Rechtse betogingen tegen De Gauile Grieks onderzoek naar ongeregeldheden De gouden standaard Zaterdagvoeiba! de reus Va n ennip Deze zomer een topseizoen voor PETER POST EUROPEES KAMPIOEN ACHTER BERRIES Maancfag 8 Dinsdag 9 februari 1965 DE VRIJE ZEEUW Pagina? MOND EN KLAUWZEER MOEILIJKHEDEN OP NEDERLANDS SCHIP Oostduits verzet tegen bewapening Israël DE RELGISCHE COMPETITIE DE SPORTTOTO HOCKEY Middelburg IV—Olympia 0-5 Middelburg R—Olympia 0-2 Tem. Roys—Smerdiek 2—2 Wemeldinge—Spui 3—0 Inbraak in kerk Vrijdagavond heeft de uiterst- rechtse advocaat Jean Louis Ti- xier-Vignancour, die zich kan didaat heeft gesteld voor 't Fran se presidentschap, in Parijs een vijfduizend toehoorders op een bijeenkomst toegesproken. Hij bracht hulde aan de verleden week overleden generaal Wey- gand, die in 1940, na de Duitse In de onmiddellijke omgeving van het Brabantse dorp Gilze en in de gemeente Chaam zijn ge vallen van mond- en klauw zeer gesignaleerd. In totaal zijn op drie bedrijven 90 varkens af gemaakt. Koeien zijn nog niet aangteast. In Gilze-Rijen is dit weekeinde artikel 20 van de veewet van kracht geworden. Dit betekent dat honden en katten niet mogen loslopen. Op zoek naar goud en documenten van Hitiers hoofdkwartier Het Westduitse leger gaat deze week in een kalksteengroeve in Ostrode zoeken naar een goud schat en documenten uit Hitiers Berlijnse hoofdkwartier. Dit heeft de politie in Hildesheim meegedeeld. De bewoners van Ostrode hou den vol, dat de S.S. de schat in een galerij van de groeve heeft verborgen en dat de galerij door de Amerikanen indertijd met dy namiet is verwoest. doorbraak in het westen, werd geroepen om de leiding van het Franse leger van generaal Ga- melin over te nemen. Na de ca pitulatie van Frankrijk is Wey- gand, als bekend, nog minister van landsverdediging in de door maarschalk Petain geleide rege ring van Vichy geweest. „De regering-De Gaulle heeft geweigerd vergunning te geven voor het houden van een uit vaartdienst voor wijlen Wey- gand in de Dome des Invalides (de Parijse kerk, waarin nor maal de uitvaartdiensten wor den gehouden voor overleden militairen in de rang van gene raal), omdat de overleden gene raal in 1920 de legers der bols jewieken in de slag bij Warschau heeft verslagen. Het zou de pre sident, bij zijn huidige politiek tegenover de Sowjet-Unie, niet goed uitkomen om een uitvaart dienst voor een man, die des tijds het rode leger wist te ver slaan, in de Dome des Invalides toe te staan", aldus Tixier-Vig- nancourt. Na zijn toespraak werd door de aanwezigen luidkeels „De Gaulle is een moordenaar" ge roepen. Na afloop hebben zich gedu rende een half uur botsingen voorgedaan tussen vele honder den jeugdige aanhangers van Tixier-Vignancour en politie, onder wie eenheden der z.g. op roerpolitie. De betogers zwaai den met Franse vlaggetjes en riepen „Tixier aan de macht". Het Griekse parlement heeft vrijdagavond een voorstel van de uiterst linkse partij E.D.A. aangenomen dat een onderzoek beoogt naar onregelmatigheden waaraan de voormalige premier Constantine Karamanlis en twee voormalige ministers zich zouden hebben schuldig gemaakt. De drie ministers zouden te veel geld hebben uitgegeven voor een wa terkrachtproject en druk hebben uitgeoefend om contracten te De wereld heeft niet gunstig gereageerd op de oproep van president De Gaulle van Frank rijk de gouden standaard in ere te herstellen. Wel was men het er in het algemeen over eens dat een of andere hervorming van het internationale monetaire stelsel moet worden ingevoerd. De opvattingen