m Gemeenteraad van IJzendijke Griep...? De „Catharina F vlofgef rokken GEEN FUSIE IN SE VAKBEWEGING Positie bepaald door godsdienstige overtuiging Rüarfcilserbfa BEURSOVERZICHT EE RO'I Maancïag S Dinsdag 9 februari 1965 DE VETJE ZEEUW Pagina 3 N.S1.V.-V00RZITTER: Eenzijdig beeld Onderwijs m^mÊMËÊËÊm TOERISTEN IN RUSLAND MINISTER LUNS EREPRINS AARDGASLEIDING ONTPLOFTE GOUDDIEFSTAL DE REGERING VAN ZUID-VIETNAM MINISTER DE JONG KOMT MET HET WETSONTWERP VRIJSTELLING DERDE BROER STILLE MARKT Agenda Advieskoersen buitenlands bankpapier De advieskoersen voor buiten lands bankpapier, dinsdag gel dend in Amsterdam, luiden: Engels pond 10.0010.10 Boer bouwt mee aan „pre-bab" stal DE SOWJET-UNIE EN CYPRUS ARGENTINIË EN HET NAZISME ARRESTATIE VAN „MEESTERSPION" IN MALEISIE Restauratie slot Loevestein Brandweer kon brandende kerk niet naderen X Hot lijkt de voorzitter van het Nederlands katholiek vakver bond, de heer P. J. J. Mortens, realistisch de positie van de vak beweging- te blijven benaderen uit Ae verscheidenheid van het Nederlandse Jeven. Op een jubileumbijeenkomst van de 75-jarige N.K.V.-afdeling in Den Haag zei de heer Mertens zaterdagmiddag, dat men bij de benadering thans een grotere openheid en verdraagzaamheid, een meer oecumenisch denken en handelen en een oprechte wil tot samenwerking kan constateren, maar dat neemt in de kring van het N.K.V. vooralsnog niet het verlangen weg om ons zelf te blijven als zelfstandige organisa tie, te opereren uit ónze eigen achtergronden, ons te presen toren met een eigen gezicht en te wonen in ons eigen huis. De heer Mertens ging uitvoerig in op het gevaar, dat men spre kend over de positie van de vak beweging in de sociaal-economi sche ontwikkeling geneigd is te denken aan vakbonden en vak bondsactie op het terrein van het beroeps- en bedrijfsleven. Uiter aard staan lonen-en arbeidsvoor waarden in het centrum van de belangstelling, maar dat is een eenzijdig beeld. Hier ligt volgens de heer Mertens het begrenzings gevaar voor de visievernauwing. De vakbeweging lijkt dan op de ijsberg, waarvan slechts zicht baar is wat boven de waterspie gel uitsteekt, in het hijzonder de top van de loonpolitiek. Maar wat onder de waterspiegel ligt, is zoveel meer en het wordt Van buitenaf maar al te vaak niet on derkend. De heer Mertens gaf daarvan een opsomming: de gezondheids zorg, de bezitsvorming, spaarkas sen, een eigen beleggingsfonds, verzekeringen e.d. Deze activitei ten verklaren de bredere gericht heid van de katholieke vakbewe ging op het maatschappelijk le ven dan op het enge terrein van het beroeps- en bedrijfsleven in de sociaal-economische ontwik keling. Het onderwijs ligt als terrein nog braak, want de democratise ring van net onderwijs laat nog veel te wensen over. De positie van de katholieke vakbeweging in de sociaal-econo mische ontwikkeling en het bre dere maatschappelijke leven is van oudsher mede bepaald dooi de godsdienstige overtuiging, door het katholieke klimaat en da katholieke inspiratie. De positie van de vakbeweging is veran derd, het wederzijdse contact ook, maar toeli wenst de heer Mertens de verscheidenheid te handhaven- 8 Adv.) RillerigOnprettig ?Q Pas dan op voor griep! Neem direct 2'ASPRO's. 'ASPRO'bevat alles om een opkomende griep snél en doeltreffend te bestrijden. Uetéiotas- oft (Adv.)' Russische grenswachten heb ben van Amerikaanse toeristen een tweehonderdtal exemplaren van een tijdschrift in beslag ge nomen waarin een beeld werd ge geven van de Amerikaanse 'evenswijze, aldus een door Tass aangehaald bericht in het Russi sche blad „Troed". Volgens „Troed" waren die tijdschriften bestemd voor vijan- |\jj dige propaganda onder het Rus- siscihe volk. Er werd wel meer anti-Sowjetrussisohe lectuur naar de Sowj et-Unie gestuurd tegelijk met in het buitenland gekochte goederen, met ballons en via de