Rebellen In Zuid-Vietnam zetten hun actie voort Amerikaanse kazerne gebombardeerd Treinramp in Spanje sedert 1 februari 1948 Commissaris der Koningin ZESTIG VIETCONG- STRIJDERS GEDOOD Hawk-raketien 82 opstandelingen gedood 309 Vietaamezen De vergeldings- aanvallen Xosygin uit Hanoi vertrokken Aanval van de ,Prawda' op Amerika 33 Amerikanen 30 DODEN EN 33 GEWONDEN De sneeuwschaiie in Rome Protest Evacuatie gaat door Jhr mr A. F. C. de Casembroot overleden HET WEER Burgemeester Commissaris President Johnson roept Amerikaanse veiligheidsraad bijeen DE VLIEGRAMP BIJ NEW YORK Nieuwe Vietcong-aanval Hoogwater Zon- en Maanstanden Brandende trein reed door Weerbericht Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofredaetetn*: I. van «Je Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswai Telefoon: 01150 2073 Gironummer: 38150 Abonnementsprijs ƒ6,— per kwartaal; per maan f 2.per week 50 et. Losse nrs 10 et. DONDERDAG 11 FEBRUARI 1965 2_e Jaargang - No. 6371 Uitgeefster N. V. v/h Firma P. -J. van de Sande te Terneuzen Advertentieprijs per mm 16 ct; minimum per advertentie 2,40. Rubriek „Kleine Advertenties" (géén handels- advertenties): 5 regels ƒ1,10. Iedere regel méér 22 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding: Brieven onder nummer, of „Adres Bureau van dit Blad" 20 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot n.m. 2 uur. Voor het gecomb. maandag/dinsdag-nummer tot 10 uur v.m. In het academisch ziekenhuis in Utrecht is woensdag middag op 58-javige leeftijd overleden jhv. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland. De heer De Casembroot werd 5 januari van dit jaar met een hartinfarct opgenomen in het gasthuis in Middelburg. Op 17 januari werd hij overgebracht naar het academisch ziekenhuis in Utrecht waar hij gisteren is overleden. Naar aanleiding van het overlijden van de Commissaris der Koningin is er vrijdag In Middelburg een buitengewone vergadering van de staten van Zeeland- De vergadering be gint om elf uur. August Francois Charles de Casembroot werd geboren te Middelburg op 7 december 1906. Na het gymnasium in zijn geboortestad te hebben afgelopen studeerde hij rechten aan de Utrechtse universiteit waar hij in 1931 het doctoraal examen deed. In juni 1932 volgde zijn benoeming tot burge meester van Westkapelle, welke functie hij vervulde tot 1 januari 1941. In december 1940 was hij namelijk benoemd tot lid van gedeputeerde staten van Zeeland doch op 6 mei 1943 werd hij als zodanig door de bezetter ontslagen. Na de bevrijding werd jhr. De Casembroot belast met de waarneming van het ambt van Commissaris der Koningin. Hij werd algemeen adviseur van de militaire commissaris en vervolgens tot 1 oktober 1945 eerst-toegevoegd-offieier bij het militaire commissariaat Zeeland. Na de opheffing van dit instituut was hij verbindingsofficier van het militair gezag voor Zeeland benoorden de Westerschelde tot 1 de cember 1945. In februari 1946 werd hij opnieuw burge meester van Westkapelle. Met ingang van 1 februari 1948 volgde jhr. mr. De Casem broot, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford als Commissaris der Koningin in Zeeland op. De heer De Casembroot was commandeur in de orde van Oranje-Nassau en grootofficier in de orde van verdienste van Italië. Pres. Johnson heeft woensdag middag de Amerikaanse natio nale veiligheidsraad naar het Witte Huis ontboden om de lu-m- aanval van de vietcong op het Amerikaanse kazernegebouw in Zuid-Vietnam te bespreken. Dinsdagavond waren nog al leen de stoffelijke resten van tien slachtoffers van de ramp met de DC-7 bij New York geborgen. Het toestel dat 84 mensen aan boord had, stortte naar bekend maandagavond bij Long Island brandend in zee na in de lucht te zijn ontploft. Geen van de inzit tenden overleefden de ramp. Men heeft tot dusver slechts kleine