van de Franse president, zoals hij die donder dag tijdens zijn persconferentie mededeelde, werden in veel lan den onrealistisch genoemd. In Washington zeiden ambte naren van het Amerikaanse mi nisterie van financiën dat De Gaulle's voorstel voor een terug keer naar de gouden standaard in Europa geen steun heeft en geen kans maakt te worden aan vaard. Het ministerie heeft la ten weten dat terugkeer naar de gouden standaard geheel in te genspraak is met de algemene denkwijzevan de regeringen der voornaamste landen. De Amerikaanse kranten waren het evenmin eens met de idee van terugkeer naar de gouden stan daard, maar zij aanvaarden wel de kritiek van generaal De Gaul le wat betreft het internationale monetaire stelsel. De Amerikaanse minister van financiën, Douglas Dillon, zei vrijdag in een gesprek met jour nalisten dat het voorstel van de Franse president in tegenspraak lijkt te zijn met het standpunt dat de Franse regering de afge lopen zomer innam. Zij zei toen dat haars inziens niet voldoende goud beschikbaar is voor de fi nanciering van de toekomstige De havenpolitie van New York is met helicopters en een over- valploeg naar een aanlegplaats in New York vertrokken, waar een in Nederland geregistreerd schip juist was aangekomen. Zij hadden een telefoontje gekregen dat op het schip een muiterij was uitgebroken, maar alles bleek rustig te zijn. De „muiterij" op het 21.130 ton metende schip „Reza Shan de Grote" bleek een tien dagen oud incident te zijn, dat was ontstaan naar aanlei ding van een overwerkkwestie en een film van Gina Lollobri- gida. Kapitein H. Veldhuizen ver telde de politie dat 17 Chinese bemanningsleden uit Hongkong op zekere avond, toen het schip tussen New York en Curacao voer, voor de zaal waar de offi cieren naar een film keken, kwamen schreeuwen en vloeken. Zij beweerden dat de officieren al vier films hadden gezien en zij nog slechts één. De Chinezen wilden ook de 50 uur overwerk per maand niet verrichten, na dat zij loonsverhoging hadden gehad. De Chinezen werden per vliegtuig naar Honkong terug gezonden, geheimzinnig lachend, want de scheepvaartmaatschap pij moet nu nog eens extra 1.400 dollar neertellen voor het over brengen van hun bagage. Lothar Bolz, de Oostduitse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in een telegram aan de Westduitse minister van buiten landse zaken, Schroder, geëist dat de Westduitse regering on middellijk „het geheim akkoord met Israël" zal opzeggen en „alle leveranties van wapens en oor logsmateriaal aan Israël" zal staken. Volgens Bolz hebben „de wa penleveranties aan Israël" ten doel van dit land „een imperia listische voorpost in de Arabi sche wereld" te maken. wereldhandel en dat er een an dere vorm voor de regeling van betalingen moet komen. Minister Dillon zei dat het moeilijk is vast te stellen of het voorstel van pre sident De Gaulle een of andere gewijzigde vorm van de oude gouden standaard behelst. verlenen aan een Amerikaanse en een Franse maatschappij. Er zal nu eerst een parlemen taire commissie worden gevormd die een vooronderzoek instelt. Op grond van de conclusies van deze commissie zal het parle ment uitmaken of de ministers voor een speciale rechtbank zul len moeten verschijnen. Nadat het voorstel was aan genomen verlieten de afgevaar digden van de radicale unie de partij van Karamanlis uit protest de zaal. Karamanlis trad in juni 1963 als premier af na onenigheid met wijlen koning Paul. Hij was jaar premier geweest. Zijn radi cale unie werd in november 1963 bij verkiezingen verslagen door de