PROVINCIAAL Enorme drukte op Brienenoordbrug ROEPING en STRIJD Terneuzen Axel Retranchement Sluis Sluiskil Zaamslag Nu GRIEP veelvuldig voorkomt... A 566ste Staatsloterij Amerikaanse militair verongelukt Tsjombe: Geen nationalisatie Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Maandag 8 Dinsdag 9 februari 1965 HOOFDSCHOTEL? VLEES KANAAL VAN TERNEUZEN Scheepvaartbeweging over de maand januari. ZEEVAART Totaal geschut op- en afvaart Totaal B.r.t. 703 765 966 Gelost of geladen te: Terneuzen 72 52.096 Terneuzen rede 15 114.026 Sluiskil 8 11248 Sas van Gent 10 8.443 BINNENVAART Totaal geschut op- en afvaart: Totaal Ton 4.431 2.236.094 Gelost of geladen te: Terneuzen 392 198.851 Terneuzen rede 84 108-880 Sluiskil 282 190.627 Sas van Gent 250 106.583 Axel Sassing 28 7.502 Kantonrechter benoemd Bij koninklijk besluit is be noemd tot kantonrechter te Ter neuzen de heer mr. C. J. M. van Hees te Breda. Aan mr. Van Hees is tevens opdracht verleend de kanton- rechterswerkzaamheden te Oost burg op zich te nemen. De heer Van Hees ls thans griffier bij de kantongerechten te Breda en. Bergen op Zoom. Zilveren jubileum Op 5 februari 1965 was het 25 jaar geleden dat de heer C. J. Michielsen te Terneuzen in dienst trad bij de waterleidingmaat schappij. Begonnen als typist op de af deling korrespondentie heeft de heer Michielsen diverse admini stratieve afdelingen van het be drijf doorlopen. Op grond van betoonde toewij ding en ijver, gepaard aan tech nische „feeling", is hij sinds enige jaren belast met de leiding van de machinale administratie van de afdelingen boekhouding, wa teradministratie en inkasso. De heer Michielsen en zijn echtgenote werden in de voor middag thuis gefeliciteerd door de direkteur van de maatschap pij, Ir. G. F. M. Dikötter; de be drijfseconoom drs. C. E. Brom en een deputatie van het personeel. De direkteur speldde de jubila ris het gouden insigne wegens 25 jaar trouwe dienst op en over handigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Mevrouw Michielsen mocht een fraai bloemstuk in ontvangst nemen. Namens het personeel bood de heer W. J. van Driel een ge schenk aan. In de namiddag was er voor collega's en vrienden gelegenheid de heer en mevrouw Michielsen te feliciteren, waarvan een ruim gebruik werd gemaakt. Muziek- en toneelavond „Concordia" Vrijdagavond was de grote zaal van „Het Centrum" geheel gevuld voor de jaarlijkse muziek- en toneelavond van de harmonie en drumband „Concordia". Na het openingswoord van de heer A. Audenaerde en na een pittige openingsmars bracht de drumband een zestal marsen, waarna de harmonie een muzi kaal programma afwerkte. Zeer in de smaak vielen hierbij de laatste nummers van dit pro gramma, n.L Holiday for band en „The Saint". Het naatste num mer op het bis-geroep zelfs her halen. De toneelgroep onder regie van 5e heer A. de Beer voerde het toneelstuk „Mensen in Nood" van Will Brakenberg op. Na afloop volgde een gezellig bal waarbij „The Williams" de muziek verzorgden. „Concordia" kan weer op een geslaagde uitvoering terugzien. Jaarvergadering Herwonnen Levenskracht Vrijdagavond hield de plaatse lijke afdeling van Herwonnen Levenskracht haar jaarvergade ring in het Gezellenhuis. De avond werd geopend door voor zitter Hillaert, die dank bracht voor de vele avonden die de pro- pogandisten in het belang van Herwonnen Levenskracht hebben opgeofferd. Verheugd toonde hij zich over de bloei van de afde ling zowel wat het aantal dona teurs als wat de vrijwillig ver hoogde donatiegelden betrof. Speciaal