post. Een groep Amerikaanse toe risten had zich vorig jaar in Smolensk verdacht gemaakt door foto's te nemen van vervallen gebouwen, schuren en kinderen tegen een achtergrond van afval welke van bouwwerken afkom stig was, aldus het blad. De donderdagmorgen op het strand ter hoogte van Schoorl aan de grond gelopen Neder landse kustvaarder „Catharina F" is zaterdagavond om ongeveer negen uur vlotgetrokken. De zware sleepboot „Clyde" en de Europoortsleepboot „Schou- wenbank", beide van L. Smit en Co's internationale sleepdienst, Burgemeester J. Ficq sprak de hoop uit dat in 1965 wederom een prettige samenwerking zou mogen bestaan. Bij de ingeko men stukken was een bericht van herbenoeming van de bur gemeester. De heer Cornelis meende na mens de gehele raad te spreken als hij zijn gelukwensen aan bood en hoopte dat de burge meester zqn beste krachten aan de gemeente zou blijven geven. Op een subsidie-aanvraag van de stichting Fruitteeltproefbedrijf te Philippine stelden B. en W. voor een bedrag van 100 be schikbaar te stellen. De heer Geernaart vond het bedrag aan de hoge kant. De burgemeester zei dat deze kwestie in de vereniging van B., S. en O. was besproken en men daar wel redenen aanwezig vond dit bedrag toe te kennen. Het voorstel werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. De oudercommissie van de openbare school kreeg 50. Het bestuur van de r. k. kweek school „St. Louis" te Oudenbosch vroeg een subsidie van ƒ40, voor een leerling uit IJzendijke. In 1964 was deze subsidie reeds verlaagd tot f 25,B. en W. stelden voor dit jaar 15,be schikbaar te stellen met de restrictie dat in de toekomst niet meer op subsidie gerekend behoeft te worden. De heren Geernaart en Cor nelis waren het hiermede niet eens. Deze school is van groet belang voor de streek, daar dit de enige is op katholieke grond slag. Zij stelden voor het bedrag op ƒ25,te handhaven en zon der ï-estrictie. Dit voorstel werd verworpen met 52 stemmen. Voor het aanbrengen van groenvoorziening op het terrein van de zuiveringsinstallatie werd een krediet van 4000,be schikbaar gesteld. Het Wit Gele Kruis Hoofd plaatBiervliet had verzocht de subsidie van 5,tot f 7,50 per inwoner te verhogen per 1 jan. 1965. B. en W. stelden voor bui ten de gemeente gevestigde ver enigingen overeenkomstig de plaatselijke verenigingen te sub sidiëren. De heer Cornelis zag de moei lijkheden van de kruisverenigin gen en meende dat het 'n moei lijke zaak is om de eindjes aan elkaar te knopen. Voor een éénmalige bijdrage aan de West-Nederlandse Poli- tiesportbond te Den Haag bij ge legenheid van het 40-jarig jubi leum voelden de heren Cornelis en Geernaart niet veel. Wethou der Van Rijen vond dat men deze bijdrage moet zien als waar dering voor de politie. Het voor stel om 25,beschikbaar te stellen werd de stem van de heer Geernaart tegen aangeno men. Bij de behandeling van de be groting 1965 meende de heer Cornelis dat 'n post van 2500,— voor liet stratfcnpjflajiirgjMia de krappe kant is. Voorts wees hij op het ontbreken van een poli tieverordening, op de woonruim- tewet en de vermakelijkheids belasting. Hij vroeg zich at waar om er geen post voor de komen de bijstandswet in da begroting is opgenomen. De burgemeester zei dat een post voor de bijstandswet niet mogelijk was daar de normen niet bekend waren. Bovendien zijn verschillende posten onder een ander hoofdstuk onderge bracht. De begroting werd vastgesteld met aan inkomsten en uitgaven op de gewone dienst 1.184.097,12 en een post onvoorzien van ƒ2918,48. Da kapitaaldienst gaf aan inkomsten een bedrag van 2.509.347,99 en aan uitgaven ƒ2.988.012,80 hetgeen resulteert in 'n nadelig slot van 478.664,81. 