unie van het centrum onder leiding van Papandreoe, de te genwoordige premier. De twee voormalige ministers die met Karamanlis worden be schuldigd zijn Panayotis Papaly- goeras (economische coördina tie) en Nikolas Martis (indus trie). De uitslagen van de zondag voor de Belgische competitie ge speelde wedstrijden luiden: BeerschotUnion 30 DaringAnderlecht 05 LierseBerchem 11 AntwerpF.C. Luik 03 BeringenGantoise 32 St. TruidenStandard 30 F.C. BruggeDiest 41 TilleurC.S. Brugge 31 De stand: 1. Anderlecht, 36 punten 2. Standard, 28 punten 3./4. Beerschot en Luik 23 punten De 713.495 deelnemers aan de toto van deze week zorgden er opnieuw voor dat de inzet (ƒ1.045.257) het miljoen passeer de. De eerste prijs bedraagt ƒ189.713; de tweede ƒ103,480 en de derde 51.740. Zondagavond had zich nog niemand gemeld met 13 goede voorspellingen. Vijf mensen maakten slechts één fout en er waren ongeveer 30 kandi daten voor de derde prijs. Juist ingevuld zag het totofor mulier er als volgt uit: 2 2 1 3 1. 31232222 Door niet opkomen van Mid delburg IV eindigde deze wed strijd in een reglementaire over winning van Olympia met 05. Na enkele gevaarlijke uitval len van Middelburg, waarbij pech de Middelburgse jeugd van een doelpunt afhield, opende de Terneuzense jeugd de score met een fraai doelpunt van Jos Ha- mann. In de tweede helft, waar in Olympia duidelijk de meer dere was, kon Paul de Groene een mooie cross op sublieme wij ze omzetten in een tweede doel punt. Een fraaie wedstrijd met een tamelijk slappe leiding. Linksbinnen C. de Jonge brak een been In een sportieve wedstrijd met een ongelukkige 7e minuut voor de jeugdige Boysspeler Cor. de Jonge die voor het eerst in het eerste elftal stond opgesteld, hebben de Boys de koplopers gekloot. Bij een poging de bal in zijn bezit te krijgen trapte Cor tegelijk met eeri tegenstan der naar de bal. Hij was zo on gelukkig zijn rechterbeen te breken. Na een twintigtal mi nuten werd het spel hervat. Maas viel in en was direkt aktief. Dit leidde tot het eerste doelpunt. Rechtsbuiten Simons zette de bal prachtig voor, aanvalsleider De Kubber kopte schitterend in (1 0). Nadien golfde het spel op en neer maar verder dan enkele schoten kwamen de Boys niet want de Smerdiek-doelman was op zijn hoede. De 2e helft was nauwelijks 2 minuten oud toen linksbinnen Maas een bal uit de achterhoede kreeg toegespeeld. Volgens het publiek wachtte hij te lang om de bal af te geven, Maas zag dit beter in en lokte de rechtsback naar zich toe en gaf een afge meten pas naar De Kubber die de Smerdiek-doelman voor de tweede maal liet vissen, (20). Wie nu gedacht had, dat de Boys op fluweel zaten, kwam bedro gen uit en zelfs een nederlaag zat er na een twintigtal minuten in. In de I6e minuut kreeg Smer diek over links een corner te nemen, die scherp voor doel kwam, doelman Pladdet sloeg nog naar de bal, maar in eigen doel (21). Smerdiek kwam te rug. Óver rechts volgde een hoge bal, doelman Pladdet liep uit, maar greep mis (22). Er zat nu weer van alles in en toen in de 27e minuut de beste speler van Smerdiek, linksbuiten Van Driel, een diagonaal schot loste, was doelman Pladdet reeds ge slagen maar van de binnenkant van de paal vloog de bal terug. Het publiek begon zich nu ook meer met de strijd te bemoeien en moedigde de Boys fel aan. Dit bracht succes in de 31e mi nuut, toen rechtsbuiten Peter Simons een kogel afvuurde waar op de Smerdiek-doelman geen kijk had (32). In de resteren de minuten werd van weerszij den hard gewerkt. De Tern. Boys wonnen verdient van koploper Smerdiek. De