32 Philippino's terug naar hun vaderland Nu ook gelijke kansen Dankbaar jegens de Nederlandse Produktschap groenten en fruit sprak over salaris en statiegeld Vrijdag 12 februari 1965 DE VRIJE ZEFUW Pagina 5 BIOSCOOP IN DEN BOSCH DOOR ONTPLOFFING VERWOEST PRATEN OVER „WOORD EN WEDERWOORD" Beroepsleger of dienstplichtigen? STAKING ONDER STAFPERSONEEL O. E. S. O. MENSELIJKE RECHTEN VOOR BABY'S HUIDJE DE PLANNEN EN HET MATERIAAL VAN DE KRIJGSMACHTDELEN In beroep bij de Kroon Overschot- en tekortproblemen Beslissingen niet te lang uitstellen Ieder voor zich denkt slechter af te zijn Kerken gaven meer voor internationale hulp Na lange tijd omtrent hun lot in onzekerheid te hebben ver keerd, zijn gisteren de Philip- pijnse opvarenden van de „Min danao Logger", het schip dat sinds Kerstmis in de Rotterdam se Waalhaven aan de ketting ligt, met een lijntoestel van de K.L.M. naar hun vaderland te ruggekeerd. De Philippijnse re gering heeft zich via haar am bassade in Den Kaag garant ge steld voor de overtocht van de 32 opvarenden. Een ontploffing heeft de bio scoop „Het Concertgebouw" in Den Bosch gisteravond om kwart over zeven, een uur vóór de eerste avondvoorstelling, in een ruïne veranderd. De hele voor gevel aan de Jan Heinsstraat kwam naar beneden en de zij gevel aan de Van Tuldenstraat en het dak werden zwaar be schadigd. Er hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorge daan. De ontploffing is vermoedelijk ontstaan door een lek in een gas leiding. De ruiten van een aan tal huizen in de omgeving sneu velden door de kracht van de explosie. De huidige bioscoop werd in 1884 gebouwd als con certzaal. Restauratie zal waar schijnlijk niet mogelijk zijn. Enige leden van de eerste ka mer zullen bij de behandeling van de begroting van defensie in de senaat aandacht gaan schenken aan het jongste ge schrift van de Nederlandse her vormde Synode over de kernwa penen, „Woord en Wederwoord". Ze hebben dat aangekondigd in het voorlopig verslag. Ook over de defensie-uitgaven zal blijkens het voorlopig ver slag tijdens de mondelinge be handeling wel het een en ander gezegd worden. Men acht het be vreemdend dat de defensie-uit gaven in de Sowj et-Unie en in de Verenigde Staten dalen, ter wijl ze in West-Europa nog steeds stijgen. In het bijzonder vragen enkele leden de minister hoe hij wil verklaren dat België 3,7 procent van zijn bruto natio naal produkt uitgeeft aan de fensie, terwijl in Nederland dat percentage 4,9 is. Verder zijn de senatoren geïnteresseerd in het bedrag dat bespaard is tenge volge van de „operatie chirurg". Enkele eerste-kamerleden hebben in het voorlopige ver slag over de defensiebegroting de vraag gesteld of minister De Jong een uiteenzetting wil ge ven over de voor- en nadelen die verbonden zijn aan ophef fing van de dienstplicht en een daarmee gepaard gaande over gang op een beroepsleger. Ver der wordt geïnformeerd naar de heersende opvattingen over de gewenste verhouding tussen de sterkte van het beroepsperso- neel en het aantal dienstplichti gen in de landmacht. Indien de regering plannen heeft om deze verhouding voor de naaste of wat verdere toekomst wat te wijzigen, dan wil men graag over die plannen ingelicht wor den. Verder is gevraagd of de mi nister binnen het bestaande defensieplafond een moge lijkheid ziet tot verruiming van de soldij. Bijna alle leden van de onge veer duizend man sterke perso- neelsstaf van de te Parijs geves tigde „organisatie voor econo mische en sociale ontwikkeling" (O.E.S.O.) zijn donderdag voor twee dagen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan eisen tot loonsverhoging. De interna tionale O.E.S.O.