richtte hij zich met een woord van dank tot de plaatse lijke middenstand die ook dit jaar weer prachtige prijzen voor de loterij ter beschikking had gesteld. De sekretaris de heer Bouvé gaf een jaarverslag waaruit o.a. bleek dat de afdeling ruim 400 leden telt. Het belang van Her wonnen Levenskracht werd nog maals onderstreept doordat weer enkele mensen in een sanatorium moesten worden opgenomen die jammer genoeg geen lid van Herwonnen Levenskracht waren. Tijdens deze jaarvergadering werden twee medewerkers van het eerste uur gehuldigd. Door dat de heer Van Collenburg, de distriksbestuurder, verhinderd was, geschiedde dit bij monde van de heer Maas, voorzitter van de plaatselijke N.K.V. Dit .waren de heer P. de Kort en mevrouw DoppegieterVerbeek die op fi nancieel terrein hun beste been tje hadden voorgzet. Naast vele waarderende woorden mochten zij van het hoofdbestuur een schrijfmap in ontvangst nemen. Van afdelingszijde was er ge zorgd voor een doos sigaren en een bloemstuk. In hun plaats zal voortaan als penningmeester optreden de heer Vervack. Dit betekent overigens niet dat zij Herwonnen Levenskracht vaar wel zeggen. Na de verloting was er tot het middernachtelijk uur nog gele genheid tot dansen" waarvan vol op gebruik werd gemaakt. Z. L. M.-vergadering De afdeling Retranchement van de Z.L.M. hield haar jaarverga dering in café Luteijn. De voor zitter, de heer C. J. Almekin- dersMasclee, gaf een overzicht van het wel en wee der afdeling, die thans 20 jaar bestaat. Drie der bestuursleden bekleden hun functie reeds sinds de oprichting. Begonnen werd in 1945 met 36 leden, welk aantal thans is opge klommen tot 51 met samen 680% ha grond. Ter vergadering waren mede aanwezig ir. J. Prins, algemeen secretaris der Z.L.M., de heer M. de Bruijne, kringvoorzitter der Z.L-M. en burgemeester J. A. Leenhouts. Terugblikkend op het afge lopen jaar meende de heer Alme- kinders te mogen constateren, dat 1964 een gunstiger jaar voor de landbouw is geweest dan de vo rige jaren, dank zij de van over heidswege getroffen maatregelen en dank zij het gunstige weer, tengevolge waarvan kwantiteit en kwaliteit werden opgevoerd. De voortdurende kostenstij ging vervult de Nederlandse boer met zorg. De vooruitzichten voor de landbouw worden sterk be paald door de beslissingen, die in E.E.G.-verband worden genomen. Een eerste conclusie wijst er op, dat de daar bereikte resultaten voor onze landbouw niet ongun stig zijn. Financiering en ar beidsvoorziening zullen evenwel knelpunten blijven. De kringvoorzitter, de heer M. de Bruijne, feliciteerde de afde ling met haar jubileum en prees haar voor het toonaangevende en baanbrekende werk, waarbij de heer Almekinders immer een voorname rol speelde. Zoals ieder jaar mocht de se cretaris, de heer L. I. Basting zich met zijn berijmd jaarverslag weer verheugen in een hartelijk applaus. De heer L. I. Basting en J. Leenhouts jr. werden als be stuurslid herkozen. Bij de rondvraag brachten de heren I. Basting en F. J. Pois- sonnier de premies op vlas en koolzaad ter sprake. Vervolgens sprak ir. -T. Prins over „Landbouwbeleid". Hij vroeg meer aandacht voor het werk der E. E. G. daar de Neder landse landbouw niet meer uit Den Haag. maar uit Brussel wordt geleid. Ons land verwacht veel van de E.E.G., daar wij een exporterende landbouw bezitten met 30 uitvoer. Dit cijfer stijgt nu dank zij de E.E.G. Spreker gaf een opsomming van wat al be reikt is gedurende de laatste ja ren en van wat de gemeenschap pelijke markt in de toekomst voor ons