veelbelovende Cor de Jon ge, die zo'n onfortuinlijk debuut maakte, wensen wij het allerbes te toe. Hij komt volgend seizoen ongetwijfeld weer terug en de Boys kunnen nog veel plezier van hem beleven. Spui was naar Wemeldinge getrokken zonder reservespelers en heeft mede hierdoor een ne derlaag geleden. Voor de rust was Spui het meest in de aanval maar wist dit niet uit te drukken in doel punten. Harms liep kort na het begin een blessure op maar is blijven meehinken omdat geen reserve beschikbaar was. Tien minuten vóór de rust moest Koekoek het veld verlaten we gens een blessure. Desondanks bleef Spui tot de rust nog het meest in de aanval. Tien minuten na de hervat ting kon Harms de bal niet weg getrapt krijgen en midvoor Gijs- sel profiteerde hiervan (10). In de 22e minuut bracht Bour- graaf de stand op 20. Kort vóór het einde scoorde Schou- wenaar en bezegelde daarmee de 30 nederlaag van Spui. Een bruisende Peter Post heeft zaterdag het Antwerpse sport paleis op stelten gezet. Met groots machtsvertoon versloeg hij in het Europees kampioen schap achter dernies zijn negen tegenstanders met zo'n groot verschil, dat alleen de Belg Theo Verschueren met vijf ronden achterstand zijn naaste tegen stander bleef. De Amstelvener zette in zijn rondedans, in het vak geharde mannen als Van Tongerloo op zes, Ludo Janssens op zeven, Van Steenbergen op negen en Aeren- houts op 13 ronden en de 18.000 toeschouwers, die in opperste deze kraohttoer volgden, waren buiten zichzelf meegesleept als in een roes. Het was een gelukkig lachen de Peter Post, die zijn ereronde reed en een minutenlange ovatie in ontvangst nam. Geen wielrenner ter wereld had op deze zaterdagavond Peter Post kunnen stuiten, want elf minuten nadat de 10 via voorron den gekwalificeerde finalisten over de latjes snelden, nam hij resoluut de leiding en draaide zo'n verschrikkelijk tempo dat alle bestaande records werden vergruizeld. Peter Post eindigde zijn rit over een uur met recordafstand van 62.485 meter en dat is iets wat nog niemand vóór hem heeft gedaan. Het oude record van Antwerpen stond op naam van Theö Verschueren met 60.765 m. In een achtervolgingsrace toon de de Duitser Kemper zich de sterkste door de Belg Hugo Scrayen te verslaan. Dat belooft wat op 26 februari, wanneer hij in de finale tegen Peter Post in het strijdperk zal treden. In het kerkgebouw en in de daaraan grenzende consistorie kamer van de hervormde kerk in Dinteloord is zaterdagavond laat ingebroken. Er wordt geen geld vermist. Alle collectezakken die in diverse kasten waren op geborgen, alsmede de collecte bussen die bij de uitgang hingen, werden doorzocht. Zowel in het kerkgebouw als in de consisto riekamer werden vernielingen aangericht. De op het preekge- stoelte bevestigde geluidsinstal latie werd onklaar gemaakt en in de consistoriekamer werd een schilderij vernield. Een speur hond heeft twee sporen gevon den. Ook werden op diverse plaatsen bruikbare vingerafdruk ken gevonden. door Hugo Hooftman Ze zijn weer op ons bureau neergedwarreld. De prachtig uitgevoerde programmaboekjes over goedkope vliegreizen. Van F.I.T. en Cen- touri, van Sunny Airway en Hotelplan, van Sunliner Holland en de Zuid-Europa Stichting, van de Nederlandse Reisvereniging en Buhoma, van Wagon Lits en Bel Air, van Avia Tours, R.A.P.T.I.M., V.V.I. en hoe ze allemaal mogen heten. De Ité, de goedkope vakantievliegreis met alles-inbegrepen, heeft een enorme vlucht genomen. De K.L.M. vervoerde in 1964 rond 36.000 Ité-gangers tegen 26.000 in 1963. Een stijging van 40'/i. Deze passa