OPNIEUW TEGEN VERGELDINGSACTIES NOORD-VIETNAM Adenauer valt de V.S. aan Totale vernietiging van kernwapens F LEX A Wanordelijkheden in Madras eisen 25 doden Bombardement van militaire doelen VERGELDING VOOR QUI NKON Meer den 100 vliegtuigen De slachtoffers van Qui Nhon Succesvol 89 ton bommen Verwarring Gezamenlijk commaaiqié PGUTIE m SELMA DWONG 160 KINDEREN tof GEFORCEERDE MARS .iroiespeilittgeti' read Malosië Ik heb het niet zo bedoeld Russisch-Noordvietn amees communiqué SCHiLDERFEEST NIEUWE KLEUREN De strijd in Kongo HET WEER GEER PARLEMENTAIRE MISSIE UIT NEDERLAND NAAR Z.-AFRÜA Topconferentie Twee punten ontbreken Weerloos Onjuist voorgesteld Journalisten ongewenst Weerbericht Zon- en Maanstanden Hoogwater Gevechten Frankering bij abonnement: Terneuzea Dh'eefetir-FToofrpdaefeirrt T. van 9é Sawte Redactie-adres: Noordstraat 55—51 Administratie-adres: Smidswal Telefoon: 01150 - 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan 2.per week 50 ct. Losse nrs 10 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 2 e Jaargang - No. 6323=- ,y Uitgeefster N. V. v/h Firma P. T. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ét; minimum per advertentie ƒ2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels advertenties): 5 regels 1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 our. Voor het gecomb. maandag/dfnsdag-nummer tot 10 uur v.m. Van betrouwbare Vietnamese zijde in Saigon is meegedeeld, dat donderdagmorgen een vergeldingsbombardement tegen Noortl- Vietnam is uitgevoerd. Het bombardement was gericht op militaire doelen in het gebied van Thanh Hoa. Alle 28 Zuidvietnamese gevechtsbommenwerpers, die onder be scherming van Amerikaanse straaljagers van Da Nang waren op gestegen, zijn behouden op deze basis teruggekeerd na het bom bardement. De vliegers verklaarden bij terugkeer op Da Nang, militaire in stallaties en plaatsen van waaruit guerillastrijders in Zuid-Viet- nam infiltreren, te hebben gebombardeerd. Het doelgebied lag iets ten noorden van Vinh Linh, dat maandag het doelwit van een luchtactie is geweest. Voor de gevechtsbommenwerpers arriveerden, hadden de Ame rikaanse straaljagers luchtafweerbatterijen tot zwijgen gebracht. De toestellen keerden anderhalf uur na het vertrek uit Da Nang weer op de basis terug. Zij werden daar verwelkomd door generaal Ngoeyen Cao Ky, de chef van de Zuidvietnamese luchtmacht, die later mededeelde dat de actie een vergelding was voor de aanslag op de Amerikaanse kazerne in Qui Nhon. Het Witte Huis bevestigde dat vliegtuigen van de Amerikaanse en de Zuidvietnamese luchtmacht aanvallen hadden gedaan op „militaire faciliteiten in Noord- Vietnam, die doov Hanoi voor de opleiding en infiltratie van viet- cong-manschappen in Zuid-Viet- nam worden gebruikt". Deze ac ties werden uitgevoerd in ant woord op directe provocaties van het regime van Hanoi, aldus George Reedy, perschef van de president. Volgens Amerikaanse persbe richten werden drie marinetoe stellen neergeschoten. In Saigon verklaarde een Ame rikaanse militaire woordvoerder, dat donderdag twee represaille- acties tegen militaire doelen in Noord-Vietnam zijn uitgevoerd: de ene door een 100-tal vliegtui gen van de Amerikaanse zeven de vloot in het gebied van Tsjanh Hoa, ongeveer 260 km ten noor den van de 17e breedtegraad, de andere in het gebied van Thanh Hoa door 28 Zuidvietnamese bommenwerpers die door 28 Amerikaanse jagers werden ge ëscorteerd. Van de zijde van de Ameri kaanse voorlichtingsdienst is donderdag medegedeeld, dat bij de bomaanslag op het kazerne gebouw in Quinhon elf Vietna- mezen en twee Amerikanen zijn omgekomen. Van de Vietnamese slachtoffers vonden er zeven de dood in een aan de Amerikaanse kazerne grenzende opslagplaats. Voorts werden nog achttien Amerikanen gewond. Onder de puinhopen zijn nog 23 Amerikanen bedolven, van wie er nog zes in leven zijn. Een Amerikaanse militaire woordvoerder zei dat de vergeï- dingsaanvalien .succesvol' waren. Drie straal jagers van de Ameri kaanse marine gimren verloren, doeh