land zal kunnen beteke nen, Hij belichtte vervolgens punten alsconcurrentieverval sing, Kennedy-ronde, open E.E. G., overschottennrobleem, rente subsidie, bedrijfsopvolging en Europese compensatiepot. Veel zal afhangen van het onderne merschap van de boer, wiens be drijf zich meer en meer zal ont wikkelen als een gezinsbedrijf, daar het aantal werknemers in de landbouw schrikbarend achter uitgaat. Was de landbouw des tijds voornamelijk een arbeidsin tensief bedrijf, thans ligt de klemtoon on de kapitaalsinten- siviteit, welke meer en meer moet leiden tot samenwerking. Het slot van deze jaarvergade ring werd verzorgd door de af deling Zuidzande van de P.J.G., welke met de toneelwerken „Voor de dokter", „De gehorige flatwoning" en De nieuwe veearts" de talrijke aanwezigen wist te boeien. Jaarvergadering Plattelandsvrouwen In hotel „Wilhelmina" vond de jaarvergadering plaats van de af deling Sluis van de Bond van plattelandsvrouwen. De vergade ring stond onder leiding van mevr. A. Lakode Hullu uit Cadzand. De bestuursleden mevr. T. Al mekinders Rtsseeuw en mevr. ,T. BoschCorthals waren regle mentair niet meer herkiesbaar. In hun plaatsen werden geko zen mej. A. A. C. A. Metz en méj. M. Witte. Het huishoudelijk gedeelte werd afgewisseld met een diale zing over. dc Verenigde Staten door de heer J- de Bruijne, die vele maanden dit land bereisde voor de plattelandsjongeren. Mevr. Lako bood hem een pla- tenbon aan. Filmavond „Roode Kruis" In hotel „Centraal" te Sluis werd de jaarlijkse film- en pro- paganda-avond van het Roode Kruis afdeling West Zeeuws- Vlaanderen gegeven, waar de mooie kleurenfilm „De trotse Rebel" de vele aanwezigen ten zeerste boeide. De heer W. H. Kapsenberg sprak een inleidend woord en de propagandist, de heer M. I. Hoste uit Oostburg, belichtte de vele taken van deze internationale organisatie. Een filmpje over de bloedtransfusie dienst ging aan de hoofdfilm vooraf. Universitair examen Aan de katholieke universiteit te Nijmegen slaagde voor het kandidaatsexamen 2e gedeelte geneeskunde de heer P. van den Berg te Sluiskil. Voorjaar in de vogelwereld Vijf dagen later dan vorig jaar arriveerden zondagmorgen de eerste blauwe reigers weer op de nesten in de hoge platanen bij hoeve „De Punt" aan de Axel- sestraat te Zaamslag. Na de winter in warme stre ken te hebben doorgebracht (Zuid-Frankrijk, Spanje, Noord- West-Afrika tot zelfs de Cana- rische eilanden) hebben ze zich mede door de wat mildere tem peratuur laten verleiden en hun broedplaatsen weer opgezocht. De laatste jaren bestaat de kolonie uit ongeveer 25 bewoon- mÊmÊÈmtmÊKiïËÊÊmmm ■BEI de nesten en elk jaar wordt er met spanning naar uitgezien wanneer de reigers weer zullen arriveren en hoeveel nesten er bezet zullen worden. Over het algemeen is de reigerstand ach teruit gegaan. In 1958 telde de kolonie zelfs 46 broedparen! Als de paren zich hebben ge vormd, worden meestal nog in februari de eerste eieren gelegd. Na 4 weken broeden melden zich de jongen, welke na onge veer 6 weken vliegend het nest verlaten. Tot april/mei arriveren nog nieuwe paren die met nest- bouw beginnen, zodat de kolonie dan pas zijn grootste sterkte heeft bereikt. In juli/aug. is de kolonie weer verlaten. Omdat de plantanen waarin de blauwe reigers te Zaamslag broeden, pas in mei in het blad komen, zijn de gedragingen der vogels bij nestbouw, broeden en jongen voederen in de nog kale bomen goed te volgen. Een kleinere kolonie bevindt zich nog in de iepen langs het kanaal bij Axel-Sassing. Alle an dere