1 Een uitbundig schaterende mi nister Luns ondergaat de huldi ging van zijn nieuwste onderda nen: de Helmondse carnavals vierders de „Keiebijters", die hem zaterdag bij monde van hun prins, Huub den Eersten, tot ere- prins van de vereniging kroon den. VEEMARKT ROTTERDAM Op de veemarkt te Rotterdam werden vandaag 1877 stuks vee aangevoerd, zijnde: 1277 slaoht- runderen en 600 varkens. De noteringen waren: Slachtrunderen 3,154,40 Varkens ƒ1,90ƒ2,05; Stieren ƒ4—ƒ4,25; Worstkoeien ƒ3,05— 3,20. Alles per kg. Overzicht; Vette koeien: aan voer ruimer, handel kalm, niet geheel prijshoudend; Varkens: aanvoer iets minder, handel redelijk, prijzen gedrukt. GRAANBEURS ROTTERDAM Heden werden op da Rotter damse graanbeurs de volgende prijzen genoteerd af boerderij: Tarwe, doorsneekwaliteit basis 17 procent vocht levering deze week tot 38,75; Zomergerst volgens monster tot ƒ30; Groe ne erwten tot ƒ35; Schokkers tot ƒ41; Bruine bonen boeren- sohoon tot 62,50. zijn er in geslaagd de „Catharina F" in open zee te krijgen. Het bergingsvaartuig „Bruinvis" van Van der Tak's bergingsbedrijf daf eveneens in de nabijheid van de kustvaarder was, behoefde geen dienst te doen. Het is nog niet bekend of de kustvaarder die drie dagen vast heeft gezeten, veel schade heeft opgelopen. De „Catharina F", die 338 ton meet, is eigendom van de rederij W. Fortuin in Zwartsluis. De twee sleepboten sleepten 't söhip naar Den Helder, waar van daag zou worden bekeken of de opgelopen schade ernstig is. ,1en politieman staat hier bij het stuk aardgaspersleiding dat on der de druk van het gas bezweek en met een daverende slag open scheurde. (Zie ook pag. 7) Een Londense verzekerings maatschappij heeft een beloning van 10.000 pond sterling uitge loofd voor aanwijzingen die lei den tot het terugvinden van 20 staven goud ter gezamenlijke waarde van 100.000 pond, die verdwenen zijn uit 't passagiers schip Capetown Castle, onderweg van Zuid-Afrika naar Engeland. Het verdwenen goud maakte deel uit van een zending ter waarde van 8.730.000 pond', die de regering van Zuid-Afrika naar de Bank of England verstuurde. De diefstal is bij aankomst van het schip in Southampton ontdekt. De raad van de strijdkrachten in Zuid-Vietnam heeft zondag meegedeeld, dat er binnen en kele dagen een nieuw handvest zal worden afgekondigd, dat het mogelijk maakt een generaal aan te stellen als hoofd van een mi litair-civiele regering. Hij zal onder meer bevoegd zijn hoge legerleiders te straffen. Dit is aan de pers meegedeeld door brigade-generaal Ngoejen Tsjanh Tsji, commandant van het eerste legerkorps. Hij ont kende dat generaal Chanh, de opperbevelhebber, het nieuwe staatshoofd zal worden. Deze heeft moeilijkheden met enige jongere generaals, onder wie Tsji, en hij heeft hen naar ver luidt moeten beloven zich niet voor de funktie van staatshoofd IjeseJuktaaf te etejjen. y-- De minister van defensie, de heer P. J. S. de Jong, heeft bij de tweede kamer een wetsont werp ingediend dat een zodanige wijziging van de dienstplichtwet beoogt dat de „derde broer" uit een gezin te beginnen met de lichting 1966 vrijstelling van militaire dienst kan krijgen. Eni ge weken geleden heeft de be windsman dit voornemen al aan gekondigd. De minister doet zijn wetsont werp vergezeld gaan van en kele prognoses over de over schotten die in de komende ja ren aan dienstplichtigen zullen ontstaan als gevolg van het feit dat de lichtingen groter worden. In de jaren 1966 tot en met 1970 zijn die overschotten resp. 5500, 22.400, 17.500, 14.300 en 12.100. Als ook de derde broer uit één gezin vrijstelling zal krijgen, zal het overschot van de lichting 1966 omzwaaien in een tekort van 4000 man. Dit kan worden opgevangen door „vooruit te grijpen" op de lichting 1967. De overschotten in de jaren 1967 tot en met 1970 zullen door het vrijstellen van de derde broer worden gereduceerd tot 9000, 8100, 6200 en 4300 man. De handel in de hoofdfondsen is vanmiddag zeer kalm geweest. De stemming was licht verdeeld met Hoogovens, Unilever