giers vliegen op de normale lijndiensten. Daarnaast hebben we de charters, en wat op dat gebied gebeurt is welhaast nóg spectaculairder. SPECIALE DC-8 NAAR MAJORCA; VOOR 565,— NAAR EGYPTE Martin's Air Charter zal deze zo mer bijna 500 vluchten maken voor F.I.T., Centouri, Hotelplan, V.V.I. (vroeger Airtour Holland) Sunliner Holland, Eurotours, Be nelux Travel Service en Bunga lowpark Corsica. Anderen, waaronder de Neder landse Reisvereniging en Buho ma, charterden reeds vele Friend ships bij Schreiner Airways. Schreiner hoopt dit jaar 52.000 passagiers te vervoeren, tegen naar schatting 26.000 passagiers vorig jaar. Martin's Air Charter vervoerde er ca. 50.000 in 1964 (100.000 wanneer men elke pas sagier dubbel rekent voor heen plus terugvlucht). W mogen stellen dat F.LT. mo menteel onze grootste „tourope rator" is op het gebied van goed kope vakantievluchten. Zij ver voerde vorig jaar 18.000 passagiers (Centouri 14.000), tegen 11.000 in 1963, 8.000 in 1962 en 4000 in 1961. Een voorbeeld dat goed de enorme groei aantoont van de goedkope vliegreizen. DIT SEIZOEN We zijn eens naar Eindhoven ge trokken, waar de heer A. P. F. van Gennip als onze grootste man op het gebied van goedkope vliegreizen zetelt. Fons van Gennip, 33 jaar oud, stamt uit het autobusbedrijf, maar al gauw had hij daar genoeg van - ze vonden hem daar boven dien „te wild" - en zo charterde hij zijn eerste Dakota voor Mal- lorca in 1958. Hij richtte zijn reis bureau F.I.T. n.v. op, waarbij F.I.T. staat voor Federatie Inter nationaal Toerisme. Behalve zijn prachtige hoofdkan toor in Eindhoven, waar nu 18 mensen werken, heeft hij kanto ren in Amsterdam en Den Haag waar totaal vier mensen werk zaam zijn. Bovendien heeft Egypte is na goedkoop per chartervliegtuig bereikbaar. A. P. F. van Gennip. de groepsvliegreus. F.I.T. 18 stewardessen in dienst, die in de vakantiebestemmingen zijn gestationeerd om daar de passagiers van de vliegtuigen te halen en naar de hotels te bren gen. Wat doet onze grootste man van goedkope vliegreizen nu dit jaar? Dat toont het programma van F.I.T. dat er .als volgt uitziet: Viermaal per week naar Palma (één DC-8 van de K.L.M. drie DC-7C van M.A.C.). Eenmaal per week naar Barcelo na (DC-7C rati M.A.C.) Eenmaal per week naar Genoa (Cojivair 340 van M.A.C.) Eenmaal per week naar Verona (DC-7C van M.A.C.) Eenmaal per week naar Dubrov- mk (VC-7C van M.A.C.) Eenmaal per week naar Korfoe (Convair 340 van M.A.C.) Eenmaal per week naar Athene (DC-7 van Ostermans Air). Eenmaal per 14 dagen naar Caïro (DC-6B van Missr Air). STUNTS Fons van Gennip is een man die van „stuntjes" houdt. Zo'n stunt organiseerde hij onlangs met het dagblad De Telegraaf, toen hij met zeven kisten van M.A.C bij na 600 mensen in een dag op en neer naar Londen bracht om daar kerstinkopen te gaan doen. Hij zal er niet veel aar. verdiend hebben, maar de publiciteit die hij kreeg op de voorpagina's van dit vermaarde ochtendblad was onbetaalbaar. Wanneer we het programma van F.I.T. voor dit jaar bezien, dan vallen daarin ook een tweetal stunts op. Ten eerste het charte ren van een DC-8 straalvliegtuig voor Mallorca. Op 10 april ver trekt de eerste. Zo'n DC-8 kan 144 passagiers meevoeren. Het is waarlijk geen kleinigheid om te zorgen dat iedere week die kist vol zit. Want vliegen moet die kist en als hij leeg blijft, kost dat handen vol geld. Hoewel ook Centouri een DC-8 en een Electra chartert voor Mal lorca, heeft deze organisator hier een interessante voorsprong op zijn andere concurrenten. De DC-8 vliegt in 1 uur 50 minu ten