kolonies zijn helaas uit het MILJOENENDIEFSTAL UIT BRITS SCHIP Uit het lijnschip „Capetown Castle" is voor een miljoen aan goud gestolen. Het schip ver voerde een goudtransport van Zuid-Afrika naar Engeland; de hoeveelheid goud was echter zo groot, dat het kostbare metaal niet allemaal in de scheepskltiis ging. Er werd een provisorische schat kamer ingericht, waarin 873 kist jes goud werden opgeslagen. Deze hoeveelheid bleek na aan komst in Engeland verdwenen te zijn. Zeeuws-Vlaamse landschap ver dwenen. Sedert de grote achter uitgang na de strenge winter 1962/63 geniet de blauwe reiger volgens de wet volledige be scherming. (Adv.) ...is het verstandig u daar zo goed Mocht u dan toch nog griep krij- mogeiijk tegen te wapenen. Mijd, als het enigszins kan, dichtbevolk te ruimtes, voorkom overmatige inspanning en zorg voor vitamine- rijke voeding en goede nachtrust. gen, neem dan tijdig Aspirin van Bayer in. Want bij griep vinden meer mensen baat bij Aspirin dan bij enig ander middel. ACHTER 20 voordeel bij aankoop non gezinsverpakking ran 100 tabletten. (Adv.)' Maandag 8 februari 1965 TWEEDE KLASSE Prijzen van: 10 zijn gevallen 50 zijn gevallen 100 zijn gevallen 200 zijn gevallen 400 zijn gevallen 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op 6 op nummers eindigende op 556* op nummers eindigende op 033 op nummers eindigende op 216* op nummers eindigende op 304 op nummers eindigende op 5957 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 79144 een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 29080 een prijs van ƒ2000 is gevallen op het nummer 09831 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 36394 een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 18484 een prijs van 5000 is gevallen op het nummer 36482 De prijs van 25000 is gevallen op het nummer 17425 Let wel.' Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen Goed weer en een praatje van Bert Garthoff voor de radio over de Brienenoordbrug heeft de Rotterdamse politie zondag vnor grote problemen gezét. Met drommen kwamen de automobi listen van alle kanten opzetten om de nieuwe brug te bekijken. Om elf uur 's morgens begon het, om zes uur 's avonds toen de drukte wat luwde, waren meer dan 100.000 automobilisten in beide richtingen de brug ge passeerd. Sommigen meer dan 3 keer, want er waren er die zo ge ïmponeerd waren, dat ze rondjes gingen draaien. De files waren ongekend lang. Het verkeer op de Maasboule vard stond op sommige momen ten vast tot aan het witte huis, op de nieuwe provinciale weg tot aan Capelle. Zelfs het verkeer door de Maastunnel was opval lend druk van mensen die naar de brug gingen. Op de brug zelf liep het verkeer soms hopeloos vast, omdat iedereen voor het uitzicht in de rechtse rijbaan wil de rijden. Er waren er die stop ten om te filmen of te fotogra feren, er liepen motoren warm of er ontstonden kleine botsingen Maar niemand verloor zijn goede humeur, ook de geplaagde en van alle kanten opgetrommel de agenten van politie niet. De volautomatische verkeerslichten op het verkeersplein aan de noordzijde hebben bewezen hun taak aan te kunnen. Alles func- V akantieuitkering voor bejaarden gevraagd De Nederlandse bond van ouden van dagen heeft zich tot de ministerraad gewend met de vraag of niet een vakantieuitke ring aan bepaalde groepen be jaarden kan worden overwogen. Gedacht wordt aan hen die leven van de a.o.w. plus een uitkering ingevolge de algemene bijstands wet. In de suggestie van de bond van ouden van dagen wordt erop gewezen, dat