditie voorschrijft dat dit pas mag ge beuren als de arbeiders in alle havens tot een akkoord met de werkgevers zijn gekomen. President Johnson heeft in de afgelopen dagen verschillende malen een dringend beroep op de havenarbeiders gedaan het werk te hervatten. In dit verband sprak hij donderdag over de cri sis in Vietnam als een dringen de reden om de schepen in de havens weer te laten varen. De twee havens waar de ar beiders nog geen bevel hebben gekregen het werk te hervatten, zijn die van Miami en Galveston. Nadat donderdag een federale rechter in New York de haven arbeiders van deae stad had ge last het werk onmiddellijk te hervatten en gedurende vijf dagen aan het werk te blijven, heeft vrijdagmorgen vroeg een federale rechter in New Orleans de havenarbeiders van deze plaats eveneens opgedragen weer aan het werk te gaan. Maandag zal de rechter op nieuw een zitting houden om zich te beraden over een verzoek van de raad voor de arbeidsbetrek kingen om de vakbond van havenarbeiders te gelasten defi nitief het werk te hervatten. dominee Martin Luther King, is op last van de politie van Selma op zijn bed in het ziekenhuis ge ketend. Dominee Bevel die een strijd van vijf dagen gevangenis uitzat omdat 'hij aan een demonstratie had deelgenomen, werd naar het ziekenhuis overgebracht, toen hij ziek werd en 39 graden koorts kreeg. Bovendien staat er een bewa ker bij de deur van Bevels kamer. Een en ander is meege deeld door de directeur van het ziekenhuis waar dominee Bevel ligt. De directeur heeft gezegd nog nooit zo iets in zijn zieken huis te hebben meegemaakt. Later is bericht dat het hoofd van de politie in Selma de ketenen van dominee Bevel heeft laten losmaken na een protest van de behandelende geneesheer die verklaarde, dat de predikant zoveel mogelijk rust moet heb ben. Dit zou niet mogelijk zijn als hij aan bed bleef vastgeke tend. BETOGINGEN IN MADRID Zeshonderd jongeren, meest studenten, hebben vrijdag in Madrid gedemonstreerd voor te rugkeer van Gibraltar bij Span je. Eerder waren anonieme vlug schriften verspreid, waarin de regering wordt verweten dat zij in deze kwestie te slap optreedt Elders in de stad betoogden studenten tegen het feit dat de leiding van de studentenbond door de overheid wordt benoemd in plaats van door de leden ge kozen.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1