wrakstukken gevonden. Over de oorzaak van het ongeluk tast men nog volledig in tae.t .duister. Amerikaanse militaire kringen hebben woensdag meegedeeld, dat bij een gevecht op 120 km ten zuidwesten van Saigon in de provincie Binh Vinh zestig vïet- congstrijders zijn gesneuveld te gen tweë man aan de zijde van de regeringstroepen. De opstandelingen hadden een regeringseenheid omsingeld en via luidsprekers tot overgave ge maand, mastr de regeringsmili tairen hadden via de radio de hulp van de luchtmacht ingeroe pen, die daarop enkele aanvallen had uitgevoerd. In de buurt van Binh Ghia heb ben guerillastrijders dinsdag drie Amerikaanse hefschroefvliegtui- gen in een gevecht met Zuidviet- namese eenheden neergeschoten. Negen inzittenden onder wie een Amerikaan, werden gewond. Zuidvietnamese regeringstroe pen raakten woensdag in ge vecht met een sterke vietcong- eenheid op dertien kilometer van de luchtmachtbasis Da Nang, waar dinsdag de eerste Ameri kaanse luchtdoelraketten van het type ,Hawk" waren gearriveerd. De viëtcong-eenheid bij Da Nang bestond uit ongeveer vijf honderd man terwijl van de an dere kant een guerilla-eenheid van 200 man naar de basis op trok. Amerikaanse hefschroef- vliegtuigen brachten Zuidviet namese militairen naar het ge bied over. Da Nang ligt onge veer 600 km ten noordoosten van Saigon. Een batterij Hawk-raket- ten is al rond de startbaan op gesteld. Ruim vijftig km ten oosten van Saigon zijn Zuidvietnamese valschermtroepen die daar dins dag met hefschroefvliegtuigen waren geland er woensdagmor gen in geslaagd zich te bevrijden van omsingeling door guerilla- troepen die hen mét zwaar mor tiervuur hadden bestookt. De opstandelingen verloren 82 doden terwijl de verliezen aan de zijde der regeringstroepen 20 doden en ongeveer 40 gewonden bedroegen. In Saigon zijn woensdag be richten ontvangen over een krachtige aanval van vietcong- rebellen in de provincie 'Binh Dïnh op 500 km ten noordoosten van de hoofdstad waarbijonge veer 300 Zuidvietnamese militai ren de dood vonden of vermist raakten. De aanval zou maandag heb ben plaats gehad. Twee Zuidviet namese compagnieën werden on der de voet gelopen terwijl later een bataljon in een vietcong- hinderlaag liep. Waarnemers in Saigon be schouwen deze overval als de beste militaire zet van de opstan delingen sinds hun overwinning bij Binh Gia in december vorig jaar. Vier Amerikaanse adviseurs die tot het verslagen bataljon hadden behoord wisten te ont komen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Voor het Verre Oosten William P. Bundy, heeft dinsdag te kennen gegeven, dat de Verenigde Staten geen luchtaanvallen meer op Noord- Vietnam zullen doen ter vergel ding van de vietcongaanvallen op Amerikaanse bases van het afgelopen weekend. Hij zei tot verslaggevers dat de volgende stap aan de communisten is. „Wij zijn tot een akkoord ge komen over de maatregelen die genomen moeten worden om het defensieve vermogen van de de mocratische Vietnamese repu bliek te versterken en wij hebben besloten geregeld overleg te ple gen over deze kwestie, aldus heeft premier Kosygin van de Sowjet-Unie vóór zijn vertrek uit Hanoi verklaard. Op 't vliegveld van de Noord- vietnamese noofdstad vertelde de Russische premier dat hij met de Noordvietnamese leiders gespro ken heeft over de internationale situatie en dat de toestand op het Indoehinese schiereiland grondig was bestudeerd in ver band met ,de recente gewapende provocaties van de Amerikaanse imperialisten en hun marionet ten van-Saigon" De resultaten van zijn bezoek en zijn besprekingen in Noord- Vietnam zullen in een communi qué worden vermeld. „Diegenen in de Verenigde Staten die denken dat ze kunnen doen waar ze maar zin in hebben en him wetten denken te kunnen voorschrijven in elk deel van de wereld, vergissen zicli deerlijk", zo schrijft het Russi