er juist onder deze groep heel wat zijn die, toen zij nog werkten, nooit vakantie hebben genoten, laat staan va kantietoeslag. k k «MC ■INST MBISTBX 88) Siebenöhrl, Sentobe en Stern- bach. Drie patiënten van de laatste tijd. Drie belangrijke per sonen en alle drie even verschil lend! De telefoon ging en terstond werd een waterval van woorden over hem uitgestort. „Ja, dok ter, is u daar? Hebt u de krant al gelezen? Nou, wat zegt u er van? Geweldig niet? Ik vermoed dat dit een buitengewone recla me voor uw praktijk zal zijn. De patiënten zullen in de rij voor uw spreekkamer gaan staan. Ja, ik meende dat maar even te moeten doen, want jullie dokters hebben totaal geen notie van propaganda. Maar zeg, waar bent u eigenlijk gisteravond ge bleven? Ik heb zitten wachten. Ik moest eigenlijk boos zijn, maar Sevard legde de hoorn neer. Hij kon het gezwets eenvoudig niet langer aanhoren. Deze dag verwonderden de patiënten zich over de zwijg zaamheid van hun dokter, die hen anders altijd immers zo vriendelijk te woord stond. 's Middags bracht Sevard een v-f»oek aan Siebenöhrl. 7odra hij de kamer binnenkwam zag hij dat het deze wat beter ging. De oude heer had zich werke lijk opvallend vlug van zijn aan val hersteld. „Ik heb mijn besluit genomen, dokter," zei Siebenöhrl, nadat Sevard hem had onderzocht. „Wanneer ik beter ben, en ik geloof niet meer dat het nog heel lang zal duren, zal ik al mijn functies opgeven. Nou, bent u nou niet tevreden over me?" Deze uitspraak was voor Se vard natuurlijk een even volko men als aangename verrassing, en daarom haastte hij zich Sie benöhrl met het besluit te feli citeren. Siebenöhrl vervolgde: „Ja, het privéleven, en eigenlijk heb ik dat nooit gehad, moet me toch bepaald wel goed doen. Andere mensen van mijn leeftijd zijn al lang gepensioneerd en ik heb er eens over nagedachter zijn genoeg jonge mensen die er naar hunkeren om mijn plaats in te nemen en het ook werkelijk wel verdienen. Waarom eigenlijk niet? Ik wil op waardige wijze afscheid nemen en dan wil ik werkelijk eens écht gaan leven. Maar nu een ander praatje, boe is het ei"enbik met die geschie denis met jWie organisatie? Nog niets gehoord? Prachtig! Nou, houd me in ieder geval op de hoogte wanneer er iais gebeurt, want dan wil ik jullie toch altijd helpen." Sevard nam afscheid en reed naar Clara Eyken. „Ben je al wat verder geko men?" „Nou niet veel. Ik geloof dat er een schrijffout in die aanteke ningen van Sentobe zit. Ik kan er werkelijk niet uitkomen. Het is mogelijk dat die formule voor de kernlading verkeerd is en dan krijg je natuurlijk een ander energiekwantum. De vraag is nu alleen maar wat we aan die cij fers kunnen corrigeren. Je kunt er lukraak zo maar niet één gaan veranderen." „Is dat nou werkelijk zo ge wichtig?", vroeg Sevard, die er zijn hoofd niet helemaal bij had. „Ja, natuurlijk is dat gewich tig. Het maakt me nogal een verschil, zeg, of je tien milligram Hepradon injecteerd of hon derd?" „Om de waarheid te zeggen weet ik niet veel van die proto nen en electronen van jou af," verdedigde Sevard zich. „Ieder in zijn vak," en dan zonder over gang vervolgde hij: „Morgen wordt Sentobe begraven. Wij gaan er toch samen heen, hè? Wil je wel geloven dat ik me zelf een verwijt maak. Ik had natuurlijker veel resoluter moe ten optreden." Hij ging schrijlings op een stoel zitten. Clara kwam bij hem staan: „Maak je jezelf verwij ten, Klaus? Ik zou zeggen: jou treft geen enkel verwijt." „Veertien dagen geleden had ik Sentobe misschien nogkun nen