van twee der toestellen konden de piloten zich in veilig heid brengen. Ruim honderd straaljagers die waren opgestegen van drie vlieg dekschepen voor de kust van Zuid-Vietnam, bestookten om half drie plaatselijke tijd Tsjanh Hoa, een plaats op 250 km ten noorden van de grens tussen Zuid- en Noord-Vietnam die ge bruikt zou worden voor oplei ding van leden van de vietcong. Anderhalf uur later stegen 23 Amerikaanse straaljagers van 't type F-105 en F-100 en een even groot aantal jachtbommenwer pers van het type Skyraider van de Zuidvietnamese luchtmacht van de basis Da Nang op voor een aanval op Tsjap Li, niet ver over de grens met Noord-Viet- nam. Evenals in Tsjanh Hoa zijn hier kazernes- Bij de actie tegen Tsjap Li werden geen Amerikaanse of Zuidvietnamese vliegtuigen neer geschoten. Wel werden zes Zuid vietnamese Skyraiders bescha digd door vuur van lichte wa pens. In Ts.ianh Hoa waren naar ver luidt 2000 tot 4000 militairen ge legerd in de kazernes die werden aangevallen. Deze kazernes lig gen aan wegen naar het zuiden. De marinevliegtuigen moesten laag vliegen, doordat de wolken tot op ongeveer 200 meter hin gen. Op Tsjap Li werd 80 ton bom men geworpen, terwijl de straal jagers in duikvluchten beschie tingen uitvoerden, o.m. op Noor- vietnamese iuchtdoelstellingen in de omgeving. Intussen deden met raketten uitgeruste Amerikaanse hef- schroefvliegtuigen aanvallen op een vijftigtal jonken waarmee naar schatting 500 guerillastrij ders trachtten te landen. Onder de opvarenden van de jonken zouden de verliezen groot zijn. In Qui Nhon deden leden van de vietcong woensdag een over val op een als kazerne gebruikt hotel, waarbij twaalf Zuïdvietna- mezen en Amerikanen min stens een van de slachtoffers was een Amerikaan om het leven kwamen en negentien Ameri kanen werden gewond. Drieëntwintig man werden donderdagavond nog vermist. Drie van de vermisten waren nog in leven, maar het merendeel van de rest zou de dood hebben ge vonden. toen het vier verdienin gen tellende gebouw door zware ontnloffingen instortte. Ook be schoten de overvallers het ge bouw, terwijl afleidingsaanvaïlen werden gedaan on een Zuidviet namese buitenpost aan de rand van de plaats en on een vlieg veld aan de andere kant van de stad. Twee aanvallers sneuvel den. Door geliiktiidige aanvallen od het politiebureau en op de elektrische centrale van Qui Nhon werd de verwarring onder de Amerikanen en Zuid-Vietna- mezen nog groter. Volgens liet Noordvieöiamese persbureau zijn bij de acties van donderdag aan Amerikaans-Zuid- vietnamese kant zeven vliegtui gen neergeschoten. De piloot van een Amerikaanse cruisoder was gevangen genomen, aldus' het bericht uit Hanoi. De regeringen van de V. S. en Zuid-Vietnam maakten de ver geldingsacties van donderdag in een gezamen'ijk communiqué be kend. Hierin wordt gezegd, dat „de communistische Vietcong sinds 8 februari onder leiding en met steun van het bewind in Hanoi haar aanvalsdaden tegen het Vietnamese volk en installa ties in Zuid-Vietnam en teg^n Amerikaanse adviseurs heeft voortgezet". Als voorbeelden worden genoemd het ondermij nen van dertien bruggen en zeven gevallen van sabotage aan de spoorwegen, waarbij 18 Viet namese burgers en twee militai ren gedood of gewond werden. Voorts wordt melding gemaakt van aanvallen op dorpen en ge vallen van ontvoering, terwijl ook de aanval op de Amerikaan se kazerne in Qui Nhon wordt genoemd. „In antwoord op deze voortdurende aanvallen van de communisten hebben Zuidviet namese en Amerikaanse lucht- maohteenheden luchtoperaties uitgevoerd tegen uitgezochte mi- Mtaire installaties in het zuide lijke deel van Noord-Vietnam, die door het bewind in Hanoi zijn gebruikt voor het opleiden en steunen van Vietcongperso- neel," aldus de Amerikaans- Zuidvietnamese verklaring. (Zie verder pas. 3.) Een groep van 160 negerkin deren ontsnapte woensdag te Selma in de Amerikaanse staat Alabama aan de politie, die de kinderen wilde overbrengen naar een huis van bewaring bui ten de stad, omdat de plaatse lijke