sche partijblad .Prawda" woens dag in een hoofdartikel onder de kop: Er.moet een einde worden gemaakt aan gevaarlijke provo caties". De Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnam tonen vol gens het blad de ware bedoelin gen van de .Amerkiaanse impe- rialisten" die niet in staat zijn „de bevrijdingsstrijd van het volk van Zuid-Vietnam te onderdruk ken en nu de zaken ten goede trachten te doen keren door nieuwe militaire avonturen". De Verenigde Staten hebben, zo zegt de Prawda, een nieuwe theorie ontwikkeld namelijk die van de „vergelding" voor de ne derlagen die ze lijden bij hun po gingen „de nationale bevrijdings bewegingen der volken neer te slaan". „Wat de Amerikaanse leidende kringen willen is zich het „recht" toeëigenen onver wachte klappen uit te delen aan welk land in welk deel van de wereld dan ook om de enige re den dat de Verenigde Staten hel niet eens zijn met de in dat land bestaande orde. Dergelijke op vattingen herinneren aan de erg ste tijden van de koude oorlog en roepen de schaduw op van Dul les, die in zijn dagen droomde van de Verenigde Staten in de rol van „wereldgendarme". Wanneer de Verenigde Staten een land alleen maar aanvallen, omdat dit in de buurt van hun bases ligt, staat dat gelijk met een poging „roverspraktijken" in het internationale leven in ie voeren, aldus de Prawda. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft woensdag be richt ontvangen van een nieuwe zware aanval van de vietcong op een Amerikaanse kazerne ten noorden van Saigon. Gemeld werd dat de aanval werd gedaan op de kazerne te Qui Nhon, ongeveer 400 km ten noordoosten van Saigon. Er wa ren ongeveer 45 man in de ka zerne. .i i Een woordvoerder van het Witte Huis bevestigde dat in de kazerne vele doden zijn gevallen. President Johnson is van de nieuwe aanval in kennis gesteld, waarna hij contact heeft opge nomen met verscheidene func tionarissen van de nationale vei ligheidsraad, onder wie de mi nister van defensie Robert -Mc- Namara. kend werd, demonstreerden enige honderden vrouwen uit Phila delphia voor het Witte Huis tegen de oorlog in Zuid-Viet nam, Een menigte studenten en poli tiemannen drommen bijeen voor het gebouw van de Amerikaanse ambassade in Moskou tijdens een Russische betoging tegen de Amerikaanse luchtaanvallen op Noord-Vietnamese doelen. DONDERDAG 11 FEBRUARI v.m. n.m. Breskens 8.58 9.38 Terneuzen 9.33 10.13 Hansweert 10.13 10.53 Walsoorden 10.23 11.03 VRIJDAG 12 FEBRUARI v.m. n.m. jjreskens 10.21 10.56 Terneuzen 10.56 11.31 Hansweert 11.36 12.11 Walsoorden 11.46 12.21 ZON MAAN op onder op onder Eebr. 11 8.03 17.46 12.21 4.16 12 8.01 17.48 13.11 5.33' 13 7.59 17.50 14.16 6.40 14 7.58 17.52 15.36 7.31 15 7.56 17.54 17.03 8.10 lö 7.54 17.56 18.31 S.39 Woensdagochtend kort na zes uur is brand ontstaan in drie rijtuigen van de stoptrein Ma dridBarcelona, toen deze zich op 40 km van de stad Saragossa bevond. Dertig mensen kwamen De zware sneeuwval van dins dag heeft in Rome en omgeving voor 120 miljoen gulden schade aangericht. Honderdmensen hebben bij ongelukken verwon dingen opgelopen en tientallen auto's werden beschadigd. Vol gens weerkundigen heeft het daar in 200 jaar niet zó hevig ge sneeuwd. Op sommige plaatsen lag een halve meter sneeuw. bij dit ongeluk om het leven, terwijl er 33 met brandwonden in ziekenhuizen moesten worden opgenomen. Voor zeven van hen vreest men het ernstigste. Het ongeluk dat te wijten schijnt te zijn aan het niet wer ken van het alarmsysteem, ver liep op tragische wijze: de brand sloeg naar de achterste wagons over, doordat de machinst niet onmiddellijk begreep welk dra ma zich achter hem voltrok. Tussen de dorpjes Grisen en Pinseque kwam de trein ten slotte tot stilstand, waarop de passagiers in paniek uit de trein trachtten te komen. Voor een aantal van hen was het echter te laat. De