-staf wil ook een andere werkwijze voor het be handelen van zijn arbeidsvraag stukken. In de O.E.S.O. zijn 21 landen vertegenwoordigd. De stakende stafleden willen een onverwijlde afhandeling van hun salariseisen, waarover reeds meer dan twee jaar is onderhan deld. Zjj eisen verder als onder deel van de door hen gewenste andere werkwijze voor het be handelen van hun arbeidspro blemen het recht op om bij het overleg over de gewenste sala risverhoging te worden gehoord. De secretaris-generaal van de O.E.S.O., Kristensen, heeft reeds aanbevolen de salarissen van het personeel te verhogen. Niet alle landen zijn hiertoe bereid en het is zo dat elk land door het uit oefenen van zijn vetorecht de Tot op het laatste ogenblik stelde de eigenaresse van de „Mindanao Logger", de scheep vaartmaatschappij Philmership, pogingen in het werk de beman ning bij het schip te houden, totdat een regeling voor het be talen der salarissen en de schul den zou zijn getroffen, maar de bemanning voelde daar niets voor. Toen de zeelieden reeds op de luchthaven waren gearri veerd en zich in de interconti nentale vertrekhal verzameld hadden, las de charge d'affaires van de Philippijnse ambassade in Den Haag, de heer Pacifico Evangelista, hun een telegram voor, dat hij zojuist van de heer Henderson, eigenaar van Phil mership, had ontvangen. Daarin werd de bemanning verzocht nog enkele dagen in Rotterdam te blijven. Maar eenstemmig wei gerden de 32 zeelieden aan dit verzoek te voldoen. „Wij gaan liever naar ons eigen land te rug. Wij willen weer ons eigen brood verdienen en niet langer van giften afhankelijk zijn", zei een van hen. Niettemin lieten zij duidelijk hun dankbaarheid blijken voor hetgeen tijdens hun verblijf in Rotterdam voor hen was gedaan. De kapitein van het schip, de 27-jarige Engelsman Foot, blijft nog in Rotterdam. r Vlak voordat hij in het vlieg tuig stapte, overhandigde de eer ste officier van de repatriëren de groep, José Serrano, de vol gende schriftelijke verklaring namens de bemanning aan een journalist: „Het is in diepe dankbaarheid, dat wij onze gevoelens willen uitdrukken ten opzichte van het goede en vriendelijke Neder landse volk, dat ons hielp gedu rende de kritieke dagen dat wij in de steek waren gelaten door onze rederij. Vooral zijn we dank verschuldigd aan de Stella Ma- ris Seaman's Mission, die al haar zeilen bijzette om ons warm te houden, te voeden en te bescher men, terwijl wij ver van onze verwanten waren. Als de vrien delijkheid die aan ons betoond is, gewogen kon worden, gelo ven we niet dat. ze door enig menselijk wezen opgetild zou kunnen worden. We geloven dat de grootte van een land er niet toe doet en menen dat huids kleur geen barrière is in dit ge deelte van de wereld. Wij zullen het gebeurde nooit vergeten en niet aarzelen onze kinderen te vertellen wat u voor ons gedaan heeft tijdens deze grootste bedreiging van de men selijke rechten, ooit in de mari tieme geschiedenis gepasseerd". tiUV. Sommige eerste-kamerleden willen van minister De Jong een zo nauwkeurig mogelijke uiteen zetting over zijn plannen op lange termijn tot aanschaffing van door kernenergie voortbewogen duik boten. Ze vragen daarom in het voorlopig verslag over de defen siebegroting. Vele leden willen weten wan neer mechanisatie en motorisatie van het legerkorps zullen zijn voltooid. Ze vragen verder welke belangrijke bestellingen er in 1964 zijn gedaan t'er verbetering van de materiële uitrusting van het parate legerkorps. Voorts willen ze van de minister weten of hij de proef van het oefenen op particuliere gronden geslaagd vindt. Ook wordt gevraagd in welk stadium de uitvoering van de Hawk- en Nikeplannen verkeert en of Nederland te zijner tijd de beschikking krijgt over de nieu were Niketypen. Belangstellend is men ten slotte ook naar het antwoord van de minister op de vraag of hij tevreden blijft over de Startfighter. SN EEUW-SMELTER HOUDT DE STAD SCHOON In