naar Palma, non-stop. De DC-7C doet er ongeveer 3 uur over. Toch kost het dj vakantie ganger niets extra's om op de DC-8 te boeken. Het enige nadeel van die DC-8 is misschien dat het een nacht vlucht is, terwijl de DC-7C's overdag vliegen. Hoe het zij, die snelle DC-8 naar Mallorca zal een geweldige aan trekkingskracht vormen voor ve le vakantiegangers. De geweldige capaciteit van de ze straalreuzen maakt het niet ondenkbaar dat veel passagiers weggezogen zullen worden voor kleinere toestellen als Friend ships, DC-4's en Dakota's en met name Schreiner vindt die DC-8 op Mallorca dan ook helemaal niet leuk. NAAR EGYPTE De volgende stunt van F.I.T zijn de goedkope Egypte-reizen. Een volledig verzorgde vliegreis voor zegge en schrijve 565 gul den. Op 20 maart zal de eerste vlucht gemaakt worden met een Cornet straalvliegtuig van de United Arab Airlines. Vervolgens elke veertien dagen met een DC-6B van een dochter maatschappij Missr Air. Overigens zal het op 20 maart voor het eerst zijn dat een Co- met van United Arab Airlines op Schiphol neerstrijkt. De kist ver trekt 's morgens om elf aur. Nu de goedkope vliegreizen naar Cairo van de Omar Khayam or ganisatie ongever 100 gulden duurder zijn geworden, steekt F.I.T. met zijn prijs bijzonder gunstig af, temeer daar ook nog zes excursies in de prijs zijn in begrepen. Voor 565,logeert men in het Carlton-hotel midden in de stad. Wil men in het prachtige Nile Hilton-hotel loge ren, dan kan dat ook. Het ver blijf wordt dan 345,duurder. F.I.T. kan deze goedkope vlieg reizen maken dank zij de mede werking van Philips, die met sluimerende tegoeden die het land niet uitmogen, de verblijf kosten in Egypte betaalt. Het is de bedoeling dat de vluchten naar Egypte het hele jaar door worden gemaakt, elke veertien dagen. De lust komt op vrijdag uit Caïro aan en blijft in de nacht van vrijdag op zaterdag op Schiphol staan. MILJOENEN Zo probeert de heer Van Gennip ieder jaar weer iets origineels te brengen. Voor volgend xr staat ook een speciaal plannetje op stapel. Toch is en blijft riaï- lorca nog altijd de beste bestem- ming voor goedkope vliegtochten. Het is er goedkoop en doorgaans is er mooi weer. Waarom nog geen goedkope vluchten vanuit Nederland naar de Canarische eilanden worden gemaakt? Deze bestemming staat op de wip". De moeilijk heid is dat men in verband met de afstand uitsluitend een gro te kist kan gebruiken, en dat maakt het risico voor een nieu we bestemming natuurlijk groot om zo'n kist vol te krijgen. Toch zullen vluchten naar deze echte winterbestemming er zeker komen, want ook de Nederlan der wil steeds verder weg met vakantie. Als dit reisbureau dit jaar 24.000 vliegende passagiers vervoert, F In een Caraveile worden de vakantiegangers snel naar de ion gebracht. dan is dat een kwart ongeveer van het totaal aantal Nederlan ders dat per vliegtuig op vakan tie gaat. Vorig jaar al had F.LT een om zet van bijna 10 miljoen gulden. Voor dit jaar sloot de n.v. bij Martin's Air Charter alleen al een contract af ter waarde van 21 miljoen gulden omzet. Het vliegen voor een koopje is nu populair en het zal interessant zijn deze ontwikkeling nauwlet tend te blijven volgen, vooral nu men ook al voor een 620,naar Amerika kan vliegen, zoals van af 25 juni met een DC-8 van Capitol Airways vanaf Schiphol mogelijk wordt (georganiseerd door een coöperatieve organisa tie m de levensmiddelensector). Tussen twee haakjes: U gaat dit jaar toch zeker óók vliegend op vakantie (Nadruk verboden). t 'ét

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 5