gevangenis vol was. De kinderen waren gearres teerd bii betogingen voor het ge rechtsgebouw in Selma in het kader van de campagne voor in schrijving als kiesgerechtigden. Sheriff James Clark en zijn hel pers dreven de kinderen bijeen voor een mars van tien kilometer De Maleisische premier, Ab- doel Rachman, heeft donderdag gezegd dat 'n zekere Mohammed Moestaza de Maleisische ambas sadeur in Tokio onlangs heeft meegedeeld een brief van de In- donessche minister van handel, Adam Malik bij zich te hebben welke hij graag a.an de Maleisi sche premier zou overhandigen. Volgens een pro-communistisch dagblad in Djakarta ging het om „vredespeili n gen' Abdoel Rachman verklaarde dat hij Moestaza naar men ge looft een in 1953 naar Indonesië uitgeweken Maleisiër niet wil ontvangen omdat deze in Indo nesië aan anti-Maleisische activi teit heeft deelgenomen en om dat hij vóór zijn vertrek naar In donesië geld had verduisterd. 33 De plaatsvervangend voorzitter van de Westduitse sociaal-demo cratische partij, Fritz Erler, heeft een in de New York Times ge publiceerd vraaggesprek met oud-kanselier Adenauer beschreven als „wilde amok, die het vertrouwen en de vriendschap vernielt en de veiligheidsbelangen van de federale republiek bedreigt". De tekst van het vraaggesprek is door twee Westduitse bladen gedeeltelijk overgenomen. Dr. Adenauer zei dat het vraag gesprek zoals het door een West. duits blad is weergegeven, „scherper en strenger van toon is dan ik heb gebezigd." Hij had 'n particulier vertrouwelijk en open gesprek gehad met de correspon dent en geen vraaggesprek. Hij vond goed dat de correspondent gedeeltelijk publiceerde wat hij had gezegd op voorwaarde dat deze het alleen op een voorzieh- In een gemeenschappelijk Rus- .sisch-Noordvietnamees communi qué uitgegeven na het bezoek van Sowjet-premier Kosygin aan Hanoi, wordt gezegd dat overeen stemming is bereikt over maat regelen ter vergroting van het del'ensiepotentieel van Noord- Vietnam. De enig juiste manier waarop het „Zuidvietnamese vraagstuk kan worden opgelost is, „dat de Verenigde Staten de akkoorden van Genève strikt naleven, de agressie-oorlog onverwijld stop- zetten, hun troepen, militair per soneel en wapens uit Zuid-Viet- nam terugtrekken, ophouden met elke inmenging in de aan gelegenheden van Zuid-Vietnam en het Zuidvietnamese volk over vij,-, eigen zaken laten beslissen." De Russische regering had op nieuw met nadruk verklaard dat zij, vasthoudend aan de beginse :an van het socialistische inter nal ionalisme, niet onverschillig ZOU blijven bij het In het geding komen van de veiligheid van een socialistisch broederland. In het communiqué wordt ver der verklaard, dat heide landen het voorstel van China inzake 'n topconferentie van alle landen ter wereld over de totale vernie tiging van kernwapens steunen. Zij zullen blijven strijden voor wereldvrede en vreedzame coëxis tentie tussen landen met ver schillende politieke en sociale stelsels. De eenheid en samenhang van het socialistische kamp en de in ternationale communistische be weging, zo zegt de verklaring tot besluit, vormen een noodzakelijke voorwaarde voor „de overwin ning van de werkende klasse en alle volken in de strijd tegen de gemeenschappelijke vijand het imperialisme voor vrede, na tionale onafhankelijkheid, demo cratie en socialisme". Opvallend is, zo merken waar nemers in Moskou op, dat in het communiqué twee belangrijke punten ontbreken, namelijk aan duidingen betreffende de te nemen maatregelen ter vergro ting van het Noordvietnamese defensiepotentieel en betreffende het Noordvietnamese standpunt inzake de door de Russen voor gestelde bijeenkomst op 1 maart ter voorbereiding van een confe rentie over het ideologische ge schil met China. Uit de verkla ring spreekt echter een verlangen tot wederzijdse ideologische en politieke concessies, zo wordt ge zegd. tige ingetogen manier zou ge bruiken, „omdat ik het volk niet in opschudding wil brengen". De correspondent schreef: „Adenauer meent dat door com munisten geleide