München heeft men de be schikking gekregen over een speciaal gebouwde „sneeuw- smelter". De sneeuw in de stra ten wordt bineengeschoven en ter plaatse gesmolten. Het smeltwa ter wordt opgevangen in een grote tank en daarin wegge voerd. AMERIKAANSE „HAWK"-RAKETTEN VOOR ISRAEL De eerste Amerikaanse raket ten van het type „Hawk" zullen dezer dagen op verscheidene plaatsen in Israël worden geïn stalleerd. Dit heeft premier Es- jkol van Israël woensdag in een radiovraaggesprek meegedeeld. Zoals bekend hebben ingevolge een Amerikaans-Israëlisch ak- ko:rd Israëlische militairen in de Verenigde Staten een opleiding voor de bediening van deze ra ketten gevolgd. Het bestuur van het produkt schap voor groenten en fruit heeft zich gisteren akkoord ver klaard met een correctie van het salaris van zijn personeel over 1964, hoewel het wist dat deze maatregel niet de vereiste goed keuring zal krijgen van de com missie financiën bedrijfslicha- men van de sociaal-economische raad. De salarissen van het produkt- schapspersoneel waren per 1 januari 1964 met tien procent verhoogd. Omdat het bedrijfs leven als gevolg van de trend matige ontwikkeling een verder gaande loonsverhoging heeft ge had, wilde men daar nu achteraf is echter dat het produktschap voor margarine, vetten en oliën, dat al eerder tot een derge'nke maatregel besloten had, het fiat van de commissie financiën be- drijfsliohamen niet heeft gekre gen. Dit lot zal vrijwel zeker ook bet besluit van „groenten fruit" treffen, maar men wilde de mogelijkheid openhouden by de kroon in beroep te gaan. Naar de voorzitter meedeelde wordt dat bfl „margarine, vetten en oliën" ook overwogen. Statiegeld Vrij'lang discussieerde het be- ooderhancjelipgen kan vertragen, nog 3,5 procent bij doen. Bekend stuur over het statiegeld, dat ge Onder deze titel verscheen van de hand van de heer mr. J. F. G. Sehlingemann, tot voor kort algemeen secretaris van de Z. L. M. en thans economisch adviseur van het K. N. L.C., een uitvoerig en belangrijk artikel in het Zeeuws Land- en Tuinbouwblad over het internationale landbouwbeleid. Het is ons een genoegen onze lezers dit artikel van een bij uitstek deskundige te kunnen aanbieden. TREINRAMP IN SPANJE Slechts een wirwar van buizen stangen en verwrongen ijzerres- ten van de drie wagons van de sneltrein die woensdag in Spanje tijdens de rit van Madrid van Barcelona ter hoogte van Sara- gossa utïbrandden. Bij deze ramp kwamen dertien mensen om het leven; minstens vijftig werden gewond. ONZE nieuwe werkkring bij het K. N. L. C. heeft ons de gelegenheid gegeven in verschillende delen van ons land de menin gen te peilen van de boeren over de ont wikkelingen van het landbouwbeleid. Tevens hebben wij het voorrecht dit tevens in an dere landen te kunnen doen. Zelf hebben wij in Duitsland, Frankrijk en Ierland voor grote vergaderingen mogen spreken en op onze reis naar de I. F. A. P.-conferentie in Nieuw - Zeeland konden wij gesprekken voeren met landbouwers uit vele landen ter wereld. Uit al deze contacten kan als eerste voorlopige conclusie getrokken worden, dat overal de zelfde algemene wens leeft. Men wil gaarne hard werken, men wil zich aanpassen aan moderne bedrijfsmethoden. Men zoekt naar kostprijsverlagende methoden, men wil best specialiseren en samenwerken. Maar dan verwacht men ook loon naar werken te krij gen. Kortom, men wenst een landbouwbe leid, dat een redelijk bestaan waarborgt, al thans voor de voornaamste produkten. Om dat de mensheid in ons tijdbestek nog steeds niet in staat is een goed en langdurig even wicht te vinden tussen de produktie in de landbouw en de afzetmogelijkheden en om dat door de verdeeldheid van het mensdom een juiste distributie van landbouwproduk- ten over alle hongerige monden niet mogelijk is, vertoont de markt