drie wagons waren al geheel in vlammen gehuld. Het te hulp gesnelde treinper soneel koppelde de drie bran dende wagons af. De ernstig ge wonden werden naar Saragossa vervoerd. Uit de brandende wrakstukken werden de verkool de resten van 26 mensen ge haald, terwijl langs de spoorlijn nog vier verkoolde lijken wer den gevonden. Nadat de brand was geblust. zette de trein zijn reis voort om de overige gewonden naar Sara gossa te brengen. fes"*' Gebleken is dat de trein een half uur na het ontstaan van de brand pas tot stilstand kwam. In de brandende wagons ont stonden verschrikkelijke tafere len. De opgesloten passagiers drukten wanhopig op de alarm knoppen, maar 't systeem werk te niet en de ramptrein spoedde voort, waardoor de brand alleen maar erger werd. Het ene com partiment na het andere werd een prooi der vlammen. Ver scheidene inzittenden verkozen een sprong uit de rijdende trein boven de dood in de vlammen. De meesten van hen vonden de dood of werden zwaar gewond langs de spoorlijn gevonden. De drie uitgebrande wagons zijn op de plaats van stilstand achtergebleven. De gouverneur van de provincie Saragossa heeft de leiding van de reddingswerk zaamheden op zich genomen. Het Noordvietnamese pers bureau berichtte woensdag dat kolonel Ha Van Lau, hoofd van de Noordvietnamese verbin dingsmissie, heeft geprotesteerd tegen het binnenbrengen van Amerikaanse ,Hawk"-raketten in Zuid-Vietnam. Hij noemt dit een schending van de overeenkomst van Genève en heeft de interna tionale commissie verzocht te zorgen dat deze raketten wor den teruggetrokken. De raketten zijn na de aanval van zondag op bevel van president Johnson in allerijl naar Zuid-Vietnam gezon den. Woensdag' zijn geen Ameri kanen uit Saigon geëvacueerd omdat er geen vliegtuigen be schikbaar waren. De evacuatie wordt vandaag hei-vat. Alle 1800 vrouwen en kinderen moeter binnen de komende, acht dagen het land hebben verlaten. Op het ogenblik dat het nieuws over de nieuwe vietcong-aanval ojj de Amerikaanse kazerne be- WEINIG VERANDERING In het algemene weerbeeld komt maar weinig verandering. Hoewel het hogedrukgebied ten westen van Ierland langzaam in beteke nis afneemt, is het toch nog krachtig genoeg om in ons land een overwegend matige noord westelijke luchtstroming in stand te houden. In de aangevoerde lucht van de Noordzee komt veel bewolking voor, waaruit plaat selijk een buitje kan vallen. De temperaturen lopen in de middag tot 6 a 7 graden op. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot hedenavond. Dezelfde temperaturen Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enkele buien. Matige, aan de kust af en toe vrij krachtige wind tussen west en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. BETOGING IN MOSKOU Een militaire woordvoerder in Saigon zei dat een der kazerne gebouwen door een zware bom is vernield, waarbij 33 Amerikanen het leven verloren. Buiten het gebouw zijn twee communisti sche guerillastrijders die met ex plosieven waren uitgerust, ge dood. Het vernielde gebouw telde vier verdiepingen. De woord voerder van het Witte Huis wil de niet zeggen of het incident in Washington even ernstig wordt opgevat als dat van zaterdag. Ferder on de dag hadden bom menwerpers en regeringstroepen vietcong-aanvallen nabij de Amerikaanse luchtmachtbasis Da Nang ongeveer 600 km ten noordoosten van Saigon afgesla gen. Bij een ander treff-en werd woensdag op 56 km ten zuidoos ten van Saigon eveneens een hevige vietcong-aanval afgesla gen, waarbij een Amerikaan zou zijn gedood en 19 gewond. De re geringstroepen telden 20 doden èn 70 gewonden, de vietcong 86 doden. Bij Binh Dinh zouden woensdag twee compagnieën re geringstroepen zijn verslagen. Een bataljon militairen zou in een hinderlaag gevallen zijn er. geheel zijn vernietigd.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 1