volksfronten de macht in Frankrijk en Italië zul len overnemen wanneer gene raal De Gaulle verdwenen is. Hij verwacht dat de Westduitse wil zich tegen sowjetdruk te ver zetten zal ineenstorten. Adenau er meent dat Europa vandaag de dag militair weerloos is en dat het morgen politiek weerloos zal zijn." Adenauer zou gezegd heb ben dat wij leven in een periode die kritieker is dan ooit sinds 1945. „En uw land, het grootste 135 in het westen, doet niets. Het wil het gevaar niet zien." Als eommenaar gaf Erler nu dat Adenauer de feiten van bui tenlandse politiek en militaire kennis onjuist heeft voorgesteld. Dank zij de aanwezigheid van 400.000 Amerikaanse soldaten in West-Duitsland en de Ameri kaanse atoomwapens kan de bondsrepubliek in vrede en vei ligheid leven. Zelfs wanneer men rekening houdt met de poli tieke waarde van de Frans-Duit se vriendschap moet nuchter worden toegegeven dat de Fran se militaire kracht de Brits- Amerikaanse bescherming van Berlijn en Duitsland en Europa niet kan vervangen, aldus Erler. In Washington sprak het. Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken e.en krantebericht tegen dat dr. Adenauer zou heb ben beweerd dat hij met presi dent Kennedy destijds een over eenkomst was aangegaan dat in Europa raketten voor middel bare afstand zouden worden op gesteld. naar het gebouw waar zij zou den worden opgesloten. Van tijd tot tijd werden de kinderen ge dwongen in de looppas te gaan, waarbij enkelen die niet zo goed mee konden komen, met wapen stokken in de rug werden ge pord. Een meisje dat kennelijk op was van vermoeidheid, barstte in tranen uit en hoefde niet meer mee te lopen. Ongeveer halver wege stoven de kinderen plotse ling uiteen en verdwenen in alle richtingen. De sheriff zei later tot ver- sTaggevers dat hij en zijn man nen in auto's hadden gezeten en "V vluchtende kinderen onmoge lijk hadden kunnen tegenhouden. De campagne van de negers in Alabama is nu al drie weken gaande. In die periode zijn in Sel ma en het nabijgelegen Marion ongeveer 3400 negers gearres teerd. „Jullie willen toch zo graag lopen. Vooruit, loop dan," zo hadden de met elektrische vee- drijversstokken uitgeruste poli tiemannen de kinderen in de leeftijd van 9 tot 17 .jaar toege schreeuwd. Om te voorkomen dat journalisten de stoet zouden vol gen, had sheriff Clark na enkele kilometers zijn wagen dwars op een brug geplaatst. Het F. B. I. heeft besloten een onderzoek in te ste'len naar het gebeurde. De verontwaardiging onder de negerbevolking van Selma is groot. Dominee Martin Luther King die woensdagavond na een on derhoud met president Johnson :.n Selma terugkeerde, moest de mensen tot kalmte manen. „Hoe wreed er ook wordt opgetreden, wij mogen ons nimmer in de ver leiding laten brengen geweld met geweld te beantwoorden," zo zei hij. Hij riep de negers op vol gende week maandag in nog groter getale naar het gerechts gebouw te gaan om inschrijving op de kiezerslijsten te eisen. (Adv.) Na drie dagen van strijd heb ben Kongolese regeringstroepen en huurlingen in totaal 700 man in noordoost-Kongo de verdedigingslinies van de rebel len doorbroken. Ze zijn inmiddels de rivier de Itoeri overgestoken en zouden langzaam oprukken naar Pau- lis, de enige stad in dit gebied die in handen van de centrale regering is. Bij de stad Wamba, die op rond 80 km van de Itoeri ligt, zou een eenheid hulptroepen klaar staan om de regerings troepen steun te verlenen, bij hun verdere opmars. De Itoeri zou zwaar bewaakt zijn geweest door met mortieren uitgeruste op standelingen. De brug over de rivier was afgebroken. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vrijdagavond. Enige regen. Veel bewolking met enige re gen. Matige, aan de kust krach tige zuidwestelijke wind. Onge veer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON MAAN op onder op onder Febr. 12 8.01 17.48 13.11 5.33 13 7.59 17.50 14.16 6.40 14 7.5S 17.52 15.36 7.31 15 7.56 17.54 17.03 S.10 16 7.54 17.56 18.31 8.39 ZUIDWESTELIJKE WIND. Het K.N.M.l. deelt mede: Tussen een hogedrukgebied ten zuiden van Ierland en een depressie boven IJsland staat een westelijke luchtstroming, waarmee lucht van de oceaan via de Britse eilanden naar ons land wordt gevoerd. In deze stroming ontwikkelt zich bij Schotland een actieve storing. Deze zal in de komende 24 uur de wind bij ons doen krimpen naar het zuidwesten, waarbij ze tot matig en langs de kust tot krachtig zal toenemen. Er blijft veel bewolking en de kans op enige regen neemt toe. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. VRIJDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 10.21 10.56 Temeuzen 10.56 11.31 Hansweert 11.36 12.11 Walsoorden 11.46 12.21 ZATERDAG 13 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 141 Terneuzen 12.16 Hansweert 0.40 12.56 Walsoorden Het bestuur van de Indische staat Madras heeft sterke leger eenheden naar een dozijn plaat sen in deze staat gezonden in verband met het nog steeds voortduren van de met geweld dadigheden gepaard gaande ac tie tegen de invoering van het Hindi als officiële Indische taal. Het verzet komt van de zijde van Indiërs, die het Tamil spre ken. De jongste wanordelijkheden in de staat en de stad Madras hebben tot nu toe aan 25 perso nen het leven gekost, terwijl er evenveel werden gewond. Open bare installaties en spoorweg bruggen in de stad Madras en van het ongeveer 20 km daar van verwijderde vliegveld van Meenambakkam worden door de politie bewaakt. Betogende studenten zijn don derdag op een aantal plaatsen op spoorwegbanen gaan zitten om de treinenloop te belemme ren. Studenten hebben winkeliers met vernieling van hun zaken bedreigd, indien zij deze niet sluiten. De politie heeft donderdag in het ongeveer 450 km ten zuid westen van Madras gelegen Coimbatore hevige gevechten met opgewonden stadsbewoners geleverd. De toestand in deze plaats is gespannen. Betogers hebben nabij het om streeks 300 km van Madras ge- 0.50 1.06 legen dorp Tanjore een trein 'aangehouden. Zü dwongen de passagiers uit te stappen, waar na zij een wagon in brand sta ken en andere beschadigden. De politie heeft in de onge veer 430 km ten zuiden van Ma dras gelegen stad Madoerai 125 personen, onder wie 25 leden van de Indische communistische partij, gearresteerd. Premier Lal Bahadoer Sjastri van India heeft donderdagavond in een radiorede gezegd de agi tatie tegen de Hinditaal te be treuren. „Er is helemaal geen sprake van dat het Hindi zal worden opge'egd aan de staten waar deze taal niet wordt ge sproken. Het is ook duidelijk dat het Engels in die staten zal wor den gebruikt zolang de mensen dit nodig vinden." Het plan een parlementaire missie naar Zuid-Afrika te zen den is van de baan. De vijf oor spronkelijke aangewezen parle mentsleden die zouden gaan, hebben te kennen gegeven dat zij, gezien een zeker wantrouwen en gebrek aan medewerking aan Znidafrikaanse kant en een on voldoende garantie voor bewe gingsvrijheid het nnt van een oriënterend bezoek aan de unie betwijfelen. Deze vijf parlementsleden zijn: mejuffrouw dr. M. A. M. Klom- pé (K.V.P.), prof. dr. C. L. Pa- tijn (P.v.d.A.), de heer Th. H. Joekes (V.V.D.), mr. C. A. Bos (C.H.U.), leden van de tweede kamer, en prof. mr. W. F. de Gaay Fortman (A.R.), lid van de eerste kamer. Het plan tot dit bezoek rees. nadat nu ruim een jaar geleden een groep van vijftien vooraan staande Nederlanders in een brief aan de minister van bui tenlandse zaken mr. J. Luns ver ontrusting en bezorgdheid over de gang van zaken in Zuid- Afrika in het bijzonder met het oog op de apartheid uitsprak. Deze „groep van vijftien" for meerde zich spontaan na een al gemeen gesprek tussen personen, die op het gebied van cultuur, zending, wetenschappen en eco nomie diepgaande belangstelling voor de unie hebben. Tot deze groep behoorden de heren De Gaay Fortman, Patijn en Joekes. Ten behoeve van voorbespre kingen en regelingen voor het nadien geboren plan van een parlementaire missie heeft de buitenlandse dienst „als voer tuig" dienst gedaan. t

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1