redden." „Nee," sprak Clara hem be slist tegen. „Ik heb vanmorgen met professor Mertens over dat geval gepraat. Hij beweert dat het veertien dagen geleden ook al te laat was. Het bloed was toen helemaal niet goed meer. Het lijk is geschouwd daar heeft Sentobe zelf om gevraagd en dat zal zeker de uitspraak van Mertens bevestigen." „En wanneer dat niet zo is?" „Ik ken de uitwerking van isotopen waar Sentobe mee ge werkt heeft. Laat het maar ge rust aan ons over, Klaus. Ieder in zijn vak, dat zei je toch straks?" Sevard stond op. Hij was nog niet helemaal overtuigd, maar hij hoopte dat de lijkschouwing zou bevestigen dat hij inderdaad ook veertien dagen geleden Sen tobe niet meer had kunnen red den. Dan eerst zou hij zichzelf vrijspreken van het zelfverwijt. „Doe in ieder geval voorzich tig met die proeven, Clara," vroeg hij. Tweemaal moest zij hem dat beloven voor hij af scheid nam. Bij de deur vroeg Clara: „Zeg, hoe gaat het eigen lijk met Siebenöhrl?" „Oh, dat gaat buitengewoon goed. Die kerel heeft een ijze ren constitutie. Maar nu een an dere vraag, heb jij al iets van de Vereniging gehoord?" „Hoe kom je daar zo ineens aan?" „Omdat Siebenöhrl mij daar naar vroeg." „Nou, misschien beschouwen zij die zaak daar als geëindigd. Misschien is het in de doofpot gegaan." „Dat geloof je zelf niet." Clara haalde de schouders op. Nee, dat geloofde zij inderdaad niet. „Wij moeten maar afwachten, Clara." (Wordt vervolgd). tioneerde voortreffelijk. De eer ste krachtproef werd een waar succes. NEDERLANDERS WERKEN LANG De Nederlandse industrie-ar beiders werken over het alge meen genomen langer dan hun collega's in de andere E. E. G.- landen, zo blijkt uit een statis tiek in „Europa-Union", het or gaan van de Westduitse Europese beweging. In 1963 werkte de Ne derlandse industrie-arbeider ge middeld 2076 uur tegen de Fran se arbeider 2073, de Italianen 2000, de Belg 1972 en de West duitser 1860 uur. Dit betekent dat de Duitse industrie-arbeider in dat jaar vijf weken minder gewerkt heeft dan zijn Neder landse collega, maar dit betekent dank zij de moderne produktie- methoden niet, dat Duitser min der produceerde, aldus „Europa- Union". Zaterdagavond tegen half- negen is op de Boschdijk in Eind hoven een grote Amerikaanse auto tegen een lichtmast ge reden. Hierbij is een der inzitten den, de 22-jarige Amerikaanse militair J. D. Gutomsky, afkom stig van de legerplaats Poul Ro- sières in Frankrijk, om het leven gekomen. De bestuurder, C. H. R. W„ eveneens een Amerikaanse militair, gelegerd in Bitburg (Duitsland), bleef ongedeerd. Twee mede-inzittende meisjes uit Eindhoven werden zwaar ge - wond. De Kongolese minister-presi dent Tsjombe heeft zondag in Brussel verklaard dat zijn rege ring geen enkel plan heeft tot nationalisatie van buitenlandse ondernemingen. „Waarom zouden wij maat schappijen overnemen, die ons nu al gedeeltelijk toebehoren?", zei hij tijdens een plechtigheid in de Kongolese ambassade, waar hem een chèque van bijna zeven mil joen gulden werd overhandigd. Dit bedrag was het dividend van de „Union Minière du Haut Katanga" over de maand oktober 1964. De Kongolese staat bezit volgens de zaterdag met Belgie gesloten overeenkomst 24 pro cent van de aandelen in (We maatschappij. Het dividend was nog niet uitbetaald, omdat de Kongolese regering in november j.l. eenzijdig de uit de koloniale tijd stammende mijnconcessies verlenende maai schapeen wilda overnemen, een beslissing die na heftige protesten uit Brussel werd opgeschort.

de Vrije Zeeuw | 1965 | | pagina 2