en Phi lips rond het slotniveau van vrij dag. Lichte vraag in de Hoog- ovenhoek deed de koers oplopen van 544 tot 547. De beide claims Hoogovens kwamen eveneens iets hoger in de markt. Voor die van de aandelen werd ca. 13.60 betaald, die van de obligaties de den 18.30. Hoogovens en de steenkolen- en handelsvereni ging (Pam) willen een tweede gasunie oprichten. Philips werd verhandeld rond de 155,20, Uni lever op ca. 136,60. AKU was een puntje lager op 527Vs. Kon. Olie moest tachtig cent prijsge ven tot 161,40. De politieke situa tie in Zuid-Vietnam deed de beurs een afwachtende houding aannemen. Men wilde eerste de ontwikkeling aldaar rustig af wachten. Mede hierdoor bleven de koersfluctuaties binnen nauwe grenzen. Van Wallstreet ging vandaag op het Damrak geen enkele sti mulans uit. De Newyorkse beurs sloot vrijdag iets lager, behalve voor de goudaandelen, die er vast in de markt lagen op specu latieve aankopen. Aandelen Centrale Suiker wa ren een puntje lager op 439. Ook in de scheepvaartsector was het stil. Kon. Boot, welk fonds vrij dag flauw in de markt lag op de dividendverlaging, brokkelde verder af tot 143. De overige scheepvaartwaarden waren frac- tioneel lager. Van de leidende cultures werden certificaten Deli lager geadviseerd door winstnemingen na de flinke stij ging van de vorige week. De staatsfondsenmarkt gaf geen ver anderingen van enige betekenis te zien. H.VA lag goed gedis poneerd in de markt op 144V2. In de lokale afdelingen wer den aandelen Kon. Zout/Ketjen nilBIHllllBlllllllllllllll8IIHIlflllglllllHIIIIIIIIIHIIIIIIMIHIIIIIIIllllMMBIIIIMMMM HEDEN MAANDAG 8 FEBRUARI Oostburg: Ledel-Theater, 8 tu „Irma la Douce". Terneuzen; Luxor-Theater, 8 uur: „Irma la Douce". DINSDAG 9 FEBRUARI Axel: Het Centrum, 8 uur: „Gisteren, vandaag en mor gen". Oostburg: Ledel-Theater, 8 u.1 „Irma la Douce". Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Irma la Douce". WOENSDAG 10 FEBRUARI Axel: Het Centrum, 8 uur: „Gisteren, vandaag en mor gen". Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „Irma la Douce". Terneuzen: Hotel „Roteerdam" 8 uur: Lezing over het rassen- probeem (Z.V.U.). 8UIUülllll!UliilllJWIIIW)lil6UllllllIilUllllüUUIIilll<JlilUfillUIUlUi1IIUililHllitUnillll!llli hoger geadviseerd. Deze maat schappij heeft van een Ameri kaans concern de belangen over genomen in de titaandioxyde- fabriek in Nederland. Hierdoor bezit de Kon. Zout thans 45 pro- cent van het kapitaal in genoem de maatschappij. Billiton bezit de overige 55 procent. Claims Am- stelbrouwerij werden onveran derd geadviseerd. Amerik. dollar 3.57V2—3.6U/2 Canadese dollar 3.313.36 Franse frank (100) 73.1573.65 Belg. frank (100) 7.20V2—7.25V2 Zwitserse fr. (100) 82.9583.45 Duitse mark (100) 90.0590.55 Noorse kroon (100) 49.6050.60 Deense kroon (100) 51.5052.50 Zweedse kroon (100) 69.3570.35 Ital. lire (10.000) 56.50—58.50 Oostenrijkse schilling (100) 13.91—14.01 Portugese escudo (100) 12.32V2-12.47V2 Spaanse peseta (100 gr. coup.) 5.90—6.05 Het coöperatief bouwbureau voor de landbouw te Arnhem heeft uit Denemarken 'n bouw systeem voor stallen ingevoerd, waarbij de boer zelf aan de bouw kan meewerken. Twee van deze „tectum"-stallen zijn reeds ge plaatst in de ruilverkaveling Tielerwaard onder Vuren. De wanden van deze stal bestaan uit holle, van houtwol en ce ment gemaakte blokken die met beton worden gevuld. In Denemarken werd het sys teem ontwikkeld door het Tec tum, een met eigen architecten, economen en landbouwdeskun digen werkende afdeling van een coöperatieve landbouworganisa tie. Bij het coöperatief bouwbu reau in Arnhem zijn aangeslo ten landbouw- en landarbeiders organisaties in Overijssel, Gel derland en Utrecht. De Russische minister van bui tenlandse zaken, Gromiko, heeft de Griekse ambassadeur in Mos kou verzekerd, dat het Russi sche standpunt inzake Cyprus ongewijzigd