van veel dezer porduk- ten een chaotisch beeld. Hierdoor worden weer de regeringen gedwongen met allerhan de kunstmiddelen de markt in en de voorzie ning van hun eigen land te beschermen tegen de nadelige invloeden van deze chaotische wereldmarkt. De maatregelen, die in dit ver band getroffen worden bestaan veelal uit garantieprijzen (in welke vorm dan ook) voor de eigen producenten, afscherming van de invoer door invoerrechten, contingen- teringen. Daarnaast stelsels van heffingen en invoerverboden voor die produkten waar van men zelf teveel produceert en subsidies in de meest uitgebreide vorm bij de uitvoer van de eigen overschotten. Deze maatrege len zijn dus in wezen allemaal van hetzelf de karakter. Zij geven bovendien aan de buitenstaanders en deze vormen in de meeste landen het overgrote deel van de bevolking de indruk, dat de landbouw gesteund moet worden wegens onefficiënt werken yERBETERÏNG in deze hoe langer hoe meer als onbevredigend aangevoelde toestand, zal alleen mogelijk zyn langs de moeilöke weg van internationale wereld wijde overeenkomsten. Het inzicht, dat deze weg de enige uitkomst biedt, is in vele lan den aanwezig, maar dat is altijd nog iets anders dan het aangaan van dergelijke ac- coorden. Gelukkig wordt er weer ernstig naar gestreefd, o.a. bij de onderhandelingen die te Genève door de regeringen van een 60-tal landen worden gevoerd in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Ta rieven en Handel, het G.A.T.T. Onderhandelingen, die bekend staan onder de naam Kennedy-ronde. Maar ook daar zal men alleen slagen, wanneer diegenen, die het grootste belang bij een succes hebben, bereid zijn dit zoe ken naar een evenwichtiger marktsituatie voor de belangrijkste landbouwprodukten als granen, vlees, zuivelprodukten en suiker, te doen in een geest van solidariteit. Het is begrijpelijk, dat de grote exportlanden als Amerika, Canada, Austra lië en Nieuw-Zeeland en de grote importlanden als de E. E. G.-staten, Groot-Brittannië en Japan de sterkst belanghebbenden zijn. Maar nogmaals, een bevredigende oplossing zal alleen gevonden worden, wanneer overschot- en tekortproblemen als één geheel worden gezien. Anders wordt het weer een touwtrekken van beide kanten, waarbij een ieder er op uit is voor zichzelf lees: voor de eigen economie de grootste voordelen in de wacht te slepen. Met als enige gevolg, dat een dergelijk tot stand gekomen akkoord voor anderen onbevredigende resultaten oplevert en óf door nieuwe maatregelen ontdoken wordt, of niet op de juiste wijze wordt nagevolgd. Nieuwe chaos is dan het onvermijdelijke gevolg. WAT nu in deze periode van de geschiedenis opvalt, is dat de zes landen in West-Europa die de E. E. G. vormen, juist door het opbouwen van een gemeenschappelijk landbouwbeleid en het vormen van één groot vrij marktgebied, van het principe van de onderlinge solidariteit zijn uitge gaan. Immers de problemen van de zes afzonder lijke landen dienen op te gaan in een gemeen schappelijk beleid en daardoor in een gemeen schappelijk probleem. Wanneer dit groots opgezette plan werkelijk slaagt zal er bijvoorbeeld geen Frans tarwe-over- schot meer zijn of een Nederlands teveel aan zui velprodukten. Dit zijn eventueel E. E. G.-over- schotten geworden, zoals er tevens een E. E. G.- tekort aan voedergranen is. Maar voor het zover is, moet er nog heel wat gebeuren. Zolang het gemeenschappelijke landbouwbeleid nog niet in alle onderdelen is doorgevoerd en de handel in landbouwprodukten tussen de zes landen nog niet vrij is, beschouwen regeringen en bedrijfsleven hun problemen nog uit nationaal gezichtspunt. Het is daarom een grote verdienste van de Euro pese Commissie om vaart te zetten achter de nog vele te nemen maatregelen en het zal de taak zijn van de zes regeringen hun beslissingen over de voorstellen voor bijvoorbeeld een gelijke melk prijs, rundvleesprijs, suikerprijs en over de finan ciering en over een gemeenschappelijk structuur beleid niet lang uit te stellen. WANT zolang deze niet genomen zijn, gebeu» ren er op het nationale vlak dingen, die de produktievoorwaarden nog nationaal beïnvloeden en daardoor de indruk van een bevoordeling van de eigen produktie geven. Natuurlijk denken wij hier aan de Duitse compensaties, de Franse pogin gen de marktstructuur te verbeteren, aan uit keringen in de sociale sector, aan rentefaciliteiten en zo meer. Het is vooral dit soort zaken, waarvoor de be- drijfsgenoten het meest huiverig zijn. Overal hoort men de vraag of de boeren in de andere landen niet onder gunstiger voorwaarden kun nen gaan produceren. Deze vraag duikt overi gens in alle zes landen op Uit deze vraag zou men de conclusie kunnen trekken, dat de allerwege heersende, misschien dikwijls nog onbewuste mening is, dat nu deze E. E. G. eenmaal komt, de niet natuurlijke voor waarden om te produceren, ook zo snel mogelijk gelijk gemaakt dienen te worden. Kortom, hoe wel men zich ook geestelijk zeker sterk zal moe ten aanpassen aan voor- en nadelen, aan kansen en mogelijkheden van dit grote marktgebied, er is een drang om zo spoedig mogelijk de werke lijkheid onder ogen te zien. Een werkelijkheid, die dan gebaseerd moet zijn op die onderlinge solida riteit, waarover wij boven spraken in het ver band van de wereldakkoorden. Want het grote verschil tussen bijvoorbeeld on derhandelingen in E. E. G.-verband en in het ka der van de Kennedy-ronde is, dat wij in deze E. E. G. reeds een enorm stuk op weg zijn var, zes problemen één te maken, van zes beleiden één, terwijl in het G. A. T. T. van een dergelijke aanpak niet veel te bespeuren valt. Het ware wenselijk, dat ondanks zeer moei lijke verschillen in politiek inzicht, diegenen, die in de komende maanden en jaren de onder handelingen over het gemeenschapnelijke land bouwbeleid voeren, rekening houden met het feit, dat het landbouwbedrijfsleven deze E. E. G- hier en daar misschier node, accepteren. Ibif haar dan ook in volle omvang wil hebben met gelijke kansen voor allen. bruikers van de miljoenen „meermalge" veilingkisten e.d. moeten betalen. De meest be langhebbende partijen, het cen traal bureau van de tuinbouwvei lingen, groot- en kleinhandel zijn het daar in onderling beraad niet over eens geworden. Op het ogenblik is -het statiegeld voor kisten e.d. met een inhoud van 0,05 m-i of meer 2,50; voor kis ten e.d. van 0,02 tot 0,05 m3 ƒ2 per stuk. Er waren nu twee voor stellen: de veilingen wilden bei de categorieën tot ƒ3,50 ver hogen, de handel de eerste cate gorie tot ƒ3,50 en de tweede tot ƒ3. Het voorstel van de handel kreeg de meeste stemmen, aciht van de veertien, maar daarmee is de kous nog niet af. Over twee maanden moet over het vaststel len van de verordening worden gestemd en dan is een tweederde meerderheid nodig. De inzameling die zondag 7 februari in byna alle Nederland se protestantse kerken is gehou den voor de internationale hulp verlening, heeft dit jaar aanzien lijk meer opgebracht dan in 1964. Het totaal bedrag is nog niet be kend, maar de eerste tellingen doen vernachten, dat het resul taat het bedrag van vorig jaar met tien overtreffen. In februari 1964 leverde de collecte ongeveer twee en een half miljoen gulden op. In deze actie voor het wevelddiakonaat werkt het algemeen diakonaal bureau van de gereformeerde kerken samen met de leden van de stichting voor oecumenische hulp aan kerken en vluchtelin gen de hervormde kerk, de doopsgezinde broederschap, de remonstrantse kerk, de oud- katholieke kerk, de evangelisoh- lutherse kerk en f broedergemeente^

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5