is gebleven, aldus is in welingelichte kringen in Mos kou gezegd. De Sowjet-Unie is van mening is Cyprus een onaf hankelijke natie moet blijven en dat de Cyprioten zelf moeten be slissen. De Griekse regering had haar ambassadeur opgedragen een be zoek aan Gromiko te brengen, nadat de Russische minister van buitenlandse zaken in een vraag gesprek met het blad Izvestia op 21 januari zich voorstander had verklaard van een federale op lossing, indien deze door het Cyprische volk zou worden ver kozen. „De Argentijnse regering Vs vastbesloten elke totalitaire stro ming of elke poging tot vervol ging van een bepaalde bevol kingsgroep wegens ras of gods dienstige overtuiging energiek de kop in te drukken". Dit zei de Argentijnse vice-president dr. Humberto Carlos Perette za terdag na een onderhoud met president Arturo Iillia over de activiteit van groeperingen als de nazistische „Tacuara". Dergelijke groepen voeren vol gens dr. Perette een facistischa politiek, die de regering met na druk afwijst. Anti-semitisme en nazisme zijn niet Argentijns, zo zei hij. Het is volgens waarne mers voor het eerst dat een van de belangrijkste leiders van de regeringspartij zich uitspreekt tegen de nazistische en anti semitische groeperingen in Ar gentinië. Een „meesterspion" die het brein zou zijn achter het vorige week ontdekte komplot om een Maleisische regering in balling schap te vormen, is onlangs op het vliegveld van Koeaïa Loem- poer gearresteerd. Dit heeft de premier van de federatie, Toen- koe Abdoel Rahman, zaterdag bekendgemaakt. Over de naam en de nationaliteit van de aan gehoudene wilde hij zich niet uit laten. Wel zei hij dat de rege ring in ballingschap in Karatsji, de Pakistaanse hoofdstad, had moeten kamen om van daaruit een revolutie in Maleisië te orga niseren. In opdracht van de rijksge bouwendienst zal binnenkort worden begonnen met de voor laatste fase van de in 1930 aan gevangen restauratiewerkzaam heden aan het slot Loevestein bij Gorinchem. Het gaat hier om de restauratie van het kasteel en van de enige nog bestaande hoektoren van de voorburcht de zogenaamde kruittoren als mede de aansluiting van het complex op het waterleiding- en electriciteitsnet. De uitvoering van het werk, dat voor een be drag van ruim 1 min is opge dragen aan het aannemersbedrijf M. G. van Merode te Wouw (N. Br.), zal ongeveer 2V2 jaar in be slag nemen. De brandweer heeft zondag middag machteloos moeten toe zien hoe een 18e eeuwse kerk in de Belgische plaats Brustem vol ledig uitbrandde en kunstschat ten van onschatbare waarde in vlammen opgingen. De brandweerwagens konden de kerk niet naderen, doordat de nauwe straten te smal bleken. Voordat ander materiaal uit Hasselt ter plaatse was, was het kerkgebouw al in de vuurzee in gestort. Het gehele kostbare in terieur, waaronder een onver vangbare kansel en communie bank in Louis XVI-stijl, ging ver loren. De brand is waarschijnlijk ont staan door het omvallen van brandende kaarsen. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM Klei-aardappelen voor het bin nenland: Eigenheimers 40 mm opwaarts ƒ16ƒ17,50; Bintje 35 mm tot 50 mm 11,50; Bintje 40 mm opwaarts in twee maten ge sorteerd ƒ12,7514; Meerlan- der 40 mm opwaarts 12,75— ƒ13,50; Bevelander 40 mm op waarts 1718; Furore 40 mm opwaarts ƒ13ƒ14,25. Zandaardappelen voor het bin nenland; Libertas 40 mm op waarts ƒ9,259,75. Klei-aardappelen voor de ex port: Bintje 35 mm opwaarts in twee maten gesorteerd 12,50 13,50; Bintje 45 mm opwaarts in verschillende maten gesorteerd geen notering. Zand-aardappelen voor de ex port; IJselster 35 mm opwaarts 8; Patrones 35 mm opwaarts ƒ8; Voran 35 mm opwaarts ƒ8. Voer-aardappelen 3ƒ3,50. Stemming: binnenland rustig, buitenland flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop van consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 3